'Ramadan7 in ere bij Islamieten dichtbij immentaar Begin van vastenmaand mk (i) )pel en ei Veel ijsbergen Man verongelukt weerrapporten Z0NM,° fluitconcert voor gorilla's circuskoe onveilig hUW/KWARTET DINSDAG 17 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 r\ ieraal Alexander Haig, chef-staf A het Witte Huis en tot voor kort y van de trouwste medewerkers van -president Nixon, zal straks opper- ithebber worden van de NAVO- dkrachten in Europa. Iedereen, die v\ geroepen voelt om het Atlantisch jili dgenootschap te verdedigen tegen vele militante critici kan daar logelijk gelukkig mee zijn. t de bekwaamheden van generaal ig ook mogen zijn, met zijn naam je onmogelijk reclame maken 7rFn$r de NAVO. Daarvoor is hij te y/ betrokken geweest bij de verde eld i ing van president Nixon in de n dt jergate-zaak. Strikt formeel redene- to a, j zjt jjet wej g0ecj met generaal jjg y g. Hij heeft zich niet schuldig ken' aakt aan de illegale pogingen om i gem Watergate-affaire te verdoezelen. D hij het Witte Huis betrad was de ;rd" c a' aan bet r°hen- De verant- d is irdelijken waren net de laan uitge- an m ud; op één na. Die ene was de ident zelf. Deze heeft nog onge- men'. anderhalf jaar zijn zetel in het le Huis weten te behouden met ïigenl verdedigingstaktiek, die alleen reet™ b'j iemand> die wat te verbergen [f. "ft t Stelselmatig heeft hij de justitie :en gi iet Congres dwars gezeten bij hun r ngen om de waarheid achter Wa- e^ika ate aan het ,icht te hrengen. Alle elijkheden, die de wetten Nixon n te bieden, buitte hij uit. Met een iep op zijn bijzondere bevoegdhe- hield hij het belangrijkste bewijs- eriaal achter. Met allerlei procedu re kwesties probeerde de president ja belagers van zich af te schudden, belangrijkste raadgevers waren lij bekwame advocaten als Buz- en St. Clair, zijn belangrijkste :rder de loyale chef-staf Alexan- Haig. Deze heeft het door Nixon ippelde beleid altijd stipt uitge- naar buiten toe zonder verdedigd. In verscheidene ieke verklaringen heeft hij voor- i, dat Nixons onschuld uiteindelijk worden bewezen. In een interview het dagblad The Christian Science ïitor liet hij dit voorjaar weten, >6N? hij moedig het moment afwachtte rop de 'nauwkeurige waarheid' worden getoetst aan de 'geruch- roddels, verdachtmakingen en on- !e informatie.' Wel, dat moment is iddels gepasseerd en de president !t de toetsing niet kunnen door- i. Nixon is gevallen en kwijnt nu in zijn buiten in Californië. Zijn ïdiging, die geheel gericht was op Iverborgen houden van de waar- C4 heeft gefaald. Het is moeilijk in en, waarom nu juist generaal die zich zo vereenzelvigd heeft die verdediging van Nixon, de st geschikte man is voor de post opperbevelhebber van de NAVO. hebben zij bij de NAVO een vame dienstklopper nodig, die al maar trouwhartig uitvoert wat superieuren hem opdragen? Dan t Haig zijn geschiktheid met zijn ling in de Watergate-zaak ruim- loli bewezen. aig (2) er en erfcol inisal reg< ldoi Volg ior anzlf' reld tig ge! men aan deze ernstige bedenkin- niet zo zwaar wil tillen en de ste NAVO-partners schijnen die ing te hebben blijft er toch wel een bezwaar kleven aan de Deming van Haig tot opperbevel- ber. Bij de benoeming van de te NAVO-opperbevelhebber ïeraal Eisenhower is gezegd deze post was voorbehouden aan Amerikaanse generaal, die uitblonk strateeg en militair tacticus. Het is tilijk vol te houden, dat Haig aan hoge eisen voldoen. Toch merk- rdig, dat de leden van de NAVO aelijk genoegen