Zal hun élan niet stuklopen? fhsihsli Gonzalez Byass Vandaag Beroepingswerk i mensen op Kampen Ruim 13.000 schooldag in gi Mgr. Simonis: celibaat is protestdaad Europese kerken Trouw Kwartet Franse onderscheiding voor Haagse agenten Palestinacomité protesteert tegen drie arrestaties 'Schorsing hoofdredacteur universiteitsblad onjuist' Nieuwe boeken n 1 TROUW, KWARTET VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1974 KERK T2_K2m door Jan de Jongh Nog steeds houdt me dezelfde vraag bezig als die zondagmorgen toen ik in Taizé een verslag van het jongerenconcilie maakte voor de krant (Tr./Kw. van 3 september)'Zal hun vreugde en hun élan niet stuk lopen in de kerken?' Daar wil ik graag nog wat hardop over nadenken. De kracht van de broederschap van Talzé zit voor een belangrijk deel in de overwinning van het heilloze uitspelen van dienst aan God en dienst aan de mensen, dat onze kerkelijke bedrijvigheid zo vermoei end maakt. Ik denk, dat dit vooral ook de jongeren aantrekt. In hun samenleven en hun dienstbaarheid hebben de broeders gebed en poli tiek engagement weten te integre ren. Ze zetten soms letterlijk hun leven in voor de armen en onder drukten. met wie ze het leven wil len delen. De communiteit heeft altijd de 'verzoening' tussen men sen. kerken en volken op het oog gehad. Zo tracht men boven de 'polarisatie' uit te komen. Geen polarisatie De ontmoetingen van jongeren uit heel de wereld zijn daar op gericht. Je leert er naar elkaar luisteren en je ontdekt, dat ieder mens iets heeft, waardoor hij van belang is voor de ander. Dat is voor veel jongeren een bevrijdende en be moedigende belevenis. In Taizé neemt men ook de Jongeren uit de niet-welvarende wereld serieus. De blanken hebben het niet meer al léén voor het zeggen. De inbreng, de critlsche vragen en de leiding van Jongeren uit Z.-Amerika. Azië en Afrika krijgt grote aandacht. Waar vind je dat? Eén van de centrale thema's bij de voorberei ding van het concilie is: 'Strijd en Aanbidding om mensen van ge meenschap te worden.' Weer: De inzet voor de medemens en de aar de vanuit de lofprijzing en daar heen weer terug. weldig ontroerend, omdat je wist, dat ze wérkelijk hun leven op het spel zetten voor de mensen met wie ze wilden delen. Ik ben dan ook diep onder de indruk geraakt vooral in de groepsgesprekken van de hoop en de bereidheid tot persoonlijke inzet van de jongeren. Maar hoe werk je aan concrete veranderingsprocessen zonder keuze voor of tegen? De communauteit- wil zich daar niet openlijk over uitspreken. (Men handelt er wel naar laat daarover geen misver stand bestaan). Het is trouwens moeilijk eenstemmig te zijn over politieke keuzen. Maar er zijn wel eens dingen gewoon duidelijk. Wanneer de prior naar Chili gaat. wil je weten wat hij daar gaat doen. Natuurlijk, wanneer Ihij zegt. wat hij vindt van de junta in Chili, zal hij het land niet inkomen. Is dat nu juist niet het dilemma van alle hoogwaardigheidsbekleders? Wanneer op de persconferentie ge vraagd wordt: 'Voelt de hele com- munauteit zich verantwoordelijk voor een broeder, die in een guerril la verwikkeld raakt?' (en broeders doen dat!) heb ik moeite met het ontwijkende antwoord. Moet dat dan: Hardop zeggen? Ik denk. dat het soms dringend nodig is, als je niet voor het karretje Tweespalt ^'aar mijn gevoel zit hier nu ook een kiem van tweespalt. Wanneer jjc in deze wereld van onrecht ver wikkeld wordt in de strijd (eventu eel 'geweldloos') om recht voor de •mensen van