PPR-plan't dier jeter beschermen Instituut voor migratie-zaken in Paramaribo Heftige kritiek van schoolleiders op examenidee Veerman Prof. Wijngaarden mag zoon niet verbieden naar keuring te gaan li Laat Vis wat van je Vat er gebeurt ti raffinaderij u begrijpelijk Benelux beperkt toegang teleurgestelde Israëli's Liza Minelli met man naar bioscoop Helft TH-docenten twijfelt aan kunde van bestuurslid Veroordeeld voor hasjiesj-smokkel Weg uit de consumptie maatschappij! Of Bonus-Sparen voor u een gunstige Spaarvorm is, is een kwestie van Plussen en Minnen. Bonus-Sparen bij de NMB. Alleen voor constante Spaarders. Iferugnaar de natuur. MNHM K1 tOUW/KWARTET VRIJDAG 4 OKTOBER 1974 BINNENLAND T9-K11 n proeve voor ivet ook bepalingen over bio-industrie en dierenhandel loor Hans Schmit EN HAAG Dierendag is eigenlijk niet meer dan een dag voor de fervente liefhebbers van huis eren. Het dier in de wei, de stal of de legbatterij merkt er niets van, evenmin als de dieren die nog rij in de Nederlandse bossen en weiden leven. Ook de kat, die een extra bakje hart krijgt, de ond met een lintje om en de parkiet die een goed gevulde snoepbak tussen de spijlen van zijn- Doi aantreft, zal de zin daarvan geheel ontgaan. Alleen de dierenhouders zijn blij weer eens van un liefde te kunnen getuigen en ook de handelaar vaart er wel bij. (ADVERTENTIE) nvoler (op de duur althans) lijkt in ook de poging van de PPR het [overzichtelijke en weinig efec- »ve stelsel van wettelijke maatre- len om de dieren te beschermen, een 'humanere' leest te schoei- Begin dit jaar kondigde het reede kamerlid Dolf Copes aan statut voor het dier te wilen zetten, wat gisteren resulteerde een concept voor een nieuwe op de dierenbescherming. Na ggesties, aanvullingen en com- entaren van de zijde van diverse ganisaties op het terrein van de erenbescherming moet dit (naar volgens voorjaar) resulteren de indiening van een initiatief- •tswijziging bij de Tweede Kamer. io-industrie ntraal staat in deze eerste proeve n een nieuwe wet op de dieren- scherming de gedachte dat een rgelijke wet alle dieren moet om- tten en dat de regelingen ter scherming zo algemeen mogelijk oeten zijn. De uitbreiding van de oegdheden van de overheid ct, aldus het PPR-concept, op sis van deze wet geschieden door !emene maatregelen van bestuur, de proeve wordt de huidige wet :t name uitgebreid tot de moder- systemen van veehouderij (de •industrie) en de handel in die- De vlvi-sectie, het transport dieren en de bescherming van dreigde diersoorten zijn buiten schouwing gelaten, omdat deze eds zijn geregeld of zullen wor- n geregeld. Aardig gebaar. Iemand bellen die net aan z'n eerste baan begonnen is. Hoe bevalt het?Hoe is de sfeer? Leuke mensen? Bellen over kantoor buiten kantoortijd is aardig en attent. En zakelijk gezien erg economisch. Want 's avonds na zessen en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland. staart afbijten of, zoals kippen, el kaar met de snavels verwonden. De staarten worden dan verkort, en de snavels verkleind. Als dit strafbaar wordt gesteld, zal er dus meer ruimte voor deze dieren moeten komen. In het concept laat de PPR verder veel ruimte voor regelingen bij al gemene maatregel van bestuur, ter wijl ook de bepaling waarbij het kopen en verkopen van honden en katten aan een vergunning is ge bonden, wordt uitgebreid tot dieren in het algemeen. Ook het verlenen van vergunningen (ook voor ten toonstellen en africhten) krijgt een algemenere basis. Sceptisch oekwerk studente ulp actiegroepen IBDNINGEN Actiegroepen die h verzetten tegen olieraffinader ij doen dat dikwijls niet op >nd van betrouwbare gegevens, ar op grond van angst. Dat is c wel begrijpelijk, want die zege ns zijn moeilijk boven water te ijgen. Die overwegeing was voor inemarie Oudejans, die in Gro- ngen chemische technologie stu- ert, aanleiding om een kloeke ochure samen te stellen waarin technische gegevens over het ffinagebedrijf op voor iedereen grijpelijke manier te vinden zijn. ze voor zover bekend unieke avoursactie kostte haar meer dan n half jaar werk. Het resultaat is i boek van ruim honderd pagi- 's waarvan de helft uiteenzet wat nu precies In een raffinaderij beurt, de andere helft wat daar in op het terrein van milieu- giëne en veiligheid de gevolgen n. was hard behaefte aan iets der- lijks, vindt mejuffrouw Oudejans. kan het ontstaan van de angst actiegroepen en omwonenden wel voorstellen. De olieindus- in Nederland is namelijk in onvoorstelbaar tempo gegroeid een verdrievoudiging tussen 1960 1970 - en dat is niet gepaard gaan met noemenswaardige voor- hting. 