Jierks ging 'even' langs ambassade Eén van de Japanners was gewond Of Bonus-Sparen voor u een gunstige Spaarvorm is, is een kwestie van Plussen en Minnen. Tier Japanners goed getraind Bemanning Bonus-Sparen bij de NMB. Alleen voor constante Spaarders. Gaay Fortman: grote risico's tijdens moeilijke dagen Overleg is erg stroef verlopen Lubbers in Reactor Centrum VVDM: straf voor soldaten Suriname krankzinnig hoog Ex-gijzelaar: ze waren bang t: UW/KWARTET DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND t9/k11 Vervnlp van nac. 1 £10 (AP) De drie terroristen [het Japanse Rode Leger en de L om wie het ging, Yoetaka Éoea, zijn alle vier goed ge- ^de guerrillastrijders. Dit lieb- Japanse autoriteiten gisteren ^laard. De drie zijn ervaren frpschutters en Foeroea, alias l Soezoeki, was blijkbaar een de hoogste leiders van de klei- imaar beruchte groep van het knse Rode Leger dat in het (enland opereert, zo werd daar- I toegevoegd. ossen heeft de Japanse minister I buitenlandse zaken Tosjio Ei- era gisteren opdracht gegeven l de Japanse ambassadeurs in jikrijk en Nederland, zijn dank r te brengen voor de wijze irop het gijzelingsdrama in Den |g tot een einde werd gebracht. De Westduitse minister van buiten landse zaken Hans-Dietrich Gen- scher heeft gisteren zijn collega's in Frankrijk en Nederland, Jean Sauvagnargues en Max van der Stoel met de vrijlating van de gij zelaars in Den Haag gefeliciteerd. VASTBERADEN Zonder rechtstreeks te zinspelen op het Haagse gijzelingsdrama heeft het Franse conservatieve blad Le Figaro in een hoofdartikel een be roep op de westelijke regeringen gedaan bij guerrilla-acties een vastberaden standpunt in te ne men, zélfs als de levens van gijze laars daarbij risico zouden lopen. Het Palestijnse Bevrijdingsfront gaf gisteren uiting van de volledige steun voor elke revolutionaire actie door het Japanse Rode Leger tegen 'het imperialisme en zionisme' in de wereld. Het front onderstreepte het 'kameraadschappelijk' verwant schap tussen het Front en het Ja panse Rode Leger. Het Japanse blad Asahi Shimboen (met een oplaag van vele miljoe nen) veronderstelt dat het gebruik van geweld door het Japanse Rode Leger zeer waarschijnlijk veroor deeld zal worden door de wereld opinie. Waarschijnlijk, wordt daar aan toegevoegd, want de wereld opinie over Japan en de Japanners zal ongunstiger worden als gevolg van het gijzelingsdrama in Den Haag. Onder zulke omstandigheden is het niet te voorkomen dat onder de wereldbevolking een verkeerde indruk en vrees voor Japanners als totaliteit ontstaat. Vervolg van pag. 1 sadeur was betaald, terugkreeg. De Japanners hadden vooral in Aden een morele klap gekregen. Verder moet niet vergeten worden, dat ze zo'n 120 uur achtereen in touw zijn geweest. De vergoeding, die de bemanning van de Boeing 707 krijgt moet nog bepaald worden. 'We hebben nau welijks tijd gehad hierover te pra ten'. zei minister Van der Stoel. 'Het belangrijkste voor de beman ning was dat het moest gebeuren.' Landing >r Ferry Mingelen HAAG Gezagvoerder P. Sierks wist dinsdagmiddag al r voor het vertrek van de drie Japanse terroristen uit Den Haag, zij naar Aden wilden vliegen. De Japanners vertelden hem dat ;ns het gesprek dat de gezagvoerder met hen op de Franse jassade had. Hij moest beloven dit niet door te geven aan de erlandse regering. Minister De Gaay Fortman (binnenlandse en) die constant bij het beleid in de gijzelingszaak was be ken, vertelde dit gisteren in een exclusief vraaggesprek met uw/Kwartet. ster De Gaay Fortman: 'De {voerder had als voorwaarde voor zijn medewerking gesteld het reisdoel bekend zou zijn. had weinig problemen met het dat de Japanners hun pistolen en meenemen aan boord. Hij 'We lopen weinig risico, die >ns hebben ons nodig.' «gering wist echter niet wat •eisdoel was. De Japanners zei- steeds: 'We gaan naar een s waar we vrienden hebben.' rilden toen in ieder geval niet Syrië. 