iebruik van gas gen Japanners erd afgeraden beter bestaat er niet Rijnwater blijft jaar extra-zout sraëlische kranten doos over aanpak Japanse terroristen bnds heeft te weinig •eep op ziekenhuis' en is daarom de meest verkochte Stichting huishoudelijke voorlichting platteland volgend jaar opgeheven ii Uyl: geen airconditioning in ambassade Koningin en Prins feliciteren de elf gijzelaars NIW niet ingenomen met oplossing gijzeling In aanbouw zijnd viaduct ingestort Plaquette onthuld ter nagedachtenis commandant vlieger Onderscheiding voor H. M. Oldenhof van 's Heeren Loo Leraren: uitspraak Veerman over Frans is volksmisleiding 'Japanners leken op hun gemak' Ongerustheid bij middenstand over toenemende misdaad Onverwachte beslissing van minister: W/KWARTET VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND/KUNST T9/K11 ZUJ opg< 30U1 blo. lllem le rgse ragei •zien. inze Haagse redactie sjHAAG De regering heeft de eerste dagen van de gijzeling iewt overwogen om de Japanse terroristen door middel van gas schakelen. Hierover is langdurig overleg geweest met de ste gasdeskundige in Amerika. De Franse ambassade bleek r niet met airconditioning uitgerust te zijn, waardoor het le kamer binnengevoerd had kunnen worden. panse terroristen hielden zelf kening met een gasaanval en daarom constant drie ramen itaan om het effect van een jke aanval teniet te doen. De caanse deskundige raadde een gasaanval af. mede ieder mens verschillend op ageert. Er was daardoor geen eid dat alle drie de terroris- ;elijkertijd uitgeschakeld zou- jnnen worden. is de onderhandelingen bleek terroristen zich zeer diep op de gijzeling hadden voor- Ze beschikten over uitge- actieschema's om op alle ielingen doeltreffend te n reageren. Op ieder voorstel Nederlandse regering kwam eet een lijst van twintig tot vragen los van de kant van >anners. ering zal vandaag een uitge verslag over het verloop van jzeling aan het parlement toekomen, zei premier Den steren in de Tweede Kamer. zal ook een verantwoording et beleid en de gekozen stra- svorden afgelegd. In het ver- irordt ook duidelijk gemaakt m niet gewapend is ingegre- n waarom de regering niet geprobeerd de Japanners na 'ertrek uit de ambassade in een hinderlaag te lokken. Premier Den Uyl benadrukte nog eens dat het beleid erop was ge richt de gijzelaars vrij te krijgen, maar niet tegen elke prijs. 'Vanaf het begin hebben wij onvoorwaar delijk geweigerd de Japanners met hun gijzelaars en hun terreurwa- pens uit Nederland te laten ver trekken. Deze weigering was ge handhaafd, ook als dit de dood van de gijzelaars met zich mee had gebracht. De regering kon niet de verantwoordelijkheid op zich ne men dat de terroristen met hun gijzelaars elders nog meer slachtof fers zouden gaan maken', zei Den Uyl. Dank De minister-president dankte uit gebreid alle mensen die bij de op lossing van de gijzeling betrokken waren. Dat gold met name voor de tolk van de Japanse ambassade, de secretaris van de Egyptische am bassade, de politie, de bemanning van de Boeing en een aantal amb tenaren. Ook dankte de premier de Franse regering voor haar medewerking. 'Tijdens de onderhandelingen wis ten wij ons gedragen door een ver enigd volk, dat ons steunde met begrip en medeleven. Terreur is L AVIV/PARIJS (AFP-AP) De Israëlische kranten heb- in hun commentaren Frankrijk, Nederland en Syrië aan vallen voor de manier waarop zij de Japanse terroristen n de Japan Red Army hebben aangepakt. blad Haaretz schrijft dat het reden van de Franse en Ne- landse regeringen kan dienen een directe uitnodiging aan terroristen dergelijke acties in toekomst te herhalen. De Je- alem Post zegt dat de vier tanners niet alleen in Syrië als gerespecteerde gasten het Palestijnse Bevrijdings int, maar dat zij alle vier nu op uitzicht hebben om vrij- te gaan. kranten zeggen nog dat nkrijk zijn diplomaten over hele wereld in gevaar heeft raclit met de vrijlating van iroeya en het betalen van .000 dollar. Wat dat betreft rnt het blad Davar het iro- ch, dat juist een Frans am- isadeur als doelwit van de laad werd uitgekozen, terwijl Franse