Vlamingen boos over 'Radio Vrij België' r Eant Tien vingers DS'70 bepleit voor de Surinamers toelatings ei! terugkeerregeling Dagrecept Fout declareren geneesmiddelen: f 20.000 boete De Troye als tv-commissaris voorgesteld Brush Out Haitspray font komt als béste uit debus. Paul Brand Chirurg in India Goede beurt lid Door stier gedood Even puzzelen Verlichting van meeste auto's fout TROUW/KWARTET DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1974 Openingsceremonie rond zuil in Baarle-Nassau Van onze radio- en tv-redactie ANTWERPEN Met veel zekerheid kan nu al worden verwacht dat het nieuwe radioprogramma van de VPRO 'Radio Vrij België', dat zaken oppakt die, zoals de samenstellers menen, in België niet genoeg aandacht krijgen door een groot deel van de Belgische pers met argusogen zal worden ge volgd. Tijdens de eerste presentatie giste ren kreeg vooral de Belg Walter Slosse, die samen met VPRO's Pe ter Flik het programma in elkaar zet. een geduchte portie kritiek te verduren van zijn collega's en landgenoten. Vooral de regels in het persbe richt:... aandacht schenken aan feiten en gebeurtenissen in België, die In de Belgische media niet die aandacht krijgen die zij zouden moeten krijgen' en 'kritiek op de wijze waarop de Belgische media bepaalde zaken benaderen of laten liggen', hadden heel wat Belgische persmensen, naast een kleiner kop peltje Nederlandse collega's naar het Antwerpse hotel 'BUlard Palaee' aan de overkant van het station doen komen. Een ongezellige vergaderzaal met houten stoelen een wandschildering in crisisstijl, waarvan een ridder- fcoofd na verbouwing van het pla fond ontbrak en obers in kraakwit- te jasjes was de omgeving voor de verontwaardigde uitlatingen van de" in hun vakeer aangetaste Vlaamse journalisten. Voorbeeld Walter Slosse reageerde na afloop: 'Deze reacties bevestigen wat wij hebben geschreven voor het persbe richt.' Hij werkt al drie jaar mee aan de VPRO-radlo. Als voorbeeld van het nieuwe programma liet hij opnamen horen van eerdere uitzen dingen om te beginnen een klank beeld van de bezetting van het huis van de schrijver Bert Verhoye naar aanleiding van zijn stuk over Verschaeve. Pater Ceril Verschaeve collaboreer de in de oorlog met de Duitsers en wist na de bevrijding naar Oosten rijk te ontsnappen. Na zijn overlij den bracht de Vlaamse militante orde (VMO) zijn lijk terug naar België. Deze VMO en andere natio nalistische groepen nu bedreigden de schrijver Verhoye. Slosse terzijde: 'het heeft ons ver ontrust dat de Belgische pers zo nonchalant deze vreemde toestand, die men in Italië beter kent. over zijn kant heeft laten gaan. Een reactie van een Belgische Journa list: 'Hoeveel VMO-ers zijn er? Misschien vijftig?' Slosse meende, dat het (realisti sche) klankbeeld (in een goed stuk radiowerk-red) nooit in België zo zou kunnen worden uitgezonden. Naar aanleiding van zijn klank beeld over de hoofdpersoon in het PTT-schandaal, reageerde een an dere iournallst: 'Wij zijn weken aan de gang met pagina's lange verhalen en Jullie doen net of dat niet mogelijk is.' LEEUWARDEN Wegens valsheid in geschriften ten nadele van twee ziekenfondsen is de 52-jarige me vrouw D. van D.-van der W. te Höerenveen, echtgenote van een apotheekhoudend arts, door de Lepuwarder rechtbank veroordeeld tot een geldboete van ƒ20.000.- subsidlair één maand gevangenis straf. De eis luidde twee weken geleden, vier maanden gevangenis straf waarvan twee voorwaardelijk en een geldboete van ƒ4.000.