inder deelnemers en rijkers op de Vebo ■toe Leiden '3 oktober' ierde van 1574 tot nu 'Het omringende land' van Leiden in foto's <D Morsweg afgesloten In januari onderzoek begint in Leiden op borstkanker Bewusteloos door kolendamp lit jaar ook landelijke tentoonstelling vee en zuivelprodukten vitamines met stootkracht Dagravit B-complex |>c trades Veertig jaar Bethlehemkerk herdacht Collecte in Leiden Dierenbescherming '/KWARTET VRIJDAG 27 SEPTEMBER 3974 STAD EN REGIO Lil irmoeK- k wel I wDagra' jopstaar DEN De belangstelling en de deelname aan de Vebo, de jaarlijkse tentoonstelling van fokvee, vetvee, zuivel en materialen voor tgrarische sector in de Leidse Groenoordhal was niet zo groot als in andere jaren. Dat komt omdat er voor vee dit jaar ook een lan- jke tentoonstelling zal worden gehouden. 'Toch heeft het Vebo-bestuur besloten de tentoonstelling te laten doorgaan', zei gister gen Vebo-voorzitter ir. P. P. J. Buck tijdens de officiële opening van de Vebo-tentoonstelling. zijn plannen vöbr uitbreiding de Groenoordhal met een nieu- underhal.' zei ir. Buck. 'En dat oodzakelijk om de Leidse vee- kt aantrekkelijk te houden. Om- de deelname en daarom ook niveau later lag dan andere j. had men gisteren als com- atie ook een afstammelingen- jonstelling en een keuring van (kunstmatige inseminatie)- en. Dat nam dan ook een be- rijke plaats in op de Vebo- jonstelling van gisteren. Naast tentoonstelling van vee met de daarbij behorende keuringen waren er voorlichtingsstands voor de agrariërs. Versqhillende beveili gingsmethoden. met name voor tractoren, waren er te zien. Overdrijving Voor de opening van de Vebo-ten toonstelling was, ondanks de drukte op landelijk landbouw-niveau, ir. Knottnerus. voorzitter van het landbouwschap, naar Leiden geko men. 'De concentratie van het marktwezen gaat door', zei de land- ADVERTENTIE) en die loeren" "«3^1 DAGRA N.V. DIEMEM bouwschapsvoorzitter. 'De groten groeien verder, terwijl de kleinen wegvallen'. 'Voor een gemeente als Leiden is het belangrijk naast een goede ou tillage een goede verwerking van gebruiksvee te hebben en een ef fectief apparaat om het slachtvee gereed te maken voor de slager'. Knottnerus stelde het als veel idea ler dat de boer wanneer hij meent dat zijn rund slachtrijp is. de fa briek opbelt en het dier laat opha len'. Dan moeten er natuurlijk wel goede en beëdigde taxateurs komen om beide partijen te garanderen dat een juiste prijs wordt betaald'. 'Concentratie, ook is de tentoon stellingssector is nodig en belang rijk'. vond ir. Knottnerus. 'Over drijving schaadt. De arbeid op de bedrijven wordt steeds schaarser. Daarom wordt het ook voor de boer steeds moeilijker om een dag vrij te maken om met zijn dier naar de tentoonstelling te komen. Je moet echt een opvolgende zoon hebben die een dag tliuis het vee kan verzorgen, of die met het dier naar de tentoonstelling kan komen, an ders is het een moeilijke zaak'. Vertrouwen Een vrij uitgebreid referaat hield de landbouwschapsvoorzitter over de problemen die binnen de EEG op landbouwgebied bestaan. Toen het verdrag van Europa is gesloten", zei ir. Knottnerus, 'wilde men één landbouwmarkt. Net als bij de in dustrie wilde men de invoerrechten langzaam laten verdwijnen. Maar omdat er een te ingewikkeld land- bouw-stelsel was in de diverse lan den, kon het oude systeem niet met één pennestreek van' de tafel, wor den geveegd. Men wilde één land bouwmarkt. Net als bij de industrie wilde men de invoerrechten lang zaam laten verdwijnen. Maar omdat er een te ingewikkeld landbouw- stelsel was in de diverse landen, kon het oude systeem niet met één pennestreek van de tafel worden geveegd. Men wilde één markt en één prijs. Alleen de transportkosten zouden variatie in de prijzen van de diverse landen brengen. Men heeft er tien jaar over gedaan om het zover te krijgen; van 1958 tot 1968. Maar toen is de Duitse Mark on- hooggeschoten en de Franse Frank omlaag. En had men toen voor de hele EEG één rekeneenheid inge voerd, dan had men voor de Franse boeren het Inkomen in één keer tot de helft teruggebracht'. 