onderen, dan komt er een .ogenblik dat je kiezen moet. Jongeren uit verschillende ontwik kelingslanden deden dat ook onom wonden in hun getuigenissen, soms 'zelfs in het bekende actiejargon. Dat was behalve duidelijk ook ge- gespannen wilt worden van hen. die slechts een zegen over de be staande onrechtvaardigheid wen sen. Taizé wil duidelijk niet de vlucht in dé religieuze zekerheden van een opgepoetst verleden, waar mee religieuze bewegingen uit Amerika Ihun duizenden verslaan. Ze hoopt dat jongeren in hun situ atie zich gaan bezighouden met de samenleving. Juist omdat de Heer leeft! Ook Luther King we gebruiken telkens hetzelfde voorbeeld! heeft in die concrete situatie moe ten kiezen. Wil men dat niet. dan is de kans op flower power (de vergelijking is van Handels- blad/NRC) niet denkbeeldig. Zelf doen Steeds wordt herhaald, dat je de inspiratie, die je in Taizé vond. concreet moet maken, in je eigen situatie. In alle landen is die situa tie verschillend. Men is dus wat bang voor het geven van modellen. Ik denk wel eens, dat het voor jongeren in Indonesië of Argenti nië. in Joegoslavië of Zuid-Afrika duidelijker is. waar de strijd om gaat, dan bij ons. De duivel loopt daar als het ware op klompen. Je kunt de onderdrukking en de ar moede lokaliseren en vaak ook de onderdrukkers. Dat houdt natuur lijk allemaal in hoge mate verband met de wijze waarop wij in Neder land onverantwoord produceren en consumeren. Maar het lijntje daar heen is niet zo gemakkelijk te vin den. Het is veel gecompliceerder de boosdoener^ aan te wijzen. Je kunt natuurlijk de Amro-bank wel noe men als een instelling die inves teert in onderdrukking. Je hebt dan gelijk. Maar zo'n instelling is wel helemaal verwfeven met onze sa menleving en economie. Dat is niet bedoeld, als een alibi om er dan maar niets aan te doen. Alleen moet je wel lange adem Jiebben. lees: geloof, om vol te houden en geduld te hebben bij kleine ver schuivingen. Het is niet zo verwon derlijk. dat veel jonge mensen het niet meer zien zitten. Ze zijn te- avontuur, naar de zin van de din gen en vervallen in een vaag en passief verzet. Het is veelbeteke nend. dat na de studentenopstan den van '68/'69 de grote trek naar Taizé op gang kwam. In Taizé kun je even opademen, je vindt er nieuwe hoop. want de Heer is immers opgestaan. Je herkent er iets van gemeenschappelijke on macht en bent daarin niet meer zo alleen. Ik geloof, dat de broeders en allen, die hen helpen, plaatsver vangend pastoraal voor de kerken bezig zijn en voor veel jongeren toekomst openen. In de kibbelende kerken bij ons wordt vaak geen toekomst geopend. In Taizé zijn er dan toch maar mannen, die het dóen en ademloos beleven ze. dat ze daar bij mogen behoren. Al was het maar voor een week. Want dan gaan ze weer naar huis: 'Probeer in je eigen situatie er iets van te maken'. Is hun gezegd. Taizé wil geen nieuwe organisatie voor deze jongeren zijn. zelfs geen beweging. Je zult het zélf moeten doen. Brood op de plank Hoe zal het verder gaan met hen? Broedir Roger zegt op die vraag (ongeveer)'We kunnen alleen maar van liet ene voorlopige naar het andere leven. Ik heb vertrou wen in de intuïtie van de jongeren. De fasen zullen elkaar opvolgen vanuit die ene bijzondere bron: De opgestane Christus Een bron van gebed en verwachting, waaruit het engagement voor onderdrukte men sen ontspringt.' Ik denk. dat ik zelf vaak zulke zinnen in mijn preken gebruik. Daar zal ik op moeten letten. Want ik vind. dat jonge Hoe