Bij Feyenoord staan meeste bestuursleden niet achter me' FRANS THIJSSEN NOG ONZEKER Zevende partij opnieuw remise Willem van Hanegem zegt waar het op staat en dat zint de 'heren'niet Jan Peters blijft in Nijmegen fan Mulder n basis egen Stoke eipas Lahti onde verder SLOTUITKERING OP INDONESISCHE OBLIGATIES Twente heeft'goed uitgangspunt tegen Ipswich Town idde van de'* Ploeg eer trainer AMVJ 4 ROUW/KWARTET WOENSDAG 2 OKTOBER 1974 SPORT T11/DRL15/H17 (ADVERTENTIE) fan onze speciale verslaggever [OTTERDAM Opnieuw dus weer een conflict in Rotterdam. En ipnieuw Willem van Hanegem in de hoofdrol. De man, die bij 'eyenoord op het veld het spel bepaalt, de man die ook open-en- iloot zegt waar het op staat en weigert in zijn ogen ten onrechte ;enomèn beslissingen op te volgen. Die Wim van Hanegem, die lijvoorbeeld ook zegt, dat de meeste bestuursleden van Feyenoord liet op zijn hand zijn. Desondanks: toch weer een con flict. Het zoveelste, rond de man die, hoe uitputtend ook al niet over deze kleurrijke middenvelder is ge schreven, steeds weer een gelief koosd object voor de publicit iits- media blijft. De TROS-televisio treft al maandenlang voorbereidin gen voor een televisieportret van de man van Truus uit Hendrik Ido Ambacht en ten minste eenmaal per week is zijn typisch stemgeluid wel in een of ander radioprogram ma te horen. Willem is onmetelijk populair, zó populair zelfs dat het Rotterdams Philharmonisch Orkest, dat toch heel wat cultuurminnaars aan zich weet te binden, hem on langs nog nodig had voor een re- clamestuntje om de toeschouwers naar een promenadeconcert te lok ken. Willem trok er zelfs een jac quet voor aan cm zijn rol van gastdirigent naar behoren te ver vullen. Hij kreeg er geen stuiver voor; deed het graag voor Edo de Waart, zoals hij het ook prettig vindt te communiceren met arties ten. Niemand doet ooit tevergeefs een beroep op Van Hanegem bij wie, in tegenstelling tot Johan Cruijff, voor elke activiteit niet met de portefeuille behoeft te worden gezwaaid. Willem van Hanegem is gewoon zichzelf gebleven. Dat wil zeggen buiten de lijnen een doodgoeie ke rel, maar daarbinnen een keiharde, soms meedogenloze voetbalprof, die zoals dat in het voetbaljargon heet, veel kan nemen, maar ook kan geven. Van Hanegem is bij Feyen oord de absolute vedette. 'Als Wil lem dit seizoen niet geplaagd wordt door blessures, wordt Feyenoord kampioen', zegt trainer Wiel Coer- ver. De 'Kromme' is voor de rege rende landskampioen van het grootste gewicht. Weet zijn grote populariteit bij 'het' publiek en handelt er onbewust ook naar. Durft er mede door de conflicten te riskeren. Ook nu weer, door niet naar Coloraine te reizen. NIJMEGEN (ANP) Feyen oord heft geen gebruik ge maakt van de optie die de club had op Jan Peters, de jonge international van NEC. Peters heeft niets gehoord van de Rotterdamse club, ter wijl de optie zou aflopen op 30 september om midder nacht. Nu Feyenoord geen gebruik heeft gemaakt van zijn moge lijkheden is het te verwach ten dat Peters, zeker voor dit seizoen bij NEC zal blijven. Peters zelf: 'Nadat ik door dokter Rolink van Ajax was afgekeurd vanwege mijn knie, zijn