eker 47 doden bij de ïllen in Mo zambique i Afkeer van VS overbrugt oude Griekse tweespalt Geen algemene gratie in Watergate-zaak Waar wacht uop?f£} Gewonde krijgsg evangen vrij op Cyprus Karamanlis overtroefde Papandreoe kerkingen naar hoofdstad Akkoord tussen Klerides en Denktash: Sowjet-Unie zou Egypte moderne vliegtuigen leveren Britse Liberalen in noodsituatie in coalitieregering Mevrouw Prinsen iet uw spaarboekje. 69 doden vliegramp in Amerika yKWARTET DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1974 BUITENLAND T7/K9 kZO MARQUES (AP, Reuter, UPI) In de afgelopen dagen zijn bij ongeregeldheden in de ftnse wijken van Lorenzo Marques minstens 47 mensen gedood en 370 gewond, zo hebben de teiten in Mozambique woensdag bekengemaakt. het schieten in de stad haandagnacht wat is vermin- jlijft de situatie nog uiterst pen. Het afnemen van de krtijen tussen blanken en aen en de plunderingen is hijnlijk het gevolg van een •llijke versterking van het k Sse militaire garnizoen in J Marques. De Portugese re- heeft de afgelopen dagen Jlijke versterkingen uit het van Mozambique naar de 5 stad overgebracht. |{eregeldheden vleolden voort (de bij de Afrikanen over het de blanke kolonisten zich fcn tegen het besluit van Lis- £e macht aan de bevrijdings- Frelimo over te dragen, fcroede werd nog versterkt blanken het radiostation Jrenzo Marques bezetten van zij opriepen het onafhan- ffeidsakkoord te verwerpen, hse militairen zetten dinsdag bezetters uit het radio- het dodencijfer officieel is op 47 wordt in Lorenzo gevreesd dat het aanzien- ter ligt. Een Portugese offi- patte het in een vraagge- met de Portugese radio op jonderd. Ziekenhuisautoritei- loven dat onder de puinho- |n bij het geweld vernielde [en nog meer doden en ge- liggen. Zij zeiden dat de I slachtoffers zwarten zijn en dusver negen blanken op de |jst staan. De slachtoffers allerlei verwondingen, va- cent} van pagina 1 ft van het ministerie van bui zaken in Den Haag. In wereld is gisteren gede erd tegen de militaire rege- Santiago. In Marseille gin- ruiten van het ITT-kantoor 'ijl de véstiging in Brussel id moest worden wegens een Iding. De ITT heeft een gro gehad in de val van Al- int in Santiago heeft giste- flchten gepubliceerd waaruit lat president Allende vorig kans heeft gehad te ont- Hij zou deze echter niet aangegrepen. Een en ander Iken uit bandopnamen van Ifoon gesprek tussen Junta- 'inochet en admiraal Patri- vajal, die thans minister itenlandse zaken is. Het zou (r voor de dood van de mar- rr.-Riie president zijn gevoerd. Pi- mpn?regt ^at het Paleis van Al- ^gJnder vuur moest worden ge- h vm"omdat 'de vent' niet van 3 zich over te geven Cara- jaten|ltwoordt dan dat de aanval Hesss ingezet en dat het paleis is mstei» 'We zulIen het spoedig cufen hebben'. Pinochet ant- dat de 'hij' Allende 'onmid- iar het vliegtuig moet wor- ft0ibracht en het land uitge- Uv' Carvajal: 'Dat weigert hij'. deH: 'Hij weigert?'. Carvajal: oankfeft de chefs van staven ge- breknjnaar liet paleis te komen'. tie tt: nee' moet naar het >rhoufie van defensie komen wil ons in het paleis in de ideist|fn'- Tien minuten later bel- Vajal weer op met de mede dat Allende voor het laatst raagd zich over te geven, pat hij wil onderhandelen. it antwoordt: 'Onvoorwaar- overgave, geen onderhande en herhaalt vervolgens dat en van Allende zal worden cteerd en dat hij het land orden uitgezet. Allende bleef weigering en om kwart waalf vuurden straaljagers i af op het paleis en voch- >epen zich van kamer tot naar binnen. Zij vonden de it uitgestrekt op een sofa n hoofd vol bloed van ma- Weerschoten en bloedspat- het behang achter hem. de militairen had hij zelf- gepleegd met een wapen dat ieau had gekregen van de se president