ntspannen, rustige ifeer rond ambassade Gijzelingsdrama van uur tot uur Het Rode Leger: klein, maar fanatiek co veilig amro bank (g) Mouton Waar blijft u nu? )pgewondenheid duurde maar korte tijd Bloemen voor gewonde agenten Driehonderd man op de been Gevangene slaapt geboeid op Schiphol Er was eens een man die zich wilde verzekeren tegen lang lopende kranen. Nu al waarschuwingen voor wraak over Haagse actie VI Mantels en korte jasjesl NIEUW-ENGEIAND 0 JT "6 Duikster verdronken Dus belde hij de AGO. DeAGO verzeker talles. (en nog wat Man gepakt na wilde achtervolging Meneer Kraan met uw spaarboekje. T4/KtoUW/KWARTET MAANDAG 16 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND T3/K5 den azzle ;le i vr® was onze verslaggevers lEN HAAG Het is zondagavond. Voor de tweede maal sinds het egin van de gijzelingsactie is het donker geworden rond het ge- «uw van de Franse ambassade aan het Korte Voorhout. Op hon- ierd meter afstand, beschermd door de vooruitstekende gevel van l/krle Amerikaanse ambassade, staan nog altijd groepjes journalisten, otografen en politiemensen ontspannen bijeen. »k het gebouw van de NOS, min tegenover de Franse ambas sade, geeft nog steeds het inmid- smi els vertrouwde beeld te zien van it ramen hangende reporters, fo- 1 ografen en cameralieden. Het is en onwezenlijke gedachte, dat op in eze plek de aandacht van de gehe- wa e wereld gericht is. Want juist hier raar een gespannen sfeer zou moe- jen heersen, is de stemming in het ;emeen allerminst geladen. Feite- jk is er slechts twaalf uur lang prake geweest van een alom heer- inde opgewondenheid, jet was de periode tussen het be- in van de gijzeling en het aflopen an het tweede ultimatum van de apanners, zaterdagmorgen om vier ur. De uit alle windstreken sa- ïengedromde persmensen konden oen geen van allen bevroeden, dat e ontknoping van het drama nog ange tijd op zich zou laten wach- Sn. Regelmatig werden er van po- Itiezijde enkele, zij het beperkte, üededelingen gedaan over de stand an zaken. Als een kluwen rugby- pelers dromde men samen rond eder die zich maar als 'woordvoer- wilde opwerpen. ,ar naarmate de zaterdagochtend iderde, werden de communiqué's ïinder, de spanning zakte weg en naakte steeds meer plaats voor ge- itenheid. Ook de vermoeidheid •g toe en degenen, die begrepen 'het' nog wel een poosje zou luren, gaven zich gewillig aan de laap over. Ondertussen waren de rommen nieuwsgierigen, die toen log op betrekkelijk korte afstand van het 'persgebied' stonden, in belangrijke mate uitgedund. Dege nen, die overbleven, doodden de tijd met het joelen naar agenten, maar ook daar kwam spoedig een einde aan. toen de politie in het eerste zonlicht de dranghekken ver naar achteren verplaatste waarmee het 'spergebied' in belangrijke mate werd vergroot. Het werd een stralende herfstdag. De serene rust rond de ambassade en het met bladeren bezaaide Voor hout wekten allerminst de indruk dat akelig dichtbij elf mensen in mogelijk gevaar verkregen. Af en toe wordt nog wel de vraag 'hoe zou het nou zijn daarboven?' ge hoord. Maar het uitblijven van in formatie doet het gevoel van mee leven telkens weer verslappen. Agenten, scherpschutters, journalis ten en fotografen staan of zitten rustig in groepjes bijeen, roken een sigaret, eten een broodje en drin ken een pilsje of koffie. In café-restaurant 'De Posthoorn' aan het Tournooiveld loopt een kellner met steeds vermoeiender tred af en aan met bestellingen. Dit etablissement is anders op zon dagen gesloten, maar nu speciaal voor de pers opengesteld. 'Ik kan bijna niet meer', zegt hij om twaalf uur. 'Ik heb nog" geen oog dichtge daan. En dan te bedenken dat ik nog jarig ben ook'. Uit de ramen van het NOS-gebouw zwenken nog steeds tal van came ra's en telelenzen ('de meeste van Japanse makelij', zoals een verslag gever opmerkte) over het grondge bied rond de Franse en Amerikaan se ambassade, doelloos zoekend naar een geschikt object. Korte tijd later komt er weer enige activiteit. 