Voor christenvrouw straks geen eigen damesblad meer dichtbij Immentaar EG eindelijk akkoord over hulp aan arme landen 'sis (1) ;is (2) iis (3) t belangstelling bij {jjafenis Smallenbroek Na dertien jaar komt het einde van 'Prinses' Landmacht gaat misschien in Canada oefenen Regen en... sneeuw weerrapporten niet elk dier is een huisdier afgunst beeldje twijfel bevrijd JLJW/KWARTET VRIJDAG 4 OKTOBER 1974 BINNENLAND T5-K7 irdt door verantwoordelijke regc- iders in 't Westen de laatste we- ecds meer gezinspeeld op 'n we- sis die de ergste kan worden sinds H n de dertiger jaren. Dat is geen uitspraak want velen bewaren a trauma van die tijd. Wanneer :ilstijding dan ook nog wordt :ld aan de volharding waarmee 'EC-landen op hun hoge prijs zitten zoals de Amerikaan- val sident dat verband onlangs legde lie i is dat een gevaarlijke manier tmming maken. Het is trouwens Ij egocentrisch om nu pas van een crisis te spreken. Al jarenlang :est4jt ruwweg tweederde van de een crisis omdat zoals cent rapport van de AR-Tweede svic fractie terecht zei de inter- ispf Je economische processen 'van ten nadele van de ontwikke- iefc n(*en wei"ken. Maar nu ook dat staj rde geïndustrialiseerde deel van bai reid waar wij wonen in moeilijk- komt, nu is het plotseling een halfcr's's- Natuurlijk valt niet te nen dat de olie-importerende kelingslanden. waar een niet ge- leel van de mensheid in leven te blijven, door deze ontwikke- verder de vernieling in gaat. de hoge olieprijzen zijn een stap heel proces. Dat proces is de enale stijging van de levcns- ard in onze landen, waardoor wat de niet geïndustrialiseerde van ons nodig hebben machines en voertuigen lig in prijs steeg. Iedere loon- iedere nieuwe diepte-investering voorspelde voor die landen maar nadeel. En nu hebben, de jungle van de werelde- lie gaat, een aantal landen die konden slaan, teruggeslagen, niets ongewoons en niets En de klap komt hard aan, de jongste ramingen van het Vfsitionaal Fonds aangeven: vcr- •I betalingsbalanstekorten tot 31 i dollar in de geïndustrialiseerde i, die vorig jaar samen nog een hot van 9 miljard dollar had- De betalingsbalanstekorten der kelingslanden springen trouwens op 21 miljard. 06 if* jpj hoort thans ook roepen hoe 'j jk het voor de wereld zal zijn Mei landen en landengroepen i/s gevolg van de energiecrisis nisch onafhankelijk van elkaar i gaan maken zie de neiging ic landen om wat de energie zelfvoorzienend te worden. Dat nderdaad voor de wereld als niet best zijn, maar de preek is ypocriet. De onderlinge afhanke- d in de wereld strekte tot dusver ten voordele van de industriële en was voor de derde wereld idclig dat die in toenemende de kreet 'selfreliance' alleen en kracht aanhief. het tweede tienjarenplan voor ;keling van de VN komt nog e helft terecht omdat de indus- landen, Amerika voorop, onder trplichtingen zijn uitgedoken. En jpport van de AR-Tweede Ka- ctie sprak van internationale nische processen die 'van natu- nadelc van de ontwikkelings werken. De oliecrisis duidt op eginnende kentering. Want nu cr ook zo'n proces 'van nature' ons kapitaalsstromen gaan een heel andere kant uit dan wend waren.De toon die in rijke internationale organen aangeslagen is daardoor anders: het eerst wordt ook onzer- beseft dat er een wederzijds lelijkheid bestaat en dat er afspraken moeten worden ge en regelingen moeten worden fen, in het kader van de VN- En iór wat ook wat hóórt. :it dat de twee supermachten die T de besluitvoering in de VN chtten door hun onderling wan- :n nu ook een betere verstand ig met elkaar hebben, maakt de beter dan ooit voor belangrijke internationale regelingen in het van de VN. "E 6 nert: ête ilrifl gei »nd( P?o* Vóf* orji uur ter md3 het toErcole De omslagen van Prinses werden in de loop