arstens is zege kwijt \d van Emmenes (77) iét Oranje-geheugen X Pele neemt definitief afscheid van voetballerij Opnieuw remise in schaakstrijd ïiet op dopingcontrole na Tours-Parijs ADI - )E ST 0 jaar sportjournalist, 350 interlands 489» •k Atvidaberg volgende ronde SC Amersfoort: drie spelers geschorst Kamervragen over zaak Van Hanegem Toto en lotto W/KWARTET VRIJDAG 4 OKTOBER 1974 SPORT T13-D16-RH15-L17 onze sportredactie [JS/AMSTERDAM Ger- Karstens is zijn zo luid be dde zege in de klassieker •Parijs kwijtgeraakt. Vol de organisatoren heeft itens zich niet gemeld voor ipingcontrole. Daarmee is automatisch zijn eerste lts kwijt. De overwinning is ischonken aan de Italiaan icesco Moser die tegen de sprint van Karstens geen il verweer had. Fransman Jean-Pierre Danguil- e is tweede geworden terwijl iemand als derde wordt gekwa- »rd omdat alleen de eerste worden gecontroleerd op het ruik van stimulerende middelen, is dit jaar niet de eerste keer Karstens iets dergelijks over at. Maar de gevolgen lijken voor 33-jarige Nederlander nu toch stiger dan tijdens de Tour de Karstens werd toen in de 3e etappe van Saint Malo naar Caen tweede en diende op de dopingcontrole te verschijnen. Karstens die leider Merckx tot op enkele seconden was genaderd ging niet naar de contro le maar naar zijn hotel. Pas later zicht hij' de artsen op die toen echter hun spullen al hadden inge pakt Karstens werd teruggezet in de etappe naar de laatste plaats, kreeg tien minuten straftijd en 1000 francs boete. Gerben Karstens is echter een vedette in Frankrijk. Terwijl hij reed voor een Frans merk, BIC, dat inmiddels zijn spon soring van een wielerploeg heeft stopgezet maar toen dankzij ploeg leider Maurice Demuer nog zeer invloedrijk was. De overige renners steunden het protest van Karstens tegen de straf en kondigden een staking aan. Ook al door het werk van Tour-direc teur Felx Leviten die dwars tegen de organisatoren inwerkte, werd al les tenslotte ongedaan gemaakt. Prompt pakte Karstens een dag la ter de gele trui. De moeilijkheden voor Karstens een gewaarschuwd man volgens de organisatoren lijken nu veel gro ter. Het is vrijwel zeker dat hij zich bij deze beslissing zal moeten neer leggen terwij 1de 1000 francs boete ook wel afgedragen zullen moeten worden. Karstens heeft overigens meteen ook een voorwaardelijke schorsing van een maand gekregen. In het verleden (1970) is Gerben Karstens ook al eens de overwin ning in een andere najaarsklassle- ker, de Ronde van Lombardijen, kwijtgeraakt. Karstens werd toen betrapt op het gebruik van stimule rende middelen. POLLEN TIER De Belgische coureur Michel Pol- lentier heeft een boete van 1000 francs en ook een voorwaardelijke schorsing van een maand gekregen omdat hij na de Grote Prijs van Piedmonte in Italië werd betrapt op het gebruik van stimulerende middelen Dit heeft de Italiaanse wielerbond gisteren bekend ge maakt. Pollentier werd in Piedmon te tweede achter de Italiaan Fran cesco Moser die sinds gisteren dus ook officieel winnaar is van Tours- Parijs. Pollentier is automatisch ook zijn tweede plaats kwijtgeraakt. was een aardig moment, ruim drie weken geleden, kort voor het einde de interland Zweden-Nederland. De juist ingevallen Jantje Peters 1de Johan Cruljff vrij voor de Zweedse doelman Hellström. Cruljff, te en ruimschoots schitterend, miste de open kans. Nou ja, het stond ten- te al 1—5. ige hilariteit daarom op de perstribune, toen