regering 'duidelijk i-arabisch' is. New York Times vindt dat de •ische regering de drie Japan- rs. die de Franse ambassade Den Haag bezet hebben ge lden. moet arresteren en aan Nederlandse regering moet irdragen. De krant zegt dat de den die geen maatregelen te- misdadigers als de drie Ja- mers nemen, de hoofdverant- ordelijken zijn dat de plaag 1 internationale piraterij, ont- iring en afpersing blijft irtduren. Deze landen onder- jnen de vrede en veiligheid i de beschaafde maatschap- in. vindt de krant. Japan Red Army zegt in een verklaring de operatie in Den Haag als een overwinning op het imperialisme en zionisme te zien. Tegelijkertijd worden de 'kapitalisten in de wereld' ge waarschuwd dat 'de strijd voor bevrijding van alle onderdrukte volken' zal worden voortgezet, waarbij alle vrienden en kame raden in de wereld worden aan gespoord meer aanvallen tegen de vijand te ondernemen. De Franse president Giscard d'Estaing heeft laten weten dat de Franse regering niet zal wor den overgehaald om aan geweld plegingen mee te doen. Maar Frankrijk zal wel alle middelen gebruiken om de vrijheid en vei ligheid van allen te beschermen, zo voegde hij tijdens een bijeen komst van het Franse kabinet daaraan toe. Niet overdreven De Nederlandse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. dr. Kooimans heeft geen 'overdre ven verwachtingen' van de be rechting van de Japanners, die het gijzelingsdrama in Den Haag veroorzaakten. Hij toonde zich in een vraaggesprek met de NCRV ook duidelijk sceptisch over de mogelijkheid dat de Ver enigde Naties tot een doeltref fende bestrijding van terreur zal kunnen besluiten. Hij legde er overigens de nadruk op dat het kwaad van de terreur weliswaar moet worden bestreden, maar dat ook de oorzaken moeten worden weggenomen. cht in jaarverslag: HAAG 'Helaas hebben de ifondsen nog altijd weinig op wat in de ziekenhuizen t. Zij hebben maar te beta- 'ok als de noodzaak van een ekking niet al te duidelijk aat'. Deze opmerking maakt estuur van de Federatie VMZ verzekerden en medewerkers ïrde ziekenfondsen) in het irslag over 1973, dat gisteren aar is gemaakt, erslag zal zaterdag op de jaar- dering van de federatie in :ht worden besproken. De fede- is met 41 aangesloten zieken en en in totaal 4.6 miljoen terden de grootste zieken- organisatie in het land. tijd dat de ziekenfondsen als uitvoeringsorgaan fun is volgens de federatie defi- voorbij. De fondsen willen iet beleid worden betrokken, ds duidelijker gaan de fond- izien dat de verzekerden, voor slangen van wie zij pal staan, al'een maar gediend zijn met •ngebreidelde uitbouw van de ïtytisvoorzieningen'. aldus de Rtie. Een grotere greep van de zieken fondsen - bijvoorbeeld via norme ring en budgettering - op de ge beurtenissen in de ziekenhuizen zal volgens het federatiebestuur echter pas mogelijk zijn, als meer wette lijke maatregelen in die richting tot stand zijn gekomen. Met name willen de ziekenfondsen betrokken worden bij de invoering van een volksverzekering tegen ziektekos ten. De fondsen zullen dan, wordt in het jaarverslag gezegd, moeten streven naar concentratie en naar nauwere samenwerking tussen de overkoepelende organisaties. De federatie VMZ vindt verder dat er onjuistheden zijn ontstaan in de honorering van bepaalde specialis ten. Specialisten krijgen per ver richting betaald. De technische ontwikkelingen hebben er echter toe geleid dat in een aantal geval len. die vroeger door de arts moes ten worden gedaan, nu kunnen worden uitgevoerd door een appa raat. bediend door een laborante of assistente. De specialist blijft even wel zijn verrichting declareren. De federatie wil dat deze scheefge groeide verhouding uit de wereld word* geholpen. een daad tegen de menselijkheid. Toch heeft de menselijkheid in dit geval gewonnen', zei drs. Den Uyl. Kamervoorzitter Vondeling sprak daarop de hoop uit dat de regerin gen er samen in zouden slagen dit soort gebeurtenissen te beteugelen en op langere termijn te voorko men. De Tweede Kamer zal naar verwachting volgende week een de bat over het regeringsbeleid in deze gijzelingszaak