Zaterdag massaal protest op marktplein in Kalkar dichtbij -«"Tl fensiebedat (1) fensiebedat (2) bel van Duyn pigert de ilkarheffing Werknemers bedrijf ondervraagd over Gorkumse moordzaak het weer - Koud en nat 'Progressief- liberaal actiecentrum' met vedelaar op heksentoer scoutwoud toveren jaloers negatief T4-K JW /KWARTET DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND/COMMENTAAR T5-K7 jmmentaar Duizenden gaan demonstreren tegen bouw snelle kweekreactor Iter Vredeling heeft in zijn defen- een beleid uitgestippeld dat deze en zelfs nog de volgende jetsperiode heen tot in het jaar reikt. Een meerjarenplanning die ieus is, maar meteen al in het de Kamerdebat van deze week te verzanden, dc ene kant is de minister daarf schuldig aan. Onder druk van lunt-dogmatici in het kabinet Uyl heeft hij het goed moeten n dat de nota een wel zeer jjiarige wissel trekt op het slagen de onderhandelingen over weder- troepen vermindering tussen zou'k ïen wat eel liebeï so 1 Dg ei an voor de Nederlandse inspan- vroli me de gehei door middel van aanvullende BZWAg f- itingen worden getrokken. Daar- is al een belangrijke beslissing mogelijke bezuinigingen naar la- erschoven. ts duwt de minister lees: het iet een aanzienlijke stoot uit- voor zich uit door het zwaarte- an nieuwe investeringen in de fnde kabinetsperiode te projecte- :odat in elk geval gedurende de Dpendc zittingstermijn het Keer- •aandel nog hoog kan worden jden. dit alles zou men nog vrede cn hebben, wanneer de beleids- ïen van het kabinet tijdens het van deze week het karakter van afspraken zouden kunnen krij- Maar dat lijkt allerminst het te zijn. de kant van de PvdA is deze mm^m onder kennelijke invloed van de Mpken van de partijraad van za- waarover wij maandag in H kolom het onze hebben gezegd Higenlijk voortdurend geprobeerd plannen van het kabinet vruchte- te maken. De aanvullende begro- ~^\llm die volgend jaar te verwachten zullen zo kritisch mogelijk wor- •J/ [bezien, zo hebben PvdA-woord- lers aangekondigd. En verder hoopvol verwacht dat het :eringsplan voor de volgende ka- periode toch niet haalbaar zal in te zijn en dat er dan opnieuw defensiebegroting zal moeten en gesneden. onfessionele fracties daarentegen op hogere investeringengedu- ie de eerste jaren; zij voorzien dat "indien hogere exploitatielasten zul- mocten worden bekostigd en •ts dat er volgend jaar nog zeker resultaat van het linkse overleg worden verwacht. Maar zij ver- fen daaraan geen spijkerharde con- ps omdat de samenwerking binnen Dalitie daarop wel eens zou kun- stukbreken. gevolg van dit alles is rijkelijk rstellend. Het blijkt dat de nota minister Vredeling alleen maar soort handleiding is voor een ssie die nog jaren kan duren en bij telkens opnieuw de zelfde on loste strijdpunten moeten worden vochten. k alswet-houder JRDAM Roel van Duyn. iuder van gemeentebedrijven nsterdam weigert de z.g. Kal- iffing te betalen. Omdat Am- ,m de heffing niet doorbere- aan de electriciteitsverbrui- maar het totaalbedrag uit de lene middelen afdraagt aan jk. heeft de heer Van Duyn edrag in mindering gebracht ijn aanslag voor de inkomsten- iting. Hij heeft minister Lub- al eerder over deze zaak ge ven, maar dat was in de tijd hij nog geen wethouder was. e nu geschreven brief zegt de Van Duyn onder meer: 'An- dan ten tijde van mijn eerste is het nu mijn dagelijkse t de wet te houden. De conse- ties daarvan, in het algemeen aard ik. maar in de gevaren Kalkar heb ik me te veel ver- i dan dat ik zonder een gevoel morele corruptie de Kalkar- iting kan betalen, aldus Van in zijn brief aan Lubbers, honderd personeelsleden van landbouwhogeschool te Wage- en hebben hun ongerustheid de sproken over de bouw van de a|e kweekreactor in het West- $e Kalkar. In een gezamenlijke i arine zeggen zij dat de rege lsent! de deelname aan het project bijge| staken omdat de kerncentrale grote bedreiging voor het mi 's. De wet waarin de regeling de bijdrage ligt verankerd, volgens deze medewerkers 1 