'De mensen zagen de loei de fakkels om zich heen verrijze- het rapport 'de olieraffinaderij' rden nergens namen genoem d. beschrijving geldt de gemidel- raffinaderij, elk geval moet irt op zijn bijzonderheden beke- n worden, aldus mejuffrouw Ou- Jans. Conclusies moet de gebrui- van het rapport zelf maar trek- Zij verzamelde vanuit een on- lankelijke positie als studente al- de objectieve gegevens, een bepaalde lozing voor het lieu verantwoord is hangt af van situatie en bovendien kan ik er Deilijk over oordelen, ik kon geen lut van een steltloper onder- lelden', Geen voorgekookt oor- el dus, wel een nuttig instrument Or mondige burgers. De brochure verkrijgbaar door storting van ,25 op giro 1909492 van nrejuf- iuw A. M. T. M Oudejans te ■oningen. Dolf Coppes De huidige wetgevmg ls in de ogen van de PPR onvoldoende. Er be staan momenteel twee artikelen in het wetboek van strafrecht (mis drijf tegen de zeden, dierenmishan deling staat hier tusen zaken als de handel in vrouwen en ontucht met minderjarigen, en overtredin gen tegen de zeden), er is een wet op de dierenbescherming met uit- voeringsbesluite n over mestkalve- ren, kettinghonden en honden en katten. Daarnaast bestaan er nog een zestiental andere wetten, zoals de veewet, de vogelwet en de rund- horzelwet. Het initiatief van de PPR is een eerste poging de intensieve veehou derij, de handel in en het transport van dieren en mishandelingen (of overtredingen) onder één wettelijke noemer te brengen. Hoe volgend jaar, indien de initiatief-wetswijzi ging dan de Tweede Jamer mocht bereiken, de volksvertegenwoordi ging dan de Tweede Kamer mocht lijk te voorspellen. De voorgestelde opzet vraagt bij realisering een uit breiding van het ambtelijk apa- raat, terwijl ook het toezicht zal moeten toenemen. Staatssecretatis Wim Meijer (CRM) stelde zich dit voorjaar nogal sceptisch op tegen de mogelijkheid een statuut voor het dier van de grond te krijgen. Ieder initiatief zou hij echter met bijzondere belangstelling tegemoet zien. Nederland helpt bij snelle maatregelen voor woon- en iverkklimaat in Suriname Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er komt in Paramaribo een Instituut voor migratie zaken, dat alle gegevens over naar Nederland vertrekkende Suri namers zal verzamelen en doorgeven naar Nederland. Ook zal dit instituut de oorzaken van, de verplaatsing van Surinamers onder zoeken en kijken of er mogelijkheden zijn om Surinamers uit Nederland naar hun land te laten terugkeren. 'Redelijk' doel In het PPR-concept ontbreekt een aantal begrippen, die de huidige wet nog wél kent. Zo laat de PPR ln het eerste artikel (gebaseerd op artikel 254 van het wetboek van strafrecht) over mishandeling het begrip 'zonder redelijk doel' vallen en vervangt het door 'opzettelijk'. Henk Hoek, fractie-medewerker van xle PPR: 'Wat is een redelijk doel? Bij mishandeling van mensen wordt steeds gesproken over opzet telijkheid en voorbedachte rade. dieren mag je mishandelen als er een redelijk doel is. Zo kon het gebeuren dat de Hoge Raad ln 1920 het couperen van paardestaarten toestond en dat later ook het knip pen van honde-oren werd gebillijkt. Alleen omdat er een redelijk doel, de vergroting van de handelswaar de, een economisch motief dus, aanwezig werd geacht. Pas in- 1961 werd dit verboden'. Om diezelfde reden is in artikel 2 (gebaseerd op artikel 354 van het wetboek van strafrecht) bij