maak ik dit alles waar leurgesteld in acties en in de kerk, mensen recht hebben op wat dui- Ze gaan op zoek naar een innerlijk delijker en concretere hulp. Want hoe houd je het vol in je eentje of met een kleine groep. Talze is wars van organisatie. Ik vind dat ook de charme van zuidelijke landen. Maar ik ben tenslotte zo'n Nederlander, die denkt, dat de meeste mensen het niet zonder steun en gemeen schap klaren. Het moet ergens be ginnen. In d<? geschiedenis zijn er creatieve eenlingen geweest. Door één mens kan inderdaad de ge schiedenis veranderen. Dat is een evangelische notie. Maar we zijn niet allemaal profeten. Bovendien hebben we ook nog met bikkelhar de en gecompliceerde samenle vingsverbanden en instituties te maken. Structuren bestaan niet al leen door mensen, maar mensen worden ook in hoge mate door structuren bepaald. Geloven en hp- pen betekent, dacht ik. ook en vooral je verstand gebruiken. En dan zal het niet gaan zonder een vorm van samenscholing en zonder afspraken, om dan maar niet van organisatie te spreken. Er blijft nog een belangrijke vraag liggen. Zal hun elan niet stuklo pen? De jongeren kregen een brief mee voor het volk van" God. Het is niet hun bedoeiing, dat die brief wordt afgelegd, na lezing dat wel, in de archiefmap 'protestbewegin gen'. Zou daarom dat 'volk van God' de Taizé-gangers in eigen om geving niet kunnen uitnodigen voor gesprek en beraad. Want het is waarachtig de moeite wel waard eens over de bewoonbaarheid van de aarde te gaan praten en ervoor te gaan werken. De schrijver van deze bijdrage, ds. J. de Jongh. is als studentenpastor verbonden aan het campuspasto raat van de Technische Hogeschool Twente. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Bisschop Simonis ziet het priestercelibaat als een profetische daad van protest tegen het klimaat van de consumptie maatschappij. Volgens hem zullen ook thans nog vele jongeren voor het priesterceli baat kiezen, als zij maar beter geïnformeerd worden over de mo tieven. Doordat hij ongehuwd is, kan een priester meer beschikbaar zijn. Hij neemt het lot van de eenzaamheid op zich omwille van de solidariteit met de eenzamen, zie ken en allen die lijden. De Rotterdamse bisschop schrijft dat in een uitvoerige brief aan de priesters in zijn bisdom over het besluit van de bisschoppen om prof. dr. H. van Luljk te doen ontslaan als hoogleraar aan de katholieke theologische hogeschool te Amster dam. 'Zolang een theologische hoge school ook ambtsopleiding wil en mag zijn, dient het celibaat van de priesterdocenten een existentiële in leiding. een voorgeleefd ideaal te zijn voor degenen, die zich voorbe reiden op het celibataire priester schap. een inspirerend voorbeeld dat het kan', aldus de bisschop. Hij noemt het een goede zaak, dat door de kwestie-Van Luijk de bezinning op de opleiding van toekomstige priesters en pastorale werkers wordt versneld. 'Ik weet. dat de voro de KTHA verantwoordelijke personen met grote ernst hiermee bezig zijn en spreek mijn respect uit voor hen, die de zware last dragen van een zich vernieuwende ambtsopleiding'. (ADVERTENTIE) interieur verzorqinq ZWART JANSTRAAT 63 3 3e PIJNACKERSTRAAT 8 TELEFOON 24 45.11 AMSTERDAM Ons artikel 'Euro pese kerken onzeker over nieuwe wegen' in de krant van gisteren bevatte een storende zetfout. Er had moeten staan: 'Wil men dat er nog iets van zo'n conferentie door werkt, dan is men automatisch ge neigd. beleidsflguren te sturen.' ENERGIE Aan alle kanten blijkt