Discussie over abortus op gereformeerde synode 'Contact met kerk in Oost-Europa moet samengaan met vredespolitiek' Gevraagd iemand die de EO waardeert Kerk mag bede in troonrede niet eisen Bespreking voorlopig geschorst Capucci ter sprake in synode Rome Vandaag ilisilial Minder hervormde predikantnlaatsen Pony op autoloze zondag mocht wel Breed moderamen gereformeerde synode: Synode weer bezig met '44 Jeugd meer in kerkelijk leven opnemen Koningin naar Brabant Nieuwe boekt TROUW/KWARTET VRIJDAG 4 OKTOBER 1974 KERK/BINNENLAND T2-] 5 In, ach ja. de jaren vijftig schreef Annie M. G. Schmidt een stukje over huwelijksadver tenties. Zij gaf als haar mening dat je daarin veel te weinig over de betrokkenen aan de weet komt en ze stelde daarom voor dat een heer v.z.g.h. zich als volgt aan de mogelijke liefheb sters zou presenteren: Licfh. v. bloemk. en verse aard. SI. 's nachts besl. m. alle r. dicht. Gen. karw. op te kn.. mits geen vuile melkp. Gewend eens in de w. te bilj., waarover s.v.p. geen gez. Jal. van aard. Eenm. met u geh. zijnde, dond. ik ied. de trap af! De tijden veranderen en de huwe lijksadvertenties met hen. Reeds een oppervlakkige lezer vallen twee dingen op. Ten eerste dat Annie Schmidt er in die onschuldige ja ren van uit ging dat alleen heren, al dan niet v.z.g.h.. dames vroegen. Het omgekeerde kwam althans in haar stukje niet voor. Vervolgens wordt duidelijk dat we destijds op de kleintjes moesten passen en dus royaal waren met afkortingen. Een dieperborende lezer wordt door nóg iets getroffen. Precies: de pola risatie ontbreekt. Want wat weet je anno 1974 nou nog van zo'n vent met zijn liefde voor bloemk. en verse aard.? Die vijven en zessen op het gebied van de eterij lossen we wel op met de diepvries, maar is zo'n man links of rechts, is hij voor of tegen Zuid-Afrika, wil hij 's zo mers naar Spanje (waar hij. naar men mag hopen, toch wel met open r. wil sl.) en zou-d-ie meegegaan zijn naar Kalkar? Je weet er alle maal niks van. Ik werd bij deze dingen bepaald toen ik in Hervormd Nederland van deze week de volgende huwelijksad vertentie vond: Ongehuwde jonge vrouw, wil graag in KONTAKT komen met heer. door A. J. Klei Mag licht gehandicapt of ouder zijn (tot plm. 58 jr.). Verlangens? Zacht geaard, slank postuur, helder ver stand en die de uitzendingen van de Evang. Omroep waardeert. Ook hier vallen verschillende din gen op. Om te beginnen dat de stelster van de advertentie in onze welvaartsstaat geen afkortingen hoeft gebruiken en er zelfs geld voor over heeft, een volstrekt over bodige mededeling te doen, name lijk dat zij ongehuwd is. Want geen sterveling zal haar van het tegen deel verdenken, zeker niet in de lezerskring van Hervormd Neder land. want bij de hervormden heerst wel leervrijheid maar geen bigamie (voorzover ik weet). Verder is opmerkelijk dat deze jon ge dame niets over zichzelf vertelt. Dit is overigens terecht. Want als je in onze gepolariseerde wereld iemand zoekt die de uitzendingen van de EO waardeert, mag je ervan uitgaan dat die iemand bemint wat de EO bemint en haat wat de EO haat. En daarbij vallen mededelin gen omtrent een eventueel vol- slank-zijn geheel in het niet. Toch ben ik niet helemaal tevre den. Als ik een heer met slank postuur en een helder verstand zou zijn. zou ik me afvragen: om wélke uitzendingen van de EO gaat het? Moet ik 's avonds laat wachten op het woord der waarheid of moet ik vrijdagsmorgens voor dag en dauw