/lakarios krijgt steun an ongebonden landen IMestijnen uiteen Spaarrentetot 'Voorzitter Mao is gezond maar zoek' Rechts doet aanval op Spaanse premier ideren van inedy bedreigd ontvoering Ipstroom komt op ig in Honduras Eindelijk regen in Hong-Kong Schip van Russische marine ontploft Reactie van Rusland op proces in Joegoslavië sis van Algiers tot Belgrado voor persoonlijke doeleinden Griekse communisten tegen nieuwe kieswet ^-buffermacht mag blijven Democratie alleen 'over lijken' an. die het Volksfront daarin ;enwoordigde, Ahmed Jamani. dit besluit toe door te n, dat het PLO zich had on- irpen aan reaétionaire en ka- stische regimes'. Hij wees op me contacten van leiders er- net de VS en de geneigheid' egeling te aanvaarden tot de Tiding van de invloed van Ame- n dit gebied en tot versterking Israels positie, met garanties zijn veiligheid'. Het marxistl- Volksfront opende de reeks uigkapingen in '68 met het tot dwingen van een El Al- in Algerije, waarbij Israël gedwongen 16 Palestijnen vrij en in ruil voor het leven van issagiers. Na 1973 deed het niet meer aan dit soort gijze- i uit de overweging 'dat zelfs erion, BH. i ge- nnen voor trou- nnen ïalen je je ook fi- gie- t-ac einig te op. Het m in nog szelig >epen atjes, en Maar ni te regis- ook.| sseur.' sinds sterk ou-Rington (ap, upd De k. is ren van de Amerikaanse sena- meer.pdward Kennedy zijn eerder maand met ontvoering be- Vanaf veertien september ruim een week beschermd acht-* speciale agenten van de vei- dsdienst. Van wie de dreige- afkomstig waren is niet d gemaakt. Volgens niet-offi- bronnen zou een extremisti- groep alle kinderen met Ken- bloed' hebben bedreigd. $derale recherche, de FBI, zaak in onderzoek. Er is geen baarheid aan gegeven om de niet te storen, rd Kennedy, die maandag zei, ij beslist niet zal meedoen aan presidentsverkiezingen, heeft kinderen: Kara (15 jaar), (13) en Patrick (7). De twee ren van zijn vermoorde broer worden nog altijd bewaakt, lebben recht op speciale be- ming tot hun 21ste. ha verwijt Sowjets in aan de kerk (4G (Reuter) Het Chinese dagblad schilderde gisteren de ^t-Unie af als een land vol [eldscorruptie, decadentie van iugd en bijgeloof. Naast verwij- lie de Sowjet-leiders eerder uit ig toegeworpen kregen moes- ;e nu ook horen, dat zij 'mil- n roebels uitgeven om de kerk land te houden waardoor de I's in toenemende mate ver worden door de religie'. IIDRO SULA (Reuter) Ame- se en Britse reddingsteams i gisteren grotere hoeveelhe- ilp naar afgelegen plaatsen in Honduras overgebracht. Hoe- schade zeer groot is heeft de van de Amerikaanse hulp- l.-majoor Thomas Morgan, ver- dat het dodental vermoede- tiet hoger ligt dan duizend en linder dan tienduizend mensen end hulp nodig hebben. Het bepelende hulpcomité van Hon- I had eerder gewag gemaakt pOO doden en 350.000 daklozen. onze vrienden deze operaties niet begrepen'. De leiding van de over koepelende PLO die thans door alle Arabische landen, behalve dopr Jordanië, beschouwd wordt als ver tegenwoordigster van alle Palestij nen heeft volgens het uitge treden Volksfront ook al plannen om met koning Hoessein van Jordanië te gaan praten, die door de mili tante Palestijnen als een aartsvij and beschouwd wordt sinds hij de guerrilla-bewegingen in zijn land op bloedige wijze liet afslachten en verjagen. Yamani meende, dat nog twee ra dicale groeperingen mogelijk uit de PLO zouden stappen, namelijk het Volksfront Algemeen Commando een splintergroep uit het Volks front en het door Irak gesteunde Arabische Bevrijdingsfront (ALF.) Ofschoon deze ernstige bezwaren hebben tegen de koers van het Volskfront, besloten zij er in te blijven. Het is bekend dat de ge noemde drie