'Men doet vaak alsof het probleem 'xpositie in Gemeente-archief jor Jaap Kamerling .IDEN De gemeentelijke jhieftiienst heeft in haar ge- iw aan de Boisotkade een bij- .ider aardige tentoonstelling Jgericht over de Drie october- ringen vanaf 1574 tot nu toe. Je expositie loopt van 27 sep- iber tot 29 november en heeft uitgangspunt de dagindeling l de 3-octobervieringen van fcille tot het ophalen van het 1 na afloop van de feestelijk- len. i oud filmpje toont de viering [het Ontzet in het jaar 1926. Er den bij die viering groots opge- e tournooispelen plaats op een ëin achter de Rijndijkstraat. Er toen een imposante overi- S kartonnen ridderburcht ge- lërd met aan weerszijden hoge |en. Binnen de wallen werden steekspelen gehouden door e ridders, gadegeslagen door gemalinnen. Er werd in dat bijzonder veel historische kle- [edragen door de Leidse burge- Ook -de kermis toen mocht er in evenals de traditionele grote ;ht. de rondleiding kan men lemen, dat pas in de negentien- w de viering het karakter van een groot volksfeest, 'oor was er hoofdzakelijk |ke van een kerkelijke viering. :n de jaarmarkt rond drie-oc- ir zorgde voor wat extra vertier tarder beperkten de feestelijk- fn zich tot dè bovenlaag van de frlking. jaarmarkt werd in 1574 voor i eerst gehouden en werd ge- ht door de Staten van Holland, [Leiden na het beleg een econo me injectie wilden geven. Zij rde tot de veertiger jaren van |7e eeuw en met wat historische (lsheid zou men kunnen zeggen, [nu de Leidato deze jaarmarkt ft vervangen. merkelijk, dat dit jaar voor het bijwoonden. Voor de echte Leide- eerst in de geschiedenis van de vieringen een heuse oorlogsbodem in Leiden zal aanmeren n.l. de Hr. Ms. Hefring, patrouillevaartuig van de Koninklijke Marine, die maan dagmiddag het Galgewater zal bin nenvaren. Koninklijk bezoek is er ook al eens eerder geweest op 3-October name lijk in 1924, toen koningin Wilhel- mina en prins Hendrik de viering naar is het zeker de moeite waard de vieringen van toen en nu eens te vergelijken. De toegang is gratis, het filmpje wordt getoond, steeds als er voldoende mensen zijn en de openingstijden: maandag tot en met vrijdag 9-12 en 14-17 uur. za terdag van 9 tot 12 uur. Op 10. 17. 24 en 31 okt. 's avonds van 19.30 tot 1.30 uur en 3 en 4 oktober alleen 's ochtends. Iressant is te konstateren, dat het eind van de zestiger jaren [het eerst de militaire parades de vieringen verdwenen. In 1954 i er nog een parade, waarbij lerne raketten werden gede- fstreerd. In 1967, toen de koude «g al een stuk milder was ge- den was er alleen nog maar een Dé te zien. Het is dan ook op- LEIDEN Met ingang van maan dag 7 oktober zal het noordelijk gedeelte van de Morsweg (tussen spoorlijn en Morspoort) voor alle doorgaande verkeer worden afge sloten. Deze afsluiting zal (afhankelijk van de weersomstandigheden) drie we ken duren en is noodzakelijk in verband met de herbestrating van het wegdek. Ten behoeve van het doorgaande verkeer zal een omleldingsroute worden aangegeven. Het bestem mingsverkeer zal waar mogelijk worden doorgelaten. in de EEG een landbouwprobleem is. maar het is eigenlijk een mone taire zaak. De ministers van finan ciën moesten hun zaak beter in de hand houden, dan waren er voor de landbouw geen problemen geweest. Dat is nu nog steeds het probleem waarmee wij zitten. De oplossing van het hele probleem is volgens ir. Knottnerus bereikt wanneer de landbouwprijzen met de revaluatie en devaluatie zouden kunnen mee- schommelen. Maar daartoe is lang niet ieder land bereid'. 