iegelKVP en RP gaan vaste ern kwijtraken D'66 poogt zichzelf op tevergeefs te heffen NVSH zit nu met twee hoofdbesturen 'Grootste gevaar nog altijd communisme' nnargriet Arjos- voorzitter trekt van leer tegen de PvdA j'VD kondigt frontale aanval aan immentaar rtijraad PvdA (atste probleem SL"e'te" «v™ word«n Hoofdbestuur belooft initiatieven te beperken 125 jaar stenografisch verslag Staten Generaal gezellig Congres kiest nieuwe top, maar de oude denkt niet aan opstappen r4/KfüW/KWARTET MAANDAG 23 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND K5 harna e gaal fcameif ri mij druki e hel^ heb acht' erkelij| it, ds ns ee :ei Ri we nd voorn, nen jlen e smij onze parlementsredactie HAAG/UTRECHT De KVP en ARP zullen hun vaste kern van kiezers, die bestaat uit mid- tanders en agrariërs verliezen, wanneer zij het kabinet tct 1977 blijven steunen. Deze sombere spelling over de toekomst van de confessionele partijen deed zaterdag WD-fractievoorzitter H. igel in de partijraad van zijn partij. (ADVERTENTIE) goede redenen waarom i nog enkele jaren geleden moest (en dat de PvdA weer' spoedig iringsverantwoordelijkheid zou dragen, was dat dit haar werke- leidszin goed zou doen. De partij 1 in de jaren van oppositie haar een en hervormingszin op een aan- Jpunten een zo hoge vlucht laten ?|en dat zij in nevelen terecht was men waarin het zicht op de bega- ■ond niet steeds even scherp meer PvdA draagt nu mede-regerings- jntwoordelijkheid, maar helaas zou zeggen dat de afdaling nog beginnen. De vergadering van de van zaterdag leverde mo- op waarvoor de Boerenpartij niet zou hoeven schamen, beoordeling door de partijraad van besprekingen met het Warschau- over wederzijdse vermindering de bewapening (MBFR) was zo'n nent. In het regeerprogramma van progressievcn Keerpunt '72 staat dat de afremming van de defen- litgaven vergezeld moet gaan van ontspanning tussen oost en west. uitgangspunt dat' geheel wordt ppast in hét voornemen van het (net om bezuinigingen op de land- in de pas van de MBFR te lopen. icn zou zeggen dat ook een partij Ie ontspanning zo vurig verdedigt 3e PvdA jarenlang heeft gedaan, pesprekingen met het Warschau- een royale kans zou willen geven tr zich zorgvuldig van zou onthou- aan de porceleinkast in Wenen te melen. ir nee, de partijraad heeft daar ibaar helemaal niets mee te ma- t Hij heeft zaterdag tenminste zon- enig argument, kortweg en on- aard gedekreteerd dat de bezuini- pn onafhankelijk van het resultaat de onderhandelingen moeten wor- juitgevoerd. Men zou nog kunnen [en dat een partij, zelfs op zo fc termijn en over een zo belangrij- (westie, van mening mag verande- jen dat zij bijvoorbeeld plotseling ïipieel pacifistisch is geworden, r ook dat niet Want even later i de partijraad zijn eerste uit- pk alweer te zijn vergeten en nam nnder een spier te vertrekken een Ie aan waarin staat dat 'het defen- ilcid moet worden afgeleid van de ieke mogelijkheden van afspraken in NAVO- en Warschaupaktlan- Inzake bewapeningsbesprekingen', fe volslagen tegengestelde uitspra- 1 binnen een half uur tijd. Het is goed dat Vredeling en niet de raad van de PvdA over defensie hatste leden en kiezers van D'66 pn er zaterdag gezamenlijk nog de tijd voor genomen, hun partij (uideren. Het is een rijkelijk inge- fcld en vermakelijk parket waarin fongres terecht is gekomen: welis- is een meerderheid voor ophef- van de partij maar er komen een leden tekort om de finale werke- iogelijk te maken. Het heeft nooit aan ideeën ontbroken het zal het hoofdbestuur niet illen, iets te bedenken om dit probleem op te lossen, geenszins ondenkbaar dat de aten die zaterdag voor ophef- eeninebben gestemd, nu maar zullen Ijk wfeten voor het lidmaatschap te iken. Dat is tenslotte nog de handoelmatige manier om een par- gekrol beëindigen. Maar dan