geroepringen al maan denlang het PLO wantrouwde sinds op een vergadering in Cairo aan het bestuur was overgelaten om zelf te beslissen over al dan niet deel nemen aan de vredesconferentie in Cairo, iets waar deze drie uitge sproken tegen waren. Verder is de PLO bereid over een Palestijns staatje op de westelijke Jordaanoe- ver te praten. VN-buffer9 Gezaghebbende kringen in Cairo menen dat Egypte akkoord zal gaan met de verlening van de bevoegd heid der Verenigde Naties om de buffermacht (UNDOF) af. Egypte Deze verlenging moet iedere zes maanden door de betrokken landen goedgekeurd worden. Op 24 oktober loopt de tweede termijn van deze buffermacht (UNDOF) fa. Egypte gaat ermee akkoord, zo zeiden deze kringen 'niet om meneer Rabin te behagen, maar omdat wij nog altijd een vredeskoers aanhouden'. Dezelfde kringen spraken de verwachtingen uit dat het 30 no vember eindigende mandaat voor de uno-buffermacht op de Golan- hoogten ook met instemming van Syrië zal kunnen worden verlengd. De Laatste maand was er enige bezorgdheid dat Syrië zijn toe- steming zou weigeren. Vorige week riep premier Rabin van Israël de Arabische landen op de staat van oorlog met Israël te beëindigen, maar de. zegslieden in Cali-o ver klaarden dat geen Arabisch land daaraan denkt zolang er geèp al gemene vredesregeling is. Onderschepping Gisteravond hebben Israëlische strijdkrachten opnieuw invallen in Zuidoostelijk Libanon gedaan, waar bij de plaatsen Rachayya el Foekhar, Khreibeh en Freidess door artillerie - en mortiervuur werden getroffen. Van slachtoffers is geen melding ge maakt. Patrouilles, die eerder op de dag Li banon binnentrokken, moeten op jacht geweest zijn naar commando's, die op twee plaatsen de draadver sperring hadden opengemaakt. Vol gens een militaire woordvoerder zijn ze teruggejaagd met achterlating van een Russische machinegeweer, voedsel en biljetten, ondertekend door Al Fatach, waarin de loslating van tien gevangenen, onder wie de aartsbisschop Capucci. werd verlangd en waarop zelfs stond aangegeven wie er zouden moeten bemiddelen, namelijk de Franse ambassadeur of de pauselijke nuntius in Jeruzalem. Het had dus alles van een voorgeno men gijzelingsactie in Israël. Met kranten, hoeden en paraplus probeerden de inwoners van de Britse kroonkolonie Hongkong zich te beschermen tegen de enorme regenval. Een met buien gepaard gaande storm bracht daar ruim veertig centimeter water. Dat was overigens welkom want het land wordt reeds acht jaar door uit zonderlijke droogte geteisterd. PEKING (Reuter) De 80-jari- ge Chinese leider Mao Tse-toeng leeft en is redelijk gezond, maar waar is hij? Deze vraag'beheerst een reeks buitenlandse corres pondenten in Peking, die Voor zitter Mao al sinds 29 mei niet meer heeft gezien. Mao vertoon de zich toen ter gelegenheid van het bezoek van de Maleisische premier Toen Abdoel Razak. Mao heeft in de afgelopen wé ken ook drie andere China-be- zoekende premiers (van Togo. Nigeria en Mauretanië) ontvan gen. Van deze ontmoetingen'zijn foto's gemaakt en gepubliceerd. Maar geen van de corresponden ten in Peking weet waar die foto's zijn gemaakt. Door Chine zen die het zouden kunnen we ten wordt op de vraag beleefd geglimlacht, geen antwoord ge geven of verteld dat'zij evenmin op de hoogte zijn: M&o's ontmoeting met premier Razak. va,n Maleisië in mei vónd plaats in h,et met muren omger ven. complex Tsjoeng Nan-hai. waar de Voorzitter woont. En op foto|s werd hij samen, met Razak getoond in het studievertrek. Pas op 4 september véïstfhenen wéér foto's van Maó, nu mét de Togo- lese leider, president Gnassingbe Eyadema. Waar het was bleek niet uit de foto's. In plaats van vele boekwerken als achtergrond