'eer welles-nietes voor weinig diep9f9- le rechter over JNVSH Pessimisme overheerst op de Parijse autosalon Een goede winkelier verliest Koning Klant niet uit het oog. Maar ja... autobiografie Renault met 5 LS op sportieve toer Nederlandse voorstellen bij de VN op komst voor tegengaan martelingen Pointer Sisters: \ttthtt toch prima show Uitspraak volgt op 11 oktober Financiële zorgen voor volgend jaar Zakendoen met de ABN geeft meer tijd voor eigen zaken. Twee vakbonden schonden plicht tot geheimhouding Anloo: Laat brem en hulst staan Actie samen met andere landen ,RjbuW/KWARTET DONDERDAG 3 OKTOBER 1974 BINNENLAND, AUTO T9/DL11 eide partijen zeggen dat de andere niet bestaat n een onzer verslaggevers RECHT De president van de Utrechtse rechtbank, prof. mr. V. van Dijk, zal op 11 oktober zeg- i *i wélke partij bij de NVSH het bij het rechte eind heeft in het conflict dat deze vereniging thans in twee kampen verdeelt. iat dinsdagmiddag in een kort baling uitvoerig de kwesties, die werk in de abortusklinieken koeilijken, aan de orde waren ils jeest, kwam het oude bestuur v i de NVSH gisteren in een twee- ir kort geding met de eis dat de da< angs door het nieuwe NVSH- '<&fdbestuur ontslagen directeur, G. J. Smit weer toegang krijgt zijn kantoor in Den Haag en de Ier in zijn oude functie wordt lan^oemd. tegenpartij voelt daar niets roir. Van die kant kwam men met !ma tegeneis: op zo kort mogelijke >ve|nijn wil het nieuwe bestuur in bezit worden gesteld van de •veijcheiden van de NVSH. die nu it |r het oude bestuur worden vast- iouden. Het nieuwe bestuur :dt het werken vrijwel onmoge- gemaakt nu men niet kan be- ikken over de administratie en lere belangrijke documenten, gisteren werd het een welles- s spelletje in de rechtszaal. Pruim zei namens het oude ifdbestuur van de NVSH, dat het uwe hoofdbestuur in feite niet taat. Begin van dit jaar werden nieuwe statuten van de NVSH ilnklijk goedgekeurd en ze kre- daarmee rechtskracht. In die uwe statuten is geen plaats meer r een huishoudelijk congres, dat eger veel te zeggen had over de ig van zaken bij de NVSH. h werd eind augustus een bui- gewoon huishoudelijk congres !gd. In die bijeenkomst werd loten het oude hoofdbestuur aan dijk te zetten en werd er een uw hoofdbestuur gekoen. n statuten kan niet worden af- eken, zelfs niet door een besluit alle leden', zei mr. Pruim, leden hebben besloten de nieuwe uten een poosje opzij te zetten gedurende een overgangstijd, die igstens tot 1 april 1975 kan du- de oude statuten weer toe te sen. Daarmee is men ver buiten boekje gegaan, aldus mr. im. H- W. J. Droesen, zei als raads- man van het nieuwe hoofdbestuur dat. als het oude hoofdbestuur vast houdt aan het feit dat de nieuwe statuten gelden dit hoofdbestuur ook niet meer bestaat. In de NVSH in nieuwe vorm is namelijk geen plaats meer voor een hoofdbestuur. In de nieuwe vorm is er namelijk alleen sprake van een algemeen bestuur en een verenigingsraad. Mr. Droesen verweet het oude hoofdbestuur alle macht aan zich te willen trekken met middelen waar van men zegt dat die op het Neder landse recht zijn gebaseerd. 'Niet vanwege de ideologische tegenstel lingen, maar' in de eerste plaats vanwege de oneerlijke poging de hele vereniging monddood te ma ken, is het oude hoofdbestuur met een overweldigende meerderheid weggestemd. Het is een goede vere niging, die zich niet aan de kant laat zetten door een bestuur en op de juiste tijd de juiste maatregelen neemt', aldus mr. Droesen. Hij wees in dit verband op de recente uitspraak van de nieuwe voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Tiggelman dat het oude hoofdbestuur een onderneming dreef en de leden op de koop toe nam. Terwijl het nieuwe