4 Oranje vergooit kans om succes tegen felle Finnen uit te bouwen Jong Oranje chaotisch Jan van Beveren valt weer terug jiele kaarten en doelpunten van Johan Cruijff en Johan Neeskens "Half leeg Itadion aspireert liet liilitair lftal in indronde Poulidor ernstig gewond 'Eddy Merckx blijft bij Molteni' Transol RZ versterkt zich met Amerikaan Verrassend veel snelheid en spelvreugde bij Finnen Voorlopig rust voor PSV-doelman 1 'UW/KWARTET DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1974 SPORT T11-DRL13 fen onze speciale verslaggever ELSINKI Het prestige, dat het Nederlands elftal gedurende [t wereldkampioenschap voetbal en ook tijdens de wedstrijd van lige weken geleden tegen de Zweden heeft opgebouwd, is in de iterland tegen Finland van een forse deuk voorzien. Nederland [eft in het eerste duel voor de Europa Cup voor landenteams vrij - fel nooit kunnen imponeren. Mede dankzij een mild oordelende jheidsrechter Riedel, die Oranje kort na rust een dubieuze straf- Ihop schonk, kon ternauwernood met 13 van de Finse ama- oirs afstand worden genomen. i bedankje ten aanzien van de stduitser Riedel was toch al op a plaats, aangezien hij zonder iblemen captain Johan Cruyff in tweede helft van het veld had inen sturen. Onder het toeziend van grensrechter Prokop, trapte overigens vaak fel geattaqueerde jan Cruyff Juha Pekka Laïne na onderlinge ruzie meedogenloos en de grond; terwijl er geen bal de buurt was. Het incident ein- ;de evenwel niet met een sensa- Riedel spaarde Cruyff in zover dat hij met een gele kaart stond. was één van de weinige opwin- ïde momenten in de tweede ft. Zeker nadat Wim van Hane- n in de rust in de cabines was itergebleven, reikte Oranje nim- r meer tot het voetbal, waar het •telings nog zoveel waardering e kweekte. Vooraf hadden de D00 Finnen het enthousiasme or Oranje ook duidelijk laten |ken. Met name bij de namen de twee Spaanse Johannen, terde een warm applaus op. ar dat enthousiasme maakte a'l iedig plaats voor een andere mming, toen de eigen underdog isbehalve van plan bleek om als ïonnenvoer te fungeren, derland mocht in de eerste tien nuten druk uitoefenen, maar dat intane begin werd meteen al gszins geremd door de hard in- jpende afweer van de Finnen, int dat was zeker het geval de ateurs uit Finland bejegenden n tegenstanders op een manier, in het harde profvoetbal niet misstaan. Hetgeen overigens uwelijks een excuus mocht zijn >r gelouterde professionals. iNE Vens bleek dat Finland in opbou- nd opzicht tot heel wat in staat Onder leiding van aanvoerder iko Suomalainen en de sterke ïtrumverdediger Arto Tolsa, die >r het Belgische Beerschot speelt, rden de zeer rappe voorwaartsen n het werk gezet. Want ondanks feit. dat bondscoach George nobel van tevoren al had laten eten, dat Finland in de voorste h veel kwaliteit had, leek die in onze verslaggever 'V ^ILSINKI Johnny Rep, de jfgH chtsbuiten van het Nederlands [tal, schoof de matige presta al 1 van 't elftal van bondscoach farge Knobel gisteravond i op dë weinig verheffende en- [ïrage waarin moest worden kpeeld. p zei: 'Een half leeg stadion, dat [pireert niet. We hadden van lobel gehoord dat die Finnen irker waren dan menigeen dacht, lar tóch waren we niet zo geïn- teerd. Finland speelde hard, ns zelfs ruw'. ban Cruijff had een zinniger ver hing voor de tegenvallende pres- lie tegen de Finnen. Hij verwees rtbrvoor naar de tactiek die Zwe- h onlangs hanteerde toen het It 5-1 van een soepele draaiend perlands elftal verloor. Cruijff I: 'Zweden wilde toen zelf graag ivallen. Daarom