vaI en ingetrokken. ;rten imerc met •t de Joh. uziek rijke BORG De biscuitfabriek 'Het rmeisje' in Terborg heeft zich et laten verklaren. De 53 per- sterd ilsleden heeft men ontslag aan- viljoe ;d. jonsti ogingen om de fabriek in ande- inden te laten overgaan hadden succes Een deel van de ontsla- aire Ipersoneelsleden heeft inmiddels ten s werk gevonden, terwijl de vlipeeste part-time-krachten nog zoeken. hanc haupact en NAVO in Wenen, 'antel1 te verzanden. iten deze onderhandelingen niet [orte termijn slagen en dat zij helaas niet doen dan de financiële consequenties door Kees de Leeuw Het oude Westduitse stadje Kal kar, dat ruim tienduizend inwo ners telt en net over de Neder landse grens ligt onder de rook van Kleef, staat zaterdag een invasie van Nederlanders te wachten. Ze komen daar niet om een toeristisch bezoek te brengen aan het Hanzestad je van weleer met zijn middel eeuws stadhuis en historische kern rond het marktplein, maar om op datzelfde marktplein te demonstreren tegen de bouw van een snelle kweekreactor even buiten Kalkar aan de Rijn. Naar schatting zullen zaterdag uit Nederland zo'n vijfduizend mensen per bus, auto, trein of fiets de reis naar Kalkar ondernemen om daar kracht bij te zetten aan de eisen van het Anti-Kalkar Comité te Am sterdam: afzien van verdere Neder landse deelname aan het Kalkar project, stopzetting van het Kalkar project en intrekking van de wet financiering snelle kweekreactor. Het Anti-Kalkar Comité in Amster dam, bestaande uit vertegenwoordi gers van de PvdA, CPN. D'66 en PSP, heeft het initiatief genomen tot deze toch wel unieke protest- tocht. In samenwerking met een inmiddels landelijk gevormde werk groep en gesteund door een hon derdtal plaatselijke comité's heeft men zich met de voorbereidingen beziggehouden. Daarnaast neemt ook de Stroomgroep Stop Kalkar, die zich momenteel vooral inzet voor de 2200 mensen in Nederland, die afzien van het betalen van de drie-procentsheffing voor Kalkar, actief aan deze manifestatie deel. Behalve de tocht naar Kalkar is er ook een handtekeningenactie aan de gang. Het resultaat hiervan, in middels zo'n 65.000 handtekenin gen, zal de Tweede Kamer worden aangeboden bij het begin van de behandeling van de Energienota van minister Lubbers. In 1967 nam de regering het prin cipebesluit samen met West-Duits- land en België te gaan werken aan de ontwikkeling van een proefmo del snelle kweekreactor van 300 megawatt. Op 4 ebruari 1972 be sloot het kabinet-Biesheuvel tot voortzetting van de samenwerking met West-Duitsland. België en Luxemburg, aan dit project. Neder land zal vijftien procent van de kosten aan Kalkar bijdragen. In oktober van dit jaar diende de toenmalige minister Langman bij de Tweede Kamer een wetsontwerp 'financiering snelle kweekreactor' in. Om financiering van de bouw van een snelle kweekreactor, of zo als de Duitsers het zo treffend noe men 'schnelle Brutreaktor', moge lijk te maken aahtte de regering het noodzakelijk een heffing te leg gen op het elektriciteitsgebruik van drie procent. Op 4 april 1973 werd deze wet door de Tweede Kamer aangenomen. Een voorlopige schat ting van de bijdrage, die Nederland zal moeten leveren aan de bouw kosten, bedraagt 328 mllj'oen. De snelle kweekreactor zal naar ver wachting in 1980 gereed zijn. Als de oorspronkelijke plannen doorgaan zullen in de komende tien jaar de meeste Westeuropese landen over een snelle kweekreactor beschik ken. Omstreeks het Jaar 2000 zou den er maar liefst tien van deze reactoren in Nederland gebouwd De snelle kweekreactor by Kalkar in aanbouw. zijn en in heel Europa een honderd tal. Gevaren De Antl-Kalkar-comité's de naam zegt het trouwens al heb ben nogal wat bezwaren tegen de bouw van een snelle natrium-ge- koelde kweekreactor, onder meer op het gebied van de afvalstoffen en de radio-activiteit. Er worden grote hoeveelheden radio-actieve afval stoffen geproduceerd, die gedurende duizenden jaren bewaard en enkele tientallen jaren gekoeld