r omfiets helmen ias verplicht op februari 1975 Boerendemonstraties rustig verlopen verPlichtdicht amro -person fund Vredeling kwam kijkje nemen onioj Opport consumentenbond te somber rgenta" Super Lux: le lamp met 30% neer licht op tafel 'Onmenselijk werk kan vermeden door uitbreiden wetten' Personeel afdeling Hoogovens wil over werksituatie praten Personeel Shell vraagt hernieuwd overleg over cao 6 ES tere garanties S vraagd voor rtemi zonder onderwijs Li - Publiek kreeg vaak landbouwprodukten aangeboden Vier bordelen Voorzitter Zijlstra optimistisch over gesprek 0p Katendrecht Verkeersborden met verf besmeurd Schrijvers willen meer geld voor uitgeleende boeken 'Kissinger leidde economische ontwrichting Chili' Komité Indonesië hekelt verklaringen over gevangenen amro-piersonfund )UW/KWARTET DINSDAG 17 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND K5 fcgiö] .d. Vo:.nt angstf die •bindli Koi n onze Haagse redactie isdag o: ;n HAAG Niet met ingang van 1 november, zoals eerst de e.h.Bj loeling was, maar pas op 1 februari van het volgend jaar is t dragen van een helm voor bromfietsers verplicht. Minister n sq jsterterp van verkeer en waterstaat heeft dit besluit tot uitstel ieE! ïomen, omdat 1 november niet meer haalbaar was, als gevolg nie i de moeilijkheden rond de deugdelijkheid van de bromfiets- ing vo m< !e m< inigln bQ. een onderzoek van de consu- Istelij ltenbond en de ANWB was ge- ken- dat een aantal helmen niet rschoc' de veiligheidseisen voldeed. De dster van verkeer en waterstaat land toen sne' een ei?en onder- k ingesteld, waaruit nu is geble- dat het met de helmen veel r zuil er is gesteld dan de consumen- ie voo bond en de ANWB willen doen van h >ven. elka het onderzoek van de minister 't op 1U gebleken, dat van de in de wan idel gebrachte helmen slechts Noor i procent onvoldoende is. Dit in i zichzelf geen beletsel om toch Katwi i november het dragen van een Imfietshelm verplicht te stellen, de hear dbor het bekend worden van ntensi onderzoek van de consumen- men ibond en de ANWB is de produk- en en import van de helmen ge len ziigneerd, terwijl ook de vraag eer ee r helmen afnam. Er moeten oktolj zo'n 650.000 helmen in de han- worden gebracht wil elke brom- ser van een goedgekeurde helm rdwijk1 voorzien. Not ilster de verplichting heeft uit- iorzittiteld tot 1 februari. Een andere die rweging is, dat de markt langza- 0 van helmen zal worden voor- nanci omdat het keuringsregelement kker zal worden gehanteerd, onderzoek van de minister namelijk enkele onvolko- 'is'ghheden in dat regelement aan ld Mi llcht- Een moeilijkheid was ook, mber er geen verkoopverbod bestond niet goedgekeurde helmen. ig 1* hl ADVERTENTIE voe onin een e M( op teri 23 s ;eme een mlgei insch len Brai best! beho iderv ein, Boi i Wi op :lfb01 iefv le igerw >r dezelfde stroomkosten Zo spoedig mogelijk zullen de on volkomenheden in de keuringseisen en in de keuringsprocedure worden opgeheven door het aanbrengen van de nodige verbeteringen en aanvullingen. Hiermee zal moeten worden bereikt, dat het percentage helmen, dat alsgevolg van de kwa liteitsspreiding in de produktie in de handel wordt gebracht, zonder dat dit aan alle eisen voldoet, tot een minimum wordt beperkt. Verkoopverbod Met de departementen van volksge zondheid en milieuhygiëne en met Van een verslaggever UTRECHT De technische ont- wikkleing stelt ons in staat om alle onmenselijke arbeid uit te bannen. De produktie kan zo worden geor- ganiseeerd dat iedereen voldoening in zijn werk kan vinden. Dat het nog niet gebeurt, ligt aan het ont breken van wettelijke voorschriften op dit terrein. Die zijn er niet omdat uitvoerders en planners on voldoende op de hoogte zijn van de mogelijkheden en omdat de mensen door toeslagen en premies nog steeds bereid zijn dit soort werk te verrichten'. Dit schrijdt dr. J. w. H. Kalsbeek. hoofd van het Laboratorium voor ergonismische psychologie van TOO, in 'Ruim Zicht', het blad van het