hoofdbe stuur een vereniging leidt, die een onderneming erbij heeft. Mr. Droesen bevestigde het vermoe den dat mr. Pruim had uitgespro ken inzake komende bezuinigings maatregelen bij de NVSH. Nu de tarieven voor abortussen worden verlaagd zullen de inkomsten ver minderen al staat daar een groei ende belangstelling tegenover. Er zal nu volgens mr. Droesen worden bezuinigd in de top van de NVSH, die met drie directeuren veel te zwaar is. Het hoofd dat boven de vereniging en de hulpverlening is gegroeid is veel te groot', merkte hij op. Uitvoerig kwam gisteren aan de orde dat de gang van zaken in de abortuskliniek in de Van Bever- nickstraat in Den Haag hoogst ei genaardig is. Deze kliniek is geo pend door het oude hoofdbestuur, nadat de leden van de NVSH er hun afkeuring over -hadden uitge sproken. Zij menen dat drie abor tusklinieken in Den Haag te veel van het goede is en wilden de nieuwe kliniek elders in het land openen- Nu heeft de NVSH buiten Den Haag alleen in Zwolle een abortuskliniek. Het pand waarin de kliniek in de Van Bevernickstraat is gevestigd is voor tien jaar gehuurd van het oude hoofdbestuurslid, de heer Knaap. Hij is directeur van de kli niek geworden en zijn huis vroe ger een bejaardenhuis is voor 1,2 miljoen gulden verbouwd en opge knapt. Mr. Groesen wilde het heel voorzichtig zeggen, maar het ls ieder duidelijk dat de heer Knaap er wel bij heeft gevaren door zijn huis beschikbaar te stellen. Het oude hoofdbestuur van de NVSH verdedigt het feit dat de tarieven in de kliniek aan de Van Bevernickstraat honderd gulden hoger zijn dan elders met erop te wijzen dat het een hypermoderne kliniek is, de modernste in Europa, die zelfs in Amerika als voorbeeld wordt gesteld. Mr: Droesen zei dat het nieuwe hoofdbestuur daar juist bezwaren tegen heeft. 'Het kan ons niets schelen of we een kliniek hebben die in Amerika wordt geroemd. Voor ons is hoofdzaak dat we kli nieken hebben, waar hetgeen moet gebeuren goed gebeurt en tegen een betaalbare prijs.' Mr. Droesen erkende dat het oude hoofdbestuur orde op zaken heeft gesteld in de financiën. 'Maar het heeft gefaald bij het leiden van de vereniging en daarom is het wegge stuurd'. riep hij uit. door Willem Jan Martin AMSTERDAM Na een voorna melijk door de hoofdstedelijke Jet set bijgewoonde 'try-out' in het Tropenmuseum begin dit jaar, op getreden het afgelopen weekeinde in Rotterdam en Den Haag, The Pointer Sisters (zonder de zieke June) dinsdagavond in het Con certgebouw: een entourage die hen toekomt, want de dames zijn 'groot' geworden. Beroemdheden die in middels heel Amerika hebben ge zien en momenteel met ruim sukses door De Woucces door De Oude Wereld toeren. Dat succes berust voornamelijk op de vlotte, uiterst vrolijke show en de glanzende, moeiteloos vierstem mig geproduceerde vocalen, waar mee de gezusters Pointer een over het geheel nogal regressief reper toire over het voetlicht brengen, dat zich in een tijd waarin hier en daar de struisvogelveren weer uit de la worden getrokken bovendien in een gezonde belangstelling mag verheugen. Emotioneel heeft de muziek van de Pointer Sisters niet zo verschrikkelijk veel te beteke nen, tenzij men geroerd kan raken van de aanblik van een uitstalkast vol perfecte namaak. Laat men hieruit echter vooral niet de conclusie trekken, dat ik me heb zitten vervelen. Ook al is de diep gang van eenenander dan mini maal met name het oog kwam dusdanig aan zijn trekken (we zei den het al: een zeer humoristische show. de dames in dit keer wel zeer flitsende 'outfits' Jaren vijftig of wellicht nog ouder, in elk geval, compleet met buitenproportionele vlinderbril en net niet goed pas sende Bermuda-shorts, in de enig juiste stijl