Vakcentrales: superwinst moet afgeroomd worden 'en Uyl: Nooit intkend dat irief bestaat Grieken bekennen moord in Gorkum aring voor koningin Ford hand in hand met vrouw !n deze krant MODEHUIS SLOOS Ontvoeringsplan mislukte Ondanks geruchten geen keus opvolger voor Starfighter Ilicrcndag oxtra Kok:'Als regering ons geen uitzicht geeft wordt het prijsschietenPrGSldcilt Regering Rumor afgetreden Bejaarde vrouw lag maand dood in huis Wolkenvelden Moordaanslag op Cypriotische president verijdeld ójoij jaargang no. 156 Voor exclusieve herenkleding Stille Rijn 11 - Leiden Telefoon 20868 - AfdelingBezorging vanaf 08.30 uur Van onze correspondent GORKUM De twee Griekse gastarbeiders die maandagnacht in de Rotterdamse wijk Katendrecht werden gearresteerd als de vermoedelijke daders van de moord op de 56-jarige Gorkumse scheepsbouw-directeur J. F. J. Courrech Staal, hebben gisteren na langdurige verhoren een volledige bekentenis afgelegd. De twee mannen, de 38-jarige Con- stantinos M. en de 25-jarlge Ioan- nos T. brachten hun slachtoffer in de vroege morgenuren van de ze ventiende september in diens wo ning met enkele messteken om het leven. Roof is het motief geweest voor deze moord. Belde mannen, van wie de oudste tot voor kort in het bedrijf van het slachtoffer werkte, waren werkloos. De jongste werd een week voor de moord bij het metaalbedrijf De Vries Robbé in Gorkum ontslagen. Tijdens de verhoren is gebleken dat het niet de bedoeling Is geweest het slachtoffer om het leven te bren gen. De opzet was de directeur te ontvoeren in ruil voor zijn vrijheid een losgeld te krijgen waarbij een bedrag van twintigduizend gulden werd genoemd. De daders hadden voor die daad twee plannen uitge stippeld. Aan uitvoering daarvan kwamen ze echter niet toe, omdat het slachtoffer zijn belagers ont dekte en te lijf ging. Hoewel het misdrijf omstreeks kwart voor re ven werd gepleegd, waren de man nen reeds omstreeks half vijf in de tuin achter de woning. Daar heb ben zij zich enkele uren schuil gehouden. Toen de vrouw de woning verliet om de hond uit te laten drongen ze de woning binnen. Het slachtoffer moet hun aanwezigheid hebben opgemerkt. Er ontstond een hevige worsteling tussen hem en de oudste van de twee daders. Toen bleek dat de directeur het gevecht in zijn voordeel zou beslissen heeft de jongste hem met een Ijzeren staaf op het hoofd geslagen. Vechtpartij De vechtpartij zette zich evenwel voort waarop opnieuw de jongste met een lang mes de directeur een dodelijke steek in de zij toebracht, gevolgd door twee steken in de borst. De daders zijn in paniek gevlucht, een spoor van stille getui gen, waaronder IJzeren staven, pruiken, vechtpetten en een nylon kous achterlatend. De dag na de moord vond de poli tie niet ver van de plaats van het misdrijf de onder bladeren verstop te kleding van de daders bestaande uit truien, broeken, een overhemd en een pyamajasje van een Grieks merk. Ook werden eer. paar leren handschoenen gevonden waarvan de rechterhand de duim en wijs vinger met papier waren opgevuld. Het vermoeden dat een van de daders wellicht enige vingertoppen zou missen bleek juist te zijn. Na veertien dagen van intensief speur werk beschikte de politie over zo veel aanwijzingen en bewijsmateri aal dat men maandagavond zeker van de zaak was en tot arrestatie kon worden overgegaan. Van een verslaggever YPENBURG De ministers van de fensie van België. Denemarken, Noorwegen en Nederland hebben nog geen keuze gemaakt over de opvol ging van de Starfighter. Dit heeft minister Vredeling van Defensie gis teravond verklaard na aankomst op de vliegbasis Ypenburg van het be zoek dat de vier ministers en leden van de multinationale stuurgroep op uitnodiging van de Zweedse regering aan onder meer de fabriek van Sab- Scanla in Linkoeping hebben ge bracht. De minister sprak daarmee berich ten uit Zweden, eerder op de avond bekend geworden, tegen. Hij her haalde wat hij na de bezoeken van de ministers van Frankrijk en aan de Verenigde Staten had meege deeld: keuze zal begin volgend Jaar pas mogelijk zijn. Behalve het sentimentele stuk worst voor Fikkie kun je op dierendag ook ingrijpender dingen doen, en dat gebeurt dit jaar dan ook in parlementair Den Haag. De eerste reacties uit kringen van slachtvarkens zijn behoedzaam positief. Ook zoiets registreren wij. Abonneer eens iemand. Desnoods uw poes. NIEUWE ABONNEE STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT.D NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie .Onderne mingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op ae envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. m Nieuwe Leidlse Courant „Stantvastich is ghebleven VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenspoet!" Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers. Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 zit niets seheims aan' Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De Tweede Kamer zal zich volgende week tijdens de algemene politieke beschouwingen positief uit moeten spreken over de totstandkoming van een wettelijke regeling om oneven redige winsten van ondernemingen af te romen. De drie vakcen trales hebben deze wens gisteravond in een brief aan het parle ment kenbaar gemaakt. De inwilliging van deze wens is voor de vakcentrales een sleutelvoorwaarde voor het voeren van een sa menhangend arbeidsvoorwaarden-beleid onze parlementsredaktie N HAAG Minister-president Den Uyl heeft gisteren ontkend, hij ooit het bestaan van zijn brief aan Mansholt heeft ont- id. 'Daar was en is ook geen enkele reden toe', schrijft hij in i antwoord op de schriftelijke vragen, die de heer Wiegel, de ctievoorzitter van de WD, hem stelde over de bewuste brief. De inhoud van de brief aan dr. Mansholt toont aan, dat de minis ter-president. zich niet met halve waarheden en leugens heeft bezig gehouden. aldus het antwoord. De premier heeft zijn persoonlijke kor te brief aan Mansholt woensdag 25 september verstuurd. In deze brief vroeg drs. Den Uyl niet op het energiebeleid te reageren voordat hij de nota van minister Lubbers had gelezen Er *"as gezien het ka rakter van het antwoord aan Mans holt geen reden tot overleg hiero ver met minister Lubbers. De zes vragen die Wiegel de minister-pre sident had voorgelegd zijn door de ze niet afzonderlijk, maar in één betoog beantwoord. Verder verwijst Den Uyl Wiegel naar het antwoord, dat minister Lubbers mede namens hem geeft op vragen van de kamer leden Voortman (PvdA). Terlouw nt u me niet wat staal geven zie verder pagina 5 iter? 'De vakbeweging kan het zich niet veroorloven opnieuw matige loonei sen te stellen, terwijl er in sommi ge bedrijven onevenredig grote winsten worden gemaakt. In zulke ondernemingen laat de vakbewe ging dan een stukje winst zitten. Ik kan daarom nu al verzekeren dat het in die ondernemingen prijs schieten geblazen zal zijn, wanneer de regering ons geen reëel uitzicht biedt op een regeling superwinsten af te romen', aldus de heer W. Kok. voorzitter van het overlegorgaan van de drie vakcentrales. De afroming van onevenredige winsten zou volgens de vakcentra les geëffectueerd moeten worden via een progressief tarief in de vennootschapsbeleasting. Het ver schil tussen de belastingopbrengst, verkregen met behulp van het pro gressieve tarief en het thans g el- dende tarief, zou in een centraal fonds mdeten vloeien. De aanwen ding van deze geleden dient in nader overleg te worden bepaald. Voorshands denkt de vakbeweging aan stimulering van de werkgele genheid in bedreigde sectoren en regio's. Bij het beheer van het fonds moet de vakbeweging een centrale plaats innemen. De op brengst van de gelden van het fonds dienen in eerste aanleg te worden bestemd voor verbeteringen voor de individuele jverknemers. Een tweede wens van de vakbewe ging is dat de regering voorstellen zal doen werknemers in 1976 al een aandeel te verschaffen in het nati onale produktieve vermogen. Op het ogenblik is het kapitaal voor namelijk in handen van aandeel houders. De vakbeweging wil dat ook de werknemers een deel daar van in handen krijgen via bijvoor beeld een systeem van vermogens- aanwasdeling De vakbeweging meent dat het streven naar een rechtvaardiger verdeling van inko men, kennis en macht tot in de vermogenssfeer moet worden door getrokken. Een derde wens van de vakcentra les is dat de overheid maatregelen neemt die ertoe leiden dat metter- Rumor ROME (UPI) De Italiaanse coa litie-regering onder premier Mario Rumor is afgetreden, zo heeft Gio vanni Pieraccini, minister van we tenschappelijk onderzoek gistei a- vond na een twintig minuten du rende kabinetszitting meegedeeld. Het aftreden werd al verwacht na dat. er dinsdag een crisis tussen de coalitieèpartners ontstond. De par tijen die deel uitmaakten van deze coalitieregering, de 36-ste sinds de val van het fascisme in 1943, zijn de christen-democraten, de socia listen en de sociaal-democraten. De regering is minder dan zeven maanden aan de macht geweest. Van een verslaggever UTRECHT