NKV. Dr. Kalsbeek, wiensd agelijks werk het bestuderen van de aanpassings moeilijkheden van werk en wer komstandigheden van de mens is, vindt dat de wétgeving zo moet worden uitgebreid dat zoveel moge lijk werknemers menswaardig werk kunnen verrichten. Nieuwe indus trieën moeten worden verplicht hun produktiemetheden tevoren openbaar te maken. Alle betrokkenen (zoals de vakbon den) moeten dan in staat worden gesteld om die plannen te beoor delen voor dat ze mogen worden uitgevoerd. De heer Kalsbeek meent dat bij voorbeeld experimenten bij Volvo hebben geleerd dat eentonige en geestdodende arbeid kan worden vermeden. Maar bij de meeste bedrijven zijn financieel-economi- sche en technische aspecten allen bepalende factoren die uitmaken hoe het produktie-systeem er uit gaat zien. Pas in een later stadium gaat men rekening houden met de toekomstige werker in dat systeem. En dan is het meestal te laat, aldus dr. Kalsbeek. justitie zal overleg worden gepleegd over de mogelijkheden om op de kortst mogelijke termijn te komen tot de instelling van een verkoop verbod van uitrustingsstukken voor bestuurders en passagiers van mo torvoertuigen en van onderdelen van motorvoertuigen die niet vol doen aan de door de wet voorge schreven eisen. Van onze soc.-economische redactie VELSEN De ongeveer 350 Hoog oven-werknemers van de afdeling koudbandwalserij willen via hun personeelsvertegenwoordiging bin nen drie dagen een gesprek hebben met de directie van Hoogovens over de werkomstandigheden op deze af deling. Gaat de directie niet in op deze eis tot overleg dan zal de raad van overleg de afdelingscommis sie van de ondernemingsraad af treden. Dit besluit is gisteren bij handop steken genomen op een door de drie industriebonden en de Unie BLHP belegde vergadering in Velsen. De werknemers van deze afdeling voe ren al enige weken actie voor een extra toeslag in verband met de slechte werkomstandigheden in dit deel van het bedrijf. Er zijn al twee korte stakingen gehouden, maar die zijn telkens opgeschort om de vak bonden gelegenheid te geven om met de directie tot een akkoord te ko men. Deze besprekingen hebben tot nu toe geen resultaat gehad mede omdat de handen van de bonden zijn gebonden aan de cao en de machtigingswet. Tijdens de vergadering werd er de aandacht op gevestigd dat de werk omstandigheden met name in de oude walserij mensonterend zijn en dat de veilighedseisen niet in acht kunnen worden genomen en dat het juiste gereedschap voor onderhoud en herstellingen nagenoeg ont breekt. Ook het ziekteverzuim op de ze afdeling is hoog. 'Ik viel in slaap voordat het verhaaltje uit was n Zui Van een onzer verslaggevers i Ee van hf )kes .anko rven brug eft isteli i afg e s B de vo onze parlementsredactie n Mf I HAAG De heer G. van Leij- 'uwpl orst CHU) wenst, dat minister Kemenade (onderwijs) de sta- e !n van de Stichting Leerplanont- keling zo wijzigt, dat de rechten de minderheden zijn gewaar- d. Met name het protestants- stelijk onderwijs zou onvol- ïde aan zijn trekken komen. i Ier wil de heer Van Leijenhorst de statuten de onafhankelijk- van de nieuwe stichting tegen- de overheid en het dienstver- ind karakter van de stichting lnderen- B v zijn interpellatie donderdag zal de Van Leijenhorst vooral hierop oor b dringen. De oprichting van de a, hi hting, die erg belangrijk zal wordlden voor het basis en voortge- onderwijs, zal een ernstige Jfk betekenen met het verleden, üWKJat op het gebied van de leer- intwikkeling een grote mate overheidsbemoeiing zal ont- he*n. Uit de vragen, die de heer Leijenhorst zal stellen, blijkt, jhij bang is dat de stichting een ip Vra mment wordt van de minister h! op centralistische wijze zijn in- nelten te verwezenlijken in het erwijs. Op deze wijze kan de ^eid van onderwijs in gevaar Bn. discussie donderdag wordt ge ruit! d( op basis van een schriftelijk lag van de vergadering van de id 'ercommissie. waarin minister eer 1 Kemenade zijn plannen over Stichting Leerplanontwikkeling