knoptheid en ironie nmerken Gijsens werk Prijswinnaars vogelwedstrijd De grote illusie op de tv Van Duins pretmachine liep goed is der Nederlandse letteren Sommige mensen hebben dit beeld van de politie: Anderen weer dit: Wie heeft er gelijk? Van den Heuvel stelt vragen over zaak-Rascol Nobelprijs literatuur voor Zweedse auteurs Arthur Rubenstein blijft terugkomen KWARTET ZATERDAG 5 OKTOBER 1974 KUNST/BINNENLAND T9/K11 1 rg J. Kuijk SRDAM Vanmiddag ontvangt de Belgische schrijver Marnix Gijsen (pseudoniem voor de [5-jarige dr. J. A. Goris) uit handen van koningin Juliana de Prijs der Nederlandse Letteren, in een geldbedrag van 12.000 gulden is verbonden. Deze prijs is hem toegekend voor zijn ge- iuvre dat een dertigtal romans en novellen omvat, waaronder Joachim van Babyion, Telema- het dorp, Klaaglied om Agnes, De oudste zoon en De vlveespotten van Egypte. Al in 1925 lem de prijs van de poëzie van de stad Amsterdam toegekend, en in 1953 werd hij bekroond Literatuurprijs van de Vlaamse Poëzie, welke hij weigerde in ontvangst te nemen. ider spot heeft Gijsen eens dat hij zijn kernachtige, proza-stijl heeft geleerd btenaar. Hoe is het leven (hoofd) ambtenaar? Je ita's over belangrijke onder schrijven voor hoge be- ctionarissen, die geen tijd om te lezen; je meent wat en te hebben èn wilt de it trekken - welnu, dan je hele verhaal in niet tn drie velletjes tekst kun- irleggen. verhaal waar is of zo maar dacht, doet er niet zo veel elk geval staat er in de van Gijsen geen woord te- ziet hij steeds kans zijn rijwel onmiddellijk tot de de zaak te voeren, ff Dza voldoet in het geheel de normen die Van Deys- het proza stelde:' proza. een man op mij toekomt, Itterende ogen, met een lui en met grote gebaren van (en dergelijk gemolenwiek Gijsen er dan direct aan t heel andere stijlmiddelen beschikking, waarvan de Ie voornaamste is. Het is ij heeft de neiging in zijn oeken zichzelf (ook in zijn leien) een beetje te herha- ir de prestatie van het ge- uvre rechtvaardigt stellig roning met de hoogste lite- derscheiding voor het Ne- e taalgebied. Ie bewondering nog even te téen om buiten,iteraire re- iet gaat om het Nederlands man, die zijn hele onder iet Frans heeft mogen ge- tien jaar (van 1928 tot If in het Frans aan de lit van Leuven doceerde. |ngant is Gijsen nooit he- iweest, zeker niet de cari- arvan die in de meeste lerlandse hoofden rond- Vlaar om de zeldzame rijp- 7 Gijsens Nederlands te in. moet men zich herinne- hij nog na de eerste werel- samen met Pa ulvan Os- n rel veroorzaakte over een van kardinaal Mercier aartsbisschop van Me- :n een gezaghebbend tho- at het Nederlands onge- tas voor werken van kunst chap; een belediging voor ingen. die achteraf gezien aad is geweest voor de se literatuur. EPING Marnix Gijsen nschrijver noemt Gijsen een late roeping' en het tiek van geserreerd moet vooral op de roman- Gij sen worden toegepast, melijk ook een dichter ijsen, die al heel jong (in uteerde met een 'Loflita- St. Franciscus van Assisie' icht, waarin hij zich juist een barok en baldadig woordgebruik. Franciscus zelf wordt bijvoorbeeld vergeleken met 'een wilde hengst van dartelheid', 'een handgranaat van rechtvaardigheid' en zelfs met 'de allerluidstluidende klok'. Het dichterschap van Gijsen heeft maar heel kort geduurd. In 1921 bekende hij al: 'ik hoop nooit ver zen meer te schrijven en ga nu werken.' Wel