stond nu slechts een zwart gor dijn op de foto. Uit Togolese bron werd verno men dat Mao zich ophield in Pei Tai Ho. een stadje aan de kust op 270 km. teh oosten van Pe king. De Voorzitter zou daar een tijd vakantie aan het houden .zijn. Op 19 september kreeg Mao de president van Mauretanië. Mokthar Ould Dadda op bezoek en deze zou een vliegtocht van anderhalf uur vanaf Peking heb ben gemaakt om de Voorzitter te kunnen bezoeken. Dat is veel verder dan Pei Tai Ho. Ook nu vertoonden de foto's een zwart gordijn op de achtergrond. Vermoed werd nu dat Mao in Hangtsjow was, dat ongeveer 90 minuten vliegen van Peking ligt en waar de Voorzitter zich gere geld placht af te' zonderen: Maar het Chinese pérsbureau Hsinsua (Nieuw China) meldde dat de Mauretanfaan.se president Mao 'hier' had ontmoet, nadat het bericht was ingeleid met de 'plaatsaanduiding 'Peking'. ISTANBOEL (UPI, AP) Een tor- pedobootjager van de Sowjet-Unie is in de Zwarte Zee gezonken kort na dat er een hevige explosie aan boord was geweest. Dit is gisteren in Tur kije bekend gemaakt. Volgens het Turks persbureau Anatolie gebeurde het ongeluk twee weken geledén. Niemand van de opvarenden zou het overleefd hebben. Het betrof een jager, die was uitgerust met geleide raketten. MOSKOU (AFP) Het Sowyet- persbureau Tass heeft ontkend, dat er contacten zijn geweest tussen Moskou en een klandestlene groep, die in Joegoslavië is opgerold en berecht. Deze groep ageerde tegen de regering van president Tito en wilde dat Joegoslavië een pro-Mos kou koers ging volgen. Volgens Tass hebben westerse bladen en 'ahti-Sowjet-groeperlngen' de pro cessen tegen deze groep aangegre pen om de betrekkingen tussen Moskou en Belgrado in gevaar te brengen door er hét verzinsel van een 'Russische dreiging' aan te ver binden. Het was de eerste keer, dat het persbureau van de Sowjet-unie reageerde op de berichten over de anti-Tito-groep in Joegoslavië. (ADVERTENTIE) JL De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 5|4% voör dagelijks opvraagbare tegoeden, tot n% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (5 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, keen rente geeft van 7-1014%. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK MADRID (UPI) In de hardste bewoordingen die werden ge-' bruikt sinds het einde van de burgeroorlog heefl^ uiterst rechts in Spanje premier Carlos Arias Navarro te verstaan gegeven dat het zijn beleid van politieke liberalisering verwerpt. 'Als men in Spanje democratie wil hebben moet men bereid zijn 'over lijken' te gaan. zo zegt rechts in een waarschuwing, die volgens politieke waarnemers in Madrid niet anders kan worden opgevat dan een oorlogsverklaring aan de regering, van de nog steeds invloed rijke rechtervleugel in Spanje. Het betekent een nieuwe climax in de tegenstelling tussen de conservatie ve 'diehards' en de gematigden, die de laatste fase markeert van het regiem van generaal Francisco Franco. De waarschuwing is vervat in het gisteren verschenen nummer van het tijdschrift Fuerza Nieva. dat onder redactie staat van de ultra rechtse politicus Bias Pinar. Het weekblad bekritiseert de plannen van Navarro om politieke associa ties in te stellen, die de voorlopger zouden kunnen zijn van politieke partijen. BIJ de bekendmaking van dat voornemen .zei Navarro dat de ideeën van de conservatieven 'uit de tijd' zijn en niet meer passen in de 'Spaanse werkelijkheid.' 'Wij willen met dat soort plannen niets te maken hebben', aldus Pinar in een hoofdarikel. - Strijdig Volgens hem zijn zij strijdig met de principes die generaal Franco heeft neergelegd en met de Nationale Be weging, Spanje's enige 'politieke partij'. De rechtse politicus meent dat het politieke systeem in Spanje verder kan worden ontwikkeld, maar niet fundamenteel kan wor den veranderd. 