r Veel kritiek op aanpak stijgende werkloosheid Regering voldaan met oplossing Halfvolle Koffiemelk P Japanners (met 300.000 dollar) op weg naar Damascus tn deze krant WASAUTOMATEN 499,- Kleuters voor niets naar school logezegd Wisselvallig Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL - Alle gijzelaars zijn vrij en in veiligheid. Partijenvakbonden en bedrijfsleven sijn er niet gerust op Klas bleef in school achter na hommelding m Nieuwe leidlse Courant Djote jaargang no. 142 IRISTELTJKOAGBLADVOOR1EIOEN EN OMGEVING „Stantvastich ia ghablavan mijn hert in teghenepoet!" enstraat 37 Postbus 76 HAARLEMMERSTRAAT §250 T LEIDEN Alle bekende merken Telefoon 31441 Uironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Per 1 augus tus van het volgend jaar wil de regering het verplichte schoolgeld (nu 48 gulden) voor kleuterscholen afschaf fen. Dit is een van de nieuwtjes uit de Troonrede en de begrotingen. Andere mededelingen op Prinsjesdag gedaan: De regering wil de beste dingen opvoeren. Daartoe zullen de belastingen en de sociale premiedruk verlicht worden. Van een verlaging van de loon- en inkomsten belasting zullen vooral de lagere inkomens profiteren; 'inflatiecorrectie' gaat voor tachtig procent door. De ontwikkelingshulp zal méér gericht worden op 'eerste hulp' aan de aller armste landen. Het bedrag wordt met bijna een derde verhoogd. Gestreefd wordt naar anderhalf procent van het nationale inkomen in 1976. Het opbouwprogramma voor 1975 omvat 130.000 135.000 woningen. De huurverhoging gaat niet op 1 april maar op 1 juli in. Het cursusgeld voor werkende jongeren wordt met terugwerkende kracht tot 1 augustus j.l afgeschaft. Voor de strijd tegen de •harde misdaad' zullen lan delijke politiediensten inge steld worden. De uitgaven voor het wetenschappelijk onderwijs worden aanzienlijk beperkt. Het Centraal Planbureau verwacht dat het werkelijk besteedbare inkomen vol gend jaar 2,5 a 3 procent kan stijgen. Meer nieuws uit de Miljoe- nennato en de begrotingen op de pagina's 13 en 15. Volledige tekst van de Troonrede op pagina 14. Voor reacties op het nieuws van Prinsjesdag zie ook pa gina 11. (ADVERTENTIE) SSËBSi ItB m 41 is meer uit gepubliceerd dan s^aat. Minister Duisenberg over voortijdige publikaties uit de miljoenennota In de ochtenduren vrij veel bewolking en plaatselijk regen. Later op de dag ook zonnige perioden. Overwegend matige wind uit zuidwestelijke rich ting, ruimend naar west tot noordwest. Maximum-tempe raturen rond 19 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: wisselend weer met voor de tijd van het jaar normale temperaturen. Morgen zon op: 06.20 onder: 18.47 maan op: 10.53 onder: 19.52 (lijf in je kerk. die heeft je Jiodig ALLE GIJZELAARS VEIUG Om half elf gisteravond, na ruim honderd uur van spanning en onzekerheid, kwam op Schiphol een eind aan de gijzeling in de Franse ambassade in Den Haag. Toen steeg de Boeing 707 met aan boord de drie Japanners van het Rode Leger, hun uit de Franse Santé-gevangenis vrijgelaten kame raad Yoetaka Foeroeya en een kof fer met daarin 300.000 dollar, als losprijs uitbetaald door de Neder landse en de Franse regering, zoals minister Duisenberg van financiën gisteravond voor de televisie zei, op met als bestemming Damascus. De Boeing van Air France, beschik baar gesteld door de Franse rege ring, werd bestuurd-door een drie koppige bemanning van Transavia, die zich daarvoor vrijwillig beschik baar had aangemeld. Deze bestaat uit captain Pim Sierks, die eerder met de Japanse bezetters over de vlucht had overlegd in de Franse ambassade, de eerste