J. Smallenbroek (65) overleden President Spinola verliest steun Twente woedend op Van Gemert deze krant Zware kraan door brand verwoest Toestand van Betty Ford 'bevredigend' In Moskou toch tentoonstelling abstracte kunst Beweging van de Strijdkrachten achter premier Concalves Zogezegd Van onze sportredactie AMSTERDAM Ajax en PSV zijn ook de vijfde competitieron de zonder kleerscheuren doorge komen De Eindhovenaren deden dat zonder al teveel problemen bij Excelsor (1-3) maar in het Olympisch Stadion waar Ajax en FC Twente elkaar ontmoetten ging het uiterst moeizaam. Het was zeker geen goede wedstrijd die door Plet Keizer (officieel) werd beslist in de veertiende minuut. In de tweede helft ontstonden echter grote problemen toen de strijd juist op z'n onaantrekke lijkst was. Scheidsrechter Arie van Gemert die een dieptepunt in zijn carrière markeerde met een rits blunders, keurde twee doelpunten van FC Twente af. Het eerste van Johan Zuldema wegens 'buitenspel', terwijl le dereen dacht dat het hands was behalve Zuldema zelf. Even later deed hij dat opnieuw toen Zul dema de bal op zijn borst had opgevangen en Ajax doelman Schrijvers had gepasseerd. Van Gemert kreeg toen letterlijk en figuurlijk heel FC Twente op zijn rug (zie foto) maar tole reerde die aanval zonder manke ren Het bleef dan ook 1-0. In de eerste divisie haalde Eind hoven de eerste periodetitel bin nen. Daarvoor bleek een doel puntloos gelijkspel tegen FC VVV al voldoende. Op wielergebied zorgde Gerben Karstens voor een grote triomf door de klassieker Tours-Parijs (vroeger Parijs-Tours) te win nen Het hockeyduel Europa- Azië met Ties Krulze in de hoofdrol verliep spektakulair maar zonder treffers. Meer nieuws op de sportpagina's. door vijanden van de vrijheid tegen de democratische orde te worden gebruikt'. Radioberichten en linkse pamfletten meldden dat door het optreden van de militairen een 'sa menzwering van reactionairen' was verijdeld. Volgens een communis tisch pamflet was de Amerikaanse geheime dienst, CIA, bij het kom- plot betrokken De socialistische partij maakte bekend dat in een huis tegenover dat van premier Goncalves een geweer met een te lescoopvizier was ontdekt. De gehele zondag bleven de weg versperringen door burgers en mili tairen bemand, hoewel de Beweging van de Strijdkrachten had laten weten dat de militairen het nu. best zelf aan konden. Zij had de burgers gevraagd zich van het aanhouden en doorzoeken van auto's te ont houden. De burgerwachten, van wie sommigen armbanden droegen met het opschrift 'Liga van jonge com munisten' weigerden echter aan feet bevel gevolg te geven. Zij reikten pamfletten uit waarin zij iedereen opriepen de volksbarricaden tegen 'de oprukkende, reactionairen' te versterken en de vrijheid te verde digen. Het was verder rustig in Lissabon. De tanks\ rond het presi dentiële paleis waren verdwenen, evenals de helikopters die een et maal op de binnenplaats hadden gestaan. De Portugese minister van buiten landse zaken Mario Soares heeft op een persconferentie in Straatsburg gezegd dat de Portugese democratie versterkt te voorschijn is gekomen uit de jongste crisis: Het feit dat president Spinola, 'wiens benade ring cn tactiek niet altijd dezelfde is als een deel van de Beweging van de Strijdkrachten tenslotte de demonstratie heeft verboden is een overwinning voor ^le democratie', aldus de bewindsman. Arrestaties Er zijn honderden personen gear resteerd. Onder hen bevinden zich veel prominente Portugezen zoals Alberto Franco Nogueira. een voor malige minister van buitenlandse zaken onder de regering-Caetano, Joaquim Silva Cunha, tot aan de staatsgreep minister van defensie. Cesar Moreira Baptista. die toen minister van binnenlandse zaken was, Nuno Jose Serra Alves Caeta- no. zoon van de afgezette premier, Elmano Alves. leider van de Accao. Nacional Popular, de enige toege stane politieke partij onder het vo rige bewind, generaal Kaulza de Arriga, voormalig minister en voor malig militair bevelhebber in Mo zambique, alsmede generaal Pereira de Castro, commandant van het ontbonden rechtse paramilitaire Portugese legioen. Militairen in Lissabon onderzoeken auto's op wapens. Lid van Raad van State en oud-minister Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In Wassenaar is gistermorgen in de leeftijd van 65 jaar overleden de heer J. Smallenbroek, lid van de Raad van State, oud-minister van binnenlandse zaken en bestuurs lid van de dagbladen van Trouw/Kwartet. De begrafenis is vastgesteld don derdagmiddag op de begraafplaats te Wassenaar. Aan