Wat D'66 wilde past niet op onze werkelijkheid dichtbij [üïïj O Stel imentaar 'oude partijen' hadden geen ongelijk verdeling (1) verdeling (2) oitanten van dnepompen Vóór •lichte sluiting Weekeditie voor het .Buitenland (luchtpostuitgavey Jlï.4i x Wat u ook doet* Jfliiw x .«ske «■■■■mil ~i het weer Depressie weerrapporten sommigen leren het nooit abraham wenskaart E™ BPSSB PISSIH gezond T4I _JW KWARTET ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 'V heeft bij monde van zijn :r. de heer W. Kok gezegd dat van de winst in de sterke(re) takken en ondernemingen ge- iinoet worden voor financiële zwakkere bedrijfstakken. l-Q./herverdeling zou moeten ge- via een centraal landelijk [et andere woorden: als Ajax een briljant team extra win- lalt, moet een deel van die de d(,aten naar cen n'et florerende oemi tlasser. Alom zurir Kok gaat bij het lanceren van eeën helemaal voorbij aan het oudst troe1 ^drijven, die extra winst ook (allang) extra belasting en dat tegelijkertijd een n deze extra winst wordt ge niet om primair aan aandeel- na en andere kapitaalverschaffers J rekken, maar voor interne zelf- ïg. En daarmee wordt dan nieuwe werkgelegenheid ge- ontz •uden Sen jn el sc heid naar met JKAI m zij gen. werk doen een rond de was jen. ;ijn s bt Cok nu in zijn beschouwingen nd eenzijdige opmerkingen ge- (zoais over 'nooit verrassende rs' en 'consumenten die te uden betalen)? eNee, dat gaat en pzij hij na me inig en ei bi ling, toesrie ïkont Lardec' verv dt erbctering van de pensioenen ;andige opmerkingen gemaakt, is is zijn betoog goed te volgen hij opmerkt dat de werkne- [anisaties een percentage van som van alle bedrijven zouden ontvangen, omdat in het be- n hun (vakbonds)leden te ge- Dat is een redelijk verlangen, grote centrale werkgeversor- ;s worden voornamelijk gefi- d door de bedrijven, waarin en-ondenemers leiding geven, lernemers betalen bijna nooit bijdragen. Dat komt bijna it de kas van de ondernemin- It niet in te zien waarom de nersorganisaties dan ook niet kas een wat grotere bijdrage kunnen krijgen. Als het nu zo vakbondsleiders aanmerkelijk luden verdienen dan de leiders ondernemersorganisatie zou haal eenzijdig zijn. Maar het erde is in ons land in al vele et geval. verslaggever AAG Van de exploitanten ïzinestations is een meerder - oor verplichte sluiting 's ter beveiliging tegen over- Uit een door de Bovag ge- enquête spreekt 62.8 procent lervraagden zich voor deze gel uit 25.5 procent geeft de ir aan andere technische mid- erwijl 11,7 procent der on- igden er geen mening op na- ge percentage dat voor ver sluiting is kan volgens de verklaard worden uit het feit procent der verkooppunten ds om acht uur al gesloten is. initiatief van het NW inge- verkgroep 'betere beveiliging stations' overweegt een eigen te houden over het pro fan de beveiliging. Deze zou als die van de Bovag onder oitanten. maar voornamelijk Pompbedienden en meewer- chefs van benzinestations gehouden. Daarbij gaat het ereerst om de veiligheid van Pbedienden. itueel voorbeeld. Volvo neemt F over. Dat kan Volvo: niet de winsten op Volvo's zo hoog zijn (en dus de consumenten te luden betalen), maar vooral het feit dat Volvo een perfecte itie (en dus betere service dan ital concurrenten geeft) en ir lagere kosten heeft. Uit die insten als men dat zo zou noemen kan Volvo DAF nen en nieuw leven in blazen stuk werkgelegenheid behou- haal als zouden die hoge win- tsluitend te danken (te wijten, >k) zijn aan te hoge consumen- :n, is eenzijdig. Extra hoge zijn te danken aan tal van een doelmatige organisatie, e productie-methode, betere snelle levering enz. in bijvoorbeeld in de macro- ische verkenning over 1975 t Centraal Planbureau