Kies Saab Viggen lis nieuwe jager Seorge Grosz, nog teeds actueel m T wat je hebt Onderzoek naar pogingen tot omkopen kamerleden jidustriebond NW: denk aan werkgelegenheid Laat 'ns wat van je... crp Textiel tussen de tandjes 'Denk aan geluidshinder van vervanger Starfighter' Voor moord tien jaar met aftrek Familieberichten LjOUW/KWARTET VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND/KUNST T9-K13 an onze soc.-economische redactie [UNSPEET De Industriebond NVV vindt dat de Nederlandse regering er ede in verband met de werkgelegenheid goed aan zou doen om als opvolger (m de Starfighter de Zweedse Saab-Viggen aan te schaffen. (ADVERTENTIE) Heeft de dokter u gefelici teerd En voelt uw man zich al vader? Breng het blijde bericht dan de wereld in. Telefonisch. Niet aan iedereen natuurlijk. Maar aan mensen die zoiets intens verheugd meebeleven. En dat bellen kan ook voor'n „kleine" prijs. 's Avonds na zessen of in het week end belt u voor half geld door heel Nederland. Ie politieke beslissing of er über- lupt een opvolger van de Star- jhter moet komen laten we graag h regering en politieke partijen er. Ook van militair- technische iliteiten hebben we geen kaas :ten. Maar gegeven het feit dat :ennelijk drie of vier gelijk- rdige toestellen zijn, moet bij keuze ernstig rekening worden mden met de gevolgen voor de tgelegenheid', aldus de voorzit- van de Industriebond NW. Arie ïn^velt op de vooravond van de Israad van zijn organisatie in speet. liet Frans it bondsbestuur van de industrie- md is t^t de conclusie gekomen it de economische belangen op dit ;enblik sterker op de keus van p Europese leverancier voor de tvanglng van de Starfighter wij- n dan op een Amerikaanse. Bij h Europese keus ziet het bonds- istuur verder weinig heil in de ^sterking van een industrieel ntralisme onder leiding van rankrijk, Engeland en Duitsland. Ij h ebben geen enkele behoefte |n een vliegtuigindustrie die ingt op hobbyisme of op nationa- trots,' aldus de heer Groenevelt. (J meent dat de economische be- figen die wij als klein land heb- m, beter tot hun recht komen in i samenwerking met andere klei- i landen die er ook bel ang bij ibben om zich tegenover de gro- h te kunnen verdedigen. Boven- ien kunnen onze belangen volgens im beter worden verdedigd in sa- enwerking met landen die poli- ek zo'n beetje denken als wij. Als je kleine landen dan samen nog 61 grote hoeveelheid energie in hun bodem hebben een voor de toekomstige ontwikkeling een bij zonder belangrijk gegeven dan vinden wij dat de Amerikanen en Fransen nog met verrassende din gen op de proppen moeten komen, willen wij naar eer en geweten voor hun produkten kiezen', aldus de bondsvoorzitter. De industriebond vindt ook dat in de opdrachten die als compensatie voor de vliegtuigleverantie worden geboden, bijzonder aandacht moet worden gegeven aan zwakke be drijfstakken en zwakke regio's in ons land. 'Dat zijn overwegingen van simpele sociaal-economische aard die in de Verenigde Staten en in Frank rijk nog moeten w orden bedacht', aldus Groenevelt. Niet gerust Over de kabinetsplannen zei de heer Groenevelt dat hij niet hele maal g erust is. Ik zit nog altijd met de vrees dat de regeringscoali tie toch te veel water In de wijn zal doen als het gaat om zaken die voor ons van het grootste belang zijn. Wij hebben ons indertijd niet voor niets uitgesproken voor een progressieve minderheidsregering. Van zo'n club hadden wij in elk geval meer duidelijkheid mogen verwachten'. Met name in troonre de en miljoenennota is het volgens hem te vaak gebleven bij vage uit latingen over plannen die op een later tijdstip bekend zullen worden. 