J Kogelgaten in ambassade enige sporen van drama dichtbij Commentaar Korte Voorhout na vier dagen geen vesting meer li Werkloosheid (1) erkloosheid (2) ndervoeding baby haadt hersenen it het weer - Zonnig en droog weerrapporten schoolkrant van dr. meinsma golfplaten recht rookaffiche pijproker DUW/KWARTET DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND /COMMENTAAR T5/K7 deze iendi r be-fijj ïalei gé] |e geïndustrialiseerde Westerse we- ;Id gaat al sinds het begin van de iren '70 gebukt onder een sluipende [oei van de werkloosheid. Langzaam irdt duidelijk wat de achtergrond dit verontrustende verschijnsel is: |i handel, industrie en dienstverlening irdt met toenemend succes gezocht mogelijkheden om via diepte- teringen arbeid te vervangen door litaal. Te veel mensen moeten aats maken voor goedkopere machi- s, arbeiders worden overbodig ge- takt in nieuwe, gestroomlijnde orga- ge- aties. Tegenwoordig is de druk op knop in een vernuftig elektronisch jj iteem voldoende om voor elkaar te jgen wat nog niet zo lang geleden meel izenden man-uren vergde, smid arbij is kenmerkend dat in ST?iil enste"'nS tot de werkloosheid die bij vroegere inzinkingen van ons voorjonomisch leven 'gewend' waren i hel ms de gemiddelde periode van de rkloosheid veel langduriger dreigt worden. Voorts doet dit kwaad zich Dr in bepaalde bedrijfstakken; in dere bestaat een vraag naar arbeids- ichten waaraan niet kan worden daan. (Zouden bijvoorbeeld in ons d alle openstaande vacatures kun- worden vervuld, dan zou de om lig van het probleem in één slag rden gehalveerd.) Kenmerkend is slotte dat de werkloosheid dit keer ijongeren en vrouwen ernstig treft. m gevolgen van dit alles komen zer dagen in schrikbarende cijfers ons af. Ruim vijf procent van de oepsbevolking in de Verenigde Sta- is werkloos. In Italië bedraagt dit centage drie, in Engeland en België in Frankrijk en West-Duitsland Het Nederlandse percentage 1 u it naar de drie; volgend jaar moe- we er op rekenen dat het totale tal werklozer, gemiddeld 155.000 zijn. kabinet Den Uyl heeft gistermid- deze uitzichtloze situatie uitvoerig een interim-nota uiteengezet. Als wel zeer gedetailleerde stuk iets tuit dan is het wel de machteloos- van de overheid tegenover de ilemen. Het verschijnsel van de loosheid, waarmee wij thans te ;en hebben, is zo internationaal, zo ■vertakt en zo hardnekkig van ka- dat onze regering evenmin als tndere kan beschikken over instru- iten waarmee het op korte termijn ictief kan worden bestreden. miljoenennota 1975 bevat ambi- |ze plannen genoeg: een bestedings- uls die voor 45.000 arbeidsplaat- moet zorgen en verder een extra kgelegenheidsprogramma onder ere om de her- en bijscholing te orderen dat zeshonderd miljoen len zal kosten. Maar dit alles zal meer kunnen uitrichten dan dat verdere groei van de werkloosheid dt voorkomen. kabinet zal er niet door kunnen iken dat het aantal werklozen op e termijn tot beneden de honderd- -:end zal dalen. Het is een weinig oedigende, trieste conclusie, maar is goed dat ook dit kabinet er in eerlijk voor uit komt dat het niet ers is. i I een onzer verslaggevers JNINVEN Onderzoekresulta- wijzen er op dat ondervoeding i jeugdige leeftijd nadelige in- èd op de hersenfuncties heeft. is ook van groot belang, bij ngere vrouwen complicaties te rkomen die ondervoeding van -jari ongeboren kind tot gevolg kun- is hebben. Tot deze conclusie gisteren dr. A. A. Gramsber- s na toen hij aan de universiteit stil Groningen promoveerde tot stoiftor in de geneeskunde. z kom lervoeding op volwassen leeftijd litft bijna geen aantoonbare ge ien voor de strdetuur van de -epenen, de psychische gevolgen een hongersnood buiten be- gelaten. Tot voor kort gedacht dat de hersenen ook ens hun ontwikkeling speciaal hermd werden tegen gevolgen ondervoeding. De laatste jaren ïen er echter steeds meer aan- singen van het tegendeel. Het om de periode van het laatste van de zwangerschap tot het le van het tweede levensjaar. r de geboorte kunnen complica- verminderde bloedvoorziening