nu wel dal ondanks een tijd van opademing na de crisis aan het begin van di? jaar. de energie-schaarste toch wer kelijk een niet weg te cijferen pro bleem geworden is. De Amerikaans» president meent er herhaaldelijl waarschuwende woorden aan t< moeten wijden, in Frankrijk heef men een beperking op het oog ei in ons land zijn door de regerlni maatregelen aangekondigd die die genen onder ons die zich daarvoo: hebben ingespannen min of meei tegemoet komen, bv door het uit stellen van het bouwen van nieuw» centrales voor kernenergie en eer opnieuw in studie nemen van de plannen. Opnieuw blijkt dat de ak tiegroepen niet in het luchtledig* geroepen hebben en opnieuw krij gen zij ongelijk die bij het horei van aktiegroepen alleen al geïrri teerd raken. We moeten, maar il heb het al eens meer geschreven blij zijn met deze groepen die nu a meermalen hebben bewezen eer wezenlijke aanvulling op onze in stitutionele derhokratie te zijn. He verkrijgen van hun wens is boven dien een stimulans om niet t spoedig zich bij bepaalde beslissin gen neer te leggen en daarvoor zijl we dan werkelijk burgers met reël demokratische rechten. Men kaï daarin zien wat openheid en naa elkaar luisteren in een werkelijk» samen-leving vermag. Die kan moet het uit. Dat is een zaak di» mede door het evangelie beoog»! fr wordt. nl gr ge Di j va ge UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859. Amsterdam. Bij publikatie wordt de".naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS Christenen en defensie 'Christenen zijn eerder verontrust over defensieverlaging dan links radicalen, zegt Kamerlid Verbrug -van het GPV. Voor hem en de zijnen zou geestelijke vrijheid een primair beginsel zijn. vandaar! Voor hemzelf, voor anderen niet? Helaas is het niet zo dat zij vinden dat militaire bewapening de geeste lijke vrijheid bedreigt, maar verde digt! Hoe dat te rijmen valt met de verzoeningsboodschap van Christus, -van wie gezegd wordt dat Hij als -Hij leed niet dreigde, zeker niet met straaljagers met atoommoge- lijkheden. om maar te zwijgen van andere duivelse middelen, die vraag laat de heer Verbrug onbeantwoord. Christen-radicalen zijn ook veront- - rust over 'defensie', maar eerder over het dreigende karakter dat de- .ze 'offensieve' defensie heeft aan genomen. Ook de christen-anti-ml- .litaristen zijn verontrust, zoals .nu al 50 Jaar bestaande 'Kerk en Vrede'. H. I. Ambacht L. Vermaas ADVERTENTIE verhouding te dien? Of gaat het het- Vredesberaad alleen om de nuchtere zaak ons te vrijwaren voor eventuele chantage door mid del van kernwapens door derden? Wat Vredesberaad doet, is de taak van 'buitenlandse zaken' onder brengen bij 'defensie', iets wat al leen verwarrend kan .werken. Rotterdam C. P. van Renssen Van een onzer verslaggevers KAMPEN Ruim dertienduizend mensen bezochten de jaarlijkse theologische hogeschooldag van de gereformeerde kerken (vrij gemaakt) In zes kerken en twee tenten werden zij toegesproken door in totaal 24 sprekers, onder wie de zes hoogleraars van de hogeschool. I de tri I he 1 De be' 18. he Or I hu de koi bij str ge CPN-leraar (4) Vredesberaad Get Gereformeerde Vredesberaad heeft in zijn brief aan Kamerleden over zijn Inzicht, dat een strategie, waarin met gebruik van kernwa pens wordt gedreigd, nimmer de -gerechtigheid in de Oost-West ver houding kan dienen. Aan mij dringt de vraag zich op. of men iemand al van 'dreigen met' kan VredeSWeek (2) beschuldigen alleen al wanneer hij krachtens zijn functie