konden wij in wedstrijd zo goed spelen. Nu neen er steeds acht, negen ver- j.'piger-- En dan is het moeilijk om doorheen te komen'. Over zijn e kaart praatte Cruijff slechts t: 'Ik haalde één keer door en mocht niet'. tudig :hter- 1GEI -KERAU Het Nederalands militair al heeft gisteren met 3—0 gewonnen de Oostenrijkse militaire ploeg. Het een wedstrijd ln de voorronde voor CISM-kamoiocnschap. Nederland Is ln groep met Oostenrijk en België als eer- geëindigd en heeft zich hiermee ge- ptflceerd voor de eindronde, averloop: 3». Van Delnsen 0—1. 57. er 0—2. 71. Van Delnsen 03. eidsrechter Schiller (Oostenrijk). Toe- suwers: 1600. perland: Reltsma (Peyenoord): Van ay (PSV). Bruggink (PC Twente), v. d. (Excelsior) en Meyer (FC Amster- Jansen (De Graafschap), Strijd- (Go Ahead Sagles) en Broecks (Roda Neuteboom (Veendam). Van Deln- (Go Ahead Eagles). Körver (Roda JC) Van Staveren (Sparta) (Mols. AZ '67). Finse kracht voor Oranje nog als een verrassing te komen. Met name de vleugelspitsen Raïmo Hukka en Pekka Laïne bewezen over opmer kelijke capaciteiten te beschikken. Laïne die binnenkort voor het Maastrichtse MVV gaat spelen, moet de aanwezige MVV-trainer Leo Canjels aangenaam hebben verrast. Die dus verrassend offensieve kracht van Finland leidde tot ie ders verbazing al direct tot een doelpunt. Juist nadat Laïne al een keer knappe actie met een voor langs zeilend schot had afgerond, was het Aki Heiskanen, die op links een corner kreeg te nemen. Heiska nen plaatste zuiver op het hoofd van het talent Hukka. Met een flitsende beweging versloeg hij tot dol vermaak van de twintigduizend doelman Jan Jongbloed: 10. En hoewel Nederland uiteraard een veldoverwicht had, bleef het niet bij die enige actie. Vooral wanneer de Finnen in balbezit waren verde digend klopte het minder, er werd zelfs te massaal aangevallen; en dat tegen Nederland! kwamen hun techniek en wendbaarheid aan de oppervlakte. Zo brak Hukka halver wege nog eens op zijn eentje door. Arie Haan, overigens als organisator van de verdediging zeker voldoende, kon ternauwernood redden. Dat gebeurde dan vlak voor het mo ment. dat Finland een eerste teleur stelling stond te wachten. Tien me ter voor het strafschopgebied mocht Johan Cruijff een directe vrije trap nemen. Finland trok er met de com- Stand groep 5 Europees kampioen schap: Van onze sportredaktle LE CATEAU Raymond Poulidor één van de grootste Franse wielervedetten aller tijden, is tijdens de wegklas- sieker Parijs-Brussel ernstig gewond geraakt. Poulidor. die dit jaar nog als tweede eindig de in de Tour de France, werd met spoed in een zie kenhuis opgenomen, waar men onmiddellijk al een sleu telbeenbreuk constateerde. De Belg Mare de Meyer won Parijs-Brussel met een voor sprong van zes seconden op zijn landgenoot Roger de Vla- minck die op zijn beurt weer tien seconden voorsprong had op Roger Rossiers. eveneens een Belg. De Vlaminck plaat ste op het eind van de race een geweldige aanval op De Meyer, maar haalde deze uit eindelijk toch niet in. Meyer, die 24 jaar oud is en als een groot talent geldt nam hal verwege de koers de leiding en behield die onder zeer slechte weersomstandigheden, regen en wind, tot het einde toe. De inleiding tot de strafschop die door Johan Neeskens werd benut Holli, die tegen Neeskens' inzet geen verweer had. Peter Ressel ten val gebracht door de Fin Saari. Links doelman Van onze sportredaktit BRUSSEL Eddy Merckx heeft volgens direkteur Giorgio Albani van Molteni een voorlopig tweeja rig contract getekend bij de gelijk namige