officier Ruud van de Zwaai, beiden Nederlanders, Het laatste contact van de verkeers toren op Schiphol met het vliegtuig luidde als volgt: TOREN: Foxtrot Sierra Juliet, head ing 140 oJi. Direct Frankfurt, what's your flight level? ANTWOORD: onverstaanbaar. TOREN: You know about your desti nation now? ANTWOORD: We know, don't talk about it. TOREN: Sierra Juliet You're clear to contact Maastricht 13385. ANTWOORD: 13385. TOREN: o.k. ANTWOORD: Ilardstikke bedankt, geweldig fijn wat jullie gedaan heb ben. TOREN: o.k. graag gedaan hè, suc ces. (ADVERTENTIE) fleslOOOgram 1 2 9 £zóóó'n |gidee v 1 en boordwerktuigkundige Barry Knight uit Engeland. Ze Vorden door de Nederlandse regering voor deze gevaarlijke opdracht betaald. In bus De arrestantenbus met daarin de drie Japanners en zes gijzelaars, on der wie de Franse ambassadeur graaf Jacques Senard, kwam om tien over half tien op Schiphol aan, waar inmiddels alles in gereedheid was gebracht en rijkspolitie en mi litairen hun strategische posities hadden ingenomen. Kort daarvoor waren minister-president Den Uyl en minister Van Agt van justitie op de luchthaven aangekomen. Zij gin gen direct door naar het kantoor van de rijkspolitie om daar de ont knoping van de gijzeling mee te maken. De hele uitwisseling op Schiphol zelf, die ongeveer een half uur in beslag nam, maakte een indruk van een zeer degelijke en uiterst rustig De bus van het gevangeniswezen de Rijksstraatweg in Wassenaar. uitgevoerde actie. Na aankomst van de bus liepen de drie Japanners met hun zes gijzelaars in de richting van de Boeing 707. Voor het vliegtuig moesten de gij zelaars knielen, waarna een van de langste Japanners het eerst de trap naar het vliegtuig besteeg. Hierna met de gijzelaars en de drie Japanners passeert, op weg naar Schiphol, het kruispunt Den Deijl bij Foto Rob Hendriksen Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het kabinet is er niet in geslaagd een overtuigend antwoord te geven op het huidi ge grote probleem van de stijgende werkloosheid. De regeringspartijen in de Tweede Kamer hebben dit met spijt, de oppositiepartijen duidelijk afkeurend geconstateerd, na kennisneming van de Troonrede en miljoenennota. Ook het bedrijfsleven is er aUerminst gerust op dat het kabinet de goede weg is ingeslagen. volgde de rest met aan het eind van de stoet de laatste man die het toestel binnenging. Hij droeg een handtas met lange hengsels. Bin nenin werd eerst het toestel ge ïnspecteerd. Vervolgens kwam een busje van de rijkspolitie naar het toestel toerijden om op een meter of tachtig van de Boeing stil. te houden. Op dat moment stapten drie mensen uit het vilegtuig, één Japanner en tw"ee gijzelaars. Ze lie pen rustig en langzaam naar een prikkeldraadversperring tussen de bus en het toestel, waarna men een geüniformeerde vlieger naar het toestel zag lopen. De man liep de trap op en ging de cabine in. En zo ging do uitwisseling verder. Telkens verlieten één of twee gijzelaars het toestel, waarna uit het busje van de rijkspolitie een lid van de bemanning van Transavia stapte om naar de Boeing te gaan. De rijkspolitie drukte elke vrijgekomen gijzelaar na aankomst bij het busje hartelijk de haind. Licht aan In de cockpit werd inmiddels het licht aangestoken, zodat men twee Vertrek van de vliegers aan het werk kon zien en in de deuropening versche nen drie personen, die naar buiten keken. Om even over tien zag men twee Japanners van de arrestanten bus naar het vliegtuig wandelen. Eén van hen droeg twee grote witte slopen met mogelijk daarin bank papier en de andere droeg een grote blauwe