EEN KOPJE ds§, maandag WIE IS DAT KIND? Zeer begaan met de 'eeuwige student' köpf en klein Kijk uit je ogen IX Uw probleem ook het onze '+l André kijkt 's nachts tv m Kleur in de sneeuw TROUW/KWARTET MAANDAG 16 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND T6/K6 Hij haat kinderen omdat die hinderlijk voor je voeten kunnen lo-pen en schreeuwerige geluiden voortbrengen. Hij zag het liefst de slavernij weer ingevoerd, zodat er altijd een zwart baasje met lendelap en een uitgebreide collectie rookwaren achter hem aan zou draven. Hij heeft een Zwitsers paspoort en dat kwam hem in de laatste wereldoorlog goed van pas. Hij vindt het jammer dat studenten niet meer op hardhandige wijze worden ontgroend en is er tegen dat arbeiders ivijzer worden gemaakt. Bovendien vindt hij Amsterdam een bananen republiek. Alsjeblieft, ga er maar even voor zitten: drs. P. is de naam. door hette visser lp Het is een wonderlijk heertje dat in de bar van het Hilton hotel zit te wachten. Heinz Polzer ziet eruit als een over jarige student: kortgeknipt hoofd met wonderlijke krul- kuif, een a-modieus kostuum, waarvan broek en jasje nét niet bij elkaar passen, een vormeloze regenjas en zwarte, vaak herstelde schoenen. Hij zit geheel onderuit gezakt, alsof we ons in een rokerige studentensociëteit bevinden. Wanneer hij weggaat zegt hij: 'Heb dank voor spijs en drank', en wanneer hij naar de w.c. moet is het: 'Waar kan ik hier het sanitair be zichtigen?' We drinken thee met rum en eten toastjes met zalm. We praten een half uur over journalisten. Hij vertrouwt ze niet. Heeft geen hoge dunk van ze. 'Maar ach, Je moet de betrekkelijkheid van het ge drukte woord zien. Boven dien: voor wie zijn al die letters bedoeld? Voor mensen die nauwelijks kunnen lezen. Trouwens, een krant is geen gezaghebbend orgaan meer. zoals vroeger. Sommige bui tenlandse bladen nog wel, zo als The Times of het snob blad Le Monde. Vroeger zei men nog wel: 'Zoals het in Le Monde zo treffend stond De televisie heefC de stfaarde van kranten naar beneden gehaald. Nu hoor je: 'Precies, zoals Hlltermann zo treffend zei. 'Het is helaas niet" moge lijk om een krant alleen van kwaliteit te laten bestaan. Dat verdriet me'. Drs. P. Is de laatste jaren bekend geworden om zijn hoogst vreemde stemgeluid waarmee hij zeer origineel tekstwerk ten gehore brengt. Sommige liedereh 'werden hits, zoals 'De meisjes van de sulkerwerkfabrielq', door Adèle Bloemericfaa] 'Heen en weer' over de veer man die het heen en weer kreeg, of: 'Het Troikalied', waarin een complete familie aan de wolven wordt gevoerd op weg naar het steppen - plaatsje Omsk. lijkt één enorm cliché. Waar houdt u w pose op e n waar begint u echt? Heinz Polzer: 'Ja, het is voor iemand die een pose aan neemt zelf ook moeilijk om vast te stellen waar die grens ligt. Ik bedoel er dit mee: een pose is ook een gedeelte van de waarheid. Laten we het voorbeeld van Couperus ne men. De man zou nooit ont kend hebben dat hij een po suur was. En op een gegeven moment wist hij zelf niet meer of het nu een geestige wending in zijn spraak was of een innerlijke noodzaak. Dali, de schilder, heeft een com merciële pose en filmsterren hebben dat ook. Ik heb een pose om de aandacht om te buigen of af te ketsen. Een andere factor is het feit dat ik met taal omga. Dan leef Je voortdurend in de verleiding om kernachtige kwalificaties te plaatsen. Het is te vergelij ken mpt een politiek teke naar. Je gaat in cartoons spreken en dat is een aller aardigste bezigheid'. Maar het is toch