wordt de stomjerheid die tegen opheffing was, zlch^erheid, zodat een volgende le- typetlrgadering misschien zal beslui- fmacl^eer met fr|sse nioed aan de slag ide oilan. Een unieke situatie. ?lng (van de weinigen die zaterdag de lakte |cven jjjj e|j;aar hield was het o6 op®k Kamerlid mevrouw Kingma, /oor lei dat, wat er ook zou worden ypist ten. er in feite niets zou verande- oriumj jje kiezers hebben tenslotte al lerhour Het eniS werkelijk interessante ijden!laterdag dat men weer eens kon ilcuttfcaken dat een hele zaal vol rede- 3ralljaen ontwikkelde mensen enthousi- 'medlfn politiek meende te doen en in te gelijkheid uitsluitend met zichzelf was. joenennota keurde de unieraad goed, na geluisterd te hebben maar een toelichting van de fractievoor zitters in de Tweede en Eerste Kamer, de heren Kruisinga en Van Hulst. In een resolutie spreekt de unie raad verder uit, dat in de plannen van de regering geen fundamentele aandacht wordt besteed een natio nale en Europese aanpak van de problemen. Voor de regio's vraagt de unieraad meer direkte economi sche instrumenten. Het spreidings- beleid is niet evenwichtig genoeg. 'De meest bedreigde regio's moeten de ruimte krijgen voor het schep- Als wij straks opkomen voor de middenstanders en de kleine zelf standigen zullen de KVP en ARP onze voorstellen moeten steunen. Wanneer deze partijen dat niet doen, voorspelde WD'er verder, en weer voor de socialisten door de pomp gaan, dan blijkt straks nog duidelijker uit enquête-uitslagen wat de confessionele kiezers van KVP en ARP denken. De fractieleider van de WD was er, gehoord alle reacties op troonrede en miljoennota. in het geheel niet zo zeker meer van, dat het kabinet de rit tot 1977 zal uitzitten. De positie van het kabinet is ernstig verzwakt. (Onlangs schreef de heer Wiegel nog in een brochure het niet uitgesloten te achten, dat het TT 11 i i i i gebracht). Op de kortst mogelijke termijn, zei Wiegel, zaterdag, moet de WD weer in de regering. pen van nieuwe werkgelegenheid', aldus de uitspraak van de unieraad. Middenstand Fractievoorzitter Kruisinga kondig de aan, dat hij zijn in juni aange houden motie over de middenstand in de Tweede Kamer weer aan de orde zal stellen. In deze motie wordt aangedrongen op een nood programma voor de middenstand. Zolang het kabinet-Den Uyl er is, aldus de heer Kruisinga. is het in komen in middenstand en land bouw van jaar tot jaar met 10 pet gedaald. De oprichting van de Stichting Leerplanontwikkeling noemde dr. Kruisinga voor de CHU een uiterst principiële zaak. Hij zei: 'Het ge ringe doorzicht in de consequenties van de voorgestelde maatregelen bij een belangrijk deel van de ka merleden teleurstellend'. Druppel Dit najaar zal de frontale aanval van de WD op het kabnet zich concentreren op het slechte werk loosheidsbeleid, op het 'potverte ren' door de extra opbrengst van het aardgas voor blijvende uitgaven te besteden en op de onvoldoende maatregelen voor de middenstan ders, boeren en tuinders. De voorgestelde belastingverlaging noemde de heer Wiegel een druppel op de gloeiende plaat. Eigenlijk worden de belastingen helemaal niet v.erlaagd, want de hogere aard gastarieven zijn 'n verkapte belas tingverhoging. De regering heeft een accijns op het aardgas gelegd. In de wat lusteloos gevoerde dis cussie zei de heer Van Aardenne, de sociaal-economisch specialist van de fractie, dat de nood bij de kleine en grote ondernemers hoog is gestegen. Intussen gaat de rege ring het psychologisch onderne- mings-klimaat verder verpesten door te spreken over het afromen van de hoge winsten. De heer Wiegel betoogde nog, dat de opzet van de Stichting Leerplan ontwikkeling gevaarlijk kan zijn voor het onderwijs. Volgens hem waren KVP en ARP ook op dit punt voor de socialisten door de pomp gegaan. Zij waren blijkbaar