Trein ramt Duitse auto, vier inzittenden gedood 1 ien vingers dankzij de snoertoze Philishave Radio- en televisieprogramma's Lid van Jezus-be weging als lerares geschorst Dagrecept Even puzzelen Op spoorovergang in zandweg Blunder Vijfhonderd mensen bij mars tegn atoombom 'Markerwaard voor tweevijfde water en drievijfde land' Po Paul Brand Chirurg in India e< w te bi Oud-sanatornim voor gestoorde bejaarden (e TROUW/KWARTET MAANDAG 30 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND RADIO EN TV T4/K TRO' WINTERSWIJK Bij een botsing van een Duitse auto met een trein op een overweg in een zand weg tussen Winterswijk en Aalten zijn zaterdagmiddag de vier inzittenden omgekomen. Het zijn de heer en mevrouw Ruschner. 21 en 25 Jaar, mevrouw Böhle (46). die de auto bestuurde en de 32-Jarige mevrouw Knabe. allen behorend tot dezelfde familie uit het Duitse plaatsje Herne. De bestuurster van de auto reed de overweg op toen uit de richting Aalten de trein naar Winterswijk naderde. De auto werd In de flank geramd en driehonderd meter mee gesleurd. Het wrak moest met een takelwagen onder de trein vandaan gehaald worden. Het treinverkeer was enkele uren gestremd HILLEGOM De 19-jarige G. M. van SteiJn uit Lisse kwam gister middag om het leven toen hij de macht over het stuur van zijn brommer verloor, nadat hij zijn hand opstak om een kennis te groeten. De Jongen, die geen val helm droeg, belandde met zijn hoofd tegen een winkelpui en was op slag dood. ALKMAAR Op een brug in het Noordhollandse Callantsoog veron gelukte zaterdagnacht de 16-jarige F. J. van der Heide uit Julianadorp. Hij reed tegen een beschadigd stuk van de brugleuning, dat uitstak doordat er eerder een auto tegen aan was gereden, en bezweek ter plaatse aan zijn verwondingen. DEN HAAG De 78-jarige J. Noorlander kwam zaterdagnacht om het leven toen hij in zijn woonplaats werd aangereden door een personenauto, die verzuimde hem oorrang te verlenen. GILZE RIJEN In het Brabantse Gilze-Rljen kwam zaterdag de 63- jarige mevrouw C. A. L. G. van Gilst om het leven, toen zij zonder te kijken een weg overstak en werd geschept door een bestelauto. MEPPEL Bij een ongeluk in het Drentse Havelte zijn zaterdagavond de 22-jarige J. Hamer uit Meppel en de 19-jarige K. Mennink uit Conflict op MAVO in Schoonebeeh Van een onzer verslaggevers SCHOONEBEEK Mej. J. Manschot uit Emmen is als tijdelijk lerares aan de christelijke MAVO-school in Schoonebeek geschorst. Oorzaak van de schorsing zou zijn dat mej. Manschot, die lid van Jezusbeweging is, te pas en te onpas over de bijbel sprak tijdens de les. Havelte om het leven gekomen. Vermoed wordt, dat de jongens, dié beiden op een brommer reden, frontaal met elkaar in botsing zijn gekomen. Voorbijgangers vonden hen op het fietspad langs de Drent se Hoofdvaart. DIEPENVEEN De 19-jarige H. A. M. Klein Koerkamp is in zijn woonplaats verongelukt, toen hij de macht over het stuur verloor en tegen een boom reed. ZUIDWOLDE De 86-jarige W. Hooijer uit Kerkenvelde is in zijn woonplaats omgekomen, toen hij wilde oversteken en werd aangere den door een auto. HEEL In het Limburgse Heel kwam gisterochtend de 20-jarige H. J. Bilttenbach uit het Duitse Wick- rath om het leven, toen hij door oververmoeidheid van de weg raak te en tegen een boom reed. De man had iemand naar Oostende ge bracht en probeerde zo vlug