koffer. Tot slot werd ook de laatste gijze laar, één van de drie mensen, die in de deuropening naar buiten stond te kijken, vrijgelaten. Het had er veel van weg, dat dit de Franse am bassadeur was, die vrijgelaten werd tegen wat later 300.000 dollar los geld bleek te zijn. Uiterlijk volkomen fit liep hij naar het busje toe. Hier na werden de motoren van het toe stel gestart en koos de Boeing een landingsbaan om vervolgens richting Damascus te koersen. Het vertrek uit Den Haag begon om tien voor negen gisteravond, toen verschenen de Japanse commando's met hun gijzelaars in de hal van de Zie verder pag. 5, kol. 4. De regering heeft ter bestrijding van de werkloosheid een expansief begrotingsbeleid aangekondigd: de overheidsuitgaven nemen met het ongekende percentage van 23 pro cent toe; bovendien worden de be lastingen verlaagd en een bijdrage geleverd van vijfhonderd miljoen gulden in het AOW-fonds, zodat ook particulieren een bijdrage kun nen leveren in de verruiming van de bestedingen. In grote lijnen is zowel de Tweede Kamer, als het bedrijfsleven het met deze aanpak eens. De kritiek richt zich echter voorna melijk op de werkloosheidsbestrij ding die is blijven liggen. De rege ring heeft becijferd dat de huidige werkloosheid voor 120.000 man structureel (blijvend) van aard is. Dat wil zeggen dat de regering met overheidsuitgaven en werkgelegen heidsprogramma's dit aantal niet kan beïnvloeden. En juist daarop richt zich de kritiek, namelijk dat de regering zelfs nog geen begin van beleid heeft aangekondigd hoe deze werkloosheid aan te pakken. Premier Den Uyl heeft tijdens een toelichting op de begroting ruiter lijk erkend, dat de regering op dit moment niet over de instrumenten beschikt om deze werkloosheid te bestrijden. De begroting richt zich voornamelijk op de werkloosheid die wél aan te pakken is. Vandaag publiceert minister Boersma (socia le za^en) een interimnota, waarin een analyse wordt gegeven van het probleem van de structurele werk loosheid. Concrete beleidsmaatrege len zullen naar wordt verwacht ook in de nota ontbreken. De fractievoorzitter van de KVP, mr. Andriessen, neemt het de rege ring kwalijk dat een aanzet voor de bestrijding van deze werkloosheid in de begroting ontbreekt. Hij noemt de aanpak van de werkloos heid 'weinig overtuigend'. Mr. Aan- tjes, fractievoorzitter van de ARP, sluit zich bij dit commentaar aan. maar ook de PvdA-fractie maakt zich blijkens een commentaar van fractievoorzitter drs Ed. van Thijn 'zorgen over de aanpak van de structurele werkloosheid'. Onvoorstelbaar Oppositieleider Wiegel (WD) sprak van 'een onvoorstelbare kilheid, waarmee het kabinet de onaan vaardbare hoge werkloosheid tege moet treedt'. Volgens Wiegel stelt het kabinet de werkloosheid onvol doende centraal en doet de rege ring dit op een fundamenteel ver keerde manier. De maatregelen zouden volgens de oppositieleider gericht moeten zijn op verbetering van het ondernemingsklimaat en het zoveel mogelijk ruimte bieden voor vergroting van de particuliere bestedingen. Het regeringsbeleid wordt, aldus de heer Wiegel, geken merkt door 'potverteren, socialise ren en nivelleren'. Voor vervolg zie pag. 11, kolom 1 Gijzelaars mochten niet over grens' Van onze verslaggevers SCHIPHOL Bij de Nederlandse regering overheerst de vol doening, dat bij de oplossing van de Haagse gijzeling geen doden zijn gevallen. Dit zei minister-president Den Uyl gisteravond laat op Schiphol tijdens een persconferentie na het vertrek van de Boeing 707. HEERLEN De scholenge meenschap Wachtendonck in Heerlen is gistermorgen bijna