RUUD GEELS SNEL AANGEPAST Voorkeur voor Engelse stijl Niet meer uitstellen! amro hank (5j ilessures teisteren Feyenoord .Twente en Ajax: iware tegenstander ilen spits moet meer kunnen dan alleen maar een doelpunt maken' Eerste remise Kortsnoj-Karpov Wim Suurbier waarschijnlijk niet opgesteld jiirgen Kristensen speelt niet wegens schorsing iarry Hughes: 'Taktisch kan het niet zo best zijn, attractief is het wel' George Foreman geblesseerd Mevrouwde Boer met uw spaarboekje. )UW/KWARTET DINSDAG 17 SEPTEMBER 1974 SPORT T11/K13 onze speciale verslaggever ■OKE/STAFFORD Van Ruud Geels, de nieuwbakken spitsspeler van Ajax, is de uitspraak af- mstig, 'dat het Belgische voetbal kwalitatief drie a vier klassen achter ligt bij het Nederlandse', larom is het des te frappanter, dat diezelfde Geels zich, na twee jaar ononderbroken dienst bij het S"'lgische Club. Brugge, in het topteam van Ajax snel en ogenschijnlijk moeiteloos heeft weten in te rken. Afgelopen zaterdagavond, na afloop van de competitiewedstrijd tegen Wageningen, riep n-ax-manager Hans Kraay bewonderend uit, dat 'Geels de meest opvallende speler van het veld was is weest', nog afgezien van de drie doelpunten die de 26-jarige spitsspeler in die wedstrijd maakte, iet orge Eastham. de hulptrainer in-1 UEFA 'Cup-tegenstander Stoke ar y, ging nog een stapje verder en •es Geels als de 'beste spitsspeler Spectaculair die hij in maanden had zien spe len.' Van onze speciale verslagge ver STOKE ON TRENT (Staf ford) Aan de vooravond van het UEFA Cup-duel tegen Stoke City is Ajax opnieuw met een blessure geconfron teerd. Wim Suurbier, die af gelopen zaterdagavond in de wedstrijd tegen Wageningen al in de eerste helft niet een nl2 kniebandblessure uitviel, ge neest namelijk verre van voorspoedig. Gisteren zag de blessure van Suurbier er zelfs dusdanig ernstig uit, dat de kans dat hij morgenavond kan meespelen gering mag worden geacht. Suurbier trainde niet mee met de rest van het Ajax- gezelschap. Clubarts dokter John Rolink zei: 'Deze bles sure geneest alleen met vol strekte rust. Als Suurbier speelt, kan het alleen maar erger worden, vooral omdat hij aan de desbetreffende knie nog niet zo lang geleden is geopereerd'. Hans Kraay, de manager van Ajax, overwoog gisteravond Iaat om een extra speler aan de in Stoke aanwezige selec tie toe te voegen, nu Suurbier definitief lijkt weg te vallen. Met Suurbier zou. na Barry Hulshoff, een tweede sterke pion uit de achterste vier van Ajax wegvallen. :ti M Het lijdt geen twijfel, dat de ex- aanvaller van Club Brugge bij Ajax al in de eerste weken van .zijn aanwezigheid is uitgegroeid tot een geaccepteerde figuur. Geels zegt echter zelf relativerend: 'Ik ben eigenlijk helemaal geen type die een ploeg in opbouw als Ajax om hoog trekt. Ik heb ook niet zo'n hoge dunk van mezelf. Omdat ik doorgaans In dienst van het elftal bezig ben. Dat schijnt de eerste weken nogal spectaculair te zijn overgekomen. De goals spreken daarbij een heel belangrijke rol. Ik beweer niet, dat je niet door de groep wordt opgenomen, als Je niet scoort. Maar toch gaat het allemaal makkelijker, als je je gelijk waar maakt.' 