'Tijdens vlucht eigenlijk geen vuiltje aan de lucht' dichtbij )mmentaar //|rroristen Pim Sierks op Schiphol: Japanners waren over-correct ntralisatie Promovendus steunt binnenschippers het weer Telkens zon weerrapporten zag profeet een ruimteschip? onderonsje grond lucht uitgeloot T4/I BW, KWARTET VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND/COMMENTAAR T5.K7 i is in de Israëlische pers kritiek »efend op de manier waarop de irlandse autoriteiten de gijzeling \C )en Haag hebben aangepakt Het ghcbbende Israëlische blad Ha*a- noemt de reacties van de Franse als de Nederlandse regering Jril rechtstreekse uitnodiging aan de f j iristen om zulke aanslagen in de ft omst nog eens te doen.' tzien van de vraag of de Franse HL_ de Nederlandse regering in dit cht één van gevoelen waren, het- Jo< de laatste berichten doen betwij- f ook vraa8t deze kritiek. die duidelijk lijk verwijt van 'slapheid' inhoudt om iie bl antwoord. era ar a]|e begrip voor de vrees in en dat de v'er JaPanse terroristen pap vermoedelijk weer de handen vrij vouv n krijgen om zelfmoordacties en t( j zjjn burgers te gaan onderne- |nJjmoeten dunkt ons twee dingen be gd worden. kunnen de taak van dc Neder- se regering om de veiligheid van gehf tgenwoordigers van vreemde mo elost Bieden te garanderen moeilijk an- opvatten dan dat in de éérste ts hun leven beschermd moet wor- Welnu, van deze taak hebben de erlandse autoriteiten zich met bijzieft van alle mogelijke andere lichtingen, gekweten. Die taak naar onze opvatting de voorrang het uitschakelen van terroristen, 'aar daaraan waarschijnlijk de teid van het buitenlands ambas- xsoneel zou zijn opgeofferd, zo zou het Israëlische blad ons ^vijnen tegenwerpen, op langere ter- i is de veiligheid van buitenlandse egenwoordigingen alleen maar du- I zer geworden. Want deze wijze tegemoettreding van terroristen is uitnodiging om het nog eens te tej ik t. 'J< STIAJE Pzijn van oordeel dat het een [AR M vatting is te menen dat een bloed- op de Franse ambassade waarin !l de terroristen als de gegijzelden lenzijn omgekomen, preventief hebben gewerkt. Terroristen van Inzicht slag als dat van het Rode Leger len de eigen dood allang ingecal- :rd. Het zijn zelfmoordcomman- SCHIPHOL 'Als je ze zo zag, leken het net vier Japanse toe risten op weg naar het Midden Oosten.' Pim Sierks, de royaal besnorde gezagvoerder van de driekoppige bemanning, die dinsdagavond laat een ruim honderd-urig nationaal drama- afsloot door vier Rode Armisten het luchtruim in te hijsen, houdt het even voor gezegd. Hij is nog zichtbaar onder de in druk van het vele vertoon, waarmee hij met twee andere mannen van Transavia gister middag tegen twee uur op Schiphol werd binnengehaald. 'Als ik dit had geweten, was ik uitgeweken naar Rotterdam.' Als nationale helden werden ze gis termiddag verwelkomd: Pim Sierks, co-piloot Ruud van de Zwaai en de Engelse boordwerktuigkundige Barry Knight. Duizenden toeschou wers kregen alvast een voorproefje van de feestelijke intocht, toen de Franse Boeing, waarom de afgelo pen dagen zo veel te doen is ge weest, groetend een sprintje trok boven de volgepropte ballustraden. Het vliegtuig was 's morgens om kwart over negen vertrokken uit Damascus, nadat de 3 van Trans avia daar een verplichte nachtrust hadden genoten. Eenmaal weer terug' op Schiphol, had de bemanning er ruim zeven tien uur vliegen op zitten. Daarom mochten zij het toestel niet verla ten, alvorens vier artsen van de GG en GD een paraaf onder een rap port over hun gezondheidstoestand hadden gezet. Toen dat in orde bleek, spoedden de ministers Van der Stoel en Westerterp zich in het toestel om namens de regering har telijke dank over te brengen voor de gevaarlijke missie. Na aankomst van de Boeing op Schiphol. Rechts vooraan minister Van der Stoel, naast hem, schuin naar boven opkijkend: gezagvoerder Pim Sierks. Achter deze: links