Minister stelt KVP en AR in Kamer tevreden amro bank g] Gratie verleend aan oud-SS-er 'Ook wet gewetensbezwaarde ouders nodig' Gaat't niet op de lange baan? 'Leraarschap christelijke school en lidmaatschap CPN niet onverenigbaar' Geen vrees voor bedreiging vrijheid van onderwijs MeneerSchouten met uw spaarboekje. n METZLER- PCBO blij met positieverbetering van schoolhoofden „Argenta" Super Lux: de lamp met 30% meer licht op tafel Weer boete geëist tegen hoogleraar die zoon uit die nst hield L4 TROUW/KWARTET VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND K5 nheid voor rnatie En- m de mo- lw is igang ehuis l van lama iatste aads at op erga >rkest irtus- van jaar ;eleid, i on- Ver- iziek scho ïlitie- i Den Am- ïbaan grijke ;lden- mu- jrkest nog a in een wer- iomen n Jo- nann, lobet-i i. De sdag- lat 1. 'oens Haar- ïrgers jk 18, n een ;k te t van ïtieke geno (ADVERTENTIE) Van onze parlementsredactie DEN HAAG De KVP en de ARP zijn zo goed als tevreden over de concessies die minister Van Kemenade van onderwijs heeft gedaan in het overleg over de statuten van de stich ting leerplanontwikkeling. Het gesprek en de onderhandelin gen met de minister over de op zet van de stichting, die het ba sis- en voorgezet onderwijs leer plannen zal aanreiken, duurt al een jaar. Aanvankelijk waren de confessionele kamerleden bang, dat de minister door de centralistische opzet van de stichting een te grote greep op het onderwijs zou krijgen. Daarom dienden KVP. ARP en CHU bij de behandeling van de begroting van onderwijs vorig jaar een motie in. waarin de minister werd gevraagd het accent te leggen op het dienstverlenend karakter van de stichting. Drs. G. van Leyenhorst Na afloop van de interpellatie in de Tweede Kamer van de heer Van Leijenhorst van de CHU over dit onderwerp legden de heer Hermes van de KVP en mevrouw Kraaije- veld-Wouters er de nadruk op, dat Voorzitter christelijke onderwijsbond: Van onze onderwijsredactie DEN HAAG/ZWOLLE De voorzitter van de protestants-chris- telijkje bond van onderwijzend personeel (PCBO)de heer C. Barn- hoorii, vindt het lidmaatschap van de communistische partij niet principieel onverenigbaar met het leraarschap aan een christelijke school. De heer Barnhoorn zei ons dit naar aanleiding van het ont slag, dat door het bestuur van het christelijk Carolus Clusius Col lege in Zwolle is aangekondigd aan godsdienstleraar G. Los. heer Barnhoorn: 'Een bestuur kan van de leraren eisen dat zij achter de christelijke doelstelling tan de van de school staan. Zodra dat niet peer het geval is. kan een leraar meteen ontslagen worden. Maar ais Iemand verklaart dat hij achter de christelijke doelstelling staat en in zijn lessen geen blijk geeft van het tegendeel, vindt ik het simpele feit van het lidmaatschap van de CPN7 geen reden tot ontslag. Het is wel zo da t de statuten van de CPN' passages bevatten die wijzen in de richting van een atheïstische op stelling. Maar je kunt natuurlijk lid zijn van een organisatie zonder al les daarvan voor je rekening te nemen'. De heer Los. die zelf lid is van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel, heeft inmiddels beroep aangetekend tegen de hem opgeleg de schorsing. Hij zal waarschijnlijk begin oktober door het bestuur ge hoord worden. Op 1 oktober wordt een (besloten) vergadering gehou den van de vereniging waarvan het Clusius College uitgaat. Een dag eerder heeft de heer Los een ge sprek met zijn collega's, waarin hij zijn opstelling zal toelichten. Een aantal van zijn collega's heeft reeds de juistheid van het voorge nomen ontslag in twijfel getrokken. In een radio-uitzending van de an deRONO hebben zij gezegd dat het die bestuur eerst een onderzoek moet instellen naar de godsdienstlessen -van de heer Los. Het lidmaatschap van de CPN alleen zou geen grond voor ontslag zijn. Zonder zelf die keus te maken, kunnen zij zich indenken dat iemand het christe- gsweg gebid :d ten 1 ver- Ltuur- estart tanleg n dit e on- >ranj« loord- ïruin: ont- q ge- :al m heb- door- atrlx- order vordn kan- In en Chr unhe- ïg za deels kade: Prins erken l uit- ultlni lodige Itver- e, de ïeem- n de eerst [et in laakte ïnder. n de Naar 74 de inner. 