er contacten met Feyen oord geweest. Ik ben die ze ker niet uit de weg gegaan, vooral omdat ik graag nog eens gekeurd wilde worden. Mijn eigen clubarts had geen bezwaren. Rolink wel, hoewel hij bij de keuring ook na drukkelijk had gesteld dat het slechts een momentopname betrof. Nu Feyenoord geen gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid de contacten voort te zetten lijkt het mij het meest waarschijnlijk dat ik dit seizoen bij NEC zal blijven. Met anders clubs ben ik niet in bespreking. Hans Kraay, manager van Ajax, de club die ook uitge breid contact met Peters heeft gehad, zal niet opnieuw naar de gunsten van NEC's jonge middenvelder dingen. Kraay: 'Wanneer er, nu Feyenoords optie is afgelopen, al jacht op Peters zou worden gemaakt, zullen wij ons niet bij de jagers aansluiten'. i I kSSENAAR (ANP) Jan Mulder I, eft een plaats gekregen in het 5- iteren door manager Hans Kraay •5. kend gemaakte Ajax-elftal, dat 1 navond zal aantreden voor de eede wedstrijd tegen Stoke City de eerste ronde van het toernooi de UEFA-Cup. 'I opstelling van Ajax is: Schrij- (rs, Suurbier, Blankenburg, Dusba- Krol. Haan, Keizer, Gerrie J ihren, Rep, Geels, Mulder. Willem van Hanegem in een andere rol. Hoog te paard. Deze da gen echter weer het middelpunt van een nieuwe Feyenoord-rel. Benauwt die populariteit niet? ■je soms l rjrl 08 I HTI Reipas Lahti uit Finland !ft zich geplaatst voor de tweede ide van het voetbaltoernooi om Europa-Cup voor bekerwinnaars. Finnen wonnen het tweede duel en Sliema Wanderers uit Malta eigen veld met 4-1 na de uit- istrijd met 0-2 verloren te heb- Pas drie minuten voor het de stelde Letnanen de kwalifica- van Reipas veilig. De overige ise doelpunten kwamen op naam Salonen (4e minuut), Sandberg en 43-e minuut). Voor Sliema nderes scoorde Aquelina tien luten na de hervatting, ir de tweede ronde van het toer- >1 om de EUFA Cup plaatsen gisteravond reeds de ploegen Partizan Belgrado en Porta- m (Nrd-Ierland). Partizan ver- ig het Poolse Gom ik Zabrze met (eerste wedstrijd -2-2) door lpunten van Vukotic, Djordievic Todorovic en Pprtadown bleef isspelend. Valur FC uit IJsland 2-1 (eerste wedsttrijd 0-0) de Ronnie Morrison besliste het 1 een kwartier voor tijd uit een ifschop. Ronnie McFaul had de geopend en Ingibjorn Al- tsson maakte de gelijkmaker Valur. Van Hanegem: 'Het benauwt me inzoverre dat het in een klap alle maal afgelopen kan zijn. Je kunt je daar niet op voorbereiden, dat i3 het vervelende. Ik moet zeggen dat ik het wel prettig vind dat ik zo populair ben. Het zit opgesloten in dit vak. De ene keer ben je een held, de andere keer een klootzak. Dat heb je niet in de hand en daarom neem ik het maar op de koop toe. Ik heb overigens niet de indruk dat de mensen de ware Wil lem van Hanegem kennen. Die kennen ze pas als mijn carrière is afgelopen. Wel weten ze dat ik altijd voor mijn mening uitkom. Ik vind dat dat veel te weinig wordt gedaan in de Nederlandse voetbal wereld'. Heb je nog andere interesses dan voetbal? Van Hanegem: 'Op dit moment he lemaal niet. Ik weet zelfs niet wat er politiek speelt, ofschoon'' ik lid van de PvdA ben. Ik volg wel de