President Costa Gomes in premier Goncalves ersterken hun posities Verkiezingen in Griekenland op 17 november Britse kiezer in ban fan onheilsprofeten ebat over gebaar an Israels premier Groot Iraans offensief tegen marxistische opstandi n Oman reep op Portugese strijdkrachten Amerkanen paraderen in Moskou Theodorakis mag niet optreden Ontslag voor 7000 bananenarbeiders in Honduras olitici waarschuwen voor economische rampspoed ENGELAND WEER TER STEMBUS (snelle accelleratie bij iedere snelheid, dank zij deVariomatic gebouwd uit veiligheid |UW/KWARTET VRIJDAG 4 OKTOBER 1974 BUITENLAND T7-K9 BSABON (Reuter, UPI, AP)President Francisco da Costa Gomes en [mier Vasco Goncalves van Portugal hebben hun persoonlijke macht be- [grijk versterkt door taken over te nemen, die controle op de strijdkrach- mogelijk maken. Gomes Is behalve president stafchef van de strijdkrachten toncalves is behalve premier nu minister van defensie. Als zo- wordt hij bijgestaan door lor Vitor Alves, een minister er portefeuille en prominent de linkervleugel van de ikrachten-beweging, die in ïgal de werkelijke macht in en heeft. Het ministerie van lichting wordt opgeheven. Een ssecretaris zal zich met de van het voormalige ministerie ten. ïsen is nog altijd geen beslis sing genomen over de vier vakante plaatsen in de militaire junta, die voor de crisis van het afgelopen weekeinde nog uit zeven man be stond. Er moeten twee vertegen woordigers van de luchtmacht en twee van het leger worden aange wezen. Admiraal Rosa Coutinho, president van de militaire junta in Angola, is als één van de drie overgebleven leden van de militaire junta in Lissabon, uit Angola in Portugal gearriveerd om aan het beraad deel te nemen. De stemming over de nieuwe Jun ta-leden geschiedt achter gesloten AVIV (Reuter, UPI) Het Israëlische parlement, de Knesset, olgende week woensdag bijeenkomen om zich te beraden over ïitlatingen van premier Jitzak Rabin, waarin deze verklaarde Israël bereid zou zijn delen van de westelijke Jordaanoever Jordanië terug te geven in ruil voor een belofte van niet- ogvoering en erkenning van de staat Israël door Jordanië. echtse Likoed-partij onder lei van Menahem Begin heeft om speciale zitting gevraagd. Be- die gisteren voor een reis naar Verenigde Staten en Canada ok, verklaarde dat er in Israël volgend jaar of in de zomer nene verkiezingen zouden wor- gehouden. De regering-Rabin beloofd verkiezingen uit te jven voordat een deel van de ;lijke Jordaanoever aan Jorda- eruggegeven zal worden. Waar- ers verwachten dat de kwestie deze westelijke oever één van belangrijkste onderwerpen zal op de volgende gespreksronde het Midden-Oosten in Genève. Israëlische troepen op de Go- hoogvlakten zijn gisteren in oogde staat van paraatheid ge- t gedurende grootscheepse oe- nien van de Syrische leger- en tmacht. De oefeningen, waarbij modernste Syrische oorlogstuig werd ingezet, werden gehouden op bevel van president Hafèz Assad. De Libanese present Soeleiman heeft gisteren oud-premier Seb Sa lem gevraagd een nieuwe Libanese regering te vormen. De 69-jarige Seb Salem volgt Takieddln Al-Shol op die vorige maand aftrad na kri tiek van politieke leiders en de pers dat zijn regering er niet in was geslaagd de inflatie te bestrijden en de orde te handhaven. Seb Sa lem was eerder premier van okto ber 1970 tot april 1973. Arabische guerillastrijders van het volksfront voor de bevrijding van Palestina, hebben een 17-jarige Amerikaan die in dienst was bij het Israëlische leger, terechtgesteld, zo hebben de kranten in Beiroet gisteren meegedeeld. De