firma. Albani verklaarde, dat Merckx zelf zou mogen kiezen aan welke wedstrijden- hij zo al wenste deel te nemen en voorts, dat Merckx minstens tien renners zou mogen behouden van het Mol- teni-team dat dit jaar meewerkte aan de vijfde zege van Merckx in de Tour de France. Nederland Polen Finland Italië 3—1 2—1 2—5 0—0 plete ploeg een muur voor op. Een levende schutting, waar Wim Jan sen op het moment van schieten een gat introk. Breed voor Cruijff om er tussendoor te mikken en doel man Harri Holli te verslaan. Hoewel kort daarop Johan Neeskens nog een keer de bal uit een voorzet van de goed spelende Cees van Iers- sel tegen de onderkant van de lat joeg, kon die gelijkmaker Nederland niet uit de impasse helpen. Sterker nog. Oranje verkeerde daar in we zen twee maal drie kwartier in. De Finnen achtèrvolgden de Oran jeklanten met een ongelooflijke in zet constant. Waarbij dan aan het licht kwam, dat de op looptraining en conditie gerichte aanpak ook voor de voetballers in ateletiek- land Finland uitstekend van pas kwam. Want wie verwacht had, dat Finland na rust conditioneel wel te rug zou vallen, kwam bedrogen uit. Toch veranderde het so wie so op merkelijk goede uitgangspunt voor de Finnen vlak voor rust, toen Oran je één van de zeer schaarse bevlie gingen kende. Wim Jansen trok goed voor en de één tel losgelaten Johan Cruijff luisterde zijn aanwe zigheid met een tweede doelpunt op: 1—2. Maar typerend voor het spelbeeld was toch weer geweest dat Theo de Jong tevoren door middel van een grove charge de doorgebroken uit blinker Suomalaïnen van een goal had moeten afhouden. Nederland was al met al duidelijk verrast door een Finland dat vrijwel geen Neder lander de kans had gegeven om de wedstrijd naar de hand te zetten. Waarbij dan misschien gold, dat de vorm van het moment bij een aan tal Oranjespelers gewoon ontbrak. Ofschoon Johan Cruijff bepaald imponeerde, was zijn score van knappe acties plus dan toch weer die twee doelpunten, redelijk. Maar op zijn naaste collega's werkte dat maar weinig aanstekelijk. Johnny Rep kwam op rechts nooit los van Esko Ranta en hetzelfde .gold voor Peter Ressel tegenover Raïmo Saari. Bovendien bleek Ressel zich toch maar moeilijk te kunnen aanpassen op zijn nieuwe stek. In het tevoren aangekondigde circulatievoetbal viel hij en hij niet alleen uit de toon. Ook het middenveld reikte niet naar het gebruikelijke niveau. Het had er zelfs veel van weg, dat zowel Johan Neeskens als Wil van Hanegem en Wim Jansen de wedstrijd steeds meer tegen ging staan. Resteerde dan de achterhe lijn, waar Arie Haan, zoals gesteld, als libero voldeed, maar Theo de Jong daaren tegen weer niet uit de verf kwam. Misschien had hij zich toch meer ingesteld als extra middenvelder, terwijl het er in de praktijk op neer kwam. dat hij met de lastige Rutger Petterson had te doen. Een goede beurt maakte op rechts Cees van Ierssel. Hij volgde de ge vaarlijk Laïne constant en had daar bij weinig overtredingen nodig om hem bij te benen; wat echter toch weer niet wegnam, dat Laïne vooral in de eerste helft een uitblinker kon zijn. Op de linkervleugel tenslotte werd Ruud Krol meer door zijn te genstander Hukka uitgspeeld dan hem in het profvoetbal overkomt. Gezien al die weinig verheugende aspecten, mocht Oranje zijn doel man Jan Jongbloed weer eens op de blote knieën danken, dat die wel op dreef was. Met zijn inmiddels be faamde spèelwijze, was hij het die ROTTERDAM De Rotterdamse ere^'visie basketbalclub Transol RZ heeft de 2.04 meter lange Ameri kaan Lerman Battle