U|Z[2|E|l^JM|C)'|E SH a a a a Uitstekend boek over ondergang Ned.-Indië Trouw-Kwartet door j. e. koch Dc geschiedschrijving over de oorlog in de Pacific en spe ciaal de ondergang van Neder- lands-Indië in de oorlog is nog altijd vrij dun gezaaid. Er zijn natuurlijk wel een aantal boe ken over verschenen, die ech ter voor het merendeel bepaal de onderdelen behandelen; het werk van de onvermoeibare onderzoeker C. van Heekeren, die vier boeken heeft geschre ven, gecomponeerd uit bijeen gebrachte persoonlijke getui genissen, is daartussen een bij zondere uitschieter. Is er wel belangstelling voor wat in de oorlog met „ons Indië" is gebeurd? In vergelijking met dc enorme omvang literatuur over de oorlog in Europa lijkt het wel of die gering is. De naoor logse periode 19451949, waarin de li quidatie van het Nederlandse koloniale rijk werd voorbereid, is tot nu toe even min nauwkeurig beschreven, daar het onttrokken is geweest aan dc parle mentaire enquête. Wij zullen dus moe ten wachten op enerzijds de geschied schrijving van dr L. de Jong. die heeft aangekondigd twee delen te zullen be steden aan de oorlogstijd in Neder lands-Indië en anderzijds op het onder zoek naar de archieven over '45-'49 dat eindelijk op aandrang van het parle ment is begonnen. Dat betekent niet dat er niet nu en dan publikatics verschijnen die belang rijk zijn voor de geschiedschrijving van dc oonog in Nederlands-Indië. Wij noemden al het werk van Van Heeke- en; thans is verschenen een boek van J. C. Bijkerk, „Vaarwel! Tot betere tij den!" uitg. T. Wever, Franoker, dat hij noemt een documentaire over de on dergang van Nederlands-Indië. Een boek van kwaliteit, dat in belangrijk heid zeker tussen die van Van Heeke ren thuis hoort. Strikt genomen mag het geheel geen documentaire heten. De auteur heeft de beschikking gekregen over het dag boek. dat zijn tante mevr. A. C. van den Hout-Bennink heeft bijgehouden, toen zij zich in 1940 met haar man van Zuid- Afrika naar Indië begaf. Zij maakte de periode mee tot de inval van de Japan ners. de inval zelf en het drama van de ondergang van het schip de Poelau Bras, dat op de vlucht van Java door Japanse vliegtuigen werd gebombar deerd en tot zinken gebracht. Haar men kwam hierbij om het leven; hij was een van de bijna 200 slachtoffers (het precieze aantal is niet bekend) in dit drama, dat o.m. ook beschreven is 'oor Johan Fabricius in een gedenk boek „Brandende Aarde" voor de BPM (1949) en door de Amerikaanse oorlogs correspondent William McDougall van United Press in zijn boek „Six bells off Java". De auteur maakt ook gebruik van beschrijvingen in dit boek, alsme de van persoonlijke dagboeken en brie ven va:anderen, gebruik. Die eigen interpretaties van de ge beurtenissen geeft het boek een bijzon dere authenticiteit. Het documentaire karakter krijgt het door het speurwerk van Bijkerk o.m. op het Indische afde ling van het rijksinstituut voor oorlogs documentatie te Amsterdam. Dat deel van het boek beslaat het einde vani de ambtsperiode van de gouverneur-gene raal De Jonge en die van zijn opvolger Starkcriborgh Stachouwer (1936-1942). Bijkerk heeft niet de bedoeling gehad een uitputtende geschiedenis te be schrijven, maar eerder het belichten van een aantal belangwekkende ge beurtenissen. Hij schrijft over de inter neringskampen op Bovcn-Digocl en toont duidelijk sympathie voor een aantal nationalistische Indonesische leiders van die tijd onder wie de jonge Soekarno, maar niet de latere volks- menner „die duizenden inheemsen de