Pim van Dord: 'Misschien moet ik wel meer schoppen' 13 weken lang Weekblad de Tijd voorll gulden! i deTijd Profbasketbal in Den Haag nog een groot vraagteken Lage klassering van clubs bedreigt positie van trainers Stadion van Napels voorlopig gesloten jacied wil zijn kans grijpen voor de terugkeer van Barry Hulshoff Suurbier moet tien dagen rusten Kennisitiakingsaanbod: Weekblad Na amper enkele weken competitievoetbal: René van Eek (Helmond Sport) al vertrokken Hans Alleman (FC Dordrecht) op de wip Schaakstrijd afgebroken 20/K )UW/KWARTET ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1974 SPORT T21/K21 hooi ja- dam ste als )osi- (se- 907- nder 1 uur le- irec- n onze speciale verslaggever 1STERDAM In de dagen die volgden op Stoke City-Ajax is voor Pim van Dord, het 21-jarige produkt uit de Ajax-school er heel wat te verwerken geweest. Voor Ajax betekende het :FA Cup-begin het bewijs, dat er dit jaar mogelijkheden zijn die •der reiken dan wat de pessimisten in eerste instantie hadden jrspeld. Hetzelfde gold eigenlijk voor Van Dord, Ajax' linker- ugelverdediger van dit moment, die juist tegen Stoke City af- :ende met de herinnering aan zijn slechte competitie-start en volgens manager Hans Kraay 'zijn beste wedstrijd tot nu toe elde'. laten gelden. Dat is Krol en niet Van Dord. Krol is gevestigd. Ikzelf ben nog onderweg.' De eerste weken in het eerste elftal van Ajax waren voor Van Dord destijds ronduit turbulent te noe men. Hij kreeg zijn kans op het moment dat Barry Hulshoff. de on misbare voorstopper van Ajax. zijn nog altijd veelbesproken kniebles sure opliep. Van Dord heette een passend alternatief en voldeed de eerste serie wedstrijden voortreffe lijk. Hij zegt: 'De eerste weken dat was een roes. Ik debuteerde 'uit' tegen Feyenoord. In de 'Kuip' moet je nagaan. Op de training liepen die jongens al tegen me aan te van Dord leefde dan ook op, hij gistermorgen via de och- dkranten vernam, dat hij was -enomen in de selectie van Jong nje, dat zoals bekend woensdag istaande in Deventer tegen Jong land moet voetballen. Maar lut- uurtjes later hoorde dezelfde Dord, dat hij in de competitie- lstrijd tegen Telstar, morgen, t in de basisopstelling staat. Te- strijdige feiten misschien, maar in elk geval begrijpelijk is, dat de keuze van manager Hans lay die in Van Dord tijdens de dusverre gespeelde competitie- Istrijden de nodige hardheid heeft list- 'Misschien,' zegt Van Dord 'moet ik meer schoppen.' ;t afgegaan neig te vaak naar het tegenge- de. Hoewel ik alles probeer om der te worden. Ik heb begrip Kraay's beslissing. Hij kan twaalf mensen opstellen, tay wil dat er achterin harder dt opgetreden en in dat opzicht loe ik momenteel niet. Ik werk ian, maar het is moeilijk. Ik ben :lk geval blij dat ik tegen Stoke niet ben afgegaan. Het ging i, dat heeft Kraay me eerlijk eld. Daarom kan ik me op mijn heel goed voorstellen dat 1 tegen Telstar weer op de :sbackplaats wordt gezet. Nu lem Suurbier is weggevallen, iten we op links een back heb- die zich ook aanvallend kan AMSTERDAM Wim Suurbier hoeft waarschijnlijk niet geope reerd te woraen aan zijn buiten meniscus. De foto's, die van zijn knie zijn gemaakt toonden wel enkele kleine afwijkingen aan, maar niet aan zijn meniscus. Dit heeft dr. Greep meegedeeld. De komende tien dagen moet Wim Suurbier zijn knie rust gunnen daarna men deze met een fysiotherapeutische behan deling weer in orde hoopt te krij gen. elsiorSparta (16.30 uur) •Go Aheod (20.00 uur) •gen: MVV reningenFC Den Haag tarAjax :wenteDe Graafschap i JCHaarlem noordFC Utrecht fA-CUP fgen: AmsterdamHibernians.. n klas nfor- ester, 50901 'gen: idamFC Dordrecht •FC Den Bosch ersfoortHeerenveen... rHelmond Sport indamEindhoven VVV—Heracles lambuurFC Vlaardingen -Fortuna SC m IIVitesse (advertentie) Als n nü de Bon inzendt ontvangt u Weekblad de Tijd t/m 31 december voor de speciale kennis- makingsprijs van maar 11 gulden. Maak volledig kennis met Nederlands nieuwe opinieblad - vul de Bon in! Basis- :hool Invullen en in open envelop zonder postzegel zenden 1 J|* W |1 aan: Weekblad de Tijd, Antwoordno. 