co-piloot Ruud van der Zwaai en rechts boordwerktuigkundige Barry Knight. Links naast Sierks zit de directeur van Transavia, John Block. afschrikking die de Israëliërs be- :n helpt alleen tegen terroristen nog enigszins aan hun eigen leven llen. Indien zij dat niet meer doen ir op uit zijn om met hun eigen d zoveel mogelijk anderen mee te en, helpt die afschrikking net zo lig als de luchtafweer op geallieer- chepen in de Tweede Wereldoor- tegen Japanse 'kamikaze'-piloten. de gang van zaken bij de tragedie Ma'aloth is trouwens gebleken dat vernietiging van de terroristen ook steeds Israëls eerste doel is ge- st. De levens van de kinderen ;en toen de Israëlische regering cht zwaarder. Die overweging had daag misschien ook de toon van ëlische bladen jegens de handelwij- van de Nederlandse regering wel mogen matigen. echt heeft het CDA bij de behan- ng van de bibliotheekwet in de eede Kamer bezwaar gemaakt te- de bepaling in de wet, die de trale overheid de bevoegdheid ft om gemeenten te dwingen een liotheek in te richten (en dan ook voor een groot deel van de kosten te komen). centrale overheid heeft er toch al handje van om steeds meer te traliseren, steeds meer macht aan 1 te trekken zodat het goed is op aste tijden een principieel geluid te n horen. Ook op het terrein van bestuur is het gewenst macht en loed te spreiden en de maatschappij onderaf op te bouwen; de ge- itelijke 'zelfstandigheid als een goed te waarderen. :md is echter dat het CDA daar- geen gehoor heeft gegeven aan de tie van het kamerlid Franssen. deze van boven af opgelegde •lichting evenzeer als een bezwaar irkende maar tegelijk een bepaal- irainderheid in een gemeente niet 'Voorbaat al het slachtoffer wilde worden van een weigerachtig leentebestuur. Daarom jvilde hij i minderheid een stijgbeugel geven de wensen verwezenlijkt te zien, ïlijk door zo'n groep het recht 1 beroep bij de Kroon toe te ken- i. Dan zou niet de centrale over maar de Kroon als onafhankelij- scheidsrechter een dergelijke aan- 2. E zing kunnen geven (of juist achter- gC kunnen laten>- g| isschien was men bevreesd dat het mnetje van de heer Franssen nu idee ds een uitspraak zou bevatten over principiële vraag of- ook allerlei ^rC' liegroepen het recht toekomt in be ep te gaan bij de Kroon. Zoals men ih herinnert is mede over deze igran flcipiële vraag twee weken geleden nt o[ t overleg tussen minister Van Agt ien je Kamer afgebroken bij de behan- epre: "n8 van de wet over beroep reek: £n administratieve beschikkingen, drie Jor dat argument zou men begrip _en nncn hebben. Maar waarom dan k k n'et deze wet even voor nader i om raad opgeborgen in hetzelfde mapje larin het wetsontwerp over de admi- alg® stratieve rechtspraak voor nader be- neuw o ad is opgesloten? Later, tijdens de persconferentie in de verhitte ingewanden van het luchthavengebouw, herhaalde Van der Stoel nog eens de niet geringe dosis dankgevoelens. 'Ik geloof', al dus Van der Stoel, 'dat heel Neder land trots is over de wijze waarop u deze affaire niet alleen met vlieg- vaardigheid, maar ook met mense lijk inzicht tot een goed einde hebt gebracht. U hebt het voortreffelijk gedaan.' Hij zei dat Sierks in één opzicht eigenlijk niet tevreden was: hij had de twee pistolen van de geëvacueerde Japanners graag aan de minister persoonlijk willen over handigen, maar de rijkspolitie was hem al vóór geweest. Vooral dank zij de mondigheid van Barry Knight was het de beman ning gelukt de 300.000 dollars aan losgeld, die dinsdagavond in witte zakken van Schiphol waren meege nomen, terug te krijgen. De (ge merkte) bankbiljetten werden ech ter niet naar Nederland mee terug genomen. Wel overhandigde Sierks het ontvangstbewijs aan minister Van der Stoel. De Franse ambassa deur in Syrië heeft inmiddels verklaard dat het geld in Damascus zal blijven totdat een goede rege ling is getroffen om de duiten te rug te bezorgen. Tijdens de nachte lijke onderhandelingen, die aan de terugtocht voorafgingen, hebben de regeringen van Frankrijk, Neder land en Syrië besloten de vermoei de bemanning hier niet mee op te schepen. Gesprekken Tot veler verbazing liet zowel Sierks als de andere twee beman ningsleden weten dat er tijdens de tocht naar het Midden-Oosten ei genlijk geen vuiltje aan de lucht was geweest. 