mijn bed uit om te 5.02 op Hilver sum 3 te luisteren naar Old time religion? Of ben ik klaar wanneer ik met de hand op m'n hart te kennen geef dat ik graag meeneu- rie als er koren op de televisie zijn? Als ik een heer met een zéér helder verstand zou zijn. zou ik nog verder tobben. Wat bedoelt die ongehuwde jonge vrouw nou precies? Is het voldoende als ik de uitzendingen van de EO waardeer en ben ik vrij voor wat betreft mijn opvattingen aangaande de EO an slch? Keur ik, door op de advertentie te schrijven, het beleid van de NCRV af, ja of nee? Maar wat zpur ik, ik schrijf er tóch niet op. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN "Het topje van de ijsberg is alleen nog maar zichtbaar geworden.' Dit zei praeses dr. A. Kruyswijk gisteren nadat de gereformeerde synode zich vijf uur lang intensief had bezig gehouden met het abortusvraagstuk. De synode verwees de zaak uiteindelijk terug naar het studie- deputaatschap dat opnieuw zal proberen tot een gemeenschappelijk standpunt te komen. Dit studiedeputaatschap bestaat uit artsen, predikanten, een jurist en iemand uit het maatschappelijk werk. was met een rapport en een minderheidsnota gekomen. De meerderheid stelt in haar rapport de persoonlijke beslissing en ver antwoordelijkheid van de vrouw centraal. Het deputatenrapport stelt de per soonlijke beslissing en verantwoor delijkheid van de vrouw centraal. Het wijst de opvatting af van hen die nauwelijks verschil zien tussen abortus provocatus en de omrning after pil. maar het rapport wijst ook het standpunt af dat abortus zonder meer moord zou zijn. Het betoogt dat God de mens actief beheer van het leven heeft toever trouwd. Vanuit die opdracht is het denkbaar dat de eerbied voor het menselijk leven in bepaalde situa ties juist leidt tot een actief ingrij pen zodat leven wordt afgesneden Andere waarde Het deputatenrapport kent aan le- ven-in-wording niet dezelfde waar de toe als aan het bestaan van een voldragen kind. 'Deze visie ver schaft ons soms de vrijmoedigheid om bij het afwegen van belangen te kiezen vóór het bestaan van de vrouw ten koste van het leven van de vrucht'. Concrete en pasklare voorschriften die gelden voor alle tijden en omstandigheden biedt de bijbel in dit verband niet aldus het rapport. Het liefdesgebod moet de weg wijzen. Het rapport waar schuwt daarbij zowel voor licht vaardigheid en gemakzucht als voor een valse moraal. Een ondoordacht en zelfzuchtig besluit tot abortus keurt het rapport evenzeer af als aanvaarding van ongewenste zwan gerschap vanuit een lijdelijk en ge laten beroep op Gods voorzienig heid. Van de pastor zegt het rapport dat het niet zijn opdracht is in een concreet geval een standpunt voor te schrijven. Hij dient materiaal aan te reiken waardoor de mondige gelovige voor Gods aangezicht een eigen beslissing kan nemen. Ook van de arts en andere raadgevers geldt dat hun houding niet zo neu traal mag zijn dat de vrouw zich in de steek gelaten voelt maar dat zij er zich ook voor moeten hoeden om hun mening aan de vrouw op te dringen. Eigen nota Eén lid van het deputaatschap. dr. B. Rietveld, kon met het rapport als geheel niet akkoord gaan. In een eigen nota stelt hij als grond regel een duidelijk neen tegen de abortus provocatus. Vandaaruit kan men dan erkennen dat de situatie soms zo onmogelijk is dat abortus toch overwogen moet worden. Hij benadrukte vooral dat de kerk iede re schijn moet vermijden alsof zij abortus