'Alicia' niet ernstig te nemen vanwege lachwekkende 'on-sex' Voor alle mannen,die het liefst soms hun das in de kast laten, hebben we heel aardige shirts En goede pullovers om eraf en toe overof onder te dragen (of soms alleen een pullover). id FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK Pasolini als illustrator) Nieuwe Nederlandse korte films TROUW/KWARTET VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1974 rui FILMS T8-K8 Duizend en een nacht door Ber Huising Zo'n film als 'Alicia' hoeven wij niet ernstig te nemen. Dat deden de makers, Wim Verstappen, regie, Pim de la Parra, produktie, ook niet. Alicia is Willeke van Ammelrooy. onwennig als huisvrouwtje van Hu- go Metsers, nu een droge bankdi recteur. Als de kinderen naar bed zijn neemt zij een bad. Hij 'pakt' haar dan tweemaal, en dat is niet voldoende, want zij pakt haar kof fertje en verdwijnt in de nacht. Zomaar. Zij probeert het met een seksuele opschepper (Jeroen Krab bé) die ook tegenvalt. Zij wordt belaagd door een notaris (Jerome Reehuis) die vernielend rond springt als een dolle kikker en zich later handtastelijk wreekt op zijn vrouw. Zij leent zich onverschillig aan een lesbische vrouw en haar mannetje. Pim zelf, dat vergeefs worstelt om potentie. Rat is alle maal meer on-sex dan sex dus. Komieke zelfspot met erotisch on vermogen. Daar wordt door buren en bankbedienden druk over ge praat. Zoals Ik dat mijn voorgelicht buurjongetje Kootje wel hoor doen. Kootje is twaalf. Zij die niet uit de kleren hoeven doen het goed, maar Loudi Nijhoff, grootmoeder. Lex Goudsmit. huwe lijksmakelaar, Bob Verstraete en Carry Tefsen. als een ook alweer onbevredigd kiftend echtpaar. Cor Witsche als politieman, Johan te Slaa en Mady Alfredo als buren, zijn in het rammelende verhaaltje niet meer dan edelfiguratie. Hoewel Willeke een spoor van chéques na laat. op de bank van haar eigen man, blijft zij onvindbaar, en laat hij haar arresteren wegens 'dief stal'. Volkomen onzinnig, maar zo komt zij weer braaf thuis. De secre taresse, Mijanou van Baarzel kan zich weer aankleden en naar huis gaan. En Hugo zegt tegen Willeke: 'Je bent zo zelfstandig geworden'. De kindertjes hebben in hun verla tenheid inmiddels leren bidden, net als grootmoeder. O ja, Willeke zag in een sex-theatertje ook nog drie porno-nummers. In totaal wordt er in blote kamergymnastiek ongeveer twaalf maal gedaan alsof er seksu eel wat beleefd wordt. Dat is lach wekkend vaak en er bleef daardoor te weinig tijd over voor de hoofdza ken waarmee een redelijk verhaat opgebouwd had kunnen worden. Maar Wim Verstappen die ook het 'obscenario' schreef (met Charles Gormley) is aan goede dramaturgie nog niet toegekomen. Als onze ijverigste, meest produktleve, film makers Pim en Wim niet tegen porno aanleunen vallen zij om. (Amsterdam-Renibrandtplein- theater. Flora. Den Haag-Apollo, Rotterdam- Calypso. Utrecht- Ca mera, Arnhem-Saskia. Haarlem- Lido. Leiden- Trianon, Delft-Delfia. Hilversum-Rex, Nijmegen-Scala, Groningen-Camera, Tilburg-Midi, Breda- Luxor, Heerlen- Passage, Maastricht-Royal, 18 j). Velours blouson met twee steekzakjes. Kleuren zwart, donkerbruin, lichtblauw. 49.95 Sportieve cardigan met tweed effect. Diverse combinaties, o.a. rood met groen en naturel. 87.95 Slipover met tweedeffect. Kleuren groen met donkerbruin of beige met brique. 