abinetscrisis in urkije een feit )e pluiskoppen die niet opgaven Labour wil alleen regeren in Engeland Ethiopische militairen: niet ene dictatuur vervangen door 'n andere cevitIrbakan bracht land in moeilijk parket bhissano nu Jremier [ozambique IRA doodt twee juristen Rabin: geen vrede zonder concessies van Israels kant Coalitie van de hand gewezen Chili-demonstratie in Londen Grote demonstratie in Addis Abeba LAEA wil inspectie civiele kernproeven Militair liet vliegtuig neerstorten Haig benoemd tot militair chef van NAVO 'et gevecht tegen de doofpot van Watergate 'ROUW/KWAITET DINSDAG 17 SEPTEMBER 1974 BUITENLAND T7/K9 4 vel 13] ,NKARA (iP, ANP, Reuter, UPI) De Turkse premier Bulent Ecevit is gisteren afgetreden, zoals n het weeleinde al werd verwacht. Zijn voorgenomen reis naar Scandinavië, de aanleiding voor de risis, gaat liet door. op 25 januari van dit jaar gevormd. In het parlement beschikte ze sa men met de Moslems over 233 van de 450 zetels. Ecevit zelf steunt op 185. gn e Moslempirtij van nationale red- m lng was he niet eens met Ecevits zei ezoek vanvege de voortdurende i tanning raid Cyprus. Bovendien ;e ndt de Noslempartij dat Ecevit ;kj s hij al g;at haar leider Necmet- Erbakar tot waarnemend pre- ler moet benoemen en niet mi- voftster Omai Eyubogloe, die lid is in Ecevi.s eigen Republikeinse alkspartij De twee partijen vor- gus en samer een coalitie. n'erkiesingen cevit verhaarde op een persconfe- *ntle geënotioneerd dat hij wilde treden cm zich te ontdoen van de ;ewensfe coalitiepartner en om krachtiger mandaat via nieuwe rklezingen te verkrijgen, e premer zei dat hij president ahri Koroturk van zijn voornemen n het premierschap neer te leg- op de hoogte heeft gesteld. :evit zil nog overleg plegen met partij, voordat hij opnieuw de president gaat om zijn ltelijkt ontslag in te dienen. Vol- ns de premier is de beste oplos- ig zo spoedig mogelijk algemene rkiezingen te houden, waar- hijnlijk in november. Zodra dat gebeurd zal de vorming van een luwe regering veel eenvoudiger n, zei hij. Ecevit verklaarde dat hiervoor reeds de toestemming fn de president heeft gekregen. prus tevit heeft door zijn optreden in kwestie-Cyprus sterk aan steun onnen in Turkije. De premier itlseerde Moslemleider Erbakan, (RENZO MARQUES (AP, Reuter, fl) Joaquim Chissano is be- md tot premier van Mozambi- Hij was tot voor kort vertegen- jrdiger van de verzetsbeweging ilimo in Tanzania. Gsteren arri- irde Chissano aan het hoofd van ïtent taclltig man sterke delegatie in J Mozambiquaanse hoofdstad Lo- *enpzo Marques. Hij werd opgewacht tus-pr de waarnemend gouverneur te-n Mozambique. Ferro Riberto. lssano zal het kabinet leiden tot izambique 25 juni volgend jaar ledig onafhankelijk wordt. De irlopige regering wordt samenge- ld uit drie Portugese en zes ilimoministers. Hij zal morgen of rmorgen worden beëdigd, issano was lange tijd de rechter- id van Frelimo-leider Samora chel Chissano is een Afrikaans üonalist die nauwe banden on- rhoudt met de Chinese volksre- iliek. Samora Machel was gis- :en de grote afwezige bij de aan- nst van de VC-10 van Air Afri- e op de luchthaven van Lorenzo rques. Machel wordt over 't alge- en verondersteld de nieuwe presl- ït van Mozambique te worden. Premier Bulent Ecevit die volgens hem verklaringen heeft afgelegd die de regering en Turkije in een moeilijk parket brachten. Erbakan deed de indruk ontstaan dat wij verborgen bedoelingen had den anders dan de bekendgemaakte regeringspolitiek inzake Cyprus, zei Ecevit. Dit, zo ging hij verder, was ver keerd in een situatie waarin niet alleen woorden maar ook nuances belangrijk waren en daarom heb ik geweigerd Erbakan als waarnemend premier te latèn optreden terwijl ik deze maand op reis was naar Scan dinavië. De regering van Bulent Ecevit werd BELFAST (Reuter) Leden van de Ira (het verboden Ierse Republi keinse leger) hebben een rechter en een officier van Justitie ver moord in de Noordierse