In gebied Zeilsingel- Herensingel komen 199 bejaardenwoningen ll Tokheim B .V. Leiden gaat naar Schotland Lakenhal breekt met heldenverering Leiden deze week 071 Leiden viert feest irli Ook Hoge Morsweg gaat dicht 2"K2 TROUW/KWARTET VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1974 STAD EN REGIO L3 Stichting Groenhoven nam initiatief >1 dat ;ming in di i wer- i pro- aans» delljl n t« heef og er jerinj die1 trvoo meel t uit ieuwi i eer in de le ak ledig" krij horer ;eïrri iar il reven nu a eer :e in He loven et t Lissin r ziji reël kar naa ;elljk( kan ik di ieoog< jkerk r Pla VOO senen vat em. anen van m Vi J d is Sexta ilfzijl er. t L Ja Lorat, an d rk; t ibben t-timi voo' kanq ?- Am ei d. all ïgenoi (zie erma ulzen ritaat vegen 1 ok ook L. [eems vegen ijksei 1. de Hoog ardin nbrln ïm; t iooge kant m.i.t ig: bliji De ;e En We.« Gro im e 5t U Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het eerste bouwplan voor een deel va an het gebied Herensingel Zeilsingel is gereed en openbaar: het betreft de bouw van 199 woningen tussen de Zuidsingel en de Oosterkerkstraat, de Herensingel en ruwweg de meelfabriek. Honderdvijfenveertig (145) bejaar denwoningen komen in het gebied, 45 woningen voor liefst jonge ge zinnen en acht woningen voor al leenstaanden. Het bebouwingsplan voorziet ook in de bouw van een aantal woningen voor rolstoelpatiën ten. De bouw van het hele complex gebeurt op initiatief van de stich ting die toepasselijk de naam Nieuw-Groenhoven zal dragen. Zelfstandig Groenhoven aan de Witterozen- straat is een tehuis voor bejaarden die niet meer alleen kunnen wo nen. Voor mensen die op medische of sociale indicaties zijn geplaatst. Dat zal anders worden in het wo ningencomplex in het gebied Zeil- slngel-Herengracht, waar de be jaarden de mogelijkheid zal worden geboden door middel van zorg in de vorm van boodschappen doen, maaltijd verstrekken, gezins- en verpleeghulp en dergelijke zich lan ger zelfstandig te blijven handha ven. Er bestaat volgens het bestuur van de stichting Groenhoven een grote kloof tussen de gewone gezinswo ningen, die vaak voor ouderen te groot worden voor zelfstandige be woning aan de ene kant en het verzorgingstehuis aan de andere. Die kloof hoopt men in de vorm van bejaardenwoningen, waar een gedeeltelijke zorg wordt geboden, te verkleinen. De bouw van de bejaar denwoningen op die plaats moet voor de Leidenaars bijzonder at tractief zijn, omdat het complex in het centrum zelfs binnen de singels zal verrijzen. De woningen worden gebouwd voor bewoners met een inkomen van 18.000 gulden per jaar, uiteraard in het huidige loon- en prijsniveau. Onder aftrek van de individuele huursubsidie zullen de huren van de bewoners naar rato van grootte variëren van 190,- tot 280,- per maand. Die bedragen zijn inclusief servicekosten, maar exclusief stook kosten en kosten voor de zorg van bijvoorbeeld warme maaltijdver strekking, gezins- of verpleeghulp en dergelijke. In de woningen zal men een alarmeringssysteem aan brengen, zodat de bejaarden in bij zondere gevallen zoals bij plotselin ge ziekte hulp kunnen inroepen. Jonge gezinnen Er komen in het complex niet al leen specifieke bejaardenwoningen, maar ook woningen voor 'normale, liefst jonge gezinnen'. Men heeft dat gedaan om de bejaarden die zich daar vestigen niet helemaal geïsoleerd van de rest van de be volking te laten wonen. De prijzen van de woningen kunnen zo laag zijn, omdat men rekent op een bijdrage in het kader van de minis teriële regeling 'bijzondere object subsidie voor de bouw van goede en goedkope woningen', de zogeheten Gruijters-regeling. Om daarvoor in aanmerking te ko men moet het bouwplan vóór 1 november 1974 zijn goedgekeurd door de gemeenteraad en door ge deputeerde staten. Beide goedkeu ringen zijn er nog