'Dat land is ons niet gezind', vertelden ze. gezagvoerder Sierks dinsdag ns was om de vlucht te bespre- zaten we met een groot leem. Ineens zei hij: 'Kan ik er even langs lopen?' 'Waarlangs', ;en we verbouwereerd. 'Nou,' zei s, 'Ik kan toch wel even naar apanners toegaan om die zaak gelen.' De Japanners stemden n toe. s liep naar de ambassade, ging de vierde 'verdieping, stak volgens afspraak zijn paspoort de kier van een deuren werd binnengelaten. Daar hoorde (oen dat de bestemming Aden ïijn, maar hij moest eerst belo- dit niet door te geven aan de ring. Bij heeft zich daaraan uden. Het bleek echter dat de hden in Aden' de Boeing alleen r wilden laten tanken. Gezag eer Sierks zei toen via de radio: ik ze dan maar naar Damascus eilijk terste dagen van de gijzeling, (veer tot zondagavond waren moeilijk voor de regering. 'Het eg verliep zeer stroef, dat ver- de pas toen zij steeds dezelfde on aan de lijn kregen, een lid de Japanse ambassade. We wa in die eerste dagen af en toe pessimistisch, maar niet wan- De eerste dag, vrijdag was {rote probleem wat we moestén als ze hun dreigement gingen eren dat er vanaf drie uur :hts steeds een gijzelaar gedood zou worden als de eisen niet wer den vervuld. Alle maatregelen voor een gewa pend ingrijpen in die situatie wa ren genomen. Er bestonden echter zeer grote risico's. De kamer waar de Japanners met hun gijzelaars zaten was moeilijk te bereiken. De lift was buiten werking er maar een trap en de deur die toegang tot de kamer geeft was op slot en zou eerst opgeblazen moeten worden. Gewapend ingrijpen in die omstan digheden zou voor de gijzelaars en ook voor de mariniers die het werk moesten doen zonder twijfel tot slachtoffers hebben geleid. Ook de scherpschutters die tegenover de ambassade in het in aanbouw zijn de ministerie van financiën lagen boden daarvoor geen oplossing'. Doorbraak 'De onderhandelingen sleepten zich voort. Het karakter van die onder handelingen was niet dat er steeds wederzijdse concessies werden ge daan. Wij probeerden steeds de mogelijkheden af te tasten. Een doorbraak in het overleg werd dinsdagochtend bereikt. Van half negen tot kwart voor tien duurde toen het gesprek, waarin wij moge lijkheden voor een oplossing aan gaven. De terroristen vroegen be denktijd en gingen in een volgend gesprek dat van elf uur tot kwart over twaalf duurde, akkoord met de belangrijkste voorstellen. Pas in de laatste fase hebben we over het geld onderhandeld. Dat was voor ons een zeer zwaarwegend punt omdat het Japanse Rode Leger met dat geld tenslotte weer nieuwe acties zou kunnen gaan ondernemen. De Ja panners zeiden: 'Jullie kopen voor dat geld onze wapens en explosie- ven.' Het was uiteindelijk niet moeilijk de geëiste miljoen dollar tot drie ton terug te brengen.' Volgens minister de Gaay Fortman heeft de regering vanaf het begin het harde standpunt ingenomen dat de Japanners Nederland niet met een of meer gijzelaars mochten verlaten. Dat standpunt zou zelfs gehandhaafd blijven indien de gij zelaars daardoor in levensgevaar zouden komen te verkeren. 