- met een proeftijd van drie Jaar. Een onvoorwaardelijke gevangenisstraf zou volgens de overwegingen van de rechtbank In dit geval niet jutst zijn daar de verdachte niet eerder met de strafrechter in aanraking is geweest en volgens de rapporten als psychisch labiel moet worden beschouwd. Ook een voorwaardellj-, ke gevangenisstraf vond de recht bank niet juist. Deze heeft alleen zin als herhaling verwacht kan worden. Dat is hier niet het geval omdat de echtgenoot van de ver dachte geen apotheekhoudend arts meer is. Volgens de tenlastelegging heeft mevrouw Van D. meer en duurdere geneesmiddelen in reke ning gebracht dan In werkelijkheid verstrekt werden. Er moet een be drag van ruim 130.000 gulden te rugbetaald worden. Andere Belgiuche journalisten en programmamakers reageerden daarop, dat vrije meningsuiting in België zeker niet niet altijd mogelijk is. De meeste Belgische kranten zijn partijgebonden. Zijn er bij voorbeeld financiële tekorten dan vult de partij aan. De binding met de partij ls te groot. Censuur De programmamaker voor het Bel gisch Humanistisch Verbond ont hulde na afloop van de bijeenkomst dat vier van zijn programma's —in BRT-tlJd werden weggecensu- reerd. HIJ moet altijd eerst de tekst laten lezen aan de BRT. Als ander voorbeeld noemde hij de boycot door de BRT van Yvan Heylens. wiens 'Wilde boeren dochter' via radio Noordzee en later via de Hil- versumse radio omhoog kwam om dat zijn Vlaams voor de BRT te onbeschaafd was. Tenslotte wees "een socialistisch partijlid en tevens directielid van de BRT veertien da gen geleden een programma af, waarin een vrouw met zeven' pleeg kinderen onthulde dat ze geen fi nanciële steun kreeg. 'Radio vrij België' wordt op 4 okto ber op de markt van Baarle-Nassau tijdens een happening rond de ste nen zuil op de markt. De zuil gaat omroepzull heten. De plaatselijk fanfare speelt en steramen zijn te beluisteren van Yvan Heylen. en dokter Herman le Conté, buiten beentje tussen de Belgische genees heren. Iedere vrijdagavond om half acht op Hilversum 2 wordt het pro gramma uitgezonden. In het VPRO- programma op maandagavond op Hilversum 3 zijn items te horen. Tenslotte nog de mededeling dat aandacht wordt besteed aan velen van de zestigduizend Belgische ca- fé's en hun gasten, die naar goes ting hun zegje ln het kader van de programma's kunnen doen en de prijs, het atomiumpje (schaalmo delletje van het Atomlum uit 1958), wordt toegekend aan de 'uitspraak van de week' die meestal wel van een politicus afkomstig zal zijn. HILVERSUM VAR A's omroepse- cretaris Jan de Troye is officieel voorgedragen als kandidaat voor het programmacommissariaat voor televisie van de NOS. Het gerucht van een benoeming van De Troye als opvolger van mr. C. H. Steketee hing al maanden in de lucht. Het voltallige NOS-bestuur heeft hem aangewezen. Van de houding van de NOS-tv-medewerkers, de tv- staf, hoofden van dienst en de on dernemingsraad hangt het af of De Troye de functie aanvaardt. Er moet eerst een overeenkomst tus sen beide partijen tot stand komen. De verhouding ligt overigens niet zo eenvoudig omdat De Troye in het verleden nogal eens door NOS- programmamakers is aangevallen wegens zijn kritiek op NOS-pro- gramma's waarvan hij vond dat de NOS teveel op het terrein van de omroepen kwam. (ADVERTENTIE) Waarom zou u l^szrj teveel betalen? DS '70 wil een samenhangend plan met een toelatingsregeling gekop peld aan een terugkeerregeling, een eigen nationaliteit voor alle Surl- namers. financiering, door Neder land van sociale regelingen in Su riname en verbetering van de ont wikkelingshulp 'Dit plan zal in