bang tegen minister Van Kemenade in te gaan. Tot slot sprak de fractievoor zitter zich uit tegen subsidies aan politieke partijen. Het gevaar is immers, dat de partij financieel afhankelijk wordt van de overheid. Van onze parlementsredactie AMSTERDAM D'66 heeft zaterdag vergeefse pogingen gedaan zichzelf op te heffen. Voorstellen aan het ledencongres dat in Am sterdam vergaderde om de partij meteen of op termijn te beëin digen haalden weliswaar de meerderheid maar die was niet toe reikend. nog een motie van orde ingediend waarin stond dat de partij haar activiteiten moest beëindigen, maar dat initiatief werd weer wegens statutaire bezwaren afgewezen. termijn, zij het uitsluitend terwllle van de bewindslieden die menen dat zij zonder partij in een onmo gelijke staatsrechtelijke en feitelij ke positie komen. Werkloosheid De unieraad van de CHU heeft zaterdag in een besloten vergade ring in Utrecht unaniem een be roep gedaan op de overheid en het bedrijfsleven voorwaarden te scheppen voor het verbeteren van het investeringsklimaat. Op deze wijze kan het werkloosheidspro bleem worden opgelost. Vooral moeten de oudere werklozen en de jongeren die geen werk hebben de aandacht krijgen. De door de frac tie in de Tweede Kamer gegeven commentaren op Troonrede en Mil- Een motie die was ingediend om te bereiken dat de partij terstond zou stoppen kreeg 55 procent van de stemmen, een andere die beoogte D'66 bij het optreden vap de vol gende Tweede Kamer op te heffen kreeg zestig procent. Voor een be sluit van het congres tot beëindiging van de partij is volgens de statuten echter twee-derde van d(e stemmen nodig. Afgesproken is nu dat het hoofdbe stuur nieuwe voorstellen zal formu leren die volgend jaar op een nieu we algemene vergadering zullen worden behandeld. Intussen zal het hoofdbestuur zijn initiatieven be perken. Het zal zich bijvoorbeeld onthouden van pogingen D'66 tot een nieuwe opleving te brengen, zoals voorzitter dr. J. ten Brink beloofde. Deze oplossing was door minister Gruijters voorgesteld nadat een re solutie van het hoofdbestuur was verworpen, waarin was voorgesteld Tweede Kamerfractie haar werk te laten afmaken, D'66 niet aan de volgende kamerverkiezingen te la ten meedoen en het hoofdbestuur de mogelijkheden voor hergroepe ring van progressief denkenden te laten onderzoeken. Nadat beide opheffingsmoties niet de statutaire meerderheid hadden gehaald en het bestuursvoorstel was verworpen had het congres geen mogelijkheid meer. zich over de toekomst van de partij uit te spre ken. In opperste verwarring werd Waarschuwing Bescheidenheid Minister Gruyters maakte een eind aan de verwarring door het congres voor te houden dat de statutaire verwerping van de opheffingsmo ties niet kon worden genegeerd, maar dat anderzijds hef, hoofdbe stuur voor ogen moest houden dat een meerderheid van D'66 voor op heffing is en dat het daarom 'in politiek gepaste bescheidenheid' verder moest. Tijdens de urenlange discussie die hieraan voorafging was gebleken dat ook de meeste Eerste en Twee de Kamerleden van D'66 voor op heffing van de partij waren. Me vrouw drs. P. Wassen-Van Schave ren (Eerste Kamer) riep de leden op, in een andere politieke formatie aan het werk te gaan. Zij kondigde aan. haar ideeën in de PvdA te zullen uitdragen. Drs. J. Terlouw. voorzitter van de Tweede Kamer fractie die constateerde dat de communicatiemogelijkheden tussen partijtop en de basis zijn weggeval len, meende dat de Tweede Kamer fractie haar werk moest afmaken met hulp van de wetenschappelijke partijstichting en de werkgroepen. Mevrouw mr. A. Kingma-Goudsmit, bepleitte eveneens opheffing op De staatssecretarissen Glastra van Loon en Brinkhorst vroegen het congres nu geen besluiten te ne men. omdat dat overbodig en ge vaarlijk zou zijn. Tien partij die