Oktober: jazz-maand met tientallen concerten Tien vingers Radio- en televisieprogramma's Het Fenomeen, vreemde prestatie Henk van Ulsen Even puzzelen m Minister Pronk ere doctor Informerend Paul Brand Chirurg in India 2 4 5 7 5 9 27 79 Gasontploffin verwoest huis TROUW KWARTET DONDERDAG 3 OKTOBER 1974 BINNENLAND RADIO-TV door Rud Niemaris AMSTERDAM De jazz mag dan als improvisatorische expressie-vorin, gevangen als zij nog steeds is tussen een bloeiende, alles overwoekerende pop-kuituur en een stuurloze avant-garde, benarde tij den beleven, er is de laatste jaren toch onmiskenbaar sprake geweest van een binnenlandse 'revi val', zulks vooral op het terrein van speelgelegenheid en concert-impressariaten, die op een beschei dener clubniveau opereren. De maand oktober is door de Beroepsvereniging van Improviserende Musici (BIM) middels een gigantische concertagende uitgeroepen tot, jazzmaand. SMIDJE VERHOLEN BIM en Stichting Jazz in Nederland hebben Jarenlang de overheid be stookt met een structuurplan ten einde subsidies van enige omvang los te peuteren. Aanvankelijk stuit te dit bij CRM op fors tegenspel, maar tenslotte werd toch ruim tweeëneenhalve ton subsidie ter be schikking gesteld, waarvan 44 pet. bestemd voor ensembles die daartoe reeds eerder regelmatig aanklopten, een verdere 41 pet. ter financiering van festivals, workshops, reis- en studiebeurzen alsmede incidentele concertseries waarna zegge 15 pet oftewel 40.000.- overbleef voor Stichting JIN en BIM voor de rea lisering van enkele fasen van het structuurplan. Fasen, welke o.m. subsidiëring van ca. 30 podia in het land beoogde, alsmede een docu mentatiecentrum en een nieuw jazztijdschrift. De relatief beschei den directe greep op bovengenoem de pecunia stelt de BIM en de Stichting wel teleur, doch men hoopt in de toekomst positieve ver schuivingen in deze verdeelsleutel te kunnen bewerkstelligen. Wens vervuld Een jarenlange wens van jazz- en aanverwante beoefenaren lijkt thans redelijk vervuld met de offi ciële opening van het BIM-huis in Amsterdam, waar dinsdagavond een persconferentie en de eerste van een reeks jazzconcerten plaatsvon den. Het Jazz-centrum. aan de Ou de Schans 73-75. beschikt over een concertzaal, repetitie- en opslag ruimten. een kantoor alsmede een elke avond geopende bar. Enkele conclusies ontleend aan de lijvige concertagenda, waarover men zich dagelijks kan laten informeren via de BIM-(telefoon)lijn 020-67764 of door Ber Huising AMSTERDAM Het ene fenomeen dat wij dinsdagavond in Am sterdams Stadsschouwburg te horen kregen was de oude Han van Meegeren, na zijn val; het andere Henk van Ulsen die een avond lang in een leunstoel gezeten het woord voor hem voerde. Een merkwaardige prestatie, van een acteur die kroop in de huid van een ander, die in de huid van anderen moest kruipen om te lijken wat hij niet was. Totdat hij erkend werd als vervalser. Wij zoeken wel eens naar de dub bele bodem van een spel. Hier wer den dubbele bodems verdubbeld. En onderin bleef het zoeken naar een waar karakter. Want in deze 'ge dramatiseerde documentaire door Marie-Louise Doudart de la Grée' bleef het bij wat van Meegeren zelf losliet of verzweeg. En dat. meer geromantiseerd dan gedramatiseerd, wordt even onbetrouwbaar 'mooi' als zijn 'Vermeer's'. of is net zo karakterloos gelikt en