jachwekkend gebeuren in Kuip Prijsschieten voor PSV tegen amateurs Ards Toch wel handig zo'n brommer! Celtic nog juist gered van verlies tegen Olympiakos imsterdam: leer moeite an gedacht Deen Tom Hansen houdt medaille Dé Stoop zet verslaggever uit stadion Karpov wint tweede partij Overwinning NAC SPORT T12/K15 yenoord ontziet Noordierse tegenstander nog enigzins: 7-0 n onze speciale verslaggever ITTERDAM Feyenoord, na drie seizoenen weer terug in het rnooi om de Europa Cup voor landskampioenen, heeft zich zeker geplaatst voor de volgende ronde. Coloraine, de kampioen van ord-Ierland dat zijn spelers slechts een vergoeding van enkele iden uitkeert, hoeft zich over dertien dagen geen enkele illusie maken dat het de 7-0 van de Rotterdammers kan overtreffen, t was gisteravond soms bij het lachwekkende af wat de Noord en presteerden. Het eenzijdige schouwspel had de Rotterdammers, als ze zich nog slagvaardiger hadden gemanifes teerd, minstens een triomf met dubbele cijfers moeten opleveren, maar de Nederlandse titelhouder toonde zich vooral ln de tweede helft de lankmoedigheid zelve. Het leek wel of de Feyenoorders op dracht hadden gekregen hun on derbetaalde amateuristische tegen stander te ontzien. Het was soms vermakelijk te zien hoe beurtelings Schoenmaker, Van Hanegem, Olsen, Kreuz en de Jong de reeks van unieke mogelijkheden achter zich lieten liggen. Kreuz kan in elk ge val nog aanvoeren, dat hij in deze confrontatie, die nauwelijks serieus genomen behoefde te worden, nog drie doelpunten van allure op zijn naam bracht. De overige treffers kwamen voor rekening van Van Hanegem (twee maal) Ressel en Schoenmaker. Door een grillige speling van het lot spelen in de openingsronden van de drie Europa Cup-toernooien soms de reuzen tegen de dwergen. Tot de eerste categorie behoort on miskenbaar Feyenoord, dat gister avond het nietige Ierse Coleraine als eerste opponent had getroffen. Geen tegenstanders die de Feyen oorders vooraf bij wijze van spreken bol deed staan van aspiraties. Trai ner Wiel Coerver had het zelfs niet nodig geoordeeld een spionage- vlucht naar het Verenigd Konink rijk te ondernemen. Bovendien werd in het Feyenoord- kamp nogal lakoniek gedaan over de afwezigheid van Kristensen (ge schorst) en Mladen Ramljak (ge blesseerd). Jan Everse fungeerde nu als voorstopper, Schneider als libero en Wim Jansen als rechts achter. De vuurlinie bestond uit Schoenmaker, Kreuz en Ressel. Overeenkomstig alle optimistische verwachtingen kon Feyenoord dank zij het povere spel van de Noordie ren onmiddellijk een furieus offen sief inzetten dat vooralsnog echter niet de bekroning van een flonke rend wapenfeit kreeg. Feyenoord vertoefde weliswaar voortdurend op de helft van Coleraine, maar verder dan wat onnauwkeurig gericht vuurwerk van Olsen, Kreuz en Van Hanegem reikten de Rotterdam mers niet. De voortdurende opeenhoping van spelers in het strafschopgebied van de Noordieren droeg bepaald ook tegen Hibernians i onze speciale verslaggever STERDAM FC Amster- ii heeft ondervonden, dat het t zo makkelijk is op papier zwakke tegenstanders zo- ar onder de voet te lopen. ewel de score van 5-0 geen en muisspel deed vermoe- i, was het eerste duel in de ste ronde van het UEFA Cup- mooi tussen Amsterdam en lernians Malta een scherts- toning. Hibernians was zo ik, dat het nauwelijks aan enspel toekwam. FC Amster- echter deed nauwelijks eite hiervan adekwaat te pro- ren. Het is natuurlijk altijd eilijk op te tornen tegen een (lediging die bijna constant tien mensen bestaat, maar veldspel van Amsterdam zo onverzorgd, dat er geen acht was op een hogere re. ral in de eerste helft had Am- dam de grootste moeite door de oten