niet, maar bij de gemeente heeft het bouwplan alle voorrang. Erop rekenend dat de 'Gruijterssubsidie' wordt verleend, zal men in maart 1975 met de bouw kunnen beginnen. Een jaar later zal het eerste gedeelte van het bouwplan klaar zijn. Het plan voor ziet in de bouw van meerdere com plexen, die geleidelijk zullen wor den gerealiseerd. Het bouwplan is ontworpen door architectenbureau Ingenieur H. Klarenbeek uit Rij- senhout, in samenwerking met in genieur H. Middelkoop uit Leiden. n lij schef ïsteii Gfl Nieuwe Leidse Courant icapti Het eigen ochtendblad uitg voor èlk protestants Christelijk gezin 312 iw Lelden en omgeving fat ei ichrel chon- slandj w In OP DE BRES VOOR EER STERKE CHRISTELIJKE PERS Kro IVIO, door het Vest- .60. KdL Dit is een groot en aan de omge ving aangepast bebouwingsplan. In een enkel geval wordt in vier lagen gebouwd, maar het grootste gedeel te van het plan voorziet in drie of minder woonlagen. Men heeft voor een dergelijke bebouwing gekozen, omdat die het meest het stedelijk karakter van het plan behoudt. Aan de Herengracht en de Zuidsingel zijn drie woonblokken geprojec teerd, die respektievelljk 31, 43 en 25 bejaardenwoningen bevatten. Twee van de drie woningen onder scheiden zich doordat zij grenzen aan een met glas beschutte galerij. Op de hoeken van die gebouwen zijn ontmoetingsruimten gecreëerd. Bij het woonblok aan de Heren gracht zijn de meeste woningen aan een corridor gesitueerd. Aan dat blok bevinden zich twaalf wo ningen die speciaal zijn ingericht voor mensen die van een rolstoel gebruik moeten maken. Dwars door he* gehele gebied loopt de Oranjegracht, waarlangs wonin gen in drie lagen zijn geprojec teerd. Aan de oostzijde is die be bouwing onderbroken, om het idee van massaliteit te voorkomen. Aan de westzijde van de Waardgracht zijn 12 •bejaardenwoningen gepro jecteerd. De woningen hebben in tegenstelling tot de andere typen een bewoonbare kapverdieping. De rij langs de Waardgracht wordt on derbroken door twee terugliggende woningen. Langs de Korte Lange- straat komen drie woningen. Driehoekig karakter De bebouwing tussen de Korte Langstraat, de Oranjegracht en de Waardgracht moet volgens het be stemmingsplan langs de Zuidsingel gesloten zijn De ligging van de Zuidsingel maakt het noodzakelijk dat de bebouwing daar een drie hoekig karakter draagt. Met die vorm van bebouwing blijft het evenwijdig lopen van de gevelwand aan de zuidzijde volledig gehand haafd. Beide zijden van de Oranje gracht worden voetgangersdomein. Tussen de Nieuwe Waardgracht en de- Oosterkerkstraat en ten oosten van de Waardgracht zal parkeermo- gelijkheid zijn. Op de hoek van de Waardgracht en de Oosterkerk straat, direct tegen de meelfabriek aan. hoopt men op winkelbebou wing. Dit zou voor de woonbuurt die men wil bouwen een belangrij ke functie kunnen vervullen. In de maquette is de Waardgracht al ge dempt aangegeven. Op de plaats waar nu nog water is zijn bomen geprojecteerd. Het bouwplan zoals ter nietbafhankelifkWvanehe^ aUof maQuette van het bouwplan, met op de voorgrond de Zuidsingel. De witte plak links op de foto Negentig man moeten afvloeien door Jan Hoekema LEIDEN De benzinepompfabriek Tokheim aan de Lammen- schansweg in Leiden gaat dicht. Negentig man zullen worden ont slagen. Waarschijnlijk binnen een jaar, met een streefdatum van negen maanden, zal de hele produktie-afdeling worden overge plaatst naar Schotland. Dat was de mededeling die de (Ne derlandse) directie van Tokheim voor de in allerijl opgetrommelde pers in petto had. 