geheel ontruimd nadat onbe kenden hadden opgebeld met de mededeling dat om half twaalf een bom in het ge bouw zou ontploffen. Een klas werd echter vergeten en terwijl iedereen de school ver liet werd de les in die klas rustig voortgezet. Terwijl alle andere leerlingen hun fietsen en bromfietsen uit de kelder haalden bleven de tweewie- Iers van de leerlingen uit die klas rustig in de kelder staan. Ook dit ontging de politie en de schoolleiding, die verzuim den het gehele gebouw te doorzoeken. De bewuste klas beëindigde de les om kwart voor twaalf, een kwartier nadat de bom moest ontploffen. Toen de leerlingen buiten kwamen waren ze verbaasd dat alles afgesloten en niemand te zien was. Pas toen werd de vergeten klas ontdekt. Een slechte beurt voor de Heer- lense politie en schoolorgani satie. Hij maakte duidelijk, dat van het begin af aan de veiligheid van de gijzelaars het voornaamste doel van de Nederlandse regering was. Toch had ook de premier gemengde ge voelens, namelijk dat nu toch vier misdadigers Nederland hebben kun nen verlaten zonder dat zij gestraft werden. Uit de eisen van de Japan ners was het minister-president Den Uyl van meet af aan duidelijk ge worden, dat wij te maken hadden met een groep van 'ongemeen ex tremistisch karakter', wier acties ge richt waren tegen de Franse rege ring. De beslissing die de regering nam is gehandhaafd met alle risico's van dien. Met name is onvoorwaardelijk 'nee' gezegd tegen de eis van de Ja panners, dat alle gijzelaars in het vliegtuig mee moesten. Ook piet al leen de Franse ambassadeur. Den Uyl noemde deze beslissing zeer moeilijk, maar de risico's die het niet toestaan ook maar één gijzelaar mee over de grens te nemen, met zich meebracht, zijn bewust aan vaard, aldus de minister-president. Oók als dit de mogelijke dood van een of meer gijzelaars zou hebben betekend. De Japanners hadden vier eisen ge- steld: de uitlevering van Yoetaka Foeroeya, het ter beschikking stel len van een aantal in Parijs in be slag genomen documenten, een vliegtuig met voldoende reikwijdte en een miljoen dollar. Het was de regering van het begin af aan niet mogelijk Foeroeya naar de Franse ambassade in Den Haag te laten gaan, zoals de Japanners wilden. De Franse regering verzette zich daartegen, omdat zij Foeroeya nog steeds beschouwde als haar ge vangene. Ultimatum Grote zorg heeft de regering met name in de nacht van vrijdag op zaterdag gehad, toen om 3 uur het ultimatum afliep en gedreigd werd met executie van de gijzelaars. Dit dreigement is steeds serieus geno men, aldus Den Uyl. Overigens heb ben de Japanners telkens opnieuw ultimata gesteld, het laatst nog gis termorgen om half negen. In totaal hebben de Japanners, maar ook de gijzelaars zestig uur zonder voedsel en dertig uur zonder water gezeten. In de ambassade wa ren alleen een paar suikerklontjes aanwezig. De vermoeidheid ging tij dens de onderhandelingen een steeds grotere rol spelen en dit wa pen is door de Nederlandse regering ook bewust gehanteerd. Door uitput- Zie verder pag. 5, kolom 4 (ADVERTENTIE) JAARBEURS VAN HET OOSTEN zutphan 11 l/m2S ttplambtr 1174 )f|f w»rkd»a»n 14-22 uur ~^vT io-ia uur Binnenland Van vraag tot uitbarsting 5 Buitenland Onderzoek naar rol VS in Chili 7 Tito en de stalinisten7 Kerk Het grote sterven in Bangla- desj 2 Sport Start Europa Cup 17 Economie Volvo neemt Daf Car over 19 Meuwe boeken 2 Lezers schrijven 2 Itadio en tv 6 Strips, feuilleton S Itecept. puzzel Toerisme oimnentaar 9 Dichtbij eu verder. Weer 9 lleurs tn Kuiullleberlchten 20

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1