hoofdstad Belfast. Beide slachtoffers volgden een har de lijn bij de berechting van IRA- leden en andere extremisten. De politie begon gisteren met een uit gebreide jacht op twee jonge man nen, die de moorden waarschijnlijk hebben gepleegd. Zij voerden de aanslagen in de morgenuren uit en zijn met snelle auto's de stad uitge reden. Rechter Rory Conaghan, een rooms-katholiek, werd met een schot gedood terwijl hij in de deurope ning van zijn woning stond. De officier William McBirney, protes tant en lid van Noordierse Labour- partij, werd in zijn keuken neerge schoten. De IRA heeft verklaard verantwoordelijk te zijn voor de moorden. De twee neergeschoten mannen maakten volgens de IRA deel uit van de 'Britse oorlogsma chine'. Politieke gevangenen Op 19 mei zag de regering zich echter reeds voor een ernstige cri sis geplaatst toen de Republikeinse Volkspartij zich tegen voortzetting van de coalitie uitsprak. Een groot aantal afgevaardigden van de Partij van nationale redding liet een voorstel om enkele duizenden poli tieke gevangenen in vrijheid te stellen sneuvelen tegen de bij de kabinetsformatie gemaakte af spraak. Het amnestievoorstel werd vervolgens door het parlement slechts aanvaard in zoverre het be trekking had op gewone gevange nen. Premier Ecevit had vorig jaar het herstel van vrijheid van meningsui ting en de vrijlating van politieke gevangenen tot inzet van de ver kiezingen gemaakt. In politieke kringen houdt men rekening met de mogelijkheid dat Ecevit de Par tij voor nationale redding zal laten vallen en een nieuwe coalitiepart ner zal zoeken. De meest waar schijnlijke is dan de Rechtse demo cratische partij, hoewel er me ningsverschillen tussen deze partij en de Republikeinse Volkspartij zijn over het economisch beleid. TEL AVIV '(Reuter) De Israëli sche premier Jltzak Rabin heeft zijn land gewaarschuwd, dat er geen vrede in-het Midden-Oosten kan worden bereikt zonder dat er grondgebied wordt opgegeven en redelijke risico's worden genomen. De premier zei dat in een inter view. dat gisteren in Israël ver scheen. Nu streven naar vrede de fundamentele oplossing is voor het probleem in het Midden-Oosten, is er geen andere keuze dan het ne men van redelijke risico's om vrede te bereiken.' zei Rabin. Hij waar schuwde, dat de volgende onder handelingsronde met de Arabieren veel moeilijker zal zijn dan de ge sprekken, die er zijn geweest over troepenscheiding. Deze onderhan delingen waren zuiver militair, bij de volgende besprekingen zullen vooral politieke overwegingen gaan. Rabin zei, dat het hem niet zou verbazen als Syrië nog eens zou proberen de Arabische landen in een nieuwe oorlog te drijven. Hij herhaalde, dat Israël niet bereid is de door Syrië opgeëiste Hoogvlakte van Golan uit handen te geven. Rabin gaf zijn interview ter gele genheid van het joodse nieuwjaar, dat vandaag begint. LONDEN (Reuter) De Britse Labour-partij is niet bereid om samen met één van de twee andere belangrijke partijen in Enge land een regering te vormen. Dit staat in het voorlopig verkie zingsmanifest, dat de socialistische partij gisteren heeft uitgegeven. In dit programma staat de strijd tegen de grote economische crisis in En geland centraal. Als Labour na de verkiezingen in oktober opnieuw zal kunnen regeren, zal de strijd tegen de inflatie en de alarmerende tekorten op de betalingsbalans het eerst worden aangevat. Het mani fest van de socialisten zegt. dat Engeland voor zijn ergste crisis sinds de tweede wereldoorlog staat. De socialisten beloven, dat zij de huidige economische moeilijkheden over enkele jaren onder de knie zullen hebben. Het verkiezingsdocu ment benadrukt het grote vertrou wen van Labour in samenwerking met de vakbonden. Een coalitie-regering, waar veel Britten wel voor voelen bij de moeilijkheden van dit moment, wijst Labour krachtig van de hand. In het manifest schrijven de socla- In Londen is gisteren een grote demonstratie gehouden tegen de militaire