i inzette. De bewindsman heeft issedeze vergadering beloofd reke- len te houden met de kritiek van Wa alleen de CHU. maar ook van 1RjKVP, ARP en VVD. Deze laatste partijen hadden dan ook niet behoefte aan een interpellatie. Van onze correspondent. STAPHORST In Staphorst zijn kort geleden langs de Gemeenteweg geplaatste borden met een rijverbod voor gemotoriseerd verkeer, op het grootste gedeelte van de zondag, met bruine verf besmeurd. De verflaag is zo radikaal aangebracht, dat van het opschrift niets meer te lezen is en dat alle zes borden waarschijnlijk moeten worden vervangen. De bor den waren geplaatst om de kerkgan gers te beschermen tegen nieuwsgie rige en opdringerige automobilisten. Ter gelegenheid van de 50ste verjaardag van Lucebert wordt er vanaf 5 oktober in de Galerie Nou- velles Images, Westeinde 22, Den Haag, een grote overzichtstentoon stelling gehouden: grafiek, tekenin gen, gouaches en schilderij en, 150 stuks uit de jaren 1952 tot nu. AMSTERDAM De Vereniging van Letterkundigen vindt het vol strekt redelijk, dat de vergoeding aan schrijvers voor het uitlenen van hun werk in openbare biblio theken een wettelijke erkenning krijgt. Tevens moet volgens de VVL die vergoeding tot een hoogte wor den opgetrokken, overeenkomstig met de aard en kwaliteit van deze maatschappelijke dienstverlening. 'Op het ogenblik wordt voor de literaire auteurs een willekeurig be drag op de begroting uitgetrokken, dat dan maar zo goed mogelijk verdeeld moet worden. Hoe meer werk er wordt aangekocht des te lager is de vergoeding per aange kocht exemplaar', aldus de WL die bovendien in de wettelijke erken ning alle Nederlandse schrijvers vertalers wil betrekken. JL Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Bij de drie indus triebonden CNV, NKV en NVV aan gesloten personeelsleden van de Shell-raffinaderij in Pernis hebben hun vakorganisaties laten weten, dat er opnieuw onderhandeld moet worden over een nieuwe cao per 1 april 1974. Het personeel zo'n 5000 man wijst de materiële kant van de nieuwe cao niet af. maar heeft bezwaar tegen het beoordelings systeem dat bij promotie wordt aan gehouden. 'Onze leden hebben zich neergelegd bij de materiële vooruitgang in de nieuwe cao', aldus Daan de Heer van het Industriebond CNV, 'omdat die is vastgelegd via de machti gingswet. Juist omdat men zich er van bewust is dat 1974 in dit op zicht een mager jaar zal zijn, is alle aandacht gericht op de nietmate- riële kant, die in feite buiten de cao staat De kritiek richt zich met name op de drie punten waaraan iemand moet voldoen wil men promotie kunnen maken. Dat zijn: de hou ding van de man tegenover het bedrijf, zijn theoretische kennis en zijn taktische. Of Shell-Moerdljk een zelfde hou ding als Pernis zal aannemen, is nog niet bekend. De vakbonden moeten daar nog met het personeel gaan praten. De bonden zouden tenslotte graag zien dat de cao op meer She'l-mensen van toepassing wordt. Ongeveer 1000 werknemers vallen nog buiten de cao. WASHINGTON (AP. AFP, Reuter, UPI) De Amerikaanse huidige minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger heeft persoonlijk leiding gegeven aan een campagne tot economische ontwrichting van Chili na de verkiezing van Salvador Allende tot president van dat land. Een oud-functionaris van de Ame rikaanse Inlichtingendienst CIA, die anoniem wilde blijven, heeft dat verklaard. Kissinger was toen hoofd van de Nationale Veiligheidsraad. Volgens de functionaris had öf Kis singer óf president Nixon toestem ming gegeven een bedrag van 1 miljoen dollar uit te trekken om de verkiezing van ALende te beletten. Het ministerie van buitenlandse za ken en de CIA zouden zich tegen de manoeuvre hebben verklaard. Toen Allende 'onverhoopt' toch werd gekozen zou Washington in de hele financiële wereld druk hebben uitgeoefend om kredieten aan Chili af te snijden. De CIA en het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken hebben gisteren herhaald dat de Verenigde