verdediging van Hibernians omen. Met traag breedtespel, dat snel de irritatie van het publiek ekte, bereikte Amsterdam niets !n de op één lijn spelende defen- van Hibernians. Na de snelle van Husers (5e minuut, na een van Nico Jansen tegen de paal) men er reeksen kansen, maar er uiterst slordig mee omgespron- Tjeerd Koopman raakte één de lat en binnen een kwartier _n Vissers. Jansen en Jan isz fraaie mogelijkheden om de op te voeren. ia een kwartier liet Hibernians- ler Calleja een wisselspeler (Ca- lera) warmlopen, die na zeven minuten Bugeha verving, maakte allemaal weinig uit. Jongbloed kreeg pas na twintig uten het eerste werk en moest rust nog slechts één maal delend optreden. Maar het wicht van Amsterdam haalde uit. Te veel solo-acties, te breedtewerk en vooral een inisch gebrek aan produktivi- al deze zaken hielden de score de rust beperkt tot 10. reen bij Amsterdam, wilde zo g zijn doelpuntje maken, dat chaos voor het dóel van de tte doelman Mizzi alleen maar werd. Alleen Jan Fransz, tdurend in de spits te vinden, 1 soms iets constructiefs met de Klaas Kater (voor het eerst in jasisopstelling), Jansen, Van der kt en Husers misten de agressi- lt om het redelijk opbouwende k af te maken. opleving in het begin van de ede helft gaf Amsterdam in ie- geval de gelegenheid de marge ;e vergroten dat het kwaliteits- ichil ook in cijfers werd uitge- kt. Al in de. eerste minuut was weer Theo Husers die de totale lijstering bij de Maltezer defen- na een hoekschop van Chris ker uitbuitte (20) en een mi- later scoorde eindelijk Nico sen, zij het dan via een verde- van Hibernians. Diezelfde sen miste na een kwartier bijna de doellijn staande en was vijf uten later net de laat om een tterend door-kop-balletje van Fransz in het doel te schuiven, delijk, na 23 minuten werd de van het publiek verhoord, liner Pim van der Meent herstel de afgelopen zondag zo succes- e tandem Heini Otto-Nico Jan- De falende Gerard van do Lem st naar de kant. Otto, sinds ige week fullprof bij Amsterdam, on met op de doellijn staande kans te missen. Zo nonchalant Amsterdam in het missen van isen en zo nonchalant was ook defensie dat Hibernians zowaar paar keer over de middenlijn komen. De ploeg uit Malta We echter te pover om er enig dement uil te halen. duurde tot de 37ste minuut voor sterdam het slechte spel van tvóór even deed vergeten. Toen eindelijk een solo van Chris ker succes. Tjeerd Koopman dde de voorzet hard af: 40. minuten voor tijd kopte Heini nog een keer op de lat, maar vijfduizendkopplge publiek kon al nauwelijks meer waarderen, leefde slechts op, toen Otto een uut later wel doeltreffend een ie pass uit het achterland ver- de. Zowaar kreeg Hibernians twee hoekschoppen in de aller- ste minuut, toen Rob Bianchi als beginneling uitgleed en Jong- d de eerste hoekschop achter de liet vallen. AMSTERIMM-IIIBERNIANS 5-0 (1-0). •Users i-o, 46: Husers 2-0, 48: Jansen ■II: Koopman 4-0, 89: Otto 5-0. JAN DEE Het eerste doelpunt van Feyenoord in beeld. Lex Schoenmaker haalt uit en doelman Crossan valt tevergeefs. niet bij tot het vinden van een opening. Illustratief voor de krachtsverhouding was het feit dat doelman Truijtel pas na een kwar tier in actie behoefde te komen om een terugspeelbal van Harry Vos in de armen te drukken. Maar precies halverwege de eerste episode be zweek dan eindelijk voor de eerste maal het Noordierse bolwerk. Het was Lex Schoenmaker ja wie anders die een voortreffelij ke actie van Peter Ressel afsloot met een flitsend schot dat langs een kluwen van spelers achter doelman Crossan raasde: 10. De ban was gebroken. Coleraine leek rijp voor een totale afslachting. De geweldige blunder van de defensie van de Noordieren