de begrafenis gaat een korte dienst vooraf in de Gereformeerde Bloemkampkerk aan de Bloemkamplaan 44 in Wasse naar. Jan Smallenbroek werd op 21 fe bruari 1909 in Assen geboren. Hij volgde de Indertijd gebruikelijke particuliere opleiding voor de regi stratie en het notariaat en woonde na voltooiing van zijn opleiding in tal van plaatsen in ons land. Hij vertelde eens schertsend 'in alle provincies van ons land' te hebben gewoond. Al jong ook was hij actief in de politiek. In Elburg. waar hij vlak voor de oorlog woonde, was hij voor de anti-revolutionaire partij lid van de gemeenteraad en wet- Zie verder pagina 5 J. Smallenbroek Voor een in memorlam, geschreven door Gesina II. J. van der Molen, een van de oprichters van 'Trouw' en oud-hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, zie elders in deze krant. Van een verslaggever BRED:4 —Bij een felle brand gis teravond in Breda is een grote loods van Stoof Mammoet Trans port volledig verwoest. In de loods stond de eerste 280 tons kraan van het merk Liebherr opgesteld, die de firma vandaag yoor de eerste keer bij een zwaar transport zou inscha kelen De kraan was onlangs aangekocht voor 2,5 miljoen gulden en was volgens Stoof de enige in zijn soort in Europa In de loods bevond zichfa voorts allerlei ander materieel. De totale schade wordt voorlopig ge^ raamd op tussen de drie en vier miljoen. Verondersteld wordt, dat de brand is ontstaan nadat werknemers gis-a termiddag nog laswerkzaamheden aan de kraan hadden uitgevoerd. Democratie is een kwetsbaar prcdukt, zeker in de fase van opbouw. In Portugal weten ze daar alles van. Het was op het randje, dit weekeinde. Uitgebreide aandacht voor Lissabon dus. Sommige kasplantjés zijn ons nu eenmaal dierbaarder dan andere. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIKUWK AIIO.WKK NAAM: STUWT: GIHO: ADVERTENTIE) l* W rechten/economie/gêducdenis iXi JIkx I[ door geheel rwWIand -m ■'wntfhto'ein35,uetcfH030*940641 Wenst abonnement op: TKUUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT NIEUWE LE1DSE CRT. DOROTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Hrlaall per inuaml/kwartaal Opgegeven door: Naam: Ad re»?: IMaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelen-serie 'Onderncmings raden' door prol. dr. II. J. vat Zuthem. Fraaie thermometer (goud bedrukt op stevig kunstleer) Altijd paraatmap brielpa pier en pcu). Schrijf op de envelop: De Chr. I'crs, antwoordnummer 27»2, A'ihm Een postzegel Is niet''nodig p.le betalen wij. Neemt president niet deel aan verkiezingen? WASHINGTON (Reuter) Betty Ford, de vrouw van de Amerikaanse president, heeft zaterdag ëen ope ratie ondergaan waarbij haar rech terborst is afgezet. Tijdens een rou tine-onderzoek was donderdag ge bleken dat zich een kankergezwel had gevormd. De 56-jarige 'First Lady' van Amerika werd vrijdaga vond opgenomen en zaterdagoch tend naar de operatiekamer ge bracht. De behandelende artsen van het marineziekenhuis Bethesda noemden haar toestand gisteravond 'bevredigend'. Er hebben zich geen bijzondere problemen voorgedaan tijdens en na de operatie die drie uur duurde. Bloeddruk, pols en temperatuur waren gisteravond normaal. Na de operatie heeft me vrouw Ford een redelijk goede nacht gehad. Vandaag mag zij al weer even ziten en wat lopen, ter wijl zij morgen voor het eerst weer wat kan eten. President Ford is door de ziekte van zijn vrouw anders gaan denken over de presidents-verkiezingen van 1976 zo heeft één van zijn naaste vrienden volgens Newsweek gezegd. Als zijn vrouw 'nee' zegt zal Ford niet aan de verkiezingen deelnemen, aldus de niet nader genoemde vriend. Binnenland Henk van Ulsen op 'Dag Maandag' 6 Buitenland Rapport over economie komt Labour van pas 7 Kerk Lewitin: ik ga over vijf jaar terug 2 Nieuwe boeken 2 Lezers scta rijven 2 Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Recept, puzzel 4 Commentaar5 Probleem Dag maandag 6 Weer 7 Familieberichten 14 Nieuwe LeMse Courant „Stantvastich ia ghabtavan CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert In teghenepoet I" Iteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V, De Christelijke Pers. Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal nlllj MAANDAG 30 SEPTEMBER 1974 55ste jaargang no. 152 I.EIDEN. Zoelerwoudseweg 23. tel. 33741. WASSENAAR, v. Zu.vlrn van Nijeveldt- straat 372, telefoon 1441. Afd. Bezorging vanat 08.30 uur MOSKOU (AP, DPA Reuter) Zo'n vijfduizend Russen hebben gisteren in het Ismailow-park in Miskou onder een stralende herfstzon een tentoonstelling van abstracte schilderijen be zocht. Een meisje uit de noorde lijke stad Yaroslawl had meer dan drie hónderd kilometer ge reisd om de expositie te zien, waarvan zij 'bij geruchte' had gehoord. Ouders tilden kleine kinderen op om hen over de hoofden van de menigte een blik te laten werpen op de schilderij en. Een man vroeg: 'Hoe kun je 'Je moet het voelen' dit in vredesnaam begrijpen.' Een omstander antwoordde hem fel: 'Je hoeft het niet te begrij pen, je moet het voelen.' net gemeentebestuur van Moskou had na lang touwtrekken toe stemming gegeven voor de ten toonstelling. Twee weken gele den werden 24 kunstenaars met bulldozers, vrachtauto's en wa terkanonnen verdreven van een gazon waar zij hun werk wilden tentoonstellen. Zij hadden geen officiële toestemming, omdat hun werken niet passen in de Russi sche kunststijl, het socialistisch realisme. Het schoonvegen van het expositieterrein kreeg echter zoveel publiciteit in het westen dat de Russische autoriteiten kennelijk overstag zijn gegaan. Van de 65 kunstenaars die giste ren hun werken exposeerden waren drie leden van de Russi sche kunstenaarsbond, de 55-ja- rige 'held van de Sowjet-Unie' Alexei Tsjapoeskin. Victor Ska- lin en Michail Odnoralow. Tsja- poeskin is een tijdlang gearres teerd geweest, omdat de kunste naarsbond zijn leden had verbo den aan de expositie deel te nemen. De schilder vindt echter dat een nu officieel toegestane tentoonstelling niet 'staatsvljan- dig' kan zijn. LISSABON (AP, Reuter, UPI) De Beweging van de Strijd krachten in Portugal heeft gis teravond nadrukkelijk steun be tuigd aan eerste minister Vasco dos Santos Goncalves. De bewe ging liet echter in het midden of zij ook nog steeds achter pre sident Spinola staat. Vertegenwoordigers van de Bewe ging voor de Strijdkrachten jon ge officieren die een half jaar gele den de staatsgreep pleegden waar bij Spinola aan de macht kwam hebben gisteren drie uur met de president gepraat. Zij wilden de 'logische politieke gevolgen' van de huidige toestand in Portugal be spreken. Tussen de nahr rechts nei gende Spinola en de links-georiën teerde Goncalves heeft zich de af gelopen dagen een machtsstrijd af gespeeld die in ieder geval voorlo pig in het voordeel van de Goncal ves is beslist. Kringen die in nauw contact staan met de regering in Lissabon zeiden gisteravond dat Spinola worstelt om zijn greep op het land te behouden. Nederlaag' Zaterdag leed de president een ge voelige nederlaag toen hij op het laatste moment een betoging afge lastte die door een zich 'de zwij gende meerderheid' noemende be weging ten gunste van hem was georganiseerd. Linkse partijen, vak bonden en studentengroeperingen waren fel tegen de demonstratie omdat zij zou zijn op touw aangezet door aanhangers van de op 25 april afgezette dictator Marcello Caetano. Zij oefenden druk uit op Spinola om de demonstratie te verbieden, Ik vind het een leuke uitdaging de verhoging van de benzine prijs tot zeker 1 januari tegen te houden. Minister Lubbers Opklaringen Vandaag: zonnige perioden en afnemend buiig. Meest matige wind, ruimend van zuid tot zuidwest naar west tot noord west. Maximum temperaturen omstreeks 13 graden. Morgen en overmorgen: Eerst opklaringen met plaatselijk een bui. later mogelijk regen, temperaturen aan de lage kant. Morgen zon op: 6.40 onder: 18.19 maan* op: 17.51 onder: 6.47 Ziekte van Weil ook onder Drentse honden Fikkie is ook wijlen Soares: democratie versterkt maar deze hield het been stijf en gaf officieel toestemming. De rege ring verbood kranten te verschij nen, haalde de radio uit de lucht en maakte bekend dat alle maatre gelen zouden worden genomen om de betoging vredig te laten verlo pen. Op dat moment kwam de Be weging voor de Strijdkrachten in actie. Zij nam de officiële radlozeii- der onder beheer om een veroorde ling uit te spreken over de 'groei ende activiteit van personen die relaties onderhouden met de meest reactionaire kringen'. Socialisten au communisten wierpen barrica des op op de toegangswegen naar Lissabon en doorzochten naar de stad rijdende auto's naar wapens. Later kwamen militairen de burgers arresteren. Door de knieën Na een ochtend van spoedvergade ringen ging Spinola door de knieën. Hij verbood de betoging om 'con frontaties te voorkomen'. De radio zond daarna voortdurend verklaringen van de Beweging vrui de Strijdkrachten uit waarin deze meedeelde de situatie volkomen meester te zijn en dat grote hoe veelheden wapens in beslag waren genomen 'die bestemd waren om

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1