verscheen in 1925 nog de dichtbundel 'Het Huis' maar dan is het een poosje stil om Mar nix Gijsen. Als Jan-Albert Goris volgt hij een maatschappelijk gezien nogal ge slaagde loopbaan (o.a. als kabinet chef van de burgemeester van Ant werpen en hoogleraaar in de eco nomische geschiedenis in Leuven). Helemaal is hij de letterkunde niet vergeten. Hij publiceert een paar reisbeschrivingen en literair-histo- rische essays, maar scheppend werk is er niet bij. VS De kracht daarvoor vindt hij terug In de Verenigde Staten, waar hij aan het begin van de tweede werel doorlog verblijft en waar hij de Belgische zaak als voorlichtings ambtenaar dient (tot 1964). Die nieuwe creativiteit heeft Iets te maken met het feit. dat hij daar in de Verenigde Staten het rooms- katholicisme van zijn jeugd inruilt voor een klassiek scepticisme. Al zijn boeken ('tachtig procent van mijn werk is autobiografisch') ge tuigen van een voortdurend zelfon derzoek. om zijn nieuwe agnosti sche en pessimistische levenshou ding te verantwoorden. Zijn voor keur voor het bijbelboek Job deelt hij met heel wat schrijvers, maar kenmerkend is de reden van zijn voorkeur: 'een boek waarin alle vragen gesteld worden en geen en kele beantwoord'. Uniek in het werk van Gijsen is dat hij voor die zelfbespiegeling steeds twee hoofdpersonen kiest, met volstrekt tegenovergestelde ei genschappen, maar allebei duidelijk afsplitsingen van de ene schrijver. Nogmaals: in zijn latere boeken blijkt dat erg gemakkelijk een ma niertje te worden - net als die gedistancieerde toon en die wereld wijze ironie. Wie daar bang voor is, houde zich aan het advies: niet te ^veel achter elkaar eten. ROTTERDAM Donderdagavond kreeg Rotterdam, in een volledig uitverkochte Groote Schouwburg de première van 'André van Duin's pretmachine'. Een uitstekend ge monteerde show vol vaart, smaak vol aangekleed met kleurige cos- tuums, goed gedoseerd met licht voetige pret, versierd met gedisci plineerde dans voor uitstekende de cors van Anton Misset. De bedoeling van het enthousiaste ensemble de Nederlandse revue le vendig te houden, heeft met deze show een hoopvolle inzet gekregen. Uiteraard is de grote trekpleister de entertainer André van Duin wiens roem hem allang vooruit is door zijn t.v. optreden, platen etc. Zijn mannetjemakerij, bekketrekken en uitbundige kreten en grollen heb ben het hart van het grote publiek gestolen. Niettemin moeten we vaststellen, dat de kern om hem heen, bestaande uit Frans van Dus- schoten, Corrie van Gorp en Do nald Jones een subliem op elkaar ingespeeld team is dat een groot aandeel heeft in het geheel. Ieder op hun beurt zorgen zij voor uit schieters. Frans met zijn immita- ties, Corrie met haar show en lied jes, Donald met zijn razendsnelle en wervelende dans. Het zijn alle maal artiesten met een lange to neelervaring achter zich. André van Duin heeft als hij op komt de lachers reeds op zijn hand en in scènes als 'Het spreekuur', 'De pengvogel', 'De BRT in Capelle' etc. bewijst hij telkens volkomen in zijn element te zijn. Dit alles wordt omlijst door het gedisciplineerde werk van The Robert Kaesen dan cers die een boeiende demi-finale brachten, mooier nog dan de finale zelf. Coen van Orsouw Jr. en zijn orkest zorgde voor een klinkende begeleiding. Al stond niet alle hu mor op het niveau van de gehele show, het is een geslaagde revue die een avond vol amusement biedt. Een dankbaar publiek be loonde dit dan ook met een spon taan en langdurig applaus, terwijl het toneel veranderde in een ware bloemenzee. H. Steggerda (ADVERTENTIE) Inbreken mag niet.Vrouwen aanranden en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt. 