regering in Chili, die vorige week haar eerste verjaardag 'vierde'. Eén van de sprekers was mevrouw Allende, de weduwe van de bij de staatsgreep omgekomen Chileense president. ADDIS ABEBA (AP, TJPI) De militaire machthebbers in Ethio pië die vorige week keizer Haile Selassie van zijn troon hebben ge stoten, zijn maandag ingegaan op eiser, van studenten dat de macht onmiddellijk aan een burgerregering wordt overgedragen en de ex-keizer ter dood wordt gebracht In een verklaring zeiden de militai ren dat ze niet van plan waren het ene soort dictatuur (van Haile Se lassie) te vervangen door een an dere, militair of anderszins. Maar de verklaring beantwoordt niet de vraag wanneer het militaire coördi natiecomité waarvan de nieuwe pre mier lt.-gen. Aman Michael Andom is. de macht overdraagt. 'Wij keren voorlopig niet naar onze kazernes terug om Ethiopië over te laten aan op macht beluste burgers of officieren', aldus de verklaring. 'Hoewel gedwongen de regerings verantwoordelijkheid te dragen, zijn de leden van het comité van mening dat militairen zich niet met politiek moeten inlaten. Voor de duur echter van het militaire bewind zal het comité ervaren en bekwame burgers aantrekken om het volk in een adviserende hoedanig heid te vertegenwoordigen', zo be sloot de verklaring. Lezen en schrijven Meer dan 2000 betogers hebben op de campus in Addis Abeba gisteren gedemonstreerd voor een burgerrer- gering binnen zes maanden. Ook ageerden zij tegen de plannen van de nieu.»w' machthebbers hen en hun docenten voor een periode van twee jaar naar het platteland te sturen om daar boeren te leren lezen en schrijven. De studenten willen hun colleges volgende week hervatten. Naar hun mening is de campagne tegen het analfabetisme slecht opgezet en zullen de boeren 't onderwijs niet willen volgen. 'Wij doen niets voor de militairen zoals niet duidelijk is wat de militairen voor het land doen', aldus een stu dentenwoordvoerder, die verder zei 'niet tegen het leger maar tegen een militaire regering te zijn'. Poli tie maakte met waterkanonnen een einde aan de betogingen en blok keerde met jeeps de wegen om de studenten te beletten de binnen stad in te trekken. Er waren geen gewonden. Kroonprins Kroonprins Asfa Wossen van Ethio pië heeft gezegd dat hij vandaag laat weten of hij zijn benoeming tot koning van Ethiopië aanvaardt. Het wordt niet uitgesloten dat hij om gezondheidsredenen zal weigeren. Asfa Wossen. die momenteel in Genève woont, lijdt aan suikerziek te. WENEN (Reuter, UPI) Het In ternationaal bureau voor atoom energie IAEA heeft een beroep ge daan op de vijf kernwapenmogend- heden, inspectie toe te staan als zij kernproeven nemen voor vreedzame doeleinden. Directeur-generaal dr. Sigvard Eklund zei in zijn openingsrede van de algemene vergadering van de IAEA dat een dergelijke regeling de uitvoering van het verdrag tegen verspreiding van kernwapens zou verbeteren. De oproep is onderdeel van een Intensieve poging om de controle strakker te maken na de verrassende kernexplosie die India in mei van dit Jaar teweegbracht. Eklund merkte verder op dat de oliecrisis de vraag naar kernener giecentrales had vergroot. De geïn dustrialiseerde landen doen grote bestellingen. Kernenergie is op eco nomische gronden aantrekkelijk voor ongeveer veertig ontwikke lingslanden. De financieringspro blemen zijn aanzienlijk, maar Eklund vond het bemoedigend dat de Wereldbank een meer positieve houding tegenover dit soort projec ten lijkt aan te nemen. Volgens de directeur-generaal zou In 1977 een grote Internationale conferentie moeten worden gehouden over de vooruitzichten van kernenergie. SAIGON (AP, UPI) De man die zondag boven Vietnam een vliegtuig kaapte en liet neerstorten was de 32-Jarige playboy en militair Le Due Tan. Hij gebruikte twee handgrana ten. Bij de ramp kwamen 70 mensen om het leven. Over de motieven van de man is niets bekend. Le Due Tan kwam in 1962 na een studie politoco- logle bij het leger. Hij was onlangs gescheiden van zijn vrouw en werd door de politie omschreven als een 'drinker, gokker en vrouwenjager'. listen, dat er geen punt van over eenkomst bestaat tussen hen en de andere partijen (de Conservatieven en Liberalen). Zij gaan uit van een totaal andere filosofie, aldus La bour. 