Geen 'open' avondmaal in gereformeerde kerken Milj oenenproj eet bij belgenootschappen Awhiii-: Vandaag Trouw Kwartet Zaak-Wiersinga opnieuw in geref. synode? WERKLOOSHEID NOODZAKELIJK? 'Groot Nieuws voor u' nu in zakformaat Diakonaal geld niet gebruiken voor predikantsplaatsen Nieuwe boeke aft] Geloofsgetuigenis een bestseller TROUW/KWARTET DONDERDAG 3 OKTOBER 1974 KERK BINNENLAND T2 k: Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De generale synode van de gereformeerde kerken heeft gisteren besloten tot verrui ming van het gastrecht bij avondmaalsvieringen. Van een 'open avondmaal' wilde de synode echter niet weten. Van de gasten wordt verwacht dat zij op de een of andere wijze een verzoek tot toelating kenbaar zullen maken. Vervallen is de bepaling dat gasten aan het avondmaal zich dienen te onderwerpen aan het toezicht van de gereformeerde kerkeraad. Dit vanuit een groter respect en open heid voor het christen-zijn van de ander, zoals commissie-rapporteur ds. I. de Jong uit Maastricht het zei. De nieuwe bepaling luidt: 'Leden van andere dan gereformeerde ker ken kunnen op hun verzoek tot de avondmaalsviering in een gerefor meerde kerk toegelaten worden als zij Instemmen met het belijden aangaande de verzoening en verlos sing door Jezus Christus Gods Zoon in Zijn kruis en opstanding zoals die in het avondmaal worden ver kondigd en gevierd, en als zij op grond van die belijdenis gerechtigd zijn tot deelname aan de viering van de maaltijd van de Heer in eigen kerk.' Oude praktijk In zeer veel gevallen zal de oude praktijk kunnen worden gevolgd, dat voor de aanvang van de kerk dienst zo'n verzoek aan de kerke raad wordt voorgelegd. Er zijn echter ook situaties die een andere gedragslijn wenselijk maken. Dat geldt bijvoorbeeld voor kerken in recreatiegebieden, maar ook voor kerken die dikwijls als gevolg van hun relatief klein ledental inten sieve verhoudingen zijn aangegaan met andere kerken ter plaatse, zo als met name in de zuidelijke pro vincies nogal èens voorkomt. In zulke gevallen zou het ook zo UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Wim van Est Totaal ernaast is de heer Soek in zijn stukje over Wim van Est wan neer hij schrijft: 'Deze wielrenner, eens zelf zwaar gevallen in de Tour de PTance. vond het toen zo nodig om met de hele ploeg naar huis te gaan.' Niet Wim van Est vond het nodig om met de gehele ploeg naar huis te gaan. maar ploegleider Kees Pellenaars en de andere Nederland se toerrenners. Nadat hij uit het ravijn gehesen was. waarin hij op die 16de juli 1951 bij de afdaling van de Aubisque 70 meter diep gevallen was. had Van Est zo weer op zijn flets willen stappen om de strijd voort te zetten. Het eerste waar hij naar vroeg was zijn fiets en slechts met zachte drang kon men hem ertoe bewegen ln de am bulance te stappen. Nederlands beste lange-afstandrenner aller tij den was keihard voor zichzelf en dat mag wel even gememoreerd worden. Wij he J .Zwagerman Celibaat 'De ongehuwde priester neemt het lot van de eenzaamheid op zich omwille van de solidariteit met de eenzamen, zieken en allen die lij den'. (Mgr. Simonis in een brief aan zijn bisschoppen, zie Tr/Kw van 27 sept.). Het is maar hoe Je het bekijkt. Ik ben. enkele weken voor mijn intrede ln Monnicken- dam, getrouwd en 'ik nam de zorg van het gehuwd zijn op mij omwil le van de solidariteit met gezinnen, weduwen en weduwnaars en allen, die moeite met hun huwelijk heb ben'. Zo zou monseigneur óók heb ben kunnen redeneren als hij tégen het celibaat was. Hij kan niet maar ik kan wèl hier aan toevoegen, dat ik deze 'zorg' mag delen met haar. die al mijn zorgen deelt en mijn geluk groter maakt. Amsterdam drs. G. R. Visser geref. pred. CPN-leraar (10) De vraag of het lidmaatschap van de CPN verenigbaar is met het leraarschap aan een christelijke school leidt vanzelf tot de vraag: kan een belijdend christen prakti- zerend communist zijn? Trouw- Kwartet van 28 september