'Er is iets met de telefoonverbin dingen' weet de samengedromde persmeute te veronderstellen. De gedachte blijkt juist. Grote vellen karton met Japanse lettertekens, zorgvuldig getekend door een tolk, moeten de bezetters duidelijk ma- kén, dat ze de hoorn op de haak dienen te leggen. Drumband 'Als er gebeld wordt, doe ik wel open Om half drie is er vanuit de bin nenstad een toenemend gerommel waarneembaar. Oren worden ge spitst; camera's gaan in de aanslag. Tanks? Pantserwagens? Het blijkt een drumband met majoretten te zijn, die een mars houdt. Zo nu en dan duikt er een van de familieleden van de gegijzelden op, een verschijning, die de aanwezigen Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse agent O. Koster (foto) en zijn vrouwelijke collega mej. J. M. Remmerswaal (21), die vrijdagmiddag bij de be zetting van de Franse ambassade gewond werden, hebben overstel pende belangstelling uit het hele land ontvangen. Hun kamers in het ziekenhuis staan vol bloemen en het regende telefoontjes, zowel van collega's als van burgers. De politie noemde de reacties hartverwar mend en ziet deze als een morele steun bij het inspannende werk. De toestand van Koster (22) werd door een politiewoordvoerder goed genoemd en die van mejuffrouw Remmerswaal naar omstandigheden bevredigend. Zij moest een twee uur-durende operatie ondergaan, waarbij een stukje long werd weg genomen. Zoals bekend werd zij in de borst geschoten. Haar mannelij ke collega kreeg een kogel in zijn schouder. De herstellende agente heeft haar collega's gevr&pgd to.ch vooral voorzichtig te zijn-.- DEN HAAG De drie Japan ners hebben met hun bezetting van het Franse ambassade-ge bouw in Den Haag zeker drie honderd man op de been ge bracht. De hoofdcommissaris van de Haag se gemeentepolitie, dr. C. N. Peijs- ter en zijn plaatsvervanger Van de Vegt. die de leiding heeft over het commandocentrum in de Ameri kaanse ambassade, hebben 160 geüniformeerde agenten, 40 re chercheurs, een twintigtal broeders van de GG en GD, marechaussees, rijkspolitie en militairen op en rond het Lange Voorhout. Op verzoek van minister Van Agt (Justitie) heeft het ministerie van Defensie de Bijzondere Bij- stand-eenrheid (BBE) naar Den Haag gedirigeerd. In twee pelotons, ongeveer 20 man, bivakkeren zij op de plaats van het Paleis aan het Voorhout. Ze worden vergezeld door het Close Combat-team, een groep mannen die een speciale training voor gevechten op korte afstand heeft gehad. De Mobiele Eenheid staat met veel overvalwagens op het Voorhout. Buiten de rijkspolitie houdt zich in Den Haag ook een groep scherpschutters gereed. Vol gens onbevestigde berichten zouden zij al in een vroeg stadium post hebben gevat in het in aanbouw zijnde ministerie van financiën recht tegenover de Franse ambas sade. Voor het normale politiewerk is as sistentie aanwezig van de Goudse en Rotterdamse gemeentepolitie en de rijkspolitie van de post Pijnac- ker. De Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst van Den Haag is permanent binnen de af zetting aanwezig. Voor het paleis aan het Lange Voorhout staan twee ambulancewagens geposteerd. Het personeel wordt om de twee uur afgelost. De brandweer is vanaf het eerste moment in touw geweest. Men had een hogedrukspuit en een hoogwer ker in de buurt van de ambassade. De Haagse ziekenhuizen verkeren in staat van alarm: bedden worden vrijgehouden, chirurgen hebben hun verlof eraan gegeven en wach ten met vele verpleegsters in span ning de loop der gebeurtenissen af. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De Japanner Yoeta- ka Foeroeya, die in de nacht van vrijdag op zaterdag met een Mystè- re van de Franse luchtmacht naar Schiphol werd gevlogen, moet de nachten aan boorc} van het toestel doorbrengen. Hij mag zich niet' vrij bewegen. Wanneer hij wil sla pen worden zijn voeten geketend en wanneer hij wakker is, wordt hij in het toestel vastgebonden op een stoel. Hij verkeert voortdurend in het gezelschap van twee veiligheids agenten. Het toestel wordt verder bewaakt door rijkspolitie, gewapend met karabijnen, terwijl ernaast een pantservoertuig staat opgesteld. De Japanner mocht in tegenstelling tot zaterdag toen hij geboeid het toestel mocht verlaten om even ge lucht te worden, gisteren de Mystè- re niet uit. Gisteravond werd bekend, dat was ingebroken in het vrachtgebouw van de KLM. Uit het kantoor van de Australische luchtvaartmaat schappij Quantas, dat een goed uit zicht biedt op het platform, waar de DC-8 tot gisteravond acht uur in gereedheid werd gehouden, wordt echter niets vermist. Voor de komende en vertrekkende passagiers betekent de aanwezig heid van Yoetaka Foeroeya een nieuwe attractie op de luchthaven. Tussen de aanwezige verslaggevers, die vanuit de kop van de B-pier met verrekijkers het gebeuren gade sloegen, probeerden veel passagiers een plaatje te maken. -Schiphol heeft gisteren en eergiste- ..ren vrijwel geen stagnatie onder vonden van de gebeurtenissen. Het reizigersverkeer verliep uitermate ontspannend. Uit veiligheidsoverwegingen werden alleen de vluchten naar Japan af gelast. terwijl ook Air France een lijnvlucht naar Schiphol aflastte. Officieel werden hiervoor 'politieke redenen' opgegeven. Men wilde niet het risico lopen, dat de drie leden van het Japanse Rode leger het toestel voor een aftocht uit Neder land zouden opeisen. DEN HAAG Vrijdagmiddag om vier uur begon het Haagse gijzelingsdrama. Drie Japanners drongen de Franse ambassade aan het Korte Voorhout binnen en sloten zich met elf mensen op in de kamer van de ambassadeur, graaf Senard, op. Hier volgt een overzicht van de belangste gebeurtenissen op Schip hol en in Den Haag sinds vrijdagmiddag. (ADVERTENTIE) Vrijdag: 17.45 het niet gegijzelde ambassadepersoneel verlaat het ge bouw; 18.10 een papier met eisen wordt naar bulten geworpen; 18.45 een Japanse tolk spreekt via de telefoon van de Amerikaanse ambassade met zijn drie landgeno ten; 19.00 de politie heeft, op de kamer van de ambassadeur waar de gijzelaars zich bevinden na, de ambassade bezet; 22.00 paniek op het Voorhout. De Japanners in de ambassade worden zenuwachtig en hebben een of meer schoten gelost. Twee agenten raken daarbij gewond. Alle persmensen worden uit het schootsveld verwijderd en achter dranghekken geplaatst; 23.10 een Mystère met Franse politiefunctionarissen landt op Schiphol. Zaterdag: 00.06 het straalvlieg tuig met Yoetaka Foeraya arriveert ook op de luchthaven. De politie vormt een kordon rond het toestel; 01.40 er is een speciale verbin ding tussen de Mystère en Den Haag tot stand gebracht; 01.55 Foeraya wordt geboeid uit het vliegtuig geleid; 03.00 het ultimatum loopt af. maar er gebeurt niets: 03.10 er is een tweede ultima tum. van een half uur, gesteld: 03.30 De Egyptische ambassade in Den Haag biedt haar diensten aan. Na drie uur zijn de Japanners meer dan eens voor het raam van de ambassadekamer verschenen; 04.00 op Schiphol blijkt dat Foe raya niet naar Den Haag wil. In de residentie gebeurt er ook na het verstrijken van het tweede ultima tum niets;.--. (ADVERTENTIE) kip onaa< rtier per mi 27. libel stee pet DOliS talie tak Een begrip voor I de sportieve wintermode 1974-1975. Kleding en service gesigneerd Amsterdam 245721 dameszaak Eindhoven 443208 weer even met de neus op de harde werkelijkheid drukt. Als de nacht van zondag op maandag aanbreekt, is het aantal journalisten (aanvan kelijk waren het er meer dan hon derd) aanzienlijk geslonken. Een nieuw verzetje heeft zich inmiddels aangediend: een dronken man, die op onverklaarbare wijze heeft we ten door te dringen tot de hal van de Franse ambassade en daar enige malen 'hello' heeft geroepen. Toen hij ook via een telefoon geen ge hoor kreeg, is hij weer naar buiten gegaan, onmiddellijk opgepakt en ter ontnuchtering ingesloten. Later in de nacht herhaalt zich ongeveer hetzelfde: drie cavalerie- officieren, waarvan één in burger, komen uit de richting van de be zette ambassade lopen. Ze blijken lichtelijk aangeschoten te zijn en afkomstig uit een cafeetje in een klein straatje achter de ambassade. Het wordt niet geheel duidelijk of hun