moge lijk weer thuis te komen, omdat zijn vrouw zojuist van een kind bevallen was. LEUSDEN Bij een verkeersonge luk in het Utrechtse Leusden is zaterdagmiddag de 67-jarige W. N. Stegeman uit Voorthuizen op slag gedoed toen hij met zijn auto fron taal op een hem tegemoetkomende vrachtwagen botste. AMSTERDAM De 17-jarige A. Stevens uit Amsterdam is om het leven gekomen toen de auto waarin hij zat. bestuurd door de 22-jarige B. de K.. een bus van het gemeente vervoerbedrijf schampte en op een tegenligger botste. Beide bestuur ders liepen ernstige verwondingen op. De Jezusbeweging heeft tegen het ontslag geprotesteerd en mej. Man- schot zelf overweegt formele stap pen tegen de schorsing te onderne men. Aan mej. Manschot wordt ook kwalijk genomen dat zij op school lectuur over de Jezusbeweging ver spreidde Bestuur en directie weigeren com mentaar. Directeur F. Rhebergen zegt dat de geschorste lerares ge woon met hem en het bestuur kan praten. De lerares zegt echter dat er noch met bestuur noch met di rectie valt te praten; voordat de schorsing kwam zou er al. vele uren gepraat zijn. Merkwaardigerwijs vielen de offi ciële benoeming en de schorsing in dezelfde bestuursvergadering. Aan het begin werd haar de acte van benoeming ter ondertekening voor gelegd. 'Daar had ik geen moeite mee. De bijbel wordt in de statuten all grondslag genomen', zegt mej. Manschot. Mej. Manschot zou slechts vier we ken invallen. De schorsing kwam halverwege deze periode. Na haar ondertekening werd nog geruime tijd gedlscusslëerd en tenslotte gaf het bestuur haar de schorsingsbrief mee. Daarin staat dat zij zich niet aan regels en afspraken heeft ge houden. Mej. Manschot geeft toe dat zij ondanks een verbod door is gegaan met verspreiding van de lectuur. ZIJ zegt dat leerlingen er om vroegen en dat ze na de discus sie die zij met hen had. niet nee kon zeggen Zij liet de kinderen bij haar auto komen om de lectuur te halen Antiliiaans slaatje 4 sinaasappels 1 ananas 50 gram rozijnen 1 glaasje rum 4 bananen sap van 1 citroen De rozijnen in de rum laten trek ken. De sinaasappels tot op het vruchtvlees schillen en in dunne plakken snijden. De ananas in vie ren delen zoals een meloen. Het vezelige middenstuk verwijderen en het vruchtvlees in blokjes snijden. Alles vermengen met de rozijnen en een uur op een koele plaats zetten. De gepelde bananen in schijfjes snijden, met citroensap besprenkelen en vermengen met het slaatje. Menutlp: Xassi goreng. Antiliiaans slaatje. Ook staat in de brief dat ze niet in de geest van de schoolvereniging heeft gehandeld. Ook daarmee is ze het niet eens. De bal kwam aan het rollen toen mej. Manschot, toen ze nog maar vier dagen op school was. op een ouderavond lectuur van de Jezusbeweging aan de ouders gaf. Later kwamen er telefoontjes van verontruste ouders dat op school hetzelfde gebeurde. Mej. Manschot werd zelf opgebeld door een ver ontruste vader die vroeg waarom zijn kind een bijbel mee moest hebben voor de taalles. Mej. Manschot veronderstelt zelf dat men in de Jezusbeweging kri tiek herkent op de kerken. Zij ont kend dat zij ooit een onvertogen woord over de kerken als zodanig heeft gezegd. (ADVERTENTIE) Als je niet altijd weet hoe laat je ergens terecht komt, zou je een Philishave 'compact' bij je moeten hebben. In de reisbagage neemt zo'n snoerloos machientje genoegen met weinig ruimte. Altijd goed geschoren, dankzij twee 'verende'scheerhoofdenvanhet nieuwste type 'super 90'. 