'Het zou een gevaarlijke farce zijn om te suggereren, dat de toe komst van het land geholpen zou zijn met een draaierige regering van compromissen', zo waarschuwt het manifest. Nek aan nels De socialisten willen de kiezers vragen om een mandaat voor vijf Jaren en ruim genoeg om een meerderheidsregering van uitslui tend Labour te vormen. Labour re geert nu met een minderheid. De kans, dat zij bij de komende ver kiezingen wel een meerderheid in het parlement zou krijgen moet volgens de opiniepeilingen niet hoog worden geschat. De laatst ge publiceerde peilingen voorspellen een nek-aan-nek-race, waarbij de Conservatieven nog iets in het voordeel lijken. Het Labour-manifest belooft dat het Britse volk een nieuwe kans zal krijgen om zich uit te spreken over Engelands lidmaatschap van de Eu ropese Gemeenschap. De kiezers zullen de laatste en bindende uit spraak moeten doen over de nieuwe voorwaarden, die de regering bij de EG moet proberen te bereiken, al dus het verkiezingsmanifest van Labour. BRUSSEL (Reuter, UPI) Ge neraal Alexander Haig wordt de opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa. De NAVO-raad heeft hem gisteren benoemd op voordracht van de Amerikaanse president Gerald Ford. De 49-jarlge Haig zal met ingang van 15 december het commando van de NAVO-troepen op zich ne men. Hij wordt de opvolger van de 59-jarlge Andrew Goodpaster, die sinds 1960 deze hoge militaire post bekleedt. Alexander Haig, die vier-sterren-ge- neraal was, is momenteel chef van de staf van het Witte Huis. HIJ volgde in Juni 1973 in deze functie Bob Haldeman op. Deze was enige tijd eerder ontslagen in verband met zijn bemoeienissen met de Wa- tergate-zaak. Daarvoor heeft Haig enige tijd deel uitgemaakt van de staf van Henry Kissinger, toen nog voorzitter van de Nationale Vellig- hedsraad. Nixons belangrijkste advi seur voor buitenlandse zaken. Als militair diende Haig in Korea en Vietnam. De laatste rang, die hij in het leger bekleedde was die van vlce-chefstaf. De NAVO-raad heeft unaniem de benoeming van Haig tot opperbe velhebber aanvaard. Als topman van het Witte Huis was Haig nauw betrokken bij Nixons verdediging in de Watergate-zaak. tor H. J. Neuman an een curieus politiebericht tot de val van de 37e president der Verenigde ;aten. Zo zou men de ontwikkeling kunnen typeren, voor zover die zich al- ans in de openbaarheid afspeelde, van de z.g. Watergate-affaire, een ont- ikkeling die begon met de inbraak in het Democratisch hoofdkwartier te 'ashington op 17 juni 1972. 'ee verslaggevers van de 'Wash- [ton Post' hebben journalistieke lerscheidingen ontvangen, om- zij, niet hebben gerust voordat groot deel van de waarheid aan licht kwam. Die twee, Carl rnstein en Bob Woodward, heb- over hun ervaringen nu een ik geschreven onder de titel 'All President's Men' (Simon luster. New York 1974, 349 biz.), n relaas hebben zij verscheidene anden vóór de sombere apotheo- van 8 augustus jl. afgesloten en 'ige week kwam ook de Neder- idse vertaling op de markt, ar hun schatting omtrent de ver- e afloop komt aardig tot uiting de titel van hun boek, die on- skenbaar verwant is aan het En- se kinderversje over de 'mannen de koning, die met hun allen t in staat waren Humpty topty na zijn val van de muur er in elkaar te knutselen. Het tk van Bernstein en Woodward niet 'de' geschiedenis van de 'tergate-affaire. Indien die ge- liedenis ooit al volledig te schrij- i valt (de betrokkenen hebben scheidene keren 'grote schoon- ak' gehouden en erg veel belas- d materiaal vernietigd), dan is daarvoor thans in leder geval te vroeg. Neen. de verslagge- s van de 'Washington