onservatieven n Labour in nek-aan-nek race Ford belooft VN meer voedselhulp Nagekomen rapporten uit de ruimtevaart veilig Arabieren willen haast maken met vredesbesprekingen jjüx-keizer Haile Selassie ..nogelijk in hongerstaking Nyerere heeft soms moeite met Amin Dp 10 oktober verkiezingen in Engeland reen steun van ord PanAm estduitse vakbond gen regeringsplan België beperkt toelating joden Weer of geen weer: Magnesium in sterren en storm op Jupiter Amerika: optimisme over SALT-gesprek Schaapjes op het droge? fr. Veel Nederlanders voelen fr nattigheid als het om beleggen gaat. fr Door de wol geverfde mensen 'fr richten hun blikken buitenslands. fr'. Jammer, want dank zij de levens- fr verzekering- projekten van E S L zijn fr juist In Nederland forse resultaten fflOUW KWARTET DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1974 BUITENLAND T7/K9 ^DNDEN (AP, Reuter, UPI) Volgens de jongste opiniepeilingen en bij de book-makers liggen de g ree grootste partijen in Engeland, de Conservatieven en Labour, op het ogenblik nek-aan-nek. De 3 icialistische premier Harold Wilson heeft gisteren verkiezingen uitgeschreven, die op 10 oktober a( illen worden gehouden. De bewindsman heeft een nieuwe mandaat van kiezers nodig om steviger t zadel te komen. ii het huidige Lagerhuis heeft Wil- ai ns Labourpartij een minimale b eerderheid op de Conservatieven n n twee zetels. Zij bezet er in gftaal 298, tegen de Conservatieven en de Liberalen 15. Splinterpar- g en leveren 24 afgevaardigden. Britten gaan op de tiende okto- ivèr voor de tweede maal binnen ii bt maanden naar de stembus, ibpk op 28 februari maakten zij een a ik je rood. waaruit toen de it tstelling in het parlement resul- ;rde. Wilson werd toen voorman n dit kabinet, dat het kortste piren beschoren was sinds 1886. v el heeft Wilson met al zijn re- ze erperioden nu langer gediend dan welke Britse premier ook, na melijk zes jaar en 101 dagen. De rivaliteit tussen Edward Heath, de leider van de Conservatieven, en Wilson, die nu al tien jaar duurt, begint bijna een persoonlijk karak ter te krijgen. Weinig politieke waarnemers in Londen twijfelen er nog aan dat de verliezer van de komende verkiezingen het leider schap van zijn partij kwijt is. Heath wil belastingen die Wilson wil verlagen, verhogen en indus trieën die Wilson zou nationali seren in privé-bezit houden. Labour wil beheersing van de lonen op vrijwillige basis en een verplichte prijsstop, terwijl de Conservatieven )DIS ABEBA (AP. Reuter, UPD In Addis Abeba deden geruchten ronde dat keizer Haile Selassie hongerstaking is gegaan. Hij zou k ar het militaire ziekenhuis in de ée ïiopische hoofdstad zijn overge- l( icht. Een woordvoerder van het rii ■sjlASHINGTON (UPI) Pan Ameri- |n Airways, de grootste internati- ale luchtvaartmaatschappij van Verenigde Staten, hoeft niet te jJtenen op financiële hulp van de i, tering. inesident Ford heeft het verzoek Pan Am om subsidie afgewe- n, omdat hij steun aan het mil- •nenbedrijf 'niet eerlijk tegen- ;r de belastingbetalers' vond. Dit bekend gemaakt door de minister ar transport Claude Brinegar. n Am verkeert, zoals vele grote ihtvaartmaatschappijen in grote lanciële moeilijkheden en had de gering om een directe subsidie n tien miljoen dollar per maand vraagd. Zonder deze hulp zou Pan n weldra bankroet zijn, zo ver aarde de directie in een toelich- ïg op het verzoek om hulp. De ïerikaanse regering heeft nu tatregelen op langere termijn ngekonidgd om de financiële po- ie van de