moeten worden, voordat zij geen stralings gevaar meer opleveren. Er is geen enkele garantie, dat er in zo'n lan ge periode- met deze gevaarlijke stoffen niets zou kunnen gebeuren. Elk jaar, dat er op deze manier elektriciteit wordt opgewekt, komen er afvalstoffen bij, zonder dat er iets van vernietigd kan worden. Veilige opslagplaatsen zijn er nog niet, al wordt wel hard gedacht aan het opslaan' van dit gevaarlijke goedje in zoutmijnen, maar ook dit geeft geen absolute garantie voor veiligheid. Bij het vervoer van radio-actieve stoffen van de kweekreactor naar de opslagplaats kunnen zidh. onge lukken voordoen, waardoor grote gevaren ontstaan voor mensen in de omgeving van de transportroutes en verder is ln de directe omgeving van de snelle kweekreactor de mo gelijkheid van radio-actieve stra ling aanwezig. Het verschil tussen een snelle kweekreactor en een ge wone reactor, waarvan Nederland er twee heeft: in Borsele en in Dodewaard. is dat de laatste hun brandstof krijgen toegevoegd, ter wijl een kweekreactor, nadat hij op gang is gebracht, deze zelf maakt uit uranium. Een dergelijke reactor produceert grote hoeveelheden (tonnen) pluto nium, waarmee vrij eenvoudig kernwapens kunnen worden ver vaardigd. Voor een atoombom is acht kilo voldoende. Er is geen enkele waarborg, dat dit plutonium niet gebruikt zal worden voro de opbouw van een Europese kern macht. die de Anti-Kalkar Comité's onvoorwaardelijk afwijzen. Financieel Daarnaast bestaan er bij de comi té's ook financieel-economische be zwaren. Het project kost teveel energie. Kalkar kost voorlopig meer energie dan het levert en dit zal waarschijnlijk voortduren tot het jaar 2000. Toen de financieringswet werd aangenomen, schatte men de bouwkosten op 1540 miljoen gul den. Nu al houdt men rekening met een bedrag, dat tegen de tweemil jard aanligt. In tegenstelling tot Duitsland, België en Luxemburg, waar het rijk de stichtingskosten Comité's hebben veel bezwaren betaalt, worden in Nederland de kosten van het project verhaald op de elektriciteltsverbruikers door middel van een heffing van drie procent over het aantal verbruikte kilowatt-uren. Tot zover globaal de bezwaren, die er bij de Anti-Kalkar comité's te gen het project van de snelle kweekreactor bestaan. Al deze be zwaren, samengevat in drie eisen, zullen zaterdag op het anders zo rustige marktplein van Kalkar ma nifest worden gemaakt. Op deze massale bijeenkomst, waaraan ook Duitse en Belgische comité's hun medewerking geven alleen uit West-Duitsland worden al zo'n tweeduizend demonstranten ver wacht zullen ook een aantal mensen het woord voeren. Dit zijn onder meer de Tweede Kamerleden Leo Jansen (PPR). Bram van der Lek (PSP) en Marin Konings (PvdA), namens de CPN districts secretaris Rinus Haks en boer Maas van het anti-Kalkar-comité in Kal kar zelf. Voor de muzikale omlijs ting zal het orkest De Volharding zorgen. Voor het organiseren van de pro- testtocht zijn er contacten geweest met de Westduitse autoriteiten, die aanvankelijk nogal moeilijk deden en gedreigd hebben bij een te grote toeloop Kalkar van de buitenwereld te zullen afsluiten, maar voorzitter A. Clerx van het Anti-Kalkar Co mité in Amsterdam verwacht, dat het allemaal wel zal meevallen. Verder zijn er voorbereidingen ge troffen bij de grensovergang Bergh om de controle op passen en toeris- tenkaarten door de douane te ver gemakkelijken. Naar verwachting zal de tocht zich voltrekken met zo'n negentig bussen, enkele hon derden auto's en daarnaast nog tientallen bromfietsen en fietsen. Met deze tocht hopen de organisa toren te bereiken, dat in eerste instantie Nederland, maar daar naast ook de drie andere deelne mers zich opnieuw zullen bezinnen op het project van de snelle kweek reactor in Kalkar en dat gezocht zal worden naar andere, veiliger vormen van energiewinning, waar bij dan met name gedacht wordt aan zonne- en windenergie. Dit al les sluit mooi aan bij de nota, die de 'Bezinningsgroep Energiebeleid', bestaande uit