5 de >ever g zal is de In de en lc edlijfc erder aan- hoeve n zal n zo- par- eel is iden- zijn imer antal e be- iwm naakt i De Beroep C. Barnhoorn lijk geloof combineert met het communisme. Ook buiten de school heeft de heer Los medestanders gekregen. De Ne derlandse Christen-Studenten vere niging vraagt het bestuur op zijn besluit terug te komen. Die oecume nische werkplaatsgroep in Zwolle doet hetzelfde en wijst op de jaren lange dialoog die tussen christenen én marxisten gevoerd is. De afdeling-Zwolle van de CPN is van plan een discussie-avond ie beleggen over het onderwerp chris tendom en marximse. (ADVERTENTIE) Bij de Amro Bank krijgt u 2% méér op 't nieuwe Spaar-Plus-Boekje. Ofwel 1\%. A. J. Hermes de minister op bijna alle punten, als het ging om het dirigistische en centralistische karakter, had toege geven. Er was alleen nog maar het punt overgebleven of een alterna tief leerplan (van het bijzonder on derwijs) door de stichting in be handeling moet worden genomen op verzoek van tenminste acht of vijf leden van het bestuur van de stichting. "Maar dan ga je de mi nister toch niet meer voor de voe ten lopen en interpelleren', zei de heer Hermes. 'Van Leyenhorst moet beslist niet de indruk wekken', zei de heer Hermes over zijn collega van de CHU. 'dat hij alleen voor de belangen van het christelijk onder wijs opkomt. Dat is beslist niet zo.' Tijdens het debat had de heer Her mes nog gezegd: 'Je vraagt je toch af wat de werkelijke reden van de interpellatie is geweest.' T!r was geen enkele reden tot deze voorba rige intepellatie', was het oordeel van mevrouw Kraaijeveld. De interpellant Van Leijenhorst zei na het debat erg teleurgesteld te zijn over de houding van de KVP en ARP. Vooral de KVP vaart blind op de goede bedoelingen van de minister. Men moet niet denken, merkte de heer Van Leijenhorst nog op, dat de christen-democrati sche samenwerking voor de CHU hetzelfde is als steun aan het kabi net Dinsdag komt de gezamenlijke on derwijscommissie van KVP, ARP en CHU weer bijeen. Dan kan de z«>ak worden uitgepraat. Concessies Een belangrijke concessie van de minister is geweest, dat hij de leer plannen niet meer wil ophangen aan het nog onbekende onderwijs- contourenplan. Andere belangrijke toezeggingen waren, dat het bijzon der onderwijs recht heeft op alter natieve plannen en dat de onder wijswereld liefst twintig van de dertig zetels in het bestuur heeft gekregen. Verder beloofde minister Van Ke menade gisteren in de statuten, die aan het eind van de maand van kracht zullen worden, vast te leg gen. dat het veto-recht van de be windsman wordt beperkt tot de fi nanciën en de doelstellingen van de plannen. Bovendien mag hij pas een voorzitter van de stichting be noemen na overleg met de centrale commissie van onderwijsorganisa ties. De stichting stelt steeds een onder wijsplan op voor de komende drie jaar. In de statuten wordt nu ook vastgesteld, dat dit plan eepubli- ceerd moet worden. Moties De heer Van Leijenhorst. die niet tevreden was over deze toezeggin gen. diende twee moties in. In zijn eerste motie vraagt hij. dat het vetorecht van de minister geheel komt te vervallen. Alleen de CHU. GPV. SGP. Boerenpartij. WD en DS'70 steraden voor. In een tweede motie eist de CHU het aantal leden van het stichtingsbestuur, dat om een alternatief plan kan vragen, terug te brengen van acht tot maximaal vijf leden. Ook deze mo tie haalde het niet. Deze keer stem de de AR wel voor. hoewel me vrouw Kraaijeveld zei. dat de keus van acht of vijf wel erg subjectief was. De motie kreeg verder de stemmen van het GPV, SGP, WD en DS'70. De moye van de WD, waarin werd gevraagd om een wettelijke rege ling voor de oprichting van de stichting kreeg alleen de stemmen van DS'70, PSP. CPN en de heren Van Leijenhorst. Tolman en Wisse- link van de CHU. Meer twist Naast de verdeeldheid in het con fessionele kamp bracht dit debat ook nog een felle twist aan het licht tussen de PvdA en WD. De PvdA-er Kolthoff vond het onbe grijpelijk. dat de WD als voorstan der van het openbaar onderwijs en tegenstrever van de verzuiling nu ineens met de CHU meedoet. Net zoals bij de behandeling van de onderwijsbegroting wordt- een on waarachtige aanval gedaan op de minister. De heer Kolthoff sprak zelfs over de 'louche' rol van de VVD. Voorzitter Vondeling maakte bezwaar tegen dit woord. (Volgens het woordenboek betekent louche 'onguur'). Onder louche versta 'ik 'uiterst bedenkelijk', legde de heer Kolthof uit, toen hem om ophelde ring werd gevraagd. Hij was bereid het oorspronkelijk gebruikte woord terug te nemen. ADVERTENTIE bril: ieders oogmerk! Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De protestants- christelijke bond van onderwijzend personeel (PCBO) heeft de begro ting voor onderwijs met gejuich ontvangen. In het PCBO-blad zwaait de bond de minister lof toe voor de onverwachte verbetering van de positie van schoolhoofden. Verder is de PCBO verheugd over de duidelijke voorrang die ministër Van Kemenade geeft aan de verbe tering van het onderwijs aan kin deren die het moeilijk hebben door sociale of lichamelijke oorzaken. Een winstpunt is ook dat de begro ting niet alleen over 1975 praat, maar ook perspectief biedt op lan gere termijn. 'We zijn gesterkt in ons gevoel dat op het ministerie een beleid gevoerd wordt'. Ook op andere punten is de PCBO verrast door de begroting. Genoemd worden o.a. de verbetering van het buitengewoon onderwijs, de uitbrei ding van de (gedeeltelijke) leer plicht. en de toezegging dat de onderwijsorganisaties nauw bij het beleid betrokken zullen worden RITA 'Ik heb er een knoop in ge legd. Sommige kinderen zijn bang van hem.' Van onze correspondente BREDA De ex-SS-er J. van M. (54) uit Wouw, die in 1947 in Den Bosch bij verstek werd veroordeeld tot vijftien jaar gevange nisstraf, heeft van koningin Juliana gratie gekregen. Dit betekent dat hij van deze vijftien jaar nog maar twee hoeft uit te zitten. Over de motivering van het gratiebesluit van de koningin, wenst het ministerie van justitie zich niet uit te laten. (ADVERTENTIE) voor dezelfde stroomkosten J. van M. meldde zich op 21 mei van dit jaar vrijwillig bij de Neder landse justitie, nadat hij kans had gezien zich 27 jaar in Frankrijk schuil te houden, onder de naam Piet Adriaansen. Deze Piet Adri- aansen was een vriend van hem in Nederland, die ervoor zorgde dat Van M. op zijn paspoort naar Frankrijk kon uitwijken. Van M. besloot zich aan te geven, omdat hij 'schoon schip' wilde maken. Een reden was ook. dat hij wilde trou wen met de Francaise Marceline Roussel, met wie hij meer dan twintig jaar heeft samengeleefd. Zij hebben drie kinderen. Deze vrouw en zijn jongste kind wachten in Bergen op Zoom op zijn terugkeer, uit de gevangenis. Na zijn vrijla ting wil Van M. zich blijvend in Nederland vestigen. Van M. trad in 1940 in dienst van de SS. In de zomer van 1941 werd hij naar het oostfront gestuurd, waar hij twee maanden later ge wond raakte. Hierna werd hij naar zijn geboorteplaats Wouw gerepa trieerd. waar hij tot het einde van de oorlog - in SS-uniform gehuld - zijn tijd doorbracht met smokkelen. Kort na de bevrijding van zuid- Nederland in 1944 werd hij gearres teerd. Hij wist toen te ontsnappen en vluchtte naar een voorstadje van Parijs, waar hij sindsdien heeft gewoond. Na zijn terugkeer naar Nederland in mei heeft zijn advocaat mr. H. Vreijling uit Bergen op Zoom met een een verzoek om gratie inge diend. De ex-SS-er had zelf eigen lijk al op vermindering van straf gerekend. Hij is in ieder geval van plan zo spoedig mogelijjk te trou wen. Over het gratieverzoek van de 56- jarige J. Philippa. die onlangs in Den Haag is opgedoken, is nog geen beslissing genomen. Zijn ad vocaat, mr. E J. de Witte uit Den Haag heeft begin mei voor de tot de doodstraf veroordeelde land- wachter Philippa gratie gevraagd. Dit gratieverzoek wacht op het ogenblik nog op het advies van de Drentse officier van justitie, mr. Muntendam. Deze is om advies ge vraagd. omdat Philippa indertijd bij verstek tot de doodstraf veroor deeld is door de bijzondere strafka mer van de rechtbank in Assen. Philippa was aangesloten bij de zongenaamde bloedgroep van Norg. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Niet alleen dienstplichtigen, ook hun ouders zouden een beroep op de wet moeten kunnen doen als zij gewetensbezwaren tegen militaire dienst hebben. Volgens mr. G. R. Rutgers heeft de wetgever nagelaten een regeling te treffen voor gewetensbezwaarde ouders. 