bracht Willy Kreuz die voor de eerste maal in zijn carrière een Europa Cup-wed strijd speelde in schitterende score positie. Kreuz, die langzaam maar zeker iets van zijn oude vorm heeft hervonden, mikte loepzuiver raak: 2—0. Dat die bescheiden score voor de Ieren voorlopig kon worden gecon solideerd was louter toe te schrij ven aan de doortastende arbeid van doelman Crossan, die herhaaldelijk met subliem stuntwerk Feyénoord scoringsdriften in toom hield. Maar Tien treffers tegen makkelijke prooi Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN Het kan na tuurlijk niet anders in de eerste ronde van de diverse Europa Cup-toernooien. Er zijn ploegen van kwaliteit die loten tegen teams die nauwelijks zouden op vallen in de Nederlandse eerste divisie. Dat is dit jaar in Neder land nogal duidelijk geworden. Feyenoord had een makkelijke tegenstander, FC Amsterdam kon zonder moeite vijf maal scoren en PSV had het wel heel erg gemakkelijk tegen Ards Lin- field dat met 10-0 van het veld werd geveegd. PSV was inderdaad klassen sterker dan de dapper vechtende Ieren. Voor PSV was het dan ook nauwe lijks van belang dat René van de Kerkhof langs de kant moest blij ven omdat hij nog een oude schor sing diende uit te zitten. PSV zou zelfs met een fantasie-opstelling nog gewonnen hebben van Ards. De keren dat de dappere Noordieren voor het doel van Jan van Beveren verschenen zijn op de vingers van een hand te tellen. 'Het leek wel een amateurploegje. je leert er niets van tegen dit soort tegenstanders', zei René van de Kerkhof na afloop. Dat was vanaf de eerste minuut volkomen duide lijk. PSV kon pressievoetbal spelen, Ards moest alleen wanhopig probe ren de gaten die er vielen te dich ten. Dat ging precies zes minuten lang goed. Toen was het voor de eerste keer raak. Willy van der Kuylen passeerde de kleine doel man van Ards: 10. Daarna werd de score zonder moei te tot een 50 ruststand opgevoerd. Duidelijk bleek dat Ards Linfield in het geheel geen verweer had tegen het gevaar dat Ralf Edström voort durend betekende. Edström werd voor het doel regelmatig goed aan gespeeld en kon zo de basis leggen voor een aantal treffers. Achtereen volgens scoorden in die eerste helft verder Lubse, Kemper, Deijkers en weer Lubse. PSV bleek na rust niet van zins om ook maar een moment gas terug te nemen. Vandaar ook dat de toe schouwers al snel rekening gingen houden met een score in de dubbe le cijfers. De top van deze eerste wedstrijdenreeks (de elfdoelpunten van Liverpool) konden de Elndho- venaren echter niet halen. Het werd uiteindelijk een doelpunt tien minuten voor de onderbreking, moest de kleine pittige doelman toch zwichten voor een kopbal van Wim van Hanegem. De treffer waarin Ressel opnieuw een belang rijk aandeel had. Terwijl het onervaren Coleraine zwoegde en ploeterde om de supe rieur spelende Rotterdammers de bal te ontfutselen bleek Feyenoord aan te sturen op een grotere marge in het scoreverloop. Een heldhafti ge poging van De Jong liep echter uit op een schot dat hoog in de tribunes belandde. Dat gebeurde ook kort na rust, dit keer uit een afgemeten passje van Ressel. De dadendrang van de Rot terdammers was nu niet meer in te tomen. Regelmatig, tot groot ver maak van de 20.000 toeschouwers ijlde Feyenoord de af weerzone van zijn tegenstanders binnen. Jackson, Curdy, Nutt en Campbel wisten soms niet waar ze het zoeken moesten. Maar nonchalance van Feyenoords zijde behoedde Coleraine voor een martelende afgang. Totdat Wim van Hanegem persoon lijk zich met de zaak ging bemoei en. Een op maat gesneden voorzet van de opkomende Harry Vos werd door de kromme magistraal met het hoofd in de uiterste hoek gedepo neerd: 