niet aar dig meer om te stellen dat alle kinderen lastpakken zijn die je moet haten. Polzer: 'Haha, dat zijn zinnen die op de televisie zijn geko men in 'Het gat van Neder land'. Men Interviewde mij daar in, een eerste klas coupé van de trein naar Brussel. Ze vroegen wat ik van kinderen dacht. Ik zei toen dat ik ze. mits goed opgevoed en ge hoorzaam.wel aardige wezens vond. Maar als ze schreeuw den, kabaal maakten en dat soort slechte zaken, dat ik ze dan haatte. En tja, de televisie- Jongens- hebben alleen dat laatste gebruikt. Maar men sen in mijn ongeving weten heus wel dat ik niet alle kin deren ransel of schop die in mijn buurt komen'. U wordt wel een eeuwige student genoemd. Heinz Polzer: 'Die term is misleidend. Ik ben zeer be gaan met iemand die een eeuwige student is. Dat zijn mensen die tegen de veertig lopen en nog steeds hun kan didaats moeten doen. Kijk, het wezen van een student is zijn onrijpheid. Zodra iemand volwassen is. moet hij geen student meer willen zijn'. Hij vertelt dat hij in Rotter dam is gaan studeren omdat hij daar wilde wonen. En het enige wat Je in die stad kon studeren was economie. Zo is het gekomen. 'Ik was geen militante stu dent. Geen gangmaker die deel uitmaakte van senaat of bestuur. Wel zat ik in de re dactie van het studenten blad. Ook schreef ik teksten voor wat je de voorloper van het studentencabaret kunt noemen. Bij ons heette het 'Café chantant'. In die tijd schreef ik ook de nummers •Meisjes van de suikerwerkfa- briek', 'Het trapportaal' en 'Café chantant'. Ik studeerde nog geen jaar toen de Duit sers massaal de gens over kwamen en daarmee ver dween het studentenleven. Je kwam in het begin nog wei op de kamer van één van de studenten en de avondklok werd met min of meer succes genegeerd. In 1943 vertrok ik naar Zwitserland, mijn vader land. Ik ben nog steeds Zwit ser en dat houd ik zo. Ik kan niet ter stembus gaan. poli tieman. brievenbesteller of burgemeester worden, maai. met die wetenschap is te le-. - ven'. Heinz Polzer werd in het stadje Thun geboren, ten zuid-oosten van Bern zo groot ongeveer als Deven ter Dat kwam omdat Heinz een Nederlandse moe der en een Zwitserse vader had. Op drie-jarige leeftijd gingen zijn ouders uit elkaar en moeder toog met Heinz naar Nederland. En op de ge paste leeftijd werd hij stu dent. Vond u het leuk. dat stu deren? Drs. P.: 'Ja, het was een goe de tijd. De student was vroe ger heel andes dan nu. Men laat het haar tot ongewone lengte groeien en wil een dia loog met arbeiders. Dat was in mijn tijd gelukkig heel an ders. Wij deden, niet zo mal. Een student was een meneer, droeg een hoed en was een buitengewoon gewichtig heer die geen verplichtingen had. Hij kon naar bed gaan wan neer hij wilde, alleen of geza menlijk: kon zich naar de sociëteit spoeden en zoveel drank drinken als hij wilde. De klassieke student is een bevoorrecht persoon. Zijn minder fortuinlijke leeftijdge noot die naar de fabriek moet of op een kantoor zit. tja, die woont bij moeder thuis en deze eerste vrouw in zijn le ven let op hem. spoort hem aan zijn vak goed te leren, voor later. De student hoort de vermaningen alleen aan als hij zijn beleefdheidsbezoek aan de oudelui brengt en dat bezoek geldt voornamelijk om zich financieel weer even ze ker te stellen. Die kantoor- en fabrieksjongen. die krijgt van de maatschappij meteen op zijn duvel. De student niet. Daarom is het goed dat men deze doorlerende knapen op scherpe wijze ontgroent. Het is namelijk nodig dat een kind op een wat harde ma nier naar de volwassenheid wordt geduwd. Kijk. de maat schappij ls per definitie on rechtvaardig. Daarom doen de Drs. Heinz Polzer: 'Voor het ontgroenen zijn nu Marx, Mao en Marcuse in de plaats gekomen.' ouderejaars zo tegen de groentjes. Recht, écht recht bestaat eigenlijk niet. Recht dient alleen ter correctie'. Dan gaat. drs. P. tekeer over de huidige studentenwereld. Want voor dat aardige en nuttige ontgroenen zijn Marx. Mao en Marcuse in de plaats gekomen. 