'Maar, zei hij, misschien weten wij eerder dan ons lief is waar we op het gebied van de arbeidsvoorwaar den aan toe zijn. De eerste bemoei- zuchtigen hebben in elke geval al gesproken: de economen van de Scoaal-Economische Raad en wel nog voordat het overleg tussen re gering en bedrijfsleven was begon nen. Onder het mom van weten schappelijke objectiviteit hebben deze heren opnieuw een politieke verklaring afgegeven, die vermoede lijk tot gevolg zal hebben dat het toch al niet gemakkelijke overleg nog minder kans van slagen heeft. Wij willen niemand werkloos maken maar wij beginnen ons zo langza merhand toch af te vragen of er nu echt behoefte is aan zulke weten schappelijke gediplomeerde voor de-voeten lopers. Want zo en niet anders gedragen zij zich', aldus de heer Groenevelt. De heer Groenevelt zei verder on der mee niet te willen beweren dat deze economen zich op eigen hout je met it loonpolitiek hebben be moeid. 'Hun hooggeleerde bemoei zucht vloeit voort uit het bestaan van de Sociaal-Economische Raad. Maar welke taken wij de SER ook willen toebedelen toch zeker niet het bij voorbaat om zeep helpen van het Centraal Akkoord. Daarom lijkt het mij goed dat wij in onze vakcentrale eens ernstig gaan na denken over de posit'e van de SER met in het achterhoofd de gedachte dat het beestje destijds niet is aan geschaft om voortdurend achter de wagen te worden gespannen'. De heer Groenevelt verklaarde tenslotte dat hij het niet uitsluit dat er geen Centraal Akkoord komt. Daarom heeft de industriebond bij het NW aangedrongen op een be raad over een strategie die zou moeten worden gevolgd wanneer er inderdaad geen centraal akkoord wordt afgesloten. Ook wil de indus triebond weten wat er gebeurt in dien een eventueel centraal ak koord als gevolg van loonmatiging tot overwinsten bij grote onderne mingen leidt. sa Twee parlementariërs 'op bedenkelijke wijze' benaderd Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Agt zal een onderzoek laten instellen naar pogingen tot omkoping van Kamerleden door een vliegtuig fabriek om te verzekeren dat het gevechtsvliegtuig van deze fa briek als opvolger van de Starfighter wordt uitgekozen. Twee Kamerleden zijn op 'bedenke lijke manier door vertegenwoordi gers van deze fabriek benaderd' en hebben daarom kamervoorzitter Vondeling verzocht deze zaak op te nemen met minister Van Agt. Dr. Vondeling, die dit gisteren in de Tweede Kamer meedeelde, maakte niet bekend om welke fabriek het gaat en welke twee Kamerleden zijn .benaderd. Aangenomen mag worden dat één van de betrokken Kamerleden de heer P Dankert (PvdA) is, die al eerder heeft verklaard aantrekkelijke voorstellen van een vliegtuigfapriek te hebben ontvangen. De directie van het Zweedse Saab Scania-concern, dat zijn produkt, de Saab-Viggen, kandidaat heeft gesteld voor de opvolger van de Starfighter, heeft gisteren ontkend bij deze affaire betrokken te zijn. 'Wij nemen volledig afstand van berichten dat Nederlandse Kamer leden steekpenningen zouden zijn JIIIIIEB ereldmuziekdagen Rotterdam TRECHT De internationale audeamus Muziekweek wordt dit ar gelijktijdig gehouden Inet de reldmuziekdagen van de 'Inter- itional society for contemporary usic ISCM). Het iscm-feest wordt i jaar in een ander land gehou- ditmaal is, voor het eerst ids 1963, Nederland aan de beurt, ervoor komen van 22 tot 29 okto- jr gedelegeerden van 27 landelijke icties naar Rotterdam. Ter gele- ;nheid van de wereldmuziekdag orden concerten gegeven door het incertgebouworkest, Rotterdams illharmonsich Orkest, Residentie •kest, Omroeporkest, Radio Ka- erkoor en Radio Kamerorkest en verse ensembles uit het Utrechtse 'mfonie Orkest. Uit 29 landen jrden meer dan 500 composities or de wereldmuziekdagen inge- nden. Een selectiecommissie met i. dr. Jos Wouters, Peter Schat Ton de Leeuw, heeft 26 werken or uitvoering geselecteerd. Voor Internationale Gaudeamus Mu- door G. Kruis MSTERDAM Een tentoonstelling van George Grosz is een ieste aangelegenheid. Veel van zijn prenten