Amerikaan werd in augustus tijdens een actie van de guerilla's op de door Israël bezette Jordaanoever gevangen ge nomen. deuren. Aan alle zittingen nemen naar schatting 300 tot 500 personen deel. Een groep jonge officieren, waarvan slechts enkele leden open bare bekendheid geni eten, zullen een leider van de beweging van de strijdkrachten naar voren schuiven voor de ministerspost van defensie, die nu door premier Goncalves wordt beheerd. De mogelijkheid be staat echter, dat geen nieuwe mi nister van defensie wordt benoemd. Majoor Alves, die voor defensieza ken aan premier Goncalves is toe gevoegd. verklaarde gisteren dat geen leden van de junta in haar oude samensteling betrokken wa ren bij het complot dat het afgelo pen weekeinde uitgevoerd had moe ten worden, 'hoewel sommigen ach ter het idee van een pro-Spinola- democratle stonden, omdat zij het gevoel hadden dat wij de rege ring naar links werden gedre ven.' De minister voegde er aan toe dat speculaties, als zou Portugal communistisch worden, misleidend zijn. 'Portugal blijft dezelfde koers va ren, aldus Alves. 'We kunnen nu duidelijkheid in de situatie bren gen. We hebben altijd ideologische meningsverschillen met Spinola ge had. Voorheen wat het moeilijk om te kunnen weten, wie voor het land sprak en wie met autoriteit sprak.' Alves zei ook dat de Beweging van de strijdkrachten de verkiezingen zoals gepland was, zal laten door gaan in maart. Eerder had premier Goncalves verklaard dat verkiezin gen worden gehouden, 'tenzij er iets geheel onverwachts gebeurt.' Verzoek De huiszoekingen en arrestaties gaan in Lissabon enande re Portu gese steden nog steeds door. Er wordt vrijwel niets over gepubli ceerd. Voor de Democratische volk spartij, die met de socialisten, com munisten en vertegenwoordigers van de strijdkrachten in de rege ring van premier Goncalves ae- menwerkt, heeftgev raagd om een voledlge opening van zaken van wat zich sinds zaterdag in Portugal heeft afgespeeld. ATHENE (AP, AFP, Reuter) Voor het eerst in tien jaar zullen op 17 november in Griekenland verkiezingen worden gehouden. Premier Karamanlis had liever de Grieken aan het begin van de maand ter stembus laten gaan maar zijn vice-premier en minister van buitenlandse zaken George Mavros heeft hem hiervan weer houden. Leden van de oude en eerbiedwaardige Artillerie compagnie van Massachusets paradeerden gisteren in Moskou, nadat ze een krans hadden gelegd op het graf van de onbekende soldaat. De oorlogs veteranen waren de eerste Amerikanen die in Moskou een parade hielden sinds de Tweede Wereldoorlog. Dit om de partijen meer kans te geven zich te organiseren en zich op de stembusstrijd voor te berei den. Met name van de communis ten is er de laatste weken kritiek geweest op de verkiezingen 'bij ver rassing' die de gevestigde partijen in de kaart zouden spelen. Volgens traditie zal er de komende dagen een overgangskabinet wor den gevormd die onder leiding zal staan van Karamanlis. Deze rege ring zal de verkiezingen voorberei den. De staat van beleg die vorig jaar op 17 november werd afgekon- BEIROET (AP) Iran (vroeger Perzië geheten) zou een groot offensief in het Arabische oliestaatje Oman zijn begonnen om te helpen een zes jaar oude marxistische opstand in de zuidwestelijke provincie Dhofar neer te slaan. Dit heeft het officiële Iraakse persbureau bekendgemaakt. voerder van de opstandelingen van Dhofar, in Beiroet heeft Iran zo'n 11.000 man gestuurd, maar volgens waarnemers is dit getal overdreven. De rebellen voeren hun strijd on der de naam het Front voor de bevrijding