der jaren steeds mo derner door Cisca Dresselhuys WAGENINGEN Na dertien jaar het blad te zijn geweest voor de protestants-christelijke vrouwen van Nederland, houdt 'Prinses' er aan het einde van dit jaar definitief mee op. Daarmee zal dan een einde gekomen zijn aan een jarenlange traditie van een spe ciaal blad voor de christenvrouwen, want 'Prinses' was eigenlijk een regelrechte voortzetting van het maandblad Moeder, dat in de jaren dertig werd opgericht. Volgens Zomer en Keunlng, die 'Prinses' uitgeeft, kan het blad niet langer blijven bestaan, omdat er een te grote achteruitgang was in de advertenties, en ook een te grote terugloop van het aantal abonnees en een erg grote stijging van de kosten, onder meer dóór de stijging van de paplerprijzen. 'Ik heb het nu twee keer meege maakt: eenmaal met De Spiegel en nu weer met Prinses. Ik geloof er niet meer in, dat het mogelijk Is een blad op de markt te brengen voor het protestants-christelijk volksdeel. De moeilijkheid hier is namelijk altijd, dat je het nooit iedereen naar de zin kunt maken. Voor de ene groep lezers ben je te zwaar op de hand en voor de ande re groep ben Je niet christelijk genoeg. En belde groepen weigeren dan verder je blad nog te lezen', aldus de heer A. Teunis, algemeen hoofdredacteur van de uitgeverij Zomer en Keunlng. Overigens is het niet alleen/deze uitgeverij, die over het verdwijnen van Prinses beslist heeft: sedert 1969 is Zomer en Keuning namelijk gefuseerd met uitgeverij Kluwer, In principe is het wel zo. dat Zomer en Keuning zelf mag beslissen over zoiets als het voortbestaan van een blad, maar dat Kluwer wel met geld over de brug moet komen, wanneer zo'n blad een tekort heeft. In dit geval ging het om een verlies van twee en een half miljoen gulden, per jaar, dat door Kluwer niet lan ger aangezuiverd werd. Dan is er natuurlijk nog maar één mogelijk heid en dat is de zaak opdoeken. Nu heeft een van de directeuren van Kluwer, de heer R. Visser (broer van de Amsterdamse predi kant drs. G. R. Visser, die vroeger de Spiegeldominee was en die zijn broer al ernstig onderhouden heeft over het verdwijnen van Prinses enkele jaren n& dat van Spiegel) als een van de mogelijkheden, waardoor het abonnee-aantal van Prinses terugliep, de deconfessiona lisering van de mensen genoemd. Dit heeft de verontwaardiging op gewekt van oud-medewerkers en abonnees van Prinses, die zeggen, dat de lezers van Prinses niet gede- confessionaliseerd zijn, maar Prin ses zelf. 'Vorig Jaar kreeg Prinses een nieu we hoofdredactrice: Julia Martens, een rooms-katholieke medewerkster van De Libelle. ZIJ had volstrekt geen band met de lezers van Prin ses en wist ook niet wat er in die lezerskring omging. Zij wilde toen, overigens in overleg met de bazen van de uitgeverij, een breder pu bliek gaan zoeken. Wat gebeurde? Er moest een soort Story gemaakt worden, want het nieuwe blad Story liep immers enorm goed (maar liefst zeshonderd duizend abonnees). Dat betekende dat het blad alleen nog maar gezel lig kljkwerk moest bevatten en vooral niet te veel leestof meer. Christelijke zaken, onrust, ziekte, maatschappelijke problemen en an dere even reële zaken bestonden niet meer voor Prinses; er werd nu geschreven over 'hoe Wileke Alber- ti haar dag doorbrengt' en soortge lijke lichte kost. De fout, die hier mee begaan werd, was dat de echte Prinses-lezeressen dit vrijblijvende gedoe niet pikten en hun abonne ment opzegden. De jonge lezeressen, op wie men mikte, kwamen er echter ook niet bij als nieuwe abonnees, want de zen lazen immers allang Story of Viva. Kortom: wel weglopende oude abonnees en geen nieuwe. Jonge erbij. Een volkomen foute beleids beslissing, die men gezien de voor geschiedenis met Spiegel, had moe ten en kunnen voorkomen', aldus een oud-medewerker van Prinses. Wél christelijk Volgens zowel de heer Teunis als de heer Visser is het echter niet waar, dat Prinses haar christelijke karak ter verloochend heeft. 