nemen met een der bekwaam militair op deze ho- post. kritieke economische situatie in de en tuinbouw heeft enige tijd den tot nogal forse en daar- ir wat vervelende acties geleid, end moet worden dat zoiets (he in een welvaartsstaat af en toe ;baar nodig is om voldoende aan- ht op zich te vestigen, acties, die boeren en tuinders eren hebben gevoerd, hadden een ander karakter. Zij waren speel- vr.p opzet, minder agressief. Het meestal wat meer moeite dergelij- acties te bedenken, maar als een gelijk idee goed wordt uitgevoerd ben zij waarschijnlijk een hoger iement. elk geval hebben de boeren en iders naar het lijkt gisteren meer bèpathie gewekt dan een paar weken !d«.n. Het is nu maar te hopen dat ministers in Brussel deze actie weten te waarderen, maar voor- >k zullen onderkennen wat er aan hand is en in belangrijke mate J TOoet zullen komen 'aan wat de ren verlangen. 1' ministers in Brussel, want door het 'stfmationalc karakter van deze actie duidelijk geworden dat de land- iroblemen Westeuropese proble- zijn, waarover op Westeuropees Eau moet worden beslist. Niet de Eringcn in de afzonderlijke landen, &r de. Brusselse beleidsvoering het ontbreken daarvan heeft boeren en tuinders gebracht waar nu staan. door Leo Kleyn Wie, al dan niet geïnspireerd door ideële reclame, vriendelijk wil zijn voor een buitenlander, doet er verstandig aan zichzelf de ko mende weken enige beperking op te leggen als die buitenlander de islamitische godsdienst aanhangt. Voor de moslims be gint vandaag (voor de Turken onder hen morgen) de jaarlijkse vastenmaand Ramadan. Tot half oktober zullen zij het op prijs stellen geen sigaret of drankje aangeboden te krijgen. De Ramadan-vasten is de enige die in de koran, zij het met weinig woorden, is voorgeschreven. De vasten vormt een van de vijf zoge heten zuilen van de islam, die ver der wordt geschraagd door onder meer vijfmaal daags uit te spreken gebeden en een eenmaal in het le ven te ondernemen bedevaart. Verreweg de meeste moslims houden de vasten in ere, hoe wel de daaraan verbonden ver plichtingen niet gering zijn. Aan de toch even belangrijke rituele gebe den, de salats (waarover de koran ook veel uitvoeriger is), wordt min der de hand gehouden. Overigens dankt juist aan de 'verwaarlozing' van de salats (bezwaarlijk voor veel, met name in het arbeidspro ces opgenomen, moslims) de vasten mede haar populairlteit Ramadan biedt de mogelijkheid het kwade geweten te sussen. Gedurende de vastenmaand mag van zonsopgang tot zonsondergang niet gegeten, gedronken of gerookt worden, terwijl ook sexuele activi teiten taboe zijn. De mohamme daanse vasten is strenger dan de christelijke vasten ooit geweest is. Sommige moslims slikken zelfs hun speeksel niet in, of weigeren, als ze ziek zijn, injecties. Het schijnt dat soms ook moslims zich in het ziekenhuis gedurende de vastenmaand niet door een ver pleegster willen laten wassen, wat waarschijnlijk gezien moet worden als een wel zeer rigoureuze inter pretatie van de verplichting tot seksuele onthouding. Anderzijds nemen veel moslims het met de voorschriften niet al te nauw, soms uit gebrek aan geloofs ijver, maar vermoedelijk vaker omdat de opgave te zwaar is. Ze willen er dan overigens niet voor uitkomen dat ze de hand lichten met het ritueel; als ze het doen, gebeurt het in het verborgene. In een land als Marokko, waar de islam staatsgods dienst is, loop je trouwens het risi co door een politie-agent te worden aangesproken als je bijvoorbeeld