's Ochtends was het personeel ingelicht, en tegelijk de ondernemingsraad, de vakbon den en de andere instanties zoals arbeidsbureau en arbeidsinspectie. De hele zaak is, al werkte het dochterbedrijf van een Amerikaan se onderneming al twee jaar in de rode cijfers, toch nog snel gegaan. Een telefoontje vanuit Amerika woensdagavond was voldoende om de zaak te bezegelen, en dat kwam voor de Nederlandse directie nog als een behoorlijke verrassing, 'aj hadden we er natuurlijk wel reke ning mee gehouden'. Concurreren De gulden is duurder geworden, de dollar en het pond zijn minder waard geworden. De lonen, salaris sen en sociale lasten zijn gestegen, evenals de prijs van de materialen. 'Na een grondig onderzoek zijn we tot de conclusie gekomen dat we alleen kunnen blijven concurreren als we de produktie overbrengen naar de zusterorganisaties in Schotland'. Wat wel in Nederland blijft, is de verkoopafdeling van de onderne ming, maar of dat in Leiden zal zijn is nog de vraag. De bijna honderd werknemers gaan nu onderwerp van bespreking vor men met het ministerie van Sociale Zaken en de vakbonden. Met de bonden hoopt men binnenkort te spreken over een plan dat ook' al bij de minister ligt. Het personeel heeft inzage gekregen in de hoofd lijnen van een regeling voor de problemen, die 'in elk geval gunsti ger zal zijn dan direct ontslag voor negentig man. De vakbonden zullen dat ook zien'. Over het plan zelf kon de directie, hangende de beslissing van de mi nister en zijn ambtenaren, nog niets meedelen. Wel dat onderne mingsraad en voorzover men kon peilen het grootste deel van het personeel er vertrouwen in hadden. 'Er is zeker, gegeven de omstandig heden, geen wanhoopsstemmlng', aldus de directie, die nog eens be klemtoonde dat van alles gepro beerd is om de zaak te redden. Werktijdverkorting hielp ook niet, en plannen om iets anders te gaan produceren werden verworpen. Regeling In de komende maanden, 'een overgangstijd' zal een groot deel van de mensen althans voorlopig nog aan het werk blijven. Het vooruitzicht op de toekomst is vooralsnog onduidelijk, maar na volgende week weet men meer na het overleg met Sociale Zaken in Den Haag. 'Men beseft dat het niet anders kan, je ziet de verkoop toch zelf dalen. Toch hadden wij niet ver- de maag. Een telefoontje uit Ame rika blijkt heel wat los te kunnen maken. 'Het spijt ons ten zeerste dat wij op het ogenblik geen ande re mogelijkheid zien dan bovenge noemde oplossing'. Dat was de laatste regel van een telexbericht, dat het bestaan van negentig mensen de eerste tijd zeer onzeker zal maken. Laten we maar hopen op een schappelijke regeling'. De directie zat er ook nogal mee in wacht dat het zo zou uitpakken. LEIDEN Op zaterdag 28 septem ber om 0.00 uur zal het netnummer van de telefoon voor Leiden wor den veranderd van 01710 in 071. Zij die na 27 september het oude net nummer draaien, worden vla een berichtenautomaat over deze veran dering ingelicht. In het derde kwartaal volgend jaar zullen alle telefoonnummers van het gebied van de Leidse centrale worden veranderd van 5- 'in 6- cijferige nummers. LEIDEN Met ingang van maan dag 7 oktober zal de Hoge Morsweg •voor het doorgaande verkeer wor den afgesloten. In opdracht van de Dienst Gemeentewerken zal de Hei demi j. B.V. darf een begin maken met de herbestrating van net weg dek. Deze werkzaamheden zullen afhankelijk van de weersomstan digheden 1 k 1V2 maand in beslag nemen. De afsluiting zal door mid del van borden worden aangegeven. Het bestemmingsverkeer wordt voor zover mogelijk doorgelaten. Uitval op de Boshuyser Schans, tijdens het beleg van Leiden. Een schilderij uit de HoUandse School. Gruwelen, maar ook vriendelijke, tafereeltjes DEN HAAG Woensdagmiddag werd een 0 r gel- en pianohand el aan de Rijswijkseweg officieel geo pend, woensdagavond waren inbre- reven| kers al present. Een op de ope nings -receptie als cadeau ontv an- gen Zaanse klok werd ontvreemd, evenals een fototoestel en een elek trische gitaar met versterker. Ook werd een greep gedaan in de kassa, maar daarin zat slechts