Fidel Castro. riërend van messteken tot schot wonden. Portugese militairen verklaarden dat zij waarschuwingsschoten heb ben gelost over de hoofden van plunderaars, maar dat sommige blanke winkeliers in Afrikaanse wijken rechtstreeks op plunderaars hebben geschoten in een poging hun eigendommen te beschermen. Het radiostation van Lorenzo Mar ques meldde woensdag dat de Por tugese bevelhebber alle beschikbare troepen heeft opgeroepen naar Lo renzo Marques te komen. Sinds de ochtend stroomden versterkingen de stad binnen en grendelden de Afrikaanse wijken af. Volgens de radio beletten groepen gewapende blanken Afrikaanse arbeiders naar hun werk te gaan. De leider van de bevrijdingsbewe ging Frelimo, Samora Machel, heeft alle landen opgeroepen de 'blanke rebellen' in Lorenzo Marques elke steun te onthouden. Hij zei dat het Frelimo al zijn eenheden naar de stad zal sturen als de vijandelijkhe den niet ophouden. Intussen nam de stroom van blan ke vluchtelingen uit Mozambique naar Zuid-Afrika en Rhodesië woensdag aanzienlijk toe. Kolonisten Portugese kolonisten die uit Mo zambique naar Z.-Afrika vluchtten zeiden dat de situatie in Lorengo Marques erg gespannen was, maar wel veel kalmer dan dinsdag. Toen braken op grote schaal rellen uit in de Afrikaanse wijken, kennelijk als reactie op de afzijdigheid van leger en politie tegenover de bezetting van het vliegveld en het radiostati on door blanke rebellen en Afri kaanse sympathisanten. Een boer zei in een telefoongesprek uit Mo zambique dat in Zuid-Afrika werd ontvangen dat veel blanken zich verschansen in hun huizen uit 'vrees voor oproerige Afrikanen. Veel blanken die op boerderijen buiten de hoofdstad woonden zou den zijn gevlucht. Er bestaat naar zijn zeggen een voedseltekort in de hoofdstad omdat de winkels geslo ten en vrachtwagenchauffeurs de stad niet willen binnenrijden. Arrestatiebevel De politie van Lorengo Marques heeft een arrestatiebevel uitgevaar digd tegen Daniel Roxo, die de laatste dagen een leidende rol speelde bij de blanke rebellie. Roxo heeft Jaren lang in de provincie Niassa een speciaal commando van Frelimo-overlopers geleid, dat een beruchte naam had bij guerrillabe- strijding. Ook de andere leiders van de kortstondige opstand zijn onder gedoken. Onder hen zijn Gomes dos Santos en twee oud-Frelimoleiders, Uria Simango en Lazara Kavanda- me, dié zich aan het hoofd van een anti-Frelimogroepering hadden ge steld en zich bij de blanke rebellen hadden aangesloten. Een demonstratie van negers in één van de buitenwijken van Lorenzo Marques, georganiseerd na de rebellie van de blanken. NICOSIA (AP, Reuter) De leiders van de Griekse en Turkse ge meenschappen op Cyprus, president Klerides en vice-president Denktash, hebben besloten alle zieke en gewonde krijgsgevangenen vrij te laten. Het is de bedoeling dat in een later stadium alle ge vangenen worden vrijgelaten. Een en ander Is door een woord voerder van de Verenigde Naties bekend gemaakt. In het VN-com- muniqué stond verder dat alle ge vangenen onder de 18 Jaar, docen ten en studenten op vrije voeten zullen worden gesteld. De datum waarop het uitwisselen WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse president Gerald Ford overweegt op het moment geen algemene gratie voor alle betrokkenen in de Watergate-affaire, maar zal elk gratie verzoek dat hem bereikt in studie nemen, zo heeft John Rhodes, de Republikeinse ihinderheidsleider in het Huis van Afgevaardig den, gisteren gezegd. Ford liet weten dat de verklaring die perschef Hushen eergisteren over de bestudering van een alge mene gratlëring heeft afgelegd, was uitgelokt door vragen die bij het Witte Huis waren binnengekomen over een uitspraak van John Deans echtgenote met betrekking