overdag op straat een sigaret op steekt. Oorsprong Over de oorsprong van de door Mohammed ingestelde Ramadan- vasten bestaan verschillende theo rieën. Vast staat dat Mohammed zich heeft laten leiden door vasten- gebruiken bij joden en christenen; daarnaast hebben ook andere gods diensten en de gebruiken van de voor-islamitische Arabieren hun sporen nagelaten. Hoewel van Mohammed bekend is dat hij zich in zijn jeugd Jaarlijks een maand lang terugtrok om zich aan meditatie over te geven, kende de Islam aanvankelijk een vasten periode van 24 uur, zoals nu nog de joden op Jom Kippoer 24 uur vas ten. Al spoedig wijzigde Mohammed dit door hem van de joden overge nomen gebruik; de vastendag werd vervangen door een vastenmaand. Bij de christenen was toen al een langdurige vastenperiode, de qua- dragesima (de veertigdaagse vasten, voorafgaande aan pasen), in ge bruik. De Ramadan-vasten ontleent haar betekenis aan de 'neerzending' (wat in het Arabisch dezelfde bete kenis heeft als 'openbaring') van de koran in de negende maand van het mohammedaanse jaar. Rama dan. Met de instelling van de vas ten in de maand waarin Allah zich aan Mohammed geopenbaard zou hebben, verbrak de stichter van de islam een band die tot dusver nog met het jodendom had bestaan. Uitputtend Doordat de moslims er geen zonne jaren, maar slechts 354 dagen tel lende maanjaren op nahouden, du ren de maanden korter: 29 of 30 dagen. Ook de maand Ramadan begint daardoor Jaarlijks eerder. In 1975 valt het begin van Ramadan op 6 september, en pas over 33 jaar zal 17 september weer de eerste dag van de vastenmaand zijn. Als gevolg van deze afwijkende tijdrekening wordt nu eens in de herfst gevast, dan weer in de zomer lente of winter. Afhankelijk van het jaargetijde stelt de Ramadan- vasten de ene keer hogere eisen aan de moslim dan de andere keer. In het algemeen mag het ritueel als vrij uitputtend worden beschouwd. De uitputting wordt niet alleen veroorzaakt door het vasten, maar ook door de festiviteiten die na zonsondergang beginnen en tot diep in de nacht kunnen duren, 's A- vonds mag de overdag geleden 'schade' worden ingehaald en kan er naar hartelust worden gegeten en gedronken. Daarbij wordt een voorkeur voor allerlei zoetigheid aan de dag gelegd. De banketbakkers doen, hoe vreemd dat ook mag klin ken, tijdens de Ramadan-vasten be tere zaken dan gedurende de rest van het Jaar. Marokkanen en Tunesiërs nuttigen bijvoorbeeld speciaal Ramadan-ge- bak. Enerzijds een maand van beproe ving (die kan leiden tot geïrri teerdheid, het zogenaamde Rama- dan-humeur), heeft de mohamme daanse vasten anderzijds ook een onmiskenbaar feestelijk karakter. De moskeeën, waar 's avonds sa menkomsten worden gehouden, zijn verlicht; nog niet zo lang geleden werd 's avonds ook een poppenspel, een soort volkstoneel, opgevoerd. De sfeer valt te vergelijken met die van de decembermaand in het wes ten. Ramadan heeft een beetje een adventskarakter, waarbij de 'neer- zending' van de koran de plaats inneemt van de geboorte van Christus. Voornemens Zoals in het westen december, zo is in de mohammedaanse wereld Ra madan de maand van de goede voornemens. De islamitische vasten is ook niet, zoals in de christelijke Deze foto werd enige jaren geleden genomen tijdens een gods dienstoefening in het kader van de Mohammedaanse vasten op het terrein van de Indonesische ambassade in Wassenaar. De mo hammedaanse vrouwen zjjn gekleed in de 'roekoeh', de traditio nele kleding tijdens deze plechtigheden. godsdienst, bedoeld als boetedoe ning. In de koran wordt met be trekking tot de Ramadan-vasten met geen woord over boete gespro ken. De vasten moet worden opge vat als een mogelijkheid tot uiting van dankbaarheid. 