'Vaak', vond ir. Knottnerus. 'wordt elkaar een gebrek aan vertrouwen verweten, terwijl het in veel geval len berust op een gebrek aan com municatie. De materie is zo moei lijk dat er zo veel jargon wordt ge bruikt. dat het voor de mensen aan de basis, de boeren en tuinders waarvoor men bezig is, niet meer te begrijpen is'. Concentratie Vebo-voorzitter Buck was het wel -eens met de redenlnging van ir. Knottnerus, voor zo ver het de re- deniging over de concentratie van tentoonstellingen betrof'. Maar een al te grote concentratie Is ook niet goed. Vroeger had iedere boeren gemeente zijn jaarmarkt of ten toonstellingsdag. Dat is al lang niet meer zo. Het gevolg daarvan is wel dat veel boeren niet meer meedoen, omdat ze menen dat tegen de deel nemers aan een zo grote tentoon stelling toch niet is op te concurre ren'. De genodigden voor de opening, waaronder veel burgemeesters van gemeenten in de omgeving, maak ten daarna een rondwandeling over de tentoonstelling. Vebo Is een ten toonstelling die zeker ook voor niet- agriërs de moeite waard zou zijn. Er liepen wat moeders met kleine kinderen. En die liepen, in tegen stelling tot de meeste vakmensen, met veel meer zichtbaar plezier op de tentoonstelling rond. Academische examens LEIDEN 23s- sept. geslaagd voor Kand ex Godgeleerdheid de heren P BlschofT van Heemskerk E Knljff, mej J 'l'h Portuin. Kand ex klassieke taal- en let terkunde de heer J M van Ophuijsen, doet ex wijsbegeerte de heren H Phllip- sen c.l. A C Braet, kand ex wijsbegeerte de heer JJ G Dijkhuis, doet ex notarlëel recht de heren E Reinders en A D Flesseman C E M van Steenderen. M C Mourenhout, M M Elsjna. LEIDEN, 24 sept, geslaag voor doet ex notarlëel recht de heer A J Stasse. kand cxWIWen N de heren J van .Weeren en H v d Stadt en Mej M v d Snoek, kand ex W 3 W en N de heren J v d Schuit. J A Tolenaar. M T v d Zon, G M den Hollander. C Otto. R v d ZwaalJ, J de Graaf. A J Reljman. H Opschoor. A Hortensius. P A Jansen,- D A Barents, Kand ex N 1 W en N de heren H W LAmer. H A Innemee. C J v d Poel. kand hll. J A Weinrelch. kand ex B 3 W en N de heer J Th Hendriks, Kand EX B 4 W en N mej C M HooiJmans. MOB Natuurkunde de heer A P M Slingerland, doe ex natuurkunde de heren A Harog. D van Delft. P P J Del Hey. C J de Pater. W L C tussen. Doet ex sterrekunde de heer J C M Tolenaar, doet ex biologie de heren P Pavler. W T Jansen, de dames R Brand. B L J van Leeuwen. J M Mentlnk. doet ex farmacie de heren MER Mar tens. C J Boogerd. D P Spier. CJ Pelllkaan. FTC Stiefelhagen. C P de Haseth. F W oudshoorn. L J J Houwe. de dames E J HooljmeiJer, J B Rales. L D tan Tjltrowlrju. G L Kho. Doet ex scheldjunde de heren L van Dodegom. R van Doorn, kand ex B 4 W en N mevr M Cowan v d Llltz. de heer J Cohen, kand ex B 5 W en N de heer M J P van Oijen. kand ex S 2 W en N de heren P B Martens, W H van Prooljen. J A Fodkens. W H Lindhout. G Admiraal, kand ex S 3 W en N de heren P A A M de Leeuw, E R Hnrm&n. kand ex S 4 W en N mej J van Daalen. W M Vonk, S Gorter, kand ex P 1 W en N de heren H Ris. G I Vos. K G Hagenaar. H Bracht, A M v d Mooren. TH A M Steegh. R