tot gra tie voor haar man en soortgelijke openbare verklaringen namens an dere betrokkenen. Uit het feit van de bestudering van een verzoek om gratie mag geen gevolgtrekking over de uitslag gemaakt worden. De verklaring van de perschef had in Washington voor de nodige op schudding gezorgd. Carl Albert, fractieleider van de Democraten in het Huis van Afgevaardigden vei- klaarde gisteren nog dat nog meer kwijtscheldingen uitgelegd zouden kunnen worden als 'misbruik van presidentiële bevoegdheden', wat een vergrijp is waarvoor een staats hoofd in staat van beschuldiging kan worden gesteld. Misbruik van bevoegdheden was één van de im- peachmentartikelen die door de ju ridische commissie van het Huis van Afgevaardigden werden inge bracht tegen president Nixon, vlak voor dat hij op 9 augustus bekend maakte dat hij zou aftreden. Sena tor Walter Mondale maakte eerder al bekend dat hij een amendement op de grondwet zal voorstellen, dat het Congres zal toestaan toekomsti ge presidentiële gratieverleningen ongeldig te verklaren. Ook moet volgens deze senator het Congres overwegen of de impeachment-pro cedure in het Huis niet hervat moet worden. Overigens zal de gratie die is ver leend aan de voormalige president Nixon hem misschien niet vrijwa ren tegen rechtsvervolging in de staat waar hij woont, zo heeft de minister van justitie van de staat Californië verklaard. En gouverneur Ronald Reagan van Californië heeft niet de macht om Nixon gra tie te verlenen, voordat hij in staat van beschuldiging zou zijn gesteld, aldus de minister. De regering-Ford gaat grondig na of en hoe het beleid ten aanzien van Cuba zal worden herzien. In Washington was gebleken dat het regiem-Castro belang stelt in rechtstreekse besprekingen met het Witte Huis. Volgens welingelichte bronnen zou Cyba minder afhanke lijk willen worden van de Sowjet- Unie, dat momenteel Cuba steunt tot een bedrag van meer dan een miljoen dollar per dag. van de gevangenen begint zal mor gen na een nieuwe ontmoeting tus sen Denktash en Klerides worden bekendgemaakt. Volgens cijfers van het internatio nale rode kruis bedraagt het aantal krijgsgevangenen 5.666. Nog 3.314 Turkse Cyprioten verblijven steeds ln scholen en gevangenkampen, waarin ze tijdens de gevechten werden opgesloten. Meer dan 1.150 Griekse Cyprioten zitten in het Turkse deel van Nicosia opgesloten en tenminste 1.188 andere zitten elders. Volgens de schattingen van het Rode Kruis bestaat tweederde van de gevangenen aan beide kan ten uit burgers. In het communiqué van woensdag stond verder dat oude en behoefti ge burgers die ten tijde van de Turkse invasie alleen ln hun dor pen waren achtergebleven naar hun familieleden zullen worden ge bracht en voedsel, onderdak en me dische verzorging zullen krijgen. Het Rode Kruis heeft gemeld, dat in veel van de 107 verlaten Grieks- Cyprische dorpen oudere mensen zijn achtergebleven terwijl de overi ge inwoners vluchtten Sommige van hen verkeren op de rand van de hongerdood. Ook in de Turks- cyprische dorpen zou hulp hard no dig zijn. De ontmoeting van Denktash en Klerides was de derde in een serie door Kurt Waldheim georganiseerde gesprekken. Waldheim hoopt dat de besprekingen over humanitaire hulp zullen leiden tot vredesonder handelingen. De onderhandelingen werden vorige maand iq Genève afgebroken. Nu de Turken 41 procent van het el- land in handen hebben is meer dan eenderde van de Cyprische bevol king vluchteling geworden. Een Canadese soldaat van de vre desmacht van de Verenigde Naties is woensdag in Nicosia doodgescho ten terwijl hij in een vrachtwagen die voorzien was van de VN-vlag door de stad reed. De soldaat werd door de Griekse nationale garde neergeknald tijdens een routinepa trouille. Een