debatten op de televisie. Ik vind het dan leuk dat de heren elkaar naar het leven staan, maar mis schien spelen ze dat wel zo. Het kan me ook niet schelen of Neder land al dan niet in de NAVO moet blijven. Zo'n ramp als in Honduras vind ik veel belangrijker volgen'. Je gaat veel om met artiesten en musici. Praat je dan alleen over voetbal? Van Hanegem: 'Natuurlijk niet, die mensen zouden dat verschrikkelijk vervelend vinden. Ik weet ook niet waarom ze met mij contact zoeken. Gerard Cox komt af en toe op bezoek. Ik ben ook wel eens bij Rogier van Otterloo geweest, We praten dan over zijn vak, zoals ik dat ook doe met Edo de Waart, de dirigent van het Rotterdams Phil harmonisch Orkest. Ik begrijp de muziek die hij speelt niet zo. Het is niet mijn genre. Maar als hij het me uitlegt, vind ik het toch wel interessant. Ik ben ook wel eens naar een toneelstuk, Liebelei geloof ik dat het heette, wezen kijken. Maar ik vond er niets aan. Dat heb ik de spelers ook gezegd. Ik wou in de rust weggaan ik geloof dat het bij die lui pauze heet maar Truus zei dat ik dat niet kon ma ken'. Vind je het niet jammer dat in tegenstelling tot spelers als Johan Cruijtt en Johan Neeskens, voor jou het Spaanse goud niet is weg gelegd? Van Hanegem: 'Als lk tien jaar jonger was geweest dan wel. Maar ik ben op niemand jaloers. Ik heb het goed en zij mogen het van mij ook goed hebben. Ik geloof ook niet om te dat zij door het geld zijn veran derd. Natuurlijk verander je alle maal wel iets. Dat is logisch. Je gaat anders leven. Maar karakters blijven dezelfde. Geloofde je werkelijk dat Feyen oord je vorig seizoen van de hand wilde doen? Van Hanegem: 'Ja, absoluut. De meeste bestuursleden zijn niet op mijn hand. Dat geeft ook niet. Ik durf te zeggen waar het op staat en dat slaat bij de heren niet altijd even goed aan. Ik sta op het stand punt dat niemand mijn mond kan snoeren. Of ik nu bij Feyenoord voetbal, of in de bouw zou werken, als me iets niet aanstaat, zeg ik dat. Dat is toch democratie hè? Het viel me wel van ze tegen dat ze aan mijn poten aan het zagen waren. Maar de mensen, het publiek, stond achter me en dat komt omdat ik voor iedereen altijd klaar sta en een vfoordje voor ze over heb. Dan zijn ze je intens dankbaar. Ik voel me niets meer dan bijvoorbeeld een stratenmaker. Tijdens de wereldkampioenschap pen heb je Rinus Michels leren kennen. Hoe kwam die bij je over? Van Hanegem: 'Hij is de beste trai ner ter wereld. Het is geweldig zoals die man alles oplost. Michels is gewoon iemand, ook al doet-ie niets. Knobel, die we nu hebben, is wat goediger van aard. Een heel goed mens. Coerver zou het, als trainer van het Nederlands elftal, heel wat moeilijker hebben. Hij is iemand die liever werkt met wat mindere spelers. Met topspelers moet je echt kunnen omgaan. Ie dereen denkt dat Coerver en ik elke dag ruzie hebben. Maar dat is echt niet zo. Ik heb bewondering voor zijn bezetenheid. Met iets ge williger spelers kan hij, dat is zijn kracht, alles doen, waar oudere spelers het soms niet altijd mee eens zijn'. 