'Ik zou wil len zeggen, dat we niet meer zo expliciet christelijk waren, maar impliciet nog wel', meent de heer Visser een beetje cryptisch. De heer Teunis zegt: 'We hebben onze christelijke afkomst nooit verloo chend. We zijn niet van ons geloof gevallen. Alleen ging het allemaal wat minder uitgesproken. We had den geen meditaties meer, maar we behandelden wel degelijk religieuze onderwerpen, zoals bijvoorbeeld het zendingswerk. En ook de aard van het blad bleef christelijk. Maar o het aantal abonnees uit te breiden, wat economisch gezien noodzake lijk was, probeerden we de rand- kerkelljken erbij te krijgen door een koers te gaan varen, die voor hen acceptabel was. Maar dat is niet gelukt, want Je bereikt hier mee eigenlijk alleen maar dat de orthodoxe lezers vinden dat je hen in de steek laat en de randkerkelij- ken krijg Je er niet bij, omdat die nog steeds denken dat Prinses dat enigszins ouderwets christelijke blad is, waarbij zij zich niet thuis- voelen'. Maar, vroegen wij de heer- Visser, is het eigenlijk wei eerlijk een grote groep lezeressen (want ook 120.00 is toch nog altijd een flinke hoeveelheid) die duidelijk prijs stelde juist op het christelijke karakter van het blad. een tijd schrift te gaan geven, dat eigenlijk van een heel andere opvating uit gaat? 'De groep van 120.000 is te klein om een blad voor te maken. Dat zou alleen kunnen als ze per nummer drie gulden gingen beta len, maar dat hebben de meesten voor hun principes toch ook weer niet over, dan gaan ze liever de goedkopere Margriet of Viva lezen. Principes kunnen soms snel ver dwijnen. wanneer er geld aan te pas komt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het ministerie van defensie bekijkt de mogelijkheden om eenheden van de landmacht in Canada te laten oefenen. Zoals be kend is er in ons land een groot tekort aan oefenterreinen, vandaar dat defensie nu in het buitenland op zoek is. Het idee om in Canada te gaan oefenen is niet nieuw- Ruim twee jaar geleden stelde de toenmalige commandant van het eerste leger korps, generaal Meijnderts, hetzelf de voor aan premier Blesheuvel. Het plan ging toen niet door omdat de kosten van het vervoer te hoog zouden worden. Defensie bekijkt momenteel goedkopere oplossingen voor het eventuele oefenen in Ca nada. Daarbij zou met name wor den overwogen de kosten te druk ken door het oefenmaterieel in Ca nada te laten, zodat dat niet steeds heen en weer hoeft te worden ge vlogen. is, maar ik zou wel willen zeggen: we geven op deze manier al onze middelen in handen van anderen, en dat is toch wel jammer'. En zo komt er dan per eind decem ber een einde aan Prinses, het blad dat zijn verschijning in 1961 door middel van kerkbladen en zelfs door oproepen vanaf de kansel aangeprezen werd als nu 'eindelijk het eigen damesblad voor de chris tenvrouw' LUEMBURG De Europese mi nisterraad heeft in Luxemburg een principe-akkoord bereikt over het ter beschikking stellen van een be drag van 150 miljoen dollar voor de allerarmste laaiden in de wereld, die het meest te lijden hebben van de gestegen olie- en grondstoffen- prijzen. 