47.95 Noorse trui als prijswinner. Heel warm. In wel 15 verschillende dessins. pr Als prijswinner van 99.-voor OüT weer verzaakte in een huwelijk, zo dat zij een koningin hem voor straf liet castreren (gewoon met een touw en rukken maar), waardoor hij voor de rest van zijn leven huilerig bleef. En dan is er de prins die een roofoverval over leefde en als eenvoudige houthak ker gestrikt werd door het liefje van een demon. Zij werd voor straf in stukken gehakt. Hij kwam als aap in India, waar een prinses ItO hem, ten koste van haar leven, zijn Ui: ziel weer gaf. zodat hij als monnik L, en mozaïekwerker triest voort konl gaan. Daar zijn nog andere, kortep verhalen, niet langer dan een ge-1 dichtje, waarin vrouwen mannenf™ en mannen mannen veroveren voor|>p^ hun lusten. Waarbij Pasolini trou wens duidelijk meer voor mannen1 voelt. Hij heeft al die verhalen verweven en daardoor vraag je je af en toe.af: waar waren wij ook alweer? Want de verschillende fi guren. grotendeels lachende en gie chelende Noordafrikaanse niet-ac teurs dacht ik, zijn soms te weinig persoonlijk om ze uit elkaar t< houden. Pasolini vat dan het afge broken verhaal altijd wel weer op, en overigens blijven wij duidelijk in het land van 1001 nacht. Het was hem wel toevertrouwd om in het Oosten, en verre Oosten, nog werkelijke omgevingen te vinden, en prachtige, hoewel wat smoezelig gekleurde, beelden op te roepen van woestijnen, steden straatjes, markten, paleizen, karavanen en folkloristische zang en dans. Maar daarvoor hoef je geen Pasolini te zijn. Dat maken vele andere regis seurs met goede cameralieden ook. Hij is nog een bekwaam regisseur, en een goede verteller, maar sinds hij de problemen, die hij zo sterk verfilmde, ontvluchtte in een ou derwetse. erotische romantiek, isjrer hij die vroegere Pasolini niet meer. !dv In plaats van een beeldend kunste naar met een eigen dramatisched- bewogenheid, werd hij een illustra tor. Hier dus van enige 1001-nacht verhalen. (Amsterdam-Calypso en Kriterion 18 J.) B.H- ïr ID Bijenkorf shirt met noppenprint op wit of bleu. 100% katoen. Licht getailleerd. 36.95 C.R.M. toonde van de week. weer drie. met subsidie tot stand geko men, korte films. Orgels op Wielen, van Reinier Meijer gaat gewoon over draaior gels. Met Ed Vermeulen aan de camera, toonde hij er vele. in kleur, met volksbarokke details van schil derwerk. houtsculptuur en poppen. Hij zocht er mooie achtergrondjes voor en hij liet ze uiteraard horen. Hij toonde ook wat mensen die de orgels vertroetelen, afstoffen, repa reren en van 'boeken' voorzien. Maar toch miste hij de mensen achter het orgel, hun werk, hun leven, hun typische nederlandse maatschappelijke functie. Hij kwam niet verder dan de schilderachtige, maar ook gemakkelijke, dankbaar te verfilmen, facades van de Engel- kast, de 'Cementmolen, de Blauwe Gavioli, en andere bewaard geble ven pronkstukken van pierementen. Grote Klaas en Kleine Klaas is het verhaal van Andersen, dat Pieter Verhoeff op de Christelijke school zo vaak van zijn meester Dragt hoorde, dat hij er zijn eerste film naar maakte. Kleine Klaas was een slim arm boertje, dat geld wist te slaan uit zijn afgemaakte paard, zijn dode grootmoeder, en zijn ei gen veronderstelde dood. En Grote Klaas was de rijke, hebzuchtige, domme boer, die Kleine Klaas wil de nadoen, tot verlies van