'In het begin praatten we weinig met elkaar', aldus Sierks, 'maar later kwamen er gewoon ge sprekken over koetjes en kalfjes op gang.' Aan Barry Knight werd gevraagd wat 'the biggest problem' (het grootste probleem) was geweest tij dens de lange rit. Laconiek ant woordde de Brit: 'To get back' (te rug te komen). Even later liet de zelfde Knight de overvolle perska mer nog een keer schateren, toen hij meedeelde dat de bemanning en de Japanners bij het vertrek elkaar de hand hadden geschud, hetgeen een verslaggever de vraag ontlokte of ze dat met zakken over hun hoofden hadden gedaan. 'They don't shake hands with their heads' (zij geven geen hand met hun hoofd), liet Knight weten. Typerend was deze mededeling voor de bijna vriendelijke verstandhou ding, die onderweg was gegroeid tussen de, mannen van Transavia en de Japanse bandieten, zoals mi nister Van der Stoel ze noemde. Voordat de vier terroristen op het vliegveld van Damascus de Franse Boeing verlieten, was er innemend afscheid genomen van de vliegers. 'Overcorrect waren ze', aldus Sierks. 'Ze hebben zelfs gezegd dat ze ons zullen beschermen, als wij ooit nog eens ergens op de wereld in moei lijkheden zullen komen.' Wat niet wegneemt dat gedurende de gehele vlucht de twee overgeble ven pistolen losjes in de broekzak ken van twee Japanners bengelden. Hoe was Sierks er eigenlijk toe gekomen, om aan een dergelijke hachelijke tocht te beginnen? 'De adjunct-directeur van Transavia vroeg het me, en ik zag geen geldi ge reden om te weigeren', zei hij. Een andere vraag: was er geen list mogelijk geweest, om de vierJa panners alsnog in te rekenen? Sierks: 'Je moet tijdens zo'n expe ditie natuurlijk geen grapjes uitha len. Je hangt op 3.9.000 voet in zo'n kist, en binnenin moet je dan goed met elkaar om kunnen gaan. Je zit er met z'n zevenen in en wie weet voor hoelang. Dan moet je geen grapjes maken. Bovendien: we had den ons 'word of honour' (ere woord) gegeven.' Van de Zwaai: 'Je moet goed be grijpen dat het geen kleine jongens zijn. Je maakt ze niets wijs. Hele maal niets.' Sierks, zich wendend tot minister Van der Stoel: 'Toen ik met u Zelfs gepraat over koetjes en kalfjes sprak, vlogen we boven de Rode Zee en op dat moment lagen de vier heren naast elkaar op de grond te slapen. We hadden ze toen zo kunnen pakken, maar we hadden ons erewoord gegeven en dus heb ben we het niet gedaan.' Sierks besloot met te zeggen, dat na de mislukte plannen om in Aden uit te stappen, de Japanners begonnen te begrijpen dat ze zich ergens zouden moeten overgeven. 'Vooral in Aden waren ze zeer te leurgesteld. toen we meteen weer de lucht in moesten.' De pers moest het hiermee doen. De drie mannen moesten zich al weer gereed maken voor de ont vangst op paleis Huis ten Bosch. Maar voordat de ceremonie op Schiphol ten einde liep, mochten zij nog even nadrukkelijk constate ren dat ze weer in Holland waren. Het Haarlemmermeerse CDA-raads- lid Brouwer, patatboer van profes sie, en nu gehuld in de kleder dracht van Vorst Frans de Eerste, overhandigde namens de Stichting Haarlemmermeerse Carnavalsge meenschap 'De Meerbonken' elk der drie bemanningsleden de 'Ver gulde Pieper', een speciaal voor de ze ontvangst ingestelde onderschei ding. En of dat nog niet genoeg was, had ook Vader Abraham zijn repertoire uitgebreid' met een wel komstlied voor de Transavia-be- manning. 