de vrucht veroorzaken. Daarna, lal na de beëindiging van de oeding, kan ondervoeding op- tn bij voedseltekort, zoals dat in ontwikkelingslanden voor- it. n el tan !ai v® tvi in 1 ei jroce it w<( ijkingen in de structuur van de cijf' lenen, die dan ontstaan, blijven 1 urende het gehele verdere leven tl aan. Het onderzoek hiernaar laar it overigens nog in de kinder- meefienen. Dr. Gramsbergen heeft onderzoek verricht bij jonge en. De slaap-waakcyclus bleek legeld te zijn bij ondervoede jfen, en dat duurde nog lang r d at de ondervoeding beëindigd Ook Werden afwijkingen in de trische activiteiten van de her en (het EEG) geconstateerd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij de Franse ambassade aan het Korte Voor hout staan enkele tientallen mensen tegen een dranghek te leunen. Zij staan er maar te staan, kijken naar niets. Alleen de dranghekken en de paar po litiemensen voor de deur her inneren eraan, dat zich hier vier dagen lang een drama heeft af gespeeld. Het is woensdag, tegen het middaguur. De postende mensen staan te wachten op iets wat niet gebeurt. Het Voorhout is weer gewoon voor alle verkeer opengesteld, elke auto mobilist, elke trampassagier die langs het lichte betonnen gebouw rijdt, werpt even een blik naar die vierde etage. Het raam op de hoek staat nog steeds opengeschoven, zo als dat honderd uur lang het geval is geweest. Een rolgordijn is kapot. Verder is er niets te zien. Achter die ramen ziet het er vol gens een woordvoerder van de Haagse politie 'redelijk' uit. Het dagenlange verblijf van veertien mensen heeft geen wanorde achter gelaten. Diezelfde woordvoerder vertelt dat zich in het plafond van de ambassadeurskamer maar liefst zeventien kogelgaten bevinden. De toestand waaronder de elf gijze laars hebben moeten leven lijkt na deze mededeling nog schrijnender. De eerste schoten klonken vrijdag avond, enkele uren na het begin van de gijzelingsactie. De Japan ners maakten toen via de telefoon bekend nerveus te zijn geworden van het vele publiek buiten. De politie ontruimde daarna het gehjed rond de ambassade. Ook zondag middag schoten de Japanse terro risten uit irritatie. Toen maakten twee kleine vliegtuigjes een duik vlucht boven de ambassade. Een van de toestellen scheerde op nau welijks honderd meter hoogte over om foto's te maken, nauwelijks be seffend dat zij daarmee het leven van elf gijzelaars in gevaar brach ten. Sporen uitgewist Het zijn de enige sporen van wat er heeft plaatsgevonden. Alle ande re sporen werden woensdag in de loop van de ochtend uitgewist. De Haagse gemeentereiniging was al in alle vroegte begonnen met het ver wijderen van de rommel die binnen de ijzeren ring rond het Voorhout was achtergelaten door honderden mensen; politiemensen, militairen en journalisten. Tientallen van hen zijn in die tijd nauwelijks buiten de dranghekken geweest. Er waren er die in hun auto sliepen, sommi gen rustten alleen maar wat uit op een van de bankjes op het Voor hout, toch nog bekend als 'de mooiste laan van Europa'. Die hon derden mensen op het Voorhout moesten eten en drinken, verslon den kranten; de straat lag vol met tientallen doosjes van fotorolletjes. Dat alles moest verwijderd worden. Bovendien was op het Voorhout de herfst ingetreden; een dik blade- rendek maakte het verbijlf voor de velen nog enigszins romantisch. Want dagenlang moest gekampt 'Attractifi' worden met de grote verveling; het hangen tegen de hekken, het 'zitten te zitten'. Die vreemde onwezenlij ke sfeer, waarin men niet besefte, dat enkele tientallen meters verder wereldnieuws gemaakt werd. Het was alsof men stond te wachten op het passeren van een optocht, die al lang over tijd was. Op het kleine stukje Voorhout wa- Zo zag het er gisteren uit bij het gebouw van de Franse ambassade aan het Korte Voorhout in Den Haag: wat publiek, een enkele agent en een yscoman. ren vier dagen lang zo'n tweehon derd politiemensen samengetrok ken. Het waren niet alleen Hage naars. Er waren er uit Eindhoven, Dordrecht, Gouda, Leiden, Rotter