4 Philips batterijen houden het geheel lang draaiende. Met deksel spiegel, vanaf f 44.75 PHILIPS SMIDJE VERHOLEN 't HARDE Ruim vijfhonderd mensen hebben zaterdagmiddag deelgenomen aan een anti-atoom bommars, gericht tegen de opslag van kernwapens in 't Harde. Het thema van deze demonstratieve tocht was 'de verschroeide aarde'. De mars had een ordelijk verloop. Op de parkeerplaats bij het zwem bad de Hokseberg spraken prof. Verk,uyl van het Gereformeerde vredesberaad en de kamerleden E- rik Jurgens (PPR). Fred van der Spek (PSP) en Jaap van der Doef Omdat ik van de zondagavond gestarte NOS-serie De Wolvenman nog verscheidene afleveringen zal kunnen bekijken, gaf lk de voorkeur aan De Hond was Executeur, een afgerond tv-spel van Hans Keuls naar de roman van oud-notaris K. Abma. De realisering in de regie van Bob Löwenstein is me echter niet meegevallen. Het leek zo aardig te beginnen, maar in de uitwerking van een aantrekkelijk gegeven, gingen onvolkomenheden al gauw opvallen. Men zegde zijn rol op. maar de meeste figuren werden niet vol doende levensecht. Ook was de ontwikkeling van het verhaal vaak te amateuristisch en wel eens ongeloofwaardig. Het was natuurlijk een blunder. Jan Blaaser een dubbelrol te laten spelen. Eerst al verdacht persoon met baard en dan wordt hij door de hond Centho niet herkend, maar even later draaft het dier hem achterna als hij zonder baard in beeld komt. Ga je natuurlijk denken, dat het beest wat man keerde. maar het was een fout van de regisseur. De NCRV onderbrak in Amerikaanse stijl dit spel om reclame te maken voor programma's in het nieuwe seizoen. Als onderbreking van de aandacht niet plezierig, maar uit propagandistische ovreweging wel slim omdat een Nederlandstalig stuk altijd een fikse kijkdichtheid haalt. Veel meer geboeid heb ik gekeken naar het zevende deel van Als de Dag van Gisteren. Menig verhaal is niet zo spannend en instructief als deze knappe visualisering van de recente historie. Graag zwaai ik lof toe aan Jan Pieter Visser voor diens film Sssst, de dominee komt eraan. Volgens een eigen idee ging hij op zoek naar de ervaringen van jonge predikanten in het eerste jaar van hun 'praktijk'. Daardoor kwamen verrassende aspecten aan het licht. Niet alleen omtrent de veelzijdig heid van theologische denkbeelden, maar ook in de karakterstructuren en de persoonlijke aanpak van het pastorale werk. Ik acht deze film. waarvoor de cineast Jan Schaper een reeks voor treffelijke en goed aangevoelde beelden schoot, uitstekend geschikt als discussiemateriaal bij de oplei ding van predikanten en voor de dialoog in de gemeente zelf. De centrale gedachte is hier vervat in de uitspraak: 'Niemand kan ge tuigen zonder overtuigd te zijn. Van de zaterdagprogramma's heeft een onderdeel van Brandpunt de meeste indruk op mij gemaakt. Een reportage over de uitzichtloos heid van een paar duizend jonge Surlnamers in Rotterdam. Zij worden niet goed opgevangen, zijn zonder werk. maar krijgen geen steun, maar drijven langzaam naar diefstal en verslaving. Eindelijk schijnen ook de autoriteiten te zijn ge schrokken. Ze kunnen echter niet becijferen bij hoeveel jongeren de innerlijke beschadiging reeds fataal ls. Wij weten nog altijd niet veel omtrent onze gekleurde rijksgenoten. TON HYDRA Rijksdienst overweegt: LELYSTAD Bij de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders denkt men er op het ogenblik over om de Markerwaardpolder slechts 39.000 hectare groot te maken, en niet 65.000 hectare, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. Dit zei prof. dr. R. H. A. van Duin, plaatsvervan gend directeur van de Rijksdienst bij de opening van het ANWB- kamp in het Larserbos. 