draagt moet zich wel even beden ken voordat zij zoiets doet', aldus Brinkhorst mr. J. J. Vis waarschuw de eveneens tegen een besluit tot opheffing omdat hij vreesde dat dan D'66 in het kabinet zal worden ingeruild voor de CHU en het rege ringsbeleid rechtser zal worden. Op initiatief van o.a. het Kamerlid drs. E. Nypels en de Utrechtse oud wethouder H. J. Zeevalking was op het congres een folder verspreid waarin de oprichting van een pro gressief liberaal aktiecentrum werd aangekondigd om onderdak aan t,e bieden aan linkse liberalen. Dit centrum zal 18 oktober in Utrecht zijn eerste congres houden. Me vrouw Kingma waarschuwde het hoofdbestuur en vooraanstaande D'66-ers, dit initiatief niet te bela den met de erfenis van 'een uitge telde partij' dr. Terlouw zei in een slotwoord dat mensen die een nieu we partij wilen oprichten, zullen moeten werken met de uitverkochte voorraden van D'66. "Wij hebben geleerd dat doorbraken en ontplof fingen van partijen niet kunnen worden geforceerd', aldus Terlouw. De fractieleider bracht in zijn slot toespraak nog hulde aan zijn voor ganger mr. H. van Mierlo, die van het congres een langdurige, staande ovatie kreeg. Van onze par lemen tsredaktie DEN HAAG Fred Boegman, de voorzitter van de Arjos, meent, dat juiste gevoelens van eigenwaarde de ARP en haar medestanders wel eens zouden kunnen dwingen om af te haken en het kabinet minder krediet te geven dan tot nu toe. De Arjos-voorzitter, die zaterdag op een conferentie van zijn organisa tie in Soesterberg sprak, consta teerde dat het wantrouwen ten op zichte van de linkse partijen is toegenomen. En hij kon zich dat wel voorstellen, gezien de machts wellust van de PvdA bij de vorming van het dagelijks bestuur van de provinciale staten en de gemeente raden en de houding van de PvdA bij de verkiezing van de leden van de Eerste Kamer. De reakties hierop mogen niet wor den onderschat, waarschuwde de Arjosvoorzitter. en vormen een veel ernstiger bedreiging van de levens kansen van het kabinet dan wordt vermoed. Borgman vervolgde: 'Men dient het op zijn waarde te schat ten, dat de ARP en KVP het nog steeds aandurven met dit kabinet'. De Arjosvoorzitter waarschuwde verder tegen een te snelle vorming van het CDA, dat geen schijneen- 1 heid mag worden. De fundamentele politieke meningsverschillen moe ten tot op de bodem worden uitge praat. Doet men dat niet, dan ont staat er een veelheid van christen democratische splinters en is er een doodgeboren CDA-klndje. Een CDA zonder CHU is geen CDA. Een scheuring in een rechtse en linkse christelijke partij is volgens de Ar josvoorzitter verwerpelijk, aanvulling Van een verslaggever DEN HAAG Morgen zal de ste nografische dienst van de staten- generaal 125 jaar bestaan. Deze dienst verzorgt het stenografisch verslag van de zittingen van de Eerste en Tweede Kamer. (ADVERTENTIE) die nieuwe... Deze week: De bevruchting: het meest intieme wonder. Nieuwe serie over psychiatrie. Nieuwe historische serie: Marie Antoinette O weken lang 12 pag. EXTRA. MINI DUCK UI In margriet dus overal verkrijgbaar Stichting Nat. Chr. Pol itick Van onze Haagse redaktie DEN HAAG Het grote gevaar voor Nederland komt altijd nog van de kant van het communisme en Rusland. Heiaas wordt onze defensie door krachten van binnenuit ondergraven. Dit was de algemene strekking van de betogen, die gehouden zijn op een vergadering van de stichting voor nationale christelijke politiek. Het onderwerp van deze bijeen komst, die zaterdag in het Haagse congresgebouw werd gehouden, was dan ook 'de verdediging van onze defensie'. De bedoeling was nog een appel te doen uitgaan met het oog op de behandeling van de defensie nota deze week in de Tweede Ka mer. Achter de stichting voo Nationale Christelijke politiek gaan schuil het GPV en de federatie van