het veroorzaken van pijn of letsel bij een dier het be grip 'nodeloos' weggelaten. Het aantal hierbij strafbaar gestel de feiten is met vier uitgebreid Zo wilde PPR dat het verboden is 'een dier te vervoeren of te doen ver voeren zonder dat het in staat is vrij te staan, te liggen, te strekken, te draaien en zichzelf te verzorgen'. Hetzelfde geldt voor het onder zich hebben van een dier in die om standigheden. Ook zal de staartko- lom van een varken niet meer mo gen worden verkort en de snavels van pluimvee worden verkleind. Dit is duidelijk tegen de bio-industrie gericht, zij het indirect. Het is niet verboden dieren in een kleine ruimte bij elkaar te proppen. De dieren (varkens) gaan echter in een dergelijke situatie eikaars DEN HAAG De Beneluxlanden hebben in de problemen in België nu gezamenlijk maatrgelen geno men om de toegang te beperken van Russische joden die zijn te leurgesteld in Israël en naar Noord-Amerika willen emigreren. Deze emigranten, die van de Israë lische autoriteiten geen paspoort maar een laissez-passer krijgen, dienen nu over een visum voor de Beneluxlanden te beschikken. Van onze onder wijsredactie UTRECHT Het bestaande examen deugt niet, maar de ideeën van staatssecretaris Veerman over een nieuw examensysteem zou den evenmin deugen. Op de jaarvergadering van schoolleiders bij MAVO-HAVO-VWO kreeg dr. Veerman heftige kritiek te horen op zijn suggestie om het schoolonderzoek los te maken van het cen traal schriftelijk eindexamen. De honderden (onder)directeuren en (con)rectoren hadden zich eerst uitgesproken tegen het bestaande systeem. Volgens een grote meer derheid aangenomen motie bestaat over de huidige examenpraktijk grote ongerustheid. Een deugdelijk examen blijft nodig om de kwali teiten van het onderwijs te garan deren. Daarom is verbetering drin gend nodig. De motie spreekt zich niet uit over wat er dan precies mis is met het eindexamen. Waarschijnlijk hebben niet alle voorstemmers daarbij dezelfde motieven gehad. Sommi gen vinden het schriftelijk examen te zwaar, anderen zijn tegen meer- keuzëtoetsen. Het schoolonderzoek, dat in etappes wordt afgenomen door de school zelf, ontmoet bezwa ren omdat dit het laatste school jaar zou ontwrichten. De bereke ning van de uitslag tot op een tiende procent wordt aangevochten, het herexamen biedt te weinig mo gelijkheden en de organisatie is te ingewikkeld. Vooral de devaluatie van het diploma door de invoering van de studentenstop is de school leiders een doorn in het oog. Dat laatste wordt naar hun smaak nog erger wanneer het plan van de regering doorgaat om te loten voor studierichtingen -met een studen tenstop. 'Een afgrijselijk en on rechtvaardig systeem', zei rector L. Berk. die daarvoor luid applaus kreeg. Staatssecretaris Veerman zal over enkele maanden een beleidsnota over de eindexamens publiceren. Gisteren liet hij al ean eerste proefballon op. maar zijn suggesties schenen de onrust onder de school leiders alleen nog maar erger te maken. Dr. Veerman meent dat het school onderzoek in de toekomst meer beschouwd moet worden als een zelfstandig onderzoek van de school. Nu is het zo dat de uitsla gen van het schoolonderzoek (een serie mondelinge en schriftelijke toetsen gedurende het laatste schooljaar) ende uitslagen van het centraal schriftelijk examen bij el kaar opgeteld worden. Het totaal wordt dan gedeeld door twee, afgerond naar boven, en op die manier komt de uitslag tot stand die beslist over slagen of zakken. Volgens dr. Veerman worden zo twee ongelijksoortige gegevens bij elkaar opgeteld Het schoolonderzoek moet wel blijven, vindt dr. Veerman. Het is een belangrijk, zo niet het belang rijkste onderdeel van de eindbe oordeling van een leerling. Het schoolonderzoek past in het norma le onderwijs. De school toetst hier mee de verkregen kennis. In vrij heid geeft de school een eigen oor deel over de prestaties van de leer ling. Op grondd aarvan zou je ccn leerling kunnen toelaten tot een landelijk schriftelijk examen. Dat landelijke examen zou dan maar over een deel van de totale leerstof hoeven te gaan. 