dam. Delft en andere plaatsen. Daarnaast waren er enkele tiental len rijkspolitiemensen, een dertig tal mariniers, scherpschutters van het leger, rechercheurs in burger. Aan het einde van het vierdaagse drama kwamen er nog zo'n hon derd man bij. Het Voorhout was een vesting, het best bewaakte stukje Nederland. En toch slaagden sommige mensen er dan nog in om door de afzetting heen te komen. Een man liep zon dagnacht met de armen omhoog plotseling de trap van de Franse ambassade op en weer af. Een an der stond ineens op het Voorhout met de mededeling dat hij de 'Ja panners wel eens even zou pakken.' Kleine incidentjes die de spanning opvoerden, de verveling verbraken. Elke beweging, elke verandering in de bevroren toestand, werd door de journalisten, fotografen, camera mensen en radioverslaggevers aan gegrepen voor actie. Ze kwamen uit alle landen, er waren journalisten uit Japan, Amerika, alle EG-landen. Radioreporters kwamen zelfs uit Monte Carlo om hun luisteraars verslag te kunnen geven. Via de televisie hebben honderden miljoe nen mensen in heel Europa en vaak ver daarbuiten meegeleefd met het gebeuren op het Voorhout. Als de aanleiding niet zo tragisch was, zou je kunnen zeggen, dat de naam 'Den Haag' nog nooit zoveel over de wereld is gegaan. (ADVERTENTIE) hunfir^Enen in simon-fiJia/enmtt vers r/ees, yrvëntene* firuié. De ambassade en het Voorhout zijn sinds gisteren trouwens ook een toeristische attractie geworden. Woensdag al reed de ene toeringcar na de andere langs de plek des onheils. De cassières van de Konink lijke Schouwbuig zijn druk bezig de kaartjes voor de uitgestelde voorstellingen in orde te maken. Van onze weerkundige medewerker Het wordt vandaag een mooie dro ge en zonnige dag. Alleen in het uiterste noordoosten bestaat de kans op wat storing van de Noord zee. Na een koele ochtend met plaatselijk in het binnenland de mogelijkheid van wat nachtvorst, klimt het kwik in de namiddag op tot circa negentien graden Celsius, een uitstekende waarde voor een zo gevorderd tijdstip van het jaar als we momenteel hebben. West-Europa wordt bediend door een stevig hogedrukgebied, waarvan de kern gistermiddag bij zuid-Ier - land arriveerde. Een schip ten lees ten van de Scilly-eilanden meldde zich met een luchtdrukwaarde van 1032 millibar. Het hogedruksysteem verplaatst zich nu echter wat meer in oost-zuidoos telijke richting, mee onder invloed van grote depressie-activiteit in het gebied ten zuiden van IJsland. Een actieve depressie daar trekt in de richting van de Faroër, waardoor het op het noordelijk deel van de Noordzee er niet rustiger op zal worden met windkrachten acht of negen Beaufort. Op onze breedte blijft het onder een hogedrukuitlo- per die van de Noordzee in zuidelij ke richting koerst, aanvankelijk nog rustig, maar vooral na vandaag neemt de kans in een groter deel van het land op tijdelijk regen toe. In de hogere niveaus staat boven Schotland namelijk een krachtige westelijke tot noordwestelijke cir culatie. Na die storing komen er weer opklaringen en we kunnen dan ook vaststellen, dat het alge mene wisselende weerbeeld nog weinig verandering ondergaat. Het grofste depressie-geschut blijft daarbij gelukkig op afstand van ons land. Het koufront dat Nederland in de nacht van dinsdag op woensdag passeerde met achterlating van twintig millimeter regen in Maas tricht, bracht woensdagmiddag nat weer met plaatselijk onweer van de Oostzee via de DDR tot over zuid oost-Frankrijk. Daar viel opnieuw het meeste water: Toulouse en Dyon elf millimeter over de vooraf gaande twaalf uur, Neurenberg twaalf millimeter. St. Quentin. veertien millimeter. St. Dizier ten oosten van Parijs 18 mm. Clermont Ferrand 20 mm, Marseille 39 mm, Toulon 47 mm en Montélimar 48 mm. Waar het in Frankrijk regende bleef de temperatuur aan de lage kant, namelijk 16 tot 17 graden Celsius maximaal. In Zwitserland iverd het 21 tot 24 gr. C., Italië 25 tot 30 gr. C. met slechts sporadisch onweer in het uiterste zuiden. Tra- pani registreerde daar 31 gr. Ook in Spanje werd het weer volop zomer met Mallorca 30, Almeria 32, Sevüla 33 en Córdova 34 gr. C. Hier boven uit kwam nog Algiers met 37 gra den! Gisteravond om 7 uur was het daar nog bijna dertig graden. HOOG WATER voor 20 september. Vllsslngen: 4.16-16.32, Harlngvlletslutzen: 6.03-18.26, Rotterdam: 7.16-19.27. Scbeven- lngen: 5 30-17.52. IJmulden: 6.10-18.32, Den Helder: 10.37-22.56. Harlingen: 0.39- 12.30, Delfzijl: 2.34-14.47. Weerrapporten van gisteravond 19 uur. Maximum temperturen en neer slag 7-19 uur. Amsterdam c-nbew. 17 0 De Bilt onbew. 