Rijnsburgse corso n in West-Duitsland Bollenstreek voor aanleg rijksweg 11 Veghel herdenkt Market Garden Bloemenexpositie van Nijmegen naar Arnhem verolaatst Groot Romeins gebouw ontdekt bij opgravingen Raadscommissie: rijksgeld voor nieuw spoomlan Veertiende crematorium in Arnhem Leesapparaat voor blinden C&olistc TROUW/KWARTET VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1974 VEGHEL Bij de herdenking van de operatie 'Market Garden', het onderdeel van de bevrijding van Nederland dat resulteerde in de slag om Arnhem 30 jaar geleden, heeft de Amerikaanse minister van marine, de voormalige ambassadeur in Nederland, J. W. Middendorf gis teren in het Noordbrabantse Veghel een krans gelegd bij een monu ment in het prins Willem Alexan- der-sportpark. Bij de kranslegging waren ook de huidige Amerikaanse ambassadeur mr. Gould en een groot aantal mi litaire attachés uit ondermeer Rusland, Marokko. Turkije en India aanwezig. ARNHEM Na zeven jaar van bloemententoonstellingen in Nij megen. zal de stichting Flora-oost- Nederland dit jaar de tentoonstel ling houden in de Rijnhal in Arn hem. Men heeft daartoe besloten omdat de Rijnhal meer ruimte biedt aan de 55 stands van de ongeveer 100 deelnemers. Men heeft de beschikking over 5000 vierkante meter, waarop boomkwe kers. bloemisten, hoveniers en ar rangeurs een drie dagen durende tentoonstelling zullen geven. Flora-Oost-Nederland duurt van vrijdag 20 september tot en met zondag 22 september. De organisatoren menen dat deze tentoonstelling de tweede in groot te van ons land is. Men trok vorig jaar 24.000 bezoekers. De verwach ting is dat de expositie in de Rijn hal dit aantal zal overtreffen. RIJNSBURG Het Rijnsburgse Bloemencorso dat 3 augustus onder het motto 'Zestig jaar Flora's Kleu renpracht internationaal' van Rijnsburg via Oegstgeest naar Lei den reed en dat 10 augustus was te zien in Den Haag. gaat naar West- Duitsland. Het zal morgen (zater dag) het klapstuk vormen in de Hüttentaler Bloemenfeestweek en daar een twaalf kilometer lange route rijden door de steden Siegen en Hüttental. Tien praalwagens en zo'n dertig versierde personenauto's zullen aan dit "festijn deelnemen. Het is niet de"eerste keer dat het Rijnsburgse corso zich in Duitsland laat zien: in 1971 in Keulen en vorig jaar konden de Hamburgers genieten van de kleurenpracht. De tien praalwagens worden ont daan van de voorstellingen met vrachtwagen-combinaties naail gen getransporteerd, de blr volgen in koelauto's. Ze zula Siegen opnieuw worden opger door de ontwerper en bouw» het corso, de Leidenaar Joop r Bekwame Nederlandse bloeni rangeurs zullen o.l.v. Willem! man uit Oegstgeest die de arty| leiding van de Rijnsburgse T in handen heeft, de wagenl hun bloemenpracht voorzien.! De meeste wagens worden gt. sord door zakenlieden uit Slem Hüttental alsmede door Nedel se instellingen en bedrijver! Vereniging 'De Nederlandse misterij'. Bloemenveiling Flo VW Katwijk. Landbouw en de Nederlands^] Landbouw en de Neder,ands bassade in Bonn hun medewe NIJMEGEN In Nijmegen is waarschijnlijk het grootste Ro meinse gebouw van Nederland ont dekt. Dat gebeurde door de rijks dienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek, waarbij de archeo loog drs. J. H. P. Bloemers de leiding had. Een helft van de plat tegrond is de laatste tijd bloot ge legd. Het gebouw, waarvan de af metingen 150 bij 75 meter waren en waarvan de muren in de zeven tiende eeuw werden uitgegraven, heeft bij een Romeinse legerplaats gestaan. Volgens de heer Bloemers is te concluderen dat Nijmegen als mili tair centrum voor de Romeinen voor de eerste 150 jaar van onze jaartelling veel belangrijker is ge weest dan tot nu toe werd aange nomen. Tot de voornaamste nieuwe gegevens behoort dat de legerplaats aanzienlijk groter is geweest dan tot voor kort gedacht werd. Zij zou accommodatie hebben geboden aan twee legioenen, dat is twaalfdui zend man. Ook werd vastgesteld dat er een kampdorp is geweest: hiertoe heeft ook het forse gebouw behoord. 