Nederland per jaar een besparing geven van circa 400 miljoen gulden. Van de kosten voor opvang en begeleiding, die eerder op 500 miljoen gulden jaarlijks zijn geschat, zal namelijk een deel voorlopig nodig blijven," aldus het rapport. Voorwaarde volgens het rapport eerder, dat de aanstaande onafhan kelijkheid en Suriname wordt er kend en dat Nederland; ook bereid is de eigen identiteit, de eigen na tionaliteit en de eigen toekomst van het voormalige fijksdeel te er kennen en 'op te houden een zuig- pomp te zijn naar Amsterdam of 81 Nu ging men met zevenmijlslaarzen vooruit. Bij een nauwkeurig onder zoek bleek dat 81 pet. van de pa tiënten die naar Karigiri kwamen ooit het een of ander aan hun ogen hadden gehad. Sommigen konden, als Murugan. door een vroegtijdig onderzoek voor blindheid worden behoed. Paramedische assistenten die de dorpen in de omgeving be zochten werden erin getraind de eerste tekenen van gevaar op dit terrein te rapporteren en te her kennen. hoe gering ook. En ontsla gen patiënten werd op het hart gedrukt dat zij zich geregeld mel den zouden voor na-controle. Het vergde haast tien Jaar, voordat Margaret zover was dat zij met haar medewerkers de ondervinding had opgedaan die nodig was om alle verschillende vormen van oog aandoeningen te leren kennen, om te weten wanneer moest wor den ingegrepen, om het wankel evenwicht in stand te kunnen hou den tussen de behandeling van de lepra en de reacties daarop van de ogen. Ofschoon minder sensationeel dan bepaalde facetten van het revoluti onaire werk van Paul preventie doet nu eenmaal niet zo dramatisch aan als genezing was haar moe dige pionierswerk van het grootste belang voor duizenden patiënten Dorothy Clarke Wilson over de "hele wereld. Dankzij de onvermoeibare inspanningen van dokter Margaret Brand en haar col lega's konden zij zeggen: 'Ik was blind en kan nu zien!' Die zomer van 1954 was de laatste waarin de familie Brand in Karigiri haar vakantie doorbracht. Na de ontdekking van de afvalput ter plaatse was hun belangstelling voor die plek enigzins bekoeld. En afge zien daarvan: zij wilden het vol gend jaar naar Ootacamund. waar Christopher naar school zou gaan. Daar waren de woonomstandighe den echter al even ontmoedigend. 'Wij hebben besloten het volgend jaar te gaan kamperen', vertelde Paul aan Erie Stanes. administra teur van een grote theeplantage. 'Nederland geen immigratieland' Van een verslaggever DEN HAAG DS '70 wil per 1 januari 1975 een toelatingsregeling plus terugkeerregeling voor Surinamers. Dit zijn twee onderdelen van een plan dat de Tweede-Kamerfractie van DS '70 onder de titel 'Nederland mag geen immigratieland worden', heeft gepresen teerd. Met een extra uitzending om 7 uur heeft 'Hier en Nu' gisteravond op uitstekende wijze de verslaggeving rondom het gijzelingsdrama afge rond. Jan Zindel maakte als radio reporter voor de televisiecamera's een goede beurt. In zijn gesprek met minister Van der Stoel reikte hij zeer beknopt de vragen aan. waarop hij kernachtige antwoorden kreeg. Geïnterviewd door Wim Jansen formuleerde professor I. A. Diepenhorst enige interessante ge dachten over de affaire met de terroristen. Maar het meest zal de kijker zijn geboeid door de confrontatie met één van de gegijzelden, de heer Groskamp uit Den Haag. Het was hem wel aan te zien. dat hij hoege naamd niet had geslapen en onder grote spanning zijn 'honderd uren' had beleefd. Merkbaar was echter ook een ongebroken geestkracht en een verbazingwekkend vermogen om zo kort na het gebeuren allerlei zaken al te kunnen