120 miljoen dollar gaat rechtstreeks naar de landen die het hard nodig hebben. Dertig miljoen ervan gaat naar het zogeheten noodfcwids van de Verenigde Naties. De Minister raad gaat er nu verder over praten aan welke landen de directe hulp van de EG verstrekt moet worden en hoe de gift in de EG gefinan cierd moet worden. Het besluit viel nadat de voor naamste 'aarzelaars' (Duitsland en Frankrijk) hun verzet hadden op gegeven. De voorzitter van de Euro pese Commissie. Ortoll, had een emotioneel betoog gehouden waarin hij o.m. onderstreepte dat 150 mil joen nog maar een gering bedrag is en dat de Gemeenschap zich niet langer kan veroorloven niet tot een besluit te komen. Dc Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse zaken. Brinkhorst, had de Raad voorgehoudeh dat de EG niet kan verkopen dat de ene dag ruim 1 miljard gulden uit te trek ken voor steun aan de Europese boeren en de andere dag weigert een bedrag van 150 miljoen dollar ter beschikking te stellen voor in nood verkerende landen. IENAAR Onder grote be- elling is in zijn woonplaats lar gisteren oud-minister J. broek begraven. De rouw- in de gereformeerde Boem- erk werd ondei meer bljge- door premier Den Uyl en ihtgenote, door de oud-pre- De Jong en Blesheuvel en 'nister De Gaay Fortman en cretaris Polak. Onder de ve- iwezigen bevonden zich ook i-president van de raad van dr M. Rbppert. en leden en a den van dit hoogste advie- Kamervoorzitter Vonde- fractievoorzlters. leden en ien uitbeid e kamers der sta- ineraal waren eveneens aan- m alsook verschillende commis- j g(sn der koningin. Van onze weerkundige medewerker In Rusland is het ongewoon warm voor de tijd van het jaar. Moskou registreerde op 1 oktober 23 graden Celsius en dat was op die datum nooit eerder vertoond. Gistermid dag meldde het station Primorski- Akhtarsh op 48 graden noord. 38 graden oost in zuid-Rusland zelfs 26 graden. In Lapland wees de thermometer 16. plaatselijk zelfs 20 graden aan. Meer naar het westen klagen bijna alle landen over de oktoberkou. In Bern was het donderdagmiddag slechts 6 gr. C. bij regenval, in Sauerland sneeuwde het gistermid dag en -avond voortdurend- Op de grens tussen warme lucht boven de Balkan (in Bulgarije, het zuidoos ten van Roemenië, het zuiden van Joegoslavië en Griekenland wordt het nog steeds 22 tot 28 gradenen koude lucht in centraal Europa staan voortdurend storingen. Een ervan (1001 millibar) is met plaatselijk overvloedige neerslag naar Jutland getrokken. Skagen kreeg er in 24 uur tijd 28 millime ter van. Stockholm/Bromma maak te een rekening van 36 mm op. De depressie gaf bovendien storm op Bornholm en schepen op de Noord zee meldden gisteravond ook een stormachtige noordelijke wind. Het zich verder naar het zuidwesten verplaatsende minimum, dat gister middag de buiigheid in het noord oosten van het land al heeft doen oplopen, geeft vandaag in ons hele land bewolkt weer met plaatselijk regen of een bui. Achter de storing volgen enkele opklaringen, maar daarna is de beurt alweer aa neen volgend mini mum, dat tot gistermiddag één uur in oost-Polen 10 tot 15 mm regen had gebracht. Het centrum werd gisteravond met 1004 mb aange troffen ten zuiden van Litauen. Het diepte toen nog uit. Koers noord. Ook al zijn we in feite van de regen in de drup gekomen en blijft het bij naar oost draaiende wind koud weer, toch verdient het de aandacht dat deze depressies zich tegendraads gedragen, dat wil zeg gen niet van west naar oost. maar van oost naar west tot zuidwest gaan. Dit vindt plaats onder super visie van een regulerend hogedruk- geb:ed van het zeegebied ten zui den van IJsland (luchtdruk daar gis termiddag 1037 mb) via noord- Skandinavië tot de Oeral. Een derde minimum van 1009 mb, dat boven België ligt geaft tot in Frankrijk regen en in de bergen sneeuw. Ook oost-Engeland kreeg van de Noordzeedepressie het een en ander mee: Marham (zuidoost- Engeland) rapporteerde gisteravond 8 mm na onweer. Weerrapporten van gisteravond 19 u. Amsterdam zwaar bew 13 0 De Bilt zwaar bew 13 0 Eelde geheetl bew 11 0 Eindhoven licht bew 11 0 Den Helder zwaar bew 11 0 Luchth. Rtd. zwaar bew 13 0 Twente half bew 12 0 Vlissingen licht bew 12 0 Zd. Limburg zwaar bew 8 0.6 Aberdeen regenbul 