zelfs wanneer het gaat over het ^(>^ndse uitvoerpakket, dat er een ig van de vraag uit het bui- optreedt en dat een vlotte belangrijker is dan de ge- prijs. voortreffelijke uitgave van het Planbureau kan Kok ook Jat de ontwikkeling van de bij binnenlands georiënteerde :akken het omgekeerde beeld ils oorzaken worden genoemd: uitbreiding van de afzet (de Een Worden kritischer), specifieke ia°rP^ tijgingen (de doorvoering van ir sjimum-lonen) en een straf prijs- A1 deze factoren staan winst- ing in de weg. door P. L. van Enk DEN HAAG Eén van de leuk ste dingen bij D'66 hebben wij altijd de votometer gevonden, een lange elektrische draad, on derbroken door knoppen waar mee leden op congressen voor of tegen iets moesten stemmen. Een uitgekiend, ultra-modern systeem dat was bedoeld om de stemproeedure geheel volgens de regels van de nieuwe zake lijkheid glad, efficiënt, ge stroomlijnd te laten verlopen. Helaas liep het meestal falikant anders. Er was altijd wel iemand die weer niet op het pingelen van het belletje kon wachten voordat hij met zijn fikken aan de knop zat, of anders waren de deuren van de zaal weer niet dicht, of drukte iemand twee keer, zodat de centra le registratie van hem zowel een stem vóór als een stem tégen no teerde. Ook waren er raadselachtige kortsluitingen en onverklaarbare bewegingen van de wijzers die de stemmenpercentages moesten aan geven. Aan het eigenlijke stemmen moest altijd het zogenaamde ijken vooraf gaan. Dat leverde aardige gegevens over het congrespubliek op ('wie jonger is dan dertig de knop nu in', 'wie niet in een lelijke eend rijdt, drukt de knop nu in"). Maar je kon niet zeggen dat je tijd bespaarde. Niet zelden kwam de-apparatuur bij de ijkvraag op de vereiste honderd procent om vervolgens bij het stemmen naar de honderd vijf tig te reiken. De paniekerige technicus achter de bestuurstafel bezwoer de congresgangers dan om zich koest en de deuren gesloten te houden en slechts één enkele keer, herhaal: sléchts één eer, te stemmen en dan kon de hele procedure opnieuw beginnen. Nu D'66 vandaag in het Amster damse Marcanti zijn laatste con gres houdt, is het natuurlijk rijke lijk goedkoop, flauw en vergezocht, een grafrede te houden, waarin het optreden van de partij met de praktijk van de voto-meter wordt vergeleken. Toch zit daar wel iets in. De oplossingen die D'66 aan droeg voor de sanering van ons politiek bestel zagen er logisch en netjes uit. Je voert de rechtstreeks gekozen premier en het districten stelsel in, de kiezers vormen dan automatisch een progressief en een conservatief blok en klaar is kees. Wat je overhoudt is een helder, duidelijk en soepel lopend systeem waarin, net als in Engeland, er altijd één is die wint. Magneet van onbehagen Het is een oplossing die in 1966 gaaf en glanzend afstak bij het geknoei en het geklungel van het oude bestel. Het was eigenlijk geen wonder dat na de nacht van Schmelzer het dieptepunt van de verkiezing D'66 als een magneet van onbehagen werd (net als de Boerenpartij trouwens). Maar het was een oplossing die niet paste op de werkelijkheid van ons veel-par- tijenstelsel. De mensen waren niet bereid, op aanwijingen van een technicus en na het pingelen van een bel op een knop te drukken om twee percentages te vormen die bij elkaar precies de honderd zouden volmaken. Er zijn er nu wel die zeggen dat de oude partijen zelf zuchtig hebben verhinderd dat er zo'n mooi systeem zou komen, maar Een dramatisch moment uit de geschiedenis van D'66. In Maart vorig jaar moest Ruby van der Schere (midden) na een emotioneel verlopen stemming de voorzittersplaats afstaan aan J. ten Brink (links). Ook Hans van Mierlo (rechts) volgt de stemming