een voor ieders geweten vrije zaak zou achten. Al te grote nadruk op de hoogstpersoonlijke beslissing van de vrouw achtte hij onjuist. Het doorslaggevende, het heilige, is niet gelegen in haar ge wetensbeslissing. maar in Gods wil. Dit betekent dat zij gelukkig te prijzen is als er een kring rondom haar staat die bereid is met haar niet alleen naar de wil van God te vragen, maar ook met haar de ver antwoordelijkheid van een beslis sing te dragen. De houding van 'uiteindelijk moet u het zelf weten', lijkt respectvol maar is niet hulp vaardig. aldus dr. Rietveld. Ook kan de beslissing van de vrouw duide lijk fout zijn. In dat geval is het bewaren van respect voor de per soonlijke beslissing onbarmhartig tegenover de vrouw en zij getuigt van te weinig respect tegenover de wil van God. Commissie Het meerderheidsrapport van de commissie uit de synode (rappor teur dr. B. Wentsel bouwde het meest voort op de visie van dr. Rietveld. Daarnaast hadden de commissieleden ds. J. L. van Apel doorn en ds. I. de Jong elk een minderheidsrapport ingediend waarin zij zich meer bij hel rapport van de meerderheid van deputaten aansloten. De meeste sprekers van uit de synode bleken voor de lijn Rietveld-Wentsel te kiezen. De rij sprekers ter synode werd geopend door ouderling N. J. de Koning uit Apeldoorn ('ik ben de zevende uit een gezin: persoonlijk ben ik blij dat ik toch geboren ben Hij vond dat de synode nooit een uitspraak kan doen over wat hij regulering van de zonde noem de. Ds. P. Schravendeel uit Middel- harnis kon met de norm 'mens waardig bestaan' niets beginnen, want wie zal bepalen wat dat is. Ouderling T. Scheeper uit Haarlem formuleerde als kernvraag: moet Je je altijd laten leiden door je ideaal of mag je je leven wel eens aan passen aan de situatie. Een mens is beperkt en kan daarom aan zijn idealen ondergaan. Scheeper vond ook dat het deputatenrapport te veel de vrouw alleen de verant woording laat dragen. Man en vrouw moeten samen beslissen. Drs. H. Steendam uit Rotterdam had de Indruk dat mensen in nood over deze materie niet zo gauw naar een gereformeerde dominee gaan en eer der naar een r.k. pastor. Wij komen nogal eens wettisch over bij de mensen, zei hij. Hij pleitte voor- overlegstructuren tussen kerk en overheid, kerk en parlement, liever dan als kerk te 'spreken' met pro fetische pretenties. Ouderling R. Huizinga uit Woiden- dorp had als kritiek op het deputa tenrapport dat het te weinig ingaat op de genotsmentaliteit van deze tijd en op de verantwoordelijkheid ten aanzien van het geslachtelijk verkeer Voorkomen is beter dan blussen, zei hij. Drs. H. Baarlink uit Uelsen zei dat deputaten in hun rapport de waarheid te veel in het midden heb ben gezocht. Het recht op leven van de foetus en de aanspraak op levensgeluk van de vrouw mag men niet als gelijkwaardig tegenover el kaar stellen. Hij vreesde dat er dan sprake is van levensgeluk zonder offerbereidheid. Niet veel houvast Dr. C. Gilhuis uit Den Haag had de indruk dat christen-artsen nog niet veel houvast zouden hebben aan het deputatenrapport. Ds. J. C. Seegers uit Goes vond het te alge meen om vanuit de bijbel alleen te spreken over het liefdesgebod. Ook prof. K. Runia noemde de bijbelse oriëntatie in het rapport zwak. Hij vroeg ook aandacht voor de psychi sche gevolgen van abortus en wees op een rapport uit Japan waar geen religieuze remmingen zijn en toch 80 tot 70 procent van de geabor teerde vrouwen met psychische trauma's zit. Dr. H. B. Weijland uit Arnhem vond het deputatenrapport zo technisch. Hij pleitte voor het 'neen-tenzij' maar de kerk mag dat alleen zeggen als zij een gemeen schap van verzoening is. die het meisje in kwestie opvangt. Namens deputaten sprak dr. N. Dekker uit Dordrecht. 