paarden, grootmoeder en eigen leven. De macabere humor heeft- Pieter Ver hoeff niet aangedikt. Hij bleef mooi in de ouderwetse het-is-niet-echt- sfeer. met mensen, kostuums en omgevingen van eeuwen geleden. Mat van Hensbergen aan de came ra wist die stemming goed te ver beelden. De spelers typeren en blij ven emotioneel afstandelijk, zoals het hoort. Pieter Verhoeff was evenwel, dacht ik. iets te traag en te uitvoerig. Hij had zijn opnamen hier en daar wel wat korter kunnen snijden. Meisje van Dertien, van Jan Vrij man. scenario en regie, is een gaaf en sterk stukje. Het meisje (Mo- niek van Beek) is gevoelig, verward en alleen. Vader (Dick Engel- bracht) zit op die avond tot zijn nek in zaken. Moeder (Maaike) Sassen) gaat opgewonden en opge tut naar een receptie, waar 'oom Gerard' die geen oom is (Bert Dijk stra) haar attractie is. En het meis je, dat alles vermoedt, tut zich ook op, gaat een zakje frites eten, wordt met geld benaderd door een verlopen avondklant .(Rijk de Goo- yer), belt ome Gerard in haar nood, en die ziet-in haar ook opeens een begeerlijk jong vrouwtje. Allemaal reden voor onrust en een paar traantjes. Jan Vrijman heeft dat zu'iver, direct, zonder sentimentali- teiten verbeeld, van het meisje uit. Hij hield zijn spelers natuurlijk in de hand. Situaties en omgevingen mooi gefotograveerd, weer door Mat van Hensbergen zijn her kenbaar reëel. Er is nauwelijks een drama, hoogstens een ervaring, maar voor een dertienjarige is dat op zo'n avond spannend genoeg. En dat zit er allemaal gaaf in. Jan Vrijman moet maar eens aan een goede speelfilm beginnen. B.H. Klassieke V-halspullover in relièfbreisel. 100% wol, kleuren bleu, zwart, bruin. 79.75 Vierkante-bals-pullover.De mou wen zijn blousend aan de taille- boordgezet.Kelimdessin.Kleuren b.v. grijs, roest, camel. 82.95 Trenco shirt met motorrijders. 100% katoen, sterk getailleerd. Twee kleuren. 74.50 Trenco veertjesshirt. 100% katoen, getailleerd. Zwart, marine of bruin fond. 74.50 Daniël Hechter blouson met eüeboogstukken en dwarsge- ribbeld jukstuk. 119.- Prijswinner shirts van de Bijenkorf. Polyester/katoen. Bijvoorbeeld bottle/olijfkleurige bloemetjesprint op wit. Ge tailleerd. QC Als prijswinner z_D." Jeroen Krabbé en Willeke van Ammelrooy in Alicia. Duizend en Een Nacht is Pasolini's derde film naar een eigen keuze uit beroemde oude verhalen, na die van de Decamarone en de Canter bury-tales. Het hoofdverhaal is dat van slavin Zoemoerroed, die zichzelf verkocht aan een jongen, Noer Eddin, maar ontvoerd werd, ontsnapte aan ro vers en tenslotte, voor man gehou den. ergens tot koning werd uitge roepen. En die jongen maar zoeken, de hele film door. totdat hij voor de happy ending met die 'koning' naar bed moet, mag. Ondertussen zijn er allerlei lieden met andere verhalen. Daar is de sukkel die het hart van zijn lieve verloofde brak door verliefd te worden op een geheimzinnige dame. die hij ook Trenco shirts met tv/eed-effect. Zwart of donkerbruin. Polyester/ katoen. Getailleerd. 64.90 Koltrui. Om ergens onder te dragen. Heel dun en soepel. Kleuren o.a. zwart,marine,naturel. 25.- Bijenkorf fantasieshirts. Blokjesdessin op bruin fond. Getailleerd.100% katoen. 36.95 Melka shirt met jachttafereel. Polyester/katoen. Getailleerd. Bordeaux, marine, flessegroen. 37.90

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8