40. Een ogenstrelend mo ment in dit eentonige duel waarin de Feyenoorders volop de kans werd geboden hun individuele klas se te etaleren. Opvallend was voor al het spel van de gretig opereren de Deen Olsen die altijd aanspeel baar bleek en zich kennelijk in korte tijd volledig heeft aangepast. Het werd 50 voor Feyenoord vla Willy Kreuz die dankbaar zijn voet schoof tegen de splijtende pass van Theo de Jong, terwijl Ressel en opnieuw Kreuz voor 6—0 en 70 zorgden. FEYENOORD-COLF.IlAINE 7-0 (3-0) —22: Schoenmaker 1-0, 28: Kreuz 2-0, 36: Van Hanegem 3-0, 55: Van Hanegem 4-0, 82: Kreuz 5-0, 84: Ressel 6-0, 86: Kreuz 7-0. Toeschouwers: 20.000. FEYENOORD: T reytel; Jansen, Everse, Schneider, Vos: Olsen. De Jong. Van Ha- nem;1 Schoenmaker, Kreuz, Ressel. COLERAINE: Crossan McNutt, Jackson, Campbell. McCurdy; Murray, Jennings, Simpson; Cochrane, Dickson, Hutton (Guy). RICHARD MATTHIJSSE ROME De Deen Tom Hansen die tijdens de Europese atletiekkampi- oenschappen in Rome een zilveren medaille behaalde op de 1500 meter zal deze medaille zeker mogen be houden. Daar was nogal wat twijfel over ontstaan toen in de Duitse pers berichten circuleerden dat Hansen betrapt zou zijn op het gebruik van stimulerende middelen. Hansen heeft die berichten altijd tegen gesproken omdat hij hele maal niet gecontroleerd is ln Rome. Nu heeft ook de Europese Atletiek Unie bij monde van secretaris Pier re Dasriaux, laten weten dat Han sen beslist niet betrapt is op het gebruik van stimulerende middelen. Er zijn ln Rome wel een onbekend aantal atleten betrapt tijdens de controle. Grieken raken speler e n voorsprong kwijt GLASGOW Een doelpunt van Paul Wilson, tien minuten voor het einde gescoord, heeft Celtic gisteravond tegen Olympiakos van een verrassende nederlaag gered. De Griekse kampioenen leidden op dat ogenblik door een doelpunt van Viera kort voor de rust met 0-1 en leken met die score ook het einde te zullen halen. HILVERSUM (ANP) Voor zitter Dé Stoop van de FO Amsterdam, heeft woensdag avond gedurende de UEFA- Cupwedstrijd FC Amster damHibernians FC Malte de verslaggever van de NOS-ra- dio de toegang tot de radio kamer van het Olympisch stadion ontzegt. De heer Stoop zei, niet de vrije (ra dio) nieuwsgaring te trkennen. De NOS mocht wel in de rust en na afloop samenvattingen uitzenden. Kees Buurman, chef-actualiteiten en sport van de NOS-radio zei na de rust van de wedstrijd, zich door niemand te laten voor schrijven, hoe hij een wed strijd moet verslaan. De heer Stoop is van oordeel, dat ook voor deze radiorepor tages betaald moet worden. De NOS bleek een andere mening te zijn toegedaan, of schoon zij zich gedurende de eerste helft van de wedstrijd zeer beperkte in haar bericht geving. Niettemin zag de heer Stoop voldoende aanleiding om de verslaggever voor de verdere wedstrijd de toegang tot de radiokamer te ontzeg gen. Van buiten het stadion maakte hij de reportage af door voortdurend tussen tri bune en radiowagen heen en weer te lopen. Doelman McKenzie van Ards doet wanhopige pogingen de zoveel ste aanval van PSV onschadelijk te maken. Ralf Edström springt echter opnieuw hoger. minder. Maar tien doelpunten zegt toch al alles van de krachtsverhou ding. De score werd na rust opge voerd door Edström, Willy van der Kuylen, Lubse, Van Kraay en op nieuw Van der Kuylen. En niemand heeft ook maar een moment de indruk gekregen dat PSV in de uitwedstrijd aan een lagere produk- tie hoeft toe te komen. Olympiakos was ln het opwindende gevecht voor 40.000 toeschouwers de betere ploeg. Het keerpunt kwam evenwel elf minuten voor het einde. Viera, de Griekse uitblinker, die al in de tweede minuut tegen een gele kaart was opgelopen na een