'Terro risten kan je niet met gijzelaars en wapens per vliegtuig laten vertrek ken. Nederland zou zijn gezicht voor de hele wereld hebben verlo ren. De Japanners eisten dit wel in het begin. Ze zeiden met de gijzelaars naar 'een ander slagveld' te willen gaan. Waar dat was weigerden ze te zeg gen, maar duidelijk werd dat ze naar Frankrijk wilden. Ze vertel den ons herhaaldelijk: 'Deze actie is niet tegen Nederland gericht, we zijn in oorlog met FrankrijkFrank rijk blijkt momenteel het doelwit van de acties van het Japanse Rode Leger in Europa te zijn. Vandaar dat de Fransen direct alle maatre gelen namen om een landing van de Boeing op Orly te voorkomen.' Harde acties Minister de Gaay Fortman wilde geen commentaar geven op de be richten dat er tussen de Franse en Nederlandse regering grote irritatie was ontstaan over de gijzeling. Uit andere bron vernamen we dat het meningsverschil tussen Den Haag en Parijs met name de 'zachte aan pak' van de Nederlandse regering was. De Franse regering was voor een harde aanpak, gewapend in grijpen, ongeacht de slachtoffers. De irritatie tussen Den Haag en Parijs ontstond volgens dezelfde bron direct al bij het begin van de gijzeling toen de Franse regering liet weten dat ze er niets mee te maken wilde hebben. 'Het is uw zaak,' liet Parijs aan Den Haag we ten. Ondanks het feit dat twee eisen van de terroristen de vrijlating van de in Parijs gevangen gehouden Japanner Foeroeya en vrije aftocht werden ingewilligd meent minister De Gaay Fortman dat deze actie voor het Japanse Rode Leger toch niet succesvol kan worden ge noemd. 'Ze wilden met behulp van de gijzelaars in de eerste plaats Frankrijk vernederen en dat is ze niet gelukt. Ze hebben veel conces sies moeten doen. Ik geloof niet dat Nederland nu de reputatie zal krijgen een gemakkelijk land voor gijzeling te zijn,' aldus minister De Gaay Fortman. De Boeing 707 van Air France landde tegen twee uur op het vlieg veld van Damascus. Enkele minu ten na de landing kregen de vier terroristen het aanbod zich over te geven in ruil voor een vrije aftocht. Terwijl de onderhandelingen voort duurden hield gewapende militaire politie de wacht rond het platform. Twee uur na de landing begaven vertegenwoordigers van het Volks front voor de Bevrijding van Pale stina zich naar de verkeerstoren, waar de commandant van de Syri sche luchtmacht, generaal-majoor Madzji Zjamil, aanwezig was. Ook de Nederlandse zaakgelastigde Peter Feith was op de luchthaven aanwe zig. Om kwart over vijf verlieten de drie Japanners, met in hun gezel schap de uit de Franse Santé-ge- vangenis vrijgelaten Yoetaka Foe roeya. het vliegtuig. Ze werden overgebracht naar een militair kamp bij Damascus. De Boeing 707 is aan een vertegenwoordiger van Air France overgedragen. In totaal hebben de onderhandelingen ruim drie uur geduurd. 'Succes' Het Japanse Rode Leger heeft gis teren de operatie in Den Haag be titeld als een 'slag voor het imperi alisme' en een 'overwinning voor het Rode Leger, met name wegens de vrijlating van onze gevangen kameraad van het Rode Leger, Foe roeya'. In een verklaring, die aan persbureaus is gestuurd, staat dat de operatie een succes is geworden. De groep waarschuwt 'de kapitalis ten van de wereld': zolang jullie doorgaan met onderdrukken van revolutionaire kameraden en volke ren van de wereld, zal onze revolu tionaire instelling en moreel, dat door deze operatie niet is uitgeput, ons leiden, tot de bevrijding van alle onderdrukte volkeren van de wereld is bereikt'. Volgens deze bekendmaking had het Rode Leger vorige maand Fran se autoriteiten in het Midden-Oos ten gewaarschuwd, 'dat ze Foeroeya voor het einde van de maand moesten vrijlaten, of de verant woordelijkheid zouden moeten dra gen voor een tegenaanval om hem te bevrijden. 'De Franse autoritei ten hebben deze waarschuwing niet alleen genegeerd, maar gingen bo vendien door met het op onredelij ke manier onderdrukken van onze kameraden en vrienden. Daarom hebben wij volgens de wetten van de revolutie teruggeslagen', aldus de verklaring. Minister Lubbers van economische zaken bezocht gisteren het Reactor Centrum Nederland te Petten. Aan de rand van het reactorbassin kreeg de minister (midden) uitleg van twee medewerkers van het Centrum. 