relativeren. De Haagse gijzeling heeft bepaalde verantwoordelijke personen mis schien ook iets geleerd omtrent reacties van oosterlingen. Veel Nederlanders kwamen reeds tijdens de oorlog tot de ontdekking, dat Japanners zeer bang zijn voor ernstige ziekten en voor psycho tische toestanden. Het woord 'lunatic' (krankzinnige) was vol doende om ze op een afstand te houden van mensen die zij anders misschien hadden afgevoerd De terroristen in Den Haag reageerden precies zo, toen de twee meisjes overstuur raakten. Zij werden vrij gelaten. En die zieken lieten zij achter. De mens is een wonderlijk wezen. Dinsdag zaten we met miljoenen, bij tv of radio geslingerd tussen hoop en vrees, te kijken en te luiste ren naar de ontknoping van het gijzelingsdrama. Vierentwintig uur later waren diezelfde miljoenen aan de buis gebakken om te gniffelen, wanneer in Leiden een folkloristisch uitgedoste figuur van de sokken ging. Nu werdén metterdaad hele volksstammen met brood en spelen bezig gehouden, in de finale van Spel zonder Grenzen. Het diende ter meerdere glorie van de oude Sleutelstad, waar voor de vierhonderdste keer de verlossing van het Spaanse juk wordt gevierd. Alle spelletjes stonden in dat teken. Heel Europa heeft er details van kunnen zien, dankzij de decor- specialisten van de NOS, die juweel tjes van oude vestingwerken wisten na te bouwen. Een aardige lokker voor de feestvierende stad is ongetwijfeld ook Hans van Oosteroms film 'Sallcht Leyden, een Sleutelstad ln Holland'. Een levendige en vaak verrassende combinatie van beelden uit verleden en heden. Er is een schat aan historische prenten in verwerkt, die menige liefhebber van oud stedenschoon ertoe zal brengen, het allemaal eens met eigen ogen te gaan zien. Wel. zij kunnen veel van hun gading vinden in het Gemeentearchief van Leiden, in de Universiteits bibliotheek en ln het rijke Prentenkabinet. Dubbel interessant is het daarna, te ontdekken dat in de stad zelf nog veel herkenbaar is van wat op de oude platen is uitgebeeld. TON HYDRA i naar 'spreidingskampen' hier te lande.' Franctieleider W. Drees jr: 'De toe komst van het Nederlandse volk ligt goeddeels in onze steden, die bewoonbaar moeten worden en om- ringd dienen te blijven door open ruimtes. De toekomst van het Suri naamse volk ligt in zijn prachtige vruchtbare land in Zuid-Amerika. Daarvoor moet de Nederlandse staat alle kansen helpen scheppen.' Volgens DS'70 is er een aantal Su rinamers dat in Nederland studeert en zijn er velen die werken. Er is echter ook een aantal, aldus DS'70, 'dat van de algemene bijstandswet trekt.' 'Men kan steller, dat het hier een oneigenlijk gebruik van de bij- standswet betreft." (Van een onei genlijk gebruik van de Bijstandswet is sprake als een Nederlander zijn werk elders cpgeeft en dan naar Nederland reist om bij B. en W. bijstand aan te vragen). 129. 'De oude antiquair, die mij te woord stond, liet zich over de ets tamelijk misprijzend uit', vervolgde Rudolf von Ziebelbeiss zu Heisser- wursten. 'Hij zei. dat de ets goed koop was. omdat de afdruk niet zo best was en omdat het een volko men onbekend kasteeltje betrof van een of andere onbelangrijke adellijke familie ergens in de buurt van de Balkan....' - De B.... Bal kan?brieste de oude Egoneel woest. 'Onbelangrijke adellijke fa milie? Rudolf. 'Ik riep de uitge droogde winkelier in oudheden op krachtige wijze ter verantwoording. Ik schudde hem hevig heen en weer en sprak hepi bars toe. Ik wreef hem goed onder de neus, dat ik zelf FERDINAND een nazaat was van de familie von Zwiebelbeiss zu Heisserwursten. Ook zei ik, dat wij niet zomaar een onbelangrijke familie waren, maar dat wij van zéér oude adel waren, dat wij in hoog aanzien stonden en dat men ons grote achting toe droeg'. - 'Goed zo!' riep Egoneel uit. 