woordvoerder van de BEIROET, TEL AVIV (Reuter, UPI) De Sowjet-Unie heeft Egypte vijftig straaljagers van het type mig-23 geleverd, de modernste ma chine in deze categorie waarover de Sowjet-Unie beschikt, zo heeft het blad 'Beiroet' gisteren gemeld. Volgens het blad zouden de toestel len jongstleden maandag zijn afge leverd en zouden enige vliegvelden in Egypte daartoe gedurende drie uur voor het gewone verkeer zijn afgesloten geweest. Op die vliegvel den zouden ook grote transport vliegtuigen zijn aangekomen met andere moderne wapens aan boord, aldus het blad. Met deze luchtbrug zou een nieuw begin gemaakt zijn met het leveren van oorlogstuig door de Sowjet-Unie aan Egypte. Sinds de octoberoorlog van vorig jaar rarl Moskou geen wapens meer gestuurd. Volgens het Libanese blad 'An Na- har' zijn de Verenigde Staten kort .geleden nog tussenbeide gekomen om te voorkomen dat er een nleu- VN heeft verklaard een krachtig protest te zullen Indienen. Berger ls de tweede Canadese soldaat die op Cyprus om het leven Is gekomen. LONDEN (DPA) In geval van een catastrofale economische crisis zijn de Britse Liberalen bereid deel te nemen aan een coalitieregering met Labour en de Conservatieven maar dan alleen voor een beperkte period e en op basis van een van te voren overeengekomen program. Dit heeft partijleider Jeremy Thorpe gisteren verklaard in een rede op het jaarlijkse congres van de Liberale partij in Brighton. Thorpe legde er de nadruk op dat er onder de huidige omstandigheden geen voldoende basis is voor het aan gaan van een coalitie met de Con servatieven of Labour. Vandaag zal er door de rond 1.400 afgevaardig den gestemd worden over de even tuele deelneming aan een dergelij ke coalitie. we oorlog zou uitbreken tussen Egypte en Israël. Op grond van inlichtingen over de mogelijkheid van een Israëlische 'militaire ag- gressie', waren alle Egyptische strijdkrachten in staat van alarm gebracht. Sommige Egyptische een heden hadden het bevel gekregen het Suez-kanaal over te steken en zouden zich nog steeds op de Oos telijke oever bevinden. Egyptisch- Amerlkaanse contacten hadden tot resultaat dat de operatie werd afge last, aldus het Libanese blad. door Heinz Gstrein Nadat de nieuwe democratische regering van Karamanlis in de kwestie-Cyprus een wat afwachten de houding aannam, een houding die de Turkse bezetter op Cyprus in de kaart speelde, heeft zij op binnenlands gebied haar eerste sporen verdiend. (ADVERTENTIE) 3.90 :n efrMl i de Amro Bank krijgt u 2% méér op 't nieuwe Spaar-Plus-Boekje. Voor dit kabinet, dat 'rechts van het midden' staat, houdt de luid keelse oppositie van de uiterst link se en laat naar zijn vaderland te ruggekeerde Andreas Papendreoe noch een gevaar noch een alterna tief in. De linkse oppositie vormt zelfs geen uitdaging meer, hoewel in de beiden tegenpolen van de groe peringen een bijna honderd Jaar oude nationale kloof in de Griekse samenleving haar gestalte krijgt. Deze tweespalt, deze meermalen be treurde 'dichasmos' is sinds het eind van de vorige eeuw naar voren getreden, nu eens als controverse tussen monarchisten en republikei nen, dan weer als tegenstelling tus sen autoritair en liberaal. De gees telijke wortels van deze tweespalt gaan terug tot Griekenlands Byzan tijns-Christelijke middeleeuwen, of nog verder, tot het verlangen naar demokratie en geestelijke vrijheid in de Hellenistische 'staat' van de oudheid. Deze twist binnen de bur gerlijke kringen, die de altijd als buitenstaanders aangemerkte com munisten een veel grotere macht placht toe te denken dan hun aan tal rechtvaardigde, heeft herhaalde lijk Griekenlands beste historische kansen bedorven. Bijvoorbeeld in 1920-22 de kans tot bevrijding van Konstantinopel en de Christenen