citeert de exegese die het secretariaat van de CPN op de staturen van deze partij geeft. Het zou interessant zijn te weten hoe de lieer Los over deze toelichting denkt. Dat een samengaan van christen dom en communisme alleen bij permanente zelfmisleiding mogelijk is ligt besloten in de tegenstelling van beider toekomstverwachtingen. De mens die het enige heil voor deze wereld verwacht van Jezus' zoenoffer en de mens die het geloof ln God ziet als ondermijning van kunnen dat de kerkeraad aan het begin of tijdens de dienst duidelijk maakt waarom het gaat. De daad van opstaan om aan te gaan zou dan beschouwd kunnen worden als het verzoek om toelating als gast. De synode heeft deputaten voor de kerkorde gevraagd regels op te stel len over de wijze waarop in derge lijke situaties de toelating het meest bevredigend kan worden ge regeld. Gastlidmaatschap Moeilijker was voor de synodeleden de kwestie van het gastlidmaat schap. De gereformeerde synode toonde zich niet gelukkig met de uitgebreide regeling die de her vormde kerk inzake het gastlid maatschap heeft vastgesteld. Hoofdbezwaar was dat de hervorm de regeling onvoldoende tot een heid mobiliseert. Men voelde zich meer thuis in de nota 'meervoudig lidmaatschap' van de raad van kerken. Deze nota be klemtoont het paradoxale karakter van de huidige kerkelijke verdeeld heid en vraagt alle kerken zo groot mogelijke gastvrijheid te verlenen aan leden van andere kerken om uit de oecumenische impasse te ge raken. Elke kerkordelljke concreti- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B V. De Christelijke Pers Directie: Ing O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J Tamminga Hoofdkantoor NZ Voor burgwal 280. Postbus 859. Adam Telefoon 020-22 03 83 Postgiro 26 92 74. Bank: Neo Midd. Bank (rek nr 69 73 60 768) Gem giro X 500. sering van die gastvrijheid dient dan het karakter te dragen van een verlegenheidsoplossing. en dat komt volgens de gereformeerde synode onvoldoende uit in de her vormde regeling. Kleine kerken Overigens schiep de synode giste ren toch wel de mogelijkheid dat leden van andere kerken gastlid in de gereformeerde kerk kunnen worden maar dan niet als middel om de eenwording der kerken te bevorderen, maar alleen voor men sen in bijzondere omstandigheden. Daarbij werd met name gedacht aan diaspora-situaties: leden van kleine kerken die wonen in een gebied, waar geen gemeente van hun eigen kerk is. Dr. H. B. Weijland vroeg daarnaast ook de aandacht voor wat hij een 'geestelijke dlaspora-situatie' noem de. bijvoorbeeld van hervormden die zich in hun plaatselijke (gere formeerde bonds of vrijzinnige) ge meente niet thuis voelen. Zou voor dergelijke gevallen ook niet de mo gelijkheid van gastlidmaatschap in de gereformeerde kerken gecreëerd moeten worden? Hij kreeg de syno de daarin niet mee. Het gastlid maatschap dient in zulke gevallen de oecumene niet, zei ds. De Jong. Prof. dr. K. Runla vreesde daarbij dat een besluit zoals dr. Weijland wil, wel eens een boemerang-effect zou kunnen omdat ook in de gere formeerde kerken velen zich in een geestelijke diaspora voelen op dit ogenblik. het geloof in de zich voortdurend verder vervolmakende mens staan 'te ver van elkaar af om door dui zenden dialogen tussen christenen en marxisten tot elkaar te kunnen worden gebracht. Het enige waar voor zo'n dialoog werkelijk kan die nen is een verscherping van het besef van de afstand die beide cre do's van elkaar scheidt. Amsterdam Jan Scholtz Kernenergie Uw redaksioneel 'Commentaar' van dinsdag 24 september mijmert over de kinderziektes van vliegtuigen en kerncentrales. Het zegt (dit voor de lezer) dat in beide gevallen een zeer hinderlijke stagnatie kan ont staan als in een bepaald type een strukturele onvolkomenheid wordt gevonden. Bij vliegtuigen worden dan alle exemplaren van de soort aan de grond gehouden. Bij kern centrales dat ziet men nu in Amerika moeten er een groot aantal tegelijk stop gezet