luchtvaartmaatschap- jen te verbeteren. UMNOVER (DPA) De West- itse metaalarbeidersbond, die 2,5 ljoen leden telt, heeft het plan n de regering in Bonn voor idezeggenschap van de arbeiders de grootbedrijven als onvoldoen- van de hand gewezen. !t jaarlijks congres verwierp het moeizame onderhandelingen tot tnd gekomen ontwerp van de alitieregering van socialisten en f leralen, omdat in dit ontwerp het rsoneel van de bedrijven met nder dan 2.000 werknemers van idezeggenschap wordt uitgesloten het leidinggevend personeel in raden van commissarissen, waar kapitaal en arbeid gelijkelijk in vertegenwoordigd, tot de arbei- rs worden gerekend. hospitaal wilde gisteravond niets meedelen. 'Vragen over dit soort onderwerpen beantwoorden wij niet.' In het verleden betrouwbaar geble ken bronnen weten zeker dat een zeer bleek en slecht uitziende kei zer gisternacht onder zwaar militair escorte naar het ziekenhuis is ver voerd. De keizer was vorige week gearresteerd en toen overgebracht naar het hoofdkwartier van de vierde militaire divisie in het cen trum van Addis Abebe. Ook de eni ge nog levende dochter van Haile Selassie, prinses Tegagne Worq, is onder doktersbehandeling gesteld. Zij heeft maagklachten. De militairen die vorige week een einde hebben gemaakt aan de rege ring van Haile Selassie lieten giste ren een ernstige waarschuwing ho ren aan het adres van de tegen standers van het huidige bewind. Het voorlopige militaire bestuur zei dat hard zal worden opgetreden te gen alle elementen die aanvallen doen op de vreedzame verandering die in Ethiopië heeft plaats gevon den. De militairen hebben de voor mannen van de Ethiopische vak centrale (CELU) afgezet omdat zij 'agenten van het imperialisme' zou den zijn en 'aanhangers van de afgezette keizer.' Maandag nam de vakcentrale een resolutie aan waar in werd opgeroepen de militaire regering te beëindigen en een volks regering in te stellen. Ook studen ten hebben hierop aangedrongen. Gisteren vonden opnieuw demon straties plaats, waarvan in de pers geen melding mocht worden ge maakt. BRUSSEL (UPI België laat geen (Russische) joden meer toe, die Israël na een korte tijd weer ver laten zonder in het bezit te zijn van het Israëlische staatsburger schap. De maatregel is genomen omdat de stroom van Russische jo den te groot werd. Er verblijven momenteel 600 in België. De mees ten zijn gehuisvest door liefdadig heidsinstellingen en wachten op toestemming voor vertrek naar de Verenigde Staten of Canada. België zal alleen (Russische) joden uit Israël met een emigratie-bestem ming toelaten, aldus een woord voerder. willen proberen of loon èn prijsbe- heersing op vrijwillige basis lukt. De kleine Liberale partij van Je- romy Thorpe meent dat geen van de twee grote partijen tot nu erin geslaagd is de inflatie te beheersen en verwacht dat de komende verkie zingen de 'dood van het twee- partijen-systeem' in Engeland zul len betekenen. De Liberalen die sinds de tweede wereldoorlog niet meer aan de macht zijn geweest proberen nu weer vaste voet aan de grond te krijgen. In januari kregen zij zes miljoen stemmen, wat hen door het districtenstelsel in Enge land echter maar 14 zetels oplever de. De Liberalen zouden evenals de Conservatieven eventueel in een coalitie willen gaan zitten als geen der partijen een meerderheid be haalt. Labour heeft samenwerking met andere partijen steeds afgewe zen. De Britse communistische partij zal bij de komende verkiezingen in maar 29 kieskringen kandidaten stellen, tegen bij de