'Ik heb tot nu zo'n dertig doelpun ten gemaakt, waarvan vijf in de competitie. Met steun van de ande ren. laat dit voorop staan. De ac ceptatie is daardoor sneller dan normaal tot stand gekomen. Dat gaat vanzelf, als een automatisme. Ze moeten de gedachte krijgen: die Geels, die kunnen we er wel bij hebben. Kijk ik nu achterom, dan zeg ik: 'Ik ben een aardig end op weg. Meer niet, want er zijn pas drie competitiewedstrijden ge- Doorbraak speeld.' Haan zegt: 'Geels is een ondefini eerbaar type. Je hoeft hem niet in te passen, omdat hij vanzelf al meedraait. HIJ maakt gewoon zijn goaltjes, of je nou wel of niet op hem let. Hij is één van de moei lijkst afstopbare spitsen die ik ken.' Geels is van het slag, dat alleen op het weiland wenst te presteren. Nu het eerste succesje geregistreerd is, lijkt hij opeens weer volledig beze ten te zijn van het idee om in de top van het Nederlandse voetbal furore te gaan maken. 'Ik weet nog goed', zegt hij, 'dat ik in het be taalde jeugdelftal van Telstar speelde. Ik was amper zeventien, geloof ik. In één seizoen kwam ik toen tot de bijna ongelooflijke sco re van vijfenzeventig doelpunten. Maar achteraf zeg ik: Wat was ik toen afgrijselijk groen. Ik heb vier jaar lang bij Feyenoord gezeten. Dat is eigenlijk de enige club ge weest. waar ik me nooit heb kun nen aanpassen. Ik ga er tenminste van uit, dat het aan mij lag. Bij Feyenoord was ik omringd door ve detten. Ik was al blij, dat ik mocht meehobbelen, zo ging dat toen. Misschien had ik de tijd toen ook niet erg mee. Want als ik nu om me heen kijk, dan zijn de jonkies veel brutaler dan toen. Jongens van achttien, negentien Jaar vra gen tegenwoordig rustig een ton handgeld. En het gekke is, dat zij het nog krijgen ook.' Erkenning Vast staat in elk geval, dat Geels (26) bezig is om dan toch eindelijk de zo verdiende erkenning te krij gen. Geels, die de indruk maakt gelouterd te zijn door zijn ervarin gen in negen jaar profvoetbal, is lange tijd een enorm onderschatte voetballer geweest, misschien ook omdat hij buiten het veld niet zo nadrukkelijk aan de weg heeft wil len timmeren. Middenvelder Arie De mentaliteitsverandering bij de categorie der jeugdige voetballers heeft Geels extra bezig gehouden, omdat hij zelf al op zeer jeugdige leeftijd als talent werd gepousseerd cn do echte doorbraak vreemd ge noeg pas vele jaren later, waar schijnlijk pas bij Club Brugge, tot stand is gekomen. Het milieu waarin Geels rijpte, is stellig op zijn uitbouw van Invloed geweest. Maar Geels wenst zijn late door braak niet geheel op de omstandig- RUUD GEELS in aktie in het competitietreffen tegen Wageningen toen hü driemaal scoorde. ITTERDAM Bij Feyenoord, ,t morgen in het eigen stadion n eerste wedstrijd voor Euro- Cup I speelt, maakt men zich ien zorgen over tegenstander ileraine. Trainer Wiel Coerver, e de Noordierse kampioen niet ns is gaan bekijken, is veel eer bezig met zijn eigen elftal. irgen Kristensen mag niet mee- ien omdat hij in de tweede fina- wedstrijd voor het toernooi om de 5FA Cup tegen Tottenham Hot- iur een gele kaart opliep en daar- een schorsing voor een ïdstrljd over hield', terver zal echter niet alleen zijn virtuoze linksbuiten moeten missen. Ook Wim Rijsbergen, een van de uitblinkers in het Nederlands elftal tijdens het toernooi om het wereld kampioenschap in West-Dultsland, Is nog steeds geblesseerd terwijl het hoogst onwaarschijnlijk Is dat Mla- den Ramljak zal kunnen spelen. 'Het interesseerd mij weinig hoe Coleraine speelt. We moeten de wedstrijd toch zelf maken. Het eni ge belangrijke is dat de score zo hoog mogelijk wordt. We zullen er vanaf de eerste minuut voluit tegen aan gaan,' aldus Coerver. Hoewel Coerver zijn elftal pas morgen Feyenoord gaat zoals gebruikelijk vandaag naar het KNVB-sportcen- trum in Zeist officieel bekend maakt, liet hij toch wel doorsche meren hoe hij zal spelen. 