'Wij hunke ren met u naar de dag dat er geen abortus meer nodig is. Geen zie kenhuizen. geen bewapening en geen oorlóg. De structuur van de samenleving is fout. De kerk moet strijden voor een wereld die nieuwe kinderen met open armen ont vangt. Maar in de gebrokenheid van de huidige wereld moeten wij zdeken naar tussenoplossingen', zei dr. Dekker. Hij benadrukte dat de putaten de duidelijkheid het meeste meenden te dienen door niet ja of nee tegen de abortus te zeggen, maar zo goed mogelijk informatie aan te dragen zonder te 'suggereren dat in de bijbel zomaar een oplos sing te vinden is. Wij hebben niet meer uit de bijbel willen halen dan we hard konden maken. hij in de praktijk van het persoon lijk pastoraat waarschijnlijk wel gelijk zou uitkomen met dr. Dek ker: het volle begrip, de uiterste barmhartigheid en de bereidheid vuile handen te maken. Maar. en daarin zag hij het verschil men zal wat verkeerd is nooit goed mogen noemen. Tegen drs. Steendam hield dr. Rietveld staan de dat het toch mogelijk moet zijn dat de kerk met een totale evange lische boodschap komt tot het hele volk zodat het onder de indruk komt van de vreugde en de verant woordelijkheid van een kind van God Prof. dr. J. Verkuyl noemde het deputatenrapport 'fenomenaal knap maar ook knap fenomenologisch'. De bijbelse normen komen zijns inziens in het rapport-Wentsel veel meer naar voren maar daar weer zo scholastisch. Prof. Verkuyl zag overigens goede mogelijkheden om de verschillende visies te verenigen. Weliswaar lopen de redeneringen ver uit' elkaar maar de conclusies niet. Zijn voorstel om deputaten te verzoeken hun rapport in het licht van de synodediscussie om te wer-. ken werd door het moderamen overgenomen en door de synode aanvaard. Daarbij gold ook de overweging dat de gereformeerde synode in geen enkel opzicht de schijn wil wekken pressie uit te oefenen op de her vormde synode die zich ln novem ber weer met het abortusvraagstuk zal bezighouden. Mevrouw C. A. van Dijk-Wierda. lid DEN HAAG Het aantal predi kantenplaatsen van de hervormde kerk daalt de komende vijf jaar waarschijnlijk met minstens 150. Dit blijkt uit een onderzoek van het moderamen van c^e hervormde synode. De enquête werd ingevuld door alle provinciale kerkvergade ringen: verder leverden 85 procent van de classes en 82 procent van de brede ministeries hun huiswerk in. Het aantal predikantenplaatsen, dat thans 1814 bedraagt, zal in 1979 gedaald zijn tot ongeveer 1664, het peil van 1940, toen er 1654 plaatsen waren. In 1970 werd met 1940 pre dikantenplaatsen het record bereikt. Aan het cijfer van het jaar 1979 is de enquêtecommissie gekomen door bij het aantal zekere plaatsen (1405) de helft van de onzekere plaatsen op te tellen. Deze bereke ning is gebaseerd op de ervaring van de afgelopen jaren, toen de jaarlijkse daling ook ongeveer 30 bedroeg. Van een verslaggever HAARLEM De rechtbank in Haarlem heeft gisteren de 44-jarige timmerman J. A. van Diepen uit Zaandijk vrijgesproken van dieren mishandeling, overeenkomstig de eis van de officier. De man had op de eerste autoloze zondag een pony voor zijn auto gespannen, waarvoor de kantonrechter in Zaanstad hem veroordeelde tot 200, boete. De timmerman is daarop in hoger be roep gegaan. Volgens een deskundi ge kon de pony de auto met zes inzittenden best trekken. van het deputaatschap benadrukte aan het slot van de discussie nog eens dat de meerderheid van depu taten niet bedoelt dat elke sociale indicatie voor abortus gerechtvaar digd zou zijn. 