P v d Broek, de dames J C Kok. J M J de Roolj, PM J fonk Kan JIJ. B M Loomans. LEIDEN Volgende week wordt in Leiden de jaarlijkse collecte voor de Dierenbescherming gehouden. In verband daarmee verzocht men ons opneming van de volgende medede ling: Bussen afhalen: Auberge Francaise. Kloksteeg 19 Leiden op vrijdagavond 27 september a.s. van 19.00 tot 20.00 uur en maandaga vond 30 september a.s. van 19.00 tot 20.00 uur. Bussen afhalen straatcollectes 5 ok tober: Auberge Francaise, Klok steeg 19 Leiden op vrijdagavond 4 oktober a.s. van 19.00 tot 20.00 uur, zaterdagmorgen 5 oktober a.s. van 9.00 tot 11.00 uur. LEIDEN Woensdagavond werd in de Bethlehemkerk aan de Drift straat het feit herdacht, dat op 12 juli 1934, de toen genoemde Kooi- kapel (in gebruik werd genomen). De man. die hiertoe stoot gaf, was ds. J.OH. W. Groot Enzerink. Van zijn kand verscheven twee brochures. Uit één daarvan, betref fende de bouw en de predikatie, die ds. Groot Enzerink toen hield, heeft ds. E. M. Pannekoek. nu herinne ringen opgehaald. Een vraag van de toenmalige wijk- predikant in deze brochure luidde; 'Kent gij. die uitgestrekte wijk, links van de Lage Rijndijk?' Daar moest nodig een kerk komen. De kerk moet in onze tijd- aldus ds Groot Enzerink veerig jaar geleden naar de mensen worden gebracht. Het ging niet alleen om de kerk. Ook voor andere doeleinden zoals de wijkverpleging, zouden de loka len gebruikt kunnen worden. Ds. Groot Enzering deed een beroep op de gemeente door een 'dubbeltje- sactle' in het leven te roepen. De toenmalige wijkvereniglng nam de exploitatie van de bebouwen - kerk en wijkcentrum - voor de tijd van tien jaar voor haar rekening. De Schriftlezing en de voorzang, waren woensdag avond dezelfde, als 40 jaargeleden, n.l. enige verzen uit Efeze 2. en de verzen 1. 2 en 8 van Psalm 89. Ds. Pannekoek bepaalde de aanwe- ziginge ook nog bij het heden en de toekomst. In 1934 was het een sombere tijd van grote werkloos heid. Het treft temeer, dat men toen dit werk kon doen. Ds. Panne koek herinnerde aan de mobilisatie van 1939, gevolgd door de oorlog 1940-45. Het werd na de tweede wereldoorlog, een heel andere tijd. De werkloosheid verdween. Helaas ziet men deze nu enigszins terugke ren. Er kwam ook een ander leven spatroon. Wij zijn een reizend volk geworden. Geloven is in deze tijd niet gemakkelijk. Het vereist bezin ning en rust. Jezus was ervan over tuigd dat een mens van brood al leen niet kan leven, er is in deze tijd toch een groep, die trouw blijft. De toekomst is van God. Die naar ons toekomt. In het wijkgebouw Irene werd na de bezinningsbijeenkomst in de kerk nog een ongedwongen samen zijn gehouden, waarbij de herinne ring aan mensen en gebeurtenissen in en rond de Bethlehemkerk een belangrijke plaats innam. Derde deel 'Leiden, een Hollandse erfenis' verschenen LEIDEN Gistermiddag is het derde deel van de serie fotoboeken 'Leiden, een Hollandse erfenis' aan burgemeester Vis aangeboden. In het derde en laatste deel van de serie worden het land en de dorpen, die Leiden omringen, getoond. Dit deel draagt dan ook, als ondertitel 'Het omringende land.' Ook hiervan is de samensteller boek werden door hem gemaakt. De weer de bekende Leidse fotograaf meeste afbeeldingen zijn afkomstig Herman Kleibrink. Hij verzorgde de uit het bezit van de Gemeentelijke omslag, het ontwerp en de lithogra- archiefdienst, de collectie Bodel fie en de meer recente foto's in het Nijenhuis van de universiteitsbibli- LEIDEN De Federatie Vrouwelij ke Vrijwillige Hulpverlening, afde ling Leiden, waarbij zestien vrou wenverenigingen