gespannen. uit het feit dat de kiezers niet hen en wel D'66 hebben weggestemd mag blijken dat die oude partijen geen ongelijk hadden. Trouwens zoals eigenlijk wel te verwachten was, is D'66 zelf niet ontkomen aan de ontluistering en miezerigheid die aan het rauwe le ven kleeft. Het kreeg te maken met de klassieke vraag of het, om het bestel te veranderen, erin of erbui ten moest gaan staan. Aanvankelijk had het zich, zoals alle revolutio nairen. voorgenomen om erbuiten te blijven. Partijen die het recept van D'66 niet wilden aanvaarden moesten dat zelf maar weten, zij zouden wel eens wat zien. Dan zou D'66 zelf de meerderheid wel halen. Het was niet voor niets dat de opiniepeilingen de Democraten steeds meer aanhang beloofden. Maar de oude partijen bekeerden zich niet snel genoeg, de curve van de peilingen platte af en bovendien vonden Den Uyl en Van Mierlo (ADVERTENTIE) 'U hebt familie of kennissen in heO buitenland. Stel verder dat zij f weliswaar hun eigen nieuwsbronnen hebben, maar dat zij toch graag willen 1 I weten hoe nu de Nederlandse kijk op het I wereldgebeuren is. Dat is interessant genoeg 1 [om te blijven volgen, maar dat staat zelden in I I bijvoorbeeld Canadese. Spaanse, Oegandese, j Finse of Australische kranten. Probleem? Welnee: er is voor hen de van NRC Handelsblad) Wees eensy .aardig: wijs hen op 't bestaan van die weekkrant. of a's u n°9 •■■m1 aardiger wilt zijn III I I 9eef een abonnement. vraag eerst even Weekeditie voor het Buitenland, de weekkrant diezovgei r Nederlanders in verre landen graag lezen. Straat— Plaats- Zenden aan: NRC Handelsblad Weekeditie voor het t-i Buitenland Antwoordnr. 534 Rotterdam. Geen postzegel. J elkaar. Den Uyl had altijd al ge vonden dat de PvdA zonder steun van middengroepen nooit aan rege ren toe zou komen ('We moeten die jonge academici en kantoorbedien den erbij houden') en Van Mierlo rook zijn kans om door de PvdA te veranderen zelf alvast de progres sieve pool van het twee blokensy- steem vorm te geven. Maar met het progressieve verbond haalde Van Mierlo meteen het con flict zijn partij binnen. Niet ieder een vond het leuk, vriendjes te moeten worden met 'oude politici' tegen wie D'66 zich vroeger had afgezet. Het was bovendien zo dat niet iedereen zich thuis voelde on der het rode vaandel van de PvdA. Van Mierlo kreeg februari 1971 wel zijn zin maar de onvrede over de band met de PvdA van veel democraten heeft D'66 sindsdien onophoudelijk geplaagd. Die onvrede werd er natuurlijk niet minder op toen de vorming van de progressieve volkspartij en de staatsrechtelijke hervormingen waartoe Den Uyl zich had verplicht, steeds verder op de achtergrond raakten. En dat terwijl D'66 zelf voor zijn grote broer wel vele kas tanjes uit het vuur haalde. Het waren de democraten die in okto ber '72 de PvdA tot programmati sche matiging dwongen en op die manier voor Den Uyl de weg naar het Catshuis begaanbaar hielden. (Nu D'66 op sterven ligt, luidt dan ook de bange vraag van menigeen wie het voortaan zal zijn die de PvdA voor doorslaan naar links moet behoeden). Er zijn er die het débacle van D'66 wijten aan het feit dat het zich in de progressieve samenwerking heeft laten opsluiten. Had de partij er beter voorgestaan als zij buiten het bestel was gebleven? Niemand die het met zekerheid kan zeggen, maar het valt sterk te betwijfelen. Er zijn gegevens genoeg die doen vermoeden dat het onbehagen, dat D'66 aan zijn eerste succes hielp, opgericht was en is gebleven en dat de kiezers, die dat onbehagen ver tolken, nu eens deze, dan weer gene hun gunst schenken. Terwijl vandaag D'66 zijn restanten opruimt (zichzelf nu of op termijn opheft, dan wel zich vermeit in de