gekozen), dat al met al op een prima avondje kan worden teruggezien. Al werd het eigenlijk pas helemaal zoals het moest, toen het tijdelijk tot trio gereduceerde gezelschap er aan het eind van het optreden, dat wil zeggen na zulk materiaal als Steamheat, Salt Peanuts, Little Pony en Bei Mir Bist Du Schön. écht tegen aan ging met een uiterst swingende mixtuur van Allen Tous- saints Yes We Can en het van de soul-tandem Gamble en Huff af komstige Love In Them There Hills. Moderne muziek. Dat wel. PARIJS Hoewel de Franse autoindustrie in vergelijking met haar Europese concurenten dit jaar sch voor volgend jaar. Renault's topman Pierre vrij goede /erkoopcijfers bereikt, is zij pessimisti Dreyfus voorziet voor 1975 ernstige financiële problemen. fADVERTENTIE Algemene Bank Nederland i IET ENL TE ZR GERS VER IEN ^AKE EKJE \Mfc- BLAA1 T MJTBJ iURD HEN De zescillndermotor van Renault en Peugeot verschijnt vandaag op de overigens royaal aangeklede Parijse Salon alleen nog in een veranderde Peugeot 504 coupé en cabriolet. Voorts blijkt nog niet zeker te zijn. dat Peugeot werkelijk Citroën wil redden uit de enorme financiële problemen, waarin dit merk terecht gekomen is. Financiële zorgen vormden de hoofdmoot van wat de president directeur van Renault gisteren te vertellen had. 'De productiekosten nemen iedere maand met twee pro cent toe, de verkoopprijzen stijgen niet genoeg. We zullen de prijzen de komende maanden verder moe ten verhogen', zo zei hij. Maar in door Sicco de Jong een structurele autocrisis gelooft de heer Dreyfus niet. Als er een crisis toestand is ligt dat aan de con junctuur, zo meent hij. Toch kun nen maatregelen om het publiek van de auto af te houden wel eens een ernstiger effect hebben dan de regering op het oog heeft, voegde hij daar aan toe, doelend op de mogelijkheid van benzinedistribu tie. Onlangs heeft de Franse minister van financiën, Fourcade, deze dis tributie genoemd als een manier om het olieverbruik af te remmen, aangezien de dure olie Frankrijk veel deviezen kost. Maar de autoex port brengt weer deviezen op en die export moet ook steunen op een sterke thuismark, werpt Dreyfus weer tegen. Hij liet verder duidelijk uitkomen blij te zijn nog niet de nieuwe zescilindermotor in een Renaultmo- del te hebben. Ook Peugeot zal nog wel even wachten met de introduc tie van de 604, die volgend jaar ongeveer gelijktijdig met een Re- nault-20 verschijnt. Dan zal Re nault ook een exportoffensief in Amerika ontketenen, zo zei de heer Dreyfus. De nieuwe aluminium zescilinder motor blijkt volgens de specifica ties van Peugeot vrij zuinig te zijn voor een motor van die prestaties: ongeveer 1 op 8 bij een vermogen van 136 pk voor de 2,7 liter versie. De motor heeft een gewone Solex carburateur in tegenstelling tot de injectieuitvoering van de zelfde motor in de nieuwe Volvo 264- Belangrijk nieuws voor de motor techniek op de Parijse autosalon biedt de Honda Civic CVCC met voorkamerontsteking. Deze zeer schone motor, die al aan de strenge Amerikaanse uitlaatgas-normen voldoet, komt hier voor het eerst in Europa. Het wordt hoogstwaar schijnlijk de motor van de toe komst voor de hele automobielin dustrie in de wereld. De motor heeft een redelijk laag geluidsni veau, zo viel te constateren. Nieuw Nieuws was er in Parijs verder van Citroën-Maseratl: een prachtige grote, door Bertone ontworpen vierdeursberline. Citroën's C prijkt vooraan op de stand van het in verkopen zwaar gehavende merk. Dit nieuwe model krijgt in Neder land zeer aantrekkelijke prijzen: vanaf 18.200 gulden inclusief BTW. Pininfarima ontwierp behalve de gewijzigde Peugeot 504 coupé en cabriolet met V6-motor een nieuwe vierdeurs Fiat 130 coupé. De V6 Peugeot kan