Gijzeling duurt voort 'Eerder zaak van dagen dan van uren Feyenoord: half dozijn treffers 'Haig was in feite president' Gouden koets blijft misschien in de stal Sn deze krant I QQQ s ïartpatiënt Jij gijzelaars ogezegd oep jongens na erval ingerekend Twee doden bij aanslag op Parijs' warenhuis avondstudies mr/drs Kaping oorzaak van vliegramp zeventig doden Boerderij uitgebrand 'Afsluiten Kalkar weigeraars is onrechtmatig' L2i fieiawe Leidlse Courant IBISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMGEVING istraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 üironr. 269274 t.n.v B V. De Christelijke Pers, Amsterdam ..Stantvastich Is ghebleven mijn hert in teghenspoet Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal J t. de: I,Kl OEN, Zoctcrwoudseiveg 23, tel. 33741. WASSENAAR, v. '/u.vlen van Ntjevcldt- straat 372, telefoon 1441. I NAVO-bevelhebber HAAG Bij de elf gegijzel- in de Franse ambassade blijkt ook een hartpatiënt te bevin- Dat is zondagavond gebleken op verzoek van de bezetters itjes voor een hartpatiënt naar ambassadegebouw werden ge- Cht. Haagse politieman liep met de icijnen naar het gebouw toe, r overeenkomstig een met de etters gemaakte afspraak een rd uit een raam van de vierde ge naar beneden was geworpen, raan werd een zakje met de licijnen vastgemaakt en om tien acht, enkele minuten nadat de licijnen aan het koord waren istigd, werd dat opgehesen, de medicijnen bevonden zich alleen tabletjes voor de hart- ënt, maar ook insuline voor een ere gegijzelde voor wie al eerder line naar de ambassade was racht. Volgens een woordvoerder de politie was de hele manier irop de medicijnen naar de am- sade gebracht moest worden te- in in het overleg van de bezet met het ministerie van Justitie roken. De vorige maal dat de icijnen, in dat geval de insuli- werden bezorgd, werden die de politie in het ambassadege- tr gebracht. het Franse ambassadegebouw nden zich al sinds vrijdagavond i politiemannen meer. De poli- beperkt zich tot een enkele, st voorzichtige verkenning in het ambassadegebouw. WASHINGTON (Reuter/UPI Generaal Haig, chef-staf van het Witte Huis, is het laatste jaar van Nixons presidentschap in feite president geweest van de Verenigde Staten. Dat schrijft Jerald terHorst in de Chicago Tribune. Hij is onlangs afgetre den als voorlichter van Ford. Volgens de kolomschrijver zal Haig zelf kunnen bevestigen dat een jaar lang iedereen in de regering, met uitzondering van minister van buitenlandse zaken Kissinger, voor Haig heeft ge werkt. President Nixon door alle moeilijkheden rond Watergate waarmee hij te maken kreeg kroop steeds meer in zijn schulp. SSKL r» zijn binnen onze organisatie veel opperhoofden en te wei- Indianen. Opklaringen Aanvankelijk over het alge meen veel bewolking met ilaatselijk regen- of onweers- luien, maar in de loop van de dag ook weer enkele opklarin gen met op de meeste plaatsen iroog weer. Zwakke tot matige vind uit westelijke richtingen. Haximum temperaturen om streeks 18 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: eerst opklaringen maar op woensdag weer kans op regen. Temperaturen omstreeks het gemiddelde voor deze tijd van het jaar. Morgen zon op: 06.17 onder: 18.51 maan op: 08.12 onder: 18.55 uim 133 km op n liter benzine Haig was volgens TerHorst erg geschokt door het optreden van de nieuwe president Ford, 'die een heel andere man is dan Nixon'. De autoriteit van de chef-staf van het Witte Huis werd zeer aangetast, reden waarom Haig zou hebben 'gesol liciteerd' naar de functie van opperbevelhebber van de Ameri kaanse troepen in Europa. De NAVO-landen hebben deze benoeming gisteren eensgezind goedgekeurd, na eerdere bezwa ren van vooral Nederlandse zij de. Haig heette niet de beste kandidaat te zijn omdat hij ge compromitteerd was met de pe- riode-Nixon. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Als de gijzeling van de elf mensen in de Franse ambas sade ook morgen nog voortduurt, zal koningin Juliana afzien van haar traditionele rit per Goude Koets van het paleis aan het Lange Voorhout naar de Ridderzaal. De opening van de Staten-Generaal in de Ridderzaal zal wel plaatsheb ben. maar naar alle waarschijnlijk heid zonder enig ceremonieel. Uit welingelichte kringen werd ver nomen, dat de Koningin ook van haar rit zal afzien, wanneer haar gevraagd wordt van het paleis Noordeinde te vertrekken. Naar ver luidt zou zij het onkies vinden met pracht en praal door Den Haag te rijden, terwijl op een korte afstand elf mensen in het gebouw van de Franse ambassade worden gevangen gehouden. In het geval dat vandaag de gijze ling eindigt, zal de normale route van de stoet van Prinsjesdag worden gevolgd. Van een onzer verslaggevers dag, dat 'de regering niet nalaat dat gene te doen. wat haar verantwoor- delijkheid voorschrijft.' DEN HAAG Het zag er gisteravond laat niet naar uit, dat er op korte termijn een emde zal komen aan De gijzeling heeft tai van zaken in de bezetting van de Franse ambassade in Den Haag, waar drie Japanners, lid van het Rode Leger, sinds de Haagse bin-ensta an g vrijdgmiddag elf mensen in gijzeling houden. IECHT De Utrechtse politie ft in de nacht van vrijdag op :rdag drie mannen van 18, 19 en jaar (allen uit Utrecht) aange- den. nadat deze tevoren eerst mislukte overval op een assu- tiekantoortje hadden gepleegd vervolgens ook met een inbraak succes hadden, de achtervolging van twee van drie mannen maakten de agen- gebruik van hun pistool. De 18- ge man werd daarbij aan de gewond. Volgens de woordvoerder van pre mier Den Uyl zal het bereiken van een oplossing van het probleem van de gijzelaars 'eerder een zaak van dagen dan van uren zijn.' De hele zondag hebben zich nauwe lijks nieuwe ontwikkelingen voorge daan in de gijzelaarszaak, behalve dan dat er van officiële Nederlandse zijde is meegedeeld, dat er geen ne gen personen, maar elf in de Fran se ambassade worden vastgehouden. Wel deed op Schiphol zich een nieu we ontwikkeling voor, toen gister nacht daar een Franse Boeing 707 landde om de bezetters van de am bassade een vrije aftocht uit Neder land te verschaffen, mocht er een oplossing worden gevonden. Eerder op de avond werd de DC-8 van de KLM, die door de Nederland se regering sinds twee dagen in ge reedheid was gehouden, naar een hangar gesleept, nadat van de re gering bericht was ontvangen, dat er van dit toestel geen gebruik meer zou worden gemaakt. Dit zou er op kunnen duiden, dat van de kant van de Franse rege ring water bij de wijn Is gedaan, in- zoverre, dat ze is terug gekomen op haar verklaring eerder gisteren, dat het weliswaar niet geeft met welk vliegtuig van welke nationaliteit de bezetters vertrekken, maar dat de bemanning in ieder geval geen Franse kan zijn. Het is echter niet uitgesloten, dat alsnog de KLM-be- mannlng, die zich vrijwilig had ge meld om de DC-8 te besturen de Franse Boeing 707 zal bemannen. Hoewel wel bekend Is, dat er ook zondag steeds contact is geweest met de Japanse bezetters, is nog steeds niet duidelijk, waar de on derhandelingen op vast zitten. Pre mier Den Uyl verklaarde gisteravond dat de regering erop uit is de onge deerde vrijlating van alle gijzelaars te verkrijgen. Van de kant van de bezetters, die de afgelopen dagen steeds weer nieuwe eisen hebben gesteld, zou men met name moeilijk heden maken over het ongewapend het gebouw verlaten, terwijl men ook niet zonder slag of stoot de Franse ambasadeur graaf Jacques Senard wil laten gaan. Een groep mariniers van de bijzondere bijstands eenheid (BBE), die de hele nacht heeft gepatrouil