een aantal vooraan staande wetenschapsmensen, politi ci en kerkelijke hoogleraren, begin september heeft laten verschijnen en waarin minstens tien redenen worden genoemd om in ieder geval tot 1980 af te zien van het bouwen van nieuwe kerncentrales. GORKUM Rechercheurs van het speciale opsporingsteam hebben gisteren ongeveer 250 werknemers van De Vries Robbé Ramen BV te Gorkum geïntervieuwd om licht te krijgen in het onderzoek naar de moordzaak Courrech Staal, de scheepswerf directeur die vorige week dinsdagmorgen met messte ken om het leven werd gebracht. In verband met bepaalde aanwijzingen wordt tekening gehouden met de mogelijkheid dat een of meer van deze werknemers bruikbare Infor matie zouden kunnen verstrekken, aldus de Gorkumse politie. De interviews, die werden afgeno men in overleg met en met goed keuring van de directie van het bedrijf verliepen vlot. Van de zijde van het personeel werd alle mede werking verleend. De gegevens zijn vastgelegd op vra genlijsten en worden geanalyseerd. Daarnaast is in Gorkum een aantal huiszoekingen verricht. Het recher cheteam is in verband met deze acties uitgebreid tot veertig man. Een uitgestrekt lagedrukgebied be slaat het overgrote deel van Euro- ga. De 1.010 millibdr - isobar (757 millimeter kwik) verloopt van de oostkust van Groenland via west- IJsland, de Golf van Biskaje. noordoost-Spanje en Sicilië naar Turkije, om vandaar in noordelijk richting om te buigen en de omge ving van Moskou te bereiken. Er gens binnen dit grote spinneweb sprongen op de weerkaart van gis termiddag vier uur twee belangrijke centra naarvoren: één van 983 mil libar ten zuiden van Oslo en één van 982 millibar tussen De Bilt en Vlissingen. Laatstgenoemd mini mum bracht gisteren langdurige re gen in 'Nederland, bij geen hogere middagtemperaturen dan 8-10 gra den Celsius, afgaande op bovenge noemde kaart. Niet veel anders gesteld was het in Frankrijk (Nancy 10 gr. C.. maar in het zuiden wél 17-22 gr.), Duitsland (9-12 gr., plaatselijk 14) en Tsje- choslowakije en Hongarije. V/armer werd het pas in het zuiden van Joegoslavië (Demir Kapija 22 gr.) en vooral Roemenië (Boekarest 29 gr. C.). In Italië is het duidelijk minder warm dan de voorafgaande weken, met ±5-20 gr. C. in het noorden en 21-23 meer naar het zuiden. Rusland en Spanje echter hielden een abonnement op de zon. In laatstgenoemd land bracht Almeria in het uiterste zuidoosten het zelfs tot 33 a 34 gr., maar het noordwes ten bleef kouder met 14-18 gr. C. Mogilew-Podolski in het zuidweste lijk deel van de Oekraxene gaf 25 graden. In de staart van de over Duitsland wegtrekkende depressie kan de wind vandaag nog weer even flink van zich doen spreken uit de noordwest- tot noord-hoek. Een schip in het oostelijk deel van Het Kanaal meldde gistermiddag een west-noordwesten wind van gemid deld negen Beaufort, maar vermoe delijk blijft het langs onze kust bij hooguit hard of stormachtig. Buien vielen en vallen er in west-, noord en midden-Europa bij de vleet, vooral in het hogere bergland met sneeuw, zoals op de Zwitserse Gutsch op bijna 2.300 meter bij -4 gr. C. en sneeuw en regen ook in Sauerland bij 2 gr. C. De Zug- spitze (3.000 m) meldde een tempe ratuur van -6 gr. C. bij zuiderstorm. de Oostenrijkse Sonnblick (3.000 m) gaf -6 gr. en sneeuwval. Het weer blijft de komende dagen onbestendig en te koud met tempe raturen die eerder in eind okto ber/begin november thuishoren dan in september. De Britse eilanden en de Benelux komen in een onverval ste polaire luchtstroming uit noord west tot noord (Reykjavik gisteren middag slechts 2 gr. C.). Midden op de oceaan manifesteerde zich gisterenmiddag een nieuwe regen- stóring. maar door gebrek aan in formatie konden het karakter en het gedrag van de storing nog niet goed worden beoordeeld. HOOG WATER Vlissingen 11.23-23.53; Harlngvlletslul- zen: 0.35-13.14; Rotterdam: 1.52-14.11; Schevenlngen: 0.18-12.55; IJmulden: 1.00- 13.34; Den Helder. 