Post' heb- alleen uit de doeken willen in, hoe zij (en anderen ner- 's kleineren zij de prestaties van i collega's van andere bladen) n zijn geslaagd de zaak te ont ken aan de vergetelheid, hoedrijke. sluwe en vaak bijzon der doortastende figuren in. de Ver enigde Staten hadden er recht streeks belang bij, dat het niet tot onthullingen kwam. Bernstein en Woodward, die dat juist wél na streefden, bevonden zich dus op glad ijs. Hun boek maakt minstens drie dingen duidelijk. Ten eerste, hoe in en om het Witte Huis lang zamerhand een gangsterachtige at mosfeer ging heersen. Vervolgens, in welk een gewetensnood al die ambtenaren en employés terecht kwamen, die hadden geleerd het Amerikaanse presidentschap, als instelling, hoog te waarderen en die nu tot de ontdekking kwamen, dat ze de grens van het toelaatbare dicht waren genaderd of al gepas seerd. En in de derde plaats, met hoeveel overleg, ijver en nauwkeu righeid een grote krant kan werken aan een belangrijk nieuwsverhaal, ook al zijn struikelingen of mis stappen nimmer uitgesloten. Geheim fonds Eén van die misstappen beginnen Bernstein en Woodward op 24 okto ber 1972. Na vele honderden misschien wel duizenden tele foontjes en interviews waren de beide verslaggevers tot de conclusie gekomen, dat de sleutel tot de hele Watergate-affaire het geheime fonds was, dat het Comité tot Her verkiezing van de President (C.R.P.) er op na hield. Met gelden uit dat fonds waren verscheidene politieke sabotage- cn spionage- handelingen tegen de Democraten bekostigd, zo meenden zij, en het zelfde fonds werd nu gebruikt om te verhinderen dat die handelingen (of althans de volle omvang en betekenis daarvan) aan het licht kwamen. Het Witte Huis hield al tijd vol. dat het geen rechtstreekse verantwoordelijkheid droeg voor het doen en laten van C.R.P. Zo lang die bewering overeind bleef, was het voor president Nixon e s, weliswaar hoogst onaangenaam, als een officiële Republikeinse commis sie strafbaar gedrag kon worden verweten, maar fataal was het niet. Anders zou het worden, als Bern stein en Woodward konden aanto nen, dat hooggeplaatste medewer kers van de president zelf recht streeks waren betrokken bij het beheer van dat geheime fonds. Dat zou niet eenvoudig zijn, omdat sommige mensen in de naaste om geving van Richard Nixon uiterst bedreven waren in het schelden van macht en aansprakelijkheid. Ook al waren zij heer en meester over dat fonds, dan nóg zouden zij het zo Inkleden dat de orders en de machtigingen schijnbaar van een ander kwamen. 'All the presidents men' het boek van de journalisten Bernstein en Woodward over hun onderzoek naar de Water- gate-affaire wordt in begaande beschouwing besproken door de heer H. J. Neuman, directeur van het Nederlands Insti tuut voor Vredesvraagstukken in Den Haag en commentator voor de KRO-radio. Neuman was één van de eerste Nederlanders, die wees op de mogelijke politieke gevolgen van wat op het eerste gezicht niet veel anders was dan een gewone politiezaak. Op 27 augustus 1972 sprak hjj voor de KRO-microfoon over 'een politieke thriller', dat een kykje biedt onder het oppervlak van republikeinse achtenswaardigheid. Van het boek is vorige week een Nederlandse vertaling ver schenen by' uitgeverij Contact te Amsterdam onder de titel 'Alleman van Nixons staf'. De prijs is 16.50 gulden. De twee verslaggevers van de Washington Post die de Watregatc- affaire aan het licht hebben gebracht: Carl Bernstein (links) en Bob Woodward. Horen zeggen De beide mensen van de 'Post' wa ren er bijna zeker van dat de chef van de staf van het Witte Huis. Harry Robbins Haldeman, met het fonds kon doen en laten wat hij wilde. Woodward kwam van tijd tot tijd in het diepste geheim samen met een anonieme zegsman, die toegang had tot informatie in het Witte Huis en C.R.P. (in het boek wordt de man aangeduid als 'Deep Throat'). Deze had het hem nage noeg bevestigd. Andere bronnen, onder wie een F.B.I.