kleingeld. Zaken waren er nog niet gedaan door JAAP KAMERLING LEIDEN Woensdagavond is in de 'Lakenhal' de jubileumten toonstelling van het 100-jarige Stedelijk Museum officieel door burgemeester Vis geopend. De tentoonstelling staat hoe kan het anders in het teken van de 400-jarige herdenking van Leidens Ontzet. Eén van de inrichters, ingrid Moer man, vertelde, dat het museum nu eens een punt wil zetten achter al de heldenverering rond de gebeur tenissen van het ontzet. Op de ten toonstelling staat het dagelijks le ven voor, tijdens en na het beleg centraal. Behalve aan de tachtlgharige oorlog wordt er dan ook veel aandacht besteed aan de volgende onderwer pen: familieleven en recreatie, be stuur, rechtspraak en openbare or de, handel en nijverheid, gods dienst en armenzorg, onderwijs, kunsten en letteren, rederijkers en boekdrukkers. Geuzen was is Lumey trouwens uit zijn functie ontheven door de Staten van Holland. Ook de gruwelijke wreedheden van de Spanjaarden worden op de tentoonstelling in herinnering gebracht. Zo werden burgers van Zuthpen als straf voor hun verzet naakt tussen de ijs- schotsen van de IJssel geworpen om nog maar te zwijgen van ande re gruwelen. De tentoonstelling breekt ook met het idee, dat alle Geuzen zulke nobele lieden zouden zijn geweest. Op een prent worden de martelin gen van de humanist Cornells Mu- sius door Geuzen-bevelhebber Lu mey op macabere wijze in beeld gebracht. Nadat Muslus vermoord Gezellig Er zijn op de tentoonstelling geluk kig ook virendelljker tafereeltjes te zien zoals het steltlopen op straat en een gezellig interieur van de woning van een Leids gezin. Overi gens niet bepaald het in te r van de 'gemiddelde' Leidse wc eer der dat van een woning van een gegoede Leidse familie. De expositie is geheel door eigen technici van het museum opgezet. Zelfs de supposten hebben eraan meegeholpen. Het resultaat van al deze inspanningen is voor een niet al te groot museum als 'De Laken hal' geen geringe prestatie. Aanwinst Bij de opening kon ook een nieuwe aanwinst van het museum worden gepresenteerd, een zelfportret van Isaac Swanenburg, de belangrijkste Leidse schilder uit de tweede helft van de zestiende eeuw, het tijdperk, waarvan de expositie een beeld geeft. Het werk is in New York aangekocht in een kunsthandel en kostte maar liefst een halve ton. Isaac Swanenburg is van 1596 tot 1607 met tussenpozen vijf keer bur gemeester van Leiden geweest. In die tijd kende Leiden vier burge meesters tegelijkertijd, Swanenburg was ook schepen van de stad. Kunsthistorisch is het portret erg Interessant omdat het één van de eerste zelfportretten is, waarop een schilder zichzelf met opzet als schilder afbeeldt. Daarvoor schil derde men zichzelf meestal ergens in een hoekje op de achtergrond of gewoon als burger. Om nog even op de tentoonstelling terug te komen; op 3 oktober en op de zondagen van november kan men deze gratis bezoeken. Voor scholen geldt de halve toegangs prijs. Feestprogramma in punten ter ge legenheid van 400 jaar Leidens Ontzet. Tot zondag 1 december: Tentoon stelling 'Leiden 1974', in het Stede lijk Museum 'De Lakenhal*. Tot zaterdag 29 november: Ten toonstelling '400 jaar viering van Leidens Ontzet', in het Gemeente lijk Archiefgebouw. Zaterdag 28 en zondag 29 septem ber: 9e internationale Kattenexpo- sitie in het Groenoordhal. Maandag 30 september t.e.m. zater dag 5 oktober: Officieel bezoek van Hr. Ms. Hefring, patrouillevaartuig van de Kon. Marine. Maandag 30 september t.e.m. zater dag 5 oktober: 18.30—22.30 uur Wa terorgel. Boommarkt met front naar Apothekersdijk. Maandag 30 september: 19.30 uur. Stertocht Muziekkorpsen, van de buitenwijken naar de binnenstad. Finale van alle korpsen, op d6 Dinsdag 1 oktober: 14.00—17.00 uur. Klaverjas Toernooi voor de bejaar den. Stadsgehoorzaal. 