'Over het 'neen ten zij'. zijn wij het eens. Alleen den ken deputaten over het 'tenzij' wel licht iets ruimer dan^ sommige synodeleden', zei zij. Kernverschol Voor dr. Rietveld was het kernver schil: waar begin je? Bij de situatie of bij het luisteren naar het evan gelie. Dr. Rietveld verwachtte dat UTRECHT Het breed modera men van de gereformeerde synode vind, dat de kerk niet aan de over heid de eis mag stellen, dat zij tegen eigen overtuiging in de bede om Gods zegen in de troonrede opneemt. Dit staat in 'Kerkinformatie', offi cieel blad van de gereformerde kerken. Deze maand is er de brief wisseling over de bede in opgeno men tussen het moderamen en 'de putaten voor de correspondentie met de hoge overheid'. De deputaten en het moderamen zijn het in deze zaak wel eens. Deputaten zeggen dat door het weglaten van de bede is gebroken met 'een niet slechts langdurige, doch ook waardevolle, voor grote groepen van ons volk in de realiteit wortelende traditie'. Zij zien het weglaten als een symptoom van een toenemend streven naar verwereldlijking van het publieke leven. Daarnaast heb ben deputaten overwogen, dat de troonrede een staatsstuk is waar voor uitsluitend het zittende kabi net politieke verantwoordelijkheid draagt. 'Dientengevolge kan moeilijk wor den verlangd, laat staan geëist, dat de troonrede uitspraken behelst. waarvan het kabinet, al dan niet terecht, vindt dat het die niet voor zijn rekening behoort te nemen'. Hel breed moderamen, dat achter deze verklaring staat, meent wel. dat de secularisatie (verwereldlij king) in een breder rapport aan de orde moet komen. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De gereformeerde synode is gisteren opnieuw bezig geweest met de kwestie van het eerherstel van de professoren Greljdanus en Schilder. Het nieuwe voorstel van de commissie van ra- port hield in dat de synode kan blijven bij de schulderkenning die vorige synoden hebben uitgespro ken over het aandeel van de gere formeerde kerken in het conflict van 1944. In deze schulderkenning is volgens de commissie al eerher stel gegeven. Daartegen kwamen gisteren prompt twee tegenvoorstellen. Prof. dr. J. Plomp wilde op kerkrechterlijke gronden het hele verzoek om eer herstel onontvankelijk verklaren. Dr. H. B. Weijland vond dat in de schulderkenning van vorige syno den niet uitkomt wat de oorzaak van alle narigheid geweest is: de leeruitspraken van 1942-43 hadden nooit gedaan mogen zijn. Het pro test van Schilder en Greijdanus daartegen was terecht. Op grond daaraan stelde dr. Weijland post- huum eerherstel voor. De bespre king werd na de indiening van deze voorstellen verdaagd. VATIKAANSTAD Patriarch Maximos Hakim van Beiroet heeft op de bisschoppensynode in Rome verklaard dat de Palestijnen het recht hebben om een natie te vor men. Ook prees hij de aartsbis schop Hilarion Capucci, die mo menteel in Israël wordt vastgehou den op beschuldiging van wapen smokkel voor Palestijnen. De Liba nese patriarch deed ook een beroep op de christenen 'om zich welwil lend op te stellen ten gunste van de