Een 79-jarlge Utrechtse weduwe, mevrouw J. H. de Groot Stilling, heeft ruim een rr.aand dood in haar huis aan de Amsterdamse Straatweg gelege i. Toen buren meldden dat ze de vrouw al een paar weken niet meer hadddn gezien en de politie pools hoogte ging nemen vonden zij het lichaam van de vrouw op een bank in de woonkamer op de eerste ver dieping Uit kranten die in de brie venbus lagen blijkt dat de vrouw waarschijnlijk al op 1 september is overleden. en herdacht gisteren het ontzet, vier eeuwen geleden. Behalve brood hoorde daar natuurlijk ook haring bij. Ook koningin na liet zich in 'De Lakenhal' het zeebanket goed smaken. heden heeft gesproken en gelogen. Volgens hem moet er immers een onderscheid worden gemaakt tussen een rondzendbrief aan partijgeno ten en een persuonlijke reactie op een brief, die hij heeft ontvangen. Op de persconferentie van vrijdag na de ministerraad werd gevraagd of de minister-president 'Brieven aan partijgenoten' had gericht. Hierop, aldus drs Den Uyl heb ik ontkennend gereageerd. 'Ik had geen enkele reden', aldus het ant woord, 'de brief, die Ik dr. Mansholt zond (waarvan de heer Kloos een doorslag ontving) als zodanig (een brief aan partijgenoten) te kwalifi ceren'. Het ontkennend reageren van de minister-president op de persconfe rentie bestond, zoals bekend uit het schudden met zijn hoofd en het ophalen van zijn schouders. De '■raag naar de brief, die werd ge steld, doelde echter zeker niet op een rondzendbrief aan partijgeno ten. Gesproken werd over 'enkele partijgenoten'. Drs. Den Uyl deelt verder mee. dat er niets gehelms is aan de brief. Gezien het particuliere karakter wordt de brief voor de kamerleden bij de griffie van de Tweede Kamer ter inzage gelegd. daad investeringen worden ver richt, die bijdragen tot een even wichtig gespreide werkgelegenheid. Waar het particulier initiatief te kort schiet zal de overheid moeten corrigeren, aldus de drie vakcentra les. Voorwaarde De drie vakcentralen hebben met deze stellingneming een belangrijke voorwaarde tot het welslagen van een centraal akkoord voor 1975 in handen gespeeld van het parle ment. Volgende week praten werk gevers en werknemers opnieuw over dit akkoord. Een slotbespre- king kan dit nog niet worden om dat de vakcentrales eerst het resul taat van het kamerdebat willen af wachten. Welk standpunt de vak centrales zullen innemen, wanneer zowel de Kamer als de regering negatief reageert, kon dc heer Kok gisteravond niet meedelen. De huidige stellingneming van de vakcentrales lijkt aardig wat springstof uit de onderhandelingen te hebben weggenomen. Er rest echter nog de klip van de inko mensnivellering. Werkgevers heb ben te kennen gegeven dat er in de begroting 1975 al genoeg wordt ge nivelleerd. De werknemers willen gchter ook ln het centraal akkoord een stukje nivellering bewerkstelli gen. Of dit zal lukken is de grote vraag. premier zegt het 'in hoge mate letreuren' dat sommigen hebben includeerd, dat hij halve waar- Wolkenvelden met voorname - ijk in het noorden en westen an het land plaatselijkregen if een bui. Merendeels matige vind eerst uit westelijke rich- V Ingen later krimpend naar uid tot zuidoost. Maximum- emperaturen circa 12 graden. IORGEN EN OVERMORGEN: [Visselvallig en vrij koud. Horgen zon op: 06.47 onder: 18.09 maan op: 19.50 onder: 11.30 aan metaal ons voedsel De Amerikaanse president Gerald Ford Houdt de hand vast van zijn vrouw die wegens een borst- kankeroperatie in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Volgens de president maakt zyn vrouw Betty het zeer goed. (ADVERTENTIE) iiemoetuproevgi, dieisgcwcklifl NICOSIA (UPI) De Cypriotische politie heeft gisteravond een poging van gewapende mannen om presi dent Glafkos Clerides te vermoor den, verijdeld, zo heeft de regering bekend gemaakt. Vanuit een auto openden de mannen het vuur op een politle-auto, vijf minuten voor dat Clerides voorbij zou komen op weg van zijn bureau naar huls. De politie schoot terug en zette de jacht op de vluchtende mannen in. maar deze wisten te ontkomen. De weg die Clerides gewoonlijk neemt van zijn bureau naar huis werd sinds enkele dagen door de politie in het oog gehouden, naar aanleiding van inlichtingen dat een aanslag op hem werd voorbereid. Binnenland Nieuw vak: omgangskunde 5 Einde van de Prinses 7 Buitenland Britse kiezer in ban van onheilsprofeten 9 Kerk Synode over abortus 2 Lezers schrijven 2 Strips, feuilleton 6 l'uzzN 6 ItaUio en tv 6

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1