oppervlakkig als zijn eigen schilderijen en teke ningen. Die. in deze voorstelling overvloedig geprojecteerd, de aan dachtige toeschouwer meer konden onthullen, dan Henk van Ulsen. Schuldig Die zat dus als de oude Van Meege ren (een enkele keer ging hij even staan) te vertellen. Van zijn vader die niet aardig was en dus ook schuldig. Van kunstschilders en cri tici, die medeschuldig werden om dat zij zijn grootheid niet erken den. Van een paar vrouwen waar mee het leven niet lukte. Van ge kwetste ijdelheid. miskenning en rancune. En dan van de 'wraak': de meesterlijke vervalsingen. Met ge- gniffel om allen die er inliepen. Dat Van Meegeren er miljoenen voor kreeg, ondermeer van Goerlng tij dens de bezetting, wordt wel even vermeld. Maar overigens is het ar me Han. die zich "zo moeilijk en ingewikkeld moest bewijzen, en ;nog stuk liep ook. En pathetisch, muzikaal onderstreept, besloot met wat ls waar? wat is echt?' Van Meegeren wist het niet. of toch wel natuurlijk, voor zover hij ook nog niet zichzelf bedroog. Dat wisten wij vooruit al en meer kwamen wij van de man niet te weten. Henk van Ulsen zat dus maar als Van Meegeren te vertellen, goed en beheerst, en daarbij werd hij aan gevuld met stemmen wel acht tien op de band. met muziek, dia's en voortdurend wisselende (licht)spotjes. Maar variatie wist televisieregisseur Joes Odüfré er niet in te brengen. het BIM-huis (020-233373). Ca. 65 musici c.q. combinaties werken me de aan ca. 140 concerten in 27 steden en dorpen op 56 verschillen de podia. Loek Dikker (meestal met zijn Improvisators Guild). Nedly Elstak en Rein de Graaff vormen de duidelijke, kwantitatieve top van deze imposante jazz-ijsberg. waar voor men zich het regelmatigst in Amsterdam (11 podia, 52 concer ten), Groningen (resp. 4:4), Den Haag (3:7) Rotterdam (5:11) en Nijmegen (3:7) melden kan. Onder de ca. 350 gemobiliseerde musici opereren ook 16 groepen on der buitenlandse naam. Er is zelfs 'n alternatief voor George Wein's Newportcircus op de agenda aanwezig: van vrijdag 25 t.e.m. zondag 27 okt. a.s. spelen de Basie-band met pianist Oscar Pe terson. the World's Greatest Jazz band en de curieuze combinatie Chet Baker (ja. wie was dat ook weer?) en altist Lee Konitz met ex- Archie Shepp-drummer Beaver Harris in de Rotterdamse Doelen. Dulfer: 'Die jazzmaand is een ex plosie om CRM te laten zien wat een goeie subsidie vermag.' Inwijding Henk van Ulsen een berg' van Einan Cohen en 'Die kleine wereld' van Charles Hugue not van der Linden niet eervolle vermeldingen. Dinsdagavond dan werd 's lands eerste jazzhome ingewijd. Misja Mengelberg stond in 2 minuten de aanwezigen te woord, de eerste pilsjes vloeiden uit de tap en ver volgens bliezen Hans Dulfer met Ritmo Natural met Cees Slinger aan het klavier alsmede het workshotforkest o.l.v. Willem v. Ma nen en Herman de Wit de jazz maand defintief open. Laatstge noemde profs schreven voor hun met veel saxen en koper uitgeruste discipelen handzame, zeep cerebraal klinkende bigband-stukken, die via de vele tempowisselingen ruimte boden aan veel woedend solowerk. De decorateurs en timmerlieden moesten er tijdelijk even voor reti reren. Maar ze komen terug, da's zeker. Te hopen valt. dat BIM en Stich ting met alle geledingen van jazz- beoefening in Nederland contacten zullen leggen en