worden. Ik vind dit geen argument tégen kerncentrales en wel om twee rede nen: Ten eerste gaat een vliegtuig niet altijd aan de grond als er een onvolkomenheid aan wordt gevon den maar alleen als daardoor de veiligheid ernstig ln het gedrang komt. Dat vergeten wij zo gemak kelijk omdat een 'kinderziekte' al leen in het nieuws komt als het vliegtuigtype aan de grond wordt gehouden.'Nu gaan er een aantal kerncentrales van een bepaald type voorlopig dicht ln Amerika. Maar is dat omdat de gebleken onvolko menheid nu dlrekt velen in ernstig gevaar heeft gebracht, of omdat men extra voorzichtig is met kern centrales? Als de berichtgeving hierover juist is. gaat het meer om een skrupuleuze voorzorg. Ten tweede zijn risikoos onvermijdelijk in de techniek. Maar technisch niet vooruitgaan eist veel méér slachtof fers. Immer, wij in onze technische wereld mèt zijn fouten en onge lukken leven toch altijd nog vrijer, langer en gezonder, dan de middeleeuwer en de holenmens. om nog maar niet te spreken van de mensen in de primitieve, arme lan den van de derde wereld, die geen verweer hebben tegen overstromin gen. droogten, cholera enz. Inte gendeel. het stoppen van de vijf tien of twintig kerncentrales in de VS. is eigenlijk een vrij sterk argu ment tegen de Bezinningsnota Kern energie. want een ernstige stagna tie in de elektriciteitsvoorziening valt alleen te -verwachten als een belangrijk deel van de kerncentra les tegelijk moet stoppen, dus als er weinig variatie van typen is. En wat wil de Bezinningsnota? Dat wij ln Nederland wachten tot de bouw van reaktoren gestandaardiseerd is! Als de hele wereld er zo over denkt, zal men juist niet komen tot een grote verscheidenheid aan reak- tortypen. Utrecht A. J. Ashmann Kerk Paus Paulus heeft zich onlangs nogal pessimistisch uitgelaten over de toekomst van de kerk. Prof. Fiolet secretaris van de raad van kerken in Nederland voorspelde: 'Over 25 jaar zal er of één kerk or helemaal géén kerk meer zijn'. Re cent is de opmerking van prof. Berkhof, voorzitter van de raad van kerken, dat de zaak van de oecu mene de laatste jaren achteruit is gegaan. Eerder zei kardinaal Al- frink reeds, dat de kerk haar in vloed snel kwijt raakt. Voorlopig houd ik mij aan de citatie van kardinaal De Jong in zijn Hand boek der kerkgeschiedenis: 'Scher pe tegenstelling van kerk en wereld schijnt wel het hoofdkenmerk van onze tijd. De kerk zal moeten strij den en lijden, zolang zij pelgrim is op deze aarde. Maar zij zal zegevie ren» Christus die haar lijden en strijden heeft gesticht en door ver nedering en vervolging heen 19 eeuwen zo wonderbaar heeft geleld, heeft het beloofd'. Oostburg Karei H. M. v. d. Berg Tennissen (2) Vriend k. Ligtenberg vond het be lachelijk. dat Rusland niet tegen Zuid-Afrika wil spelen om de apart heidspolitiek van dat land. Daar ben ik het volkomen mee eens. Rusland maakt het duizend maal erger. Die duldt naast het commu nisme geen enkele macht zelfs geen Goddelijke macht. Er is in Rusland wel stemrecht, maar er is maar één partij. Dus de niet-communist, dus ook de gelovige kan alleen maar op die partij stemmen, die hen het leven ondraaglijk maakt. Dan zijn de Bantoes nog veel beter af. Bergschenhoek Jac. v. d. Kooy Uiterst korrekt Wat betreft uw artikel 'Europese kerken onzeker over nieuwe wegen' (26 sept.) moet ik twee dingen recht zetten l.v.m. de laatste para graaf: Er was geen sprake van een spontane uitbarsting van een meis je. Haar toespraak en haar resolutie waren 48 uur van te voeren doorge praat en voorbereid. De voorzitter van de oecumenische jeugdraad in Europa sprak niet in deze hoeda nigheid. maar op verzoek van de delegatie van kerken in de D.D.R.. die zelf te laf was om hier wat over te zeggen. Zijn toespraak was zeker niet ijzig formeel, maar wel uiterst korrekt. Hij zei: ik neem aan, dat u wat de feiten betreft, gelijk hebt en ik vind het erg jammer dat u dat in de assembly brengt zonder ons hierover