houden. DEN HAAG Koningin Juliana en prins Bernhard hebben de elf per sonen die op de Franse ambassade gegijzeld waren gelukgewenst met hun bevrijding. De felicitatie ging vergezeld van een boeket bloemen. AMSTERDAM Het Nieuw Israëli tisch Weekblad is niet ingenomen met de behandeling van het gijze lingsdrama. Het blad meent dat de verkregen oplossing een uitnodiging aan ter roristen is om het in Nederland nog eens te proberen. MARSSUM Op rijksweg 9 bij Marssum is gistermorgen een in aanbouw zijnd viaduct in elkaar gestort. Twee arbeiders raakten licht gewond. Toevallig passeerde op het moment van de instorting geen auto's onder het viaduct door. STEENBERGEN Op de begraaf plaats te Steenbergen werd gisteren in aanwezigheid van Nederlandse en Britse autoriteiten een bronzen plaquette onthuld ter nagedachte nis van Wing-commander Guy Gib son die daar begraven ligt. In de oorlog voerde hij het precisiebom bardement uit op de Ruhrdammen. De tekst op de plaquette verwijst naar het bombardement en de voorbereiding daarvan. De laatst- overgebleven nog vliegende Lancas ter-bommenwerper van het eskader kwam een laatste luchtgroet bren gen. De Lancaster vloog daarna bo ven een aantal grote steden in het land en voerde een landing uit op de basis Gilze-Rijen. Koningin Juliana knoopt minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken het lint met daaraan de eremedaille voor voortvarendheid en vernuft van de Huisorde van Oranje om de nek, die hij evenals premier Den Uyl, vice-premier Van Agt en minister Van der Stoel kreeg voor zyn aandeel in het oplossen van de gijzelingszaak. Frankrijk kan afspraak niet nakomen Van een verslaggever ROTTERDAM Het water van de Rijn blijft nog eens een jaar extra zout. Frankrijk kan de afspraak die eind vorig jaar op de ministersconferentie in Bonn over de opslag van zout werd ge maakt, niet nakomen. Wel zijn de Fransen er nu in geslaagd, te beslissen waar ze hun zoutberg gaan bouwen, aldus de lieer M. F. Vigeveno, voorzitter van de internationale Rijncommissie. Op de conferentie waren de minis ters van de Rijnoeverstaten Ne derland. Duitsland, Frankrijk en Zwitserland overeengekomen, dat Frankrijk op 1 januari zou be ginnen met de opslag van 3,5 mil joen ton afvalzout per jaar. Dit zout is afkomstig uit de kalimijnen in de Elzas. De betrokken hoeveel heid betreft ongeveer de helft van de totale lozing van het zout in de Rijn. De rest wordt vrij verspreid in Duitsland geloosd Het vele zout in de rivier is niet alleen nadelig voor de smaak van het drinkwater dat hieruit wordt bereid, maar berokkent de tuin bouw in het Westland grote sdhade. Deze wordt geschat op ongeveer 35 miljoen gulden per jaar. In het overleg van de Rijncommis sie is men het nog niet eens over de financiering van de opslag, waarover tijdens de eerste minis- ADVERTENTIE) DjJJARDIN ■vieux tersconferentie eind oktober 1972 in Den Haag al in principe over eenstemming was bereikt. De kos ten waren aanvankelijk geraamd op honderd miljoen Franse francs, die voor eenderde door Nederland zou worden betaald, voor 30 procent elk door Frankrijk en Duitsland en voor zes procent door Zwitserland. Het betrof een bedrag ineens, maar daar voelt Frankrijk nu weinig voor. Dit land wil liever gespreide betaling, om mogelijke risoco's en schade te kunnen incalculeren. Bo vendien is thans gebleken, dat de kosten van de zöutopslag veel hoger zijn dan aanvankelijk geraamd. De heer Vigeveno noemt een bedrag van 450 miljoen francs (230 mil joen gulden). Dit is dan de optel som van alle kosten in de komende twintig jaar. Tevreden De heer Vigeveno, die het overleg over de bescherming van het Rijn water tegen vervuiling op ambtelijk niveau leidt, is tevreden over het verloop van de werkzaamheden op het gebied van de chemische ver ontreiniging en de opwarming. Hij verwacht, dat de overige afspraken van de Rijnconferentie in Bonn wel op tijd afgewerkt zullen zijn. Op de komende ministersconferen tie in december zal de Internatio nale Rijncommissie een ontwerp verdrag voorleggen. De voorzitter ziet overigens een ander probleem aan de horizon opdoemen, die de uiteindelijke terugdringing van de Rijnvervuiling kan vertragen. Dit is van economische-financiële aard. 