9 0.1 Athene onbewolkt 27 0 Barcelona motregen 22 0 Berlijn onbewolkt 12 0 Bordeaux mist 15 5 Brussel onbewolkt 8 3 Frankfort zwaar bew 8 4 Genève regenbul 10 8 Helsinki licht bew 12 0 Insbruck zwaar bew 14 0 Kopenhagen zwaar bew 10 04. Lissabon zwaar bew 24 0 Locarno regen 8 5 Londen onweer 13 0.2 Luxemburg licht bew 6 6 Madrid zwaar bew 24 0 Malaga licht bew 24 0 Mallorca licht bew 25 0 Munchen geh bew 9 0 Nice regen 18 6 Oslo zwaar bew 12 1 Parijs zwaar bew 10 0 wolkenvelden J OPKLARINGEN R •HAGEL BEWOLKING MIN. 1 WINDRICHTING HOOG WATER 5 oktober. Vllssln- gen 3.53-16.04. Harlngvlletslulzen 5.34- 17.49. Rotterdam 6.37-18.45. Schevenlngen 5.01-17.19. IJmulden 5.39-17.57. Den Helder 9.52-22.05. Harllngen 12.05-0.00. Delfzijl 1.54-14.08. ANP'KNMI 'J« onder redactie van loessmil Je kunt werelddierendag vieren door van die treiterende mug een keertje niet een vieze plek op het behang te maken of die dikke spin in de hoek maar niet door het toilet te trekken. Maar de meeste mensen die even bij diertndag stilstaan (want lang niet iedereen denkt er aan doen er wat aan door hun huis dier een extra lekker hapje te geven. Alleen: wat is een huls- dier? Daar bestaan tegenwoordig hoogst eigenaardige ideeën over. Het blijft allang niet meer om de huisdieren maar eten tot de soorten te beperken die je echt in huis houdt bij een hond, een kat, een vogeltje of een hamster. Dierenhandelaars bieden bijvoorbeeld aan: jacht luipaarden, rolstaartbeertjes, ka- longs, dwergkangoeroes, neus hoornvogels. poolvosjes. neus- beertjes, 'tamme' pythons, eek hoorntjes, ocelots, valken, flat ten, boa constrictors en wara- nen, en dan diverse soorten apen van halfapen, van doods hoofdaapjes tot brulapen en chimpansees. Al die dieren worden gewoon per krantenadvertentie aan particu lieren aangeboden, die zc nog kopen ook. Wie het niet gelooft, kan het met eigen ogen lezen in 'Apen op je hoofd' (f-12,50. net uitgekomen bij Ons Huis in Utrecht en vanaf vandaag, we relddierendag, in de winkel te koop). Voorbeelden te over in dit bctekje van zulke adverten ties en de gevolgen als iemand zo'n 'tam huisdier' aanschaft. De schrijfster, mevrouw A. P. Siche- rer-Frijlink, weet er alles van. Zij en haar gezinsleden verzor gen in 'Apentroost' zieke en ver waarloosde apen, meestal van particulieren afkomstig en ook wel van handelaars. Als zij er niet geweest waren, was er nu geen Stichting Apenopvangcen- trum en geen Apentroost, want dat zit allemaal bij hen in Drie bergen. In haar boek vertelt me vrouw Sicherer hoe het begon, met een aapje in ten etalage: 'Ongeveer een half jaar zat hij daar al in zijn kleine ruimte. Hij werd steeds magerder. Als we langs het raam liepen, ging hij soms even staan, wreef eens in zijn handen en ging dan weer zitten, met een magere gebogen rug. voor zich uitstarend met doffe ogenTen slotte konden we het niet langer aanzien.' Zo begon het acht jaar geleden met Klaasje uit de dierenwinkel en toen eenmaal bekend uerd dat ze bij Sicherer zielige zieken apen opnamen, die eerst in de serre gemeubileerd met touwen, klimbomen en een hangmat) en later in Apentroost opgekalefa terd werden, kwam er geen eind meer aan de stroom van apen van particulieren die het niet meer aan konden, met vakantie gingen of niet wisten wat ze met hun aapje aan moesten. De die ren waren vaak uitgehongerd, broodmager, doodziek; lang niet altijd waren ze nog te redden. Hoe het met Cornu, de Doedels. Pim. Keessie, Ankie en al die anderen verder ging vertelt me vrouw Sicherer in het boekje. M\$t haar relaas wil ze iedereen op het hart drukken dat een aap geen huisdier is, bijna nooit mak of zindelijk te krijgen. Gelukkig kopen intussen steeds jninder handelaars in ons land nog apen in. Een aap, zegt mevrouw