van Oman (PFLO). Het leger van Oman, dat wordt geadviseerd door Britse officieren en gesteund door de Iraanse strijd krachten, begint gewoonlijk rond deze tijd van het jaar een offensief tegen de opstandelingen van Dho far. Irak is alleen al vanwege de vijandige houding met Iran, ge neigd achter de beweringen van het Bevrijdingsfront te gaan staan. Volgens het Iraakse persbureau hebben door Britse piloten bestuur de vliegtuigen van de Omaanse luchtmacht en Iraanse jachtbom menwerpers dinsdag en woensdag al aanvallen ondernomen op stel lingen in Dhofar. Het bevrijdingsfront voor Oman heeft telegrammen naar alle Arabi sche staatshoofden en de Arabische Het bureau wist niet te melden om hoeveel Iraanse troepen het gaat. De landing in Oman geschiedde door de lucht. Volgens een woord- ATHENE Dé tien concerten die de Grikse componist Theodorakis met ingang van zondag wilde geven zijn verboden. Dit heeft Theodora kis gisteren onthuld. Het verbod was hem aangezegd doord e direc teur van het kabinet van premier Karamanlis. Volgens de componist is hem geen enkele reden voor het verbod gege ven. Bovendien hadden de autori teiten hem enkele dagen geleden ook reeds verboden concerten te geven voor Cyprische vluchtelingen met de reden, dat de openbare orde er door verstoord zou kunnen wor den. Liga gestuurd, waarin wordt gezegd dat de 'gezamenlijke Iraans-Britse aktie' wel eens vooraf zou kunnen gaan aan een Invasie in Zuld-Ye- men, de enige socialistische repu bliek op het Arabische schiereiland. Via Zuid-Jemen worden Russische en Chinese wapens naar Dhofar aangevoerd. Het rebellenleger wordt geschat op 800 opgeleide ver zetsstrijders, die in de bergen vech ten, en 1200 man militia. HONDURAS (Reuter) In Hondu ras zullen 7000 bananenarbeiders in dienst van United Brands uit Bos ton worden ontslagen, omdat de oogst door de recente overstromin gen, veroorzaakt door de orkaan Fifi, vernield werd. De maatregel, waartegen de regering in Honduras weinig kan beginnen, zal nog eens duizenden gezinnen afhankelijk maken van hulp vanuit het buiten land. Bananen maken de helft van de export van Honduras uit. Britse kiezer leidt een ellendig bestaan. Voor de tweede keer binnen acht anden wordt hij in een naargeestige crisissfeer naar de stembus geroepen. ebruari werden de dertig mil- kiezers verkleumd door kolen- arste en stroomdistributies de stemlokalen gehaald, ter- de natie op een gedwongen aagse werkweek was gezet. Zij ten de knoop doorhakken van rontale botsing met de mijn- waarop de Conservatieve lier Edward Heath het had la- aankomen. Nu vraagt premier ld Wilson, die na Heath slechts mminderheidsregering kon vor- het publiek om een comforta- meerderheid voor zijn Labour j in het Lagerhuis. Maar de r die komende donderdag zijn moet uitbrengen is drie weken geestelijk gemasseerd door de ici met de boodschap dat En id naar een economische crisis iheert, die de ergste herinne- in uit de jaren '30 kan oproe- :hten over op handen zijnde omische rampsoed klinken de rs vertrouwd in de oren. Het- e werd in drie voorgaande lagne's gehoord. 