ir. Ad van Emmenes (77) nestor van de Nederlandse sportjournalistiek, zijn misnoegen inzake moment-Cruijff voor zijn doen haast overdreven vocaal kenbaar akte. Immers, indien Cruljff had gescoord, zou zo riep Van Emmenes de 61 nederlaag, die Oranje in 1954 tegen de Zweden leed, zijn ge- iken. luurlijk, ook Ad van Emmenes had van een mooie show genoten, maar h... Voor van Emmenes is een interland altijd iets méér. Niet zo ver- iderlijk, wanneer men vrijwel de complete geschiedenis van het Neder- "se voetbal heeft kunnen volgen. Waarbij dan steeds het Nederlands il de zeer speciale aandacht van Van Emmenes had. HAAG Bijkans iedereen, zich ooit voor sport heeft ge- •esseerd kent Ad van Em- :s. Hetzij zijn naam-, zijn zijn boeken of zijn artike- Sportjournalistiek gezien is Emmenes een begrip; een ituut eigenlijk. Van 1924 af ief als sportjournalist en ook or die tijd al nauw verbonden it de nationale voetballerij, van Emmenes heeft ze allemaal egemaakt. Van Bok de Korver jonge jongen, via Bep Bakhuys Abe Lenstra tot Johan Cruijff. leraties voetballers dus. Maar in zijn vak heeft hij generaties gemaakt en overleefd. Na vier als chemisch ingenieur bij de leidsinspectle te hebben gewerkt am hij in 1924 in de sportjour- Istiek terecht. Om er altijd op de dag van vandaag werk- m in te blijven, van Emmenes over zijn aan- 'In 1924 besloot het kabinet In dat er 17 procent van de itenaren moest verdwijnen. was het zo, dat ik als een der ;eren direct afviel. Ik was ten- pas 23 jaar toen ik als inge- begon. In een tijd, dat ik op leeftijd nog niet serieus werd •men. Er is veel veranderd in iaren voor jongeren ten aanzien i ouderen. De Jeugd is brutaler lorden.' is typerend voor Van Emmenes hij zich steeds aan al die wijzi- (gen heeft kunnen aanpassen. onder de nieuwe lichting ng) sportjournalisten is het res- en de waardering voor Van menes altijd gebleven. Hetgeen voor de voetballers geldt. Zijn uurlijke bescheidenheid heeft ti daarbij geholpen; een bemin- lijk mens. Van Emmenes zal zich oit op de voorgrond dringen. Hij- f: 'Van nature ben ik eigenlijk legen. Zeker in het begin had ik moeite mee om me tussen be ide mensen te bewegen. Omdat toen ook meer tegen een autori- werd opgekeken. Maar dat ver derde toch snel. Ik vind dus de igd brutaler en hoewel ik ouder voel ik dat ik er nog bij hoor. ar toch vind Ik het soms on- ist hoe sommige jongeren zich Iragen. Wanneer ik ergens kom, 1 ik me voor en geef iedereen i hand. Dat mis ik wel eens.' n Emmenes heeft ook kritiek op moderne wijze van sportjourna- tiek, waar de betrokken sporters IR. AD VAN EMMENES fIDABERG De Zweedse kamploen- Atvidaberg heeft zich geplaatst de tweede ronde van het toernooi de Europa Cup I door een 3—1 nvlnnlng op de Unlversltatea Craiova Roemenië. De Roemenen hadden de Ulswedstrljd met 21 gewonnen, dere uitslagen: EUROPA CUP I: Spor- tLlssabon-Salnt Etlenne 1—1 (0—2). ff Barcelona-VöstLlnz 50 (00). ROPA CUP II: FC Bologna-Gwardia Jjchau 2—1 (1—2). Gwardla wint na •Ischoppen. FC Sion-Malmö wint na •■•.hoppen. Carl Zeiss Jena-SIavia 1—0 (01). Carl Zeiss wint na joppen. A CUP: Dlnamo Moskou-Osters Vaxjo trashoppers 21 (02). zelf zoveel aan het woord komen. Hij stelt: 'Het is niet zo moeilijk om een speler of een trainer een mening te laten verkondigen. Jour nalistiek vind ik het wanneer je als journalist zelf een mening op pa pier durft te zetten. Dat heeft mij weieens problemen gegeven met bepaalde