'Elke volgende polder is geen na bootsing van de vorige. Dat is ook de uitdaging die de Markerwaard ons momenteel biedt, zei de heer Van Duin. 'De mogelijkheden van een dergelijke polder zijn enorm: naluurbouw. watersport, recreatie, voedsel of ruimte voor benarde ste delingen. De vraag is niet wat zou je ermee doen, maar aan welke bestemming geef je de prioriteit. Niet hoe groot de randmeren zijn, maar: hoe functioneren ze? De ge dachten van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders gaan uit naar tweevijfde wat er en drievijfde land van de 65.000 hectare Marker- waardgebied'. aldus de heer Van Duin. De mogelijkheid van een vliegveld in de Markerwaard bracht hij niet ter sprake. 138. 'Hem achterna, lui!' riep smid- je Verholen uit en meteen zette hij de pas er in. Rudolf en Egoneel volgden hem op de voet. maar ze begrepen er nog niet veel van. Dat is eigenlijk ook logisch, want het was de eerste maal in hun leven, dat ze een erkend rijksbelasting- gaarder in paniek zagen wegvluchten van een kelder vol kostbaarheden en gouden voorwerpen. Toen ze buiten adem bij de slotpoort aan kwamen. zagen ze daar de heer Cus staan, die met tranen in de ogen een biljet van een kroon overreikte aan smidje Verholen. 'Ik had het bord niet gezien', weende Sijmen somber. 'Ik wor oud. Mijn ogen worden slecht. Het is het beste, dat FERDINAND ik maar met pensioen ga.En het was een volkomen gebroken en terneergeslagen belastinggaarder die even later wegwandelde, na gestaard door een vrolijk drietal. 'Dat was buitengewoon slim van je. Verholen', lachte de oude Egoneel. 'Kerel, kerel, als we jou toch niet gehad hadden, dan waren we ook deze schat weer kwijtgeweest. Ik tóch me nog een kriek, als ik er aan denk. dat jij de eerste man bent, die erin geslaagd is bij de belasting een kroon uit de zak te peuteren. Jonge, jonge, jonge, we moesten er nou maar eens een fijne dag van maken.' 'Liever niet.weerde de smid bescheiden af. 'Laat me maar naar bed gaan. want ik ben moe. We hebben im mers zo'n vreselijke drukte en op winding achter de rug.' 'Luiste1 eens. Verholen', zei Rudolf toet 'Jij hebt de schat gevonden en w geven jou er iets van mee. Dat billijk.' 'Geen sprake van!' wier de smid tegen. 'Ik heb in mij eigen land een behoorlijk banksal do en ik heb jullie geld niet nodig 'En toch zul je als herinnerln een mooie, gouden beker krijgen zei Egoneel. 'Ik zoek een hé mooie voor je uit. Maar vertel on nu eens wanneer je van plan ber weg te gaan.' 'Zo gauw mog( lijk', lachte smidje Verholen. 