'Engeland is ia's zieke man' en de Britsé omle lijdt aan 'Engelse ziekte' i commentaren, waaraan het i publiek gewend is geraakt, ion ook omdat de buikriem op chranshaak kon blijven en zo strak aangehaald moest en dat de gemiddelde Brit er Htvoerige ontbijt of uitbundige tief voor moest laten staan, ïeeste mensen zullen niet ge- zijn genoegen te nemen met verlagen van de levensstand- tenzij de catastrofe hen in [ezicht staart', zo schreef de dian in een commentaar. Maar >wel de politici als de econo- ie experts zo luidruchtig en emmig aan de alarmbel trek- egint menig Britse kiezer zich zorgen te maken en belang- te krijgen voor economi- ziekten. gflatie undlge raadplegers van de boeken voor economische ge- :unst hebben al diverse jaren in als diagnose gesteld dat land aan een gevaarlijke vorm economische stagnatie lijdt. De omische groei blijft steeds door Chris Blankenburgh maar weer achter op die van ande re, gelijksoortige landen. De bedrij ven moderniseren te weinig en breiden zich onvoldoende uit, waar door hun concurrentiepositie ver zwakt en hun winsten dalen. Maar door de dalende winsten komt er weer te weinig geld beschikbaar om te investeren In bedrljfsvergro- ting en vernieuwing van het pro- duktieapparaat. Maar bovenop deze chronische stagnatie is de epidemische kwaal van de inflatie gekomen Inflatie- betekent. vereenvoudigd gezegd, dat lonen en prijzen voortdurend en ongeveer tegelijkertijd omhoog snel len. Het gevolg is dat het geld steeds minder waard wordt en gro te onrust ontstaat bij omvangrijke bevolkingsgroepen. Experts hebben berekend dat Engeland dit jaar het recordpeil van 20 procent inflatie gaat halen en daarmee slechts door Italië zal worden overtroffen. Een dergelijk inflatiepeil vormt een be dreiging voor elke moderne demo cratie. zo waarschuwde het gezag hebbende weekblad The Economist. Naast dit alarmerende inflatiecijfer is Engeland bezig dit jaar een beta lingsbalanstekort te kweken van maar liefst 25 miljard gulden. Meer dan de helft van dit tekort dat een schuld aan het buitenland be tekent is door de oliecrisis ver oorzaakt. Engeland betaalt thans een viervoudige prijs voor zijn aard- olie-importen. Het Britse bedrijfsleven dreigt, met uitzondering van een beperkt aan tal superconcerns, in ernstige beta lingsmoeilijkheden te komen. Be drijven die geld nodig hebben en dat bij de banken willen lenen moeten daarvoor ongekend hoge rentes betalen. Gezien hun precaire positie moeten zij vaak maar af wachten of de bankiers riskeren hen geld te lemen. Werkloosheid In dit sombere economische kli maat wordt nu verwacht dat In de maanden november en december tal van kleinere en zelfs enkele grotere bedrijven failliet zullen gaan. Gevreesd wordt dat daardoor naast de al 635.000 werklozen nog eens ettelijke tienduizenden op straat zullen komen te staan. Het nationale Instituut voor Eco nomisch en Sociaal Onderzoek (IEXO) heeft voorspeld dat eind dit Jaar 675.000 Britten zonder werk zullen zijn en dat dit aantal eind 1975 de 900.000 zelfs zal overschrij den. Nog somberder economen re kenen op nog kortere termijn op een werkloosheid van meer dan een miljoen De drie grote Britse partijen Conservatieven, Labour, en Libera len zijn de verkiezingsstrijd in gegaan in volstrekte eensgezindheid dat de sanering van de economie de opperste voorrang moet krijgen, met behoud van het grootst moge lijke aantal arbeidsplaatsen. Maar, aldus de partijen, ter voorkoming van economische pestilentiën moet allereerst de gevaarlijkste bacterie, de Inflatie, worden aangepakt. Het grote probleem is echter dat tussen vooraanstaande Britse economen felle onenigheid is ontstaan over de vraag waardoor inflatie eigenlijk ontstaat. Daardoor is men het er evenmin over eens hoe Inflatie moet worden bestreden. In de Britse pers wordt nu een woedende discussie gevoerd tussen een zeer grote meerderheid econo men die apostelen zijn van de be roemde Britse economist John Maynard Keynes en een nog kleine groep aanhangers van nieuwe op vattingen van de Amerikaanse neo liberale