'Uitvoering van de maatregelen zal stuiten op de verschillen in de fi- nancieel-economische bepalingen in de verschillende landen. Het is dan ook noodzakelijk, dat er een harmonisatie van de verschillende financiële methoden tot stand komt.' Van een onzer verslaggevers ERMELO Staatssecretaris Hen driks heeft gistermiddag in Ermelo meegedeeld dat de heer H. M. Ol denhof, voorzitter van de vereni ging 's Heeren Loo, benoemd is tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. De hoge onderscheiding werd de heer Oldenhof uitgereikt bij gele genheid van het vijftigjarig bestaan van de Vereniging tot Opvoeding en Verpleging van Geesteszwakke Kinderen 's Heeren Loo. In de loop der jaren heeft deze christelijke vereniging, die overal in Nederland inrichtingen, tehuizen en klinieken heeft, zich ontwikkeld tot de groot ste organisatie in ons land op het gebied van de zwakzinnigenzorg. Staatssecretaris Hendriks wees erop dat de heer Oldenhof laatstelijk gedeputeerde van Gelderland en voordien burgemeester van Ede 35 jaar lang mee leiding heeft gegeven aan de ontwikkelingen, die zich bij 's Heeren Loo voordeden. Ontstaan als een christelijk-filan- tropische instelling, heeft 's Heeren Loo ln de loop der jaren aan deze doelstelling belangrijke weten schappelijke elementen weten toe te voegen. Het ls de oudste vereni ging, die in dit opzicht ln Neder land werkzaam is. DORDRECHT Staatssecretaris Veerman maakt zich schuldig aan volksmisleiding, als hij zegt dat het Frans in de brugklas niet wordt afgeschaft. Dit schrijft het bestuur van de sectie Frans van de Vereni ging van Leraren ln Levende talen in het gisteren verschenen Week blad voor leraren bij mavo-havo- v.w.o. De consequentie van het wetsont werp inzake de brugklas is, dat het Frans als kernvlak uit het mavo verdwijnt. Het blijft slechts als 'verrijktngs-vak' bestaan. Volgens de leraren Frans is de door staats secretaris Veerman beoogde door stroming van leerlingen hier niet mee gediend. Integendeel: nu som mige mavoscholen wel het Frans zullen handhaven en andere niet. zal de doorstroming juist moeilijker worden. Doorstroming van het ma vo naar de havo wordt helemaal lastig. Vorige week heeft de heer F. J. Roefs, voorzitter van het Neder lands Genootschap van Leraren (bij mavo-havo-v.w.o.) reeds fel geprotesteerd tegen het wetsont werp. Zijn eigen organisatie zal sa men met het mavo-verband en de algemene vereniging van schoollei ders met alle ten dienste staande middelen' aanneming van dit wets ontwerp proberen te verhinderen. WASHINGTON De Wereldbank heeft buiten de Verenigde Staten 200 miljoen dollar in dollars lui dende 9 procent obligaties met een looptijd tot 15 september 1976 ge plaatst tegen de koers van 100 pro cent Bestuurder bus: Van onze correspondent ARNHEM 'Ze waren bij zonder Intelligent en gingen gedisciplineerd en naar het scheen goed getraind te werk. Ze zagen werkelijk niets over het hoofd. Alleen bij het in stappen van de bus - een kritiek punt - waren ze ner veus. Verder leken ze mij vol komen op hun gemak'. Op perwachtmeester Paul Meyer (45) van de rijkspolitie uit Amerongen vertelt het schijnbaar onbewogen. Hij lijkt nauwelijks onder de in druk te zijn van de rit, die hij als vrijwillig chauffeur dinsdagavond met de donker blauwe arrestantenbus, met daarin de drie Japanners en hun zes gijzelaars, over een verlaten rijksweg 4 naar Schiphol maakte. Toch is die veelbewogen rit hem niet ln de koude kleren gaan zitten getuige zijn 'de afgelopen nacht heb ik bijna niet geslapen en vandaag was ik nogal onrustig'. Geen won der ook. want tijdens de rit hadden de Japanners de pin nen uit hun handgranaten getrokken en hielden ze de eraan bevestigde hefboompjes ingedrukt. Als hup iets was overkomen, zouden de hand granaten automatisch tot ontploffing zijn gebracht. Op de vraag waarom Paul Meyers zich als vrijwilliger had gemeld, zegt hij: 'Ik was met drie collega's gevraagd om op basis van vrijwilligheid naar Den Haag te komen, omdat wij allen een rijbewijs voor zware voertuigen heb ben. Minister Van Agt van justitie had ons in een open hartig gesprek geheel geïnfor meerd en ons van alle risico's op de hoogte gesteld. Hij heeft me nog toegezegd, dat de chauffeur in ieder geval niet als gijzelaar zou dienen. Uiteindelijk moest natuurlijk één man de bus besturen, maar we stonden allemaal te dubben met de terreuractie van München in ons achter hoofd. Tenslotte hakte ik de knoop maar door' Zijn vrouw raadde hem over de telefoon nog de hele on derneming af. 