'Nu begrijpen we er helemaal niets meer van', luidde de reactie van de schoolleiders. 'Het schoolonderzoek telt dus niet meer mee voor de einduitslag, maarhet zou toch be langrijker zijn dan het landelijk examen. Het voorstel van dr. Veer man komt erop neer dat je een soort toelatingsexamen voor het echte examenkrijgt'. De staatsse cretaris verdedigde zich met de opmerking dat het van hem ook maar een suggestie en geen defini tief voorstel was. 'Maar als u niet tevreden tent met het bestaande examen, zult u toch moeten na denken over een beter systeem', zei hij. De actrice Liza Minelli bezocht in gezelschap van haar man Jack Haley jr. de première van de film That's Entertainment'. Haley is de producent van deze film, die samengesteld is uit fragmenten van oude films. Van een verslaggever DELFT Ongeveer de helft van de docenten van de technische hoge school in Delft heeft staatssecreta ris Klein van onderwijs en weten schappen laten weten de benoe ming van drs. H. J- Koenen tct gekozen lid van het college van bestuur tc betreuren. De benoeming zou onjuist zijn omdat de capaci teiten van drs. Koenen ten aanzien van onderwijs en onderzoek niet bewezen, noch gebleken zijn. Drs. Koenen wordt ondermeer ver weten zich op ontoelaatbare wijze te hebben uitgelaten over depar tementale beslissingen in zijn functie van voorzitter van de hoge- schoolraad, die hem met meerder heid van stemmen koos als lid van het college van bestuur. De fractie 'democratisch beleid' van die hogeschoolraad noemt de brief van de docenten ccn treffende il lustratie van de moeilijkheden aan de hoogeschool: verzet tegan de gevolgen van democratisering. Zoals bekend heeft de staatssecre taris na de recente moeilijkheden bij de verkiezing van de hoge schoolraad de TH een bestuurre- glement opgelegd. Volgens 'democratisch beleid' geven de ondertekenaars van de brief aan staatssecretaris Klein blijk van in tolerantie, wantrouwen en verket tering tegenover hen die nü de verantwoordelijkheid dragen. De leden van de AAG, een groepering van studenten ki de hogeschoolraad Nederland van zijn kant zal mee werken om in Suriname versneld een aantal maatregelen te nemen, die het woon- en werklimaat in Suriname moet verbeteren. Zo geeft Nederland aan Suriname een be- gin-kapitaal om het Suriname mo gelijk te maken op snelle wijze een ziektekostenregeling in Suriname in te voeren. Ook komt er op korte termijn Nederlandse hulp om in Suriname meer werkgelegenheid te scheppen. Dit zijn de voornaamste besluiten van de tweedaagse conferentie over de migratie van Surinamers naar Nederland, die in Den Haag is ge houden. Eerst gisternacht om kwart voor twee, aanzienlijk later dan was verwacht, kwamen de Neder landse en Surinaamse ministers uit de beslotenheid van de conferentie kamer naar buiten met een com muniqué waarin de besluiten zijn opgenomen. Uitgangspunten voor de thans ge vonden conclusies zijn dat Neder land geen eenzijdige toelatingsre geling zal opleggen en dat het pro bleem van de overkomst van zoveel Surinamers naar ons land ln de eerste plaats in Suriname zelf zal moeten worden opgelost. Spreiding Als de Nederlandse regering de ge gevens van het op te richten Suri naamse migratie-instituut heeft, is het misschien mogelijk de stroom Surinamers meer over ons land te spreiden. De Nederlandse ministers hebben uitgesproken dat het beleid erop gericht zal zijn - in samen werking met de welzijnsstichtingen en de gemeenten - een spreiding tot stand te brengen op basis van TRIER De 22-jarige Nederlander F. V. is in de Westduitse stad Trier wegens handel in verdovende mid delen veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee-en-een-half jaar. De uit Amsterdam afkomstige als zoon van een Nederlandse militaire vlieger aangeduide V. werd schuldig gevonden aan smokkel van min stens tienkilo hajlesj nar Wet-Dui- ijland. Hij zou hebben gesmokkeld in opdracht van een