'Wellicht zult ge dankbaar worden', heet het in de koran. Overigens is dat element van boe tedoening wel in de vasten ingeslo pen, en wel in die zin dat de moslim zich vooral bezighoudt met zelfonderzoek, waaruit dan de goe de voornemens voortvloeien. Dat zelfonderzoek wordt geleid door be spiegelingen over de betekenis van Ramadan, die dagelijks in de kran ten verschijnen, en waarin bijvoor beeld wordt gesteld dat de vasten het onderscheid tussen rijk en arm wegneemt. Zoiets is dan maar tot op betrekke lijke hoogte waar, want de arme moet nog maar afwachten of hij 's avonds wat te eten krijgt, ook al zetten sommige rijken dan een voor ieder toegankelijke tafel met spijs en drank in hun tuin neer. De Ramadan-vasten (waarvan on der andere zwangere vrouwen, oorlogvoerende soldaten en reizi gers zijn vrijgesteld) wordt beslo ten met het Kleine feest, zo ge noemd ter onderscheiding van het Grote feest, dat in de twaalfde maand wordt gevierd en waarbij een schaap wordt geslacht ter her denking van het door Abraham ge brachte offer. Op dat een dag du rende Kleine feest (led al-fitr, feest van de verbreking) trekken de moslims nieuwe kleren aan en gaan zij bij elkaar op bezoek om 'gelukkig nieuwjaar' te wensen. Zij stellen het erg op prijs op die dag ook van niet-islamieten een hand te krijgen. Moslims die in Nederland werken, vinden het niet minder prettig dat er enigszins rekening mee wordt gehouden dat voor hen Ramadan begint. Het ANP meldde onlangs dat de werkgevers in Gel derland een voorlichtingsbrief heb ben ontvangen van de Stichting bijstand buitenlandse werknemers. Daarin wordt onder meer begrip gevraagd voor de misschien gerin gere arbeidsprestatie van islamiti sche werknemers in de vasten maand. Daarbij mag bedacht worden dat de moslims in den vreemde wel vasten, maar niet ten volle delen in het aan Ramadan verbonden feest, om dat de vreugde wordt getemperd door gedachten die sterker dan an ders op thuis zijn gericht. Dit artikel kwam tot stand na een gesprek met dr. K. Wagtendonk, wetenschappelijk medewerker aan de theologische faculteit van de Universiteit van Amsterdam, en be studering van diens proefschrift 'Fasting in the Koran' (Leiden, 1968). 'Het Westeüderveld' Nu de zon er deze week periodiek aan te pas blijft komen en het weer door recordjagers 'saai' ge- noemdt wordt, maar door de door snee Nederlander in grote dank wordt aanvaard, voor de afwisseling eens een oversteek naar het koude New Foundland. Medewerker Klaas Bijker te Amersfoort stuurde mij enkele interessante gegevens die hij overnam uit 'Wetterlotse', jaar gang 26. Het gemiddeld aantal ijs bergen bij New Foundland (tien jaargemiddelden) was van 1901 - 1910: 440; 1911 - 1920: 425, 1921 - 1930: 470, 1931 - 1940: 420, 1941 - 1950: 415, 1951 - 1960: 240, 1961 - 1970: 150. Het gemiddelde is van 1961 tot '70 sterk omlaag gegaan als gevolg van een zwakke ontwikkeling van de westelijke circulatie boven de oce aan, met als gevolg veel minder krachtige koude luchtstromingen van de Noordpool daar. Het aanbal dagen per jaar met westelijke cir culaties over de Britse eilanden was van 1950 tot '60: gemiddeld negen tig tegenover van 1960 tot '70: tachtig met in 1969 een dieptepunt van zesenvijftig, gerekend