4.05 16.19; Harllngen: 626-18.54; Delfzijl: 8.52-21.39. Oprichting initiatief van partijkader D'66: Van een verslaggever WEESP Ter voorbereiding van de vorming van een progressief li berale partij is een 'progressief li beraal actiecentrum' opgericht. Het actiecentrum is een initiatief van vijftien leden uit het partij kader van D'66. Eén van hen is de heer E.Nypels, nu nog directeur van de weten schappelijke stichting van D'66. Dit is meegedeeld door de heer R. H. M. van Helmond, voormalig D'66 raadslid in Weesp. Het secretariaat van het actiecentrum is in Weesp gevestigd. In een door hen uitgegeven bro chure zegt het actiecentrum: 'Er bestaat een gat in de legpuzzel van de Nederlandse politiek. Naast de in ontwikkeling zijn de grote poli tieke groeperingen PvdA. WD, en CDA is er behoefte aan een vierde, een progressief liberale of vrijzin nig democratische groepering. Een partij met een open oog voor de belangrijke nieuwe vraagstukken (milieubeheer. democratisering, spreiding van kennis, macht en be zit). die bij het kiezen van ne oplossingen een sterke nadruk legt op persoonsgerichte maatregelen, individuele vrijheid, zelfdenken en doen voor de burgers, kortom een progressief-liberale groepering' De heer Van Helmond omschrijft het ïctiecentrum als: vooruitstre vend en zakelijk, niet-collectivis- tisch en niet confessioneel. De ini tiatiefnemers noemen een verdere voortzetting van D'66 absurd. onder redactie van loessmil Een mengsel van doornappel blad, alruinwortel, het oog van een oude rat en bilzenzaad. dit alles getrokken bij een soepbeen en ingenomen' nadat ge uw oren hebt toegestopt met berevet. geeft een beter kijk op het leven. Misschien gaat u liever een avondje leuk uit of hebt u liever een goed gesprek om een betere kijk op het leven te krijgen. Maa wat hierboven aangeraden wordt is dan ook een oeroud recept, geheel op de heksentoer. Het staat in het Klein Heksen Handboek, waarvan de titel 'Heksentoerexi' luidt en dat 'een verzameling sluwe wenken voor het dagelijks bestaan' bevat. Wie de eerste paginaatjes doorbla dert, treft daar al snel een hek- serige opdracht aan: 'Opgedra gen aan mijn oude grootmoeder die in 1491 op de brandstapel te Spekholzerheide ontsliep'. Uitge verij Die giftige Padde (de Peel, 1493) lijkt de schrijver van Hek sentoeren. Filippus Vedelaer. de kans te hebben geboden om op de ze manier zijn oude grootmoeder postuum te eren, maar zoals al min of meer gezegd, dat is maar schijn: Filippus is een Vedelaer van onze tijd, die in een bege leidend. met 'zwammen op uw pad' ondertekend, brief je verdui delijkt, dat deze oude uitgaaf van Die giftige Padde opnieuw in omloop is geraakt. Dat kon dankzij de Amsterdamse uitgeve rij Ploegsma. die de Verzamelde Sluwe Wenken in een prachtig klein formaat boekje verpakte, wenken en recepten in het bruin op stevig, gelig papier afdrukte nadat de tekst eerst geheel met de hand geschreven was en dat alles versierde met leer- Vroeger wist je niet beter of flink wat kinderen met kwastjes aan hun kniekousen en akela's vormden samen de padvinderij. Tegenwoordig heet dat Scouting Nederland en is het een goed georganiseerde vereniging met landelijke spelteams, werkgroe pen, bestuur, spelcollege. lande lijk trainingsteam, gewestelijke bureaus en natuurlijk nog steeds kabouters, welpen, verkenners, met elkaar zo'n 95.000 jongeren. Weliswaar niet al die 95.000 jon geren, maar wel zo'n vijfduizend leiders en leidsters komen 28 en 29 september op de Besthmener- berg in Ommen bijeen voor de Scout-In '74, waar ze niet alleen op de 'kijk doe neem mee- markt' weer eens alles bij elkaar kunnen zien wat er in Scouting Nederland omgaat, naar muziek luisteren, naar toneel en dans kijken en samen een dienst hou den, maar ook de start meema ken van de actie 'Help een Scout-woud planten.' Omdat het buitenleven voor de Scouting- jongens en -meisjes zo belang rijk is en omdat er vorig jaar zoveel bomen door de storm zijn vernield, wil de vereniging vol gend jaar een eigen scout-woud in