'Ressel neemt de linksbuitenplaats van Kristensen over en Kreuz speelt in de spits. Op de rechter vleugel zal het gaan tussen Schoen maker en Olsen. Degene van die twee die afvalt voor de aanval, gaat naar het middenveld dat verder zal bestaan uit Wim van Hanegem en Theo de Jong'. Wanneer Ramljak niet zal kunnen spelen dan zal Jan Everse, die vorig jaar november tegen Gwardia in Warschau zijn Europa Cup-debuut maakte als voorstopper opereren. De rechter verdedigerspositie wordt ingenomen door Wim Jansen. Treytel, Vos en Schneider als Aus- putzer, completeren de ploeg. heden af te schuiven. Hij laat wel degelijk ruimte voor de nodige zelf kritiek. Hij zegt: 'Vooral in mijn Go Ahead-periode, onder Barry Hughes, moest ik achter mijn broek gezeten worden om tot prestaties te komen. Dat was fout, het heeft me geremd. De prikkel moet uit jezelf komen en niet steeds van de kant. van een trainer. Bij Ajax ben ik ook met die instelling aan de slag gegaan.' 'Ik heb honderd procent gegeven van wat ik had. Ook tegen een cluppie uit de vierde klasse ama teurs. Misschien hebben sommige mensen gedacht: kijk die maffe Geels nou hollen. Maar ik heb daar steeds maling aan gehad. Ik heb geleerd, dat elk goaltje telt. Omdat je positie in de groep erdoor wordt bepaald. Je leert dat, naar gelang je langer meeloopt. Vroeger schoot ik de ballen in het net en de rest was voor mij bijzaak. Ook dat is veranderd. Ik probeer nu mee te voetballen. Omdat ik wist, dat ik daartoe in staat was. Op dit mo ment kan ik net zoveel lol hebben om een goal van mezelf als om die van een ander. Als ik een ander mag bedienen, maakt dat me net zo gelukkig als een eigen produkt. Dat is winst, vergeleken met vroeger.' Stormram Juist in het new look-Ajax kan Geels met die instemming uitgroei en tot de man die de nieuwe lijn gaat bepalen. Niet alleen door het directe rendement, maar ook door zijn creativiteit, die groter is dan menigeen denkt. Geels zegt: 'De creatieve spits komt langzaam weer terug, daar geloof ik helemaal in. De stormram is geweldig leuk om te zien. Dat bewijzen de Engelsen. Maar toch mag je het scheppende element nooit uit gaan bannen. Als je alles op kracht zet, dan gok je verkeerd. Een spits moet meer kun nen dan alleen maar een doelpunt maken. Ik maak er elk Jaar zo'n twintig. Maar ik ga steeds meer beseffen, dat Je voor doe-doelpun- ten van veel factoren afhankelijk bent.' 'Je kunt niet alles zelf. Jaap Bos van FC Twente maakte laatst in één wedstrijd vier goals. Schitte rend, serieus. Maar vergeet niet, dat je daarna soms vier a vijfwed strijden niet aan doelpunten toe komt. Dan komt het op andere dingen aan. Dan besef je op eens, hoe belangrijk mensen als Piet Keizer en Willy Brokamp zijn. Aan Keizer heb ik trouwens toch gewel dig veel steun gehad. Toen we met het Nederlands elftal bij elkaar wa ren, heb ik een tijdje met Piet op één kamer geslapen. Dat was nut tig, want Piet heeft visie. Ik ben daar gevoelig voor, daar hoef je Je niet voor te schamen. Als een groep me links laat liggen, dan ben ik nergens.' JAN VAN DER KROON IAARLEM Vier van de vijf Nederlandse Europa Cup-vertegen- foordigers binden in de eerste ronde van de diverse Europese be kertoernooien de strijd aan met Britse tegenstanders. Landskam- lioen Feyenoord en bekerwinnaar PSV zullen daarbij tegen de toordierse clubs FC Coleraine en Ards op weinig problemen stui- en. Op internationaal club-niveau moet Noord Ierland