'Toen kroop die suffe winkelier zeker wel in zijn schulp, wat?' - 'En of-ie in zijn schulp kroop', verzekerde Rudolf. 'Hij bood me wel duizend keer zijn verontschul digingen aan en zei toen, dat-ie me een groot geheim wilde verklappen. Hij vertelde, dat hij voor de aar digheid de oude ets eens uit de lijst had gehaald. Verborgen achter het karton had hij toen een oud stuk perkament gevonden. Hij haalde het te voorschijn en las de volgen de woorden voor: Verborgen achtei de derde van die roemrijke gei slacht. Alomond de Eerste zu Heis serwursten. goudschat van om deze te de troepen van nietsontziende wijze in de vredige- 'Daar be- ijj grijp ik geen klap van', zei Egoneel - 'Ik ook niet', mompelde de smid 'Wat een volkomen onbegrijpelijke boodschap'. - 'Het zal wel een soort geheimschrift zijn', vervolgde Ru 1 dolf. 'Ik ga dat eens fijn oplossen want nu heb ik daar weer tijd voor Wacht maar, ik zal de ets en he perkament eens voor jullie haler want ik heb ze natuurlijk ge kocht raak !e*tee ■liizei Radio vandaag HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een plaatje. (8.00 Nws: 8 11-8.21 Radiojournaal.) 8.50 Morgen wijd. 9.00 Toppers van toen. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) V.d. kleuters. 10.10 (S-M) Arbeidsvitaminen. (1100 Nws; 11.03-11.05 Radiojournaal.) 11.30 (S) Rondom Twaalf. 11.55 Beursber. 12.30 (S) Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radio- Journaal. 13.21 (S) Schwetzlnger Fest- spiele 1974. 14.00 (S) Romant. operamuz. 15.00 S) Aspecten. 16.00 Nws. 16.03 Radio journaal. 16.05 (S) Jumbo-Set: muz. en inf. 17.00 (S) Mobiel. 17.55 Med. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.20 PP: Ultz. A.R.P. IKOR: 18.30 Kleur. NCRV: 19.00 (S) Leger des Hellskwart. 19.15 Kerk vandaag. 19.35 (S) Veel gevr. gewijde muz. 20.00 (8) Zomaar zomers. 'Wij hebben genoeg van al die toe standen met de vakantiehuizen'. Hij grinnikte. 'En van al die colle ga's van de zending in de buurt ook. We willen de vrije natuur In'. De heer Stanes kon dat begrijpen. Als ze wilden kamperen, stelde hij voor. konden zij gebruik maken van een grote bungalow, die door de plantagebeheerders niet langer werd gebruikt omdat de hoge lig ging maakte dat de thee er bevroor. Ze behoefden er niets voor te beta len. En als ze de vrije natuur in wilden, dan was dit wat zij zochten. Voor alle zekerheid ging Paul er voor het zomer was een kijkje ne men. Zijn beschrijving liep over van superlatieven. De bungalow droeg aanvankelijk de naam Kora- Rijstpudding 50 gr. rijst 2 eieren 100 gr. suiker 80 gr. bruine basterd 2 tlieel. kaneel V2 theel. gemalen komijn 1 theel. gemberpoeder Vi theel. nootmuskaat 4 theel. kruidnagel L. melk. Kook van de rijst, de melk en alle specerijen een dikke brij. Roer de basterdsuiker door de 2 eidooiers en schep dit mengsel voorzichtig door de rijstebrij. Doe de brij dan in een goed ingevette vuurvaste schaal. Klop de eiwitten stijf met een snufje zout en de suiker. Schep het schuim over de rijstebrij, en zet de schaal onder de grill of bovenin een hete oven. zodat er een bruin korstje op komt Menulip: kop bouillon, andijvie al la crème, aardappelen, sausijsjes. rijstpudding. kunda, maar de planters hadden hem omgedoopt in 'Hemel'. En geen wonder! Daar was alles wat een mens op aarde maar kon ver langen. Alle