vanaf 1860 en in 1923 een top van 129 da gen. Opmerkelijk is dat de trend van een geringer aantal ijsbergen de laatste jaren volkomen te niet is gedaan. Vergelijk 1972: 1.587 ijsber gen, dat is alleen in dat jaar al meer dan in het gehele tijdvak van 1962 tot '71, en in 1973: 843. Ge middeld over de periode 1946 tot 1970 is het aantal 213. Volgens Finch zal in 1974 het re cord van 1972 wellicht nog over troffen worden. In een lange serie (sedert 1541!) van de twintig jaar gemiddelden van het aantal dagen per jaar met poolijs aan de IJs landse kust viel de top van 1781 tot 1800 met gemiddeld 183 dagen AMSTERDAM De publikatie 'De flora en fauna van het Westzijder- veld', geschreven door René Heijnls uit Koog aan de Zaan, is te verkrij gen door overmaking van 9.75 plus drie gulden portokosten (sa men dus 12.75) op gironummer 398920 ten name van R. Heijnis te Koog aan de Zaan. Dit in aanvul ling op het artikel dat wij zaterdag over deze uitgave publiceerden. BEVERWIJK De 20-jarige U. Ph. Jost uit IJmuiden is gisteren op het terrein van de Hoogovens veronge lukt toen hij, door nog onbekende oorzaak, op zijn bromfiets in botsing kwam met een vrachtauto. Hij is in het Roode Kruisziekenhuis in Bever wijk aan zijn verwondingen overle den. ■Oi-HMMMlv ,.A jaarlijks en de laatste piek gemid deld elf dagen per jaar van 1581 tot 1600. Het verloop in de huidige eeuw: 1901 - 1920: 71 dagen per jaar gemiddeld, 1920 - 1940: 16 dagen per jaar gemiddeld, 1941 - 1960: 22 dagen per jaar gemiddeld. De methode van de zomer kwalifice ring op grond van de gemiddelde maximum-temperaturen, toege past door medewerker Lakerveld te Amsterdam en beschreven in de rubriek van zaterdag jongstleden, is volgens dr. M. A. J. Visser te Breda, vroeger werkzaam bij het L.E.I., een goede en ociaal-psychologisch zeer aan te bevelen methode. In 1939 gebruikte hij de methode al met belangstellende leerlingen van de vijfde klas HBS in Hnogeveen ter markering van de aaneengesloten rij van mooie zomers in de jaren '30. Enkele saillante punten van de weerkaart van gisteravond 7 uur: Toulouse twaalf millimeter on weersregen en een maximum-tem peratuur van slechts zestien graden Ceslsius tegenover Nice 26 graden. Grenoble acht millimeter neerslag, waaronder hagel en het weerschip I ten noordwesten van Schotland: west-zuidwester storm tien Bean- fort, hagelbui ennegen meter hoge golven. weer temp. slag Amsterdam mist 24 0 De Bilt onbew. 24 0 Deelen onbew. 22 0 Eelde onbew. 22 0 Eindhoven onbew. 23 0 Den Helder mist 20 0 Luchth. Rtd. mist 23 0 Twente onbew. 21 0 Vlissingen half bew 18 0 Zd.-Limburg onbew. 19 0 Aberdeen geheel bew. 15 0.1 Barcelona licht bew. 25 0 Berlijn onbew. 23 0 Bordeaux zwaar bew. 17 1 Brussel onbew. 19 0 Frankfort licht bew. 26 0 Genève licht bew. 24 0 Helsinki half bew. 15 0 Innsbrück licht bew. 28 0 Kopenhagen half bew 18 0 Lissabon onbew. 26 0 Locarno licht bew. 25 0 Londen licht bew. 21 0 Luxemburg onbew. 24 0 Madrid half bew. 29 0 Malaga licht bew. 25 0 Mallorca half bew. 29 0 München onbew. 20 0 Nice half bew. 26 0 Oslo regen 16 1 Parijs licht bew. 19 0 Rome half bew. 29 0 Split licht bew. 29 0 Stockholm zwaar bew. 17 0 Wenen onbew. 