'Offensief' Welingelichte kringen in Parijs hebben inmiddels meegedeeld, dat de Franse geheime dienst een of fensief aan het organiseren zou zijn om verwachte nieuwe aanvallen van het Japanse Rode Leger tegen ambassades in West-Europa tegen te gaan. De Franse politie meent het netwerk van het Rode Leger in Frankrijk grondig te hebben ver stoord ofschoon het onderoek om niet-Japanse leden van de groep op te sporen, voortduurt. Acht Japan ners werden eerder Frankrijk uit gewezen en men speculeert dat daartoe de mannen behoorden, die deelnamen aan de actie op de Franse ambassade in Den Haag. Tweede-Kamervoorzitter Vondeling heeft woensdagmiddag de Tweede Kamer meegedeeld, dat de regering nog geen mededelingen zal doen over het verloop van de gijzeling. Dit zal waarschijnlijk vandaag ge beuren, nu de Japanners zich in Damascus hebben overgegeven en de bemanning van Transavia in veiligheid is. UTRECHT De Vereniging van Dienstplichtige Militairen zegt 'met grote verontwaardiging kennis te hebben genomen van de veroorde ling van dertien dienstplichtigen in Suriname.' De groep dienstplichti gen is maandag door de krijgsraad in Paramaribo veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, omdat zij wei gerden bulten diensttijd in het ook dan voorgeschreven uniform te lo pen. Het dragen van burgerkleding buiten diensttijd is in grote delen van Suriname, anders dan in Ne derland en in Paramaribo, niet toegestaan. Ook zouden de dienstplichtigen zich schuldig hebben gemaakt aan 'opzettelijke ongehoorzaamheid ge pleegd door meer dan twee perso nen.' Drie van de veroordeelden zijn bestuursleden van de WDM. Alle dertien zijn in hoger beroep gegaan. De VVDM is van plan de soldaten bij het hoger beroep alle steun en juridische hulp te geven. Volgens de soldatenvakbond is het duidelijk 'dat er in Suriname jacht wordt gemaakt op VVDM-ers en andere kritische soldaten.' Frelimo met Portugezen in actie op platteland LORENZO MARQUES (Reuter) Een gemeenschappelijke strijd macht van Portugese en Frelimo- militairen is in allerijl naar het platteland rondom Lourenzo Mar- kues gebracht om plundering door Afrikaanse dorpelingen tegen te gaan. Blanken in dit gebied zijn volgens goedingelichte kringen in Lourenco Markues op de vlucht ge slagen toen negers hun winkels en boerderijen anvielen. Naar verluidt zou de gemeenschappelijke eenheid slechts een 'symbolische strijd macht' zijn die in de eerste plaats de negers moet kalmeren. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Een van de Japanse commando's is vrijdagavond aan de arm gewond geraakt door een kogel, die afgevuurd werd door een Haagse politieagent. Met drie collega's was de agent naar de Franse ambassade gegaan na het eerste alarm. Zoals bekend werden een mannelijke en een vrouwelijke politiefunctionaris hier bij gewond. Berichten als zou de verwonding van de commando de afloop van het gijzelingsdrama bespoedigd hebben, worden door de politie on juist genoemd. 'Er is vooralsnog niets dat daarop wijst', aldus de heer H. Cazemier van de afdeling voorlichting. Wel is het zo dat er in de loop van de gijzeling penicilline naar de am bassade is gebracht. Dat gebeurde tegelijk met een hoeveelheid jodi um en aspirine. Het leveren van de jodium en aspirine werd wel door de politie bekend gemaakt, over de penicilline is niets gezegd. 'Infor matie hebben we achterwege gela ten om onrust onder de familiele den te voorkomen', aldus de Haagse politie. 