'Ht langer ik hier blijf, hoe meer schijnt te gebeuren. De in P< proel aangi om ontd< rings van gekrc gevol voori Kaul zen strati een D'Ar invlo vóór Gom koloi voete steld< door 90 Op een dag stond Paul bij een patiënt in de chirurgische kliniek. Hij keek naar het gezicht van een van zijn collega's terwijl deze de patiënt vragen stelde. Hij hield daarbij het hoofd wat schuin en had een wenkbrauw omhooe ge trokken. Verbaasd vroeg hij: 'Waar om kijk jij zo? Dat is precies de gelaatsuitdrukking van mijn oude prof in Londen'. De andere aanwezige artsen lach ten Tn de uwe!" zei een van hen. Paul stond perplex. Hoe was het mogelijk dat hij ln die tijd niet alleen de wetenschappelijke metho den maar ook zulke kleine dingen als de gedragswijze aan het bed van patiënten, tot aan de stand van zijn hoofd en de uitdrukking van zijn gezicht, had overgenomen? Waar kan dat zijn begonnen, dacht hij. Want wie zegt dat mijn orofes- sor het niet ook van iemand heeft misschien ""eindelijk wel van Hippocrates zelf' Hij ging bij zichzelf ziin eewnonten nog eens na. en ontdekte dat hit Inderdaad van m»»ér dan een vin zijn leraren trekles had geërfd Zij op hun beurt waren weer de erfge namen geweest van een lange reeks pioniers van de eeneeskundp '-«n het westen, tot aan de kloosterlin gen uit de middeleeuwen toe toen mensen met een geringe kennis maar een groot mededogen met het lijden van hun medemensen hun rri Dorothy Clarke Wilson Vetultn;: H. A- Sehreuder Uitgave: Doek en centrum BV houding bepaalden ten opzichte van de lijdenden. Zo kon gezegd worden dat. al waren veel van zijn collega's niet godsdienstig, zij toch in hun gedragingen iets weerspie gelden van de gevoelens en drijfve ren van hen die eens de genees kunde zagen als een deel van hun dienst aan God. en aan hun mede mens. Ook het oosten had echter zijn trgdltie op dit gebied, een bescha ving en een levenswijze die door lange eeuwen was ontwikkeld, eeu wen waarin de mensen zich zagen gesteld tegenover overstromingen, hongersnoden, epidemieën, onder voeding en ziekten.De westerse arts die naar het oosten kwam maakte een grote fout. als hij. prat op zijn wetenschappelijke kennis, meende dat hij een wereld betrad die volkomen gespeend was van medische traditie en kennis. Niet zonder succes beoefende men in India de chirurgie lang voor zoiets in het westen zelfs maar binnen het gezichtsveld kwam. De genees kundige genootschappen, die hun kennis en kunde van vader op zoon doorgaven, de eeuwen door. hielden zich bepaald niet. slechts met kwak zalverij bezig Veel lijden had India gekend, zeker, maar ook veel moed. Dood had het land gezien, maar ook geboorte. En bij alle lijden en alle sterven was er ook veel geduld en veel vriendelijkheid, veel kame raadschap en saamhorigheidsgevoel tussen sterken en zwakken. Om echt hulp te kunnen bieden in een land als India, had Paul ontdekt, moest een dokter de cultuur leren begrijpen en respecteren, die in zoveel eeuwen tot ontwikkeling was gekomen, zich telkens aanpassend aan haar eigen problemen. De noodzaak daarvan werd hem nog eens te meer duidelijk in de derde periode die hij ln India door bracht. een tijd die werd geken merkt door de langzame doorbre king van de verkeerde voorstelling van de buitenwereld, die nu gelei delijk kwam open te staan voor zijn ideeën. In 1959 kwamen de eer sten stage lopen in Vellore en Kiri- giri. eerst alleen nog artsen uit India zelf en een arts uit Engeland die in Korea zou gaan werken. La ter kwamen er ook anderen, uit alle landen ter wereld. Een vijfduizend hand- en voet-ope- ratles had men inmiddels in Vellore en Karigiri gedaan. Paul. die daar van misschien de helft voor zijn rekening had genomen, stond ge reed iedereen die maar wilde op te leiden vooropgesteld dat hij be reid was onder een boom of in een tent te slapen De moeilijkheid hen onder dak te brengen werd name lijk van iaar tof iaar groter. In het jubileumjaar 1960. de zestigste ver jaardag van de stichting van het Mediaal College door dokter Ida, zag men evenwel kans een nieuw ge bouw voor de huisvesting van de z'ch specialiserende artsen op te r.chten. Radio vandaag HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Levende Woord. 