Portugese junta valt uit elkaar Costa Gomes volgt Spinola op 'Misdaad doet publiek niets CNV ziet hardere houding werkgevers In deze krant musterring Arbeiders maakten kink in de kabel Fabrieken kunnen lawine van oud papier niet aan Zogezegd Regering Kenia wijst karate af Haarscheurtjes in kerncentrale Man blaast zichzelf en drie anderen op Labour favoriet VN weigeren delegatie van Zuid-Afrika Geen uitzaaiingen bij mevrouw Ford Minstens 100 doden in Columbia Vragen over drie jaar verschil bij bouw kerncentrales Nieuwe LeMse Conrantt L C-LU,. -li/14 aosie jaargang no. 153 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" exclusieve meubelen Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers. Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal '56.06 Bij VERDUYN RIJNSBURG INTERIEURVERZORGING. •riiinn vai»;'t OS 30 uur mamÊÊÊÊÊÊmÊmmm UTRECHT Doordat arbei ders zich vergisten in de ka bel, die moest worden gerepa reerd, is het telefoonverkeer tussen zuid-Xederland en het district Utrecht gistermorgen en een deel van de middag gestoord geweest. De storing was om half drie 's middags opgeheven. Omstreeks half negen gister morgen begonnen werklieden in opdracht van de PTT met bet herstel van een van de twee tussen Zaltbommel en Den Bosch blootgelegde draaggolfkabels. De kabel, die voor herstel in aanmerking kwam - 'een routinezaak' al dus de PTT - was in het weekeinde al buiten gebruik gesteld. De werklieden begon nen echter aan de kbabel, die I ernaast lag. Pas nadat daarin een breuk was ontstaan, werd de vergissing ontdekt. Van een verslaggever DEN HAAG Het enthou siasme om oud papier in te zamelen is zo groot geweest dat de opslagruimten van handel en industrie berstens vol zijn. De papierfabrieken krijgen momenteel meer oud papier aangeboden dan ze kunnen verwerken. Dat grote aanbod heeft te maken met de aantrekkelij ke prijzen die voor oud pa pier werden betaald. Nu de vraag van de fabrieken af neemt, zal de prijs ook gaan dalen. Dit is gisteren meegedeeld door de vereniging van Ne derlandse papierfabrieken en de vereniging van handela ren in oud papier. Enkele buien Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. In de och tend optrekkende mistbanken. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit westelijke rich tingen. Maximum-temperatu ren omstreeks 12 graden Cel sius. MORGEN EN OVERMORGEN: Afnemend buiig en vrij koud. Morgen zon op: 06.42 onder: 18.16 maan op: 18.12 onder: 07.57 Beperking van haringvisserij LISSABON (Reuter, UPI, AP) Een verbitterde Antonio de Spinola hield gistern in de Portugese Staatsraad een door radio en televisie uitgezonden afscheidsrede waarin hij waarschuwde voor 'anar chie en chaos'. Hij verborg daarna zijn gezicht in zjjn zakdoek. De Beweging van de Strijdkrachten die hem vijf maanden geleden aan de macht had ge holpen liet hem gisteren vallen ten gunste van de opperbevelhebber Costa Gomes. Onder druk van de beweging der officieren is de regerende junta waarvan Spinola deel uitmaakte uiteengevallen. Officieel werd gisteren medegedeeld dat de generaals Galvao de Melo, Diogo Neto en Silverio Marques geen lid meer waren van de junta, die oor spronkelijk zeven leden telde. Gosta Gomes NAIROBI De karatebond van Kenia heeft een ferme tik ontvan gen en is buiten gevecht gesteld. De bond had de regering gevraagd zich officieel als sportorganisatie te mogen laten inschrijven, maar het antwoord luidde: 'Afgewezen, om dat karate niet in het voordeel is van vrede, welvaart en de goede orde in dit land'. In toenemende mate wordt de opgelegde strafmaat niet of op andere wijze ten uitvoer ge bracht dan de rechter voor schreef. Mr. J. G. L. Reuder, president Rotterdamse rechtbank. BORSSELE De kerncentrale te Borssele zal niet zoals eerder werd gemeld deze weck weer in bedrijf worden gesteld. Bij controle van de apparatuur werden gisteren haar scheurtjes geconstaterd in de on dersteuning van de turbine in het conventionele deel van de kerncen trale. Volgens