-agent, zelden het ook. Maar al deze uitspraken lagen op het, volgens het Ameri kaanse strafrecht uiterst riskante terrein van horen zeggen. Harde feiten waren er niet. Tótdat de beide verslaggevers gedurende een regenachtige avond in oktober op de stoep voor diens deur een ge sprek voerden met Hugh Sloan, de man die ontslag had genomen als kassier van C.R.P., omdat hij niet medeplichtig wilde zijn aan onoir- bare praktijken. Hij was enige tijd tevoren in besloten zitting verhoord door een z.g. 'grand jury'. Hij be vestigde, dat vijf mannen machti ging konden geven tot het doen van uitbetalingen uit het fonds. Was Haldeman daar één van? Sloan sprak het niet tegen. Woodward vroeg, of hij alle vijf namen tegen over de 'grand jury' had ge noemd? Sloan dacht verscheidene seconden na en zei: 'Ja'. De ver slaggevers waren in de wolken. ZIJ gingen naar de krant, schreven een verhaal over het getuigenis van Sloan en legdenhet voor aan een vierschaar: hoofdredakteur Benja min Bradlee, centraal redakteur Howard Simons en twee van hun naaste medewerkers. Harry Rosen- feld en Barry Sussman. Ze gingen alle bronnen nog eens na. bekeken met de grootste zorgvuldigheid de woordkeus en gaven vervolgens hun flat: het stuk kwam in de krant. Fout begrepen Maar enkele uren later al deelde de advocaat van Sloan aan de buiten wereld mee, dat zijn cliënt tegeno ver de 'grand Jury' de naam van Haldeman niet had genoemd. Ge schrokken belden Bernstein en Woodward de gewezen kassier, aan wiens goede trouw zij ook toen niet twijfelden, op. Hoe zat dat nu? Het bleek, dat Sloan tijdens het inter view voor zijn deur de vraag van Woodward verkeerd had begrepen: Als de 'grand Jury' hem de vijf namen had gevraagd, zou hij ze dan genoemd hebben? Jazeker, had Sloan toen geantwoord. Maar de 'grand Jury' hAd hem de namen niet gevraagd en zelf was hij er niet mee voor de dag gekomen. De Journalisten hadden in hun geest drift en in hun begerigheid om te horen wat ze graag wilden horen verzuimd hun bron voor alle zeker heid de kardinale vraag nogmaals te stellen. Ook hadden ze nagelaten hem vooraf te waarschuwen, dat hun verhaal in de krant kwam. Materlëel hadden ze gelijk: Halde man wAs een van de vijf. Maar Sloan kon niet als zegsman gelden. De betrouwbaarheid van al hun vo rige verslagen was in dlscrediet ge raakt. Het Witte Huis glom van leedvermaak. 'Deep Throat' zei te gen Woodward dat Bernstein en hij door hun onzorgvuldigheid het hele onderzoek vele maanden hadden vertraagd. In ieder geval duurde het verscheidene dagen, voordat de reporters iets van hun vroegere zelfvertrouwen hadden herwonnen. Verdeelde staf In het laatste gedeelte van hun boek beschrijven Bernstein en Woodward een presidentiële en C.R.P.-staf, die zozeer verdeeld was tegen zichzelf en die zo psychotisch reageerde (John Caulfield die be dreigingen uitte tegen het leven van James McCord; 'Deep Throat' die de verslaggevers attent maakte op het gevaar van aanslagen en valstrikken), dat het achteraf een wonder mag heten, dat er niet méér ongelukken zijn gebeurd. Eind maart 1973 was Woodward zo onder de Indruk geraakt van de gevolgen, die dat aanvankelijke curieuze poll- tieberichtje over de inbraak in Wa- tergate-hoofdkwartier zou kunnen hebben, dat hij via de waarnemend perschef Gerard Warren een inter view aanvroeg met Richard Nixon persoonlijk, zodat die gedetailleerd zou kunnen ontkennen dat hij per soonlijk in al deze duistere zaken was gemengd. Vergeefs natuurlijk. Maar een maand later, zo lezen we in de Witte Huis-versie van de vermaarde geluidsbanden, had pers chef Ron Ziegler het er tegen de president nog over. 'Oké', zei Nixon 'volg een harde lijn. Laat (David) Gergen zich met Woodward ver staan. Als ze hierop dóórgaan, dan moeten ze maar eens heel goed op hun verduivelde pluiskoppen ('damned cotton picking faces') letten'. Woodward en Bernstein zljn doorgegaan. Nixon uiteindelijk niet. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9