vorige nog in 44 kieskringen. Zij roepen op op Labour te stemmen als er geen communistische kandidaat is. De communisten zeggen dat een hoog stemmentotaal voor hun kandida ten, wat nog niet altijd tot uiting hoeft te komen in veel zetels, een signaal zal zijn dat de strijd om een werkelijke wijziging van de maatschappelijke orde is begonnen. Vrijdag zal koningin Elisabeth het dekreet tot het houden van verkie zingen officieel ondertekenen, waarna de partijen in Engeland drie weken is gegund de Engelse kiezers naar hun hand te zetten. Maar opinie-peilingen hebben ook uitgewezen dat de Britten weinig zin hebben weken lang avond-aan- avond de politici op hun beeld scherm te zien en dat zij amper lust hebben opnieuw naar de stembus te gaan. De Algerijnse minister van buitenlandse zaken Abdelaziz Bouteflika, die door de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties tot voorzitter is gekozen. Achter hem is secretaris-generaal Kurt Waldheim zichtbaar. President spreekt Assemblee toe NEW YORK (UPI) President Ford van de Verenigde Staten heeft gisteren uitbreiding van de Amerikaanse voedselhulp aan hongerende landen beloofd en gezegd bereid te zijn mee te wer ken aan een wereldomvattende inspanning om een internationaal systeem van voedselreserves in te stellen. In zijn eerste belangrijke toespraak over de internationale politiek zei Ford in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties dat de landen moeten samenwerken op het gebied van 'olie. voedsel en inflatie' of dat zij anders voor een ramp kunnen komen te staan. De verenigde Staten zullen hun hulp aanzienlijk uitbreiden die erop gericht is andere landen te helpen zelf meer voedsel te verbouwen, kondigde Ford aan. De VS zijn bereid deel te nemen aan de vorming en handhaving van (ADVERTENTIE) Nat wegdek, slechte bestrating, noodstop... de Michelin zX radiaalband geeft u onder alle omstandigheden een grimmige greep op de weg. - En omdat deze veilige band zo'n lage rolweerstand heeft, rijdt u nog zuiniger ook. Auto's op Michelin radiaal- banderi verbruiken 6 tot 10% minder brandstof. Dat is beproefd en bewezen! MICHELIN CAIRO (UPI) Egypte, Syrië en het Palestijnse verzet beginnen morgen in de Egyptische hoofdstad met overleg op hoog niveau. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken in Cairo willen de Arabieren spoed zetten achter de voorbereidingen voor de vredes onderhandelingen met Israël. Aan het gesprek zullen deelnemen de Egyptische minister van buiten landse zaken Ismail Fahmi, zijn Syrische ambtgenoot Khaddam en Faroek Kaddomi, directeur van het politiek bureau van de overkoepe lende organisatie van het Palestijns verzet, de PLO. Zij willen het be leid voor de volgende ronde in de onderhandelingen over een vredes akkoord voor het Midden-Oosten coördineren. Volgens zegslieden van het ministe rie van buitenlandse zaken gaat het vooral om twee punten. Ten eerste: het verschil van mening tussei) Egypte en de PLO over de vraag wie de Palestijnen vertegenwoor digt: ten tweede: de resultaten van de vele besprekingen, die Arabische leiders de afgelopen maanden heb ben gehad met de Verenigde Sta ten. De organisatie PLO beschouwt zich als de enige vertegenwoordiger van alle Palestijnen. Egypte wil zover niet gaan en maakt een voorbe houd ten aanzien van de Palestij nen, die in Jordanië wonen. Het is onduidelijk of de Arabieren het wel eens zijn over wat de vol gende fase moet zijn in de Ara- bisch-Israëlische onderhandelingen: een akkoord tussen