'Wie ik ook een goeie trainer vind, is Happel en niet te vergeten Hughes van Haarlem. Die man speelt het spel helemaal mee. Hij zegt gewoon aan het eind van het seizoen dat Haarlem periode kampioen wordt. Dat is om te gie ren. Ik vind dat schitterend'. 'Ik vind ook wel dat we, in tegenstel ling tot het buitenland, goede scheidsrechters hebben. Frans Derks is op dit moment in mijn ogen de beste. Hij durft voor zijn mening uit te komen en heeft ook gevoel voor show. Charles Corver is mij dit seizoen tegengevallen. Te gen PSV in Eindhoven had ik het met hem aan de stok. Daar zei ik tegen hem dat ik nu begrijp waar om Joop Vervoort op de internatio nale lijst staat. Sommige scheids rechters zijn kwaad over zo'n op merking, maar Corver had gewoon moeten reageren met: Willem ik begrijp niet dat jij international bent. Dat vinden de mensen leuk'. Zou je zelf trainer willen zijn? Van Hanegem: 'Nee, het is het ondankbaarste vak dat er is. Je moet er veel te veel voor rommelen en studeren. Ik wordt kostsmisselijk als ik hoor wat zo'n Jaap van der Leek allemaal uitkraamt. Hij zal wel even beslissen over Bulatovlc of Hans Alleman van FC Dor drecht. Belachelijk. Hoe zie je het voetbal zich in de toekomst ontwikkelen? Van Hanegem: 'Het zal er niet beter op worden. Achter deze gene ratie zit niets. De jeugdspelers zijn tot in de afgrond verziekt. Ze lopen met schoenen aan van 120,- of kopen een peperdure auto. Vroeger was dat allemaal heel anders. Ik moest wel eens schoenen bij de buren lenen om zondags naar bui ten te kunnen. Daar heb ik me nooit voor geschaiamd. Ik zou me ook nooit een dure auto aanschaf fen. Ik koop altijd een tweede hands. Ik zie het nut van een nieuwe niet in. Maar om op het voetballen terug te komen, er zul len zich meer talenten moeten aandienen, zoals een Keizer of een Cruijff. Dan blijft de voetbalsport populair. Talenten moeten echter worden gekweekt. Daar is een voet- balschool voor nodig. Ik zou daar best les willen geven, maar daar heb je weer papieren en diploma's voor nodig. Je moet de jeugd in zo'n internaat ook laten studeren dan hebben ze later wat achter de hand. Als ik mijn leven opnieuw zou moeten beginnen, zou ik het anders doen. Zou ik gaan studeren. Want ik ben niet gek'. Vind je het sportlef om bij het nemen van een strafschop door de tegenpartij een graspolletje tegen de bal te gooien. Van Hanegem: 'Ik vind het zeker niet onsportief. Het hoort er alle maal bij. Ik heb het een keer of vijf gedaan. Driemaal, tegen Spar ta, St. Etienne en PSV, ging de strafschop er niet in'. OFFICIËLE PUBLIKATIE Ministerie van Buitenlandse Zaken Bureau Schadeclaims Indonesië Bedrijfsleden van de Vereniging voor de Effectenhandel te Am sterdam, bij wie mantels van Indonesische obligaties als bedoeld in artikel 3 van de Verdelingswet (Rijkswet van 15 maart 1969, Stb. 183) in bewaren zijn gegeven, met name betreffende de obligatieleningen 4% Bandoeng 1936 4% Batavia 1937 A 3*4% Batavia 1937 B 3»2% Batavia 1937 C 4% Buitenzorg 1937 4% Provincie Oost-Java 1937 4% Semarang 1937 I 4% Soerabaja 1936 3}ï% Soerabaja 1937 54% Palembang 1929, welke mantels zijn voorzien van de afstempeling "Eerste uitkering ad 15% van de schadeclaim betaald", kunnen ter verkrijging van de slotuitkering (10% van de som van de nominale waarde der obligatie en 35% vertragingsrente) ten behoeve van hun cliënten die mantels met de erbij behorende definitieve stukken verklaring inleveren bij het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Hoofdafdeling Comptabiliteit en Financiële Zaken aan het adres Muzenstraat 30 te 's-Gravenhage. De mantels dienen met een door bedoeld lid ondertekende (eigen) nummerlijst in triplo (mantels per soort bijeen) aan het Ministerie te worden verzonden. Na ontvangst en controle van de nummerlijsten wordt één exem plaar bij wijze van ontvangstbewijs aan het lid van de Vereniging geretourneerd. Zo mogelijk tegelijk met het ontvangstbewijs zal aan het lid een verklaring ter ondertekening worden toegezonden, houdende instemming met het uit te keren bedrag op de inge leverde mantels alsmede verlening van de wettelijk voorgeschreven finale kwijting aan de Minister van Buitenlandse Zaken. Na terug ontvangst van de ondertekende verklaring volgt zo spoedig mogelijk de uitbetaling van de uitkering aan het lid. De inlevering dient bij voorkeur vóór 15 november 1974 plaats te vinden. Privé-houders van bovenbedoelde mantels alsmede niet-leden van de Vereniging zullen de in hun bezit zijnde mantels met de erbij behorende definitieve stukkenverklaring tot uiterlijk 31 oktober 1974 ter behandeling aan een lid van de Vereniging moeten aan bieden. Deze inlevering heeft uitsluitend betrekking op afgestempelde mantels. MOSKOU De Russische schakers Anatoli Karpov en Viktor Kortsjnoij zijn gisteren in Moskou op de 48ste zet van hun zevende partij in de tweekamp om het recht wereldkampioen Bobby Fi scher uit te dagen, remise overeengekomen. De partij was maan dag na 44 zetten afgebroken. Karpov heeft in de tweekamp tot dusver twee partijen gewonnen. Hieronder het verloop van deze zevende partij aangevuld met een aantal opmerkingen. Hoe leef je privé? Van Hanegem: 'Ik heb het de hele week druk. Iedereen komt aanlo pen. Dat vind lk niet erg, ik ben er zelfs blij om. Als we een avond eens geen visite hebben, zitten Truus en ik elkaar aan te kijken'. RICHARD MATTHIJSSE Wit: Kortsjnol Zwart: Karpow 1. c2-c4 Pg8-fG; 2. Pbl-c3 e7-e6, 3. Pgl-f3 b7-b6: 4. e2-e4. Na in de vijfde partij 4. g3 te hebben gespeeld keert Kortsjnoi nu weer terug tot de methode uit de eerste en derde partij waar hij tot nu toe weinig bemoedigende erva ringen heeft opgedaan. 4. Lc8-b7; 5. Ddl-e2 Lf8-b4; 6. e4-e5 Pf6-g8; 7. d2-d4 Pg8-e7; 8. De2-d3. In de derde partij speelde Kortsjnoi hier 8. Ld2 waarna Karpow met 8. 0-0 9. 0-0-0 d5 goed spel kreeg. Met zijn nieuwe zet stuurt Kortsj noi. minder ambitieus, op de korte rochade aan. Ook dit blijkt zwart niet in moeilijkheden te kunnen brengen. 8. d7-d5. Hier zou 8. 0-0 niet goed zijn wegens b.v. 9. Pg5 Pf5 (9. .Pg6 10. h4) 10. Tgl h6 11. g4 met sterke aanval. Misschien is in deze variant zelfs het wilde 10. g4 Lhl: 11. gf5: mogelijk. 