waterlopen in de om geving waren afgedamd, zodat grote stuwmeren waren gevormd, in de hoop dat zo een gelijkmatiger tem peratuur zou ontstaan en men de nachtvorst wat was tegengegaan. Er waren grote stukken grond met dik gras. en sholas. bosjes, die een schuilplaats vormden voor tijgers en panters. Het was een van de vorige bewoners van de bungalow overkomen dat een panter bijna een hond uit het venster had ge sleurd. Een dag of wat later had een andere panter even buiten de keuken de hond aangevallen, en het beest was alleen op de loop gegaan doordat hij geschrokken was van de geluiden uit het huls. waar de kok met de koekepan op de muur had geslagen. Deze verhalen konden hun enthou siasme alléén maar vergroten. Mar garet mogelijk uitgezonderd, maar de beslissing werd nog even uitge steld. Toen arriveerde er op een ochtend een telegram met het be richt dat ln Ooty een huis beschik baar was op een plek die Missio nary Hill heette. In het telegram stond echter: Missionary Hell. (Wordt vervolgd) 21.55 (S) Kerkorgelconc. 22.20 Avondover- denk. 22.30 Nws. 22.40 (S) Hier en nu. 22.55 Kommunes eh kommunitelten. 23.05 (S) Radlophilh. ork.: klass. ballet- muz. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Levende Woord. 7 08 (S) Preludium. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 Aangestipt. 8.00 (S) Te Deum Laudamus. 8,24 Op de man af. 8 30 Nws. 8.36 Gymn. v.d. huisvr. 8.45 <S) Podium v.d. vrouw. 9.00 (S) Onder de hoogtezon. 10.00 (S) Klass. ork.muz. 1030 Nws. 10.33 (Si Werken van Italiaanse componisten. 11.30 Hier en nu extra 11 55 Med. 12.00 Zingen met Cecilia. 12.15 (S) Meisjeskoor met planobegel. 12 26 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 1241 (S) Hier en nu. 12.53 (S) HPrv. middagpauzed8t. 13.13 (S) Draaischijf. 15 00 (S) Pianorecital, klass. muz. 15.30 Nws. 15.33 (SKlass. kamermuz. 16.00 Uur natuur. (16.30 (S) Hier en nu.) 17.00 Klnderprogr. 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. NCRV: 18 00 Tijd vrij voor muz. In vrije tijd. 18.30 Nws. 18.41 Wereldpanora ma. 18.53 Zojuist verschenen. AVRO: 20 00 NOS. AVRO. 20.05 Radiojournaal.' 20 10 (S) Wiener Festwochen (III). 21.30 (Si Alert! 22 05 (S) Foe Moe. 22 35 Zes hoog houdt de lirt weer tegen. 22 55 Cabaret-Profiel. 23.20 (S) Essay. 23 50 Radiojournaal. 23.55-24 00 Nws. HILVERSUM III TROS: 7.02 Drie op Je boterham: Vaak- 's ochtends met verkeersinf. KRO: 903 Pep op drie. 11.03 (S> Drie draalt op verz. 12.03 (S) Van twaalf tot twee: KROs pauzeprogr. met 13.03 Raden maar. 14.03 Pop-kontakt: Theo Stokkink show. NOS: 16.03 Hltmeesters: Daverende dertig op Drie. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. TROS: 19 02 (S) Drie loopt achter. 20.20 (S) Poster. 21.02 (S) Sesjun. 22.02 <S> Hugo van Gelderen Show met o a. Nederlandsr talige Top Tien. 23 02 (S) TROS-Sport- Tljd. 0.02 Aktua. 0.10 (S) Jazz-Slr. 1.02 Nachtwacht. NOS: 5.02 Satésaus show EO: 6.02-7.00 Matlnata. Een handdruk tussen geloof en wetenschap, zo noemt de EO een eigen programma over het Moody Institute of Science. Ned. 1/20.21 Na lang niet op de buis le zijn geweest, is Ton Lutz weer eens in actie te zien. Hij speelt de hoofdrol in het ongrijpbare spel Martha van Wim Schippers. IJf Blokker, alias Barend Servet, doet ook mee. Ned. 2/21.05 De EO kondigt een opzienbaren de conclusie aan van dr. Sweelinck omtrent het verdwijnen van we reldbeschavingen (20.35). Daarna volgt de actualiteitenrubriek Nader Bekeken. met commentaar op troonrede en miljoenennota, de be volkingsconferentie le Boekarest en de problemen van landbouw en middenstand. Ned. 1/21.05 In hun film Het zijn maar die ren, laten Maurice Nysten en Jo Erkens zien, dat de manier waarop in de natuur bet evenwicht wordt bewaard, op de mens vaak een wre de indruk maakt. Ned. 2/20.20 De VPRO herhaalt Johan van der Keukens film Het Witte Kas teel. Ned. 1/22.00 Aan een sterrenparade in Saarbrücken werken o.a. mee Udo Jürgens, Mireille Matbieu, Roberto Blanco. Elfi Graf en liet koor en orkest van James Last. Duitsl. 