econoom Milton Friedman. De 'Keynesianen' hebben de neiging de machtige Britse vakbeweging als de grote 'inflatiemakers' te be schouwen. De vakbonden, zo menen zij. zijn te sterk in Engeland en dwingen hoge lonen af die door de producent onmiddellijk in de prij zen worden doorberekend, met in flatie als gevolg. De 'monetaristen' van de Milton Friedmanrichting, die aanhang vinden bij de Conser vatieve schaduwminlster van bin nenlandse zaken sir Keith Joseph, en die nu fervent worden gesteund door het Engelse dagblad The Ti mes, menen dat inflatie wordt ver oorzaakt door regeringen die onbe perkt nieuwe ponden sterling in omloop hebben gebracht, zonder dat die door een vergroting van de produktie worden gedekt. Om infla tie aan te pakken moet doodeen voudig de gelddrukpers worden stil gezet. Tal van bedrijven zullen in financiële moeilijkheden komen en failliet gaan en de werkloosheid zal er ongebreideld door toenemen. Maar de werkloosheid zal ook zon der geldmaatregelen fors gaan stij gen. zo redeneert deze denkschool. Dus laat werkloosheid maar komen en de inflatie zal vanzelf verdwij nen. Loon- en prijsstop De Britse politieke partijen ook Labour denken nog overwegend 'Keynesiaans.' Zij vinden dat de inflatie moet worden bestreden door het bedwingen van lonen en prijzen en opvoeren van de produk- tlviteit. Maar tussen deze partijen wordt weer gebakkeleid over de vraag hoe dat moet gebeuren. De Labour Partij propageert een krasse prijsbeheerslng. Maar gezien haar nieuwe banden met de vakbe weging weigert zij een wettelijke looncontrole in te voeren. In plaats daarvan heeft Labour alle kaarten gezet op het 'sociale contract' dat zij onlangs met de. tien miljoen leden tellende, vakcentrale TUC (Trade Union Congress) heeft ge sloten. De vakbeweging heeft mati ging beloofd van de looneisen in ruil voor gunstiger belastingmaat regelen, betere sociale voorzienin gen en speciale zorg voor laagstbe taalde groepen «werknemers. De Liberale Partij wil straffe wette lijke loon- en prijsbeheersing. Deze zou moeten worden aangevuld met een origineel nieuw pakket belas tingmaatregelen, waarmee inflafoe- digd zal over een week worden opgeheven. In Athene verluidde gisteren dat president Ghizikis heeft geweigerd een decreet van de minister van defensie Evangelos Averoff, te teke nen waarbij 300 officieren zouden worden ontslagen. Het staatshoofd zou van oordeel zijn dat deze maat regel het moreel van het leger zou aantasten in een periode van ern stige spanningen tussen Grieken land en Turkije. Van dit bericht kon geen bevestiging worden ver kregen. Geen amnestie De Griekse regering heeft woensdag bepaald dat er geen amnestie zal worden gegeven voor misdaden en politieke delicten van het militaire regime. Volgens de tekst van het besluit zullen deze daden worden behandeld door een hof voor straf zaken, bestaande uit vijf rechters van het hof van appèl. Op 19 augustus van het vorig Jaar proclameerde de toenmalige presi dent Papadopoelos een amnestie af voor niet alleen politieke vergrijpen tegen het militaire bewind, maar ook voor strafbare feiten waaraan functionarissen van dit regime zich bij de uitoefening van hun taak schuldig zouden hebben gemaakt. Dit betekende dat mensen die ge vangenen hadden gemarteld, vrijuit zouden gaan. In een toespraak tot zijn ministers verklaarde de premier, dat de geva ren voor het land nog niet geweken zijn. 