overtre ding tegen Wilson, werd toen na een nieuwe overtreding uit het veld ge stuurd. Hij had aan het shirt van Harry Hood getrokken en twee keer geel is in voetbal rood. De uitsluiting van Viera luidde de gelijkmaker van Celtic in. Olympiakos, nog aangesla gen door het wegzenden van Viera, moest zestig seconden later de tref fer van Wilson incasseren. Ondanks het gelijke spel ziet de verdere be kertoekomst er voor de Schotten niet best uit wanneer zij over twee we ken in Athene tegen Olympiakos moeten aantreden. PSV—ARDS 10—0 (5—0) -r- 5. Van der Kuylen. 13: Lubse 20. 26: Kemper, 28: Deykers. 37: Lubse. 50: Edström. 68: Van der Kuylen. 76: Lubse. 82; Van Kraay. 83: Van der Kuylen. Toeschouwers: 17.000. Scheidsrechter: Sven Jonason (Zweden). PSV: Van Beveren; Krijgh. Nordqulst. Van Kraay, Kamper (Dahlqulst)Quaars, Strik. Deykers; Lubse, Edström, Van der Kuylen. FC ARDS: McKenzie; Patterson. Cronl, McCoy, Nixon: Mowat, Graham, Humph ries; Patton, McAvoy, Guy. Scheidsrechter in Glasgow was ove rigens de Belg Loraux. MOSKOU (UPI) Anatoli Karpov heeft de tweede partij van de twee kamp tegen zijn landgenoot Viktor KortsnoJ gewonnen en daarmee een voorsprong van 1-0 genomen. Kortsnoj, die met zwart speelde, staakte de strijd op de 27ste zet. Degene, die in deze finale van het kandidatentoernooi het eerst vijf overwinningen behaalt, heeft het recht wereldkampioen Fischer uit te dagen voor een gevecht om de titel. De tweede partij van de kandida- tenmatch tussen Kortsjnol en Kar pov ls op spectaculaire wijze ge wonnen door Karpov, in slechts 27 zetten. Beide spelers speelden ln het begin zeer snel, zodat een com mentator in Moskou het zelfs waagde op te merken dat zij op tijd klaar wilden zijn om naar een ljs- hockeymatch te kunnen kijken. Waarschijnlijker is het dat het hier om een huisanalyse zowel van Kortsjnol als van Karpov ging, en dat de analyse van Karpov de besto was. De opening, de drakenvariant van het Siciliaans, is in vele ver takkingen door theoretici reeds bij na tot het mat uitgeanalyseerd. Karpov kreeg in een variant waar mee Kortsjnol in een vorige kandi- datencyclus ook al eens van Geiler verloren had, al snel een sterke aanval nadat de bekende paden verlaten waren. Kortsjnol kwam in tijdnood, maar dat had voor het verloop van de partij weinig bete kenis meer. Dankzij enkele nauw keurige pointes van Karpov stond Kortsjnoi tenslotte voor de keuze een toren te verliezen of op te geven. Vrijdag wordt de derde par tij van deze match gespeeld. Kar pov moet nu nog vier partijen win nen om uitdager van Fischer te Wit: Karpov Zwart: Kortsnoj Siciliaans 1. e2-e4 c7-c5 2. Pgl-f3 D7-d6 3. d2-d4 c5xd4 4. Pf3xd4 Pg8-f6 5. Pbl-c3 g7-g6 6. Lcl-e3 Lf8-g7 7. f2- f3 Pf8-c6 8. Ddl-d2 0-0 9. Lfl-c4 Lc8-d7 10. h2-h4 Ta8-c8 11. Lc4-b3 Pc6-e5 12. 0-0-0 Pe5-c4 13. Lb3xc4 Tc8xc4 14. h4-h5 Pf6xh5 15. g2-g4 Ph5-f6 16. Pd4-e2 Dd8-a5 17. Le3- h6 Lg7xh6 18. Dd2xh6 Tf8-c8 19. Tdl-d3 Tc4-c5 20. g4-g5 Tc5xg5 21. Td3-d5 Tg5xd5 22. Pc3xd5 Tc8-e8 23. Pe2-f4 Ld7-c6 24. e4-e5 Lc6xd5 25. e5xf6 e7xf6 26. Dh6xh7 Kg8-f8 27. Dh7-h8 Zwart geeft het op. BREDA De eredivisieclub NAC heeft gistermiddag een 6-2 over winning behaald op het militaire b- elftal. Bij de rust was het nog 3-1. Voor NAC scoorden Vreijssen (2). Muller. Vermeulen, Graumans (2). De militairen schoten raak via Körver (Rode JC) en Van Staveren (Sparta). Er waren in Breda 1000 toeschouwers. De zaterdagclub Noordwijk heeft geen enkele kans gehad tegen de eredivisieclub AZ'67 ln een vriend schappelijke wedstrijd. De Aïk- maarders wonnen met 8—1. Bij de rust was het al 3—0. ADVERTENTIE ...ook als je _r patiënten wachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15