'Op een schaal die deze kinderen niet kunnen verwerken. Ook is het een vreemde zaak dat studenten zich solidair gaan verklaren met stakende arbeiders van gasfabrieken. Een student heeft niets met een arbeider te maken. Uiteraard barst ik ook in een gulle lach uit wanneer ik de musicus Wil lem Breuker op volkomen willekeurige manier nootjes uit zijn saxofoon hoor blazen en dat dan muziek voor de arbeiders noemt. Een lovende recensie in 'De Waarheid' is zijn loon en de arbeider zoekt verdrietig op zijn transistor naar het gezonken Veronica. Neen, Willem Breuker kon een voorbeeld nemen aan China, waar men begrijpelijke opera's ten gehore brengt. Pe ter Schat is ook zo'n geval met zijn nieuwlichterij'. Hoe zit dat nu met d le slavernij waar u dol op bent? Polzer: 'Ach. dol is het woord niet. Maar ik weet wel dat de beschaving tot stilstand is ge komen toen de slavernij werd opgeheven. Goed, een bouta de, maar de dienstbaarheid Is toch totaal verdwenen. In restaurants is men slordig en onvolledig. In landen als Chi na. Japan. Indonesië en Thai land. daar is nog een oprech te en blijde dienstbaarheid. Ik waardeer dat zeer. Daarom reisde ik ook graag'. Nu niet meer? Drs. P.: 'Ik ben getrouwd en op zijn zachtst gezegd: dat is een handicap voor wat reizen betreft. Het is een rem. Als je alleen reist, nu ja, je kunt worden beroofd, in een ravijn storten en in door ongedierte geteisterde herbergjes over nachten. Dat alles neem je met een gulle lach. Maar met je vrouw ligt dat moeilijker. Ik kan van haar niet verlan gen dat ze een gehele dag in een oncomfortabele Jeep zit die door de woestijn raast. Wij beperken ons nu tot uit stapjes net over de grens. Zo zijn we laatst naar Trier ge weest. Dat was ons warm aanbevolen en dat kan ik u ook doen'. Begint enthousiast over Indo nesië en Zuid-Amerika te praten. Een aantal jaren werkte Heinz Polzer voor een reclamebureau in Indië, waar hij ook weer plezier had van zijn Zwitserse paspoort toen het land zich losmaakte van Nederland en de Hollanders ongewenst werden. Polzer deed fanatiek mee aan het soclëteits- en clubleven In Indië. waar hij ruim vijf Jaar van zijn leven sleet. 'In Djakarta had je de socië teit 'De Harmonie' en daar kwamen mensen met hoog betaalde banen, het was er sjiek. Het lagere volk verza melde zich in de 'Jachtclub', waarbij u niet moet denken aan wild of plezierjachten, maar die club heette simpel weg zo omdat deze aan het water lag en ongetwijfeld zal een van de leden zich wel eigenaar van een roeiboot hebben kunnen noemen. In dit verband wil ik Willem Oltmans nog even aan het kruis nagelen. In 1956 wierp deze heer zich op als kampi oen-beschermer van de Ja vaan. Hij vertelde in het va derland dan stuitende verha len over de manier waarop de blanken de Javanen behan delden. Dat hij in De Harmo nie met Nederlanders zat te eten en dat de bediende aan die mensen dan meedeelden dat er een Javaan was om hen te spreken, maar dat deze niet durfde binnenkomen. Ja, dat haalt je de koekoek: mis schien had de man wel vuile kleding en wilde daarom niet binnenkomen. Men loopt hier toch ook niet met bebloede slagerskleren en op klompen paleis Soestdijk binnen? Luis tert u eens hier: ik biljartte ln die tijd wekelijks met een Javaan. Een aardige man ook al stootte hij wel wat te vaak in het groene laken'. Heinz Polzer was in Djakarta tekstschrijver op een recla mebureau. 