onderhouden.» Coördinatie en verdraagzaamheid is het parool, aan kliekjesgeest en sektarisme is geen behoefte. Willem Breuker: 'Wij streven, al staan we voor ons eigen beleid, naar over koepeling van alle jazz-aktiviteiten. Ik heb goede contacten met oude stijlclubs en dlxielanders.' Het BIM-huis heeft zelfs een charmante gast vrouwe. Hetty Lei j dekkers in dienst, die o.m. toernee's gaat orga niseren. Het is'te hopen, dat zij het druk krijgt. Als nu ook radio en tv uit hun ivoren toren komen en het Rijk de subsidiepot projektsgewijs wat meer in evenwicht brengt, ja dan ziet het er gezond uit. Van een verslaggever DEN HAAG Tijdens zijn bezoe aan Peru is aan minister Pronk (34) het ere-doctoraat ln de econo mie verleend door de universiteit van San Marcos, de oudste univer siteit voor het Amerikaanse conti nent. Het IKOR vertoonde woensdag avond een goed informerende documentaire over de opleiding van heilsofficieren. Typische kenmer ken van het Leger des Heils werden geplaatst naast de eigen denkbeelden van de 'Kadetten voor God'. In de daaropvolgende afleve ring van Kenmerk heeft mij vooral de reprotage geboeid over de experimentele werkplaatsen. Hier werd een verschijnsel aangesneden waaraan nog te weinig aandacht wordt besteed en waarvan de om vang waarschijnlijk onvoldoende wordt onderkend. Merkwaardigerwijs werd de actualiteit onderstreept door jour naalbeelden van een conferentie waar een zenuwarts sprak over het groeiende aantal mensen dat in de nabije toekomst arbeidsloos een zinvol bestaan zal moeten leren opbouwen. Ogenschijnlijk twee verschillende problemen, namelijk aan de ene kant jongeren die op de bestaande arbeidssituaties zijn afgeknapt en aan de andere zijde vermindering van werkgelegenheid door voortgaande automatisering. Maar ze grijpen wel degelijk in elkaar. Het aantal jonge mensen dat. naar een alternatieve levens vulling zoekt, zal steeds toenemen. Aan het eind van het programma heb ik de redactie van Kenmerk ge beld om te vragen of er niet alle aanleiding bestaat om op dit be langrijke onderwerp in breder ver band terug te komen. 'Men was reeds voor de uitzending op diezelf de gedachte gekomen en ik kreeg de vrijheid om dit stukje te verwerken dat Kenmerk aan het experiment én aan de situatie van de erbij be trokken jongeren op ruimere schaal aandacht zal gaan besteden. Voor deze begeleiding van een zeer posi tieve actie 'van onderen' zal niet alleen ik erkentelijk zijn. Ik had het daarstraks over het Journaal. Er is me nog iets anders opgevallen. Medegedeeld werd. dat Ton Si j brands zijn wereldtitel dammen niet zal verdedigen. Op zo'n een bqjicht moet je wel reageren met een 'Waarom niet?'. De journaal redactie heeft dat kennelijk niet gedaan, want er volgde geen uitleg. Zelfs niet de aantekening dat Sijbrands het hoe en waarom niet aan de grote klok wil hangen De TROS is begonnen aan een serie programma's waarin belangrijke problemen aan de orde zullen komen. Het motto 'Informatie op woensdag' houdt ook een ietwat negatief element in. Want weldra loeien de voetbalemoties weer via het eerste net de huiskamers in. Voor de enkele kip die er niet naar wil kijken, spannen Ed van Kan en Wibo van de Linde zich op Neder land II dan wel in. Het moet een beetje frustrerend werken. Als eerste vraagstuk werd het gebruik van hard drugs onder de loep genomen. Aan een discussie in de verkillende sfeer van een strafinrichting liet de TROS de reprise van de film 'Alice' voorafgaan. Een dramatisering van een werkelijke gebeurtenis, maar niet vrij van romantiserende trekjes. Dat is op zichzelf niet erg. Het voornaamste is, dat de bood schap in kleur niet overkomt. En dat was de waarschuwing om niet aan die -verdovende middelen te beginnen, omdat ze leiden naar zelfvernietiging. Maar nu zit ik met een probleem. Een team van de TROS filmde ergens in Amsterdam een jongen en een meisje die zichzelf een heroïne-oplossing inspoten. Van de Linde signaleerde het spul als zwaar vergift. Afgezien van eventuele juridische aspecten, vraag ik me, of het te verant woorden is. om tot meerdere suggestiviteit van je programma jongelui voor de camera hande lingen te laten plegen, waarmee zij zichzelf kapotmaken. Is dit immoreel? TON HYDRA 1. Smidje Verholen zat op het ter rasje van logement De Vergulde Turk te genieten van het heerlijke weer. Hij zat zo'n beetje na te denken over de merkwaardige avonturen, die hij beleefd had in en om het oude kasteel van de hertogen von Zwiebelbeiss zu Heis- serwursten. Hij nam het er nu echt van, want zijn lichaam vroeg om rust, daar zelfs een smidje Verholen maar niet altijd bezig kan zijn met het beleven van de meest dolle avonturen zonder daar nadeel van te ondervinden. Het eerste wat hij na aankomst in zijn eigen land gedaan had. was een bezoek bren gen aan de stad Gravendrecnt, waar hij op de Nationale Bank nog zoveel geld had staan. Hij had zijn zaakjes geregeld en hij had voorlo- FERDINAND pig vast wat geld opgenomen om zich de eerste dagen te kunnen redden. Vervolgens had hij zijn in trek genomen in het reeds genoem de logement De Vergulde Turk, dat weliswaar maar klein was. maar dat toch zéér terecht een uitstekende reputatie genoot als het verblijf voor de betere middenstanders- met-cultureeh-besef Smidje Ver holen was namelijk van plan zijn oude beroep weer op te nemen en hij keek nu uit naar vde een of andere smederij. Hij had nu zo langzamerhand genoeg van al die wilde avonturen. En zo zat hij daar dan op het terrasje, toen zijn aan dacht getrokken werd door een krantenverkoper, die een onnoeme lijk grote tas kranten met zich meesleepte. 'Het Laatste de Trouw-Nieuws!' riep de krantemar uit. 'Lees Het Laatste Nieuws! Al tijd vol bijzondere grollen en me der de beste strip!' 'Ja..., geef maa^ zo'n krant', zei de smid. terwijl hi; een kwartje uit zijn zak diepte. Di kranteman reikte een exemplaa; van zijn blad over en de smid zett^owe zich tot lezen. Hij bepaalde zij: aandacht tot de advertentiekolom men, waar een opvallend zetseltj de volgende mededeling deed: It een welvarend villadorp onder di rook van Gravendrecht wordt eeijn goedbeklante smederij te koop aan/ geboden, daar de huidige eigenaa' niet over een opvolger beschiki,iste Alleen serieuze' en kapitaalkrachtig gegadigden gelieven te reflectee ren. ban iste d. (ADVERTENTIE) Parijs onderscheidde Nederlandse films DEN HAAG Het Nationaal Film centrum van het Franse ministerie voor cultuur heeft drie Nederlandse korte films onderscheiden: 'Piet Mondriaan" van Nico Crama met een eervolle vermelding en onge veer 8.000 pn 'De geboorte van Pas maar op! 93 Even later wist ook de stad het. Natuurlijk hadden betrekkelijk wei nigen van de tweehonderdduizend bezige, in hun eigen drukke leven opgaande inwoners haar persoon lijk gekend. Toch waren er ook maar weinigen wier leven zij niet had beroerd. Mannen die zij destijds ter wereld had helpen brengen hielden even op met hun werk en zwegen. Vrou wen wier leven zij eens had gered veegden met een slip van hun sari hun ogen af. Winkels werden geslo ten. de bazaars lagen stil. Bussen kwamen tot stilstand. Ergens waren jongens van een school aan het voetballen. Iemand liep naar hen toe en zei een paar woorden- Het spel werd beëindigd en de jongens gingen stil uiteen. Die nacht reed er een auto van Kodaikanal naar Veltère. met het lichaam van dokter Ida. Die nacht ook waren liefdevolle handen bezig een rijtuig in gereedheid te bren gen en met doeken en bloemen op te sieren. Er was in Vollore geen zaal of kerk voorhanden die de massa's kon bevatten die werden verwacht. Daarom werden er twee bijeenkomsten gehouden: een op het open veld voor het hospitaal, en een in de hoofdkerk van de Kerk van Zuld-Indta. in de stad. Op de schouders van een groep doktoren, zichtbaar voor allen die langs de route zich hadden opge- Dorothy Clarke Wilson Vertaling: H. A. Schrcuder steld. werd dokter Ida overeenkom stig Indiaas gebruik naar haar laat ste rustplaats gebracht. Voorop liepen verpleegsters en stu denten. zingend. Al het ziekenhuis personeel dat maar even gemist kon worden volgde. Dan kwam een ongetelde massa, zoals alleen India die kan voortbrengen: de vooraan staande burgers van Vellore, winke liers. riksha-bestuurders. kunste naars. handwerkslieden, Hindoes en Moslims, straatvegers, bedelaars. En niet alleen uit Vellore. maar uit alle steden en dorpen uit de wijde omtrek. Duizenden handen werden opgeheven om even het rijtuig aan te raken, zoals zij in de zestig jaren daarvoor zich hadden uitgestrekt om dokter Ida's japon aan te ra ken. Op de kleine begraafplaats zelf was geen plekje onbezet. Tot op de muren en in de bomen zaten of stonden mensen. Terwijl Paul luis terde naar de toespraken en de bijbellezing door leken voelde hij zijn bedroefdheid overgaan in blijdschap. Dit was een uur van overwinning en dankbaarheid, niet van rouw. Wat een leven! dacht hij. En wat een levenseind! Wat heeft deze vrouw veel liefde betoond. Maar dit was niet het einde. Het was een begin. Ook al ging ieder een weer aan zijn werk. in polikli nieken. laboratoria, operatie-ka mers. collegezalen en buitenklinie ken. haar bezieling bleef speurbaar. Bij haar leven had zij slechts één stel bekwame handen gehad, één paar snelle, onvermoeibare voeten, één liefhebbend hart. Nu bezat zij er vele. Dat jaar luidde het begin in van een nieuwe tijd, voor Paul en voor Vellore. Van nu af bestreek zijn werkterrein hele werelddelen. Paul was in de maanden die volgden zoveel van huis. dat zijn gezin het meestentijds zonder hem moest doen. 'Is er niemand thuis op het ogen blik? werd een van de kinderen gevraagd. 'Nee', was het antwoord. 'Of ja, toch: vader is er even'. In juli vertrok Paul naar Genève. Hij had een uitnodiging ontvangen van de wereldgezondheids-organi satie om daar een drietal weken te komen werken aan een voorlich- tings-actie van de Verenigde Na ties. Zij besloten er een vakantie reis van te maken en dus ging Margaret mee. Zij verheugde zich er erg op. ook al omdat zij Chris topher en Jean weer zou zien voor het eerst in twee jaar. Zij realiseerde zich echter niet hoezeer de kinderen waren veranderd in die tijd. Bij aankomst op het Victoria Station in Londen keek zij uit naar een jongen en een meisje van de zelfde lengte als zij twee jaar tevo ren had achtergelaten. Onverwacht hoorden ze een stem die bromde: 'Neemt u mij niet kwalijk, maar hebben wij elkaar al niet eens eer der ontmoet?' (Wordt vervolgd Radio vandaag HILVERSCM I NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Levende Woora. 7.08 (S) Preludium. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 Aangestipt. 8.00 'l'o Deum laudamus. 8.24 Op de man af. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. hulsvr. 8.45 Podi um. 9.45 (S) V.d. zieken 10.30 Nws. 10.33 (S) Ork.palet 1200 (S) Bel canto. 12.2b Med. t.b.v. land- en tulnb. 12.30 Nws. 12 41 (S> Hier en nu. 12.55 (S) Herv. middagdst. 13.15 (S) Lichte koorzang. 13.30 Globaal. 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. NCRV: 18.00 (S) Tijd vrij voor muz. in vrije tijd. 18.30 Nws. 18.41 Wereldpanoru- ma. 18.53 Zojuist verschenen. 19.00 (S> Leger des Hellskwart. 19.15 (S) Wereld zingt Gods lof. 19.55 Overdenk. 20.00 (S> Muz., muz., muz. 21.60 Bij de tijd. 22.10 Kerk vandaag. 22.30 Nws. 22.40 (S) Hior en nu. 23.00 Radio Vü-magazlne. 23.15 Album. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 <S) Dag met een plaatje. (8.00 Nws; 8.11-8.21 Radiojournaal.). 8.50 Morgen wijd. NOS: 9.00 Spiegel van Belgie. 9.3b Waterst. AVRO: 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) V.d. kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00 Nws: 11.03-11.05 Radiojournaal.) 11.30 (S) Rondom Twaalf. 11.55 Beursber. 12.30 (S) Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 Omzien naar muz. 14.10 (S) 't Is histor. 14.30 (Si Koperen Tuin. 15.05 (S) Aspecten. 16.00 Nws. 16.03 Radiojournaal 16 05 Kindermagazine. 17.00 (S) Mobiel. 17.55 Med. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.20 PP: Uitz. A R P. IKOR: 18.30 Kleur. AVRO: 19.00 (S) Prom. Ork.: Weens progr. 19.30 (S) Jeugd en ritme. NOS: 10.50 Den Haag vandaag. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Radiojournaal. 20.10 Inleid, tot het avondprogr. 20.15 (S) Mozartdag ln Doesburg. 22.20 (S) Essay. 22.45 Radio journaal. 22.50 Vanavond laat nws. 23.20' (S) Jazz Spectrum. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III TROS: 7.02 Drie op je boterham. 9.03 (Si Pep op drie. 11.03 Drie draait op verz. 12.03 Drie draalt tussen de middag. 14.03 Pop-Kontakt. met Hugo van Gel derenshow met TROS-tlppar. 16.03 Hit- meesters met TROS-Top 40. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. TROS: 19.02 (S) Poster. 20.02 Ferry Maat's Soul- top. 21.02 (S) Sesjun. 22.02 (S) Hugo van Gelderen show met Nederlandstalige Top-Tlen en KwlswHs. 23.02 (S) Jazz-Slr. 0.02 Hugo van Gelderen Show. 1.02 Nachtwacht. EO: 5.02 (S) Old time reli gion. 5.30-7.00 (S) Matlnata.. Speciaal Voor de VARA presenteert Maarten van Rooijen fragmenten uit de 'pre-historie'. Ned. 1/19.30 Born Free, de beroemde film over de door Joy Adamson grootge brachte leeuwin Elsa, vormt de hoofdmoot van het AVRO-program- ma. Ned. 2/20.21 Achter het Nieuws (22.05) be licht liet toenemend nationalisme in Schotland en schetst achter gronden van het aftreden van de Portugese premier Spiuola. Vooral": de ombudsman een verhaal uit de Britse tt*-serie Dokters ter zee. Ned. 1/21.13- l'iere Janssen geeft zijn vigre- rende kijk op kunst. Dat zal wel een contract worden' met de voor afgaande visie van Ferry Hoogen- dijk op gebeurtenissen en ontwik kelingen. Ned. 2/21.55 De hier door de NCRV gelan ceerde Kojak is ook via Duitsland te zien. Men start daar met De man op de achtergrond. Duitsl. 1/21.00 Het Radio VU-Magazinc han delt over de betrokkenheid van de Vrije Universiteit bij het maat schappelijk gebeuren. Hilv. 1/23.00 Aandacht verdient De Koperen Tuin, een tiendelig AVRO-luister- spel door Yvonne Keuls geschreven uaar de roman van Simon Vestdijk. Hilv. 2/14.30 Het Promenade Orkest presen teert een Weens programma. Hilv. 2/19.00 TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 14.00-14.25 Schooltelevisie NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal VARA 19.05 Stratemakeropzee- show 19.30 Horen zien zwijgen NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 Colditz 21.15 Ombudsman 21.40 Dokters ter zee 22.05 Achter het Nieuws NOS 22.55 Den Haag vandaag 23.10 Journaal NEDERLAND II TELEAC 18.15 Flexibele School - les 2 NOS 18.45 Paulus de Bos kabouter 18.55 Journaal AVRO 19.05 Geen woorden maar daden NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Elsa 21.55 Ronduit gezegd 22.00 Kunstgrepen NOS 22.25 Journaal Horizontaal: 1. toespraak, 5, eek hoorn (gew). 9. kwelling, 11. afzon derlijk, 13. sn^nk, 15. brilslang, 17. lusthof, 18. meisjesnaam, 19. aan wezig, 21. scherts, 30. aanhangsels 3 6 1 ,0 11 12 a 14 15. 1 ,6 1 18 19 20 ■u H 22 23 ^■24 26 28. =0 1 van een boek. 24. teugje, 26. reet, 27. ver, 28. platte steen, 30. man netjeseend, 31. eierschaal, 32. einde, 33. insektenetend zoogdier. Verticaal: 2. verdieping, 3. meisjes naam, 4. peulvrucht, 5. lof, 6. kwast, 7. oefenstuk, 8. stand, 10. kraam, 21. boertige nabootsing, 14. liefelijk, 16. stap, 19. nachtgewaad, 20. tijd rekening, 21. gaarne iets willende doen, 22. handeling 23. wapen, 24. kattekruid, 25. bontjas, 27. voeder bak, 29. watering. 30. plaats in Gel derland. OPLOSSING VAN GISTEREN Horizontaal: 1. memoriaal; 2. odol- Ede-de; 3. nes-leer-en4. troep pari; 5. ende-sar-eg; 6. roestra - RO: 7. rentak-dam; 8. os-elan- Ate: 9. steiger-on. Verticaal: 1. monter-ros; 2. Eder- noest: 3. mos-ode-nee; 4. ol- leest- li; 5. reep-staag: 6. Ide-park-Ne; 7. aera-radar: 8. ader-Erato; 9. lenig- omen. )or( in A ndii een Van een verslaggever SS kandi MIDDELHARNIS Een wonimt van Ooltgensplaat is gistermiddag een gasontploffing /geheel opgqestants zen. De bewoners, een jong het paar en hun baby van drie m merkini den, waren op het moment va en.' D explosie niet thuis. Er brak felle brand uit. die door de br I weer van Ooltgensplaat ge e werd. Tot in verre omtrek sneiGaay P den ruimten en dakpannen; drie fn dichtbij het huis gelegen sc te vc werd ontzet. liste ar didaat De woning stond aan de Ker dt voor gel. in het centrum van het Even voor de ontploffing hadd< kinderen met kinderpostzegels gebeld. De eigenaar van de wc liep een. shock op toen hij de i 00rJ va' ze daart ge za0. brief. Zeelan •zitters Boeren] en var baseren prov ke stru de pre dat e

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6