kansen) van een nieuwe partij ter opvulling van het eeuwige 'gat links van het midden' blijft de zwevende kiezer gewoon doorzwe ven. Van onze weerkundige medewerker Vandaag krijgen we het storings- jront van een diepe IJslanddepres- sie dichter hij ons land. Dit bete kent van het westen uit opkomende bewolking en later enige tijd regen. De wind neemt aan de kust toe tot krachtig of hard uit zuid tot zuid west. De oostelijke en zuidoostelijke gebieden van ons land zullen nog het langst droog weer met zonnige perioden houden en een tempera tuurstijging tot 18 a 19 graden Cel sius. Na doorkomst van het front zal de zon zich in de loop van zondag weer laten zien maar dan wel in een koele Oceanische stro ming uit westelijke richtingen waarin ook hier en daar een bui tot ontwikkeling komt. Dit weertype zet zich vermoedelijk tot maandag voort. De depressie bij IJsland had zich gisteravond om 7 uur uitgediept tot 971 millibar ofte- wel 728 millimeter op onze huisba rometer. Het station dat deze stand meldde was Vestannaeijjer in zuid- IJsland. De barometer daalde daar toen nog 3 mb in drie uur tijd. Het weer op zee ten zuiden van IJsland was bijzonder onrustig. Het weer- schip I rapporteerde een west-zuid wester storm van 9 Beufort en een golfhoogte van tien meter bij een golfperiode van elf seconden. De Londense weerkundigen zijn van mening dat het weer tot medio oktober in grote trekken verander lijk en onbestendig zal blijven. Het aantal stormen zal in het noorden en westen van de Britse eilanden groter zijn dan normaal maar.de zuidoostelijke districten krijgen la ter in de tot medio oktober duren de verwachtingsperiode ivaarschijn- lijk vaster weer. Hopelijk profiteren wij daar dan van mee. De tweede helft van september zal naar verwachting relatief kouder uitvallen dan de eerste helft van oktober. De algemene circulatie in de afgelopen vier weken op het noordelijk halfrond vertoonde over eenkomst met die in de overeen komstige periode van de jaren 1928, 1934. 1950. 1951 en 1954. De tempe ratuur van het zeewater was onder normaal ten noorden van de 55e breedtegraad en ook in de Noorse Zee. de Noordzee en dicht bij de kust van Noord-Amerika. Nog even een overstapje naar Italië: daar kwam de temperatuur gisteren op Sicilië tot 30 gr. C. maar het weer was er wel onweersachtiger dan de afgelopen dagen. Gisteravond tap ten Venetië en Napels 11 millimeter regen af, Rome 10 en Capo Bella- vista op oost-Sardinië 19 mm. De HOOG WATER 22-9 Vlissingen: 5.39— 18.08: Haringvlietsluizen: 7.26—19.45; Rotterdam: 8.3920.51; Schevenlngen: 649—19.10; IJmuiden: 7.36—19.57; Den Helder: 11.24—23.45; Harllngen: 1.40— 13.45, Delfzijl: 3.46—16.05. 23-9 Vlissingen: 6.3619.15: Haring vlietsluizen: 8.1320.37; Rotterdam: 9.22—21.45; Scheveningen: 7.41—20.10: IJmuiden: 8.30—20.59; Den Helder: 11 48—0 00: Harllngen: 2.08—14.17; Delf zijl: 4.2316.47. 24-9 Vlissingen: 7.43—20.25; Haring vlietsluizen: 9.1321.50; Rotterdam: 10.18—23.02; Schevenlngen: 8.47—21.23; IJmuiden: 9.3622.12; Den Helder: 0.14—12.26; Harllngen: 2.40—15.00; Delf zijl: 5.04—17.44. temperatuur in gebieden waar bui- en vielen was veelal tussen de 23 en 28 gr. C. en in noord-Italië 19 tot 21 gr. C. van gisteren. Maximum temperatu ren en neerslag afgelopen 24 uur. Amsterdam licht bew. 16 0 De Bilt licht bew. 17 0 Deelen licht bew. 17 0 Eelde licht bew. 16 0 Eindhoven licht bew. 16 0 Den Helder licht bew. 16 0 Luchth. R'dam licht bew. 17 0 Twente half bew. 15 0 Vlissingen half bew. 16 0 Zd.