9. e5xd6 c7xd6 10. a2-a3. Anders speelt zwart 10. d5 met goed spel. 10. Lb4xc3f 11. Dd3xc3 0—0, 12. b2-b4. Wit wil 12. d5 beantwoorden met 13. c5 en moet daarom dit wel spelen, want 12. Le2 d5 13. c5 bc5: 14. dc5: Pc6 zou zwart teveel spel in het centrum geven. Wit heeft nu het loperpaar veroverd wat in deze stelling op zich een voordeel is, maar de tijd die hij heeft verloren geeft zwart de gelegenheid met de volgende zetten een actie tegen de witte c-pion te beginnen, die de stelling gemakkelijk in evenwicht Van onze speciale verslaggever ENSCHEDE Vierentwintig uur voor FC Twente's zeer belang rijke return in het UEFA-cuptoernooi tegen Ipswich Town, weet Frans Thijssen klasserijk middenvelder in de oostelijke forma tie nog altijd niet of hij het gebeuren op het veld zal meema ken. Frans Thijssen kampt nog steeds met een blessure aan enke le ribben, die oud-clubgenoot Piet Schrijvers hem zaterdag bezorg de. Op zijn niet onbekende wijze trad de doelman van Ajax de vrij tengere Thijssen tijdens een duel tegemoet. Het imponerend imposante lichaam van Schrijvers gooide zich uit alle macht in de strijd en een weinig zachtzinnige botsing met Thijssen was "het gevolg. STERDAM (ANP) Oud-vol- lallandskampioen AMVJ Am- rdam heeft een nieuwe trainer. is Hidde van de Ploeg, oud- ch van het Nederlands team, die opvolger wordt van Jaap Akker- Tussen deze laatste en de ers van de Amsterdamse eerste- sleclub ontbrak het vertrouwen een goede samenwerking, st Hidde van de Ploeg zal Harry Haas optreden als coach. Van Ploeg was vier jaar geleden ook man die AMVJ naar de landsti- leidde. Geblesseerd diende de laatste hc„ veld te verlaten. Drie dagen na dat geval weet Frans Thijssen met geen mogelijkheid te vertellen of hij kans maakt op de wedstrijd tegen Ipswich. Tot en met gisteren train de hij niet met de selectie mee. maar deed slechts lichte loopoefe ningen. Frans Thijssen: 'Ik kan er geen zinnig woord over zeggen. On ze fysiotherapeut Snellenberg be straalt me enkele keren per dag. Het ls een inwendige kneuzing. Snellenberg heeft goede hoop op een verbetering, maar er mag niets worden geforceerd'. Voor Frans Thijssen is het momen teel de enige blessure die voor hem een eventueel beletsel tot spelen vormt. Nochtans is er lichamelijk méér aan de hand met hem. Hoe wel hij zegt. dat de ribblessure mo menteel het belangrijkste is, voelt Frans Thijssen zich de laatste maanden alles behalve lekker. Al maanden heeft de Twentse Gelder lander enigszins geheimzinnige klachten. Thijssen maakt de indruk zich bepaald niet jofel te voelen. De onwetendheid omtrent zijn steeds terugkerende buikklachten lijken hem onzeker te maken. Thijssen: 'Die buikklachten heb ik nu al een maand of vijf. Het gaat wel lang duren. Ik zou weieens willen weten wat er nu precies aan de hand is. Je haalt op een gegeven moment van alles in de hoofd. In dc tweede helft krijg ik steeds last. Ik kan dan niet meer aanzetten en ook geen sprint meer treken. Zelfs een schot van 20 meter is dan niet meer mogelijk De doktoren De Vreeze en Schillemans hebben me al helemaal bekeken. De blinde darm en de dikke darm zijn onder zocht, maar er is niets te vinden. Misschien is het iets met de buik spieren. Ik heb er nu al de wed strijden tegen De Graafschap door gemist en was bovendien niet in staat om met Jong Oranje tegen Finland te spelen. Wat Ipswich be treft. heb