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet. Als de politie daar iets tegen doet, klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk.Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van die protesten wordt. Hij heeft de wetten niet bedacht. Hij moet er wèl voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z'n taak. Soms leidt die taak tot het aanhouden van een automobilist die te hard heeft gereden. Soms tot zomaar een praatje op een bank in het park. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. door Ton Hydra HILVERSUM Hebt u ooit de magische kogelvang gezien? Waarschijnlijk niet, want er zijn vrijwel geen artiesten meer die zich aan dit klassieke illu sionistische nummer wagen. Maar de VARA heeft er nog één gevonden. U kunt de Belg Klingsor aan het werk zien in Zaterdagavond-festival (Ne derland 2, 20.20 uur). Hij pos teert zich achter een glasplaat en laat iemand uit de zaal op hem schieten. De vooraf door een ander gemerkte kogel vangt hij in zijn mond op. Andere grote truc! Meisje zit on der doek op klein stoeltje. Zij blijft zichtbaar want zij beweegt armen en benen. Een aantal me ters schuin achter haar staat een lege kist. Zonder dat het podium- licht uitgaat is ze sneller dan Zoef de haas en ongemerkt van onder die lap verdwenen. Waar ze dan wel zit,/ is duidelijk, maar het blijft een verbluffend nummer. Misschien is de Fransman met de Engels klinkende artiestennaam Al Carty de meest gepassioneerde 'tovenaar'. Om zijn act te kunnen volhouden moet hij voortdurend onder doktersbehandeling blijven. Ik wil niet verklappen, om welk lichaamsdeel het in het bijzonder gaat, want dan verbreek ik de illusie. Hij haalt een onwaar schijnlijke stunt uit in zijn show van de professor en diens robot die met elkaar in conflict komen. De persoonsverwisseling lijkt rea liteit te worden. Het frappante van dit zaterdaga vondfestival is, dat vrijwel uitslui tend klassieke nummers worden getoond. Het 'doorgezaagde wees meisje' bijvoorbeeld, dateert al van 1920. Met een cirkelzaag van ongeveer een meter en rondspet- terend bloed maakte de Peruaan Scène uit het optreden van de Belg Klingsor, zaterdagavond op de tv. Richiardi in de jaarbeurs-con greszaal zo'n realistische griezel show dat sommige toeschouwers het faantje streken. De kans bestaat dat de VARA op het laatste moment besluit een bepaald nummer vanwege het sensationele karakter uit de opna men te knippen. Als de kijkers echter nuchter bedenken dat het allemaal verbeelding is, hoeft nie mand in zijn huiskamer flauw te vallen. Met sprookjesachtige decors, schrikvogels, vuur, rook en een ballet van spookfiguren geeft re gisseur Nico Knapper de illusie het grootst mogelijke effect. Daar tussendoor beweegt zich Frans Halsema als presentator. Soms aardig, maar hij sluit toch te wei nig aan bij de stijl en het formi dabele vakmanschap waarmee top artiesten hun trucs uitvoeren. Knapper brengt dit seizoen een serie programma's die een over zicht geven van allerlei vormen van theater- en variëtéwerk. Of de VARA daarmee evenveel kij kers trekt als met