de bes spelers vertoeven bij Engelse clubs worden vergeleken met anden als Luxemburg, Noorwegen en Finland. Veel moeilijker hijgen het de Nederlandse UEFA-cup presentanten Ajax en FC 'wente. De respectievelijke tegenstanders Stoke City en Ipswich Town behoren momenteel tot de Engelse top. laarlem-coach Barry Hughes, eens Peler van West Bromwich Albion n het team van Jong Wales, weet 'aar hij over praat, wanneer hij 'elt dat zowel Ajax als FC Twente keet al een zwaar karwei staat te &chten. Hughes is nog altijd goed einformeerd over het Engelse oetbal. Wanneer hij eens over een rtJ weekend beschikt, is hij bij 'edstrijden in de Engelse leaugue resent. CONTINENTAAL [ughes: 'Volgens mij treft FC wente de beste Engelse club van 't moment. Ipswich heeft een jong eam, dat vrij continentaal voetbal Peelt. Een aantal jaren geleden eeft Leeds United bewezen dat het °or een Engelse club mogelijk was 'W-de typisch Britse stijl met tak- 5ch Europees spel te combineren. 'e Ploeg toonde geduld en bundel- e dat met kracht en tempo. Nu aat het minder met Leeds, omdat le club qua leeftijd aan het aftake- sn is. Die stijl heeft Ipswich als één van de weinigen in Engeland overgeno men'. Ook over Stoke City laat Hughes positieve geluiden horen: 'Die club heeft de laatste jaren goed gekocht. Alan Hudson, die van Chelsea werd overgenomen en Jimmy Greenhoff zijn voortreffelijke voetballers. En dan heeft Stoke verder een ijzer- sterke spits in John Ritchie, een goed middenveld en een uitsteken de verdediger in Smith. Thans is de ploeg één van de beste in Enge land'. BEWONDERING Barry Hughes steekt zijn waarde ring voor het Britse voetbal overi gens nog altijd niet onder stoelen of banken. Hughes: 'He', is natuur lijk niet te vergelijken met het spel zoals het in Nederland wordt ge speeld. Maar ik blijf er bij dat er altijd iets te genieten valt bij een wedstrijd tussen twee Engelse clubs. Bij zo'n partij zie je ook werkelijk iets voor je geld. Ik heb BARRY HUGHES: 'De Engelse opleiding is de beste ter wereld'. bewondering voor de inzet die En gelse profs hebben. Je moet niet vergeten dat het de zwaarste com petitie in heel Europa is. Persoonlijk vind ik het altijd erg fijn om die stijl te zien. Taktisch kan het dan niet zo best zijn men slaat nog vaak het middenveld over attraktief is het wel. Ik geloof niet dr.t het Engelse publiek het soort voetbal, dat in Nederland wordt gespeeld, zou pikken. Ze zou den in ieder geval veel moeite heb ben om er aan te wennen'. Barry Hughes gaat niet zo ver, dat het continent een voorbeeld aan het Engelse voetbal kan nemen, maar stelt wel: 'Het moet bij ons toch geen schaakspel gaan worden. Wanneer ik een Joop Brand nu na afloop van AZ '67FC Twente hoor vertellen, dat er spektakel is geboden en dat het voornaamste vond. dan ben ik dat wel met hem eens'. ASTON VILLA Barry Hughes Is enige maanden geleden een serieuze kandidaat voor een functie bij de Engelse club Aston Villa geweest. Het lag in de bedoeling dat Hughes als mana ger/coach bij die club zou gaan werken. Hughes daarover: 'Per soonlijk had ik dat erg graag ge daan. Ik vond het geweldig, dat ik als trainer in Nederland daar voor werd gevraagd. Maar ik was nu eenmaal nog twee Jaar contractueel aan Haarlem verbonden. Bovendien is het toen allemaal fijn geregeld met het bestuur van Haarlem. Het lag overigens niet direct in de be doeling, dat ik de Nederlandse stijl op Aston Villa zou overbrengen. Het publiek daar zou het niet zo waarderen