6, Amsterdam. De bon moet uiterlijk 28 september in ons bezit zijn. aame maak ik gebruik van uw speciale kennismakingsaanbod voor ën abonnement op Weekblad de Tijd ad in totaal f. 11,- voor da iriode van 2 oktober t/m 31 december 1974. "te Berg 35100 ;n re lijnen Ver raat TRS ilefoon:_ >8tgiro:. andtekening) NAPELS Het gemeentebestuur van Napels heeft gisteren besloten het San Paolo-stadion van Napels met onmiddellijke ingang te slui ten. Men is tot sluiting van het 85.000 plaatsen tellende stadion over gegaan omdat het gevaar oplevert voor het publiek. Directe aanleiding tot de maatregel waren de ongelukken die zich woensdagavond voor de wedstrijd Napels-Videotown Shekesfehervar (UEFA Cup) afspeelden. Dertien toeschouwers raakten gewond toen een toegangspoort het begaf. Een 14-jarige jongen werd daarbij zeer ernstig gewond. Napels zal zich voorlopig moeten behelpen met het oude Fuori Grotta stadion, dat plaats biedt aan 45.000 toeschouwers. Wanneer op 8 ok tober de Italiaanse competitie begint, zal dat aanleiding worden tot grote problemen omdat reeds 42.000 seizoenkaarten zijn verkocht. Ondanks optimistische geluiden uit Amerika Van een speciale verslaggever AMSTERDAM/DEN HAAG Vooruitlopend op een definitief be sluit in Den Haag, heeft Don Regan, voorzitter van de IBA, de Internationale Basketbal Associatie, al aangekondigd, dat volgend jaar tussen 17 januari en eind mei in Den Haag wedstrijden ge speeld worden in het kader van een Europese profbasketbalcom- petitie. Regan maakte in New York zelfs al bekend dat Abdul Rahman (vroeger heette hij Walt Hazard) coach zal zijn van het Haagse profteam. Rahman is vroeger zelfs profspeler geweest in de NBA-competitie in Amerika. PIM VAN DORD debuteerde in Ajax tegen Feyenoord met als speciale opdracht Lex Schoenmaker uit te schakelen. Dat lukte maar half-half. Hier bijvoorbeeld kan Schoenmaker langs de uitvallende Stuy op het doel richten. praten. Ze hadden het over Lex Schoenmaker, dat zou 'mijn man' worden. Ik dacht, dat dat een dol letje was, maar donderdags vóór de wedstrijd moest ik bij Knobel ko men. Toen wist ik definitief dat het gebeuren ging. Het was de moei lijkste taak die ik had kunnen krij gen. Maar achteraf viel het alle maal best mee.' niet goed, niet slecht Tegenover Feyenoord's pinch-hitter Lex Schoenmaker speelde Van Dord. de debutant van wie bijna niemand een zinnig woord wist te vertellen, niet goed en niet slecht. Van Dord was er en daar bleef het bij, ook In het vijftiental wedstrij den dat daarna nog volgde. Van Dord zegt: 'Toen ik erin draaide, stond Ajax bovenaan. Later verlo ren we met 31 van PSV en ging het bergafwaarts. Dat heeft mis schien invloed gehad, Ajax zakte als ploeg weg. Maar ik zou me schamen om dat als excuus aan te voeren. Ik geloof dat ik door dat goeie begin een beetje te makkelijk ben geworden. Er was geen dreiging, ik voetbalde gewoon zo goed moge lijk. Maar het gekke is. dat ik steeds weer ging klungelen, als Barry te rug leek te komen van die knie blessure. Hoe beter hij ging lopen, des te meer begon ik fouten- te maken. Ik heb erover gedacht, maar het is niet te verklaren. Voor de beker, tegen PSV, wilde Barry het weer proberen. Na een half uur ging hij door zijn knie heen. Dat was heel triest. Toen was ik weer terug op m'n ouwe plek. Maar zelfs op dat moment liep het nog niet zoals het lopen moest.' pages Van Dord heeft het vorig seizoen op de voorstopperspositie volge- maakt, maai: met de aankoop van het FC Den Haag-talent Johnny Dusbaba werd al snel duidelijk dat Ajax naar nieuwe mogelijkheden zocht. Van Dord stond in de oefen periode een tijdje naast het elftal, fungeerde incidenteel als rechts half, speelde tegen