Mies Bouwman met haar Eén van de Acht show, moet worden afgewacht. Zelf vind ik De Grote Illusie in elk geval zeldzamer en interessanter dan de BB-kwis die daar tegenover staat. DEN HAAG De, secretaris-gene raal van de hervormde kerk. dr. A. H. van den Heuvel heeft contact opgenomen met de Roemeense am bassadeur in Den Haag naar aan leiding van de veroordeling van Vasile Rascol. Rascol is veroordeeld, omdat hij christelijke lectuur, die uit het bui tenland afkomstig was, had ver spreid buiten de officiële kanalen om- De christenen in het westen voelen zich onzeker over de achter gronden van- deze zaak, schrijft dr. Van den Heuvel in zijn brief, aan de ambassadeur. Hij vraagt, welke mogelijkheden er zijn om vanuit Nederland lectuur aan mensen in Roemenië te zenden en welke voor zorgen er genomen moeten worden, om hen, die boeken en tijdschriften uit Nederland ontvangen niet in gevaar te brengen. Dr. Van den Heuvel herinnert aan het memorandum, dat negen Roe menen in juli aan hun regering hebben gezonden. Daarin herinne ren zij eraan, dat in Roemenië al leen de orthodoxe kerk het recht heeft theologische boeken te druk ken en onder eigen leden te ver spreiden. De protestantse kerken zijn voor hun lectuurvoorziening geheel aangewezen op zendingen uit het buitenland en op bijbels en boeken, die door toeristen worden meegenomen. STOCKHOLM De Nobelprijs voor literatuur 1974 is donderdag door de Zweedse Academie toege kend aan twee bejaarde Zweedse auteurs Eyvind Johnson en Harry Martinson. De prijs wordt 10 de cember door koning Carl Gustaf vari Zweden uitgereikt. Martinson en Johnson zijn buiten Zweden weinig bekend. Van Martinson wordt gezegd dat zijn geschriften 'de dauwdrop vangen en de kosmos weerspiegelen'. Johnson wordt door de Zweedse Academie geprezen om zijn 'vertelkunst in dienst van de vrijheid'. Martinson (70) en Johnson (74) door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM Ieder jaar denkt men bij een optreden van Arthur Rubinstein (87)nu zal het toch werkelijk wel de laatste maal zijn dat we de nestor van de wereldver maarde pianisten kunnen horen. Maar het volgend concertselzoen staat voor de abonnementsconcer ten van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest als een der eerste solisten doodleuk aangekondigd: Arthur Rubinstein met het Vierde Klavierconcert van Van Beethoven. Het is op zichzelf al een groot wonder dat deze pianist tot op hoge leeftijd de praktisch volledige con trole heeft behouden over het gehe le speelmateriaal. Dat wil zeggen dat in het algemeen gesproken de grote souplesse van vinger, hand en armspieren geconserveerd bleef. Kleine technische oneffenheden behoren tot de normale risico's van het vak en hebben geen invloed op de indruk die de vertolking door Rubinstein maakt van Van Beetho- vens meest lyrische zijner vijf kla vierconcerten. Tijdens het donder dagavond door Edo de Waart gelei de concert van het R. Ph. O. werd deze vertolking gekenmerkt door een culminatie van het zuiver mu zikale, het sfeerscheppend vermo gen en de rijke poëzie, die vooral uit het langzame tussendeel opbloeide. De Waart zorgde voor een in een zowel technisch als muzikaal op zicht adequate orkestbegeleiding, zodat men Van Beethovens G dur concert onder de gunstigste om standigheden te horen kreeg. Het orkest was trouwens deze avond bijzonder op dreef. Tevoren hoorden wij in kleine bezetting een flonkerende verklanking van Mo- zarts Ouverture Figaro, waarbij de ze muziek de lichte toets en het raffinement kreeg dat zij behoeft. Na de pauze volgde een herhaling van de reeds zondag uitgevoerde derde symfonie van Bruckner. Deze symfonie ging in de zg. 