leerd bij de Franse ambassade, rust voor het paleis Lange Voorhout op veldbedden uit van de ver moeienissen. De Japanner Yoetaka Foeroeya van dit jaar werd hij op het Parijse wacht nog steeds op Schiphol op de dingen die komen gaan, sinds hij in de nacht van vrijdag op zaterdag door de Franse regering in een mi litair toestel Mystêre naar Schiphol is gestuurd. Hij zou een van de lei ders van het Japanse Rode Leger zijn en zat gevangen in de Santé- gevangenis in Frankrijk. Op 26 juli moest hel zonodig even controle- Werkliineh Washington probeert thans Vredeling en drie van zijn collega's warm te maken voor de aankoop van zwermen nieuwe straaljagers. Zij hadden reeds een zg. 'werklunch' met minister Schlesinger. Gehoord de eerdere omkopingspogingen dient ons parlement inzage te eisen van de menukaart. Wij willen ook ten behoeve van U volledig geïnformeerd worden. Abonneer eens iemand. Desnoods uzelf. NIEUWE AHONNEE NAAM: STRAAT: CIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDRE CRI. iHiKDTS DAGBLAD aan Kruisen a u b Betaalt per maand/kwartaal IIpgejreveii door: Naam A tl ree: IMaat-: IK ONTVANG GRAAG: Arlikelenserie 'Onderne mingsraden door prof. dr. H. J van Zuthem Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer) Altijr paraalmap brief papier en pen) Scnrijt op de envelop: De Chr. Pers antwoordnummer 2792. A dam Een postzegel is rilet nodig üle betalen wij vliegveld Orly gearresteerd, toen hij in het bezit bleek van verscheidene paspoorten en documenten en valse dollars. Aanvankelijk wilden de bezetters ook de documenten hebben die nu in het bezit zijn van de Franse veiligheids dienst, maar deze eis is zowel door de Nederlandse als de Franse rege ring van de hand gewezen. Er zou momenteel in Europa jacht gemaakt worden op de 28-jarige Japanse ex- studente Foesaka Shigenoboe, van wie vermoed wordt, dat zij de hoog ste chef is van het Rode Leger, maar zekerheid hier omtrent bestaat niet. In het gebouw van het ministerie van Buitenlandse Zaken aan het Plein is zondagmiddag een opvang centrum voor de naaste familieleden van de gijzelaars ingericht, waar men zich kan vervoegen voor In- PARIJS (AP, AFP-Reuter) —Een onbekende man heeft gistermiddag een granaat geworpen op de bene denverdieping van een warenhuis aan de Boulevard St. Germain, in in het centrum van Parijs. Er zijn twee doden gevallen en er zijn onge veer dertig gewonden. Ooggetuigen zagen een ongeveer 25-jarige man op de eerste verdie ping van 't gebouw de pin uit een granaat trekken. Vervolgens wierp hij het projectiel ln de menigte op de benedenverdieping De man kon in de verwarring ontkomen. Later bleek dat de granaat was gemaakt in de VS. Er ontstond paniek in de duizend koppige menigte in het gebouw die langs de verschillende stalletjes slenterde. Mensen op straat werden tegen de grond geworpen. De mate riële schade aan het warenhuis en aangrenzende gebouwen was groot. Het warenhuis was een 'drugstore' een combinatie van café. drogis terij en winkels, die eigendom was van Marcel Bleustcin-Blanchet een Joud en aanhanger van een krach tige Isiaëlische staal. lichtingen. Het laatste overigens, dat Nederland zal overwegen bij zijn po gingen de gijzelaars van de Japan se bezetters te bevrijden, is een rechtstreekse gewapende aanval, zo werd gisteren meegedeeld. Bij het sluiten van de zitting van de Staten-Generaal verklaarde minis ter De Gaay Fortman zaterdagmid- rechten/economie/geschiedenis Ruud Geels scoort een van ztfn drie doelpunten voor Ajax. AMSTERDAM Feyenoord heeft een uitstekende generale repetitie achter de rug voor het Europa Cup-duel van komende woensdag tegen het Ierse Cole- raine. _>e Rotterdammers boek ten gisteren de grootste zege in het betaalde voetbal: 06 te gen Go Ahead. Vooral na rust was het