Hertha BSC weer één helft op de plek van Dusbaba (als voorstopper), maar startte de competitie uiteindelijk op de linksback-plaats wat voor velen als een verrassing gold. Van Dord zegt: 'Ik wéét wat Ruud Krol kan, dus ik verbeeld me niks. Tegen Excelsior en NAC ging het redelijk, tegen Wageningen raakte ik geen bal. Ik heb daar een ver klaring voor gezocht, maar ik ben er niet uitgekomen. Ik wil te veel voetballen, dat is het geloof ik. Als ik een hele wedstrijd alleen maar achter m'n mannetje aan hol, dan word ik daar helemaal pages van. Ik wil wat ondernemen, iets extra's doen. Maar ik kom er niet aan toe, omdat ik tegenover mijn directe tegenstander niet meedogenloos ge noeg ben. Kraay, wil eerst die man lamgelegd zien en daarna pas de rest. Ik heb van binnenuit de nei ging om dat om te keren. Maar dat kan je bij een club als Ajax na tuurlijk niet verkopen. Kraay is daar eerlijk in, hij zegt het me gewoon. Die man kan Van Dord niet vijf weken lang laten rotzooien in een elftal dat geen punt mag verliezen. Ik vind daarom dat ik op mijn beurt fair terug moet vech ten.' Pim van Dord wijst daarbij op de adviserende stem van Piet Keizer, die hem in het veld souffleert en die door Van Dord 'de dirigent' wordt genoemd. Van Dord zoekt de oorzaak van zijn matige vorm bij zichzelf en is van plan om daar snel iets aan te veranderen. Hij zegt: 'Kraay is eerlijk, dat is voor mij zijn grootste verdienste. Ik ver trouw daarop en de rest hangt van mezelf af. Als Suurbier en Hulshoff fit zijn, dan staat er bij Ajax een achterhoede waar qua concurrentie niet tegen te vechten is. Een fitte Hulshoff is door niemand te ver drijven. Maar zolang er nog blessu res zijn liggen er voor mij kansen. Die moet ik snel grijpen, anders is het voor mij te laat.' JAN VAN DER KROON VOETBAL Na een mondelinge behan deling heeft de strafcommissie besloten de PSV'er Peter Kemper een schorsing voor vier wedstrijden te geven omdat hij afgelopen zondag de Deen Skipper van Sparta met een kopstoot had geveld. Rene van de Kerkhof die van arbiter Hoppenbrouwer een gele kaart kreeg we gens het trappen naar een tegenstander kwam er beter van af. Hij werd bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. De zaak Den Haag ligt echter nog geheel open. De gemeente heeft nog steeds geen overeenstemming bereikt met de sponsor van het basketbalproject, de frisdrankenfir ma Raak. Deze firma werd twee weken geleden door de rechter ver plicht het kontrakt dat bestaat met de Delftse vereniging Punch tot midden 1975 na te komen. De prof- ploeg wil. zo ls tijdens de onder handelingen met de gemeente Den Haag duidelijk geworden, gaan spe len In de Houtrusthallen. Om daar verzekerd van te zijn wilden de Amerikanen die de Ihele IBA run nen, een 25-jarig contrakt sluiten met de gemeente. Daar is in een eerder stadium geen akkoord over bereikt. PROEFBALLON De besprekingen gaan echter door. Met publiciteitsman Hans Korte- kaas die voor de zaak in Amerika verblijft, zal nog verder overleg worden gepleegd. Dan zullen er echter ook uit Amerika een aantal zaken zeer duidelijk uit de doeken gedaan moeten worden. Vooral dan met betrekking tot het feit of prof basketbal op deze wijze (in totaal in tien steden ln Europa en Israël) gepresenteerd wel enige levensvat baarheid heeft. Het lijkt erop alsof men in Ameri ka tijdens de IBA-vergaderlng een proefballon heeft opgelaten door te doen alsof alles met Den Haag al in kannen en kruiken is. Zoals ook is gedaan alsof in de overige steden alles al helemaal geregeld is. Don Regan toonde zich zeer optimistisch .1 Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Het betaalde voetbal in Nederland heeft al weer enkele competitiedagen achter de rug. Een logisch gevolg van het maken der standentabellen na die competitieronden is, dat er ook clubs onder aan de ranglijst verkeren. Het wordt bijna een even logisch gevolg daarvan, dat