gewaagde stunt een wedden schap betreft, maar in ieder geval deelt de man in burger opgewekt mee. dat hij tegen zijn verwachting in, niet is doodgeschoten. Vijf uur zondagmorgen: op Hilver sum drie worden platen gedraaid voor de vrouwen van wachtende en slapende journalisten en voor ga pende agenten, die daar telefonisch om gevraagd hebben. Spanning is er niet meer en van angst is in het geheel geen sprake. Ook zondag niet. Een bizarre, wereldschokkende gebeurtenis is hard op weg om ge degradeerd te worden tot de ge woonste zaak van de wereld. (ADVERTENTIE) Weer of geen weer: Nat wegdek, slechte bestrating, noodstop... de Michelin zX radiaalband geeft u onder alle omstandigheden een grimmige greep op de weg. En omdat deze veilige band zo'n lage rolweerstand heeft, rijdt u nog zuiniger ook. Auto's op Michelin radiaal- banden verbruiken 6 tot 10% minder brandstof. Dat is beproefd en bewezen! IWICHEUM in: Van een verslaggever DEN HAAG Het Japanse Rode Leger, dat verantwoordelijk is voor de actie in le Franse ambassade in Den Haag, heeft volgens schattingen van autoriteiten Tokio slechts 300 leden. Ondanks dit kleine aantal maken deze autoriteiten zich wel ongerust over de activiteiten van deze organisatie. Aan het Rode Leger wor- plannen toegedicht om vliegtuigen te kapen, ambassadeurs te ontvoeren en lolstadsguerrilla's te organiseren. Een aantal leden van de organisatie zou een op- leiding hebben gekregen in Arabische kampen. dat van het Noordkoreaanse Pjorig-Jang, bleven de ka pers in Noord-Korea achter. F een Dit weekeinde kwam er ook bericht uit Damascus, de hoofdstad van Syrië, waarin met nieuwe wraak acties werd gedreigd als le den van het Rode Leger zouden worden gevangenge- Geloften Het Rode Leger werd in de jaren zestig opgericht, toen een paar honderd revolutio nair denkende Japanse stu denten zich aaneen sloten met de plechtige gelofte dat zij van Japan een socialisti sche heilstaat zouden maken en daarbij geweld niet uit de weg zouden gaan. Men hoorde echter weinig van de organisatie tot het jaar 1970. Toen, op 31 maart, kwamen negen leden van het Rode Leger op dra matische wijze in de publi citeit met de kaping van een Boeing van de Japanse luchtvaartmaatschappij. Na vijf dagen, waarin het toes tel vele uren doorbracht op het vliegveld van de Zuidko- reaanse hoofdstad Seoel en De passagiers en de beman ningsleden bleven onge deerd. onder meer vanwege het feit dat de Japanse on derminister van transport zich vrijwillig in de plaats van de gijzelaars had ge- V erlcUTld plaatst. overvallen en bomaanslagen. In 1972 verplaatste de orga nisatie haar operaties naar het buitenland. Zij schaarde zich achter de Palestijnse guerilla-beweging en liet dit op bloedige wijze blijken met de actie op 30 mei van dat jaar. Toen zaaide een uit drie Japanners bestaan de zelfmoordbrigade op het Israëlische vliegveld Lod dood en verderf. Er werden 26 doden geteld. Twee leden van de brigade pleegden ter plaatse zelfmoord. De derde, Kozo Okamoto, werd gevan gen genomen en werd in Israël tot levenslang veroor deeld. Na deze Koreaanse operatie bestonden de activiteiten van het Rode Leger voorna melijk uit gewapende roof- Sedert de organisatie in 1972 door de Japanse politie nagenoeg werd opgerold, heeft zij weinig activiteit meer ontplooid. De indruk bestaat dat het Rode Leger zichzelf heeft verlamd door innerlijke ruzies over ideolo gische kwesties. Er werden tribunalen ge vormd waarvoor aanhangers met afwijkende meningen zich moesten verantwoor den. Deze 'dissidenten' wer den gemarteld, naakt aan bomen gebonden en daarna vermoord. Toen de politie in de bergen van Midden-Ja pan de lijken ontdekte van veertien 'terechtgestelden' werden vijf leden van het leger gearresteerd. Op 13 februari 1973 begon het proces, dat naar ver wacht wordt wel enkele ja ren zal duren, gezien de te genwerking van zowel ver dachten als verdedigers. Het justitieel onderzoek heeft tot nu toe een beeld gege ven van de harde ideologi sche lijn die de leiders van de groep volgden. Buiten