'De democratie vereist een kalm en rustig klimaat. Bepaalde kringen proberen echter een toe stand van politieke spanningen te kweken die doet denken aan het klimaat van vóór 1967, dat tot de staatsgreep van 21 april 1967 zou leiden', aldus Karamanlis. Hij noemde terugkeer naar een parle mentaire democratie een noodzaak voor het 'Europese Griekenland.' Regeringskringen in Nicosia heb ben verklaard dat het vertrouwen dat aartsbisschop Makarios in New York heeft uitgesproken in presi dent Klerides van Cyprus, niet der mate positief is dat hij terugkomt van zijn voornemen af te treden. Over Klerides was gezegd dat deze erover dacht als president af te treden, tenzij hij een verklaring van steun van ex-president Maka rios zou krijgen. Makarios sprak in New York zijn vertrouwen in Klerides uit en gaf hem zijn steun, maar volgens de regeringskringen is dat niet vol doende en wacht Klerides op een aan hem en het Cyprische volk gerichte verklaring van de kant van de aartsbisschop. Klerides iets meer dan twee maanden presi dent van Cyprus heeft zijn we kelijkse overleg met de Turks- cyprische leider Denktash op de maandagen opgeschort en volgens regeringskringen is hij van mening dat zijn politieke positie onhoud baar is zonder steun van Makarios voor wat hij tot nu toe tot stand heeft gebracht. ia", de 'wecie verkiezingscampagne binnen een jaar. Op donderdag 10 oktober wordt opnieuw beslist tiie de 63a Br Isc Lagerhuiszetels gaat bezetten en wie Engeland zal regeren. Door de drie grootste par- tijen. Labour. Liberalen en Conservatieven wordt daarom kwistig propagandamateriaal geplakt. makers zowel werkgevers als werknemers met extra heffingen worden gestraft, zodra een afge sproken prijs- of loonpeil wordt overschreden. De Conservatieve Partij, die vooral sinds de mijncrisis op zeer slechte voet staat met de vakbonden, pro pageert loon- en prijsbeperking via een vrijwillig akkoord tussen rege ring, werkgevers, vakbonden, con sumenten en andere maatschappe lijke groeperingen. Lukt een vrij willig akkoord niet, dan willen de Conservatieven een wettelijke loon- en prijsmaatregel afkondigen. Voor de goed geïnformeerde Britse kiezer is de boodschap duidelijk. Engeland zal onder welke regering dan ook de tering naar de nering gaan zetten. En in het gevecht tegen de inflatie zullen spaanders vallen. De grote vraag, die de Britten bezig houdt, is echter wat de vakbewe ging gaat doen. Zowel openlijk als achter haar rug is zij als de groot ste boosdoener aangewezen. Ge vreesd wordt dat de vakbonden tij dens een nieuw Labourkabinet uit de ketens van het 'sociale contract' zullen springen zodra massale werkloosheid hun onderhandelings positie ondermijnt. Hoe de vakbe weging zal reageren tijdens een Conservatief kabinet of onder een Liberaal-Conservatieve coalitie, is een gedachte die nog maar even voor na de algemene verkiezingen wordt bewaard. Dit artikeL is het eerste van een serie over de Britse verkiezingen Jarenlang zonder reden deserteur WASHINGTON (Reuter) Een jonge Amerikaan die jarenlang in Canada woont als deserteur en die op het punt stond het Canadese staatsburgerschap te aan vaarden, kan naar de Vere nigde Staten terugkeren zonder dat hij kans loopt te worden vervolgd. Volgens Amerikaanse func- tionarisen informeerde de zes jaar geleden uitgeweken man dezer dagen naar de juiste voorwaarden van pre sident Fords aanbod van gratie. Bij onderzoek bleek dat hij nooit voor militaire dienst was opgeroepen en derhalve niet te boek stond als deserteur. Van de duizenden deserteurs hebben zich tot nog toe 17 gemeld voor de 24 maanden alternatieve dienst, die Ford als voorwaarde aan zijn gra tie-aanbod heeft verbonden. (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9