namelijk, nu vanaf I september in het Goethe-Instituut aan de Herengracht 470, msterdam, zijn veertig, vijftig jaar oud en toch nog volkomen ac- leel. J ziekweek werden uit 155 ingezon den werken vier composities voor uitvoering bestemd. TILBURG Het Nederlands Tex tielmuseum in Tilburg heeft vanaf 3 oktober een tentoonstelling die als titel draagt 'Textiel tussen de tandjes'. Een aardig gevonden aan duiding van wat er te zien zal zijn; dat Is nl. wat er op postzegels, tussen de 'tandingen' daarvan dus. aan onderwerpen die met textiel te maken hebben is afgedrukt. Som mige postzegelverzamelaars brengen nl. een soort tendenz in hun collec tie door het motief, de afbeelding, als uitgangspunt te nemen. Er zijn talloze postzegels waarvan de af beelding betrekking heeft"op textiel en alles wat daarmee in verband gebracht kan worden. Behalve deze postzegels worden in het textielmu seum objecten uitgestald die met de afbeeldingen op de zegels cor responderen of deze aanvullen. Het doel is enerzijds een groot publiek de boeiende aspecten van deze vorm van postzegelverzamelen te tonen, anderzijds wordt aan de be zoeker een indruk gegeven van de véle facetten van de tèxtlel. De expositie is tot 3tand gekomen in samenwerking met het Twents-Gel- ders Textielmuseum te Enschede waar de tentoonstelling vanaf 23 november tot 5 januari te zien zal zijn. In Tilburg duurt zij van 3 oktober tot 11 november. Geopend elke weekdag van 10.00 tot 17.00 uur, zaterdag en zondag van 14.00 tpt 17.00 uur. Maandagavond van 19.00 tot 22.00 uur. Meer subsidie voor kunstkopend publiek DEN HAAG Uit een overzicht van de rijks-aankoopsubsidierege ling voor beeldende kunst is af te leiden dat het publiek steeds meer beeldende kunst koopt. Voor subsi die bij aankoop van kunstvoorwer pen door particulieren wordt voor het komende jaar een bedrag van 1.6 miljoen gulden beschikbaar ge- komen hard aan. Grosz was geen odieuze salon-revolutionair, zoals die nogal eens aantreft onder de dendaagse z.g. geëngageerde kun- ;naars, die zich vaak zonder het lf te beseffen, meermalen min- htend uitlaten oVer hét proleta- tat waarvoor ze fo goed zijn zich te zitten. Maar 'dan wél in alle clusiviteit. instenaars. die zich geëngageerd emen, maar wier 'penselen en nnen lege strohalmen (zijn) in aats van wapenen'. Dat schreef rosz al in 1920. Hij schreef nog el meer, spijkerharde aanklach- n meestal. En ook die hebben, it als zijn vaak gruwzame teke ngen en litho's, maar weinig aan itualiteit ingeboet, e mensen' aldus Grosz, 'hebben n infaam systeem opgebouwd boven' en 'onder' geschapen, ikele verdienen miljoenen, terwijl ile duizenden nauwelijks aan n bestaansminimum toekomen, ïrwijl men in Zuid-Amerika de comotieven met graan stookte, ierven er in Rusland velen van de rnger'. It dat soort uitspraken blijkt dan vens. dat het gezichtsveld van de volutlonairen van toen veel be- irkter was dan nu, dat zo'n be- cht over het stoken van kostelijk bedsel min of meer toevallig over- aaide. Ook ging Grosz voorbij aan :t feit, dat er In vele dorpen en eden van Zuid-Amerika waar die einen toen langsraasden, vele loeders niet in staat waren de honger van hun kinderen te stillen. Daar is nog maar weinig aan ver anderd. En als je vandaag de dag langs de prenten van Grosz loopt, bladen die zo'n halve eeuw geleden tot stand kwamen, besef je, dat zijn oeuvre geen tijdsbeeld, maar een mensbeeld is. Want de verbete ringen, die je zelf meent te kunnen constateren, zijn maar al te vaak van zuiver plaatselijke aard en dan nog alleen materieël cn verder zijn misschien de verhoudingen wat verschoven. Grosz' tekeningen zijn alle felle woede-aanvallen, geen onrecht ont komt aan zijn vlijmende pen: oor log en oorlogswinstmakers, de vraatzucht, de botte wellust, het kleinburgerdom, de kerk als insti tuut, dat mensen de oorlog Injoeg onder het teken van het kruis, de toestand bij het gerecht en in de gevangenissen en de 'dank' van het vaderland tegenover de oorlogs slachtoffers. 