7 gaat toch allang niet meer om die ene trui of broek? l)e man vau vandaag heeft al geaccepteerd dat het niet altijd meer .f* vereist is in kostuum of kolbertpak te verschijnen. De nieuwe mode geeft hem 1 alle mogelijkheden zijn broeken te "1 m kombineren met shirts, pullovers, vesten en spencers. C&A maakt liet hem extra gemakkelijk door een uitgebreide 222,^ kollektie te brengen van kleding die wat I klem- en dessin betreft geraffineerd op elkaar is afgestemd. Kom, kijk en kombineer bij C&A. I Van een verslaggever LEEUWARDEN Een studiecom missie uit de Leeuwarder gemeente raad wil rijkssubsidie voor het plan om de spoorlijn Groningen-Leeu- warden binnen de gemeente Leeu warden ondergronds te maken en het stationskwartier ingrijpend te wijzigen. De kosten van dit plan bedragen 163 miljoen. Het plan. Leeuwarden-Laag ge naamd. verdient volgens de com missie verre de voorkeur bóven het plan Leeuwarden-Hoog. waarbij al leen de spoorweg verhoogd zou v worden. De kosten van dit laatste project worden geraamd op 48 miljoen. Het plan Leeuwarden-Hoog heeft bij de omwonenden veel bezwaren opgeroepen, omdat zij geluidsover last, vervuiling en waardeverminde ring van hun huizen vrezen. Enkele raadsleden zijn daarna met het plan Leeuwarden-Laag gekomen. Door de spoorweg ondergronds te maken, zou de barrière tussen noordelijk en zuidelijk Leeuwarden opgeheven worden. Verder komt er volgens dit plan een bovengronds kopstation, terwijl er tevens aan een nieuw station voor lokale en Interlokale bussen gedacht wordt. Zeer fijn shirt van zijdeachtig materiaal. Van een verslaggever ARNÏIEM In Arnhem is aan de begraafplaats Moscowa het veer tiende crematorium van ons land in gebruik genomen. Dit nieuwe crematorium betekent voor de al lange tijd bestaande crematorium- mogelijkheid in Dieren een belang rijke verlichting. In Dieren kon men de aangifte, ondanks een en kele Jaren geleden in gebruik geno men uitbreiding nauwelijks aan. Het crematorium in Arnhem heeft twee verbrandingsovens. Het gehele complex is ondergronds gebouwd. Slechts twee schoorstenen zijn nog zichtbaar, die later zullen zijn ge camoufleerd door groenvoorzienin gen. De bouw van het Arnhemse crema torium heeft ruim 1 miljoen ge kost. Men rekent op een sluitende exploitatie bij 700 verrassingen per jaar. Naast de crematoria in Dieren en Arnhem zal er ook nog een crematorium komen in Nijmegen. De plannen daarvoor verkeren in een vergevorderd stadium. .Shirt met i ruitmotief. Mouliné tricot vest met uni bies. AcryL in tweed tricot met kontrast I boord. Aciyl' Van een verslaggever AMSTERDAM De eerste 'Opta- con', een optisch leesapparaat voor blinden, is via de vereniging het Nederlandse Blindenwezen in Ne derland geïntroduceerd. Dit in Callfornië ontwikkelde appa raat. zet gedrukte woorden om in voelbare signalen in de vorm van het letter- of cijferbeeld. Het toes tel heeft de afmetingen van een casseterecorder (5x15x20 cm) en bevat een miniatuur camera met twee lampen en 144 fototransistors. Deze transistors zetten het ontvan gen beeld om in vibrerende stiften, die op een ingebouwd tast-tableau voelbaar worden. Na enige oefening zal een leessnel heid van 50 tot 60 woorden per minuut worden bereikt. Omdat het apparaat van de gebruiker enige vaardigheid vereist, zal men in de toekomst over kundige lnstrukteurs moeten beschikken. Hoewel het ap paraat plus minus 10.000.- kost. verwacht de vereniging dat de overheid in het kader van de socia le wetgeving, tot verstrekking van deze apparatuur zal overgaan. Jioglers pantalon f1 "PP. van breed ribcord 40.1 'M A Tweed pantalon L* Polyester woL Tweekleurig tricot vest. Acryl. Shirt met modern dessin. Pantalon van tweed met overruït Polyester wol 45; AMSTERDAM Uit een woning aan de Diepenbrockstraat zijn woensdagnacht vier kostbare schil derijen met een totale waarde van 70.000 door middel van inbraak gestolen. Het kostbaarste doek is een schilderij van Andreas Schelf hout ter waarde van 45 000. Voorts zijn doeken van Jan van der Vinne. Westerbeek en een onbekende meester verdvyenen De dieven na men ook een aantal antieke voor werpen mee

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10