eerst aangesproken te heb ben. Deze zelfde volgens u ijzig- formele spreker was de schrijver van de resolutie die door de Britse en de DDR-delegatie eenstemmig werd uitgebracht Chêne-Bougeries P M. Bouman CPN-leraar (8) Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De gereformeerde synode overweegt de zaak Wiersin- ga opnieuw te behandelen. Praeses dr. A. Kruyswijk deelde gisteren mee dat deputaten kerk en theolo gie de opdracht die de synode hun verstrekte om het gesprek met dr. Wiersinga voort te 'zetten niet heb ben aanvaard omdat de synode in deze zaak al uitspraken heeft ge daan. Deputaten stellen zich op het standpunt dat het hun taak is de synode te adviseren vóórdat deze beslissingen neemt. Vierenzestig kerkeraden en 154 par ticulieren hebben adhesie betuigd met de open brief van het confessi oneel gereformeerd beraad (CGB) waarin verontrusting in uitgespro ken wordt over de in juni genomen besluiten in deze zaak. Negen ker keraden hebben hun instemming met het synodebeleid betuigd. Acht kerkeraden vragen revisie evenals ook het CGB ln een twee brief. Gezien deze reacties stelde de syno de een commissie ad hoc in die haar in de novemberzitting zal moeten adviseren of zij de zaak- Wiersinga opnieuw zal moeten be handelen. In het rapport van deze commissie zullen dan ook verwerkt worden, de correspondentie en de gesprekken, die er sinds juni ge weest zijn tussen het synode mo- deramen en dr. Wiersinga. (ADVERTENTIE) Kan een christen ook communist wezen? Mijn antwoord: nee, dat is onmogelijk. De statuten van de CPN zijn zo onverenigbaar met wat God van ons vraagt. Niemand kan twee heren dienen, want of hij zal de een haten en de ander liefheb ben of hij zal de een aanhangen en de ander verachten. Men kan God niet dienen en de satan zegt Jezus in Matt.6. Amsterdam mej. J. G. Prins CPN-leraar (9) Gun deze godsdienstleraar de vrij heid om zelf te beslissen of hij moet bedanken voor de CPN. Toe vallig kreeg ik onlangs een gods dienstles van hem in handen. Wat een zuivere bijbelse uiteenzetting over Psalm 119. En wat een wijs advies aan de onderwijzers over het gebed ln de klas. Bestuur, handhaaf hem. Haren Deze week in Hervormd Nederland o.a.: Er bestaat een natuurlijke afweer tegen het anders zijn Het Leger des Heils militanter? Geboden zijn overlevingsgeboden Een hartekreet van HYLKE TROMP Word lid van elke plaatse lijke kerk. en alles over een H.N.-cadeaubonnenactie. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. WOONPLAATS: TELEF.NR. Abonnementsprijs 23.— per half jaar; 46,— per jaar. Abonnementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon Ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland. Antw.nummer 1776, Den Haag. Van een verslaggever KOUDEKERKE De dertienjarige IsaSc Bassie kwam om het leven toen de auto waarin hij zat in Koudekerke op Walcheren in een slip raakte en tegen een boom reed. Zijn negentienjarige broer werd zwaargewond. WARSCHAU Het uitvoerend bustuur van de Wereldbond van Bijbelgenootschappen stelt in 1975 een record bedrag, 27,4 miljoen gulden beschikbaar voor de bijbelverspreiding. Dit geld wordt via het Wereldhulpfonds gegeven aan 84 nationale bijbel genootschappen die niet in staat zijn zelf hun werk geheel te fi nancieren. Het geld zal worden bijeengebracht door zestien bij belgenootschappen waaronder dat van Nederland. Voor het eerst vergaderde dit bestuur in een Oosteuropees land. Polen. De 84 bijbelgenootschappen vroe gen echter om ruim 34 miljoen gulden om de bijbel te kunnen vertalen, drukken en verspreiden in 1526 talen. De gevende bijbelge nootschappen kwamen na lang be raad tot de conclusie dat slechts een verhoging van de begroting van 9.3 procent vergeleken met die van 1974 mogelijk was. Het gevolg is dat belangrijke taken moeten worden afgeremd, of in het geheel niet kunnen doorgaan. Zo zal er in 1975 geen enkele steun gegeven kunnen woren aan nieuwe vertaalprojecten, de aanvraag van de