spelers, maar dat moet je aandurven; mits het tenminste al lemaal gefundamenteerd is.' Van Emmenes begon zijn Journalis tieke carrière bij De Sportkroniek: 'Voor die tijd had ik al contact met de voetballerij. Ik had een functie in de Haagse voetbalbond en was tevens afgevaardigde in de bonds vergadering voor de tweede- en derdeklassers. Het duurde tot 1928 eer ik bij Moorman (hoofdredac teur van De Sportkroniek) groot werk kreeg te doen. Dat was tijdens de Olympische Spelen in Amster dam. Later in 1934 kwam er de radio bij. In die tijd was Han Hollander van de AVRO de grote radio-man. Ik werkte voor de VA RA. Voor de oorlog heb ik vier interlands voor de radio recht streeks verslagen. Ik vroeg 's maan dags eens aan een krantenverkoper hoe hij het radioverslag had gevon den. Hij antwoordde: 'Geef mij die Hollander maar. Later kreeg ik door mijn stem meer bekendheid. Ik heb nu eenmaal een beetje eigen aardig stemgeluid. Het gebeurde DEN HAAG (ANP) De tucntcommlssie betaald voetbal heeft drie spelers van FC Amersfoort geschorst. De eerste divisie club zal daardoor ln zijn eerst komende wedstrijd met tenminste drie invallers moeten spelen. De tuchtcommlssie legde de volgende straffen op: FC Amsterdam: L. van be Merkt 1 wedstrijd geschorst plus boete van 200 gulden. FC Amersfoort: G. Mid delkoop 1 wedstrijd geschorst plus boete van 126 gulden; B. Peters 2 wedstrijden geschorst plus boete van 100 gulden: H. Ramselaar 1 wedstrijd geschorst plus boete van 100 gulden. FC Dordrecht: A. Ruts 1 wedstrijd voorwaardelijk ge schorst met proeftijd van een Jaar plus boete van 150 gulden Feyenoord: M. Ramljak 200gulden boete en de moge lijkheid van verweer tegen dc omzetting van een voorwaardelijke schorsing ln een onvoorwaardelijke van een wedstrijd. Ilornelos: H MuiderlJ 1 wedstrijd ge schorst plus boete van 125 gulden en de mogelijkheid verweer ln te dienen tegen omzetting van een voorwaardelijke schor sing van een wedstrijd In een onvoor waardelijke. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Du Chatlnier (KVP) wil naar aanleiding van de moeilijkheden die deze week tussen Wim van Hanegem en het bestuur van Feyenoord zijn gerezen, de kwestie van de vrije artsenkeuze in het betaald voetbal In de volks vertegenwoordiging aan dc orde stellen. Hij zal daartoe eerst contact opnemen met de spelersvakbond (WCS). Zoals bekend wilde Wim van Hanegem deze week niet met Feyenoord mee voor de Europa Cup wedstrijd tegen Coleraine, omdat hij gebles seerd is. Feyenoord heeft hierop gesproken van 'wer- kweigering'. Volgens de heer Du Chatinier bestaat er ken nelijk een breuk in het ver trouwen tussen de bdrijfsarts cn de werknemer Van Hane gem. Hij meent dat uiteinde lijk de huisarts of de specia list van eigen keuze het laat ste woord heeft en dat het gebruikelijk is dat de bedrijf sarts zich daarbij neerlegt. Bovendien, zo meent hij. is er in het geval van Van Hane gem duidelijk Iets aan de hand, omdat deze altijd wil winnen en meedoen. Hij vraagt zich verder af in welke mate andere, en vooral min der bekende voetballers, door de club-bedrijfsartsen worden gedwongen te spelen in bij voorbeeld een belangrijke competitie-periode voor pro motie of degradatie, terwijl zij daar naar het oordeel van een andere arts niet toe in staat zijn.. Karpov blijft met 2-0 leiden MOSKOU De achtste partij van de tweekamp Karpov-KortsnoJ, die woensdag op de 41e zet was afgebroken, is gisteren op de 52e zet