aangetrokken als vervanger van de geblesseerde Bob Lackey, die vermoedelijk bin nenkort naar de Verenigde Staten zal terugkeren. Battle is afkomstig uit Cincinnatti (Ohio) en wordt naar Nederland gehaald door be middeling van de hoofd-scout van Boston Celtics. zeker in de tweede helft, de Finnen van nog een doelpunt afhield. Die tweede helft was overigens nog matiger van Nederlandse kant. Oranje zakte diep weg en zag bijna geen kans meer om echt nog gevaar lijk te worden Het was dan ook be paald meegenomen, dat de door Van Hanegem in het veld gekomen René Notten een duel met Saari met een strafschop beloond zag worden. Neeskens zorgde er van 11 meter voor dat de complete Nederlandse produktie een 'Spaanse aangelegen heid' werd: 13. Het vaak harde duel leverde vervol gens nog een gele kaart op voor Jo han Neeskens, toen hij Suomalaïnen neerlegde en dan later nog het ge memoreerde incident met Johan Cruijff in een kwalijke hoofdrol. Speltechnisch minder opwindende momenten. Ook de wissel van John ny Rep voor Ruud Geels kon daar weinig/>f niets aan veranderen. Res sel kon zich daardoor later iets meer op rechts bewegen, maar bleef ook daar onder de maat. Het bleef alle maal te armetierig en te weinig in ventief. FinlandNederland 13 (12) 16. Rahja: l—O. 28. Cruljif: 1—1, 40. Cruijff: 1—2, 51. Neeskens (strafschop) 1—3 Toe schouwers: 20.379. Scheidsrechter: Wolf gang Riedel (Oost-Dultsland). Finland: Holli; Saari. Tolsa. Vihtlla. Ran ta: Suomalainen. Heiskanen (Rlssanen), Hukka (Toivola). Rahja, Pettereon, Pekka-Lalne. Nederland: Jongbloed; Van Ierssel, De Jong. Haan. Krol; Jansen. Neeskens. Rep (Geels); Van Hanegem (Notten). Ressel. Cru'jff MATTY VERKAMMAN DEVENTER Laat niemand bijster opgetogen doen over de eerste overwinning die het team van Jong Oranje behaalde in het Europees kampioenschap van elftallen onder de 23 jaar. Goed, de Finse jeugdploeg werd met een duidelijk verschil terug gewezen (3—0), maar de manier waarop dat gebeurde overtuigde niemand. Dit Jong Oranje had geen hart, kende geen bezieling. Al verraste Finland met name in de eerste 45 minuten met fris, open voetbal, toch was er een tegenstander die door in de eredivisie geharde semi- of fullprofs hadden moeten worden overklast. Dat dat niet gebeurde was de grootste teleurstelling. George Knobel en de zij nen moeten aan de taak om het talent dat Nederland rijk is om echt te laten doorkomen. rederland pelglë Postenrljk 4 4 0 0 8 2 0 0 2 0 2 0 0 2 0 11—I e 0—5 George Knobel. de nationale bondscoach nummer één, had dui delijk laten weten, dat dit Jong Oranje zou bestaan uit speles, die zeker voor het nieuwe wereldtoer- nooi, dat van 1978 in Argentinië, in aanmerking zouden komen. Een in dicatie hoe serieurs de technische leiding van de KNVB de begelei ding van Jong Oranje neemt. Pi kant detail: Ger Blok. belast met de wedstrijdcoaching van het team. gaf vóór de wedstrijd liever geen commentaar op wat komen ging: 'Het beleid wordt uitgestippeld door Knobel Dit behoort niet tot mijn competentie'. OP DE ACHTERGROND Alleen na het duel ging Blok op het vertoonde in, tot dan hield hij zich op de achtergrond. Het was dan ook Knobels Jong Oranje dat de onbekende Finnen tegemoet trad. Al vielen Johnny Oude Wessellng (geblessced) en Fransje Thijssen (die voor de eer had bedankt), voortijdig af. waarvoor Vosmaer en Van Rijnsoever alsnog op de reser vebank werden geposteerd. Waarbij niemand er van tevoren van was uitgegaan dat de Jong Finnen tegenstanders zonder klasse zouden vormen. Het enige immers, dat van hen bekend