'WIJ willen niets met uw politiek te maken hebben', aldus Pinar in zijncommentaar aan het adres van de premier. 'Na alles wat u heeft gezegd kunnen wij niet met u samenwerken zelfs ATHENE (UPI) Volgens de Griekse communistische partij (KOA) is de regering uit op verkie zingen bij verrassing waarbij de Grieken niet hun werkelijke wil zullen kunnen uitspreken omdat het stembussysteem en het verkie zingsapparaat daar nog niet aan toezijn. Volgens de communisten zijn de 'krachten van de dictatuur' nog steeds 'ongestraft' bezig en smeden zij complotten tegen het volk'. De Atheense krant Rizospastls, spreekbuis van de communisten, schreef gisterochtend, dat de aan kondiging van een nieuwe kieswet 'niet bevredigend' was. 'De regering heeft geen garantie gegeven voor eerlijke verkiezingen', aldus de krant. De communisten menen dat de nieuwe wet de grote partijen en sterke colatities bevoordeelt en de kleine benadeelt, onder andere doordat zij worden gedwongen met andere partijen samen te gaan om enige kans op succes te hebben. George Papadopoulous, de afgezette Griekse dictator, is uitgesloten van nieuwe verkiezingen, zo is in Athe ne meegedeeld. Volgens de nieuwe regering in Athene verbiedt de wet personen die verantwoordelijk zijn voor dictatoriale activiteit te probe ren stemmen van het volk te krij gen. Nieuwe verkiezingen in Grie kenland. de eerste sinds 1964. zul len mogelijk half november worden gehouden, gevolgd door een refe rendum over de toekomst van de monarchie, die door Papadopoulous werd afgeschaft. NAVARRO populariteit vergroten niet in de oppositie.' Pinar wordt in zijn aanval gesteund door Jose-An- tonio Giron. de leider van der rechtse Falange-beweglng en door Franco's schoonzoon, de markies van Villaverde. Kringen iny de omgeving van Na varro hebben laten weten dat de premier tevoren van het commen taar afwist. Het zou het niet onwel gevallig zijn. omdat hij gelooft dat door dergelijke aanvallen zijn po pulariteit in Spanje eerder wordt vergroot dan verkleind. De raad van het Europese Parle ment in Straatsburg heeft een re solutie aangenomen waarin er bij het Spaanse staatshoofd Franco op wordt aangedrongen een 'algemene amnestie' af te kondigen voor alle gevangen genomen of verbannen politieke tegenstanders van zijn be wind. (ADVERTENTIE) heinrkh In nieuwe paperbackuitvoering: Het brood van mijn jeugd, 2c druk, 8,90 Andere BÖll-bocken van Elsevier bij elke boekhandel: Groepsfoto met dame, 3e druk, 19,90. Verhalen 1950-1970, le druk, 19,50. Bleke Anna en andere verhalen, ƒ19,50. Adam, waar ben je?, 5e druk, 8,90. Biljarten om half tien, 11e druk,/10,90. Einde van een diehstreis, 4e druk, 9,90. Iers dagboek. 5e druk, 8,90. De man met de messen, 4e druk-, 8,90. Meningen van een clown, 6c druk, 13,50. De trein had geen vertraging, 3e druk, 8,90. ELSEVERS UTEF0FESËRE Heinz Gstrein jzonder hartelijke begroeting door president Anwar Sadat«van Egypte was voor de in juli af- :e Cypriotische president Makarios het hoogtepunt van de reis die de patriarch naar alle 'on- iden' landen rond de Middellandse Zee hefeft gemaakt, van Algerije tot Joego-Slavië. Makarios van zijn verblijf in Alge rije en Egypte verwachtte, terwijl ook het oponthoud in Joego-Slavië weinig kans op succes bood. Tito moet ernstig rekening houden met het opkomende nationalisme ln de verschillende staten die tesamen Joegoslavië vormen. Zeker in het zuidelijke Bosnië waar Turkije een niet te onderschatten invloed heeft op de Moslems. priotische leider werd in alle ypte uitgegeven verklaringen lig rechthebbende president' lyprus genoemd en verbleef 5 zijn bezoek in het Koebba- wat slechts aan staatshoof- s voorbehouden. Zo logeerde ent Richard Nlxon er tijdens üs naar Egypte. 