in remise geëindigd. Karpov behoudt daardoor de leiding met 20. De winnaar van deze tweekamp krijgt het recht wereldtitel- houder Fischer uit te dagen. Elke interland, die Nederland speelt, gaat dan ook nu nog vergezeld van een artikel van zijn hand. Zo wordt het programma bij de interlands ln Nederland nog altijd door hem geschreven. Van Emmenes is daarnaast een veelgevraagd gast-scrlbent. wanneer een bepaalde historie rond het natio nale elftal dient te worden opgehaald. Zijn ervaring en een haast fotografisch geheugen staan borg voor exacte berichtgeving. Dat vooral zoals dat ook kenmerkend was voor zijn jour nalistieke arbeid in vroeger dagen. 'Daarmee en met een eigen oordeel over een wedstrijd kun je een naam opbouwen', zegt hij. Het gememoreerde moment uit Zweden-Nederland was een voorval uit de 349ste interland, die Ad van Emmenes van. Oranje meemaakte. Vorige week woensdag derhalve een jubileum, toen hij in Helsinki Oranje voor de 350ste maal in actie zag komen. Het viel vrijwel samen met een ander jubileum. Op 1 oktober namelijk was ir. Ad van Emmenes 50 jaar sport journalist. wel. dat ik me niet behoefde te legitimeren, omdat ze aan mijn stem hoorden wie ik was.' Na de oorlog wisselden de omroe pen de interlandreportages af. 'Ik heb onder andere met Jan de Troye, Bob Spaak en Wim Hoogen- doorn gewerkt. Aad van Leeuwen. Leo Pagano en Dick van Rijn wa ren andere collega's.' ALLEEN VERSLAAN Op 71-jarige leeftijd presteerde Ad van Emmenes het nog alleen een interland-wedstrijd te verslaan. Dat was in 1968 toen hij ln Sofia de wedstrijd Bulgarije—Nederland ver sloeg. Van Emmenes: 'Een aantal journalisten zat toen in Mexico voor de Olympische Spelen. Roel Rengers van de NOS belde me toen op of ik het nog een keer wilde doen. Ik heb toen ja gezegd, maar met de wens of ik het nog een keer alleen mocht doen. Want vanaf de jaren vijftig deden we het met twee man. Dat is op zich minder vermoeiend, maar het was toch ook weer moeilijk om steeds van elkaar over te nemen. Je hebt allemaal een eigen manier van werken.' Ad van Emmenes voelt zich met 77 jaar nog geen werkelijk oude man. Hij verkeert mede dankzij een so bere leefwijze nog in een uitsteken de konditie. Van Emmenes rookt nocht drinkt. Tot voor kort was ln zijn zeer regelmatig levenspatroon tevens een dagelijks bad in zee opgenomen: behalve de winter maanden het hele jaar door. Maar sinds enkele maanden is hij daar van afgestapt. MINDER WERK Van Emmenes: 'Het is een gegeven dat je ouder wordt. Maar ik voel me uitstekend. Wel merk je dat er steeds iets wegvalt. De radio en tv zijn er niet meer voor mij. Mijn werk bij bladen als De Sportkro niek en later Sport en Sportwereld is weg de bladen bestaan niet meer. Lezingen, die ik ln feite voor mijn plezier hield zijn vervallen. In wezen is mijn part-time-baan voor de KNVB'er het enige wat resteert. Ik ben er blij mee.' Toch realiseert Van Emmenes zich zijn leeftijd. Haast berustend: 'Wat het werk betreft zie ik het wereld kampioenschap voetbal in West- Dultsland als mijn laatste sportieve hoogtepunt. Ik ben blij. dat ik dat evenement nog heb kunnen mee maken, het was geweldig. Over acht jaar is er pas weer een WK-toer- nool ln Europa. Dat duurt nog lang. MATTY VERKAMMAN VOETBAL Chelsea heeft zijn manager Dave Sexton de laan uitgestuurd. Gister middag maakte de leiding van de Lon- dense eerste divisieclub het ontslag be kend. nadat er verscheidene dagen ge