de directeur van de centrale, ir. I. Tiktak/zullen de scheurtjes ge last kunnen worden. Vorige week maandag raakte een balg defect van de stroomleiding tussen de hoge- en lage drukturbine. Dit mankement is inmiddels verholpen. De heer Tiktak verwacht dat de nieuwe reparatie opnieuw een week in beslag zal ne men. ROCHEFORT In de Franse i Rochefort heeft een man die met liefdsmoeilijkheden had te kampen zichzelf, twee politiemannen en een vrouw die passeerden met dynamiet opgeblazen Een hoge politiefunctio naris werd bovendien gewond. De man had zich bij dr officier van justitie gemeld waar hij zei zelf moord te zullen plegen omdat hij liefdesproblemen had. De officier kon hem niet van zijn plan afbren gen, waarschuwde de politie en liep hem achterna toen de man de straat oprende. Hij blies zich op op het mo ment dat de eerste politiemannen arriveerde. LONDEN (UPI) Volgens de jongste opiniepeilingen en met na me bij de bookmakers (die wedden schappen afsluiten) zouden de soci alisten van premier George Wilson als overwinnaars uit verkiezingen tevoorschijn treden, als die nu ge houden zouden zijn. De Labour- party moet echter nog tot volgende week donderdag wachten. De per centages van de Louis Harris-orga- nisatie zijn: Labour 43, Conserva tieven 34 en Liberalen 20 prodent. Wilson Is thans nog premier van een minderheidskabinet. Om acht uur gisteravond werd Cos ta Gomes als staatshoofd beëdigd. Ook hij sprak vervolgens voor radio en televisie waarbij hij hulde bracht aan Spinola als 'een groot man en een groot soldaat'. Wel nam hij afstand van diens bittere uitspraken, die naar hij zeide een 'persoonlijke subjectieve analyse' van de toestand gaven. In de stra ten voor het regeringsgebouw juichten naar schatting vijftiendui zend mensen, revolutionaire liede ren zingend en hun vuisten bal lend. De militaire junta in Angola stelde na de berichten uit Portugal on middellijk een censuur in, volgens diplomatieke kringen, om onrust onder de blanke bevolking te ver mijden. Het voorlopig bestuur van Mozambique betuigde zijn instem ming met de aanstelling van Go- mes als president. Vele Portugezen schijnen thans het land uit te vluchten naar Spanje, vooral men sen die sleutelposities in het zaken leven innamen. De vakbond van bankemployees die al meer dan eens had aangedrongen op een strenger deviezenpolitiek deelt me de de bankrekeningen van de 'fa scisten' te hebben geblokkeerd om kapitaalsvlucht te voorkomen. Portugals nieuwe president gaf in zijn toespraak de volgende richtlij nen voor het toekomstig beleid: NEW YORK (AP) De Algemene Vergadering van de VN heeft giste ren met overgrote meerderheid van stemmen de geloofsbrieven van de Zuidafrikaanse delegatie verworpen. De stemverhouding was 98 tegen 23. terwijl 14 landen zich onthiel den De Zuidafrikaanse delegatie leider, minister R. F. Botha, had eerde opgemerkt dat deze verwer ping rechtstreeks in strijd zou zijn met de beginselen van vreedzame coëxistentie en onderhandelingen. 'Wij staan klaar om alle kansen voor een nieuwe verstandhouding in Afrika te onderzoeken', had hij gezegd De verwerping van de geloofsbrie ven was voor het eerst in de 29- jarige geschiedenis van de VN door de commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven voorgesteld 'in het licht van de constante schending var de beginselen die In het Hand vest van de VN zijn neergelegd'. De Zuidafrikaanse delegatie omvatte voor het eerst ook een thuisland- premier (Matanzima van Transkei), een Indiër en een kleurling als adviseurs, maar de Nigerlaanse ge delegeerde Ogbu vroeg hoe deze de legatie durfde beweren de hele na tie te vertegenwoordigen. Op een Mexicaans voorstel zal aan de Veiligheidsraad worden verzocht om de verhouding tussen Zuid-Afri ka en de Veiligheidsraad te herzien. Spinola Ze willeu vast m niet ons worden. EINDHOVEN 'De toenemende criminaliteit ook in het vei- keersgedrag is een milieuver ontreinigende activiteit'. Dit zei J. Odehcrken. hoofdcommissaris