oud-strij ders organisaties. Tot de spekers behoorden de twee Kamerleden van Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG /DRIEBERGEN De Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervor ming (NVSH) heeft sinds zaterdag twee hoofdbesturen, die beide van mening zijn, dat zij het wettige en rechtmatige hoofdbestuur van de vereniging zijn. Geen van de twee besturen denkt erover naar de rechter te stappen, om deze te laten uitmaken wie nu het echte hoofdbestuur is, omdat beide ervan overtuigd zijn dat zij dat zijn en dat daar geen discussie over mogelijk is. Intussen schept deze situatie een moeilijke toestand voor de ongeveer 140 personeels leden, die bij de NVSH in dienst zijn: bij de diverse klinieken en bij het kantoor in Den Haag. Het ziet er dan ook naar uit, dat er vandaag akties zullen vol gen. Dat er op het ogenblik twee hoofdbesturen bestaan is het gevolg van een buitenge woon congres, dat zaterdag in Driebergen werd gehou den. Hier werd met <*en enorme meerderheid van stemmen het oude bestuur ontslagen en van alle be voegdheden ontheven en een nieuw bestuur gekozen. Nieuwe voorzitter is hierin de 31-jarige organisatie-des kundige John Tlggelman uit Zeist, tot nu te afdelings voorzitter. In de afgelopen weken was hij ook de aan voerder van de oppositie. Hoewel alle aanwezigen van het congres - daarin ge steund door hun Juridische adviseur mr. Paul van Bre- derode - ervan uitgingen dat na afloop van de oijeen- komst in Driebergen deze John Tiggelman de nieuwe voorzitter van de NVSH was, bleek op een persconferen tie, die direkt aansluitend door het oude bestuur werd gegeven, dat men er hier heel anders over dacht. Hier werd een verklaring uitgege ven. waarin stond dat het 'wettige hoofdbestuur met ontsteltenis had kennis ge nomen van de bijeenkomst in Driebergen, waar buiten de statuten om een aantal besluiten was genomen door leden, die op ergelijk sub jectieve wijze zijn voorge licht door een groepie te genstanders van het zitten de bestuur'. Volgens het oude hoofdbe stuur zijn deze leden gema nipuleerd en geven zij be slist niet de mening weer van de 108.000 'gewone le den van de NVSH. Verder overweegt het oude bestuur gerechtelijke stappen te on dernemen tegen de nieuwe voorzitter John Tlggelman, die het beticht heeft van 'diefstal' en 'ordinair leegro ven van de NVSH'. Niemandsland Dat het mogelijk is, dat een vereniging in een situatie verkeerd waarin zij twe hoofdbesturen lijkt te heb ben. is verklaarbaar door het feit dat de NVSH op het ogenblik in een overgangs positie zit. Er zijn nieuwe statuten aangenomen, maar die treden pas volgend jaar -in werking, zodat men nu in een soort niemandsland ver keerd. Het oude bestuur er kent in deze overgangsfase de ledenraad, en het congres (twee organen die onder <^e nieuwe statuten zullen ver dwijnen) niet meer. Aange zien de oppositie ervan uit gaat, dat de ledenraad en het congres nog wel be staan, had zij deze zaterdag bijeen geroepen in Drieber gen. Van de 68 NVSH-afde- lingen waren er 43 aanwe zig, maar doordat vooral kleine afdelingen niet geko men waren, waren er van de 271 bestaande stemmen, 215 aanwezig. De motie waarin Verklaard werd dat het zit tende hoofdbestuur moet worden ontslagen en van al le bevoegdheden ontheven, werd met 211 stemmen aan genomen. Tevoren was een motie, waar het oude be- John Tiggelman: nieuwe voorzitter. stuur wanbeheer en wanbe leid was verweten, aangeno men met 210 stemmen. Zeer duidelijk was dus dat deze leden allemaal overtuigd waren van het feit, dat het oude bestuur gefaald had. als gevolg waarvan het naar huis gestuurd diende te wor den. Abortusklinieken Het oude bestuur wordt voornamelijk verweten: het afwijken van de ideologi sche grondslagen van de NVSH (waardoor de vereni ging te commercieel werd) maar nog meer