ruchten daarom trent gingen ln verband met de slechte positie van Chelsea op de ranglijst. Voorlopig zal Sextons taak worden overgenomen door assistent-ma nager Ron Stuart. Sexton Is de vijfde manager ln de Engelse eerste divisie, die sinds de competitie twee maanden gele den begon ontslag heeft gekregen. Zeven Jaar Is Sexton als manager bij Chelsea werkzaam geweest De partij had het volgende verloop: Wtt: Karpov Zwart: Kortsjnoi Franse verdediging 1. e2-e4 e7-e6 2. d2-d4 d7-d5 3. Pbl-d2 c7-c5 4. e4xd5 e8xd5 5. Pgl- f3 Pb8-c6 6. Lfl-bS Lf8-d6 7. d4xc5 Ld6xc5 8, 0-0 Pg8-e7 9. Pd2-b3 Lc5- d6 10. c2-c3 Lc8-g4 11. Pb3-d4 0-0. Tot zover alles als in de vierde matchpartij, waar wit na 12. Le2 niet veel gebruikte. Karpov komt nu met een nieuwtje. 12. Ddl-a4 Lg4-h5. Een andere mogelijkheid was 12. Dd7, bv 13. Tel a6 en wit kan niet 14. Lfl spelen wegens 14. Pd4: 13. Tfl-el I)d8-c7 14. h2-h3 Lh5-g6 15. Lcl-g5. Wit streeft een vlotte ontwikkeling na en ls bereid daarvoor het loper- paar op te geven. 15. a7-a6 16. Lb5-fl b7-h6 17. Lg5xe7 Pc6xc7 18. Tal-dl Pe7-c6 19. Lfl-d3. Als zwart nu gedwongen zou zijn met 19. Ld3: de lopers te ruilen zou wit na 20. Td3: ongetwijfeld beter staan. Hij heeft het veld d4 vast in handen en bij Iedere ruil gaat de zwakte van zwarts geïso leerde pion een grotere rol spelen. 19. Lg6-h5. Voor hij de lopers ruilt dwingt zwart eerst een verzwakking van de witte koningsstelling af. 20. g2-gl Lh5-g6 21. Da4-c2. Het heeft geen zin ac kwaliteit die zwart aanbiedt te nemen. Na 21. Lg6: fg6: 22. Pe6 Df7 23. Pf8: Trf8: 24. Te3 Pe5 25. Kg2 Pc4 wint zwart kwaliteit met goed spel terug. 21. Lg6xd3 22. Dc2xd3 Ta8-d8 23. Tel-e2 Tf8-e8. Zwart zou zijn paard, het enige stuk dat goed van de verzwakking van wits koningsvleugel kan profi teren, graag omspelen, maar dat gaat niet goed: 23. Pe7 24. Pf5 Pg6 25. Dd4 en wit wint. 24. Pd4-fS. Een goede zet zou ook 24. Pc6: zijn nu zwart niet met de pion kan terugnemen. Wit gaat met omwe gen op het doel af. HIJ staat Iets beter. 24. Te8\32 25. Dd3xe2 Ld6-f4 26. Tdl-e g7-g6 27. Pf5-e7+ Pc6xet7 28. De2xe7 Dc7-b6 29. Kgl-g2 Kg8- g7 30. Tel-Dl I.f4-d6 31. De7-e2 Ld6-c7 32. Tdl-d3 Db6-e6 33. Dc2- dl Lc7-b6 34. Td3-de De6-e4 35. b2- b3 Td8-d6. Dit komt op een pionoffer neer. 36. c3-c4 Ii6-h5. De zwarte tegenaanval komt net op tijd en Is ook wel gedwongen want na 36. d4 zou 37. b4 zeer onaan genaam zijn. 37. Td2xd5. Wit wikkelt af. Na 37. g5 zou 37. d4 wel mogelijk zijn want na 38. b4 heeft zwart 38. Td7 39. c5 Ld8. na 37. gh5t gh5: 38. Td5: Tg6f 39. Kfl Tf6 zou zwart aanval krijgen. 37. Td6xd5 38. Ddlxd5 De4xd5 39. c4xd5 h5xg4 40. h3xg4 Kg7-f6 41. Kg2-fl. Afgebroken. Na 41. ke7 ls niet te zien hoe wit zijn pion kan hou den. Het vervolg was: 41. Kf6-e7 42. Pf3-d2, Lb6-b7 43. Pd2-e4 f7-f5 44. g4xr5 g6xf5 45. Pe4-c5 Ke7-d6 46. Pc7xb7 schaak. KdGxd5 47. b3-b4 Kd5-d4 48. Pb7-c5 Lc7-b6 49. Pc5xa6 c4-b5 50. Pa6-c5 Kb5xb4 51. Pc5-b3 Kb4-a3 remise. Van arme straatjongen tot miljonair Van onze sportredaktie SAO PAUL.O Edson Arantes "do Nascimento voor voetbalfans gewoon Pele, heeft weer eens af scheid genomen. Weer eens, want de heer Pele heeft er de laatste jaren een handje van ge had afscheid te nemen. Het be gon in 1971 toen hij besloot te stoppen met spelen voor het na tionale elftal en het eindigde of ficieel (maar men weet het met Pele nooit helemaal zeker) woensdagavond laat toen hij voor het laatst voor zijn club Santos