'Nowak Fassung'. Andermaal heeft Edo de Waart zijn grote affiniteit getoond met het werk van deze Oostenrijkse laat-romanticus, die wat de struc tuur van zijn symfonieën betreft wel dicht tegen de barok aanleunt. De uitvoering onderscheidde zich door het steeds onderhouden van de grote lijn (nergens een inzin king in het ruim een uur durende werk), het voortreffelijk samenspel van strijkers als blazers, de goed afgewogen klankverhoudingen der verschillende Instrumentale groe pen en de grote zorg die aan menig detail werd besteed. zijn beiden autodidact. Martinson kreeg vooral bekendheid met zijn roman 'De weg', en het verhalend gedicht 'Aniara' over een ruimte schip dat een reis in het oneindige maakt waarvan geen trugkeer mo gelijk is. Johnson maakte in de jaren dertig naam met een reeks autobiografische romans over zijn harde bestaan in zijn jeugd als houthakker en zeeman. Tot zijn bekendste na-oorlogse romans be hoort 'Dromen van rozen en vuur', naar een heksenproces in Londen in de 17e eeuw. Het is de eerste keer dat de Nobel prijs voor literatuur in eigen land is gebleven. Eerder ontvingen Sel- ma Lagerlöf en Per Lagerquist deze onderscheiding. Honderden vogels zijn er tot begin september bij Trouw/Kwartet binnengevlogen. Allemaal om mee te dingen in de Vogel wedstrijd ter gelegenheid van het Vogeljaar. Vouw een vogel, bouw een vo gel, borduur, verf, zaag of brei er één, zie maar waar je hem van maakt, als'ie maar mooi is en door de brievenbus kan, was de vraag aan de jeugd tot zestien jaar. Sindsdien is er hard gewerkt, thuis of in de handarbeidles op school. Allerlei vogels zijn er naar Amsterdam gestuurd, gewone en vreemde. Vogels op papier, getekend, gekleurd of geschilderd. Sommige kinderen vouwden of vlochten, anderen gingen aan de gang met hout, boomschors, vilt, plastic, wol en allerlei ander DE KINDEREN TOT 8 JAAR De inzenders van de 5 allermooiste vogels zijn: Annekeetje Bos, Frederik Hendrik plein 17, Den Haag. Menno de Mooyer, Tramstraat 15, Eindhoven. Ruth Kenejnans, Zwaneveld 27-50, Nijmegen. 'Anneke van Dooren, Sterkenburgstraat 10, Meeuwen (N.Br.). Dieneke Lips, Roosevelt- laan 67, Castricum. Deze prijswinnaars ontvangen een verfdoos, een grammofoonplaat met vogelgeluiden en ze zijn bovendien in het vobrjaar 1975 een dag lang onze gasti' Ze gaan onder andere naar Avifauna. De overige prijswinnaars in deze groep zijn: Remco Nijmeijer, van Deijssellaan 14. Uithoorn. Jolande Harff, D. Hammarskjoldlaan 24, Castricum. Gert van Kooten, Bartimeus Slechtz. School, groep 2. Utrechtse- weg 84,/ Zeist. Rene Weverly, Zwaardstraat 26, Sneek. Erwin Baars, Waldhoornweg 39, Gorkum. Jan Rients, C. N. S. klas 1, St. Huynstewaed 9, Oosterlittens. Hen drik Jos Molenaar, Wilhelminalaan 20, Delft. Anita Dlrksen, Krammer- straat 27, Arnhem. Lia Sturm, Dorpsstraat 38, Gapinge. Rikjan Lips, Rooseveltlaan 67. Castricum, Llesbeth/ Goudappel, Bergweg 66, Bergschènhoek, Henny Dijkman, Schokkerweg 32, Schevenlngen. Ri chard Siebel, Sinnigvelderstraat 247, Weesp, Robert Siebel, Sinnig velderstraat 247, Weesp. Marco Sie