de heren oefenmeesters van de clubs van 'Van Onderen' al vrij spoedig te verstaan wordt ge geven, dat ze maar naar een andere baan moeten uitkijken. Met het verwijt, dat meestal aan het ont slag ten grondslag ligt: gebrek aan resultaten. Na respectievelijk zeven en zes wedstrijden in de eerste divisie zijn Helmond Sport en FC Dordrecht actuele gevallen. Bij Helmond Sport is René van Eek inmiddels al vervangen door nota bene de geblesseerde speler Co Prins, die, aldus het bestuur, dan maar als manager nuttig gemaakt, diende te worden. Hans Alleman, oefenmeester van FC Dordrecht is nog niet vertrok ken. maar zijn positie bij detDordt- se club, die uit zes wedstrijden twee winstpunten vergaarde ls allerminst zeker. Hetgeen voorzitter Dlck Pas- schier overigens gistere nog perti nent ontkende. Passchier over de kwestie: 'Voor mij zijn die berichten een volslagen verrassing. Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat Alleman bij ons op de wip zit. Ik kan zeggen, dat er wel intern beraad ls geweest, maar ik meen dat' zoiets bij elke club of bedrijf gebruikelijk is. Tij dens dat intern beraad wordt kri tiek op elkaar geuit. Maar dat vind ik volkomen normaal. Het Is alleen niet de bedoeling dat daar iets van naar buiten komt'. Het aan natuurlijk zijn, dat de RENE VAN ECK: met een financiële tegemoetkoming nu al weg bij Helmond Sport. pracscs van FC Dordrecht de waarheid inzake Alleman niet weet vanwege zijn activiteiten als pre sentator van NCRV's 'Spel zonder Grenzen', die hem tot en met don derdag in beslag namen. Maar feit is wel degelijk, dat de positie van Hans Alleman zwak is. Zonder dat Alleman er ook maar iets van wist. hebben de Dordtse bestuursleden Bouwer en Jagers een bezoek ge bracht aan Jaap van der Leek, se cretaris-generaal van de Vereniging van Voetbal Oefenmeesters in Ne derland (WON). Tijdens dat ge sprek kwam naar voren, dat er een gebrek aan wederzijds vertrouwen bestonu. Van der Leek: 'Laa tik voorop stel len. dat ik het apprecieerde, dat FC Dordrecht naar de WON kwam, om de problemen te bespreken. Dat is al een vooruitgang in vergelijking met al die andere methoden. Ge bleken is dat het bestuur van FC Dordrecht zich al bij de spelers heeft georiënteerd ten aanzien van Alleman. Dan zaag Je natuurlijk wel de poten onder die man zijn stoel weg. Ik heb later ook nog een gesprek gehad met Hans Alleman. Hij had het gevoel dat het bestuur geen vertouwen meer in hem heeft en dat hij niet meer op de spelers kan rekenen. Ik verwacht zeker, dat Alleman weg gaat'. De visie van Van der Leek neutrali seert alle ontkenningen vanuit het Dordtse kamp. als zou er Iets aan de hand zijn met trainer Alleman. Nog merkwaardiger is het in Bei- mond gegaan, waar René van Eek, na een goed vorig seizoen, volgens het bestuur plotseling niet meer capabel was om Helmond Sport te trainen. Bestuurslid Raymakers over die affaire: "De slechte resul taten zijn er mede de oorzaak van, dat-Van Eek niet langer trainer ls van Helmond Sport. Over de ande re oorzaken geef ik geen commen taar. Overigens ls met Van Eek overeenstemming bereikt over zijn vertrek'. Jaap van der Leek over die kwes tie: 'Inderdaad is Van Eek niet ontslagen. Financieel ls er een re geling getroffen en zijn beide par tijen zogenaamd tot een akkoord gekomen. Maar dat zo'n club dan met Co Prins als trainer komt aan dragen. Prins ls nota bene gezakt voor de D-cursus en is bovendien roemloos afgegaan bij de cursus voor topspelers. Wanneer zo'n man dan de technische leidl g krijgt, protesteert de WON krachtig. Bo vendien is gebleken, dat Helmond Sport in Van de Bogert een hulp trainer heeft, die niet over de nodi ge licenties beschikt. Wij zullen ei sen dat er bij Helmond Sport weer een trainer met een vereist A-di ploma aan het werk komt. En ook bij FC Dordrecht wanneer Alleman daar weg gaat Ik besef dat we met een financiële regeling voor de weggestuurde trainers en een ver vanging door een A-trainer het kwaad bij de clubs op zich niet uitbannen, maar de WON zal toch steeds de minst slechte oplossing moeten kiezen'. MATTY VERKAMMAN toen hij vertelde dat de competitie zeker zal aanslaan. 