17 0 Deelen onbew. 17 0 Eelde onbew. 17 0 Eindhoven half bew. 18 0.3 Den Helder licht bew. 15 0 Luchth. Rtd. licht bew. 16 0 Twente onbew. 17 0 Vlissingen licht bew. 17 0 Zd.-Limburg licht bew. 15 6 Aberdeen geheel bew. 14 0 Athene onbew. 27- 0 Barcelona onbew. 24 0 Berlijn regen 18 3 Bordeaux zwaar bew. 19 2 Brussel licht bew. 17 0 Frankfort regenbui 21 3 Genève zwaar bew. 21 0 Helsinki zwaar bew. 15 2 Innsbrück licht bew. 25 0 Kopenhagen licht bew. 28 0 Locarno geheel bew. 22 0 Londen licht bew. 17 0 Luxemburg geheel bew. 17 0 Madrid licht bew. 25 0 Malaga zwaar bew. 29 0 Majorca half bew. 30 0 München licht bew. 22 0 Nice onweer 24 8 Oslo onbew. 18 0 Parijs geheel bew. 16 0.2 Stockholm zwaar bew. 18 0 Wenen onbew. 25 0 Zürich onweer 22 0 Casa Blanca licht bew. 25 0 WINORICHTINQ onder redactie van loes smit In ons land overlijden per dag gemiddeld circa veertig mensen aan de gevolgen van het roken. Dat hoeft dan niet per sé in alle gevallen longkanker te zijn, want rokers blijken extra gevoe lig voor meer ziekten: niet al leen voor verschillende vormen van kanker, maar ook voor bij voorbeeld bronchitis en bronchi- ttsachtige ziekten, diverse hart en vaataandoeningen en bepaal de vormen van hoge bloeddruk. Bovendien genezen allerlei an dere ziekten maagzweren on der andere en ontstekingen aan de twaalfvingerige darm bij een roker maar moeilijk. Met deze weinig opwekkende ge dachten zijn de leerlingen bij het voortgezet onderwijs hun nieuwe schooljaar begonnen. Het staat allemaal in een krant die het Bureau Actie Niet Roken in Amsterdam al die scholen heeft toegestuurd. Het bureau dus van dr. Meinsma, die tot voor kort op uitnodiging alle scholen zelf bezocht, maar dat valt voor één man niet meer te doen. En dus stuurt hij nu de krant als zijn woordvoerder, een krant die uiteraard duidelijk Meinsma-taal bezigt, ter voor lichting van en waarschuwing aan alle opgroeiende kinderen en hun ouders, omdat er zoveel risico's aan roken vastzitten dat je er maar beter helemaal niet aan kunt beginnen. Want wat gebeurt (licht de krant voor)? 'In maar drie se conden gaat door een sigaret je hart sneller kloppen (controleer je pols maar eens), gaat je bloeddruk omhoog en wordt zuur stof in je bloed vervangen door koolmonoxyde, terwijl kanker veroorzakende stoffen aan je li chaam worden afgegeven'. De scholieren krijgen ook te horen dat de luchtverontreiniging geen invloed op de snelle stijging van het aantal gevallen van longkanker heeft (wat andere ziekten en ongemakken door af- valgassen natuurlijk niet hoeft uit te sluiten), maar dat rokers er wel veel meer last van heb ben dan niet-rokers. Hoe dat komt. staat er trouwens ook bij. En verder dat shag dan goed koop mag zijn. maar dat nou net daar erg veel nicotine in zit, dat pijpen en sigaren 'veilig' zijn zolang je niet inhaleert (zou dat met sigaretten niet precies zo liggen?), dat niet alleen in de goedkopere merken sigaretten een tophoeveelheid teer en nico tine zit en dat je nooit te oud bent om het roken af te leren. Enge kleurenplaatjes en grafiek jes met sprekende cijfers com pleteren deze schoolkrant. Maar ondanks de uitvoerige voorlichting twijfelt rookbestrij- der Meinsma blijkbaar nog aan het effect van zijn papieren waarschuwingen, want in dezelf de krant verzucht hij: 'De mens is een vreemd wezen. Of moet ik zeggen dat rokers vreemd reage ren op wetenschappelijk vastge stelde feiten?' Misschien dat de nog niet zo stugge rokers onder de scholieren