'Bedankt, stoere jongens', heette het, en in gestrekte drie kwartsmaat droeg hij het samen met tv-omroepster Allee Oppen- heim nog even voor. Maar toen was bijna iedereen al weg. Van een verslaggever ROTTERDAM De Vereniging van Nederlandse binnenschippers 'Schuttevaer' heeft onverwachte steun gekregen voor een oude wens. De vereniging heeft er namelijk bij herhaling op aangedrongen de spoorbrug over de Oude Maas bij Dordrecht te verhogen omdat de wachttijd voorn de binnenschippers tot onaanvaardbare kosten leiden. Gisteren promoveerde dr. J. van Daal aan de Erasmusuniversiteit over dit onderwerp. Een van zijn conclusies is dat de brug inderdaad moet worden verhoogd. De heer Van Daal bracht niet alleen de wachttijden, maar ook de omvaar- kosten in rekening en hij vergeleek die kosten met de prijs die betaald moet worden voor een verhoging van de brug. Van onze weerkundige medewerker De meeste mensen zijn best tevre den over het huidige september weer. Er blijkt flink wat zendtijd over te schieten voor de zon en ook de produktie van regen is in ons land sterk afgenomen na de onbe stendige en stormachtige eerste week. Een veehouder uitte zich gis teren tegenover ons zo: 'Wat mij betreft hoeft het helemaal niet meer te regenen. De dauw is wel voldoende voor de grasgroei. Wan neer het in deze tijd erg nat is trapt het vee op den duur de zoden van het weiland kapot.' Men noemt dit wél eens: vreten met vijf bek ken. Nu is het natuurlijk voor de hausse 'in de produktie van warm, zonnig en rustig nazomerweer wel jammer dat het belangrijke hogedrukgebied ten zuidwesten van Ierland niet naar de Lage Landen en Duitsland is doorgegaan. Het wegblijven van het maximum bracht mee. dat de storingsinvloeden via de Britse ei landen tot de Noordzee konden doordringenaanhangsels van een kleine depressie van 1000 millibar ten oosten van de Fahrör. Gister avond daalde de luchtdruk vooral in zuid-N oorwegen en noord-Dene- marken sterk. Gelukkig is het front van zwakke allure. De neerslag-aftappingen in Engeland waren over het algemeen gering en waar het al regende was dat uit een bui. Toch is het wel mogelijk dat er van het warme Noordzeewater in de afgelopen nacht een stimulerende impuls is uitgegaan. In dat geval zou het vandaag aanvankelijk nog kunnen regenen. (Ukkel poor zag ook on weer). Achter de storing volgen weer opklaringen die vooral van middag flink zullen doorwerken in een westélijke-noordwestélijke stro ming. Aan de noordzijde van het Ierse uur. Maximum temperaturen en neerslag 7-19 uur. Amsterdam half bew. 16 0 Zd.-Limburg zwaar bew. 15 0 Aberdeen regenbui 15 0.4 Athene licht bew. 28 0 Barcelona zwaar bew. 24 1 Berlijn licht bew. 16 0 Bordeaux geheel bew. 18 0 Brussel licht bew. 16 0 Frankfort onbew. 19 0 Genève geheel bew. 20 0 Helsinki licht bew. 16 0 Innsbrück regen 23 1 Kopenhagen zwaar bew. 16 0 Lissabon onbew. 31 0 Locarno zwaar bew. 22 1 Londen zwaar bew. 18 0 Luxemburg licht bew. 18 0 Madrid onbew. 26 0 Malaga geheel bew. 27 0 Majorca licht bew. 28 0 München geheel bew. 17 0 Nice weerlicht 23 10 Oslo zwaar bew. 15 0 Parijs half bew. 18 0 Rome zwaar bew. 28 0 Split licht bew. 27 0 Stockholm licht bew. 15 0 Wenen half bew. 21 0 Zürich geheel bew. 17 0 Casa Blanca half bew. 24 0 maximum bouwde zich in de rich ting van IJsland een stevige uitlo per op, die. in de richting van de Britse eilanden zwaait. Dit systeem zal in ons land zaterdag vermoede lijk droog en grotendeels zonnig weer kunnen brengen. Over het ge heel gezien blijft het weer echter wisselvallig. Zondag is er weer meer bervolking en dreigt een vol gende storing, die momenteel regen afgeeft in het zeegebied ten zuiden van Groenlandmet nattigheid. Op IJsland daalden de barometers gis teravond al weer behoorlijk en ook de wind op het weerschip J. ten westen van Ierland was al weer gekrompen bij een beginnende luchtdrukdaling. Boven Italië en de Balkan ligt een vlak lagedrukgebied van 1018 mb. met verschillende kernen, een bo ven Corsica en een andere ten oos