was. bleek summiëre informatie over het duel tussen de Duitse en die van Fin land te zijn. een wedstrijd die slechts na heel veel moeite door de Duitsers met 10 kon worden ge wonnen. In die allereerste minuten bleek ook, dat de verhoudingen binnen het Europese voetbal in een klein aantal jaren wel degelijk gewijzigd kunnen zijn. Al begrepen de jonge Finnen heel weinig van de profes sionele buitenspelval van de Neder landers. zij paarden een opvallende speelvreugde aan ongedacht grote technische kwaliteiten. Zo konden de vele trainers op de tribune (Van de Meent, Brand. Kojhn, Noter- mans) genieten van de spits Salo, die zijn beeaker Dusbaba vaak uit speelde of wegspurtte Ook blee de grote handicap van Jong Oranje: het team maakte een chaotische indruk, wat gezien de voorbereidingsmogelijkheden nau welijks verwondering mag wekken. Jong Oranje had constant een vel doverwicht. dat wel, probeerde te Jagen zoals het grote Nederlands elftal dat zo goed kan. maar jaagde zich te vaak over de kop. En nadat de elf twintig minuten hadden ge speeld, viel ook nog eens Jaap Bos. de rechtsbuiten beblesseerd uit. LOOPSNELHEID Trainer Spitz Kohn repte zich naar de kleedkamer, maar keerde even snel terug. Kohn. 'Het is niet ern stigs. De enkel is geraakt, maar hij speelt zaterdagavond zeker tegen Ajax.' Voor Bos kwam AZ's Vos maer in de ploeg, waarna ook zijn clubgenoot Cees Kist meer durfde. Maar de gevaarlijke acties waren sporadisch en in ieder geval niet meer -in aantal dan die van de Finnen, die in loopsnelheid attentie van de Nederlandse defensie bleven vragen. Pal voor rust kwam. zo dacht men, dan toch ihet eerste Nederlandse doelpunt: Lubse kopte in na een hoekschop maar rechts back Narva werkte de bal van de doellijn Dat die actie dan toch het eerste Nederlandse doelpunt opleverde kon niemand bevroeden. Bobby Vosmaer pikte de weggewerkte bal op, soleerde de Finse defensie bin nen, en werd ln het strafschopge bied van de bal gezet Voor de Luxemburgse scheidsrechter Rolles voldoende om naar de llm-stip te wijzen. Peter Arntz benutte die unieke kans: 10. 'Een cadeautje', zo zou hij later zeggen. Na de rust bleek overduidelijk dat de Finse jeugd dan wel ove rhet no dige talent beschikt, maar conditio neel nog achterloopt bij een land als Nederland. Nog altijd was het tegen spel van de Finnen niet slecht, al zakte het steeds verder weg, maar het merendeel van de Nederlanders spurten nu zomaar van hun bewa kers af. Het leidde ook vlug tot het in feite al beslissende doelpunt: Arntz schoot eerst ln vrije positie te gen de Finse doelman Heita, maar Nico Jansen (waar kwam hij zo snel vandaan?) doelpuntte in de re bound: 2-0. IMPASSE Juist die Nico Jansen was een studie waard. Opnieuw slaagde Jansen erin nauwelijks ln positieve zin op te val len: zijn gevoel voor combinatie is zwak ontwikkeld, zijn passeerkwali- teiten zijn, het wred nogmaals on derstreept, gering. Toch stond Jan sen e rweer, toen het nodig was. Zijn doelpunt sleepte Jong Oranje uit een impasse en ontmoedigde de Finnen dermate dat een gemakke lijke, ruime zege binnen het bereik lag. Zo geschiedde ook: Harry Lubse pro fiteerde van het aarzelen van de Finse doelman en haalde met die treffer (30) de laatste onzekerheid omtrent de uitslag van de wedstrijd weg. Wie had gedacht dat Jong Oranje zijn internationaal zo oner va ren tegenstander met speels gemak van de mat zou vegen, kwam bedro gen uit. Er waren kansen genoeg, maar die kwamen slechts tot stand via weinig fraai ogend vecht-voetbal en zelden na hartverwarmende