de plotselin ge loskoppeling van de drie abortusklinieken van Je rest van de NVSH, waardoor deze klinieken onttrokken wer den aan de controle van oe leden. Het was op dat punt dat de nieuwe voorzitter de kwalificaties 'diefstal' en 'ordinair leegroven' bezigde, aangezien hij van mening was dat deze klinieken, die met miljoenen guldens van de NVSH-leden zijn opgezet, niet van de NVSH mogen worden losgemaakt, en ln een eigen stichting mogen worden ondergebracht. Deze plotselinge loskoppe ling van de abortus-klinie ken (de Stichting Direkte Hulpverlening) is vreemd in zijn werk gegaan: zonder enig overleg met de leden is deze stichting zelfstandig ingeschreven in het Cen traal Register waar stichtin gen moeten worden inge schreven. Dit werd ontdekt door drie medewerkers van de NVSH. die dit direkt ont hulden. Daarna zegde het personeel het vertrouwen ln bestuur en direktie op. Volgens het oude hoofdbe stuur waren de vakbonden Mercurius en de ABVA Inge licht over deze loskoppeling en waren zij het ermee eens, omdat dit de beste manier zou zijn om de be langen van het daar wer kende personeel te dienen. Zaterdag gaf een groot deel van het personeel een ver klaring uit, dat men zich distancieerde van de verkla ring van de vakbonden, om dat men in deze zaak met gekend was. Nadat zaterdag het oude hoofdbestuur (voorzitter Bart van der Valk) was ont slagen. lieten zeven leden van dit oude bestuur een verklaring voorlezen waai in stond dat zij als gevolg hiervan aftraden. Er bleven toen echter nog acht be stuursleden Over die volhou den, dat zijn het wettige hoofdbestuur vormen. In het nieuwe hoofdbestuur zit als algemeen secretaris een lid van het oude hoofd bestuur, namelijk Monique Kobus, die zich al lange tijd gedistantieerd had van het beleid van het oude hoofd bestuur. Inmiddels is aan de officier van Justitie in Den Haag gevraagd de gang van zaken met betrekking tot de los koppeling van de klinieken te willen bekijken in het licht van de wet op de stichtingen. het GPV. De heer P. Jongeling noemde het communisme een ont zaggelijke macht, die ook Neder land bedreigt met ideologische lan- ge-afstandwapens (propaganda) en met materiële wapens. Inmiddels is van binnenuit, aldus het Kamerlid de aanval op onze defensie ingezet. Zijn collega dr. Verbrugh (ook GPV) zei: christenen, die volgens de heilige schrift leven, hebben bij het overheersen van Wet-Europa door de Oostbloklanden het meeste te duchten. Zij zijn daarom eerder verontruste over de defensie dan links-radicalen, voor wie de geeste lijke vrijheid geen primair beginsel is en die geleidelijke aanpassing bij het communisme niet onoverkome lijk achten. Prof. dr. J. P. A. Mekken betoogde, dat niet alleen onder het officiële communisme, maar ook rondom ons heen alle rechtsbelangen gelei delijk onder materialistische tyran- nie worden gebracht. Ook in Ne derland wonen mensen, die niets liever willen dan partij-tyrannie en terreur. Zij willen geen bescher ming daartegen. Helaas gaan som mige kerkelijke leiders daarin voor, zei de hoogleraar. Verder waren er bijdragen van ge- neraal-majoor B. D. Borekmeijer voorzitter van de federatie oud strijders organisaties ('door het voorgestelde Nederlandse defensie beleid ontstaan grote gaten in de Nederlandse bijdrage. waardoor oorlog wordt uitgelokt) en brigade generaal bd J H Jansen ('het voor genomen beleid is in strijd met de NAVO-strategie"). De EO-commen- tator A Kamsteeg geloofde dat de voorgenomen bezuinigingen zijn gebaseerd op 'optimisme' over de afloop van de besprekingen over de vermindering van troepen in We nen. De belangstelling voor deze bijeen komst in de grote zaal van het Congresgebouw was zeer matig. RITA 'Als u kunt i halen.' alles bekeken hier we hebt, :r op

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5