2/19.30 Liefhebbers van cabaret worden getipt voor Wim Ibo's rubriek Pro fiel, waarin Fons Jansen aan bod komt. Hilv. 2/22.55 De NCRV vervolgt de uitzending van Tsjaikowski's Zwanenmeer. Het R.F.O. speelt o.l.v. Anatoli Fisloula- ri de derde acte. Hilv. 1/23.05 NEDERLAND I NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal EO 19.05 Koffiebar 19.30 Vergane glorie NOS 20.00 Journaal EO 20.21 Handdruk tussen geloof en wetenschap 20.35 Lege stad 21.05 Nader Bekeken 21.45 Met woorden en muziek VPRO 22.00 Drieluik Noord-Zuid NOS 23.20 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal KRO 19.05 Jongen en het paard NOS 20.00 Journaal KRO 20.20 Zijn maar dieren 21.05 Martha NOS 22.05 Den Haag vandaag 22.20 Journaal kge ord len ib tike Van een verslaggever SCHIPLUIDEN De 57-jari landbouwer A. van der Kooy is Schiplulden door een stier aangim vallen en gedood. De man was na het weiland gegaan om de sti voer te brengen. Het beest stoiftor vastgebonden, maar er waren z veel knopen in het touw gekomi len dat de bewegingsvrijheid van h ft dier te klein was geworden om ien voederbak te bereiken. Men ve sen moedt dat de heer Van der Ko heeft geprobeerd de stier te helpejoi waarna hij werd aangevallen, Horizontaal 1. neerslachtig 2. plaats ln Gelder land-behoeftig -tijdrekening 3. een 2 3 4 5 6 7 8 9 der Jaargetijden- keukengerei 4. gekheid-spinneweb-welaan 5. spoe- dig-droogoven-melsjesnaam 6. boom-keurg-peulvrucht 7. land- bouwwerktuig-dichter-deel van de bijbel 8. melkklier-dwaling 9. maangodin-familielid Verticaal 1.- welluldend 2. denkbeeld-spelleiding 3. vreemde munt-stof-troefkaart 4. Z. Amer. thee-groot meer in Fin land 5. vreemde munt-buitenha- ven-boom 6. mier (gew.)-droogoven (Z.N.) - eer 7. gekneed meel-voor- zetsel-radio omroep (afk). 8. bloem-geurigheld 9. hoffelljk-baan voor balspel. Oplossing van gisteren Hor. 1. liter. 4. krent. 8. e.K. 10. ar. 12. mol. 15. steno. 17. armee, 19. tol, 20. ren, 22. alk, 23. striP. 24. eek. 26. iet, 27. age, 29. snede. 30. anker. 31. rol. 33. er, 37. de, 38. roman. 39. staar. Vert. 1. leest, 2. ik. 3. es, 5. ra, 6. na, 7. treek, 9. do, 11 nel, 12. mortier, 13. lanital, 14. oma. 16. toren, 18. eloge, 21. ere, 24. ester, 25. keg, 27. aks, 28. erker, 32. os, 34. R.O. 35. ka, 36. st. 37. da. ien fing Van- een verslaggever DEN HAAG Bij negen van elj tien auto's mankeert iets aan ral verlichting. Dat blijkt uit de ve !tV( lichtingsactie van de ANWB in !|en seizoen 1973/1974. Bij 49 proce k van de wagens staan de lampen hoog gericht en bij 36 procent wi den mankementen aan de verlicfoj_ ting geconstateerd. Deze cijfi sen verschillen maar weinig van I ure totale beeld van de laatste ti a: jaar. Met ancjere woorden: jaar it jaar uit rijden verreweg de meei x auto's met een verlichting die str genomen niet aan de voorschrift en. voldoet. De ANWB noemt verkeer :eg. afstelling van de lampen één v en. de oorzaken van de meer d at 50.000 aanrijdingen die elk herfj. en winterseizoen bij slecht gebeuren. d f ens he O :tri< en

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6