20.0022.45 uur. Showavond voor de bejaarden, Stadsgehoorzaal. 20.0021.30 uur. Concert Mariniers Kapel. Woensdag 2 oktober: Rust- en Ver pleegtehuizen, feestelijke tractatle aangeboden door de dames van de bestuursleden. 19.30 uur. Grote Taptoe, van Leidse verenigingen, kransleggingen bij het standbeeld van burgemeester P. A. v.d. Werf en het Jan van Hout monument. 20.0024.00 uur. Lunapark, op het terrein bij de 'Groenoordhal', meer dan 125 attracties. 20.0024.00 Feestelijke markt langs Haarlem merweg. Donderdag 3 oktober t.e.m. zaterdag 5 oktober: Bloemententoonstelling in de Hortus. Donderdag 3 oktober: 7.00 uur. Re veille, door het Leidsch Politie Mu ziekgezelschap, op het bordes van het Stadhuis, zijde Vismarkt. 7.00— 10.00 uur. Uitreiking Haring en Wittebrood, in het Waaggebouw. 7.308.30 uur. Geluidswagens, rondgang door de stadswijken, ge legen buiten de singels. 8.00 uur. Koraalmuzlek, in het Van der Werfpark, dirigent Herman de Wolff, muzikale begeleiding Chr. Muziekvereniging 'Concordia'. 8.159.45 uur. Concert op het Waaghoofd, dooi het eerste Leidse Jeugdorkest en Drumband 'De Burcht'. 8.45—9.30 uur. Carillon bespeling, Stadhuistoren. 9.00 4.00 uur. Feestelijke Markt, langs de Haarlemmerweg van Mareslngel tot Musschenbroekstraat. 9.00 24.00 Limapark, op het terrein van de 'Groenoordhal'. 9.3017.15 uur. Muziek, Stadhuisplein, w.o. optre den Kon. Militaire Kapel. 9.30 uur. Koninklijk Bezoek. 9.35 uur. In tocht van de Watergeuzen, meren af bij de Waag. 9.4518.00 uur. Spuiten Fontein, Vismarkt. 10.00 uur. Oplaten van 2.000 postduiven. Stadhuisplein. 10.00—13.00 uur. Kinderspelen, op de Breestraat. 10.00—17.00 uur. Oud Hollandse Markt, Lange Mare van Haarlem merstraat tot Oude Vest. 10.30— 12.00 uur. Herdenking Pieterskerk. 10.3011.30 uur. Commando De monstratie. Ned. Leger, Stadhuis plein. 12.00 uur. Japans Dagvuur werk. vanaf Waaghoofd. 12.30— 14.00 uur. Hutspot maaltijd, Rapen burg (beide zijden v. Nonnenbrug- Nleuwsteegbrug). 14.00—16.00 uur. Draaiorgel-Concours. Pieterskerkhof (bij Gravensteen). 14.00—15.00 uur. Eerste optreden Trabergroep, Schuttersveld. 16.30—17.30 uur. Tweede optreden Trabergroep, Schuttersveld. 20.15—1.30 Lelden Festival met bal na. Stadsgehoor zaal. 21.00—1.00 uur. Beat- en Dixi- land Feest op de Breestraat, terras Sociëteit Minerva. Vrijdag 4 oktober: 8.3012.00 uur. Kinderwedstrijden, terrein Doelen- kazerne. 9.00—10.30 uur. Grote hen- gelwedstrijd voor de Jeugd in de Witte Singel en de Zoeterwoudse Singel. 9.00—17.00 uur. Puzzel toch ten voor de Jeugd. 9.30—15.00 uur. Ontspanning voor Gehandicapten. Stadsgehoorzaal. 10.00 uur. Interna tionaal Politie Volleybaltoernooi 5 Mei hal. 14.00 uur. Hutspot-Toch ten, voor wielrijders. 14.00—24.00 uur. Lunapark, op het terrein van de Groenhoordhal. 19.0022.30 uur. Majoretten-Concours, deelnemers uit België. Frankrijk en Nederland. Chr. Geref. Kerk, Steenschuur 9, 8 uur: herdenkingssamenkomst, prof. dr. W. H. Velema te Apeldoorn spreekt over: 'Denk elke dag aan wat Zijn almacht vermag'. Zaterdag 5 oktober: 9.00—24.00 uur. Lunapark op het terrein van de Groenoordhal. 9.0012.00 uur. Pols stok Verspringen. Dressuur Politie honden, Parachutespringen, speel weide Van Vollenhovenkade. 10.30 16.30 uur. Muziek Stadhuisplein, w.o. optreden Kapel van de Konink lijke Luchtmacht 10.30 - 11 00 uur. Pelgrimfathers vloot, Galgewater bij Bostelbrug. 10.3012.00 uur. An tieke Auto's rondrit door de Bin nenstad. 15.00 uur. Grote Histori sche Optocht. 'De Tyrannle Verdrij ven'. 0.0022.30 uur. Muziekavond, Stadsgehoorzaal (Rijnlands Man nenkoor. Leidse Sleuteltjes enz.). 20.3023 00 uur. Radio Drive in Show. 2 bands, Groenoordhal. 23.30 uur. Groot Slot Vuurwerk, terrein achter de Groenoordhal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3