bel. Sihnigvelderstraat 247, Weesp, Marieke. Winter, De Kievit 54. Hoogeveen. Sabine Keers, Zutphen- sestraat 14,3 Apeldoorn. Derkje Bouhuys, Vaartstraat 66", Amster dam. Matthljs van Kooten, Maan- weg 10, Leusen Zuid. Mariken Jan sen Rottumerstraat 11. Amstelveen. Jeannétte Thomas, Molenlaan 27, Westervoort, Ewout Bolhuis. Trouwe Huislaan 8. Almelo. Herjan Ger- lings. van Marnixlaan 88. Amers foort. Henkjan v.d. Pol, Jonge Kui perstraat 18. Koog a.d. Zaan. Daan van der Vliet. Henri Dunantsingel 138. Castricum. Annemieke van Reenen, Koelhorst 63. Ede. Appie Hooijer. Breeschoten 10. Schernen- zeel. Machiel Bolhuis, Trouwe Huis- Er zijn ook 150 troostprijzen beschikbaar gesteld door de Nederlandse Credietbank N.V. Deze troostprijs bestaat uit een boekje 'Vogels Ieren kennen', geschreven door Hugh P. Callacher met illustraties van II. J. Slijper en Peter Vos. Dit boekje is uitgegeven voor de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels. Deze boekjes worden gestuurd aan die inzenders, waarvan de vogel net niet mooi genoeg was om in de prijzen te vallen. laan 8, Almelo. Rene van Schoon hoven, Kennelweg 21, Gorinchem. Karin van den Berg. Noordseschut 6a, Nieuweroord. Hermine Velt- kamp, Edeseweg 24. Bennekom. Mariette Rijtema. Rijnsteeg 38, Wageningen. Mariella Christel de Boer, Wipstraat 5, Steenbergen. Ar jan .van Meeuwen. Kon. Juliana- straat 17, Heukelum. Tjallle v.d. Kooi, van Aismawei 21. Beetgumer molen (Fr). Saskia Eelman, Hoeve Noordwijk 0173. Oostekend Texel. Marianne Markus. Bermweg 6, Ze venhuizen Z.H., Coby Kalk, Hoofd straat 52, Grootegast. Arjan de Bakker. Boslaan 42, Zevenhuizen Z.H., Manda Boersma, Hazeveld 12, Neeleman, Bierhoogtweg 2, Zeven huizen Z.H. Esther de Boer, Nettel horst 49, Ede. Lyda van Tilburg. Diefdijk 3. Leerdam. Deze inzenders krijgen een verfdoos en een grammofoonplaat met vo gelgeluiden. JONGENS VAN 8 TOT 16 JAAR De eerste 5 prijswinnaars zijn: P. F. v.d. Kooi, Noordlkslaan 60, Almelo. Martin Blom, Rooseveltlaan 26, Castricum. Ouw de Wit. Stati onsweg 22a, Visvliet. Gabe v.d. Zwaag, Gerichtstraat 1, Ten Boer. Gideon Veenhulzen, p.a. A. Dokter, Landschapslaan 24. Emmen. Zij ontvangen een Gids voor de vogels van Europa, een prachtig boek met meer dan 2.000 afbeeldin gen in kleur. Ook gaan zij in het voorjaar 1975 een dag met een vogelwacht het veld In en krijgen hun eigen veldkijker. De overige prijswinnaars in deze groep zijn: Jaap van Raffe. Beatrixplein 7, Bleiswijk Z.H. Dick van Keulen, Goudenregenstraat 43. Borne (Ov\). Anton Hameete. Vogellaan 30. Bos koop. Rob Hoogstraten. Ameron- genstraat 30. Breda. Rein van Hou- leuk materiaal. Er was zelfs geknutseld met rijst en bonen en met de romp van een pop. Wekenlang heeft de jury Mies Bouhuys, Sietzo Dijkhuizen en Frans Scharff gewikt en gewogen. Ze vonden een stuk eigen werk, eigen ideeën dikwijls belangrijker dan een mooie, maar van een voorbeeld nagemaakte vogel. En zo kon het gebeuren dat niet alle prijzen zijn uitgeloofd. Echt ging voor mooi. Hierbij de lijst van prijswinnaars. En voor wie het was vergeten: alle winnende werkstukken worden binnenkort op een nog vast te stellen plaats tentoongesteld. Daarna gaan ze naar kinderzieken huizen. tige kleurendia's en vijf grammo foonplaten met klankbeelden en vogelzang. Zij gaan bovendien in Voorjaar 1975 een dag op stap met een vogelwacht. De overige prijswlnnaresscn