ik echter toch nog hoop. Voor de wedstrijd tegen Ajax dacht ik ook niet te kunnen spelen. Ik was toen echt pessimistisch. Ik hoop tegen Ipswich mee te doen, maar ik moet wel 100 procent fit zijn, want anders zou het onverant woordelijk zijn tegenover mijn col lega's. Frans Thijssen (22). voor het twee de seizoen bij FC Twente en daar voor een opvallend talent bij NEC. kampt dus met lichamelijke proble men. En dat juist in een periode, dat het hem speltechnisch steeds beter gaat. Frans Thijssen ontwik kelde zich het vorig seizoen al tot een van de meest opmerkelijke ta lenten. Zijn ontwikkeling lijkt nog sneller te gaan nu Jaap Bos. ook al een youngster bij Twente, de ploeg is komen versterken. Twente heeft op de rechterflank middels het trio Van Terssel, Thijssen en Bos toch al bijzonder veel kwaliteit rondlopen. Thijssen: 'Met Jaap Bos is het voor mij Inderdaad prettiger geworden. Het vorig selzeon speelde Dieter Schwcmmle rechtsbuiten. Dieter verdedigde bijna niet mee. Dat doet Jaap Bos wel. En daar hebben vooral Van Iersseh en ik baat bij'. Door zijn overgang van NEC naar FC Twente, lijkt het talent Thijs sen nu ook beter tot zijn recht te komen. Thijssen: 'Ik voetbal hier indetdaad met veel plezier. Bij NEC speelde ik steeds rechtsbuiten en dat is nu eenmaal geen plaats voor mij. Ook toen liet ik mij steeds naar het middenveld terugvallen. Spelen bij een topclub als Twente en dat is Twente, we werden vorig seizoen tenslotte tweede heeft nog meer voordelen. Bij NEC was het nog een verrassing wan neer ik voor een elftal als Jong Oranje werd uitgenodigd. Maar bij Twente reken ik er in feite al op'. Toch heeft Jong Oranje ook niet overdreven veel waarde voor Thijs sen: 'Laat ik voorop stellen dat ik er graag voor speel. Maar het is natuurlijk in de praktijk altijd wel zo geweest, dat Jong Oranje er maar een beetje bijhing. Dat is nog zo. Dat Michels voor het wereld kampioenschap een beroep deed op ervaren krachten, vond ik logisch. Ondanks de hoop die ik had dat ik tot de laatste 40 geselecteerden zou behoren. Toen dat niet het geval bleek, was dat overigens geen al te grote teleurstelling voor mij. Maar ik hoop wel, dat de jongeren nu alvast voor het volgende toernooi worden ingepast'. Een hoop, die tevens een mening inhoudt die er van getuigt, dat de eens nogal schuchtere NEC'er zich inmiddels aan het profwereldje heeft aangepast. Frans Thijssen moet er in het verleden moeite mee hebben gehad om zich een weg in de met topvoetbal samenhangende publiciteit te banen. Thans is daar weinig meer van te merken. Frans Thijssen, die 's morgens sa men met Kalle Oranen op de boek houding van het met FC Twente nauwe betrekkingen onderhoudende reisbureau Arke werkzaam is, weet dus niet of hij vanavond in de Diekman-arena zal verschijnen. Hij heeft desondanks wel een idee over de speelwijze van FC Twente. Hij zegt: 'Twente heeft een goed uit gangspunt. De tegenstander zal moeten komen, dan zij. wij het gevaarlijkst. Wanneer Ipswich aan valt, komen er kansen voor ons, vermoed ik. In het verleden ls al bewezen dat dit spel ons ligt. Daar bij hebben we nu de beschikking over een sterkere ploeg dan vorig jaar. Bos is een aanwinst, maar ook Volkmar Gross is naar mijn Idee een uitstekende keeper. Aangezien hij niet mag spelen, zal Ardesch waarschijnlijk keepen. Je weet dat er problemen zijn geweest over een ontbrekend vertrouwen in Ardesch. Er is een gesprek geweest en toen zijn die moeilijkheden uitgepraat. Ardesch krijgt het vertrouwen dat hij gezien zijn prestaties verdient. MATTY VERKAMMAN houdt. 