'Basketbal is in Europa waarschijnlijk op één na de populairste sport. We hopen een voor Europa uniek soort profbas ketbal te brengen.' AMERIKANEN Buiten Den Haag moet dat dan ook plaatsvinden in Tel Avlv, Londen. Barcelona, Madrid, Rome, Brussel. Mllnchen, Genève en Lyon/Greno- ble. De ploegen zullen voor het grootste deel bestaan uit Amerika nen die nog gerecruteerd moeten worden. De IBA heeft echter wel duidelijk gemaakt dat het spelers betreft die niet uitkomen ln de grootste Amerikaanse profcompeti ties, die van de NBA en ABA. Re gan: 'We willen de beste basketbal lers ter wereld te pakken zien te krijgen, maar het is niet onze be doeling om prijsopdrijvingen te veroorzaken.' De IBA gaat werken met spelers die juist onder het Amerikaanse topni veau liggen. Dat zijn spelers die voor de huidige Nederlandse top- basketbalteams onbetaalbaar zijn, maar die binnen een commerciële profliga waarschijnlijk juist nog te honoreren zijn. Al zal aan de spe lers ook wel duidelijk worden ge maakt dat zij voor een minder sa laris de kans hebben Europa in een paar maanden kris kras door te trekken. Voor spelers uit Europa lijkt er zeker dit jaar maar weinig kans te zijn op een plaatsje in een prof- ploeg. In Nederland zijn al wel kontakten gelegd met enkele top spelers (onder meer Kees Aker boom) maar definitief is nog niets en om meer dan twee spelers zal het ook niet gaan. De IBA komt overigens nog wel ln de problemen te zitten als de FIBA, de officiële amateur basketbalfe deratie, zijn goedkeuring onthoudt aan de plannen. Daar ziet het ech ter wel naar uit. Een volledige af gang zoals de schaatsenrijders van de WISO overkwam (en ook al in Den Haag) behoort zeker tot de mogelijkheden. Met voor de spelers die prof zijn geworden alle gevol gen van dien. Don Regan is over die zaak tot nu toe heel erg kort en volstrekt on duidelijk geweest. Op een recht streekse vraag of hij geen moei lijkheden verwacht zei hij: 'We zul len erkend worden en samen gaan werken met de plaatselijke autori teiten'. OPTIMISTISCH Tot nu toe volstrekt de hele zaak zich ln een zeer optimistische sfeer, dat was met de profschaatsers ook het geval. Van even een markt veroveren zal waarschijnlijk toch geen sprake kunnen zijn. Het pu bliek dat graag naar basketbal gaat kijken is beperkt en concentreert zich slechts rond enkele topclubs. In dat rijtje ontbreekt Den Haag helemaal. Bij de snelle opkomst van het basketbal de laatste jaren werd in Den Haag de boot gemist. Het is wel erg optimistisch gedacht om dan een groot succes te verwachten van een ploeg je Ame rikanen dat daar zo maar wordt neergeplant. RUUD VERDONCK MOSKOU (AP) De derde partij tussen Anatoli Karpow en Viktor Kortsjnol ln de finale van het kan didatentoernooi is gisteren op de 44- ste zet afgebroken. De partij zal van daag worden uitgespeeld. De twee grootmeester, die elkaar het recht betwisten om wereldkampioen Bobby Fischer tot een match om de titel uit te dagen, speelden hun eer ste partij remise. Karpow won de tweede. Wie het eerst vijf partijen wint, wordt tot winnaar van de fi nale uitgeroepen. VOETBAL Derby County wil van de Engeise voetbalbond een financiële tege moetkoming hebben omdat Roy McFar- land (zo juist voor 400.000 pond door Derby gekocht) tijdens een wedstrijd voor het Engelse voetbalelftal geblesseerd is geraakt. Derby County zal «n leder geval niet naar de rochter stappen maar wil er binnen de FA een test-case van maken. VOETBAL Voor de Europa Cup voor landskampioenen heeft Hajduk Spilt iJoeg) een 71 overwinning behaald op Kevlavlk uit IJsland. BIJ de rust was bet nog 21.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 21