met automatische transmissie van General Motors ge leverd worden, welk concern overal zijn Amerikaanse 1975-modellen met naverbranders op het laatste moment op de expositie zal bren gen. Dit komt doordat van al deze wa gens gisternacht de lak ernstig be schadigd was, naar men bij GM vermoedt als een vorm van beto ging. Maar overigens is er behalve het nieuws op het gebied van luxe auto's ook nog klein nieuws voor de kleinere wagens. Fiat, importmerk nummer één in Frankrijk, brengt als nieuwtje op de Salon een 127 Special, die tech nisch gelijk is aan de normale 900 cc 127, maar die een luxueuzere uitvoering heeft en er uiterlijk wat anders uitziet. Met name de grille toont wat forser. DETAILS De Franse merken zoeken het ver der in details. De Eend van Citroën heeft rechthoekige koplampen ge kregen, die meer licht geven en een grille van een ander ontwerp. Dat zelfde geldt voor de concurrent van de 2 CV, de Renault 4, die nu een grille van zwarte kunststof heeft. Ook de grille van de Renault 16- serie is trouwens iets gewijzigd. Renault heeft verder alle L-versies niet meer van wieldoppen, maar van verschroomde wielmoeren voorzien. De 12 TS, 12 TA, 15, 16 TS. 16 TX en 17 hebben voortaan driepunts autogordels met een op- rolautomaat. Citroën brengt voor de GS een luxere X-serie uit, waarmee de let ter X wel ingeburgerd is. net zoals de nieuwe CX. De variant op de éénliter G Special heet gewoon X; de 1220 en GS is in luxe uitvoering eer. X2. Peugeot presenteert de 104 GL, met een uitvoering als de 104 Cpupé, en heeft tevens aan het programma de 204 Sedan Diesel toegevoegd. Op vallend is dat ook de Peugeot 204 voortaan een kunststof-grille heeft. Belangwekkend ls verder nog de nieuwr carburateur voor de Peugeot 504, die volgens de fabriek bij ge lijkblijvende prestatie een lager benzineverbruik oplevert, een be zuiniging van één liter per 100 kilometer. Dat ls dan meegenomen. De Renault 5 LS: een driftig wagentje. Renault introduceert deze week in Nederland zijn nieuwste model de 5 LS. Het is een speciale uitvoering van de kleine 3,50 meter lange Renault 5 maar met veel zwaardere motor, enkele speciale veiligheidsvoorzieningen en een paar sportieve uitrustingstukken. De nieuwe LS-versie is duidelijk op sportief rijden gericht en daar door meer een tegenhanger van de Simca 1000 Rallye-wagens ge worden dan een concurrent van de nieuwe comfortabele Audi 50. De motor is, getuige het lawaai, te zeer opgevoerd om super-comfort te kunnen bieden. Daarentegen is de acceleratie uiterst pittig. De motor is dezelfde 1300 cc als in de Re nault 12 TS. maar nog met 4 pk meer dus 64 DIN-pk vermogen. De sportiviteit wordt nog onderstreept door de groot op de motorkap aan gebrachte letters LS, een zwarte strip aan de zijkanten en sportvel- gen. De wegligging heeft een gelijke perfectie als bij de gewone 5L (850 cc) en 5 TL (950 cc), doordat het onderstel aan de zwaardere motor is aangepast. Verder heeft het voor- wielaangedreven wagentje rembe- krachtiging, getinte ruiten, een voorruit van gelaagd glas, een rui- tewlsser achter omdat bij hoge snelheden de achterruit nat en vies kan worden de opgegeven tops nelheid is 155 km per uur sportstuur, toerenteller, een pookje op de vloer (dus geen dashboard- schakeling) en halogeen verstralers. Dat alles verklaart met de kleinere series van de exclusieve LSd e ook pittige prijs van 10.643 incl BTW. die precies 2024 boven die van de 5 TL uitkomt. DEN HAAG De bouwbond NVV en de Bouw- en houtbond NKV hebben volgens de commissie voor fusie-aangelegenheden van de Soci aal Economische Raad hun geheim houdingsplicht geschonden. Volgens de fusiegedragsregels moe ten de vakorganisaties geheimhou ding betrachten