Israël en Jor danië over troepenscheiding of een nieuwe overeenkomst tussen Egypte en Israël, waarbij deze laatste een groter deel van de Sinaï-woestijn overdraagt. Dit deel zou dan vrijwel zeker de olievelden van Aboe-Ro- dies omvatten. Egypte vreest, dat Israël daarom beëindiging van de staat van oorlog als prijs voor een dergelijk akkoord zal vragen. Dat zou Egypte in conflict met de an dere Arabische landen brengen. President Anwar Sadat van Egypte heeft nadrukkelijk verklaard, dat hij geen aparte vredesregeling met Israël zal treffen. De Palestijnen staan gereserveerd tegenover een Jordaans-Israëlische regeling. Dat zou hervestiging van het Jordaanse gezag over bepaalde delen van de westelijke Jordaan- oever betekenen en dat is in strijd met de plannen voor de vestiging van een Palestijnse staat in dit gebied. Geen wapens De regering van Libanon heeft alle bewoners van dit land verboden wapens te dragen. De maatregel treft vooral de Palestijnse verzets strijders, die nu niet meer gewa pend mogen rond lopen. De Liba nese regering kondigde verder strakkere veiligheidsmaatregelen aan. De straf voor illegaal wapen bezit zal worden verhoogd. Sowjet-Unie De Sowjet-Unie heeft de Arabische landen gewaarschuwd, dat zij al leen wezenlijke concessies van Is raël kunnen afdwingen als zij nauw samenwerken met het Kremlin. De waarschuwing stond in 'Commu nist', een gezaghebbend theoretisch orgaan van de communistische par tij in de Sowjet-Unie. Het stuk leek vooral gericht tegen Egypte, dat sinds de Arabisch-Israëlische oorlog van vorig jaar steeds hartelijker betrekkingen met de VS onder houdt. een internationaal systeem van voedselreserves. Maar elk land moet voor zichzelf uitmaken hoe het met die reserves omspringt. Om in de onmiddellijke behoefte te voorzien, zullen de VS het bedrag verhogen dat zij besteden aan de voedselzen- dingen naar landen in nood. Voorstellen Ford trad over de reserves niet in bijzonderheden maar zei dat Ame rika in november op de voedselcon- ferentie in Rome voorstellen zal indienen. De president zei voorts dat de VS blijven streven naar een meer vreedzame, stabiele wereld en naar samenwerking, naar uitbrei ding, van de betrekkingen met ou de tegenstanders en naar het helen van de 'oude wonden' Cyprus, het Midden-Oosten en Indo-China. Voorzitter De dinsdag tot voorzitter voor het nieuwe zittingsjaar van de Algeme ne Vergadering van de VN gekozen Algerijnse minister van buitenland se zaken Bouteflika, heeft een aan vaardingsrede gehouden die niet het gebruikelijke kleurloze karakter had. Bouteflika zei onder andere: Revo lutionair geweld is de enige manier waarop volkeren zich kunnen be vrijden' 'Als de imperialistische agressie, ge camoufleerd door het verdrag van Parijs, opnieuw bezit heeft geno men van Zuidoost-Azië, dan zijn wij er zeker van dat de agressors zullen worden verslagen'. 'Het Midden-Oosten is de inzet van omvangrijke rivaliteiten geworden en het is moeilijk de volledige weerslag te meten van de strijd der Arabische volkeren'. 