van pnlili» in Eindlintcn gi* te re- ns de bei'dVlne \an ze- nieuwe agenten 'I f balance van tie burgerij m D. irekking tot de criminali teit is enorm groot Dat ver dwijnt pas als men er zelf daad werkelijk bij betrokken raakt. Met is noodzakelijk dat tot de burgerij doordringt, dat men de politie w: I degelijk kan helpen. Ik ben er van overtuigd, dat hel publiek irt hel kader van de preventie zclK veel kan doen om hel c'.jfer van de criminaliteit te drukken aldus hoofdoommissa- i is Odekerkcn Hij wees ook op het geringe lantaf kandidaten du na aan melding voor een politiel'unetii uiteindelijk overblijft en kar worden beëdigd. In Eindhovei was dat in 1972 7.8 in 1973 9. en in net eerste kwartaal van dit jaar 5.8 procent. 'Toch mol len wij niet gaan sleutelen aar le toelatingseisen Ik geloof dal meer aandacht moet worden be sleed aan voorlichting en wer ving aldus- de hoofdcommissa- eerbiediging van alle internationale verdragen, inclusief het NAVO- bondgenootschap. eerbiedigng van het akkoord van Lusaka (waarbij Mozambiwur op weg ging naar onafhankelijkheid), voortzetting van het beleid ten aanzien van Angola, hetgeen bete kent: zelfbeschikking binnen twee jaar. Voor zijn beëdiging zou Costa Gomes eerst nog naar het garni zoen van Caldas da Rainha geweest zijn. Dit garnizoen staat bekend om zijn loyaliteit aan Spinola en mar cheerde op naar Lissabon toen Cae- tano Spinola had ontslagen. Vol gens onbevestigde berichten moest Costa Gomes hier eerst de gemoe deren der officieren kalmeren. Eén van de eerste maat regelen van de nieuwe president was, premier (ganeraSl) VascaGón- galves te verzoeken, in functie te blijven. Costa Gomes was tot giste ren voorzitter van de commissie van stafchefs. Hij wordt als politiek gematigd beschouwd. De benoeming van Costa Gomes (waarvan aanvankelijk was gemeld, dat zij door de Staatsraad was ge schied) bleek later het werk te zijn van de junta. Deze bestond toen nog slechts uit drie leden, waarvan Costa Gomes er zelf één was. Twee vooraanstaande supporters van Spinola. de minister van voor lichting José Sanches Osorio en minister van defensie Mario Firmi- no Miguel, hebben ontslag genomen. Naar schatting tienduizend mensen stroomden gisteravond voor het Sao Bentopaleis in Lissabon sa men om hun vreugde te uiten over de vervanging van Spinola door Costa Gomes. De betoging was georganiseerd door de socialistische en de communistische partijen, maar de tot het centrum beho rende Democratische Volkspartij deed niet meer omdat zij geen regering wilde steunen alvorens de koers te weten welke die zou gaan varen. Er werden leuzen geroepen als 'Eenheid van het volk' en 'Dood aan de CIA'. Bij zeggenschap en winstverdeling: UTRECHT 'De werkgevers gaan met hun harde opstelling lijn recht in tegen de maatschappelijke ontwikkeling.' Dit zegt het Christelijk Nationaal Vakverbond in zijn officiële orgaan 'De Gids'. Het CNV constateert dat de strijd om zeggenschap en winst verdeling zieh-toespitöt. Spinola maakte zijn aftreden be kend in een rede voor de Staats raad, het hoogste 'college van ad vies' in Portugal, die door radio en televisie werd uitgezonden. Hij zei dat zijn heengaan verband houdt met het 'klimaat van anarchie' dat thans in het land heerst. In een dergelijk klimaat zouden crises en chaotische toestanden onvermijde lijk zijn. De generaal waarschuwde ook dat Portugal zich in een econo mische crisis bevindt, die volkomen uit de hand is gelopen. Volgens Spinola is ook het program van de strijdkrachten inzake deko lonisatie in Afrika niet gerespec teerd. Hij doelde hiermee kennelijk op het feit dat het nieuwe Portuge se bewind eerst had verklaard dat er referendums gehouden zouden worden in Guinee-Bissau Mozambi que en Angola. 