rechtvaardigheid, waaronder 'de verdediging van de rechten van de moslems en het Palestijnse volk..' Over bisschop Hilarion Capucci, die werd gearresteerd toen .hij op weg van Libanon naar Jeruzalem werd aangehouden omdat hij wapens en explosieven in zijn. wagen vervoer de zei hij: 'Hij heeft alle risiko's op zich genomen om de aandacht van de hele wereld te, vestigen op het probleem van de Palestijnen.' In de officiële samenvatting van de besprekingen van woensdag is met geen woord gerept over de Palestij nen en Capucci Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De gereformeerde synode zal een appèl doen op de kerkeraden om de jeugd zo sterk mogelijk te betrekken in het ge meenschapsleven van de plaatselij ke kerken. De synode besloot hiertoe na een uitvoerige bespreking van het rap port van de deputaten Kerk en Jeugd. De synode nam de visie van dit rapport over dat de problema tiek van het jongerenpastoraat om een integrale aanpak vraagt voor de hele leeftijdsgroep van 0 tot 35 jaar. De synode was ervan overtuigd dat veel jongeren een minder sterke band met de kerk hebben dan in het verleden. Daarbij werd overi gens opgemerkt dat de ouders ook vaak hun kinderen te weinig sti muleren. Volgens het depuatenrap- port komt 46 procent van de gere formeerde jongeren niet meer tot het doen van belijdenis. De be trouwbaarheid van dit cijfer werd overigens aangevochten. Van een verslaggever DEN HAAG Op dinsdag 15 okto ber brengt koningin Juliana een be zoek aan Noord-Brabant. ZIJ be zoekt het provinciehuis en het stad huis van Den Bosch en ook de St. Jans kathedraal aldaar, 's Middags gaat zij naar Heusden (welk stadje gerestaureerd wordt) en naar de Cooth-hoeve in Boxtel. Trouw Kwartot De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven ven BV De Christe qke Pers Directie. Ing O Postma F Diemer Hoofdredactie J Tamminga Hoofdkantoor NZ Voor burgwa' 280 Postbui- 859, Adam Telefoon 020 22 03 83 Postgiro 26 92 7A Bank Ned Midd Bank (rek nr 69 7? 60 /H8) Gem giro X 500. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Dr. A. H. van den Heuvel, de scriba van de Hervormde synode, heeft de deelnemers aan de conferentie op kerk en wereld in Driebergen over de kerk in Oost-Europa voorgehouden dat koude-oorlogmentaliteit niet samengaat met het streven naar beter contact met de kerken in het Oosten. 'Boi anti-communisme maakt christenen in Oost-Europa van kri tische maar loyale staatsburgers tot eer. vijfde kolonne van het kapita listische Westen: het maakt het de christen-gemeenschap onmogelijk een eigen houding in het land te kiezen: meestal maakt het contac ten tussen kerkelijke gemeentes en buitenlandse bezoekers Illegaal.' Dr. Van den Heuvel acht het een vereiste voor een groeiend contact tussen kerken in oost en west dat de kerken zich ook Inzetten voor toenadering tussen Oost- en West- Europa. 'Alleen wanneer het chris telijk geloof weer gemaakt wordt tot een vredestichtende kracht, zal hel atheïstische regeringen moge lijk gemaakt worden hun relatie tot de kerken te herzien. Hoe kan van een regering in een socialistisch land verwacht worden contacten toe te staan aan haar christelijke onderdanen met christenen, die ln eigen land het christelijk geloof zien als een ideologische steun voor het uitbreiden van de bewapenings race en die elke stap terwille van een doorbraak door het afschrik- kingsevenwicht bestrijden?' Van den Heuvel vroeg om begrip voor wantrouwen bij veel