dood injaagt door ze als romusha's uit te leveren aan zijn Japanse vrienden, de onverbeterlijke vrouwenjager en egocentrische ijdeltuit, die zijn volk in de diepste ellende en armoede zal stor ten". Dit laatste citaat laat zien dat Bij kerks boek niet een feitenopsomming is, maar doortrokken van uitgesproken meningen. Zo verdiept hij zich ook in de vraag waarom de NSB in het vroe gere Nederlands-Indië zo'n gunstige voedingsbodem had gevonden wel ke echter volkomen in het tegendeel omsloeg na de Duitse inval in Neder land. Hij schetst een persoonsbeeld van Starkcriborgh dat bepaald belangwek kend is, doorspekt zijn beschrijvingen met een zeer groot aantal anekdoten. Niet steeds duidelijk is waar Bijkerk de bronnen voor die anekdoten vandaan haalde, omdat hij bronvermelding heeft nagelaten. hoogte punten Pearl Harbour, de oorlogsverklaring aan Japan door de GG („helder en be heerst" via de radio bekend gemaakt) de Japanse invasie, de slag in dc Java- zee, dc bezetting en internering van de Nederlandse bevolking: Bijkerk geeft een groot aantal feiten, verscheidene nog niet of weinig bekende en toont zich een zeer bekwaam verteller te vens ook een opmerkelijk componist van zijn boek door het invoegen van de relazen uit de dagboeken. Hij ontleent zijn titel „Vaarwel, tot betere tijden" aan de laatste woorden van de NIROM, de radio-omroep, uitgesproken door omroeper Bert Garthoff op zondag 8 maart 1942, 11 uur 's avonds. De bezet ting van Nederlands-Indië door de Ja panners was toen begonnen. Op 8 maart capituleerde Ned.-Indië op het vliegveld Kalidjati in West-Java. Het boek heeft twee hoogtepunten, het persoonlijke verhaal over de onder gang van de Poelau Bras en de feitelij ke capitulatie op Kalidjati. Het is een sterk boek, zowel historisch als drama tisch en om te lezen bijzonder boeiend. Een aanwinst in de literatuur over de ondergang van ons koloniale rijk, die zoals in de aanvang gezegd, toch al niet te dik is gezaaid. UITGEVERIJ T. WEVER B.V. ANTWOORDNUMMER 5 - FRANEKER Telefoon (05170)-3147; bij geen gehoor 2436. Jhr. Tjarda van Starkenborch Stachouwer en luit.-generaal Ter Poorten (opvol ger van gen. Berenschotbetreden na hun gevangenneming het kazerneterrein van het Xe Bat. Inf. te Batavia, dat door de Japanners als interneringskamp is in gericht. Deze recensie van de bekende Indië-specialist J. F. KOCH in het „Utrechts Nnuv\ blad" laat er geen twijfel aan bestaan: Het boek VAARWEL, TOT BETE-, RE TIJDEN! is een uiterst boeiende documentaire, onmisbaar voor ieder die be lang stelt in onze koloniale geschiedenis. Het telt 283 tekstpagina's en 24 bladzij den foto's. Prij^n fraaie gebonden uitvoering 29,50. De belangstelling voor dit boek is zó groot, dat u er verstandig aan doet het onmid dellijk te bestellen door gebruik te maken van nevenstaande bon. Zend deze van daag nog aan uw boekhandel of (in open envelop, zonder postzegel) aan: Zend mij zo spoedig mogelijk rechtstreeks/via boekhandel: BESTELBON ex.J. C. Bijkerk. „VAARWEL TOT BETERE TIJDEN!" Prijs geb. ƒ29,50. Naam: Straat: Plaats: Doorhalen wat u niet wenst. Batavia, september 1941: Gouverneur-generaal Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborch Stachouxver in gesprek met luit.-generaal G. J. Berenschot, com mandant van het KNIL, en gen.-majoor J. J. Pesman. Generaal Berenschot kwam in oktober '41 bij een vliegtuigongeval om het leven. 25 10 33 31 18 5 8 27 15 34 16 24 bewaar deze bijlage najaar en winter 1974

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15