'Bangladesh kan broeikas voor half India worden' Amerikaans landbouwexpert meent: Bestuur NVSH wijst voorwaarde commissie af Een van de ernstigste problemen van Bangladesh wordt gevormd door de 300.000 bihari's, die nu nog in kampen wachten op hun emi gratie naar Pakistan. Dit land wil de bihari's echter niet ontvangen. ^TROUW KWARTET DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1974 door Aldert Schipper DACCA De overstroming van Bangladesh heeft op een drama tische manier duidelijk gemaakt aan de bijna tachtig miljoen in woners van het land dat er nu aangepakt moet worden. Het gaat allemaal niet meer zo makkelijk als vroeger, toen Oost-Pakistan veel minder mensen te dragen had. De enorme overbevolking van het land hoeft niet persé tot honger en ellende te lijden. Een Ame rikaans voedseldeskundige, die reeds meer dan tien jaar in Bang ladesh werkt, zei dat het land voor vierhonderd miljoen mensen voedsel kan produceren. Als Bangladesh zich goed organiseert kan er het voedsel groeien, dat thans broodnodig is in West-Ben galen, Calcutta en zijn omgeving. Op het platteland van Bangladesh wordt op dit moment, nu het water zakt. keihard gewerkt. De bevolking is er stellig van plan, zich te be vrijden van de dreigende bedelaars mentaliteit. Op de nu drooggevallen stukken planten de boeren hun paddi uit. Van 's morgens vroeg tot zonsondergang staan miljoenen mensen gebukt in de sawa's om de rijst uit te planten. De meeste boe ren hebben hun laatste rijstvoor- raadje uitgezaaid. Voordat er ge oogst kan worden duurt het drie maanden. Deskundigen verwachten dan ook een behoorlijke voedsel schaarste rond de jaarwisseling. Carl Ryther. een Amerikaanse landbouwexpert in Comilla die ad viseur is van de regering in twee districten van Bangladesh verwacht een semi-hongersnood. Nu reeds is rijst in Dacca duurder dan in Am sterdam. Deze prijs zal nog verder stijgen totdat er vrijwel niets meer te koop is. Dat zal omstreeks de cember zijn. Carl Ryther begint nu eindelijk succes te krijgen met zijn plan tot verbouw van groenten. Vroeger liet men hem veelal maar praten. Er was immers rijst genoeg. Nu ziet de bevolking in dat groente haar over de allerergste hongerpe- riode kan heen helpen. Daarom zou een massale distributie van zaad ditmaal een uitkomst zijn voor de hongerenden. Bovendien zou de be volking nu, zij het noodgedwongen, kunnen kennismaken met moderne landbouwmethoden. Reusachtige broeikas Ryther heeft een plan gemaakt om elk jaar drie maal te oogsten. 'Bangladesh kun Je vergelijken met een reusachtige broeikas', zegt hij. Het is er nooit te koud of te warm, soms is het wat te droog en soms is er wat water te veel. Daar kunnen de mensen zich bij aanpassen. Dat het tot dusver zo weinig is gebeurd komt doordat men er tot dusver niet zo sterk als nu toe werd ge dwongen'. Ryther is eigenlijk zen deling van de Amerikaanse Sou- thers Baptist Mission. "De enige manier om de mensen hier iets van het evangelie te tonen is hun hoop te geven, dat het niet altijd zo ellendig hoeft te blijven als het nu nog vaak is', zegt hij. Ryther komt uit Zuid-Dakota. Zijn eigen familie bestaat ook uit kleine boeren. Hij heeft zelf honger gele den. in de tijd van de grote depres sie in de jaren twintig.. Hij spreekt Bengaals en beschikt onder de Bengalese autoriteiten over een groot gezag. Ze weten dat zijn ad viezen kloppen. 'Bangladesh is ei genlijk niet onafhankelijk gewor den na de oorlog tegen de Westpa- kistanen. Ze zijn van een onder drukte meerderheid in het ongebro ken Pakistan tot een land van be delaars geworden, die afhankelijk zijn van het buitenland. Maar de bedelaarsmentaliteit is niet karak teristiek voor de bengali', zegt Ryther. Hij zegt dat het voor 99 procent hardwerkende. aardige mensen zijn. Gewoonlijk komt elk jaar half no vember de vloed als het regenwater uit Assam gevoegd wordt bij het smeltwater uit de Himalaja. Dit maal kwam het water toen de meeste boeren hun gewas nog te velde hadden staan. Overal zie je verrotte rijstplanten boven het zak kende water uitsteken. In deze si tuatie staan de mensen iets meer dan anders open voor vernieuwing en Carl Ryther wil daarvan gebruik maken. Hij wil een rijstsoort intro duceren. die net iets sneller groeit, zodat er tien dagen