ten van Napels. Aan de Italiaanse Riviéra ontwikkelde zich gistermor gen een zware onweersbui die in Capo Mele 62 millimeter neerslag achterliet in zes uur tijd, en in Genua 14 mm. Skandinavië heeft voor de zoveelste keer depressie- bezoek. Vooral Noorwegen vangt de eerste stoot op. De wind was daar gistermorgen toegenomen tot wes terstorm 9 Beaufort. Enkele regen- aftappingen gisteravond: Bergen 9 mm. Bodö 11 mm, Andoya 14 mm en Ona 16 mm. zo»1* fnï cdïo OPKLARINGEN 1ST REGEN tïW'r HA' GEI WTX 0EWOLKIMQ I» BAX. "TE NP. K MIN, TE MP. WINDRICHTING HOOG WATER voor 21 september Vlisslngen 4.55 17.17 Harlngvlletsluizen 6.45 19.04 Rotterdam 8.01 20 09 Scheven! ngen 6.11 18.29 IJmulden 6.55 19.13 Den Helder 11.02 23.21 Harllngen 1.08 13.14 Delfzijl 3.12 15.25 onder redactie van bes smil Had de profeet Ezechiël in de zesde eeuw voor Christus een ontmoeting met een ufo (un identified flying object), een on bekend ruimteschip? Er zijn mensen, die dat uit bijvoorbeeld Ezechiël 1 vers 4 opmaken: 'En ik zag en zie, een stormwind kwam uit het noorden, een zwa re wolk met flikkerend vuur en omgeven door een glans: daar binnen, midden in het vuur, was wat er uitzag als blinkend me taal'. 'Het roepingsvisioen van Eze chiël'. staat er in de bijbel bo ven dit hoofdstuk, maar Josef F. Blumrich. afdelingschef van het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA. denkt er anders over. Na bestudering van het bijbelhoofd stuk kwam hij tot de conclusie dat het hier om technische za ken ging, omdat hij las over metaal, vuur. vleugels en vreem de wielen. Ook Erich von Dtini- ken haalt in 'Waren de goden kosmonauten?' dezelfde profeet aan, maar zulke boeken zijn voor ruimtevaart-ingenieurs niet meer dan bedlectuur. 'Dus toen de Von Düniken binnen kwam', vertelt Blumrich in Televizier, 'las ik, glimlachte, grijnsde, bul derde het uit totdat ik de passage vond waarin Von Düni ken schrijft over de profeet Eze chiël'. Blumrich werd wat je noemt ge grepen door Ezechiël. Aan de hand van diens woorden maakte hij schetsen, berekeningen en constructietekeningen. 'Tot zijn eigen stomme verbazing', aldus het omroepblad, 'zag hij een ruimteschip ontstaan waarvan een belangrijk deel terug te vin den is in een van de vele papie ren NAS A-projecten die nog niet konden worden uitgevoerd, om dat de tijd er nog niet rijp voor is of de beurs te krap'. In vers 5 spreekt Ezechiël over iets 'wat geleek op vier wezens'. Wat hij meent de NASA-in- genieur aanzag voor hun 'aangezichten'. moet volgens Blumrich iets met de ingewik kelde structuur van het centrale rotor mechanisme te maken heb ben. 'Het moet zelfs Ezechiël duidelijk geweest zijn dat de vier dingen' (compleet met vleu gels) 'die hij zag geen levende wezens waren'. Ilun aanblik, be schrijft de profeet, was als die van brandende vuurkolen, als van fakkels. Verder (vanaf vers 22) ziet hij de vleugels hangen als de wezens stil staan, volgens Blumrich 'ook voor ons een be kend verschijnsel'. Het ruimte schip moet, zegt de man van NASA, de vorm hebben gehad van een reusachtige bromtol, de vorm die door NASA tlieore- Wat verwijten ons de Surina- mers en Antillianen hier in Ne derland? Dat als er iets mis is, als er in lakende zin moet wor den geschreven over een Antilli aan of Surinamer, dat breeduit in de krant komt. Er wordt in dat geval geen misverstand gela ten dat het om een Antilliaan (of Surinamer) gaat. Heeft de Antil liaan of Surinamer echter suc ces, dan blijkt leder zich opeens bewust te zijn dat het om Ne derlanders gaat en wordt er niet gerept van verre vaderlanden. Een duidelijk voorbeeld is de Antilliaanse zwemster Enith Bri- githa. die in ons land grote suc cessen boekt en ln de sportver- slagen dan ook zonder omwegen als een der onzen op het schild wordt verheven. Er zijn zelfs al kranten die het over de 'Amster damse Enith Brlgitha' hebben. Morgenavond zijn de