zijn: Tineke Oudekerk, Hoofdweg 171, Midwolda. Els Hart. Populieren- straat 52. Spijkenisse. Marjet Ger- lings, van Marnixlaan 88. Amers foort. Christine Vermeer. Kade van Ras 12. De Lier, Margreet van Kla veren. Chr. School 'De Schakel'. Het Cappelrijeland IA, Rijnsburg. Marike van Weelden, Beethoven- laan 52, Waddlnxveen. Ellen Pries ter, Roerdompstraat 56, Zwijn- drecht. Marjan van Hooidonk, Cru- quiusdijk 62, Vijfhuizen N.H .Mar greet Ubels, Brokmui 34. Dokkum. Lenny Brussee. Gloxlniadal 5, Lei den. Nelleke Reijneveld, Lagewaard 20, Koudekekerk a.d. Rijn, Karin van Nieuwaal, Nachtschadestraat 69, Nieuw Vennep, Charlotte Julien. M. L. Kinglaan 76, Molendijk Ca stricum. Loes in 't Veld. Sterken burgstraat 14, Meeuwen (N.Br). Ja- nine de Jong, H. Dunantsingel 26. Castricum. Suzanne Mensink, van Oldebarneveltstraat 7, Olst. Ellie Dillema, Het Singel 2, Gerkeskloos- ter, Ellle Vriezema, Boersterweg 4, Ten Boer. Llesbeth Schenkel, Groe- nezoom 20. Ten Boer, Ina v.d. Zee. Burg. Friezenbergstraat 14, Ten Boer, Dlneke van den Beid, Singel 201, Dordrecht. Margreet Koot, Sa- turnusstrraat 61. Oudorp, Gem. Alk maar. Mariel Kalkman, Darnassla- straat 2, De Koog Texel. Annemiek Priester, Roerdompstraat 56, Zwijn- drecht. Mirjam Marx, Meidoom- straat 44. Enkhuizen. Elly Exalto. Bunchestraat 1. Rijswijk ZJH. Joke Moot. Nansenlaan 25. Castricum. Heini Hagedoorn, Pieter Brouwer straat 37, Urk. Anja Boer, Madoera- laan 19. Ede. Jolanda de Pater, Ambonstraat 10. Alphen a.d. Rijn. Louise Caspers Bastinglaan 29. Boe- kelo. Eva Mijs. Jonkindt Coninck- straat 96. Alphen a.d. Rijn. Christi ne Deutekom, Sparrenlaan 47. Doorn. Dieuwertje Deutekom. Spar renlaan 47, Doorn. Als prijs ontvangt men: een serie van vijf wandplaten met meer dan 100 vogelprenten. te, Deutzstraat 9. Oegstgeest. Adri- aan Dillema, Het Singel 2. Gerkes- klooster (Fr.). Peter van Essen H. J. van Opstallstraat 29, Rijssen (Ov.). Erik Helmantel, Kaakheem- laan 34, Ten Boer. Erik Put, Eiken weg 16, Glimmen (Gr.). Erik Pe ters. Tonnendijk 138. Vroomshoop, John Bouwman, Prinsenkamp 104. Vroomshoop. Sape Braaksma. Hoofdweg 43, Slochteren. Arjan Kaaks, Patrizekloft 17, Beetster- zwaag. Jan van der Meer, Oostein- derweg 134. Aalsmeer. Robbert de Vries, Rooseveltlaan 24, Castricum. Albert v.d. Meij. Chr. School 'De Schakel', Het Cappelrijeland IA, Rijnsburg. Rernko Witman, Chr. School 'De Schakel', klas 4, Het Cappelrijeland la, Rijnsburg. Olaf. klas 4 Chr. School 'De Schakel', Het Cappelrijeland IA. Rijnsburg. Ber nard van den Beid, Singel 201, Dor drecht, Henk Haminga, Castor 50, Veenendaal, Erik Jan Stam, Schim melstraat 16. Harderwijk. Robert Maarleveld, Gerichtstraat 2a, Ten Boer. Leen Peter v.d. Sluis. Noord einde 4, Spijkenisse Z.H. Deze prijswinnaars ontvangen een 'Gids voor de vogels van Europa', een prachtig boek met meer dan 2.000 afbeeldingen in kleur. MEISJES VAN 8 TOT 16 JAAR De winnaressen van de 5 aller mooiste inzendingen in deze groep zijn: Margreet Veldhuizen. Endeldijk 7, Honselersdijk. Janneke Draisma, Eerste Hambaken 16. Den Bosch. Jennie Post, Bartimeusschool. groep 2. Utrechtseweg 84. Zeist. Evelien Grosheide. Pauwenlaan 113, Den Haag. Joan v.d. Laan, Wedman- straat 10, Ten Boer. Zij krijgen een serie van vijf wand platen met meer dan 100 vogel- prenten," een cassette met 60 prach-

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11