'Alle vreemde soldaten moeten van Cyprus worden teruggetrokken, ook de Engelse (die er militaire bases hebben') 'Portugal, zolang uitgestoten door de internationale samenleving, komt lof toe voor het wijzigen van zijn koloniale politiek', aldus de 39- jarige minister Bouteflika. KINGSTON (Jamaica) (Reuter) - President Idi Amin van Oegan da, denkt 'dat hij een hete lijn met God heeft - en hij krijgt van die kant soms erg vreemde opdrachten', zo heeft president Julius Nyerere van Tanzanië gis teren in Kingston gezegd. Nyerere zei op een persconferen tie na een bezoek van vier da gen aan Jamaica dat zijn land goede vrienden is met Oeganda en dat beide landen zeer goed samenwerken. Het wordt echter soms erg moei lijk 'omdat mijn vriend Amin dromen heeft. Hij denkt dat hij een rechtstreekse telefoonlijn heeft met de Almachtige en krijgt van die kant soms erg vreemde opdrachten. Diegenen onder ons die zo'n rechtstreekse lijn niet hebben, vinden het soms erg moeilijk hem gehoor te geven'. De betrekkingen tussen beide landen worden volgens Nyerere absoluut niet bedreigd door het feit dat Milton Obote, de afge zette president van Oeganda, nu in Tanzanië woont. 'Oeganda heeft het recht zijn buren erop te wijzen dat zij zich niet in zijn binnenlandse aangelegenhe den moeten mengen, maar heeft President Nyerere niet het recht ons te zeggen dat een man met ivie we altijd op goede voet hebben gestaan niet in Tanzanië mag leven'. PARIJS (AP) De France, 's werelds grootste passagiersschip dat sinds verleden week donderdag door zijn bemanning buitengaats Le Havre wordt bezet, zal onmid dellijk uit de dienst worden geno men zo heeft de rederij bekend gemaakt. Dit betekent dat de paar korte rei zen, inclusief de 'afscheidsreis', niet meer zullen doorgaan. Ongeveer 6100 passagiers hadden zich voor die laatste tochten op gegeven maar toen de bezetting kwam begon een aantal de reserve ring in te trekken. fr wordt met allerlei instrumenten vanuit ruimtevaartuigen naar sterren en [laneten gekeken. Maar wat daar aan nieuwe gegevens en inzichten uit komt, fordt pas later uitgewerkt. Het is vaak vrij technisch en weerbarstig mate- lal. Meestal dringt het dan niet meer zo door buiten de kring van geïhte- Bseerde astronomen. USING ATMOSPHERE irom is het aardig om eens twee tzonderingen te maken. Deze lek promoveerde in Utrecht de er H. J. G. L. M. Lamers op etingen die tussen maart 1972 en ei van dit jaar werden gedaan tor de Europese kunstmaan TD- L Dat gebeurde met een door het iboratorium voor ruimteonderzoek Utrecht ontworpen instrument or het bekijken van ultraviolet tot van verhoudingsgewijs hete irren. s dat licht precies op golflengte deur') gesorteerd wordt, leveren metingen niet alleen informatie de temperatuur van de ster, r ook over de samenstelling van buitenste lagen, de 'atmosfeer' de ster. Daar wordt een deel het licht namelijk weggefilterd rdat bepaalde bestanddelen ht van karakteristieke kleuren orberen. Dr. Lamers hield zich speciaal bezig met de manier waarop het metaal magnesium op die manier van zijn aanwezigheid doet blijken. Niet omdat dat een boeiender bestand deel van sterren zou zijn dan ande re. maar omdat de absorptie van licht door magnesium om techni sche redenen goed is waar te ne men. Aan de hoeveelheid licht die bij een bepaalde golflengte wordt weg gefilterd, kan via ingewikkelde be rekeningen het magnesiumgehalte van de ster worden bepaald. Voor de vrij jonge sterren die bekeken werden, bleek dat gehalte net zo groot te zijn als voor onze eigen ster, de zon, die aanzienlijk ouder is. Dat lijkt bepaald geen verplette rende ontdekking, maar de sterre- kundigen zijn er toch wel blij mee. Tot nog toe had men namelijk uit soortgelijke metingen in het zicht bare licht, gemeend te moeten be grijpen dat jongere sterren meer magnesium bevatten. En dat was vrij vervelend, want er was geen enkel verstandig verhaal te beden ken dat uit kon leggen hoe ze daar met het klimmen der jaren dan af