en-of organisaties zijn aangesloten, heeft de kanker werkgroep van het Academisch Zie kenhuis Leiden onder leiding van Prof. Dr. A. Zwaveling benaderd met het verzoek een onderzoek op borstkanker bij vrouwen te organi seren. De werkgroep meende, op grond van bekende literatuur-gege- vens waaruit blijkt dat een derge lijk onderzoek zinvol kan zijn, hier- aan haar medewerking te moeten verlenen. Om de jpraktische uitwerking te réallseren werd een kleine studie commissie gevormd, bestaande uit de dames G. L. Vis-Hommes, H. Lubach-Lehman de Lehnsfeld (pres. en secr. van de Fed. V.V.H.) en J. Zitman-Schoppen, en de heren Prof. Dr. A. Zwaveling (Heelkunde Acad. Ziekenhuis), Prof. Dr. H. J. P. M. Dijkhuis (Leids Huisartsen In stituut) en W. de Bruyn'e (huisarts en. secr. van de Leidse Huisartsen Vereniging). Uitgangspunt van de plannen is, dat de onkosten van het onderzoek laag gehouden moeten worden. Er werd dan ook besloten, dat zeer vee! onbetaalde, maar voldoende deskundige vrijwilligsters bij het onderzoek ingeschakeld zullen wor den. De voorbereidingen zijn nu zover gevorderd, dat begin januari 1975 in Leiden gestart kan worden met een onderzoek op borstkanker bij vrouwen van 35 jaar en ouder. otheek in Leiden en het archief van het Hoogheemraadschap Rijn land. De lezer of beter gezegd, de waar nemer kan in dit boek tochten maken van tde stadsrand van Lei den af in een vijftal richtingen, het zuidoosten en het noordoosten van de oude stad bij wijze van spreken weer op het eerste pad komen. Uitgever Jan de Kier noemde dit deel de kroon op het werk van Herman Kleibrink, ëen beschieden man, die als fotograaf werkt bij de Sterrewacht en met veel vakkun digheid en liefde deze serie heeft samengesteld. De onderschriften zijn van de hand van William Dow ner. Dit laatste deel is bijna ander half keer zo dik als de'voorgaande delen en is gedrukt in een oplage van 4000 exemplaren. Bij de voor verkoop werden al 1300 exemplaren vérkocht. Dat de serie aanslaat bij het pu bliek blijkt behalve uit de voorver koop wel uit het feit. dat van het éerste deel al een vierde druk is .uitgekomen. Niet alleen oudere Lei- denaars maar ook veel jongeren en oud-Leidenaars, onder wie veel mensen, die hier vroeger hebben gestudeerd, tonen veel belangstel ling voor de serie. Vrij algemeen zijn de fotoboeken te vinden in de etalages van boekwinkels in het hele land, vertelde ons de heer De Kier. Dit fraaie fotoboek, dat bijzonder veel kijk- en leesgenot biedt, is gedrukt bij de Leidse drukkerij Demmenie. Achter in het boek is een historisch heel interessante to pografische en militaire kaart bij gevoerde die In 1850 werd vervaar digd. LEIDEN Woensdagavond is door kolendampvergiftiging in een wo ning aan de Haarlemmerstraat een bejaard echtpaar bewusteloos ge raakt. De 85-jarige man en zijn 76- jarige vrouw moesten naar het AZL worden overgebracht. Ze verkeren niet in levensgevaar. Bij onderzoek door de brandweer bleek, dat de schoorsteen geheel was verstopt. Woensdag om 19.12 zijn twee auto's op de kruising van de Chur- cilllaan en de Haagweg tegen el kaar gebotst. Een passagier van de ene auto, een Rotterdammer van 26 jaar. kreeg snijwonden aan het hoofd en werd naar het AZL ge bracht. Een passagier van de ande re auto, een 24-jarige vrouw uit Voorschoten, moest voor onderzoek naar het AZL. Uit een woning aan de Boshui- zerlaan is in de nacht van dinsdag op woensdag een antieke Friese staartklok ontvreemd ter waarde van 6500. Men kwam binnen vla de achterzijde van het huis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11