een bepaald wapen draagt. Ook de vraag: Is het nu Jülst de taak van 'defensie' om t de gerechtigheid in de Oost'West De heer Barnhoorn vindt dat het lidmaatschap van de communisti sche partij niet principieel onvere nigbaar is met h^t leraarschap aan een christelijke school. Nu gaat het me niet om de heer Los. maar om de léér van het communistisch atheïsme, dat in de SovJetrUnie tot staatsreligie is verheven. Dertig jaar geleden waren er ook 'idealis ten'. die meenden dat ze lid van de NSB konden zijn. maar die verga ten dat deze partij ook de doelstel lingen van Rosenberg c.s. onder schreef, die diep kwetsend waren voor Christus en het Joodse volk. Die idealisten konden wel lid zijn van een partij zonder alles daarvan voor hun rekening te nemen?!! De praktijk heeft ons een zeer harde les geleerd. Het utopische, revoluti onaire denken heeft toclh weer in zo sterke mate bezit van de mens genomen, zelfs bij christenen in de radicale partijen. Dokkum W. E. Torensma Twee vorstelijke sherries uit het huis Gonzalez Byass. Nectar Cream. Diamond Jubilee Cream. Cream sherries. Van een vor stelijke oude „blend". Gonzalez Byass is de grootste sherryleverancier van Spanje. En in de indrukwekkende ..soleras" rijpen nog negen andere fijne sherry-typen, voor evenzoveel momenten en stemmingen. Gonzalez Byass: sherries met een traditie Gonzalez Byass: muy bien ANDRÉ BERSTENS Kt TILBURG De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christe ijke Pers Directie. Ing. O. Postma. F. Diemer Hoofdredactie: J. Tamminga. Hoofdkanloor NZ Voor burgwal 280. Postbus 859, Adam Teietoon 020 - 22 03 83. Postg.ro 26 92 74. Bank: Nea Midd. Bank (rek ni 69 73 60 768) Gem giro X 500. In uw krant deze week: KVP, AR en CHU in defensiedebat: Snellere aanschaf nieuwe wapens. In de ge- bedsbrief van het zendingscentrum te Baarn deze week: Men zal ons vertellen dat we liever miljarden uitgeven aan de voorbereiding van een oorlog, die als hij komt miljoe nen mensen als insecten zal uit roeien. dan miljarden te besteden aan een rechtvaardiger verdeling van alles wat God ons op aarde toevertrouwd heeft. Wij bidden om moed om onze woorden en daden te toetsen aan het evangelie. Om kracht om onze stem te verheffen in onze politieke partij, zodat we niet blijven wegschuilen in de valse geborgenheid van wat iedereen doet. N'oordwijk aan Zee mw. J. Bamhoorn-Korbee DEN HAAG Als huldeblijk voor 'de moed en de grote toewijding' die zij betoonden bij het begin van het gijzelingsdrama in de Franse ambassade heeft de Franse presi dent Giscard d'Estaing de drie Haagse agenten mejuffrouw Rem merswaal en de heren Koster en Springer benoemd tot ridder in de nationale orde van verdienste van de Franse republiek, aldus de Fran se ambassade. Tennissen Rusland wil niet tegen Zuid-Afrika tennissen omdat laatstgenoemd land apartheidspolitiek voert. Ha- haha! Het wachten is nu nog op de club die weigert tegen een Russi sche ploeg te spelen. Ik hoop zonder wat in Zuid-Afrika gebeurt goed te willen praten dat men gaat inzien dat elk land genoeg heeft aan zijn eigen problemen. Utrecht K. Ligtenberg Van een verslaggever AMSTERDAM Het Nederlandse Palestina comité heeft' in een ver klaring geprotesteerd tegen de ar restatie van drie van zijn leden op 17 september en 21 september in Israël. De twee vrouwelijke arres tanten Margo Heynsbroek en Paula Witkam, beiden uit Leiden zijn be schuldigd van het lidmaatschap van een vijandelijke terroristische orga nisatie. De derde