eerder kan worden geoogst. Dat betekent dat de boer zijn oogst binnen heeft als de overstroming komt. Als het wa ter daarna weer zakt moeten de boeren volgens het plan van Ryther hun tweede rijstoogst uitzetten en bovendien groenten en zoete aard appels zaaien. Intussen heeft hij ook een voorstel klaar om vis uit Thailand, de talapia een soort die snel groeit in warm voedselrijk wa ter. in Bangladesh uit te zetten in visvijvers. Eén goed effect De hongersnood, die nu voor de deur staat, is volgens Carl Ryther niet meer tegen te houden. "Van de 78 miljoen Bengalezen zullen er 73 miljoen honger krijgen. De boeren hebben voor niet meer dan twee weken eten in huis. Maar zij weten hoe ze het lange tijd kunnen uit houden op weinig voedsel. Er komt wat graan het land binnen via de haven van Chittagong. Maar ook dat kan de honger van de miljoe nen niet stillen. De honger heeft misschien een goed effect: dat er leiders komen'. Heternstigte gevolg van de over stroming van dit jaar was niet het aantal dodelijke slachtoffers (800 op een bevolking van bijna tachtig miljoen). Het ergste is dat de rijst oogst is vernietigd. Van de drie oogsten in Bangladesh is die in januari de rijkste. Daar kan Bang ladesh driekwart van het jaar op leven. De andere oogsten zijn be scheidener van omvang, omdat die in het droge seizoen groeien, wan neer er soms tekort aan water is voor rijst. Daarom slaat de christe lijke commissie voor ontwikkeling van Bangladesh (CCBD) irrigatie- pompen. om de volgende rijstoogst een beetje meer kans te geven. Er zal in de komende maanden een toenemend voedselgebrek in Bang ladesh optreden. Nu reeds is de prijs van rijst in Dacca hoger dan in Amsterdam. Er zal straks steeds minder te koop zijn. De groenteza- In Bangladesh wordt op vele plaatsen energiek gewerkt aan de herbouw van bruggen en ponten. Deze brug wordt herbouwd door een Amerikaanse aannemer op kosten van de Noord-Amerikaanse hulporganisatie US-Aid. den van Carl Ryther en de pompen van de christelijke commissie CCBD brengen de mogelijkheid na derbij dat de boeren zichzelf straks helpen. Carl Ryther zei: 'Ze willen geen hulpgoederen meer. Ze willen het nu zelf doen. Dat is een sprankje hoop'. Het gironummer van de Interkdr- kelijke actie Bangladesh is: 2560 in Den Bosch. Wie in het bijzonder de zaadactie wil steunen, kan dat be kendmaken door het woordje 'Zaadprogramma' te schrijven op het girobiijet. Van een verslaggever DEN HAAG —Het bestuur van de Nederlandse Vereniging voor Sek suele Hervorming (NVSH) heeft de voorwaarden afgewezen, waaronder een commissie van vertrouwenslie den moest bemiddelen om aan het conflict tussen het hoofdbestuur van de NVSH en een aantal oppo santen een einde te maken. Vier van de zeven leden van het dage lijks bestuur weigerden een bin dend advies van de commissie te aanvaarden. Ook het voorstel om het volledige hoofdbestuur een oor deel te vragen wezen zij af. Dit laatste voorstel is gedaan door de bemiddelaars mevrouw Zelden- rust-Noordanus, ex-voorzitster van de NVSH, en de journalist Cees Noordewier, die daarover dinsdag avond met een niet volledig hoofd bestuur spraken. Zij achtten de vier-drie verhouding bij de stem ming niet representatief voor de heersende mening binnen de NVSH. Daarom hebben zij als een laatste poging om tot een vergelijk te komen het bestuur van de NVSH verzocht het algemeen bestuur bij een te roepen. Het dagelijks bestuur heeft daarop niet gereageerd. Mevrouw Zeldenrust en de heer Noordewier beschouwen het buiten gewoon huishoudelijk congres van zaterdag a.s. nu als een graadmeter voor de beoordeling van het be stuursbeleid. ■""s De modelijn, die al door Parijs en Flo rence was ,q aangegeven; de wijde, zwierige rok met blousons, y ruim vallend op een ingesnoerde taille, vindt u terug bij C&A in een overvloed van mogelijkheden, 'des uw eigen kombinatie, wij laten u er één zien. Blouson van polyester crêpe met veel ruimte in de rug. De gebreide boord accentueert de taille. 36-46 1- De pullonder is er werkelijk in alle oude en nieuwe kleuren. Zijdeachtig polyester tricot. de zeer wijde onderkant v^aaiert deze ribfluwelen rok modieus om u heen. Zwart, beige, groen, brique en grijs. 36-42 47.-

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 14