7.08 (S) Preludium. 7.3.0 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 Aangestipt. 8.00 (S) T Deum Laudamus. 8.24 Op de man af. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. huisvr. 8.45 (Si Plein publ. 10.30 Nws. 10.33 (S) Licht vocaal ensemble met solist. 10.50 School radio. 11.00 In 't zilver. 12.00 (S) Killma Hawaiians Show. 1221 Voor boer en tuinder. 12.26 Med. t.b.v. land- en tulnb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu. Aansl.: Makro. 13.00 <S' Metrop. ork. met zang- solisten. 13 25 Onder schooltijd. TROS: 15.00 (S) Kind en wij. 15.30 Nws. 15.33 <S> Amusem.muz. 16.00 (S) Mondje Frans. 16.30 (S) Keerpunt en de beteke nis ervan ln een mensenleven. 17.20 Overheidsvoorl.: Suriname Journaal 17.30 Nws. 17.32 Aktua. PP- 18 19 Uitz DS'70. TROS: 18.30 Nws. 18.41 (S> Specialiteiten a la carte. EO: 20.00 Bijbelstudie. 20.15 (S) Kerk en zending In Indonesia. 20.40 (S) Finale voor U! 21.20 (S) Avondsluit. NCRV: 22.40 (S) Hier en nu. NOS: 22.50 CS) Hobbyscoop. 23.20 (S) Jazz in Aktie 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Spitsuur. (8.00 Nws: 8.11 Dingen v.d. dag.) 9.00 (S) VARA-Dansork. met solisten. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NOS: 9.50 (S) Muz. uit de Middeleeuwen en Renaissance. 10.30 Meer over minder, met 11.00 Nws. 11.40 R VU. 12.00 Den Haag deze week. 12.15 (S) Prom. Ork. 12.50 Recht en slecht. 13.00 Nws. VARA: 13.11 Dingen v.d. dag. 13.20 Ombudsman NOS: 13.30 Vonken onder de as. 13.50 <S) Eurollght. 14.15 Zoeklicht op Nederl. 16.00 Nws. EO: 16.03 Klankbord. 16.10 (S> V.d. kinderen. 16.30 (S) Licht en uitzicht. 17.00 (S) Onderweg. 17.40 Over heidsvoorl.: Den Haag aan de lijn. 17.55 Med. EO: 18.00 Nws. 18.11 Klankbord. 18 30 (S) V.d. Jeugd. 19.00 PP: ültz. D'66. 19.10 Grote opdracht. 1925 CS) WIJ hebben een woord v.d. wereld. NCRV: 20.00 Nws. 20.05 Overdenk. 20.15 Klass. muz. 20.55 Dodenboek voor Putten. 22.05 Omr.ork mod. muz. 22.15 (S) Llterama. 22.45 (S) Viool en klavecimbel: klass muz. 23.15 (Si Planorecital: klass. muz. 23 55-24.00 HILVERSUM III AVRO: 7.02 Drie op Je boterham. <8 02- 8.05 Radiojournaal.) 9.03 Pep op drie dag. 14.03 Pop-Kontakt I. 15.03 Pop- Kontakt II. 16.03 Hitmeesters. met oa Amerlk. en Intern, top-hlts. (17.03-17.06 Radiojournaal.) NOS: 18.02 Joost mag niet eten. 19 02 Drie loopt achter. VPRO: 20.00 VPRO- Maandag. 20.02 Tilt (S); 21.02 (S) Jazz: 22.02 (Si Rik Zaal; 23.02 (S) Wlm Noordhoek; 0.02 Diep ln de nacht. KRO: 20.02 (S) KRO-op-drle-nacht-sterio-cock- tail. NCRV: 4.02 Bent u er al? VARA: 6.02-7.00 Alfred Lagarde. Speciaal Hoe Julie Andrews en Dick van Dyke een show maakten in Londen laat de AVRO In de vooravond zien.. Ned. 1/19.05 I De TRÖS start met drie nieuwe series. Dat zijn: Arpad de zigeuner (19.05). Het zal je kind maar wezen (19.25) en Dc liefdes van Napoleon (21.20). Er tussenin staat de kwis Alles of niets. Ned. 2/20.20 Selh Gaaikema stelt jonge arties ten voor onder het motto: 'Tussen droom en draad'. Ned. 1/22.15 Na énige probeersels krijgt men de eerste volledige Aktua te zien, de actualiteitenrubriek van de TROS, waarover zoveel te doen is geweest. Ned. 2/22.15 e lk dacht dat ik dood was, is een waardevolle Duits-Franse .film over een meisje dat na een inzinking op nieuw het leven leert aanvaarden. Duits!. 