'De reclame is daar veel geestiger, gemoedelijker en romantischer dan hier. We hadden bijvoorbeeld een cam pagne voor toiletzeep. In het Bahassa schreef ik dan een mooie rijm voor deze tamelijk vulgaire zeep die gemeen groen was. Collbrlta, heette die rommel. Er was een teke ning gemaakt van een godin die verdrietig op ten berg zat met daaronder de tekst: Ik hoor de roep der vogels om mij heen. diep in mij klinkt het: alleen, alleen! Ach. slechts het zoet parfum van Colibrita brengt mij en mijn geliefde weer bijeen. Kijk, als Je met zulke teksten aan de kost kunt komen, dan ben je toch te benijden! Ie dereen in Indië was er razend enthousiast over. Ik zou er hier niet mee aan hoeven ko men'. Vandaar dat drs. P. bij zijn terugkeer in Nederland op de encyclopedie-redactie van Winkler Prins ging werken, alvorens zich totaal met schrijverij bezig te houden, zoals nu het geval is. Kunt u van uw liedjes leven? 'Dat is wel te doen, ja. Bo vendien werkt mijn vrouw bij het Theater Klank en Beeld. Er glijden regelmatig giroo tjes van de Buma iin mijn brievenbus. Maar mijn liefste wens is om debiet als compo nist te krijgen. Kijk, want dan kun je overal wonen. Door de taal ben ik aan Ne derland gebonden. Maar als ik muziek zou componeren, reisde ik onmiddellijk af naar Costa Rica. Indonesië, Peru en Mexico zijn de meest in drukwekkende landen die ik heb bezocht. Of ik me er thuis zou voelen? Ja, ik voel me het beste thuis waar ik niet geboren en getogen ben. Er is in die landen nog avon tuur. Je zag een Chinese be grafenis, rondtrekkende muzi kanten, karbouwen waar wat mee was. De rit naar kantoor was al een heel avontuur'. U moet ophouden te ver tellen. Het verhaal wordt te lang. Drs. P.: 'Dat is jammer. Ik wilde nog wat over Am sterdam zeggen. Dat het een bananenrepubliek is waar blanken en rijksgenoten een mes trekken om vrouwen tot het afgeven van hun hand tasje te dwingen. Nou, dan bewaar ik dat maar voor Joop van Tijn. Die wil voor Vrij Nederland nog een verhaal over me maken'. Het is te hopen dat na dat interview de regering Den Uyl als één man achter de doctorandus blijft staan. Artiesten klagen steen en been dat ze nooit naar de televisie kunnen kijken. Want aangezien men ln Nederland voornamelijk 's avonds uit zendt en artiesten dan zelf in het land op het podium staan, is het moeilijk tv-kijken voor toneelspelers, zangers en an dere kunstenmakers. André van Duyn heeft dat opgelost door een video-installatie aan te schaffen met een tijdklok. Wanneer hij tijdens een VPRO-avond 'All in the fa mily' moet missen doordat hij fratsen op het toneel maakt, neemt zijn recorder het pro gramma op, schakelt daarna uit en zo zit André om twee uur 's nachts om de familie Buncker te schateren. Mary en de Ierse kindjes 3D ssad II o oorc Het is heerlijk als je veel geld hebt, want dan kun je nog eens iets weggeven. Artiesten doen dat wel eens. Zanger Mark Winter gaf een gedeelte van de opbrengst van zijn plaat 'De heilsoldaat' aan Het Leger (des Heils en de Zan geres zonder Naam heeft nu een plaat gemaakt waar Ierse kinderen beter van worden. Het is een langspeelplaat die helemaal over kinderen gaat. 