arrestant Wlm Thierens uit "Beiroeth wordt be schuldigd van sabotagedaden. Alle drie Nederlandse gevangenen wor den vastgehouden in de Russian compound gevangenis in Jeruzalem. Het Palestinacomité zegt in zijn verklaring de arrestaties te zien als een 'schandalige' poging van de Israëlische autoriteiten om het werk en streven van het comité in een kwaad daglicht te stellen. Omdat onlangs het boek 'Oriëntatie in de theologie' is verschenen, dat samengesteld werd door de Kamper vrijgemaakte hoogleraars, ging ie der van hen nader in op de wijze, waarop hij zijn vak doceerde. De oudtestamenticus prof. drs. H. J. Schilder ging daarbij in op het 'modern exemplarisme'. Daaronder verstond hij een bijbelgebruik, waarmee hedendaagse revolutionai re theorieën en praktijken gerecht vaardigd worden. Men beroept zich op Amos en andere profeten als voorbeeldën (exempels) voor pro testacties tegen misstanden, zelfs op Jezus als voorbeeld voor revolu tionairen tegen de gevestigde orde. Geschiedenissen als de roeping van Abram en de uittocht uit Egypte worden gebruikt als oproep aan de mens van deze tijd om hoopvol afscheid te nemen van de ver trouwde normen en structuren. Prof. Schilder vergeleek dit moder ne exemplarisme met de exemplari sche prediking, waartegen de latere vrijgemaakten in de jaren dertig in de gereformeerde kerken stelling namen. Weliswaar was toen de aandacht gericht op het persoonlijk zieleven en nu op de taak van de mens in de samenleving, maar de methode is principieel verwant. In beide gevallen plaatst men een his torisch gelijkteken tussen de situa tie van de bijbellezer en die van de personen in de bijbelse geschiede nis. ten koste van de plaats, die de bijbel zelf geeft aan deze laatste in de christologische heilsgeschiedenis. Goochelaars De nieuwtestamenticus prof. dr. J. van Bruggen vergeleek het werk van veel moderne bijbeluitleggers met dat van goochelaars, die de mensen met veel inspanning iets willen laten zién, dat er niet is. De ware exegeet is geen goochelaar, maar een gids. die laat zien wat er wel is. Daarom blijft Kampen veel nadruk leggen op grondige studie van de talen van de bijbel. Meegedeeld werd, dat zich deze maand weer zeventien nieuwe stu denten gemeld hebben. Kampen telt nu ongeveer 120 studenten voor de kandidaatsstudie. De laatste drie jaar kwamen er 34 klaar. Kerkvoogdij Bolsward biedt diensten aan BOLSWARD De hervormde kerkvoogdij van Bolsward heeft alle hervormde gemeenten van Fries land haar diensten aangeboden "bij de administratie en beheersvoering van hun gelden en bezittingen, ui teraard tegen vergoeding van man uren en onkosten. Bolsward beschikt over een kerke lijk bureau, waar de eigen boekhou ding. op zulk een deskundige wijze wordt verzorgd, dat ook reeds enke le gemeenten in de omgeving een beroep deden op dit bureau. Van onze onderwijsreedactie WAGENINGEN Universiteiten moeten de journalistieke vrijheid niet slechts eerbiedigen, maar ook bevorderen. De schorsing van de hoofdredacteur van het Utrechts universiteitsblad, drs. W. Kuipers, zou daarom ongedaan moeten wor den gemaakt. Dit is het oordeel van de raad van voorlichtingsambtenaren bij het wetenschappelijk onderwijs over het conflict dat aan de rijksuniver siteit te Utrecht inzake de voorlich ting is gerezen. Het conflict in Utrecht gaat niet over de kwaliteit van het blad, maar over de competentie van de hoofdredacteur. De schorsing wekt daarom de indruk dat er onvol doende garanties bestaan voor de journalistieke vrijheid en zelfstan digheid, aldus de raad van voor lichters. Een universiteit is een kri tische instelling die zich kenmerkt door onafhankelijkheid van den ken. Een vrije en onafhankelijke universitaire pers is daar een nood zaak, aldus de raad. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Voorthuizen: J. Koele te Nijkerki te Woudenberg: A. W. van der Pla te Ooltgensplaat die bedankte vooi Monster. Bedankt voor Ede: M. B. v.d. Akke| te Stellendam. Afscheid op 29 sept, van Veenenl daal: A. Wisgerliof wegens em.; vaj Wittewierum: K. Beks wegens em. van Zwartebroek: A. Klein kranen burg wegens em. Met ingang van j oktober emeritaat verleend aan Willemse jeugdpredikant bij rijksinrichting voor jongens Amersfoort en te Zeist; van Eextaj H. L. A. van Wijk ber. te Delfzijl) van Soest: D. H. Bosma ber. Terneuzen; van Assen: drs. H. Jaj gersma, ber. te 's Hertogenbosch. Intrede te Arnhem: Th. L. Lora, uit Leusden voorheen secr. van d herv. raad voor het jeugdwerk; t Brummen: C. L. Glastra uit Abben horn: te Groningen als part-tim Jt predikant van de commissie voo de bezinning op de liturgie: kanti Er P. J. C. Stolp uit Zuldhorn. jee GEREF. KERKEN ma Beroepen te Oppenhuizen: D. J lie: Ras kand. te Amsterdam; te Arnej da muiden: drs. C. Bijman kand. al zie daar die dit beroep heeft aangenoj gei men. i vol Afscheid van Den Haag-Oost (zie) kenhulspred.)R. A. Flintermaj flji wegens emeritaat: van Uithuizen, J. W. de Ruiter wegens emeritaat! van Britsum: M. v.d. Bosch wegen) emeritaat; met ingang van 1 ok( emeritaat verleend aan J. Rook t Nunspeet; van Vrouwenpolder: L. i G. IJkel ber. te Beverwijk-Heems kerk: van Rheden-de Steeg wegen) vervroegd emeritaat: G. W. Rijksen Intrede te Hoofddorp: P. G. del Hengst uit Den Helder; te Hoog1 kerk: H. Langenburg uit Vlaardiw gen; te Asperen: A. A. Oostenbrln! uit Opende in de classis Bergum; ti Bennekom: H. R. Juch uit Hooge) veen: te Oostwold (Oldambt) kanq B. v. Dijken uit Bedum. Benoemd tot ziekenhuispred. m ij 1 okt. in de classis Den Haag: Vesseur te Den Haag-W. Hij blijl) verbonden aan de kerk van Del der Haag-W. j ont GEREF. KERKEN VRIJG. Geroepen te Axel: L. Douw te En| schede-ZW; te Loppersum en Wesj terendem: G. A. Snip kand. te Gro ningen. Intrede te Almkerk-Werkendam Breda: kand. C. v.d. Leest t Utredht. ALG. DOOPSG. SOC. Afscheid van Amsterdam-Den lid Landsmeer: L. D. G. Knlpschea ber. te Veenwouden.' Zwaagwestein) de en Buitenpost. Intrede te Amersfoort: J. Lange uj Dteï Enschede. den! REM. BROEDERSCHAP met Intrede te Eindhoven: F. Palm dek afl digi I nen del Het zov» bijl ter: sul go» Gri j Om me not I doe 1 dei I rin i ger vo» 'Gr zal kui zal boe ziet ple: lng sen ger 0. LEI 1 dag 1 voo: den boom uit Dordrecht. (ADVERTENTIE) Handenarbeid met gehandicapt kinderen, door Z'Lindsay. uitg Cantecleer, De Bilt, 166 blz ƒ21.50. 'Apple' tot op het klokhuis. Wat ei met de beatles gebeurde, geschre ven door P. Mccabe en R. Schon- feld. Uitgave van Westfriesland Hoorn 208 blz - 12.50. AO-boekje no 1529: Tuinbouw ii ontwikkeling, door dr ir H G Kro nenberg. Uitg. Stichting IVIO Lelystad, 1,25. 20 blz. 'Het Kapitaal' van Karl Marx, door F. Engels. Het in 1868 geschreven ken boek is nu uitgekomen bij Pegasus in Amsterdam. 124 blz - 6,-.. De kool van licht, tafeleren in het recht, door H. W. Holt. uitg. West friesland. Hoorn. 222 blz - 14.50. KdL DEI* wer» aan pent nin gen ever trisc wer» maa Zak

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2