12. Pb8-d7 13. Lfl-e2 Ta8-c8, 14. 0—0. Hierna kan zwart zijn plan zonder moeite uitvoeren, maar het is de vraag of wit iets beters heeft. Na 14. db3 k^n ook 14. La6 volgen, ongeveer zoals in de partij, en 14. Lf4 (bedoeling 14. Pf6? 15. db3 met enig voordeel voor wit) wordt beantwoord met 14. Pd5. Een interessante mogelijkheid is nog 14. Lb2, om 14. La6 met 15. d5 te beantwoorden, maar na 15e5 is het nog de vraag of dat gunstig is voor wit. De zwarte pionnenmeer- derheid op de koningsvleugel is dan mobiel en de witte d-pion kan door ondermijning door b6-b5 zwak wor den. 15. Lb7-a6, 15. Dc3-b3. Zwart dreigde 15. Lc4. 15. d6-d5; 16. b4-b5, La6-b7; 17. c4xd5, Lb7xd5; 18. Db3-d4, Pe7-g6; Nu de witte pionnenstelllng is ver brokkeld vinden alle zwarte stuk ken goede velden. Karpow staat hier misschien al iets gemakkelij ker. 19. Lcl-g5, Dd8-c7; 20. Tfl-cl, Dc7- - b8. De actievere zet 20. Db7 zou wit de gelegenheid geven met 21. Dd6 bin- l nen te dringen. 21. Pf3-d2. Om na 21. Pf4 22. Lfl te kunnen spelen. 21. Pd7-f6. Verrassend want 21 h6 22. Le3 en dan pas 22 Pf6 ligt meer voor de hand. Voor 21. h6 22. Le7 Pe7: 23. De7: Pf6 hoeft zwart zeker niet bang te zijn. Karpow vreest de dubbelpion die hij nu krijgt blijk- baar niet. 22. Lg5xf6 g7xf6, 23. g2-g3. Verdedigingsmaatregel tegen 23. Pf4, 24. Lfl. Tel: 25. Tel: Lg2: 26. Lg2: Pe2t 27. Khl Pel: Hoewel in deze variant het zwarte paard verloren gaat krijgt zwart toch ge- 1 vaarlijke kansen. 23. Tf8-d8. Odk algehele afwikkeling met 23. - Tclf 24. Tel: Tc8 was goed A mogelijk. 24. Pd2-fl f6-f525. Pfl-d2. Na zwarts laatste zet is 25. Pe3 minder aantrekkelijk geworden om- 2 dat wit dan altijd met f5-f4 moet I rekenen. 25. Db8-b7; 26. a3-a4. De enige manier om enig spel te krijgen die nog net voldoende is. 26. Td8-d7; 27. a4-a5 Td7-c7; 28. Tclxc7 Tc7xc7; 29. a5.xb6 a7xb6; 30. Pd2-c4; Ld5xc4 31. Le2xc4 Db7-4e. Dit lijkt gevaarlijk voor wit. maar hij kan alle dreigingen afweren. 32. Lc4-fl Tc7-c2; 33. Db4-bl. Deze penning die op den duur tot".^ dameruil leidt, is afdoende. Daar- entegen zou 33. Lg2 na 33. De2 een pion kosten. 33. Pg6-e734. Dbl-dl. Dreiging 35. Ld3. s' 34. Tc2-b2; 35. Lfl-g2 De4-c2. Zwart moet wel. want anders zou- den de witte stukken te actief wor-*< den. 36. Ddlxc2, Tb2xc2: 37. h2-h3 Tc2- b2: 38. Lg2-c6 f5-f4: Tot een onmiddellijke remise zou 38. Pc6: lelden, wegens 39. bc6: Tc2. 40. Te8 Kg7; 41. Tc8. Karpow doet nog een winst poging, maar het materiaal is al te zeer uitgedund. 39. g3xf4 Pe7-f5: 40. Tal-dl. Pf5- e741. Lc6-d7 Kg8-f8; 42. Tdl-al, Tb2-b4; 43. Tal-a8t Kf8-g7; 44. Ta8-a7 Kg7-f6. 45 .d4-d5, Pe7xd5 46. Ld7-e8, Tb4xf4 47. Te7xf7 schaak. Kf6-e5 48. Tf7xh7 Remise.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15