-Limburg zwaar bew. 15 0 Aberdeen zwaar bew. 15 0 Athene onbewolkt 28 0 Barcelona licht bew. 24 1 Berlijn zwaar bew. 16 0 Bordeaux mist 18 0 Brussel mist 16 0 Frankfort half bew. 19 0 Genève zwaar bew. 20 0 Helsinki zwaar bew. 16 0 Innsbrück regen 23 2 Kopenhagen zwaar bew. 16 0 Lissabon licht bew. 31 0 Locarno geheel bew. 22 0 Londen mist 18 0 Luxemburg licht bew. 18 0 Madrid licht bew. 26 0 Malaga geheel bew. 27 0 Mallorca licht bew. 28 0 Müncben motregen 17 0.1 Nice onweer 23 10 Oslo onbewolkt 15 0.1 Parijs half bew. 18 0 Rome geheel bew. 28 0 Split zwaar bew. 27 0 Stockholm zwaar bew. 15 0 Wenen onbewolkt 21 0 Zürlch motregen 17 0 Casa Blanca geheel bew. 24 0 Istanboel niet ontvangen Las Palmas half bew. 21 0 OPKLARINGEN MIST k REGEN óflfe BEVOLKING m VA&TEMV. MIN. TEMP. WINDRICHTING onder redactie van loessmit Sommige mensen leren het nooit. Je kunt ze blijven uitleg gen dat het niet aangaat mensen te discrimineren op grond van huidskleur, sekse, leeftijd of sociaal milieu, ze zullen altijd weer argumenten aandragen die discriminatie (of een andere be nadering, of welk ander woord je maar wilt) moeten goedpra ten. Neem nou bijvoorbeeld de Griekse Arianna Stassinopoulus. Ze heeft cen boek geschreven tégen de strijders voor vrouwen emancipatie en trekt, ge wapend met dat boek plus een aantal losse citaten en uit hun verband gerukte opmerkingen over vrouwenemancipatie de wereld door. Ze houdt niet erg van Dolle Mina's, omdat die er alleen op uit zijn vrouwen het huis uit en een werkkring in te jagen; omdat Dolle Mina's de oorlog tussen de seksen aanwak keren; en omdat Dolle Mina's doen alsof mannen en vrouwen identiek zijn. Stuk voor stuk op merkingen overigens, waarover een Dolle Mina gewoonlijk aan zienlijk genuanceerder denkt dan hier wordt gesuggereerd. Deze week was Arianna in Am sterdam om de Nederlandse ver taling van haar boek te presen teren. Haar uitgever wilde daar wel een leuke bijeenkomst van maken en had een aantal be kende voorstanders van vrouwen emancipatie uitgenodigd om te discussiëren. Maar dat lukte niet zo best, omdat de Nederlandse Dolle Mina's er helemaal niks voor voelden om voor de hon derdste keer tegen deze zo lang- zamèrhand al te bekende aan vallen in te gaan. Er is niets op tegen om met een tegenstander te discussiëren, maar die tegen stander moet dan natuurlijk wél op een beetje redelijke manier discussiëren. Daar was bij Arianna geen spra ke van. Buitengewoon agressief (waarom eigenlijk?) hield ze haar gehoor voor dat haar boek voor gewone mannen en vrou wen bedoeld was, dat de gewone vrouwen nieuwe zekerheden moeten opdoen en ophouden te luisteren naar het modieuze ge doe van de Dolle Mina's. Extre misme haalt niets uit. zei ze, en maakte vervolgens de stomme vergissing daarbij Hitier als voorbeeld aan te halen, ledereen die niets terugzei was het met haar eens, veronderstelde ze. Maar wee degene die wèl iets zei of vroeg. Niets was Arianna te dol om aan te tonen dat de vragensteller te kwader trouw was, reactionair of vergiftigd door Mina-ideeën. Kortom: een zinloze en treurig stemmende bijeenkomst, die er in elk geval toe leidde, dat ook de meest gematigde toehoorder voorstander werd van de vrou wenemancipatie en tegenstander van deze rare kifterige stem mingmakerij. Maar of dat de be doeling was van Arianna S. en haar uitgever valt te betwijfelen. Ze zullen wel weer in niets op elkaar lijken, de honderden mannen die zich zaterdag 5 ok tober in het Noordbrabantse Oosterhout verzamelen. Ze zijn misschien magazijnbediende, di recteur van een fors bedrijf, chauffeur, schoonmaker, minis ter of welgesteld burger, in rus te. Maar één ding hebben ze gemeen: ze zijn allemaal in 1924 geboren en dus zijn ze vijftig of worden dat dit jaar nog. En zodoende is het hun goed recht om Abraham te zien. In Ooster hout waar, alweer voor de twaalfde maal, 'Abrahamdag' ge vierd