van inlichtingen die hun krachtens die regels ver strekt zijn door ondernemingen die onderhandelen over een fusie of een overneming. De BV Pullman Matrassenfabrlek t e Zwijndrecht had aan beide vakbonden medede lingen gedaan over een mogelijke overneming van deze besloten ven nootschap door Silentnight Hol dings Ltd in Engeland (welke over neming niet is doorgegaan). Daar bij is uitdrukkelijke geheimhouding gevraagd, welke door de vertegen woordigers van de bonden is aan vaard. Toch hebben de twee bonden in bondsbladen ruchtbaarheid aan de plannen tot overneming gege ven. en wel zonder overleg met het bedrijf. ASSEN De raad van Anloo (Dr) heeft dinsdag besloten dat het in de gemeente in het hele jaar ver boden is om brem en hulst (die daar in het wild groeit) te plukken en te vervoeren. Al of niet com merciële bezoekers van Anloo teis teren in voorjaar (brem) en in de wintertijd (hulst) de plaatselijke Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nederland zal samen met andere landen bij de al gemene vergadering van de Verenigde Naties voorstellen indienen om het steeds meer voorkomen van marteling van gevangenen te gen te gaan. Minister Van der Stoel kondigde dit gisteren aan in zijn rede voor de algemene vergadering. Volgens het departement van buitenlandse za ken in Den Haag wordt hierbij vooral gedacht aan het' opstellen van gedragscodes voor politici en medici. Deze codes zouden dan toe gevoegd moeten worden aan de be staande verbodsbepalingen over martelingen, die in de conventie van de rechten van de mens zijn vastgelegd. Voorts zal Nederland, zo zei minis ter Van der Stoel 'voorstellen in dienen om de eerbiediging van de vrijheid van godsdienst of leven sbeschouwing beter te waarborgen'. Deze voorstellen 'zijn gericht op uitbanning van alle vormen van onverdraagzaamheid en discrimina tie ten aanzien van godsdienst of levensbeschouwing'. Nederland zal trachten de voorstel len die reeds vorig jaar over deze zaak zijn ingediend, wat meer uit te werken. De Nederlandse regering heeft besloten een kwartmiljoen dollar ter beschikking te stellen als vrijwilige bijdrage in de financie ring van de vredesmacht van de Verenigde Naties. Dat besult is ge nomen. in verband met de buiten gewone goede diensten die de VN- vredesmacht op Cyprus heeft bewe zen tijdens de laatste crisis. Minister Van der Stoel bracht in zijn speech nog eens de bezorgd heid van Nederland over de Indiase kernproeven tot uitdrukking. Welis waar heeft India gezegd deze proe ven alleen voor vreedzaam gebruik van de kernenergie te houden, maar, zo zei mr. Van der Stoel: 'Het is moeilijk ondersxheld te ma ken tussen een kernproef voor vreedzame doeleinden en een proef voor bewapeningsdoeleinden'. De minister herhaalde nog eens het Nederlandse standpunt dat kern proeven overal en voor iedereen verboden zouden moeten worden. De zaak groeit; een filiaal erbij en voor u het weet zit u vooral in de D ziet Desgewenst nemen we al uw polissen kritisch - en kosteloos onder de loep Zelfs als u denkt over automatisering, kunnen wij u van dienst zijn. U kunt gebruik maken van het Bedrijfseconomisch Informatie Systeem, een standaard- computer-programma voor bedrijfsadministratie. Natuurlijk kan de ABN u helpen veel tijd te besparen.Tijd,die u bijvoorbeeld kunt besteden om voeling met uw klanten te houden. De Algemene Bedrijfskredietbank en het hele scala van ABN-diensten bereikt u via een telefoontje met de direkteur van het ABN-kantoor in uw buurt. U kunt ook bellen met de afdeling Commerciële Ontwikkeling van ons Hoofdkantoor in Amsterdam-020-293972- die er dan voor zorgt dat u door de juiste man wordt teruggebeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11