'Het was namelijk zo. dat we het verzoek om de medicamen ten kregen zonder dat door de Ja panners gezegd werd voor wie ze bestemd waren'. Naar later bleek v/as het de gewonde Japanner die de penicilline wenste. De Haagse politie wist al vrij kort na het begin van de gijzeling de namen van negen gijzelaars. Om verscheidene redenen werden de namen niet bekend gemaakt. Een ervan was. dat de Japanners wel licht anders zouden handelen als zij wisten, wie zij samen met am bassadepersoneel en de ambassa deur gevangen hielden. De Haagse polltievoorlichters zeiden desge vraagd dat zij de zaak-Waalre niet als voorbeeld-van-hoe-het-niet- moet hebben beschouwd. In de af- H. Cazemier (ADVERTENTIE) Normaal is het zo: Als u uw spaargeld naar de bank brengt en u wilt er dagelijks over kunnen beschikken, dan krijgt u - ook al staat het zo'n 4 of 5 jaar - een rente van 51/4%. Maar als u het meteen voor 5 jaar vastzet, krijgt u 11% per jaar. Hetvervelende is alleen,dat jevaakvan te voren niet weet of je je geld eerder nodig hebt. Bij de NMB kunt u nu Bonus-Sparen. Dat levert geen 51/4%, maar 71/4% rente op. 2% meer, dat spaart wel even vlugger. Een hoge rente en toch geen opzegtermijn. Dat is duidelijk plus. Alleen, als je je geld opneemt, wordt 1% van het opgenomen bedrag in rekening gebracht. Dat staat er tegenover. Over het saldo blijft die 71/4% gewoon doorlopen. Laten we wel wezen: het Bonus-Sparen is alleen voordelig als je niet elke paar maanden geld van de bank haalt.Want dan kun je beter een gewone spaarrekening hebben. Bonus-Sparen, gunstig voor u of niet? Kom eens langs bij een van de NMB kantoren. Wij kunnen het dan eens voor u uitrekenen. nederlandsche middenstandsbank faire van het gekidnapte meisje zou de ontvoerder in paniek geraakt zijn door publikaties, waaruit bleek wat de politie van plan was. 'De terughoudendheid in de berichtge ving tijdens de gijzeling heeft alles te maken met de gevaarlijke situa tie waarin de elf mensen zich be vonden', aldus de Haagse politie. 'De Japannèrs in de ambassade luisterden voortdurend naar de be richtgeving via engelstalige zen ders. De consequenties van Iedere informatie moesten zorgvuldig wor den bekeken'. Geruchten als zou er tot vlak voor de vrijlating in Den Haag overwo gen zijn om via gasgranaten een einde te maken aan de gijzeling, worden door de politie ontkend. Wel is tijdens het drama bekeken of de commando's door middel van gas uitgeschakeld konden worden. 'Alle mogelijkheden om de gijzeling tot een einde te brengen zijn uiter aard bestudeerd op hun praktische waarde', aldus de polltievoorlich ters. Bang Een van de gegijzelde Nederlanders, drs. W. O. Groskamp, directeur van de oliemaatschappij Total Neder land, vertelde dat de drie Japanse terroristen ontzettend bang waren. Vooral tegen het eind liep de span ning bij hen op. ZIJ waren erg bang voor eenzelfde ontwikkeling als in München tijdens de Olym pische Spelen'. De Japanners hebben enkele malen contact gehad met de buitenwereld maar daarover wilde de heer Gros kamp geen mededelingen doen. Hij was vrijdagmiddag juist op bezoek geweest bij de ambassadeur en liep in de hal de terroristen tegen het lijf. 'Wij waren verbouwereerd toen er Ineens zo'n struikrover op ons afkwam en ons terug stuurde naar boven'. Volgens de heer Groskamp, die dit vertelde aan NCRVs 'Hier en Nu* was het een teleurstelling voor de Japanners toen zij ontdek ten dat er onder de elf gijzelaars maar vijf Fransen waren. 'Zij na men ons niets af. Zij waren alleen maar geïnteresseerd in ons leven. Dat heeft mij moed gegeven al die tijd. want aan mijn dóde lichaam hebben die mensen niets', aldus drs. Groskamp. Naast de kamer van de ambassa deur was de kamer van zijn secre taresse. Die kamer werd nu als WC gebruikt. Er stonden ijzeren prulle- manden In'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11