Oosteuropese autoriteiten en hij benadrukte dat hel noodzakelijk is dat aan hun steeds duidelijk gemaakt wordt dat een bemoeienis met mensenrechten in Oost-Europa bedoeld Is om de vrede te bevorderen en niet als dreigement opgevat moet worden. Gemeentes Dr. Van den Heuvel acht de uitwis seling van kerkleiders en studenten met Oost-Europa niet voldoende. Hij vindt het nodig dat er ook uitwisseling tot stand gebracht wordt van gewone kerkleden en gemeentes. Dit vindt hij een stevi ger basis voor toenadering. Hij wees er bovendien op dat het 'vak' van kerkleider riskant werk is. waarin eenzaamheid niet ongewoon is. 'Dit geldt zowel voor Oost als West. maar de kerkleiders in het Oosten riskeren eerder een isole ment dan hun collega's ln het Wes ten. Zijn relatie met een verdachte regering geeft aanleiding tot ver denkingen bij zijn eigen mensen en ik denk niet dat veel communisti sche regeringen dat anders zouden willen hebben.' De hervormde secretaris-generaal zei er begrip voor te heb ben dat men het in Oost- Europa ergerlijk vindt dat in het Westen het gebrek aan burger lijke vrijheden ln Oost-Europa breed wordt uitgemeten, terwijl men zwijgt over de positieve kan ten van de samenlevingen. Een op lossing voor deze eenzijdigheid acht dr. Van den Heuvel niet een totaal zwijgen, maar het tonen van broe derlijke zorg. die soms uitgedrukt zal worden ln publiek protest. Hij zei nooit te hebben begrepen, waar om de leden-kerken van de wereld - Dr. Albert van den Heuvel raad de oecumenische beweging kwalijk hebben genomen dat zij naliet hetgeen ook deze kerken achterwege lieten. 'Als de kerken de energie die zij nu gebruikt heb ben om Genève te kritiseren had den aangewend om contacten te MET HET OOG OP ZONDAG Onze zondag is niet hetzelfde als sabbat van de tien woorden, bestaat voor onze zondag geen bod. Dat hoeft niet te beteken! dat we met wat ons verteld woi over de sabat niets meer te mak hebben. De sabbat wordt een tekr genoemd, een teken door C tussen Hem en zijn volk gesti Waarvan? Van zijn heil en zijn r waar het heen gaat. op voorsci waarvan de mens hier al een kli beetje de rust mag ingaan. om< Hij Koning is. Allemaal dingen de sabbatspsalmen. De Tora m bruikt drie woorden voor wat mensen met de sabbat moe W, doen. nl. gedenken, heiligen en derhouden. Ze hebben alle drie h M eigen kleur. Onderhouden is zoi als: bewaren. We moeten er dacht aan geven en die dag schermen tegen de machten hem ons afhandig willen makfjg Begrijpelijke taal in de tijd vanp' grote vervreemding in de ballii schap. Dan is het gevaar van afhandig maken levensgroot. ligen heeft een andere klank, sabbat is een stukje heilige tijd, raakpunt tussen God en de mei in de tijd. Daar kan opgeadi worden en nieuwe inspiratie vangen worden. Het eerste is schien het meest bekend, o Exodus 20 daarmee begint. Gei ken, de dag sabat. lezen we dl Gedenken is meer dan alleen denken-aan. Het betekent vlei inclusief de voorbereiding. Er n gf uitzien omdat de grote daden G m dan aan de orde van de dag z gj Het zou voor ons kunnen bete nen: en beetje naar de zon toeleven in plaats van: begint weekend. Het weekend is de se liere bedreiging van de zone Gedenken, zegt de Heer. Er bezig zijn om er werkelijk iets|:t: ontvangen en te geven. maken en te onderhouden met hun zustergemeenschappen in Oost-Eu ropa. dan zou daar meer vrijheid én minder lijden zijn', aldus dr. Van den Heuvel, Hij zei dat hij het zich niet kon indenken, hoe kerken in het Wes ten hun verantwoordelijkheid tegen over de zusterkerken, in de socia listische landen gestalte kunnen geven zonder meer te doen aan studie van en discussie over de marxistische theorie en praktijk. 