'Van iedere plaat is een rijks daalder voor de Noordierse kinderen, waardoor voor hen de mogelijkheid wordt ge schapen om in Nederland va kantie te houden', meldt Mary Bey-Servaes. 'Wanner 'Jk de lp 'Als eerst de kinderen pgen huilen' goed wordt verkocht kunnen er met kerstfeest op nieuw Ierse kinderen naar ons land komen. dal ;enfc oplc wa maai aai hetf in vi nmii itrac De bo Er zijn nog steeds duizenden Nederlanders die weigeren om in de zomermaanden met va kantie te gaan. Dat komt om dat ze dol zijn op de winter sport. Voor hen een erg prachtig skipak in deze 'Dag Maandag'. De wintersportmo de is rustiger geworden, maar blijft kleurig, zo meldt ons de firma Sprint/Duyvenstein, prominent op het gebied van skikleding. Toch zijn de kleu ren wat gedekter dan andere jaren: veel zwart, blauw en rood. Oranje-geel gaat het helemaal maken: zie je ie mand aankomen van de berg. Op de foto een skipak waar van dQ pantalon en het jack opzij ingezette s tukken van elastisch materiaal hebben. Op de linkerarm van het jack is een doorzichtige zak ge maakt voor de Iiftkaarten. (Inlichtingen: 070-634888) zij dan pier. ro< Vroeger had je als man één mooi pak in de kast hangen. En dan nog ieen 'dagelijks pak' ,waar dan een extra broek bij zaflveelv omdat je nu eenmaal eerder door de broek dan door het jasj&inde heen was. Vandaag de dag is de garderobe uitgebreider. En eij. zijn zelfs mensen die zoiets met hun bril hebben. Ze hebben meer brillen. Ééntje voor het ernstige werk: de dagelijkse arf beid: verder één voor de vrije tijd en er zijn mannen die het helemaal dol maken door ook nog een zogenoemde 'feestbrilj in bezit te hebben. Die laatste is dan om er wat hip uit te 5' op bruiloften en partijen. De Duitse firma 'Silhouette' zich sinds jaar en dag in om van de noodzakelijke bril sieraad te maken. Hierbij drie modellen die er zijn mogen (Inf lichtingen: Siewers en Niesel, 020225666). span|oi f ensen icr v itudio vindc HENK TERLINGEN HERMAN VAN VEEN FRANS HALSEMA Een lief jongetje kijkt naar het vogeltje van de schoolfotograaf. Wij vragen u: wie is dat kind? En u kunt een keus doen uit de volgende heren: HENK TER LINGEN. presentator van Studio Sport (ook wel Studio Spaak genoemd). HER MAN VAN VEEN. prima cabaretier en FRANS HALSEMA onmisbare helft van het duo Cox-Halsema. Schrijf één van de drie namen op een briefkaart die is gefrankeerd met VIJF ENDERTIG CENT en stuur deze donderdag naar: Trouw-Kwartet, Dag Maan dag, Postbus 810, Amsterdam. iDgezie Vermeld tevens welk boek u graag wilt ontvangen mocht u prijswinnaar wo den: kookboek, handenarbeidboek of tuinboek. HET WAS CONNY VANDEBOS! De meeste inzenders van vorige week hadden het bij het rechte eind: het u Conny Vandebos, die zo guitig met haar brilletje en ene strik ons toelachte, winnaars zijn: E. Janse. H. Schaftweg 6 in Emmeloord (tuinboek)mevr01 ten he G. Schindeler-de Groot. Maasstraat 170 in Amsterdam (kookboek) en Marjoli lg nod Pijpen, Kanaalstraat 6 in Lisse (handenarbeidboek). getrQ| |BI kinder vmroef Vraag: In welk boek komt het laat ste gedicht voor van mevr. V. Wal- sem-Qulspel? Antwoord: Via een Openbare bibli otheek leenden we het boekje: 'De Jabbok stroomde door de ziekenka mer' Gedachten van mevr. J. M van Walsum-Quispel. uitgave Zo mer en Keuning te Wagenlngen. Zondef^toestemming van de uitge ver kunnen wij dit vers niet voor u overnemen. Het is wel een boekje om te bézitten. Vraag: Gaarne zou ik een tekening van een fam.wapen laten maken. De bedoeling is. aan de hand van die tekening een borduurwerk te ma ken. zou het ook mogelijk