'los kan zich ofwel geleld 1 gevoeld dat hij zijn intrek mogen nemen ln dezelfde als een voormalige president, b Verenigde Staten maar het em ook zeer weemoedig heb- ^stemd. Tegenover de pers ln Dte ontvangsthal was hij ln geval erg optimistisch over ansen als terug te keren in juli beschoten presidentiële ln Nicosia terug te keren, [nige doel van de reis van flos was.de kans op die terug- Je vergroten en te proberen fijn pogingen rugdekking te p van de ongebonden landen. - Niet alleen bij Sadat maar ook bij Hoeari Boumedienne en Josip Broz Tito. Niet tegen Turkije Toch konden alle grootse ontvang sten en alle eer- en vriendschaps betoon die Makarios ten deel vielen niet verhullen dat dat de steun van de ongebonden landen niet meer tegen Turkije gebruikt kan^worden. Sinds ln plaats van het nationalis tische eenheidstreven van Abdel Nasser de oliemiljarden van Saoe- di-Arabië, Koeweit en Libië de toon aangeven is de pan-arablsche ge dachte het grote streven geworden van Marokko tot Oman. Turkije speelt binnen deze gedachte als Is lamitisch land een bijzondere rol, omdat het tot 1922 onder heer schappij van de kalief stond, op wiens ambt koning Felsal van Sa- oedi-Arabië nog steeds een wat naïeve hoopt koestert. Tegen deze achtergrond is het de vraag wat Machtstreven Zo weinig als Makarios van zijn reis voor Cyprus te verwachten had. zoveel rijker zijn de vruchten voor zijn persoonlijk machtstreven waarmee hij uit de verschillende hoofdsteden ls teruggekomen. Al de verklaringen die hem als 'rechtma tig president' bestempelen richtten zich niet tegen Ankara maar wel tegen het huidige Interim-staats hoofd van Cyprus, Glafkos Klerldes, die Makarios slechts via nieuwe verkiezingen, in zijn ambt wil -laten terugkeren. De aartbisschop-presi dent. wiens populariteit op het el- land bij het Griekse deel van de bevolking op een dieptepunt is aangeland, terwijl Klerides zijn aanhang door de uitwisseling van gevangenen juist heeft kunnen ver groten. speelt thans op zijn inter nationale rol als de onmisbare ver tegenwoordiger van Cyprus ook na de Turkse invasie. De Griekse maar ook de Turkse kolonie in Cairo heeft hij daarvan al weten te over tuigen, wat het enthousiasme van de duizenden Grieken en Turken bij zijn aankomst in en zijn vertrek uit Cairo bewezen heeft. In alle stilte heeft de reis van de partrlarch naar de Nijl echter ook nog andere doeleinden gediend. Makarios ls Immers niet alleen af gezet als staatshoofd van Cyprus, maar ook als aartbisschop van het eiland. Vorig Jaar al nam de. Cypriotische bisschoppenconferentie een beslis sing tot scheiding van kerk en staat, die de dubbelfunctie van Ma karios onmogelijk maakte. Hij wist toen zijn positie als patriarch veilig te stellen met de steun van de Aartsbisschop Makarios wordt hartelijk verwelkomd door de Fg.vptische president Anwar Sadat, als hij vanuit Algiers in Cairo aankomt. orthodoxepatriarch van 't Egypti- chaat, dat van Makarios al Jaren ook terugbrengen op de troon van sche Alexandrië. Hetzelfde patriar- financiële steun krijgt, moet hem nu de kathedraal van Nicosia. JW/KWARTET VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1974 BUITENLAND T7-K9 woon aar), j zijn: als inses tOET (UPI, Reuter) Het Volksfront voor de Bevrijding van zijn itina (PFLP) van dr. Habasj, tot 1973 berucht vanwege zijn 'nj^ik tuigkapingen, is gisteren uit het bestuur van de overkoepe- korte Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) getreden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9