Zuidkoreaanse strijdkrachten om tienduizenden bijbels moet worden gehalveerd en de begrotingen van de bijbelgenootschappen van Indo nesië en Brazilië moeten sterk wor den besnoeid. Het Amerikaans Bijbelgenootschap stelde zich garant voor bijna de helft van het totale bedrag, het Brits en Buitenlands Bijbelgenoot schap in Londen en het Canadees Bijbelgenootschap zullen ieder vijf tien procent opbengen, terwijl ver der grote bedragen gegeven zullen worden door het Australisch, Duits en Nederlands bijbelgenootschap. Dit laatste zal minimaal 950.000 gulden bijdragen. Het NBG verleent AMSTERDAM Het nieuwe testa ment in de omgangstaal 'Groot Nieuws voor u', dat ln bijna twee jaar een oplage bereikte van 240.000 exemplaren, is nu ook op klein formaat verschenen (13,5 bij 8.5 cm). Deze editie, voorzien van een speciale opdruk, zal ook worden gebruikt door de geestelijke verzor ging van de strijdkrachten. Het Nederlands bijbelgenootschap heeft tevens als eerste van een serie losse bijbelboeken in omgangs taal met Inleidingen en voetnoten het boek Openbaring uitgebracht onder de titel 'Wie overwint. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Op de centrale diako- nale conferentie van de gerefor- meérde kerken heeft voorzitter A. S. van Hulzen kritiek geleverd op de zijns inziens soms verrassend ruime interpretatie van het begrip 'dlakonaat'. De diakonie wordt dan als kapstok gebruikt om gelden te bestemmen voor zaken, die in feite geen duide lijke relatie hebben met het diako- naat. Als voorbeeld noemde de heer Van Hulzen de beslissing van de provinciale kerkvergadering van de hervormde kerk in Utrecht om dia konaal geld te bestemmen daar waar predikantsplaatsen dreigden te worden opgeheven. Als de drei ging van op te heffen predikants plaatsen wordt gezien als 'diako- nale nood', zal dat volgens de heer Van Hulzen bij de gemeenten moeilijk overkomen. Hij signaleerde ook de tendens, in het kader van het 'ene offer', om het aantal dlakonale collecten aan te passen aan de financiële moge lijkheden van de commissies van beheer. Waar men de praktijk van het ene offer toepast, behoort dat ene offer tenminste zeventien maal per jaar bestemd te worden voor het diakonaat. aldus de heer Van Hulzen, die het met name bedenke lijk vond, wanneer ook de avond- maalscollecte niet meer zou worden bestemd voor de diakonie. DE GLIPPERS VAN LEIDEN Vandaag is het vierhonderd ja; geleden dat de stad Leiden uit Spaanse omsingeling ontzet weri De Spanjaarden moesten het belej dat van tijd tot tijd hachelijl vormen aannam, door het wassem water waaroverheen de watergeuze] met platboomde vaartuigen hen f pas afsneden, opgeven. We kunm ons indenken hoe het bericht v£ deze Spaanse nederlaag de burgei in Nederland moed gegeven heef Prof. Geyl vertelt in zijn Geschil denls van de Nederlandse stam iel van die hachelijkheid. De Spa: jaarden schijnen geen moeite gi had te hebben om hun beleg om i stad te slaan. Maar ook ln de st; was niet alles even zeker. Ik lei bij hem: 'Over 't geheel was tocj de regering nog lauw en leem spoedig het oor aan uitgeweki burgers, glippers noemde men die uit het Spaanse legerkamp bi loften van genade in geval va onderwerping overbriefden.' Hi schijnt vooral het werk geweest zijn van enkele vastberaden mai nen die stand hielden tegen i voortdurende verzoeking om hpcr bijltje er maar bij neer te gooiei Tenslotte kwam de bevrijding. W( dat betreft verandert er soms w< nlg. Zijn het niet hier en daar overal weinige vastberaden manm en vrouwen die de strijd niet opgl ven. De strijd tegen rassisme, teg< onderdrukking en uitbuiting ln Zuidamerlkaanse Staten. Mlsschl( op veel kleinere schaal de strl tegen regentendom en autorital manipulaties. Zij moeten het ve0ir haal van Leiden lezen en herlezee En ze mogen weten dat God zi 5de werk van bevrijding van mens n uit vreemde overheersing alti esl door mensen tot stand laat bre u gen. Zij moeten er aan gaan stai( en zich niet door glippers van wijs laten brengen Ook vlerhofera derd jaar later niet. 