wanneer de ploeg een tijdje de bal in de ploeg zou hou den. Dat ligt gewoon niet in de aard van die mensen opgesloten. Ze willen constant actie zien. Het is een eenvoudig patroon dat steeds terug komt, maar nogmaals, het is •leuk om naar te kijken.' Barry Hughes, groot geworden in het Britse voetbal tenslotte over het verschil In opleiding: 'Ik ben er van overtuigd dat de Engelse oplei ding de beste ter wereld is. Wan neer je vijftien Jaar bent. krijg je al een klein contract. Dan volgt een keiharde periode. Ik zelf heb bij West Bromwich Albion schoe nen gepoetst. WC's schoongemaakt en de tribunes geveegd. Maar je leerde de voetballerij daarnaast wel als jongen helemaal kennen'. MATTY VERKAMMAN HOCKEY Na afloop van de Aziatische Spelen heeft de hockeyfederatie van Azie de selectie bekend gemaakt van het con tinentale team. dat op 28 september te Brussel tegen Europa zal spelen. Voorlo pig zijn acht spelers van Pakistan, zes van India, twee van Maleisië en een van Iran geselecteerd voor de wedstrijd, die ter gelegenheid van het vijftigjarig be staan van de Internationale hockeyfede- ratie wordt gespeeld. De selectie van ze ventien spelers bestaat uit: doel: Saiim Sjerwanl (Pak) en Leslie Pernandes (Ind); achter: Mansoer Oei Hassan en Moenawar (Pak); midden: Aktar Rasoel (Pak), Vlrender Slngh, AJJltpal Slngn, Harmik Slngh (Ind) en Ramakrlsjna (Mal); voor: Islahoeddln, Abdoel Rasjld, Mohammed SJehnaz en Saraloella (Pak); Ashok en Ganesh (Ind)Poen Poek Look (Mal) en Mohammed Reza Dekhoda dra). VOETBAL De Europese kampioen Bayem München heeft een uitnodiging ontvangen ln december enkele vriend schappelijke wedstrijden in Brazilië te komen spelen. Er staan wedstrijden op het programma tegen Rlo de Janeiro en Sao Paulo. Bayem München heeft nog geen beslissing genomen. In Januari staat reeds een toernee naar het verre oosten op het programma met wedstrijden ln Hong Kong en Tokio. Door de Duitse kampioensclub Is een vierde Zweed gecon tracteerd. de 23-Jarige Björn Andersson. Deze speelde voor Oester VaxJÖ en zal tot november voor die club blijven uitkomen. Andersson. die 15 maar voor het natio nale Zweedse elftal heeft gespeeld, zag Hansen. Jensen en Torstensson reeds naar Bayem vertrekken. VOLLEYBAL De Internationale vol leybalfederatie heeft de inschrijving van Geert Trompetter voor het toernooi om het wereldkampioenschap volleybal, dat van eind september tot eind oktober ln Mexico wordt gehouden, geaccepteerd. Trompetter (33) Dehoorde aanvankelijk niet tot do selectie van twaalf spelers die de NEVOBO aan do internationale federatie had opgegeven. Door het weg vallen van onder meer Van Overeem werd een beroep gedaan op Trompetter. VOETBAL Het maandenlange touw trekken tussen de Duitse voetbalbond en de twee t.v.-netten ARD en ZDP over de ratificering van het contract betreffende uitzendingen van voetbalwedstrijden op de Duitse t.v. ls ten einde. De partijen zijn tot overeenstemming gekomen' en nu kunnen er weer uitzendingen wor den verwacht van wedstrijden uit de eerste en tweede Bundesllga. De bond ging tevens akkoord met de clausule dat bij het niet nakomen van een uitzending er een bedrag van 15.000 markt voor on kosten van het Jaarhonorarium van 200.000 mark afgetrokken mocht worden. VOETBAL De Oostenrijkse voetbal bond heeft Paul Schiller aangewezen als scheidsrechter voor het tweede treffen tussen Ipswich Town en Twente. De neer Schiller zal ln Enschede geassisteerd wor den door de grensrechters Latzln