Staten zich niet hebben gemengd in de binnenland se zaken van Chili. (ADVERTENTIE) Minister Vredeling van defensie heeft gistermiddag op het Lange Voorhout in Den Haag onder lei ding van generaal Spronk van de koninklijke marechaussee de militairen geïnspecteerd. De bewinds man toonde zich tevreden over de goede conditie, waarin de manschappen zich bevonden en voegde eraan toe: 'Dat is ook vanzelfsprekend, want ze worden regelmatig afgelost'. Op de vraag of de sol daten al een vrije dag hadden verdiend, zei de bewindsman, dat hy het nog te vroeg vond om daar over al te oordelen. DEN HAAG Het Komité Indone sië heeft in een verklaring over het bezoek van een delegatie van Ne derlandse parlementariërs aan In donesië kritiek geleverd op 'het feit dat mededelingen en verlangens van de kant van de Indonesische overheid zonder enig commentaar naar het Nederlandse publiek zijn doorgespeeld.' Het Komité Indonesië zegt het veelbetekenend te vinden dat de politieke gevangenen niet zullen worden berecht en 'een bepaalde groep gevangenen op het laatst in 1975 (zal) worden vrijgelaten. Veel betekenend. aldus de verklaring, omdat hieruit blijkt dat het steeds maar vasthouden van politieke te genstanders niet het onontkoom baar gevolg is van enig gebrek aan rechters, zoals men ons vroeger heeft willen laten geloven. 'Zoethouders en leugens', noemt het Komité Indonesië de vele officiële toezeggingen over de vrijlating van de gevangenen van de C-categorie, want het is nauwelijks aanneem baar dat met die 'bepaalde groep gevangenen' een andere dan de C- categorie zal zijn bedoeld. De opmerking van kamervoorzitter (en delegatieleider) dr. A. Vonde ling dat Nederland in een wat moeilijke positie verkeert om over de politieke gevangenen te oorde len omdat het deslfijds Soekarno en Hatta gevangen heeft gehouden, wordt in de verklaring 'een drogre den' genoemd. 'De mentaliteit die verantwoordelijk was voor de arres tatie van Soekarno en Hatta in de dertiger jaren is niet dezelfde die thans tegen de Indonesische poli tieke gevangenen verzet aantekent: het is daarentegen wél dezelfde mentaliteit die nü verantwoordelijk is voor de concentratiekampen en gevangenissen van het Soehartobe- wind', aldus het Komité Indonesië. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG In tegenstelling tot de ons omringende landen hebben de boeren demonstraties gisteren (op de door de landbouworganisaties uitgeroepen land- bouwdag van Europa) een plezierig en rustig verloop gehad. Het aanbieden van produk- ten door Westlandse tuinders aan minister-president Den Uyl ging gisteren in verband met het gijzelingsdrama niet door. De premier zag zich daardoor gedwongen zijn toe zegging in te trekken. Overal in het land profiteer den huisvrouwen gretig van de door boeren en tuinders aangeboden produkten. In Eindhoven waar land bouwprodukten ter waarde van enkele duizenden guldens werden weggegeven kwa men sommige vrouwen zelfs met bolderwagens en kinder wagens om de ingeslagen wa ren te vervoeren. Hier geen wegblokkades en andere harde acties. In plaats daarvan kregen de autoriteiten op verschillende plaatsen in het land fruit en landbouwprodukten aange boden. De boeren waren overigens ook scheutig ge noeg om het publiek even eens rijkelijk te laten delen in de vruchten des v 'ds. In veilinghallen werd druk ver gaderd en overal langs de wegen trokken demonstre rende boeren met tractoren en andere landbouwwerktui gen. Er zullen vermoedelijk weinig Nederlanders zijn, die gisteren niet op een of andere wijze met het boe renprotest werden gecon fronteerd. Drs. R. Zijlstra, voorzitter van het overlegorgaan van. de landbouworganisaties, was gisteravond zeer tevre den over het verloop van de acties. De bedoeling van de acties was in ruimer kring aandacht te trekken voor de landbouwproblematiek. In dat opzicht zijn de acties geslaagd, aldus de heer Zijl stra. De landbouwvoorzitter was ook redelijk optimis tisch over de afloop van de