'LEI >P lij: GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaar: J. m. Snoek, comm. kerk en joodse volk v wereldraad van kerken, v.h. te Mr dendorp, Tiberias (Isr.) en W< merveer (tijd.). Adres: 3 Surass 1218, Grand Saconnex, Zwitserlai n c ehi ern The ngi NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Papendrecht: A. v. d. Plas te Ooltgensplaat; te Hi *ed< clie wa: gezand: E. van Stuijvenberg te F sterwolde c.a. Bedankt voor Valkenburg (ZI$onc drs. G. S. Alma te Vijfhuizen. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Winnipeg (Can. I form. Church): C. Stam te Lan^LT", slag. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Tricht-Geldermalsf A. Hofman te Scheveningen; Wagenlngen: P. Blok te Dirksla die bedankte voor Werkendam. [ig< lij nod IJB ildd jptie fee. gmc ook personele hulp in Zuid-Europa. Afrika en Latijns-Amerika. Afrika De bijbelgenootschappen van Afri ka ontvangen ruim 24 procent van het toegezegde bedrag, evenals die van Azië. In Latijns-Amerika zal 23 procent worden besteed en 11.5 procent voor de bijbelverspreiding in Oost- en Zuid-Europa. De rest zal gebruikt worden om vertaalpro jecten te financieren .Van de 617 vertaalprojecten op alle continen ten ontvangen er 342 steun vanuit het Wereldfulpfonds. Meer dan 2.5 miljoen gulden werd uitgetrokken voor de verdere uit bouw van het programma voor be ginnende lezers. Vele van de 83 miljoen analfabeten volgen op het ogenblik onderwijs voor volwasse nen. Voor deze beginnende lezers is nauwelijks leesmateriaal beschik baar. Twee jaar geleden begonnen de bijbelgenootschappen bijbelge deelten te vertalen en uit te geven in hun beperkte woordenschat. In 1974 werden tot nog toe reeds 50 miljoen uitgaafjes verspreid. Tijdens de vergadering in War schau werden de eerste cijfers be kend gemaakt betreffende de bij belverspreiding ln de eerste negen maanden van dit jaar. Het aantal verspreide bijbels en nieuwe testa menten nam toe met 11.7 procent vergeleken bij dezelfde periode in 1973. Het aantal kleine uitgaven, se lecties genaamd, nam toe met niet minder dan 50 procent. Woordgebruik in zes bijbelverta gen. Nieuwe Testament. Twe t druk. Uitgave Voorhoeve, Haag. 200 blz.; 18,90. De bijbelconcordantie van Trom Q us is geënt op de Statenvertal Daarom verscheen dit 'Woorc EfD, bruik' in het begin van de jaats* vijftig als supplement op Trom 1 °I us. Het geeft bij elk woord ook 1 0 plaatsen, waar het voorkomt in >eT\ oude lutherse vertaling (ds. r*a scher). de Leidse. Brouwer. Pe Canislus en de NBG-vertaling 1951. De vraag naar Tromn neemt de laatste jaren sterk toe^ 1 daarom heeft de uitgever nu - dit supplement weer herdr Jammer, dat er geen nieuwere talingen in verwerkt zijn. Wie ciaal een concordantie op de nieuwe vertaling van het r (Oude èn Nieuwe Testament) hebben, kan beter terecht bij van Gispen en Ridderbos. in c Ije egev in c et i in c :tob< EED] UTRECHT Van het door de reformeerde hoogleraren dr. Berkouwer en dr. Herman N. derbos opgesteld proeve van eigentijds geloofsgetuigenis h bd het algemeen bureau van de g rie formeerde kerken in Utrecht dres: Koningslaan 11) er al v tlgduizend verkocht. Ook van vormde kant is er veel belangf|J ling voor dit stuk. In het net uitgekomen septen nummer van Kerkinformatie cieel blad van de gereformel kerken), waarin w* bovensta cijfer vonden, wordt op nóg I bestseller geattendeerd: het rap( 'Over mensen die homofiel Daarvan is nu een tweede uitgekomen. Bovendien bleekl veel vraag te zijn naar het ran 'Onderweg zorgen voor elkaar'J het deputaatschap voor kerk jeugd en daarom is dit stuk id septembernummer van Kerkin matie opgenomen. Al deze ultgi kosten 1,75 (overschrijven opj 513153 van het algemeen kerkf bureau in Utrecht en op de J kaart vermelden: geloofsgetuig of: rapport homofilie, of: kerj jeugd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2