22 0 Zürich licht bew. 23 0 Casablanca zwaar bew. 24 0 sNecuv OPKLARINGEN ONWEER ft HAGEL BEWOLKING «0 MAX.7EMR. 0 Mm. TE MA. WINDRICHTING HOOG WATER 18 sept. Vllaslngen 2.69-15.17. Harlngvlletslulzen 4.42-17.06. Rotterdam 5.56-18.00. Schevenlngen 4.10- 16.35. IJmuiden 4.44-17.09. Den Helder 9.36-22.03. Harllngen 11.28Delfzijl 1.11-13.22. onder redactie van loessmit De gorilla's van het dierenpark Wassenaar zijn heel wat gewend, maar het wordt toch de eerste keer dat ze naar een heus con cert mogen. Of beter: het con cert komt naar ze toe in de gedaante van de Nederlandse concertfluitiste Ellen Mac Gil- lavry. Zij viert binnenkort haar dertigjarig muziekjubileum en is dol op dierentuinen. Die twee feiten heeft ze gecombineerd: 'uit dankbaarheid voor het ple zier dat ze al zolang van dieren tuinen ondervindt' wil mevrouw Mac Gülavry de dieren met haar muziek plezieren. En zo zal de fluitiste in de mid dag van de dertigste september eerst voor de zeshonderd tropi sche vogels en vervolgens voor de vijf leden (bijna zes zelfs, want één vrouwtje is iti verwachting) tellende gorillafa milie van het Wassenaarse die renpark spelen. Voor de vogels brengt ze een aantal werken voor fluit ten gehore zonder orkestbegeleiding (maar men hoopt mét begeleiding van de vogels) in de tweehonderd meter lange Louisehal. De vogels zullen daar niet gek van opkijken. Een enkele keer wordt er toch al muziek gemaakt in het restau rant dat aan de vogelhal grenst. Hoe de grootste gorillafamilie van Nederland op de muziek zal reageren, is nog maar de vraag. De familie huist sinds vorig jqar in een eigen, splinternieuwe wo ningmet een flink stuk tuin. waar ze een privé-zwembad, een druminstallatie, een zes meter hoge boom en nog veel meer ter beschikking hebben om mee te spelen. Binnenshuis valt er min der te doen dan buiten en daarom hebben ze daar televisie gekregen. 'Ze hebben twee toe stellen, waarop ze altijd naar de middagprogramma's kijken', zegt directeur Louwman. 'Niet dat ze een feuilleton helemaal echt volgen natuurlijk, maar ze zien er wel veel van. Pas nog was er een kinderprogramma, waarin iemand stond te fluiten. Een van de gorilla's begon prompt met z'n lippen de fluitbeweging na te doen. Het is niet waar, wat nogal eens beweerd wordt, dat apen het liefst naar natuur films kijken. Geluid en beweging vinden ze leuk. Onze gorilla's hebben bijvoorbeeld het grootste plezier beleefd aan de film 'Fan fare' met Hans Kaart en Albert Mol. Ze zijn duidelijk geboeid door al die geluiden. Ze kijken naar de t.v. zoals een kind van een jaar of twee doet. Af en toe zitten ze er voor en dan lopen ze weer een tijdje weg om verder te spelen. Maar voor Fanfare hadden ze veel langduriger aan dacht. Ze zijn nu eenmaal erg nieuwsgierig. En ze reageren er ook op: ze 'zeggen' met klanken en gebaren ongeveer dertig 'woorden' in hun eigen apetaal. Of de gorilla's die dertigste sep tember ook zo geboeid zullen zijn door fluit en bespeelster, moeten we afwachten. Iedereen zal het zelf op de televisie kun nen zien, want de NCRV woont het hele concert bij en maakt er opnamen van, die later in Ge rard van den Berg's 'Muziek in uw straatje' worden uitgezonden. Wie krijgt straks de gedresseerde circuskoe met de dansende kat in huis? Dat kan er maar één zijn, omdat van deze koe met kat op de hele wereld maar één exemplaar bestaat. Het is een zogenaamd schilderij, dat Karei Appel gemaakt heeft voor de winnaar van het 'Blo-tex kleu- renfestival', een winnaar die er nog niet is, omdat de wedstrijd gisteren pas van start gegaan is. Die winnaar kan degene worden, die het leukste, kleurigste circus verplicht onderwerp op papier zet (met welk materiaal doet er niet toe). Uiterlijk op 9 november moet het werkstuk opgestuurd zijn naar het al ge noemde