besprekingen die de land bouwministers vandaag en morgen in Brussel voeren. Het zit er volgens hem wel in, dat de EG-regeringen akkoord zullen gaan met een tussentijdse prijsaan passing van vier procent, een van de eisen van de Nederlandse landbouworga nisaties. Waarschuwing De actiecomité's die zich ge- distanciëerd hadden van de organisatie van de land- bouwdag. hebben gisteren wel deelgenomen aan de ac ties zelf. Zij waarschuwden de boeren er zelfs voor, die dag in ieder geval geen har de acties te ondernemen. In het Groninger Zuidlaren maakte de voorman van de actiecomité's, de heer K. Olieman, duidelijk waarom. 'Harde acties zullen er ge voerd worden, wanneer uit de begroting zou blijken, dat aan de eisen van boeren en tuinders onvoldoende tege moet is gekomen', verzeker de hij zijn gehoor, dat direct al tot harde acties wilde overgaan. In Drenthe concentreerden de acties zich op het Mercu- riusplein in Assen. Betogen de boeren parkeerden daar hun landbouwvoertuigen. Het publiek kreeg gratis fruit aangeboden. In Kam pen zagen de boeren af van een blokkade van de IJssel- brug. In plaats daarvan bo den zij wachtende automo bilisten blokjes kaas aan, tegclijkertiju met een fol dertje waarin werd uiteen gezet dat het ln het boeren bedrijf bepaald geen vetpot ls. In vervulling Minister Van der Stee (Landbouw) nam op het 1 Een op researchfaciliteiten en know-how van beide banken gefundeerd beleggingsfonds. Waarbij de belangen internatio naal gespreid zijn. En de beleggers participeren in het totale pakket van hoogwaardige, zorgvuldig geselekteerde aandelen. solide vermogensbeheer. ROTTERDAM Na de sluiting van een bordeel aan de Atjehstraat 9a in de Rotterdamse wijk Katen drecht en het winnen van een kort geding heeft het Rotterdamse ge meentebestuur opnieuw bordelen op slot gedaan. Gistermiddag heeft de politie op last van het college van B en W vier panden, die als bordeel dienst deden, gesloten. Het Rotterdamse gemeentebestuur kondigde enige tijd geleden een bordeelstop aan waarvan de geldig heid werd aangevochten door een bordeelhouder die een kort geding tegen de gemeente aanspande. Rot terdam kreeg gelijk en ondanks het feit dat de bordeeleigenaar inmid dels hoger beroep heeft aangete kend gaat men blijkens de Jongste maatregelen door met het sluiten van nieuwe bordelen. Een veehouder laat zyn koeien duidelyk mee-demonstreren tegen het huidige landbouwbeleid. bordes van zijn ministerie een fruitmand in ontvangst. Hij beloofde de boeren dat er vandaag bij de presenta tie van de miljoenennota heel wat van hun wensen in vervulling zouden gaan. In Purmerend, Eindhoven. Vlissingen, Utrecht. Den Haag. Rotterdam, enz. trok ken onafzienbare stoeten tractoren en indrukwekken de landbouwwerktuigen door de steden. Het gaf wel wat verkeersopstoppingen, maar wanklanken werden afge kocht met spontaan aange boden fruit, kaas, en andere produkten. Duitse en Belgische boeren hebben gisteren wél diverse grensovergangen .naar ons land urenlang geblokkeerd gehouden. In België, waar zelfs de weg Antwerpen- Brussel geruime tijd voor het verkeer moest worden gesloten, namen bijzonder viel vrouwen aan de beto gingen deel. Ook in Frank rijk blokkeerden landbou wers snelverkeers- en ande re wegen. De opkomst was echter minder dan verwacht als gevolg van het slechte weer daar. Met de nieuwe gemeentelijke actie komt het gemeentebestuur ook te gemoet aan de verlangens van een veertien dagen geleden door een groep bewoners opgericht comité. Redt Katendrecht. Dit comité nam op zijn beurt de taak over van het voorlopig erkend wijkorgaan dat vorige maand opstapte omdat de strijd tegen de opdringende prosti tutie tevergeefs zou zijn. Bij de vier bordelen staan sinds gisteravond acht agenten Zij zullen daar voorlopig voor onbepaalde tijd blijven. De panden die gesloten zijn liggen aan de Tolhuisstraat 9b, Atjehstraat 5a. Veerlaan 40b en Katendrechtsestraat 52b.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5