soms onthutsend om te zien met hoeveel gemak Feyen oord door de Deventer linies combineerde. Bij Ajax, dat tegen Wagenin- gen speelde, ging het allemaal aanmerkelijk stroever. De Am sterdammers kwamen vooral dankzij Ruud Geels die alle treffers scoorde tot een 3—1 overwinning. Maar Ajax kon zeker niet imponeren al was de trainer van Ajax' tegenstander in het UEFA Cup toernooi. George Eastham van Stoke City, toch wel onder de indruk van de collectiviteit die bet spel van Ajax kenmerkt. PSV kwam bij Sparta zeer ge lukkig weg met een 21 over winning die pas in de laatste minuten werd veilig gesteld dankzij Ralf Edström. Eerder was Peter Kemper uit het veld gestuurd. Hij was niet de enige deze zondag, ook de NAC-speler Wim Bron moest voortijdig het veld ruimen. Uitgebreide repor tages van de gebeurtenissen op de velden op de sportpagina's. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur war gestuurd. Het openbaar vervoer, dat anders door het nu afgezette gebied rond de Franse ambassade rijdt, werd helemaal omgeleid. Voorts ging het mis met de postbe zorging, omdat de PTT-bestellers geen toegang in het afgezette stads deel kregen. Ook bleven vele inwo ners rond het Voorhout van hun krant verstoken. Bij een voortgaan de bezetting zal het openbaar ver voer ook vandaag aan de situatie worden aangepast. Meer nieuws over de gijzeling op pagina 5 en 8. SAIGON (AP, UPI) Zeventig mensen zijn zondag om het leven gekomen toen drie vliegtuigkapers een Boeing-727 van de Vietnamese luchtvaartmaatschappij opbliezen op het ogenblik dat de vlieger trachtte te landen op het vliegveld van Phan Rang, een districtshoofd stad op 250 kilometer van Saigon. De bemanning was dezelfde die 2 februari aan de dood ontsnapte toen op het vliegveld van Hué een kaper een deel van een vliegtuig opblies waardoor twee mensen wer den gedood en tien gewond. HASKERLAND Een uitslaande brand heeft gistermiddag de boer derij van de heer W. Akkerman in het Friese Oudehaske (gemeente Haskerland) in de as gelegd. Alleen het woonhuis bleef gespaard. fADVERTENTIE De Franse ambassadeur, Jacques Senard, gefotografeerd toen hjj uit het raam van de ambassade keek. De foto onder toont mevrouw Senard bij bet verlaten van de Amerikaanse ambassade, die naast de Franse ligt. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Staatssecretaris Van Huiten (PPR) vindt het afsnijden van de elektriciteitsvoorziening bij mensen, die de 'Kalkarheffing' wei geren, machtsmisbruik van de elek triciteitsmaatschappijen, zolang de juridische procedure over de recht matigheid van die maatregel nog niet door de Hoge Raad is beves tigd. Hij zei dit zaterdag tijdens een PPR-bijeenjcomst in Utrecht. Van Huiten zei, dat de PPR tegen die heffing is, maar geen onwettige acties ertegen wil ontketenen, om dat de Kamermeerderheid de hef fing heeft goedgekeurd. Wel is het naar zijn mening geoorloofd tegen het optreden van de maatschappij en weerwerk te geven door voorlo pig de heffing per aparte giro overschrijving over te maken en dit onder protest te doen. De milieuwerkgroep van de PPR vindt dat er sprake is van recht songelijkheid, omdat sommige ge meenten weigeren de heffing aan hun ingezetenen door te berekenen en ook omdat sommige elektrici teitsbedrijven direct tot afsnijden overgaan terwijl andere hierin wat soepeler zijn onder invloed van ge meenteraden. Zoals bekend zijn alle elektrici teitsbedrijven in Nederland eigen dom van of gemeenten of provinci ale besturen. Binnenland Opvolger Starfighter 5 Buitenland Den Uyl over Europese commissie 7 Kerk Kom over de brug 2 Geref. kerken in discussie... 2 Kunst La Traviata: publiek verrukt 8 l.erers schrijven 2 Nieuwe hurken 2 Radio en tv 4 strips. feuilleton -I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1