festival, postbus 8530 in Amsterdam. Nou is het nog helemaal niet gezegd dat de Inzender van het mooiste circus de Appel-koe krijgt; zeker wel een van de honderd steendrukken, ook van Karei Appel, volgens de zeepfa brikant per stuk zo'n duizend gulden waard. Behalve die litho's zijn er nog andere prijzen te winnen, maar voor de winnaars van de niet-kunstprijzen (en voor de 'verliezers') is de wed strijd dan wel afgelopen. De honderd met een litho beloon den mogen doorgaan in de twee de ronde, waarvoor ze een vogel moeten fabriceren. De beste vo gel (welke dat is beslist de grote schilder zelf) wint de 'gedres seerde circuskoe met de dansen de kat', een doek van ongeveer 1 50 bij 1.50 meter, dat al klaar is en voor 75.000 verzekerd !s. Het doek is van 28 september tot 1 november alvast te zien in het Bonnefantenmuseum in Maas tricht. waar tegelijk ook de uit geloofde litho hangt, samen met ie andere litho's die Karei Appel de laatste twintig Jaar gemaakt heeft Wat er allemaal niet gebeuren kan als een landbouwmachine niet goed onderhouden of slecht beveiligd is: je kunt er van af vallen, spelende kinderen kunnen in draaiende onderdelen vast raken, je kleren kunnen in een onbeschermde tussenas draaien en ga zo maar door. Dit plaatje hoort thuis in een vouwblad van het ministerie van sociale zaken, dat vol staat met tekeningetjes van mogelijke ongelukken met landbouwmachines. De folder is uiteraard bedoeld voor mensen die dagelijks met dat soort ma chines omgaan. 'U kent uw vak. Kent u ook de gevaren?' staat er niet ten onrechte op de omslag, want elk jaar gebeuren er tien tallen ongelukken op landbouw bedrijven. Er wordt veel over gepraat wat daar tegen te doen valt. Juist deze week wordt alle EEG-landen, dus ook in ons land, de Europese Landbouwvei- ligheidsweck gehouden. Donder dag kunnen alle Nederlandse ge bruikers van landbouwmachines zien hoe het allemaal moet om zo veilig mogelijk te kunnen werken; tijdens de conferentie dag op de Flevohof geeft een stuntman dan demonstraties met een goed beveiligde land bouwtrekker. magicam 'De belangrijkste technische sprong vooruit sinds de komst van de sprekende film'. Zo beti telt de filmmaatschappij Para mount zijn nieuwe uitvinding 'Magicam', een systeem waarbij filmmakers de meest geldver slindende, verste en moeilijkste lokaties voor hun opnamen kun nen gebruiken zonder dat ze er met man en muis naar toe hoe ven. Dat spaart dus al een enor me hoop geld uit. Er wordt ge werkt met een soort mini-ma quette die exact de gewenste omgeving uitbeeldt en twee ca mera's: de ene filmt de spelers in aktle. de andere gelijktijdig de maquette. Beide beelden wor sen ogenblikkelijk gecombineerd en de spelers staan dus meteen op de vergrote miniatuurset. Re gisseur. cineast en acteurs kun nen bovendien direct het resul taat zien. wat ook alweer kos tenbesparend werkt. Hoe Magicam precies in z'n werk gaat blijft natuurlijk ge- helm. Maar één ding is volgens Paramount en het dagblad In ternational Herald Tribune dat het geheim publiek maakt, ze ker: wat tot nog toe onbereik baar was, wordt door dit systeem mogelijk 'De me< st onbereikba re gebieden, de meest fantasti sche toestanden binnen en bul ten de aarde zijn nu haalbaar voor elke producer, ook zonder dat hij meteen een paar miljoen achter de hand heft'. 'Eigenlijk heb ik helemaal geen schoenen nodig. Ik vind het alleen prettig om een man aan mijn voeten te hebben.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7