wat minder vreemd reageren. BOKF-M VKRVW Het kost de gemeente weliswaar zo'n anderhalve ton, maar des ondanks heeft Gorssel besloten liever zoveel geld te betalen dan meteen misschien met een dorp vol daken van golfplaten te zit ten. Het gaat om Gorssels boerderij en, weet 'Gelderland Nu' te ver tellen, waarvan de komende vijf jaar zeker tienduizend vierkante meter aan rieten daken ver nieuwd moet worden. Rietdek- ken is zo duur geworden, dat een boer daarvoor ongeveer vijf envijftig gulden per meter zal moeten neertellen; neemt hij een dak van golfplaten dan komt hem dat op niet meer dan de helft. Om te voorkomen dat alle boeren vanwege de kosten zouden besluiten dan maar lie ver golfplaten te nemen, heeft het gemeentebestuur intussen al met instemming van gedepu teerde staten een subsidiere geling getroffen. Wil een boer geen bezitter van een recreatie- boerderijtje dus zijn dak la ten vernieuwen, dan kan hij vijf entwintig procent van zijn kos ten uit de subsidiepot terug krij gen. met terugwerkende kracht vanaf januari vorig jaar zelfs. In Gorssel, waar ze behoorlijk mi lieubewust lijken, denken ze nu een goeie kans te maken dat de fraaie rieten daken voor het landschap behouden blijven. Want de boerderij bewoners tot zoiets dwingen gaat natuurlijk niet. Wel kunnen ze in Gorssel hopen dat een boer liever de riedekker laat komen, als het hem met subsidie toch niet veel meer kost dan de aanschaf van lelijke golfplaten. En die hoopt lijkt gerechtvaardigd, want aan belangstelling voor de nieuwe regeling ontbreekt het 't ge meentehuis bepaald niet Roken vervuilt jezelf en verder alles, roept dit sigaretdragende mannetje vanaf een affiche van de Actie Niet Roken. Natuurlijk staat het affiche in het klein ook in dr. Meinsma's anti rookkrant voor de scholen. Een Inbraak bij het gemeen schappelijk administratiekantoor in Breda heeft meldt het GAK-blad Open Kaart vrijwel niets opgeleverd. In de meege nomen brandkast (die haalden ze in z'n geheel weg, maar het was dan ook maar een kleintje) hebben de dieven een klein be dragje gevonden en verder wat papieren. Conclusie van het blad: .We mogen toch weer vaststellen dat Je bij het GAK als regel alleen maar datgene krijgt waar je recht op hebt'. Ondanks alle voordelen van een pijp boven een sigaret heeft de zelfde dr. Meinsma toch ook iets tegen pijproken. Hij heeft dat stond een paar dagen geleden in de krant de drie kandidaten voor de titel Nederlands Pijpro ker van het Jaar gevraagd zich maar liever terug te trekken voor de verkiezing. Zo zouden ze een beter voorbeeld voor het volk zijn dan als pijptitelhouder. Als de kandidaten minister Van Doorn, de Groningse wet houder Van den Berg en radio- en t.v.-discjockey Chiel Montag- ne echt zo'n goed voorbeeld voor het volk willen zijn, zouden ze zich eigenlijk nooit meer met een pijp in het openbaar kun nen vertonen. Net zo min trou wens als de winnende pijprokers van de jaren 1972 en 1973, prins Bernhard en mr. dr. C. Berkhou wer. Maar zo ver heeft dr. Meinsma niet willen gaan. De kandidaten-1974 ook niet waar schijnlijk. Voor PvdA-wethouder Max van den Berg bijvoorbeeld ('mijn liefde voor mijn pijp is zelfs ouder dan die voor mijn politieke partij') betekent het attribuut- blijkbaar een kalme ringsmiddel voor alledag: 'Ik bijt ze om de haverklap stuk en raak ze nog kwijt ook', bekent hij in Niemeyers Pijprokers Ma gazine. Is hij van plan zich uit de wedstrijd terug te trekken? 'Als hij zou weigeren mee te doen betekent dat een hoop pu bliciteit', zegt zijn secretaresse. 'Dat vindt hij best leuk, maar hij vindt bet toch te gek om een gelegenheid als deze daarvoor aan te grijpen'. De wethouder, die niet inhaleert en dus vrij veilig rookt, heeft dr. Meinsma een briefje met o.m. deze inhoud geschreven: 'Hoeveel respekt ik ook voor uw streven heb, meen ik dat een folkloristisch rand verschijnsel als deze pijprook- wedstrijd niet de plaats is om thans van mijn kant een publie ke aktie te ondernemen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7