uitkwam. Daartussen lagen verschillende 'af- scheidswedstrijden' in Zuid-Ameri- ka, onder meer een afscheidstoer- nee door Europa, en een afscheids- ceremonie tijdens de opening van het wereldkampioenschap voetbal 1974 in het Olympia Stadion in Miinchen. Maar het schijnt dat Pele het nu toch echt meent. Dat het nu allemaal voorbij is en de straatarme Braziliaan van 1956 zich als miljonair kan gaan wijden aan het beheer van zijn bij elkaar ge schoten en gekopte fortuin. Het afscheid vond deze keer plaats in het stadion waar Pele zijn car rière was begonnen, het Same Villa Belmiro Stadion in Sao Paulo. Op de tribues 30.000 mensen, want het stadion kan er werkelijk geen meer bevatten. Op het veld de ploegen van Santos en Ponte Preta. En daarbij Pele waarvoor het allemaal begonnen was. Veel van zijn voet balcapaciteiten viel er niet te ge nieten. Pele was afgelopen zondag geblesseerd geraakt in een wed strijd met zijn club. Hij scheurde een spiertje en kon dus maar 20 minuten spelen. Genoeg voor het publiek echter om buiten zinnen te raken. Er brak een waar pandemonium los toen de nu 33-jarige Pele op de middenstip op zijn knieën zonk en 'Obrigado meu povo' (bedankt mijn volk) uit riep. Daarna volgde een bekende ceremonie. Pele liep een ereronde met zijn shirt met rugnummer 10 in de handen en zwaaide naar het publiek dat vuurwerk afstak. Pele was in tranen en viel aan het slot van zijn ronde in de armen van een politieman die hem afvoerde. Ook bij Santos waren veel ln tra nen door het' afscheid. Er ls een actie op touw gezet om te voorko- De allerlaatste Pele-huldiging. Ontroerd zwaait de voetballer naar dc tribunes nadat hy ztfn laatste officiële twintig minuten heeft volgemaakt. men dat bij de club ooit nog een speler met rugnummer 10 zal spelen, als blijvend aandenken aan de' grote ster van de Jaren zestig. De speler die rugnummer 10 zou moeten dragen krijgt nu nummer 12. De ontroerde Pele wilde na afloop niets zeggen zoals hij ook gewei gerd had dat er voor de wedstrijd een speciale ceremonie op touw zou worden gezet. Pele zei dat hij te (ADVERTENTIE) nerveus was. Hij is van plan eerst tien dagen rust te nemen in Miami. Daarna begint hij aan zijn gewone werk. Pele is eigenaar van een groot aantal firma's. Pele heeft evenwel al laten door schemeren dat hij af en toe nog bereid zal zijn voor charitatieve doelen te spelen terwijl hij ook niet afkerig ls van benefiet-wedstrijden voor andere voetballers die over wegen hun carrière te beëindigen. DEN HAAG Lotto nummer vijf van afgelopen zondag heeft geen winnaars opgeleverd van de eerste en tweede prijs. De toto van dat weekeinde (no, 5) lever de daarentegen vele duizenden winnaars op. Toto no. 5: aantal deelnemers: 341.081. Inleg 928.102. Prljzenbedrag: 440.848. Voorr"1--■*|&jj wlnn bet komt. Het bedrag van de derde'prijs wordt dlentengovolgo toegevoegd ln gelij ke delen aan de eerste en tweedo prijs. Eerste prijs: 825 wlnnaard die elk ƒ300 ontvangen. Tweede prijs: 13.625 winnaars die elk 13 ontvangen. Lotto no. 5: aantal deelnemers 782.Uil. Inleg 2.682.229. prljzenbedrag /l 355.222. Voor de eerste en tweede prijs zijn geen winnaars. Het bedrag voor die prijzen ls volgens reglement opgedeeld ln de resterende prijsklassen en de Jackpot. Derde prijs: 45 winnaars die elk 7500 ontvangen: vierde prijs: 3048 winnaars die elk 130 ontvangen: gaat naar de Jlaokpot van lotto no. 6.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17