en Holzer. MOSKOU De eerste partij in de finalematch van het kandi datentoernooi om de wereldtitel schaken is gisteravond in Mos kou in remise geëindigd. Viktor Kortsnoj en Anatoli Karpov kwamen deze oplossing na 37 zetten overeen. Kortsnoj die met wit speelde bood de remise aan die Karpov meteen accep teerde. De winnaar van deze tweekamp komt reglementair uit tegen de Amerikaan Bobby Fischer die thans houder is van de wereldtitel. Fi scher heeft echter onlangs aange kondigd niet langer als wereldkam pioen te willen worden beschouwd omdat hij een meningsverschil heeft over de wedstrijdcondities bij de finale met de FIDE, de interna tionale schaakfederatie. De strijd ln Moskou begon gistera vond voor een uitverkochte maar niet volle zaal. Alle kaartjes waren in de voorverkoop snel van de hand gegaan, maar van de mogelijke 1000 toeschouwers waren er enkele tientallen niet gekomen. Zo kon het gebeuren dat voor de speelzaal vele mensen steeds maar om kaart jes vroegen aan toeschouwers die de zaal ln wilden of verlieten, ter wijl er nog open plaatsen waren. In de zaal waren Kortsnoj en Kar pov toen al enige tijd bezig elkaar te belagen. Kortsnoj begon met wit en leek daaruit een psychologisch voordeel te kunnen putten. Er kwam een Engelse opening op het bord waarna Kortsnoj goede speel- mogelijkheden kreeg. Hij raakte echter langzaam aan het initiatief kwijt aan zijn jonge landgenoot terwijl hij ook de pion voorsprong die hij veroverde niet kon consoli deren. Toen hij tenslotte ook nog in tijdnood dreigde te raken stelde hij remise voor. Dat aanbod werd door Karpov geaccepteerd. Wit: Viktor Kortsnoj (SU) Zwart: Anatoli Karpof (SU) 1. c4 pre, 2. Pc3 e6, 3. Pf3 b6. 4. r4 Lb7. 5. De2 Lb4, 6. c5 Pg8. 7. d4 d6. 8. Ld2 dxe5, 9. dxe5 Pa6. 10. 0-0-0 De7, 11. g3 0-0-0, 12. Lg2 Pc5, 13. Lg5 f6, 14. Txd8 schaak Dxd8. 15. Tdl De8. 16. exf6 gxf6. 17. Ld2 Pfe7. 18. Pe4 Pcxe4, 19. Ld2xb4. Pe7-c6. 20. Lb4-a3. f6-f5, 21. Pel Dg6. 22. f3 Pg5. 23. f4 Pe4. 24. Pf3 Df6, 25. De3 Td8. 26. Txd8 schaak Pxd8. 27. Pg5 DgG, 28. Pf3 Df6, 29. Lb4 c5, 30. Lel Pf7. 31. Lfl Lc6, 32. Ld3 Kb7, 33. Ii3 Dh6. 34. h4 Dg6. 35. Pg5 Pfd6. 36. Pf3 Pf7 remise. KINSHASA Tijdens een oefen partijtje voor het gevecht om de wereldtitel boksen in het zwaarge wicht is kampioen George Foreman gisteren in Kinshasa aan zijn rech ter wenkbrauw gewond geraakt. Fo reman moet op 25 september zijn titel verdedigen tegen Casslus Mohammed Ali Clay. Dick Sadd ler. de manager van Foreman, ver klaarde dat hij mogelijk zal vragen om uitstel van het gevecht. Mo hammed Ali heeft reeds laten weten in dat geval een forse scha devergoeding te zullen eisen. Foreman liep de verwonding op in de zesde ronde van een spar ringpartij tegen Billy Mac Murray in het trainingskamp te N'Sele. Me dische specialisten ontfermden zich onmiddellijk over de wereldkampi oen. Manager Saddler zei dat hij contact zou opnemen met de orga nisatoren om te vragen een uitstel van het gevecht tegen Ali te over wegen indien de verwonding niet op tijd is geheeld. Mohammed All verklaarde In zijn trainingskamp nadat hij van het voorval had gehoord een schadever goeding van drie miljoen dollar (ongeveer 7,5 miljoen gulden) te zullen eisen Indien de partij wordt uitgesteld. Een eventuele verschui ven van het duel zou een zware slag voor de organisatoren beteke nen. ADVERTENTIE Bij de Amro Bank krijgt u 2% méér op 't nieuwe Spaar-Plus-Boekje. Ofwel 7 j-96.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13