zijn een dergelijk telpatroon te laten teke nen? Hoeveel zou dat wel kosten? Antwoord: Voor het eerste gedeelte van uw vraag verwijzen wij u naar het Centraal Bureau voor Genealo gie. Nassaulaan 18. te Den Haag. Men heeft daar wel contacten met heraldische tekenaars, die een der gelijk wapen voor u zouden kunnen overnemen, zodanig dat u een krulsstreek or petit point-patroon zou kunnen maken. Het laatste zal Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze, Postbus 507, Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. wel een kostbare geschiedenis zijn. U zou het wapen op schaal kunnen overnemen op millimeter- of ruit jespapier. Het lijkt ons niet on dienstig, dat u een en ander eens nagaat aan de hand van het aardi ge boekje 'Familiewapens' van Jan Zeeman, uitgave Teeuwen Nassau- straat 20, Haarlem. Daar staat van alles in over genealogie, adressen, kleuren en werkmethoden. Over de kosten valt niets te zeggen: Als men een opdracht geeft tot bepaal de genealogische onderzoekingen moet men er wel aan denken, dat een uur gauw voorbij is voor een serieuze snuffelaar. Vraag: Gaat het altijd wel eerlijk toe bij het uitloten van pandbrie ven en dergelijke stukken? De lage rente van vroegere jaren is slechts een groot voordeel en bij uitloting moet men het hele bedrag uitbeta len. Antwoord: Wij begrijpen wel wat u bedoelt met deze vraag. Er is wei nig aan te doen. Het gaat eerlijk toe met de uitloting en bij elke bank kan men de uitlotingsvoor- waarden (als die u niet bekend zijn), controleren. Vraag: In het Bezuidenhout te Den Haag ls een Koningin Marielaan. Wij kunnen een koningin van die naam niet terugvinden in onze ge schiedenis. Antwoord: Ons land heeft verschil lende koninginnen van die naam gekend: Mary Stuart, de vrouw van Stadhouder (Koning) Willem III, in Engeland waren William en Mary koning en koningin. In feite was koningin Maria geen koningin van de Republiek der Ver. Neder landen... Verder was er Maria van Hongarije, de zuster van Karei V. Koningin-regentes van de Lage landen. Prinsessen die Marie of Maria werden genoemd, hebben we des te meer gehad. In Den Haag was vooral bekend prinses Marie, die gehuwd was met de Prins von Wied. Zij had in en om Den Haag verschillende bezittingen: Het pa leisje op het Voorhout en de bui tenplaats De Pauw te Wassenaar. Vraag: Wat betekent het monu ment. bij de ingang van het Oor logskerkhof te Margraten Antwoord: Uit de verwoesting van de oorlog, hier voorgesteld door een afgeknotte boom, spruit nieuw leven. Jonge bladeren. Een Jonge vrouw (leven en vruchtbaarheid) met duiven (symbool van de vrede) op haar schouder. Het opschrift luidt: New life from wars destructi on proclaims mans immortality and hope for peace. (Het nieuwe leven, dat voortkomt uit de verwoesting van de oorlog verkondigt de onster felijkheid van de mens en hoop vrede). Zelf zagen we dit beeld niet. de Canadese oorlogsveteraan, richter van dit kerkhof, heeft dit verteld en nog heel veel over het bezoek aan deze begrajni plaats van de familieleden en 1 de mensen die deze graven ad teerden. m Vraag: Deelt een 'voorkind', door de vader geëcht werd, op lijke wijze met de andere kinde mee in de erfenis? Antwoord: Door het voorkind aanvaarden bij het huwelijk t de vader het kind, volgens de als zijn eigen erkend. Het 1 dezelfde rechten als de andere deren. les wc pgevar van wel 1 tncer< liet it in ste ouder zijn renigir van mere c loet to le ma; bijkor 5 ook dhaver eer dai

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6