wordt. Dat de Abraham- men -1974 uit alle lagen van de bevolking komen, is al eerder bewezen: de directeur van een Haags verzekeringbedrijf is al eens geweest (1967) de burge meester van Breda ook (1972) en in 1963 zat er een warme bakker onder de vijftigjarigen, die op de fiets uit Zuid-Limburg kwam. Een van de eerste Abrahammen, althans van Oosterhout. is de jongste ereburger van die plaats, die intussen desondanks ook al 61 is. Hij is de bedenker en organisator van het jaarlijkse feest, waarvan het traditionele programma wegens groot succes wordt (vaste punten op zo'n dag zijn de kranslegging bij het door bijna alle jaargangen van Abra hammen bij eengespa arde Abra ham-monument, een ontvangst op het gemeentehuis, een rijtoer door stad en omgeving, een kof fietafel in de bossen, een water- fietswedstrijd. een diner-variété en - door de Abrahammen zelf op touw gezet - een bal toe. Tradi tie is ook de vijfjaarlijkse reü nie. Wie een halve eeuw is of dit jaar wordt, kan nog proberen zich als medevierder aan te mel den op het speciale Abraham postbusnummer, uiteraard post bus 50. In Oosterhout zijn ze die twaalf jaar wel zoveel gewend, dat ze vast niet op een Abra hammet je meer of minder kij ken. Gewone wenskaarten spreken alleen maar van geluk en voor spoed; Unicef-kaarten doen daar ook iets aan zegt Unicef zelf. Want de wenskaartenactie van dit kinderfonds van de verenig de naties is maar een onderdeel van het vele werk dat het fonds verzet ten bate van de 650 mil joen kinderen op aarde 'die nau welijks een kans hebben om vol wassen te worden'. Maar voor het Nederlands Comité is die jaarlijkse wenskaartenactie de vijfentwintigste al wel een heel belangrijk stuk werk dat elk jaar weer veel geld in de 'kinderkas' brengt. De wenskaarten zijn geschikt voor ale denkbare gelegenheden, inaar er zijn er ook die speciaal voor kerst bedoeld zijn. Het hierboven afgedrukte exemplaar is een 'algemene': een stilleven door Ali Bellagha, een Tunesiër. Zijn collega-ontwerpers zijn van vele nationaliteiten, onder wie twee Nederlanders. Ook aan de kunstagenda-1975 van Unicef werkte een Nederlander mee. De kaarten worden allemaal per se rie van meestal tien stuks ver kocht voor prijzen die uiteenlo pen van 7,50 tot 12,50 en zijn op tal van adressen te krijgen. Het Nederlands Comité Unicef (postbus 1857, Den Haag, tel. 070-552000) weet wel waar. Het schijnt gezond leven te zijn in het Duitse buurland. Een or ganisatie in Essen nota bene een stad in het Roergebied, waar je nou niet direct voor je ge zondheid naar toe gaat heeft een rapport uitgegeven, waarin onder meer staat dat in West- Duitsland steeds maar meer mensen hun honderdste verjaar dag vieren. In 1963 hebben ze voor het eerst de honderdjarigen geteld: toen kwamen ze meldt het Engelstalige, wekelijkse overzicht van de Duitse kranten The German Tribune al tot vierhonderd, maar dat is nog niets vergeleken bij nu. want de Bondsrepubliek herbergt nu al weer zeshonderd mensen van sen eeuw of ouder, fn dat zelfde Essense rapport wordt ook aangegeven hoe het komt dat al die Duitsers zo oud worden: ze zijn matige eters, drinken wel vrij veel koffie en thee (over andere dranken en roken wordt niet gerept) en le ven in een rustige omgeving. Over het algemeen hebben ze een vriendelijke, kalme aard en vermijden ze opwinding. Volgens wetenschappelijke onderzoekers zou ook sex een uitstekend mid del zijn om gezond oud te wor den. De onderzoekers ontdekten dat een gelukkig huwelijksleven, inclusief seksueel verkeer tot op gevorderde leeftijd de kans om honderd te worden verhoogt. 'Welke verdelgings-firma heb je eigenlijk opgebeld?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7