Nederlandse groothandelaar. hebben aangekondigd dat de staatssecretaris binnenkort nóg twee brieven krijgt, waarin de posi tieve eigenschappen van drs. Koe nen worden opgesomd. vrijwilligheid. Net zo min als een Europese Nederlander kan worden gedwongen zich in een bepaalde plaats te vestigen, net zo min kan dat van een Surinaamse Nederlan der worden geëist. Vrljwilige me dewerking is de enige mogelijkheid om spreiding tot stand te brengen. Wel zal er zo gauw mogelijk (in Paramaribo), door Surinaamse en Nederlandse deskundigen, worden bekeken wat er mogelijk is om de voogdij van minderjarige Surina mers in Nederland te regelen. Een regeling die niet alleen juridisch maar ook nog sociaal en pedago gisch verantwoord moet zijn. Wat de versnelde uitvoering van werken ln Paramaribo betreft: er zijn plannen voor versnelde wo ningbouw (en volgens de Suri naamse premier Arron kan nog dit jaar met de bouw van die huizen worden begonnen), voor de bouw van koelhuizen en opslagruimten voor het conserveren van vis en groenten en uitbreiding van de voor landbouw beschikbare grond. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Normaal is het zo: als u uw spaargeld naar de bank brengt en u wilt er dagelijks over kunnen beschikken, dan krijgt u - ook al staat het zo'n 4 of 5 jaar - een rente van 51/4%. Maar als u het meteen voor 5 jaar vastzet,krijgt u ii% per jaar. Het vervelende is alleen, dat je vaak van te voren niet weet of je je geld eerder nodig hebt. Bij de NMB k'*nt u nu Bonus- Sparen. Dat levert geen 51/4%, maar 71/4% rente op. 2% meer, datspaart wel even vlugger. Een hoge rente en toch geen opzegtermijn. Dat is duidelijk plus. Alleen, als je je geld opneemt, wordt i van het opgenomen bedrag in rekening gebracht. Dat staat er tegenover. Over het saldo blijft die 71/4% gewoon doorlopen. Laten we wel wezenhet Bonus- Sparen is alleen voordelig als je niet elke paar maanden geld van de bank haalt. Want dan kun je beter een gewone spaarrekening hebben. Bonus-Sparen, gunstig voor u of niet? Kom eens langs bij een van de NMB kantoren. Wij i kunnen het dan eens voor u uitrekenen. miuutnb 11 Verdediger adviseert cassatie AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft prof. dr. H. R. Wijngaarden conform de eis veroordeeld tot een geldboete van 50 gulden omdat hij zijn zoon heeft verboden naar de keuring voor de militaire dienst te gaan. Prof. Wijngaarden. hoogleraar psychologie aan de Vrije Universi teit in Amsterdam had zijn zoon verboden zich te laten keuren, on der meer zich beroepende op artikel 245 van het burgelijk wetboek. Vol gens dit artikel is men verplicht zijn kinderen op te voeden en voor hun geestelijke en zedelijke belan gen te waken. Dit verweer werd door de rechtbank verworpen. Evenals het beroep op de gewetens bezwaren van prof. Wijngaarden. Daarover wordt in het vonnis ge zegd. dat het beroep op gewetens bezwaar uitsluitend aan de dienst plichtige zelf wordt toegekend. 'De wetgever heeft die mogelijkheid welbewust beperkt tot de minderja rige dienstplichtige', aldus het von nis. Overigens was volgens de recht bank het verbod ondoelmatig ge weest omdat inlijving ook zonder keuring mogelijk ls. Een beroep op het verdrag van Rome door prof. Wijngaarden werd ook verworpen. 'De aangehaalde artikelen betreffen andere zaken'. Prof. Wijngaarden was ln eerste instantie door de kantonrechter ln Amsterdam vrijgesproken. Zijn ver dediger zei na het vonnis van de rechtbankdat hij zijn cliënt zal adviseren in cassatie te gaan. Het boek van Jacques Massacrier die zijn goed betaalde baan er aan gaf, met zijn gezin de consumptie-maatschappij verliet en een nieuio leven begon op het land. In 192 bladzijden op royaal formaat, met 350 teke ningen van hemzelf, vertelt hij hoe te leven bij een terugkeer naar de natuur. is ecn^^r heerlijk boek dat laat zien hoe 't óók zou kunnen! JLI» bij elke boekhandel Na 1 januari 1975 24,50 voor zover nog verkrijg baar)

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11