'Ik probeer', zei Grosz. 'voor ieder een begrijpelijk te zijn ik be dank voor de In deze tijd zo gewil de diepte, waarin je toch niet kunt afdalen zonder een echt duikerpak, volgepropt met kabbalistisch bedrog en intellectuele metafysiek'. Geen verheven kunst dus, geen 'lart pour l'art, integendeel. Maar niettegenstaande alie gruwzaam heid wél werk van een grote en Tart pour Tart', integendeel. Maar ontstaan is uit een diepe; bewogen heid en een innig medeleven met een trieste en lijdende mensheid. Tot 18 oktober. V -/,// s r' U a aangeboden; dergelijke aanbiedin gen zijn nooit van Saab-Scania af komstig geweest', deelde de directie met nadruk mee. De andere drie bij de opvolging van de Starfighter be trokken concerns zijn de Franse Dassault-vliegtuigfabrieken en twee Amerikaanse vliegtuigfabrieken, Northrop en General Dynamics. 'Vreemd' Minister Van Agt moet nog beslis sen op welke manier het onderzoek aangepakt zal worden. Het DS'70 Kamerlid mr. De Brauw zei het gisteren vreemd te vinden dat pas deze week tot een onderzoek is besloten, terwijl hij enkele weken geleden bij de eerste berichten over deze affaire al op een justitieel onderzoek had aangedrongen. Naar aanleiding van die berichten toen kwam de vaste Kamercommissie voor defensie bijeen, maar deze be sloot toen geen enkel commentaar op deze affaire te leveren. De heer De Brauw vond het weinig elegant, dat hij niet rechtstreeks en uit eigen beweging door dr Vonde ling was Ingelicht, maar wel via een communiqué, verstrekt nadat een krant over liet verzoek aan minister Van Agt geschreven had. LEEUWARDEN De commissie geluidshinder vliegbasis Leeuwar den heeft in een brief aan minister Vredeling van defensie erop aange drongen bij de keuze van een ver vanger van de Starfighter voldoen de gewicht toe te kennen aan het Van een verslaggever DEN BOSCH De rechtbank in Den Bosch heeft de 49-jarige B. B. uit Schijndel wegens moord op de twintigjarige Willy Liffmann uit Amsterdam, gepleegd in april 1973 te Schijndel, veroordeeld tot tien jaar met aftrek. Toen B. achter gesloten duren terecht stond, eiste de officier van justitie tegen hem twaalf jaar met aftrek. aspect van de geluidshinder. De commissie vindt dat vooral in een dichtbevolkt land als Nederland het erg belangrijk is dat de gebruikte vliegtuigen zo weinig mogelijk la waai produceren en dat niet alleen de gevechtswaarde en het in de wacht slepen van orders voor de Nederlandse industrie bij de keuze een rol moeten spelen. steld. Voor het eerst kunnen bij wijze van proef ook foto's en pop pen onder deze regeling vallen. Het totaalbedrag is ruim 23 procent ho ger dan in 1974. Voor de overheids bijdrage bij aankoop van werken van Nederlandse kunstenaars op exposities in ons land, wordt uitge gaan van 20 procent per kunstvoor werp met een maximumsubsidie van 240 gulden per aankoop. Geen subsidie wordt verleend bij aanko pen van minder dan dertig en meer dan drieduizend gulden. Nieuwe catalogus van Mondriaans werken DEN HAAG Alle 292 werken van Piet Mondriaan die in openbare collecties in Nederland zijn te be zichtigen, zijn opgenomen in een nieuwe Mondriaan-catalogus. Het eerste exemplaar daarvan is woens dag in het Haags Gemeentemuseum door adjunct-directrice drs. B. Jan sen overhandigd aan de Haagse wet houder voor kunstzaken P. Vink. Het Haagse museum heeft de grootste Mondriaan-collectie ter wereld, een verzameling van ruim 250 werken. Naast afbeeldingen van de Mondriaans, bevat de catalogus ook artikelen over leven en werken van deze schilder van de hand van de kunstcriticus Cor Blok. Deze Mondriaan-catalogus is een uitgave van Meulenhoff International, in samenwerking met