uit Klein-Azië van het Turks-Ke- malistische Juk. En na de Tweede Wereldoorlog de kans op een on middellijke en energiek optreden in de burgeroorlog tegen de stali nistische indringers uit de buurlan den in de Balkan. De genoemde tweespalt stond in 1964-67 ook een vreedzame oplossing van de reeds oververhitte Cypruskwestie in de weg. Rivalen In deze laatste opieving manifes teerde de nationale kloof zich in de tegenstanders Karamanlis en Geor ge Papandreoe, wiens zoon Andreas gedeeltelijk zijn politieke erfge naam is. Gedeeltelijk, omdat de rechtervleugel en het midden van de liberaal-republikeinse centrum- unie van Georg Papandreoe zich momenteel achter Griekenlands nieuwe minister van buitenlandse zaken, Mavros, scharen. Alleen de Marxistisch georiënteerden uit déze partij van vader Georg Papandreoe zijn zijn zoon Andreas achter na gegaan. Andreas Papandreoe kon tot aan het begin van vorige maand met zijn anti-Amerikaans en neutralis- tisch programma, met daarin het idee van een geleide economie, als een echte rivaal van Karamanlis gezien worden. HIJ werd dan ook bij zijn aankomst op het vliegveld van Athene door honderd duizen den bejubeld. Andreas Papandreoe. die in de Ver enigde Staten aan de Harvardunl- versiteit doceerde sprak met zijn vijandige houding tegenover Nixon sterk tot de verbeelding van de Grieken die teleurgesteld waren over de Amerikaanse sympathie voor de Turken. Zijn neutrallstl- sche concept a la Tito van Joego slavië was de Grieken uit het hart gegrepen, vooral gezien de onwil of onbekwaamheid van de NAVO te bemiddelen in het conflict. En zijn voorstellen voor een totale prijs- stop, onteigening van de industriële 'uitbuiters' en drastische vermogens belasting, moesten eenvoudige lie den als oplossing voor de Griekse Inflatie (een prijsstijging van 30 procent) wel zeer welkom zijn. Overtroffen Inmiddels heeft de regering-Kara- manlis de tegen de VS gerichte dreigementen van Papandreoe met haar eerste anti-Amerikaanse r-.aatregelen al sterk overtroffen. De Griekse strijdkrachten werden aan de NAVO onttrokken, de bases van de Amerikaanse zesde vloot op Kreta en bij Athene worden met sluiting bedreigd, Karamanlis en Mavros keerden zich af van Ford en Kissinger welke laatste als vereerder van Metternlch toch al moeilijk populair kon worden bij de Grieken, gezien de funeste rol die de Oostenrijkse kanselier ln de ge schiedenis van Griekenland heeft gespeeld. Zelfs de 'Voice of Ameri ca' loopt het risico haar zendstation op Rhodos te verliezen. Nu heeft dit anti-Amerikaanse paardemiddel in één klap de Griekse tweespalt overwonnen en alle Helleense niet- communisten, en zelfs de van Mos kou onafhankelijke Marxisten, eensgezind achter Karamanlis sa mengebracht. Bovendien levert deze tactiek, uitgevoerd door Karamanlis veel minder gevaar op dan wanneer Papandreoe in Athene aan de macht was geweest. Geen afscheid Karamanlis afwending van de Ver enigde Staten staat in het teken van een geforceerde toenadering tot West-Europa en de Europese Gemeenschap. De zevenjarige mili taire dictatuur had de relatie met Europa verslechterd, ten gunste van een bilaterale as tussen Athene en het Pentagon. En de vijandschap van Papandreoe tegenover Amerika alléén zou een aanzet zijn ge weest voor het vestigen van een •volksdemocratie' in Griekenland. Wat er zich momenteel in Grieken land ontwikkelt ls de kiem van een echte Gaullistische natie. Niet voor niets heeft Karamanlis veertien jaar in ballingschap in Parijs door gebracht. De betrekkingen tussen Athene en Washington zouden ge normaliseerd kunnen worden zoals eerder ook tussen De Gaulle en Johnson mogelijk werd na de Fran se uittreding uit de NAVO door een duidelijker Amerikaanse zorg voor Cyprus. