Den Uyl moet de vaarheid spreken' EEUWIV8 Veel Zuidlimburgers gedwongen 'ziek' I Tilburgs geschenk voor Koningin Laatste fabriek van hoge hoeden gesloten Hogere rendementen van ondernemingen goed voor werkgelegenheid Beklag bij Israël over onjuiste berichten na arrestatie Nederlanders Vndriessèns commentaar op jrief over kerncentrales: Nederland beziet Tarieven van Zeeuwse veren moeten omhoog fersoneel steelt weemaal zoveel |ls de klanten Korter werken bij Enka door stagnatie afzet Hendriks: op de duur vestigingsbeleid voor artsen nodig Eén dag werk per week voor honderd mensen in Dongen Pronk met speech in Boekarest niet buiten zijn boekje NVV: faillisement Kant en Klaar aan eind van deze week Geen 'diplomatiek protest' Fokus envelop Praktisch gevolg van sociale wetgeving: Nasleep van mijnsluiting ROUW/KWARTET DONDERDAG 3 OKTOBER 1974 BINNENLAND T3/K5 ;en erkj cl PI :ol-| el defan onze parlementsredactie r nJ>EN HAAG Mr. Andriessen meent dat minister-president Den de waarheid moet spreken en ermee op moet houden dat niét ga^ie doen. De fractievoorzitter van de KVP gaf dit commentaar op &0.f{e persoonlijke brief, die de premier verleden week aan oud-minis- rajir Mansholt schreef over het probleem van de kerncentrales. Het tig gestaan van deze brief zou de minister-president hebben ontkend, ok- oen de premier na afloop van de f jïinisterraad gevraagd werd naar Bp brief aan enkele partijgenoten hij met zijn hoofd en {aaide zijn schouders op. Hij zei iets, maar wekte door zijn geba- helntaal wel duidelijk de indruk, dat geen sprake zou zijn van de ker-fief. p^Jr. W. Aantjes, voorzitter van de jr.-fractie, merkte op dat socialis- leiders toch wel geleerd moe- hebben voorzichtig te zijn met Tevfcrsoonlijke brieven. De heer Aan- nn1es doelde hiermee kennelijk op de ersoonlijke brief, die PvdA-frac- levoorzitter Nederhorst in het ver- zajden aan partijgenoten schreef laldfrer prinses Beatrix. Ook deze brief mewam onvermijdelijk in de publici- r enit. eipals gemeld komt door de orastre- °ag£n brief een verschil, van mening uiting tussen premier Den Uyl. 1979 wil beginnen met de ■an kerncentrales, en minis- Lubbers van economische za- fen, die op 1976 mikt. aagfen brie ,}t uitin ""lie In 1 va Lubl fen, die lorn,eruststel!ing irlinje minister-president schreef zijn brief aan partijgenoot euwiansholt vlak vóór de energienota Hij beantwoordde hier- |ee weer een persoonlijke brief Mansholt, waaruit bleek, dat niet gerust was op het ker- Renergiebeleid. Het antwoord van :n Uyl, aldus de rijksvoorllch- igsdienst, was geruststellend be eld. De premier verwees naar de Miergienota, waarin met veel facto- n rekening werd gehouden. Om- ,t echter de bouw van een kern- ntrale zes jaar duurt, moet er I lgens de brief van Den Uyl toch "S dV bedoeling, dat WD- ttlOgelijk Optreden actieleider Wiegel en andere ka- «-« n» erleden, die over de kwestie t6§CIl J\ll Alïll^O aan de bewuste brief openbaar te maken. In het antwoord van de premier zou in ieder geval duidelijk worden gemaakt, dat de minister- president 1979 als het uiterste jaar heeft genoemd, waarin met de bouw begonnen moet worden. Van een verslaggever MIDDELBURG Verwacht wordt dat de tarieven voor de Zeeuwse veerdiensten binnenkort verhoogd zullen moeten worden. De minister van verkeer en water staat heeft gedeputeerde staten van Zeeland kort geleden laten weten dat de opbrengst van de veertarie- ven te laag is en dat ze slechts twintig procent van de exploitatie lasten dekt. Het vervoersaanbod van het veer Breskens-Vlissingen neemt jaarlijks af. In 1973 daalde het aantal passa giers ten opzichte van 1972 met twee-en-een-half procent. Het aan tal vervoerde auto's bleef toen con stant. Gedurende de eerste zeven maanden van 1974 liep het aantal passagiers echter terug met 6,8 pro cent en het aantal vervoerde auto's met 4.6 procent. Op het veer Krui- ningen-Perkpolder daalde het aan tal passagiers de eerste zeven maanden van dit jaar met 7,4 pro cent. het autovervoer toonde een achteruitgang van drie procent.. Een Tilburgse deputatie heeft gistermiddag op paleis Soestdijk aan de Koningin een geschenk aange boden ter gelegenheid van het 25-jarig regeringsjubileum. Het geschenk bestond uit een damasten tafellaken en achttien servetten, waarop het wapen Nederland en oranjebloesem geweven is. Tweede van. rechts de burgemeester van Tilburg, mr. C. J. G. Becht; geheel rechts wethouder P. van Zon. schriftelijke vragen stelden, giste' jtli 1 n nog antwoord kregen. De heer ■L:- legel drong er in zijn vragen op evensmiddelen- edrijven: in een verslaggever "RECHT In de levensmidde- ihandel wordt tweemaal zoveel itolen door personeel als door .nten. In totaal verdwijnt in de 'ensmidelenhandel honderd mil- ;n gulden door diefstal: perso- ilsleden plegen zestig procent die diefstalen, klanten dertig icent. bleek uit een lezing van de H. C. Weitje, hoofdredacteur de vakbladen 'Het Levensmid- lenbedrijf' en 'Supermarkt' op studiedag over 'lekkage' in de ilhandel (waarmee wordt be id: verliezen door diefstal, fou- breuk, bederf enz). Meestal irdt daarbij het eerst gedacht aan elende klanten, maar uit de cij- rs büjkt dat criminele handelin- n van personeel en leveranciers reemaal zoveel lekkage veroorza- handp als .winkeldiefstallen door weianten. tijdèn schat de jaarlijkse 'lekkage' in gebrit levensmiddelenbedrijf op twee- jm. nderdmiljoen gulden (voor de dat,ale detailhandel op een miljard). bov^_ (ADVERTENTIE) Nederlands grootste woninginrichting 18000 m1 kijkplezier 3000 meubel- en woningtextiel kollektlea Blnnenwegpleln/Karol Doormanstraat Rotterdam tel.: 010-14.18.00 VRIJ TOEGANG, elke werkdag van 9 tot 17 uur 30 vrijdags tot 21 uur 'a maandags gestoten. de grootste kollektle meubelen en woningtextiel onder één dak In Nederland tstraa in On S tot Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nederland beziet momenteel met België en Engeland de mogelijkheden om op te treden tegen de piratenzender 'Mi Amigo' Minister Van Agt (justitie) heeft dit gisteren meegedeeld in ant woord op vragen van het kamerlid Van der Sanden (KVP). Mr. Van Agt ontkent dat het openbaar mi nisterie zou heben besloten voor lopig geen vervolging tegen Mi Amigo in te stellen. 'Zodra er rede lijke aanwijzingen zijn dat de Ne derlandse strafwet ln Nederland of door Nederlanders elders wordt overtreden, zal het openbaar minis terie maatregelen treffen', aldus de minister. De Mi Amigo is. na het verdwijnen van Veronica en Noordzee de enige piratenzender die nog in de lucht is sinds ook in Nederland de antiipi- ratenzenders wet van kracht werd. De zender zendt overdag program ma's gericht op Nederland en Bel gië uit en levert 's avonds onder de naam 'Radio Caroline' Engelse pro gramma's. Van een verslaggever ARNHEM Enka Glanzstoff, de textielafdeling van het AKZO-con- cern, gaat een tijdelijke werktijd verkorting invoeren, omdat de afzet bij vooral textielgaren en -vezels eh tapijtgarens stagneert. Stagnatie in de afzet is enige tijd geleden al vastgesteld. Ook na de zomervakantie is deze situatie niet verbeterd. Enka verwacht binnen afzienbare termijn geen verbetering en heeft daarom besloten tot pro- duktiebeperking bij de textielgarens en -vezels en de tapijtgarens. De produktiebeperkingen betreffen de meeste garen- en vezelbëdrijven binnen de Enka-Glanzstoff-groep, waaronder het grootste deel van de Nederlandse bedrijven. Ook in de bedrijven in Emmen is tot produk- tievermindering besloten. Eerder zijn al produktiebeperkingen aan gekondigd voor de bedrijven in Arnhem en Ede. Volgens Enka zijn de beperkingen tijdelijk. Van een verslaggever EINDHOVEN Dc enige fabriek ter wereld die nog hoge hoeden maakte, de 'Koninklijke Zijden- Hoeden Fabriek. J. Spoorenberg' in Eindhoven, heeft de poorten gesloten. De vraag naar de ou derwetse 'hoge zijden' is zo klein dat een lonende produktie niet mogelijk meer is. Vijf generaties lang, sinds 1814, heeft de familie Spoorenberg hoge hoeden gemaakt met als bijproduktie ministerssteken en gildehoeden. De apparatuur, die tot voorkort door twintig werk nemers bediend werd, was tach tig tot honderd jaar oud. Een van de machines (voor het maken van zogenaamde klap- hoeden) gaat naar een Ameri kaans zakenman, die deze hoe den speciaal voor goochelaars wil maken. De overige appara tuur is overgenomen door een antiquair. De laatste directeur, de 71-jarige heer Jan Spoorenberg, heeft zijniaatste hoge hoeden inmid dels verkocht aan een paar be grafenisondernemers. Hij zegt dat er nu nergens ter wereld meer hoge hoeden en ministers- steken gemaakt worden op in dustriële wijze. Ministers en am bassadeurs zullen het nu met 'tweedehands' moeten doen. Het Eindhovense bedrijf heeft na de oorlog nog in totaal een halfmil- joen hoge hoeden afgeleverd. DEN HAAG De overheid zal op de duur niet kunnen ontkomen aan een vestigingsbeleid voor artsen. Dit zou kunnen gebeuren doordat de overheic} de plaats aanwijst waar de arts zich kan vestigen. Het is echter j ook mogelijk dat de vesti ging wordt vrijgelaten behalve in gebieden waar er al voldoende art sen zijn. Dit zegt staatssecretaris' Hendriks in een interview in het oktober nummer van Politiek Nieuws, het maandblad van de KVP^ Staats secretaris Hendriks zegt ook dat hij een beperking van het aantal plaatsen voor bepaalde specialisa ties (een specialisten-stop) op zich geen onoirbare zaak vindt. De keu ze van de specialisatie van de arts zou. zegt hij, via bijvoorbeeld de onderwijsinstituten kunnen worden gestuurd. Van onze correspondente DONGEN Honderd van de 280 werknemers van Bald Houtindustrie BV te Dongen (N.Br.) gaan binnen drie weken nog slechts één dag per week werken. Deze (grootst moge lijke) arbeidstijdsverkorting is aan gevraagd omdat er grote stagnatie is in de afzet in de sector plaatma terialen. Om het produktie— overschot op te vangen heeft de fabriek al een speciale loods moe ten huren. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Van onze redactie DEN HAAG Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) is niet buiten zijn boekje gegaan toen hij in een speech op de wereldbe volkingsconferentie in Boekarest de positie van het gezin als natuurlij ke en fundamentele eenheid van de samenleving ter discussie stelde. Drs. Pronk vroeg zich af of deze positie nog wel voor alle samenle vingen geldt. Dat leverde hem een aantal verontruste vragen op van de kamerleden Van Dam en me vrouw Van. Leeuwen (beiden ARP) en Van Amelsfoort (KVP). Zij wilden van premier Den Uyl weten of deze uitspraak wel door het hele kabinet wordt gesteund. Drs Den Uyl heeft dit gisteren be vestigd. De uitspraak was in over- eensteming met de richtlijnen die de ministerraad voor d eze confe rentie had goedgekeurd. De premier benadrukt dat de bedoeling van Pronks uitspraak was naast de on verminderde aandacht voor het ge zin als elementaire eenheid in de samenleving tevens aandacht te vragen voor de positie van mensen die niet in gezinsverband leven en voor alternatieve samenlevingsvor men. Vajn een verslaggever UTRECHT Het meubelpakketen- bedrijf 'Kant en Klaar'-zal volgens de bouwbontj NVV eind deze week zijn faillissement aanvragen. Het bedrijf staat bij twee bankenin het krijt voor zeven miljoen, aldus de bond, terwijl de afgelopen twee jaar een verlies is geleden van 4,5 miljoen gulden. Bij Kant en Klaar werken 96 men sen (80 in ons land, 16 in België). Van de Nederlandse werknemers werken er 53 in Zevenaar, elf in Dronten en de rest op het hoofd kantoor in Zeist en in de vijf toonzalen, die in het hele land zijn verspreid. De heer J. Kuyten. sinds ongeveer twee maanden directeur, wilde gis teravond geen commentaar geven op de berichten. Onderzoek van Ned. Economisch Instituut: Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Een verbetering van de rendementen van on dernemingen stimuleert de werkgelegenheid aanzienlijk. Zo kan een half procent al bijna veertigduizend arbeidsplaatsen opleveren. Dit is één van de conclusies uit een rapport dat het Nederlands Economisch Instituut in opdracht van het Ver bond van Nederlandse Ondernemingen heeft samengesteld. De conclusie werpt een nieuw licht op de verwarrende discus sie wat nu precies het effect van een rendementsverbetering op de investeringen en daarmee op de werkgelegenheid is. Een rendementsverbetering ver draagt zich moeilijk met flinke loonsverhogingen. De vakbewe ging heeft zich daarom tot nu toe nogal sceptisch uitgelaten over het 'geweeklaag' van de on dernemers dat de rendementen omhoog moeten. Zij vindt dat de zaak aanzienlijk genuanceerder ligt. Rendementsverbeteringen kunnen ook gebruikt worden voor arbeidsbesparende investe ringen en zodoende een vergro ting van de werkloosheid bete kenen. Het opvallende is dat het onder zoek van de NEI-deskundigen aantoont dat een rendements verbetering het doen van ar beidsbesparende investeringen juist afremt. Verbetering van de rendementen leidt volgens het NEI-rapporl. tot een verlenging van de economische levensduur van machines. Daarmee vermin dert automatisch de noodzaak tot het verrichten van vervan gingsinvesteringen. die werkge legenheid opheffen. Volgens de sociaal-economische deskundige van het VNO, drs. Haverhals. sluit deze conclusie van het NEI-rapport aan bij een rapport dat het Centraal Plan bureau onlangs over deze kwes tie heeft gepubliceerd. In dat rapport werd een duidelijk ver band aangetoond tussen de stij ging van de loonkosten en de toeneming van het aantal ar beidsbesparende investeringen. In de afgelopen veertien jaar zouden op deze manier zestig- duizen arbeidsplaatsen verloren zijn gegaan. Meer investeringen Een andere conclusie uit het NEI-rapport Is dat meer investe ringen de werkgelegenheid ver groten. Onder die investeringen zullen ook veel arbeidsbesparen de worden gedaan maar daar naast zal er ook veel in de breedte worden geïnvesteerd.( Het saldo is in ieder geval posi-' tief. Het NEI heeft uitgerekend dat één procent extra-investe ringen werk kan betekenen voor ruim drieduizend mensen. Het gunstige effect op de werkgele genheid wordt nog groter wan neer tegelijkertijd het aandeel van de investeringen in de toe gevoegde waarde van bedrijven wordt vergroot. Een toeneming van dit aantal met 1 punt schept nieuwe werkgelegenheid voor meer dan 30.000 mensen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG /TEL AVIV De Nederlandse ambassadeur in Israël, de heer G. J..Jongejans, onderzoekt onder welke wetten de drie in Israël aangehouden Nederlandse studenten precies vallen. Voor de behandeling van deze zaak zal het veel uitmaken of de drie gear resteerden onder het militaire recht vallen, dat nog geldt in de door Israël bezette gebieden, of onder het burgerlijke recht. De ambassadeur heeft een schrifte- lijk beklag bij de betrokken Israëli- sche autoriteiten ingediend over de g: onjuiste berichtgeving op de Israë- lische staatsradio over deze affaire. Volgens de radio was de ambassa- deur direct op 13 september van de r- aanhouding op de hoogte gesteld, fi terwijl dat in werkelijkheid pas op b de zestiende gebeurde. Het beklag heeft niet de vorm en zwaarte ge kregen van een officieel diploma tiek protest, dat door een ambassa deur namens zijn regering bij de andere regering wordt ingediend. Buitenlandse zaken in Den Haag heeft de heer Jongejans ook geen instructie gegeven voor een derge lijk zwaar protest. Vijftien leden van het Nederlandse Palestina Comité hebben gisteren voor de Israëlische ambassade in Den Haag geprotesteerd tegen de arrestatie van Margot Heijnsbroek, Paula Witkam en Wim Thierens. Het comité twijfelt aan de bekente nis die de beide meisjes zouden hebben afgelegd en vermoedt dat er sprake is geweest van intirpida- tie en/of dwang. Dit omdat de meisjes vanaf hun arrestatie tot aan de bekentenis, tegen het inter nationale recht in, elke rechtskun dige en consulaire bijstand is ont houden, omdat de studentes volle dig van elkaar en de buitenwerld geïsoleerd waren onder vernederen de omstandigheden en omdat de Israëlische autoriteiten de gevange nen niet op de hoogte ge bracht hebben van het recht om te zwijgen totdat zij een advocaat (ADVERTENTIE) Ga vandaag naar de Rabobanken haal de 0 Enne.weet u wie er morgen aan de beurt is..! Minister Van der Stoel zouden hebben geraadpleegd. Het Palestina Comité wijst er ln een verklaring ook op dat de leden van het comité nooit voorstellen rijn gedaan om namens de Pales tijnse Bevrijdings Organisatie (PLO) enige actie uit te voeren in Israël of de bezette gebieden. Alle leden en afdelingen, aldus het Co mité. werken in volledige open baarheid en houden zich verre van onwettige activiteiten. Bedreigend Het D'66 kamerlid Beekmans, die samen met leden van PvdA PPR en PSP vragen over de affaire had gesteld, ontvangt daarover tal van verontwaardigde en soms wat be dreigende telefoontjes. De vragen stellers wilden van minister Van der Stoel weten of de verdediging van de drie studenten in staat ls haar werk naar behoren te verrich ten. De mensen die het kamerlid opbelden vonden het kwalijk dat de tijff fdeekmans hler kennelijk aan HOENSBROEK Veel Zuidlimburgers worden door de praktijk van de sociale wetgeving gedwongen, zich medisch ziek te houden, terwijl zij in hoofdzaak maatschappelijke en psychische problemen hebben als gevolg van de mijnsluitin- gen. Volgens het team van art sen. verpleegsters en maat schappelijk werkers dat het gezondheidscentrum in Hoensbroek bemant, is een ten onrechte opgespeld me disch etiket voor deze men sen de enige manier om te kunnen ontsnappen aan de druk van werkgevers en controlerende medische in- stanties. De huisartsen spelen 'het spel' mee. Doen zij dat niet. aldus het team, dan wordt de patiënt de dupe. omdat de organisatie van de Ziek tewet daar nu eenmaal om vraagt. Het systeem is er nog steeds volledig op ge richt, de patiënt met psychi sche klachten pas toe te staan uit een voor hen on houdbare situatie te stap pen, wanneer h ij zich van een medisch etiket heeft voorzien. Op die manier worden men sen gekweekt, aldus het team, die als WAO-gevallen denken dat zij medisch ge sproken invalide zijn, hoe wel dat feitelijk maar in ge ringe of zeer geringe mate het geval is. Vooral in Zuid- Limburg, waar de WAO (Wet Arbeidsongeschikt heid) nogal eens als een verkapte afvloeiingsregeling wordt gebruikt, komen wij zulke gevallen vreselijk vaak tegen, aldus het team. Het gezondheidscentrum Hoens broek, dat nu vanuit een ruim driejarige ervaring spreekt, heeft al eerder te gen deze ontwikkeling ge waarschuwd. Veel van de problemen zijn terug te voeren op de struc tuur van de Limburgse maatschappij van dit ogen blik, meent het gezondheids team, dat overigens geen afdoende oplossing ziet. Wat men in Hoensbroek pro beert, is de mensen indivi dueel weerbaar te maken, en te helpen om oplossingen te zoeken voor de situatie waarin zij leven. Menpro beert te voorkomen dat zij helemaal vastlopen ln een 'ziektetoestand' die hen als het ware ls opgedrongen. Ook in preventieve zin pro beren wij dat teidoen, aldus het team. De mensen, en vooral ook de samenleving, moeten ervan overtuigd worden dat de patiënt niet 'ziek' is, maar dat hij licha melijk en psychisch slecht functioneert als gevolg van onredelijke eisen die hem door de maatschappij wor den gesteld RITA 'Als er ooit een pony wordt gevonden, dan wil ik hem wel voor u verzorgen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5