'Er is een hele duidelijke leemte in de wet.' Mr. Rutgers betoogde dit als verdediger van prof. dr. H. R. Wijngaarden uit Amster dam. die gisteren in hoger beroep terecht stond voor de Amsterdamse rechtbank, omdat hij zijn 19-jarige zoon Derk had verboden zich voor militaire dienst te laten keuren. Volgens de dagvaarding had de heer Wijngaarden (61). hoogle raar in de psychologie aan de Vrije Universiteit, zich daarmee schuldig gemaakt aan uitlokking van overtre ding van de dienstplichtwet. In maart was de heer Wijn gaarden door de Amster damse kantonrechter mr. J. D. Carrière vrijgesproken van het hem ten laste ge legde, waarna de officier van justitie, die vijftig gul den boete of twee dagen hechtenis had geëist, in ho ger beroep was gegaan. De officier van Justitie bij de rechtbank, mr. J. Wolfs, els- te gisteren eveneens vijftig gulden boete of twee dagen hechtenis. In zijn vonnis verwees de kantonrechter destijds naar het op 16 oktober 1973 ge wezen arrest 'waarin de ou derlijke beslissingsmacht met betrekking tot de ver zorging en opvoeding der kinderen duidelijk wordt ge handhaafd en in bescher ming genomen tegen de goed bedoelde en in over eenstemming met hun maatschappelijke plicht ge achte inbreuken daarop van derden'. Met dat arrest stelde de Hoge Raad de Sosjale Joe- nit, die een minderjarige had verborgen, in het onge lijk. De kantonrechter was kennelijk de mening toege daan dat op grond van dat arrest ook een dienstplicht wet de 'ouderlijke beslis singsmacht' niet kan aan tasten. Verplicht De heer Wijngaarden beriep er zich gisteren op dat hij krachtens artikel 245 en volgende van het burgerlijk wetboek verplicht is zijn minderjarige kinderen op te voeden en voor hun geeste lijke en zedelijke belangen te waken. Zijn zoon te laten keuren voor militaire dienst achtte hij 'in flagrante strijd' met die op hem rus tende verplichting De heer Wijngaarden be toogde dat iemand die in dienst gaat, moet beslissen over de laatste vragen van leven en dood, en dat het onjuist is een minderjarige een dergelijke verantwoor delijkheid te geven. 'Dat is waarachtig geen kinder werk', aldus de heer Wijn gaarden. Hij noemde de ver plichting van minderjarigen om in militaire dienst te treden 'een geïnstitutionali seerd en gelegaliseerd kin deroffer', waarvan hij de rechtmatigheid wenste aan te vechten. Tegengehouden Tegenover de politie heeft Derk Wijngaarden verklaard dat hij het met het stand punt van zijn vader eens was, maar dat hij wel naar de keuring zou zijn gègaan, als zijn vadpr hem niet had tegengehouden. Naar aanlei ding van die verklaring vroeg de president van de rechtbank, mr. R. J. Ch. Houben. in hoeverre Derk onder dwang heeft gehan deld. De heer Wijngaarden antwoordde dat hij over de onderhavige kwestie met zijn zoon en andere huisge noten veel heeft gepraat: desgevraagd gaf hij toe dat hij bij zijn zoon de wil om de wet te overtreden heeft wakker gemaakt. Op de vraag van de presi dent of hij zijn doel niet via legale weg had kunnen be reiken. vroeg de heer Wijn gaarden: 'Welke dan?' Hij wees erop dat zijn zoon als gewetensbezwaarde een be roep op de wet had kunnen doen. maar dat hij als vader die mogelijkheid niet had. Misbruik De officier van Justitie meende dat de heer Wijn gaarden. vooral gezien de verklaring van Derk tegen over de politie, zich heeft schuldig gemaakt aan mis bruik van gezag. 'Hier aan de orde is', zo hield hij de rechtbank voor. 'een juridi sche zaak. en geen ethische zaak'. Hij wees erop dat vrijspraak van de heer Wijngaarden zou betekenen dat gewetensbezwaren tegen militaire dienst niet meer getoetst zouden kunnen worden. Mr. Rutgers, die de recht bank vroeg zijn cliënt vrij te spreken of van rechtsvervol ging te ontslaan, zei dat het vonnis van de kantonrech ter het enige is dat het rechtsgevoel bevredigt. Verwacht mag worden dat na de uitspraak van de rechtbank op 3 oktober een van beide partijen de zaak ter beoordeling zal voorleg gen aan het hoogste rechts college, de Hoge Raad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5