het Haags Ge meentemuseum. VolUndete Demokratie Op 23 september" 1974 overleed plotseling onze dierbare Schoonzoon, Zwager en Oom Herman Jordaan S. C. M. ter Horst van Dorp Jhr. M. W. C. de Jonge E. C. de Jonge- Schuller tot Peursum Th. Blydenstein- ter Horst H. J. Blydenstein S. C. M. de Kempenaer- ter Horst W. A. J. E. de Kempenaer D. G Abma-ter Horst J. Abma Neven en nichten Namens de Subfaculteit Scheikunde der Vrije Universiteit geven wij met leedwezen kennis van het overlijden van de heer C. T. H. Melchers gepensioneerd medewerker van het Scheikundig Laboratorium. Met dankbaarheid gedenken wij hoe hij zich gedurende 10 jaar voor zijn werk heeft in gezet. Amsterdam, 26 september 1974, De Lairessestraat 174. Prof. dr. F. Bickelhaupt, voorzitter; Dr. G. Somsen. secretaris. Met leedwezen geven wij kennis van het nog onverwacht heengaan van onze oud-Genees heer-Directeur Dr. M. A. van Melle Aan zijn beminnelijkheid, belangstelling/inzet en betrokkenheid op ons Huis bewaren wij zeer goede herinneringen. Bestuur, directie en zusterkring van het Utrechtse Diaconessenhuls. Utrecht, 23 september 1974. Eén auto waaraan je lang wat hèbf. Volgens een statistiek van een officiële v keuringsdienst voor auto's in Zweden, bedrabgff.de gemiddelde levensduur van de Kever 12 jaar en 7 maanden. Het heeft de Here behaagd tot Zich te nemen onze zeer zorgzame lieve Moeder, Groot- en Overgrootmoeder en Tante Anna Renske Reitsma-van der Veer sedert 8 maart 1967 weduwe van E. Reitsma, in de hoge ouderdom van 93 jaar. „Jezus Uw verzoenend sterven. Blijft het rustpunt van ons hart". Veenwouden, 25 september 1974, „Talma Rustoord". Condoleantle-adres Aldl&nstate 537 Leeuwarden. Apeldoorn C E. Veenstra-Reltsma S. Veenstra Leeuwarden: E. C. Makkes v. d. Deijl- Reitsma L. de Boer-Reitsma J. E. de Boer Durban: T. Reitsma-Rosier Blij ham: S. Reitsma A. H. Reitsma-de Boer Schevenlngen: A. W. Ruigendijk-Reitsma C. Ruigendijk Leeuwarden: G. Overdljk-Reitsma B. J. Overdljk E. van der Wal Klein- en achterkleinkinderen De rouwdienst zal maandag 30 september a.s. plaatsvinden om 13.30 uur in de Aula van de Prot. Chr. Uitvaart Vereniging, Jelsumerstraat 43 te Leeuwarden, waarna de teraardebestel ling zal volgen om 14.15 uur op de Noorder begraafplaats. „Al wat gij de Vader bidden zult in Mijne Naam, dat zal Hij u geven" Na een bijzonder toegewijde verpleging In Huize „Lisidunahof" te Leusden is rustig van ons heengegaan onze lieve Zuster. Schoon zuster en Tante Philippine Rullmann op de leeftijd van 76 Jaar. Santpoort-N.: P. J. Rullmann M. B. Rullmann- Koppauner Bussum: J. Rullmann-Rullmann A. Rullmann Bussum: A. Hendrikse Nichten en neven Leusden, 25 september 1974. Correspondentie-adressen P. J. Rullmann, Terrasweg 70, Santpoort-N. A. Rullmann, Lijsterlaan 48. Bussum De begrafenis zal plaatshebben op maandag 30 september a.s., 's middags om 1.00 uur op de Noorderbegraafplaats aan de Laan 1940- 1945 te Hilversum. Vertrek van de rouwkamer van het Diakones- senhuis. Van Riebeeckweg 212 te Hilversum om 12.30 uur. In volle vrede en door zijn Heiland thuis gehaald is van ons heengegaan mijn lieve Man, onze zorgzame Vader en Opa Wiebrand Donker op de leeftijd van 88 Jaar. Amsterdam: S. Donker-Bakker 's-Gravenhage: H. Donker Z. Donker-Burger Amsterdam: D. P. Donker J. C. Donker-van de Haas W. Donker J. E. Donker M. Donker-Bljlenga Spijkenlsse: N. Onkenhout-Donker J. Onkenhout en kleinkinderen Amsterdam, 25 september 1974, Mr. P. N. Arntzeniusweg 33 boven Thuis liever geen bezoek Geen bloemen De teraardebestelling zal plaatshebben maan dag 30 september om 14 uur op de Nieuwe Oosterbegraafplaats, Krulslaan. Vertrek van huls ongeveer 13.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis ln de ontvangkamer van de begraafplaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13