kwamen. Dat probleem is nu uit de wereld, zegt dr. Lamers. We mo gen weer aannemen dat de chemi sche samenstelling van het heelal de laatste tien miljard jaar nauwe lijks is gewijzigd. Jupiter Een tweede rapport uit de ruimte hebben we te danken aan de NASA. De Amerikanen heben eens voor lopig op een rijtje gezet wat zij intussen geleerd hebben van de waarnemingen die de Pioneer 10 deed toen hij op 5 december vorig jaar langs de planeet Jupiter scheerde. Daar zaten nogal wat verrassingen bij. en dat lag ook wel voor de hand. De Pioneer 10 kwam tot op 130.000 kilometer van de planeet, terwijl we tot dan toe alleen maar vanaf de aarde naar het ondoor dringbare wolkendek van Jupiter hadden kunnen kijken een af stand van minstens 0,8 miljard ki lometer. We weten nu zeker dat de planeet niet of nauwelijks in het bezit van een vaste kern is. Onder het wol kendek moet alleen een gigantische Het weer op Jupiter. Gasmassa's die, verwarmd door de zon en door de planeet zelf, opstjjgen, weer afkoelen en terugzakken naar een aangrenzende zone. bol vloeibaar gas zitten, hoofdzake lijk waterstof. We weten verder zeker dat Jupiter aanzienlijk meer warmte uitstraalt dan hij van de zon ontvangt, wat betekent dat de planeet van binnen verrassend heet moet zijn. Bereke ningen leiden tot een temperatuur in de kern van dertigduizend gra den, dat is zes keer zo heet als het oppervlak van de zon. Het karakteristieke patroon van grijze en bruine wolkenstrepen hangt samen met de onvoorstelbare 'weersomstandigheden' in een at mosfeer die hoofdzakelijk uit wa terstof- en heliumgas bestaat. De lichtgrijze strepen zijn opstijgende gasmassa's, die daarna in de twin tig kilometer diepe bruine zones 'terugvallen'. In die zones heersen permanent windsnelheden tot 600 kilometer per uur, die dwars op die hoofdbeweging staan. De beroemde ovale 'rode vlek' (op de tekening onder het midden ge deeltelijk zichtbaar) is waarschijn lijk een wervelstorm die daar de afgelopen honderden Jaren al woedt. Op 3 december gaat de Pio neer 11 de nu wat minder raadsel achtige planeet van nog dichterbij bekijken. GENEVE (UPI) - Amerika is 'rede lijk optimistisch' over de mogelijk heid om in het komende jaar tot overeenkomst te komen met de Sowjet-Unie over verdere beperking van strategische kernwapens. Dat verklaarde de Amerikaanse delega tieleider U. Alexis Johnson gisteren bij de hervatting van de tweede ronde van de SALT-besprekingen in Genève. De onderhandelingen hebben een half jaar stilgelegen. Westerse ontwapeningsdeskundi gen delen het officiële optimisme van ambassadeur Johnson niet. Nieuwe wapensystemen in ontwik keling maken de toestand er niet eenvoudiger op. Bovendien geven conferentiekringen toe dat presi dent Ford zich nog niet in deze moeilijke materie heeft ingewerkt. Nauwkeurige instructies aan de de legatie komen misschien pas tot stand als minister Kisinger volgen de maand Moskou heeft bezocht. Maar ook in de tussentijd zullen Johnson en zijn Russische tegen speler onderminister Wladimir S. Semjonow met hun delegaties el kaar volgens het "beproefde schema tweemaal per week ontmoeten. (ADVERTENTIE) f|| haalbaar. Ook In 1974. De frskus fr ten spijt Want de rente op onze fr. Staats- en Gemeenteleningen fr zal dan hoog zija 88 Uw verzekeringadviseur weet precies hoe dat op 'n veilige 'fr manier, kan. Raadpleeg hem vóór u fr onder de wol gaat De goede verzekerfngadvtseur kent E&L. Als de beste. jr^Equtty&Law

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9