'Vreemd genoeg zijn de meeste Eu ropese kerken in dit opzicht sterk onderontwikkeld. Goedkoop en thousiasme voor en goedkope vijan digheid tegen het marxisme zijn wijder verbreid dan een ernstige studie van de vele vormen van marxistisch en socialistisch den ken Nadat dr. Van den Heuvel zijn voordracht had gehouden kreeg de Russische schrijver Anatolij Lewi- tln het woord. Hij vertelde hoe tot tweemaal toe een delegatie van de weereldraad op bezoek in de Sow- jet-Unie een brief weigerde aan te nemen van orthodoxe gelovigen waarin uiteengezet werd hoe erg het lijden van de christenen in de Sowjet-Unic is. Dr. Van den Heuvel keurde deze afwijzing af. NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Burum-Munniker^ (toez.) J. Hoogenkamp te V® hout; te Hoevelaken en Wijkl Heusden W. C. Hovius te Ede. f Bedankt: voor Capelle a.d. IJssel C. Schuurman te Putten. Afscheid: op 6 okt. van Buiten! R. Bijl wegens emeritaat; van W nis P. J. Droogers. ber te Bode! ven; van Rozendaal (N.B.) Hl Elzenga ber. streekgem. Maas Waal met standplaatsen Wamell Intrede: te Hierden P. P. J. N|j ster uit Zwljndrecht. GEREF. KERKEN Door de classis Klundert is geëx. en beroepbaar verklaard^ Wolfis te Bergen op Zoom. GEREF. KERKEN VRIJGEM. Bedankt: voor Heemse J. Straf? te Bunschoten. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Groningen J. Vliet te Aagtekerke. ALG. DOOPSGEZ. SOC. Afscheid: van Krommenie o.a.i H. Kuipers ber. naar de streekf Midden Friesland, standpll Grouw. Intrede: te Veen wouden L. Dl Knipscheer uit Amsterdam c.a. T 13 okt. doet hij Intrede te Bui| gast en Zwaagwestelnde. VRIJ EV. GEMEENTE Intrede: te Heerde R. H. Tim| man uit Oldebroek. Erotiek in de lage landen, doo i M. Timmer. 252 blz.. ƒ19.75. Kok, Kampen. De geschiedenis van de erotiek (met name) de lage landen voor een groot deel samen te v! met de geschiedenis van de oifji drukking van de vrouw. En wf ondanks het werk van Dolle en andere actiegroepen woord onderdrukking te vindt, moet nodig het boekje dr. Timmer lezen. De schrijv verbonden aan de Vrije Univ teit. Hij vertelt op bevatte maar wel-gedocumenteerle mi hoe het de eeuwen door me liefde en alles daaromheen ge geweest is. Een paar onderwei de vruchtbaarheidscultus der manen, de ascese der celibt (de priesters) in de middeleei het kuisheidsldeaal van de ri< tijd. de hoofse lyriek der tro dours, de overgang van schaa cultuur naar schuldcultuur, d guur van Don Juan. vrouw en welijk bij Luther en Calvijr heksenvervolging, de Mariaven de verpreutsing van de burge heid. zakenhuwelijk en venstei en ten plattelande. de emanci op allerlei gebied in onze (c li gens nog steeds burgerlijk te IfcSS men) tijd. Dr. Timmer toont aan. hoe de wikkeling van de erotiek sa hangt met de veranderingen ..Xhï maatschappij. Hij doet dat J-m, telkens weer het historische I <-,^5? aan te geven. Hij schrijft sol nogal lyrische bewoordingen. vervalt hij in een veel te ultvo documentatie, over de Don Jt teratuur bijvoorbeeld. Dat n helaas het boek nogal romi fespl| Het is trouwens erg sober i ^Éip voerd. Maar als bron van info Rik tie en als maatschappijkritlscl toog kun je het gerust uniek men. Il|® -

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2