'Onder druk van Zie verder pagina 11 WASHINGTON (Reuter/AP) De artsen die mevrouw Betty Ford. de echtgenote van de Amerikaanse pre sident, behandelen hebben medege deeld, dat een uitzaaiing van haar borstkanker niet is aangetoond. Slechts in twee van de dertig lymf- knobbels die met de rechterborst operatief zijn weggenomen, zijn spo ren van kanker aangetroffen. Me vrouw Ford is geopereerd in het Be- thesda Marine Hospitaal in Washing ton. De werkgevers willen niet praten over invloed van overheid cn vak beweging op de investeringen, over 'afroming' van grote winsten en over verdere verkleining van inko mensverschillen. 'Men zou mogen verwachten, dat de werkgevers al het mogelijke zouden doen om de niet meer te stuiten verdere democratisering van de maatschappij in ouderling overleg zo goed mogelijk te regelen. Zij kiezen echter blijkbaar nog steeds voor hardnekkig verzet tegen alle veranderingen, waar door hun el- gen machtspositie kan worden aan getast', zegt het CNV, hierbij aante kenend dat deze houding alleen maar kan leiden tot felle maat schappelijke en politieke strijd die de onderlinge verhoudingen niet ten goede komt. Volgens het CNV kan noch de over heid, noch de vakbeweging langer aanvaarden dat de overgrote meer derheid van de bevolking nauwe lijks of geen Invloed heeft op de beslissingen waarvan de toekomsti ge ontwikkeling van de werkgele genheid in hoge mate afhankelijk is. Juist nu de werkloosheid zo on rustbarend snel groeit vindt het CNV het van het grootste belang, dat alle betrokkenen samen uitma ken waaraan het voor investerin gen beschikbare geld zal worden besteed. Als hierover binnen het georgani seerde bedrijfsleven geen redelijk overleg mogelijk is, moeten rege ring en parlement beslissen, aldus De Gids. MEDELLI N Tot dusver zijn de lichamen geborgen van ongeveer 100 bewoners van een arbeiderswijk van de Columbiaanse stad Medellin. die zondagochtend door een grond verschuiving werd getroffen. Van officiële zijde werd meegedeeld dat het totale aantal slachtoffers pas over twee of drie dagen bekend zal zijn. Ruim 200 gezinnen zijn dak loos. De aangrenzende wijken zijn ontruimd omdat men nieuwe ver schuivingen vreest. Verrassende verhanden De overeenkomst tussen valhelmen, afbetalingsregelingen en kwik in het eten, is dat de Consumentenbond over alle drie iets te zeggen heeft dat ook voor u belangrijk kan zijn. Dat zetten we dus even ordelijk voor u naast elkaar. Dat mag u als consument van een goede krant verwachten. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIKUWE AIIONNEK NAAM: STIÏ VI DEN HAAG Kamerleden willen van premier Den Uyl en van minis ter Lubbers (economische zaken) weten, wat de plannen van de re gering zij« voor de bouw van de eerstvolgende kernenergiecentrale in ons land. Aanleiding tot deze vraag is enerzijds de verwachting van minister Lubbers, dat reeds in 1976 een begin zou worden gemaakt met de voorbereiding van de bouw van de eerstvolgende kernenergie centrale en de opvatting van de minister-president dat niet voor 1979 zal worden begonnen met de voorbereiding van de bouw van zulk een centrale. De Kamerleden hebben de beide bewindslieden gevraagd te laten weten welke van de twee uitspra ken de juiste uitleg bevat van de plannen van de regering over dit punt. De vragen zijn gesteld door de PvdA-Kamerleden Voortman en mevr. Epema-Brugman, Terlouw (D'66) en Jansen (PPR). Binnenland Strafrechter krijgt 't moeilijk 5 Echtpaar Barelds thuis 5 Buitenland China jubileert 11 Kerk M. A. Beek: professor en pre dikant 2 Sport <;ill<>: I'I.AAÏ - Wenst abonnement op: I Kt JU W tJE HUI'! EKI'AMMKit nIKtiV. E ilAA'.SE CK I NIEUWE I.MIiSE ('KI I/UK IIIS UAI.m.AI) .i tn«rii mt a u b.l Hi'IhhIi per maiitnl/kwiirlii zgcji«*vrii (Jiinr: Niiiini: N.lri*: I'liuils IK UNIVANG UIIAAU: Aflikt Irii serie I Jmici uimn. lil II J v railen il>> /•itliom hrnaii- tlier'nnmeler is tiedrnkl op stevig kunsi Lj Allljil paf ii.i'n. <|i i t tin «m en pen). I.»e ('In IVis "■he I In» tiet mi Hans Kraay: over Oranje' Uit de kerkbladen Nieuwe boeken Lezers schrijven Itadio en tv Puzzel Strips, feuilleton Weer Dichtbij en verder Familieberichten 'Meer praten

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1