'maar ja, ik had mijn besluit genomen', aldus de opperwachtmeester. Van onze soc-economische redactie DEN HAAG De drie centrale organisaties voor de middenstand hebben hun ernstige verontrusting uitgesproken over de toenemende mate waarin het midden- en klein bedrijf wordt geconfronteerd met de misdaad. Daardoor is behalve van persoonlijk leed dikwijls ook sprake van ernstige bedrijfsschade. Het overlegorgaan van de centrale ondernemersverbonden voor het midden- en kleinbedrijf hebben daarom in een gesprek met de vas te kamercommissies van justitie, binnenlandse zaken en het mid den- en kleinbedrijf op korte ter mijn om doeltreffende maatregelen gevraagd. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Volkomen onverwacht en zonder enig overleg heeft minister Van Kemenade van onderwijs besloten, dat de Stichting Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande met ingang van 1 ju li 1975 opgeheven zal worden. Hiermee handelt hij precies eender als enkele jaren geleden zijn collega, die toen eveneens volkomen onverwacht de stedelijke huishoudelijke en gezinsvoorlichting be sloot op te heffen. Zowel de stichting zelf als de drie bonden van plattelandsvrouwen zijn bijzonder verontwaardigd over dit plotselinge opheffen van een stuk werk, dat jaarlijks zo'n zestig- zeventigduizend vrouwen bereikt. Bij de stichting werken 68 perso nen. bijna allemaal vrouwen, die door de opheffing werkloos zullen worden. De stichting houdt zich voornamelijk bezig met (technisch) huishoudelijke voorlichting. het houden van lezingen en het organi seren van cursussen en tentoon stellingen. Er bestaat veel belang stelling voor dit Werk. der ons ergens in te kennen, heffen ze onze stichting zomaar op', aldus mr Kuylman, voorzitter van de stichting. Klap 'Ongehoord' 'Het is ongehoord. Van de een op de andere dag lees je zomaar ln de begroting, dat er geen geld meer voor je werk wordt uitgetrokken. Even voor prinsjesdag waren we door een ambtenaar van het minis terie gebeld, met de mededeling, dat besloten was ons niet langer meer te subsidiëren. Omdat we voor honderd procent afhankelijk zijn van overheidssteun (80 procent van het ministerie van onderijljs en 20 van het ministerie van landbouw) betekent dat niets anders dan de boel opheffen. Het ministerie van landbouw heeft al meegedeeld zich in deze zaak te zullen aansluiten 'bij het. ministerie van onderwijs. Ik vind het werkelijk schandalig. Zon- 'Toen twee jaar geleden de stede lijke voorlichting werd opgeheven is ons door de toenmalige minister Van Veen nog verzekerd, dat wij zeker gekend zouden worden in de toekomstplannen voor ohze stich ting. En dan overkomt je dit. We hebben onmiddellijk een onderhoud met de minister aangevraagd. Er staat in de begroting verder nog. dat de interdepartementale com missie voor consumenten aan gelegenheden (de commissle-Lub- bers) de zaak nader zal bestuderen, maar het geld hebben ze ln leder geval al ingehouden. We kregen per jaar zo'n twee miljoen gulden van onderwijs en een half miljoen van landbouw. Het is wel een klap voor de boeren, die het op het ogenblik toch al zo moeilijk hebben. Nu krij gen hun vrouwen deze teleurstel ling nog te verwerken', aldus mr. Kuylman. Inmiddels heeft de Nederlandse Bond van Plattelandvrouwen al een protest-telegram aan de minister raad verstuurd, waarin men o.a. zegt dat het een ontoelaatbare zaak is, dat hier weer door mannen wordt beslist, welke voorlichting vrouwen mogen ontvangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11