Antillianen in Nederland echter echt onder elkaar om hun landgenote Enith Brigltha een grootse huldiging te bereiden. Een keur van Antilli aanse artiesten voor het ge mak en vanwege het succes steeds weer als Nederlander be schouwd zal die avond optre den: de gouden platenwinnaar Euson. de gitarist Julian Coco, de declamator Stanley Cras, de filmster Erwin Gijsbertha en het Duo Caribe. Om het echt 'onder ons' te hou den zijn de uitnodigingen voor deze 'Nochi di Enith' dan ook in het papiaments geschreven. Zo veel is ons wel duidelijk: het gaat op Eniths avond om 'un grandioso homenahe'. (Plaats en tijd: zaterdagavond acht uur. Congresgebouw. Den Haag gratis toegangskaarten bij de dichtstbij zijnde Antilliaanse or ganisatie). tisch als ideaal voor een ruim teschip werd aangemerkt, maar dieop basis van onze huidige tech- nieg nog niet te verwezenlijken is: waarschijnlijk wel over een jaar of twintig. In het 22ste vers zegt Ezechiël dit: 'Boven de hoofden der we zens was als wat geleek op een uitspansel als ontzagwekkend ijskristal, uitgespreid boven over hun hoofden'. En weer daarbo ven neemt hij een troon waar die boven alles uittorent met daarop 'een gedaante die er uit zag als van een mens'. Ezechiël ziet daarin (vers 28) 'het voor komen der verschijning van de heerlijkheid des Heren', maar Blumrich fantaseert serieus ver der over het ruimteschip en meent dat dat de commandant geweest moet zijn, die in een koepel helemaal bovenop de 'bromtol' moet hebben gezeten. Hij heeft zijn bevindingen, mèt tekeningen van wat de profeet volgens hem gezien heeft, in een boek gezet. Dat boek heet 'The spaceships of Ezekiel' en is een uitgave van Bantam Books Ine in New York. Het is voor f 8,90 via Van Ditmar in Amsterdam te krijgen. Vóór half oktober komt The good earth, de nieuwe l.p. van Manfred Mann uit. Wie die plaat koopt, koopt er gelijk een klein stukje Engeland bij voor één en dezelfde prijs. Volgens Televizier hoeft de koper daarvoor alleen een stukje van de hoes in te vullen en dat op te sturen. Daarop krijgt de inzender een document tjhuis, waarmee hij of zij zich de wettige eigenaar kan noemen van een stukje grond ln het Engelse graafschap Wales ter grootte van ongeveer de op pervlakte van de l.p.-hoes. Net groot genoeg om voet op eigen Engelse bodem te kunnen zet ten. Zoals in Amsterdam een paar jaar geleden flesjes met origi neel grachtwater aan de man gebracht werden, zo kun je nu in het Noordouitse stadje Neuen- kirchen ingeblikte frisse lucht kopen. Voor een rijksdaalder kan de koper zich de trotse eige naar noemen van een flink blik gezonde, 'Echte Neuenkirchener Heide-Luft', want ze vangen de heilzame lucht op de naburige Luneburger heide. Niet zomaar openen dus en niet schrokken, want de lucht is natuurlijk zó weg en als je dan ook nog niet goed of niet precies op het juiste moment inademt, is die rijks daalder weggegooid geld. Een handjevol uitgelote studen ten kwam gisteren opdagen op de dag die de Amsterdamse stu dentendecanen samen met de Asva hadden georganiseerd voor slachtoffers van de studenten stop. Troost kon men hen daar nauwelijks bieden. Studentende caan S. Fiersma kon ook niet veel meer doen dat het onbeha gen van de uitgelotenen te ka naliseren in een verwijt aan Den Haag. 'Het is waanzinnig en onmenselijk', zei Piersma, 'om scholieren jarenlang tot een universitaire studie aan te spo ren als je hen geen plaats kunt geven wanneer ze eenmaal hun eindexamen gedaan hebben.' Boudewijn Bekkers van de Asva probeerde de burger nog enige moed in te spreken door het ontketenen van akties tegen de studentenstop. Er komt een handtekeningenaktie, beloofde hij, er wordt een enquête gehou den onder uitgelotenen en we gaan een zwartboek maken waarin de situatie beschreven wordt. 'Ga maar weer aan je werk, Simpkins. Laat dit maar aan mij over.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7