2/21.15 TV vandaag NEDERLAND I NOS NOT 11.10-11.35 Schooltelevisie NOS 18.45 Paulus Ie Bos kabouter 18.55 Journaal AVRO 19.05 Julie en Dick in Covent Garden NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 Kies uw Gouden Plaat 21.15 AVRO Rally 21.25 Cannon 22.15 Tussen droom en daad NOS 23.10 Journaal NEDERLAND II TELEAC 18.15 Gemeenteraad - les 7 18.45 Paulus de Bos kabouter 18.55 Journaal NCRV-radio vraagt aandacht voor de door Gerrit Pleiter geschreven herdenkingsdocumentaire Dodenboek voor Putten. Vooraf praat Jan Zin del met oud-verzetsman Plet Dan- kaart. Hilv. 2/20.55 9 In Literama kan men nader kennismaken met de schrijver Ger rit Pleiter. Hilv. 2/22.15 De Radio Volksuniversiteit geeft informatie over permanente educa tie en de verschillende ideeën die hierover bestaan. Hilv. 2/11.40 19 05 Arpad de Zigeuner 19.25 Zal je kind maar wezen (1) NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Alles of niets 21.20 Liefdes van Napoleon (1) 22.15 Aktua TV NOS 22.50 Journaal 01 w eei ca be los me nie cei cei w1 ad ve: Horizontaal: 1. hap. 4. rood in de wapenkunde. 7. familielid, 8. slappe (Wordt vervolgd) koffie, 10. water in Friesland, 12. wier, 14. toiletartikel. 15. smalle weg. 16. voorvoegsel. 18. welaan, 19. soort appel. 22. bijbels figuur. 24. streeksgewijze. 25. voorschrift. 26. mannetjeseend, 28. voegwoord. 30. voorzetsel. 31. telwoord. 33. mode gek. 35. lor, 37. motorschip (afk.). 38. top in de Berner Alpen. 40. muzieknoot. 41. kraam, 42. schaap kameel. Verticaal: 1. danspartij, 2. oude lengtemaat, 3. deel van een boom. 4. horizon, 5. water in Friesland, 6. meisjesnaam. 7. tweetal, 9. teken in de dierenriem, 11. plaats in N.H., 13. gunstig gezind. 15. borstwering. 17. neerslag. 18. leed. 20. eer. 21. duivenhok, 22. plaatsje onder Gramsbergen. 23. Engels bier. 25. gordel. 27. bergplaats. 29. spinne- web. 32. Europeaan. 33. gezond. 34. achting. 36. bid (Lat.). 38. voeg woord. 39. rondhout. OPLOSSING VAN VRIJDAG Horizontaal: 1. permissie, 2. aria- ka-rem: 3. nat-nar-Ira; 4. tree-tip- si; 5. oot-nadeel: 6. merel-aker; 7. itala-ar-do; 8. mak-alt-ore; 9. emo tie-las. Verticaal: 1. pantomime: 2. èri roe-tam: 3. rite-tra-ko; 4. manei el-at: 5. ikat-ala-li; 6. sar-Ida-At 7. Sri-pek-rol: 8. iers-eed-ra; email-roes. APPELSCHA/HAREN Het vro gere sanatorium voor tbc-patlënt< van de vereniging 'Beatrixoord' Appelscha wordt met minlsterlS toestemming omgeschakeld tot et verpleeghuis voor gestoorde bejaa den. Doordat de tuberculose laatste jaren op zijn retour is, wi al een ontwikkeling in deze ricl ting gaande. Ter verbetering van de outillage z ongeveer drie miljoen gulden wo den geïnvesteerd, werd op een algi mene vergadering van de veren ging meegedeeld. Het aantal b< dden wordt gehandhaafd op 105. 1 Haren zal de revalidatie-afdelii worden uitgebreid en verder is h< de bedoeling de dagrevalldatie aa te pakken. VI Ik ied du m

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4