echtelijk seksueel verkeer bijvoorbeeld werd zonder meer met de dood gestraft. Twee akties Toch kwam dit jaar het Ro de Leger nog tweemaal in de publiciteit. Op 31 januari deed een ge mengd commando van leden van het leger en enkele Pa- lestijnen een sabotagepoging bij de raffinaderij van Shell in Singapore en maakte drie gijzelaars. Op 6 februari bezette een commandogroep de Japanse ambassade in Koeweit. Zij gijzelden daar acht personen onder wie de Japanse am bassadeur en eisten de vrij lating van de terroristen die in Singapore gevangen wa ren genomen. Nadat deze in Koeweit waren gearriveerd werden de gijzelaars vrijge laten. 05.30 de KLM deelt mee. dat een DC- klaarstaat voor de gijzelaars; 08.00 een Haagse politieman gaat met medicijnen de Franse ambassade binnen; 10.30 via een megafoon worden aan de Japanners instructies gege ven over de bediening van de tele foon. De Franse ambassadeur verschijnt voor het raam; 11.50 een KLM-bemanning meldt zich als vrijwilligersteam voor eventueel vervoer van de gij zelaars; 10.35 functionarissen van de Franse en Japanse ambassades gaan naar het ministerie van justi tie, het 'zenuwcentrum' van de be leidsbepalers; 14.30 het verbroken telefooncon tact tussen de commandopost in de Amerikaanse ambassade en de gij zelaars wordt hersteld; 20.45 een dronken man weet tot het bordes van de ambassade door te dringen. Zondag: 02 45 premier Den Uyl keert na het 'Europees diner' terug op Schiphol; 10.30 een politieman bemachtigt in Den Haag een stuk papier, dat een onbeschreven velletje toiletpa pier blijkt te zijn-; 13.50 recherch'^-jJnUgjzoek leidt tot de verklaring- van de Haagse politie dat er indërdaad elf gijze laars zijn in plaats van negen, zoals de RVD had bekend gemaakt: 20.00 De DC-8, die de Neder landse regering ter beschikking hield voor de bezetters, wordt naar een hangar versleept. Een Franse Boeing 707 is op komst. 20.15 In Den H&ag worden me: dicijnen voor een hartpatiënt en een diabeticus via een koord de ambassade binnengehesen. 22.00 Haagse politie deelt mee, dat rondrit op Prinsjesdag op losse schroeven staat. 24.00 Franse Boeing 707 op Schiphol geland. 1 Lr ji IV. i (ADVERTENTIE) BERGEN De 27-jarige mevrouw M. Lumpers-Sijmers uit Oostrum bij Venray is gistermiddag in het grintgat 'Het Leuke' bij Bergen in Noord-Limburg verdronken. Het slachtoffer was gehuwd en moeder van twee kinderen. Zij was met drie andere leden van het duikteam Najade met volledige uitruting in Het Leuke, gaan zwemmen. Want de AGO heeft de uitgebreide Inboedel verzekering met AGO clausule. Dat wil zeggen, dat je tevens verzekerd bent tegen praktisch alle van buiten onverwacht komend onheil. Ook tegen iemand die een kraan vergeet dicht te doen, ook tegen iemand die een boekenrek niet al te stevig bevestigd heeft, oók tegen iemand die de gordijnrails in de beeldbuis' prikt. Ook als je het zelf doet. Dat wist die man. Dat weet elke assurantie-adviseur. AMSTELVEEN In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de Am- stelveense politie tijdens de ach tervolging van een drughandelaar verschillende waarschuwingsscho ten gelost. Aan de wilde achtervol ging door Amstelveen-Noord werd deelgenomen door drie patrouille wagens. Het lukte de man, een 22-jarige inwoner van Haarlem, tenslotte in het Amsterdamse bos klem te rij den. Hij werd ingesloten in het politiebureau Amstelveen. De man werd vanuit het politiebu reau gezien toen hij zich verdacht ophield in het Amstelveens winkel centrum. Er werd een patrouilleau to op de man afgestuurd. Toen deze hem benaderde ging de man er met hoge snelheid en gedoofde lichten vandoor. De politiewagen zette de achtervolging in en kreeg al snel assistentie van twee andere wagens. Tijdens de achtervolging werd di verse malen geschoten. Geen van de schoten trof doel. De auto waa rin de vluchteling reed bleek ge stolen te zijn in Haarlem. (ADVERTENTIE) Bij de Amro Bank krijgt u 2% méér op 't nieuwe Spaar-Plus-Boekje. Ofwel 74%. it*^

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5