com binaties. Hoe langer de wedstrijd duurde, hoe duidelijker werd het: dit Jong Oranje zal veel, heel veel samen moet enspelen, moeten oefe nen. Toegegeven, de tegenstander was niet eenvoudig te verslaan als gedacht, vooral niet omdat de Fin nen door uitputting gesneuveld zich voor eigen doel begonnen in te graven, maar Jong Oranje had méér moeten presteren. Nu rest het team na afloop slechts gehoon van de dui zend toeschouwers. KEES JANSMA Jan van Beveren rusten en afwachten Van onze speciale verslaggever EINDHOVEN Jan van Beveren, de doelman van PSV, heeft van de hem behandelende doktoren minimaal een week rust voorgeschreven gekregen. Foto's van Van Beveren's onderbuik hebben geen concrete afwijkingen opgeleverd, maar'in onder ling overleg met de doktoren en PSV's trainer Kees Rijvers is niettemin besloten om met Van Beveren's blessure uiterma te voorzichtig te zijn. Van Beveren speelde vorig sei zoen door blessure-sores hooguit vijftien wedstrijden in PSV's eerste elftal en zag bovendien zijn positie' in het Nederlands elftal door de concurrentie van FC Amsterdam's Jan Jongbloed en Piet Schrijvers ernstig in ge vaar gebracht. Van Beveren •verd in oktober '73 geopereerd, in de omgeving van de liesstreek en herstelde daarna langzaam. Dit seizoen startte hij met nieu we moed en naar hijzelf meer malen zei 'zonder een centje pijn'. PSV's topkeeper dacht zich vol ledig fit. maar iets meer dan een week geleden, in de uitwedstrijd tegen Sparta, kwamen er op nieuw blessure-problemen, toen Van Beveren bij zijn laatste uit trap van de wedstrijd 'weer iets voelde', in de buurt waar des tijds de operatie werd verricht. Van Beveren verzweeg de blessu re min of meer voor zijn trainer Kees Rijvers en speelde luttele dagen later tóch mee in de Eu ropa Cup-wedstrijd tegen Ards FC. Alle uittrappen vanaf de grond werden in die wedstrijd door verdedigers van PSV geno men. om Van Beveren wat te ontlasten. Na overleg met Kees Rijvers be sloot Van Beveren om afgelopen zaterdagavond, tegen Go Ahead Eagles, rust te nemen, hoewel-ie zelf nog dolgraag had willen meespelen. "Het was meer uit voorzorg', zegt hij nu. 'dat ik niet meedeed. Maandag heb ik weer gewoon getraind. Zonder iets *e forceren'. Maar toch kwam er ook afgelopen maandag weer pijn opzetten in de omge ving van Van Beveren's oude blessure. Er is uitgebreid me disch onderzoek gepleegd, maar zolang PSV's clubarts Dr. Van de Brekel niet terug is van een congres in Parijs, zo zegt Van Beveren. worden er geen verdere beslissingen genomen. Pas volgende week zal daarom meer bekend zijn over wat er gaat gebeuren met PSV's doel man, die nu intussen al meer dan een laar lang niet heeft kunnen presteren wat-ie zou willen. Van Beveren maakt ech ter een alles behalve teleurge stelde indruk. Hij zegt: 'Ik vind h'et erg dat ik nu niet mee kan spelen. Juist omdat PSV zo lek ker is begonnen. De mensen ge loven me ook moeilijk als Ik ze wat vertel. Ze zeggen vaak: 'Je kan wel lekker praten Van Be veren. maar voorlopig speel je mooi niet mee'. Ik kan me die houding voorstellen, hoewel het wel irritant is. Ik zie er ook een beetje tegenop om al die journa listen te woord te moeten staan die me na weer gaan vragen naar dingen die lk al zo vaak verteld heb. Maar aan de andere kant besef ik, dat dat bij mijn vak hoort. Dus accepteer ik die situatie. Ik hou rust en ik wacht af. Uit voorzorg, dat blijf ik zeg- een. Als Dr Van de Brekel terug is. gaan we verder kijken'. JAN VAN DER KROON

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13