Sicherer. brengt erg veel werk en onkos ten mee. Je kunt eigenlijk niet meer met vakantie, het hok moet twee keer per dag schoon gemaakt worden, het eten klaar gemaakt. en er moet een bin nen- en buitenhok zijn met Een laatdunkende, geringschat tende houding ten opzichte van Limburg en zijn autochtone be volking rechtvaardigt het ver moeden, dat er sprake is van latente afgunst ten aanzien van Limburg en zijn cultuur. Een stelling van J. J. W. Lisman, die de zeventiende aan de VU in Amsterdam promoveert. J. J. W. Lisman is zelf een (te Beek) geboren Limburger. Een suggestie voor racende fiet sers geeft G. F. Pothoff, die net aan dezelfde VU zijn doctors graad gehaald heeft, in zijn laatste stelling: Het verdient aanbeveling het dragen van een valhelm verplicht te stellen voor fietsers die sneller rijden dan 30 kilometer per uur. ruimte voor minstens twee apen. Eigenlijk is er geen beginnen aan. maar daar schijnt de 'lief hebber' nauwelijks bij stil te staan. Of zoals de oud-voorzitter van dis stichting (en oud-direc teur van Blijdorp) dr. A. C. V'. ran Bemmel in zijn inleiding zegt: 'Wie een auto koopt gaat niet over één nacht ijs. Dieren koop je plompverloren.' Zeg niet meteen: hé, dat is die en die, want dat kan niet. Het plaatje toont een schuimrubber peer met een puur menselijk 'gezicht'. Het is om precies te zijn een beeldje uit een tv- reclamefihnpje over peren en kan In dit geval nog praten en kwijlen ook. De peer is van mor gen af te zien in het Stedelijk Museum van Amsterdam, niet tussen werken van Appel, maar als onderdeel van de dan begin nende tentoonstelling 'Beeldje voor Beeldje'. Die gaat helemaal over animatie-(teken- en pop pen-) films en laat zien hoe zulke films op verschillende ma nleren beeldje voor beeldje tot stand komen. Er draait in het museum nog een film over ook. Al met de veiligheidsriemen ste vig omgegespt in het grote Brit se toestel dat haar en haar gezin naar een nieuw leven in Austra lië zou brengen, kreeg een kna gende twijfel of ze daar nou goed aan deed de Engelse Chris tine Beale te pakken. 'Ik heb me bedacht, ik ga niet, ik wil cr uit!', riep ze. woest aan haar riemeh losrukkend. Een stewar dess probeerde de vrouw te kal meren. maar die hield vol. Het vliegtuig werd opgehouden en terwijl andere passagiers geïrri teerd en zeer koel naar het gezin keken, begonnen mannen van het grondpersoneel de bagage van de Beales uit het ruim te halen en marcheerden Christine, haar man Roger en de vier kin deren Bale de vliegtuigtrap af. Omdat ze hun hele hebben en houden inclusief huis in Stafford al verkocht hadden met het oog op de emigratie, trokken ze tij delijk naar de kille kust van Noord-Wales, maar of ze het daar lang uithouden staat te be zien: ze zijn intussen al naar hun reisbureau gestapt om op nieuw zes stoelen in het vlieg tuig naar Australië te reserveren. Je kunt van popgroepen houden of niet, een feit is dat hun muziek meestal nogal wat la waaierig is. Voor de liefhebbers geen probleem, maar wel voor de muzikanten. Die moeten er gens zien te repeteren zonder ruzie met de buren te krijgen. De Japanse groep van Rlkio Sal to heeft er een oplossing voor gevonden. Ze kochten een afge legen boerderij ten noordoosten van Tokio knapten 'm op en maakten er een 'bevrijd gebied voor roek-muzikanten' van. De dlchtstbij staande huizen liggen altijd nog een kleine kilometer verderop, zodat ze er zo bevrijd kunnen musiceren als ze maar willen. Collega-muzikanten zon de. fatsoenlijke, geluiddichte re petitieruimte mogen er ook in. Die betalen er een huur door die in Japanse yens heel wat lijkt, maar in Nederlands geld omge rekend is dat maar zo'n vijfen zeventig gulden per Jaar. Plicht voor alles... I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7