het nationale park Veluwe- zoom aanplanten. Ze hopen zo'n 95.000 bomen bij elkaar te spa ren, een bos dat dus evenveel bomen rijk zal zijn als het aan tal leden dat Scouting Nederland telt. zame illustraties (ook al van de zelfde Vedelaer) van bijvoorbeeld brandnetel. kraaiemest. een doodgepikte ooievaar, de geest van een boerin, een steenworp, een voet met blaar en de dans van Repelsteel om er zomaar een paar te noemen. Snuffelend in lijvige folianten van lang vergeten magiërs en ge schriften van onbekend gebleven kruidenzoekers kwam Filippus Vedelaer 'pseudoniem van een praktizerend heksenmeester' achter een schat van wijsheid en geheimen, door vele genera ties heksen moeizaam aan de natuur ontwrongen. De meeste van de heksenrecepten worden met kruiden uit het wild bereid, maar niet allemaal. Een bloed neus bijvoorbeeld 'wordt ook wel verholpen met het leggen van een kille lap in de hals'. Dat is dan het middel voor de gewone man. want 'de welgestelde ge bruikte een biefstuk'. Het blad van bijvoet schijnt uitstekend te helpen tegen blaren. Wandelaars dienen het vóór de wandeling al in hun slof te leggen. 'Het doet de voet onvermoeibaar van stad tot stad reizen en sommigen beweren dat men ermee tot aan de geheime vlakten bij de Eu- fraat kan komen. Anderen menen dat zonder deze plant de Grote Volksverhuizing nimmer plaats had kunnen vinden. Ik denk er het mijne van', oreert Vedelaer. die verder middeltjes oplepelt tegen het verjagen van de ver schrikkelijkste demonen, tegen de Sint Vitusdans, tegen brand- neteljeuk, liefdesverdriet, hoest, oogkwalen en ga zo maar door. Tot slot een waarschuwing voor de koper: 'De uitgever aanvaardt geen enkele verantwoordelijk heid voor de gevolgen van de aanschaf van dit handboek. Het is dan ook beter om het cadeau te geven dan het zelf te houden' en dat is misschien nog wel de beste Sluwe Wenk, want voor die 7,90 die het kost. is 'Hek sentoeren' een afgrijselijk leuk cadeautje. Graham Street had wel degelijk reden om de Jaloerse echtgenoot uit te hangen, maar zo ver had hij toch niet mogen gaan. vond de rechtbank in het Engelse stadje Dudley. In afwachting van een nader gerechtelijk on derzoek zit hij nu in de cel. beschuldigd van een poging tot het toebrengen van zwaar licha melijk letsel. Verder dan die poging was het niet gekomen, maar wel had Graham (20) zijn vrouw de schrik van haar leven bezorgd. Hij had een zeer onaangename verrassing bedacht toen hij er achter was gekomen dat zijn- vrouw er een minnaar op na hield. Met een stevige plank en twee autobanden construeerde hij een soort catapult, waar mee hij zich zelf dwars door het slaapkamerraam s«hoot op het moment dat zijn vrouw en haar vriend samen waren/ In de ka mer had hij de vriend met een mes bedreigd, maar die was nog op tijd het huis uitgevlucht. Een heks, geheel op de heksen toer. Ze zit hier volgens ihet boekje 'heksentoeren' te tove ren, maar blijkbaar verloopt niet alles naar wens. Het mens zit althans plotseling met ezelsoren en dat kan nooit haar bedoeling zijn. De toverende heks is een van de vele illustraties uit Filip pus Vedelaer's boekje. Een bezoek aan een gynaecoloog is voor een twintigjarige Napoli- taan en zijn zeventienjarige ver loofde in het ziekenhuis geëin digd. Dat had in feite niets met het gynaecologisch onderzoek te maken, maar wel met het nee woord dat het verloofde paar van de arts kreeg. Op aandrin gen van zijn familie had Gen- nardo Esposito het meisje Nun- zia dl Gennaro, met wie hij al zestien maanden verloofd was. meegesleept naar de gynaecoloog omdat (hij en zijn familie zeker wilden weten of ze nog maagd was. De negatieve uitslag van het onderzoek maakte Gennardo zo woest dat hij op weg naar huls een pistool trok en op Nun- zia en zichzelf schoot. Zij werd licht gewond, maar de schutter ligt zelf in kritieke toestand in het ziekenhuis. 'Ik denk niet, dat de klanten nu aannemen, dat onze vis extra vers Is'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7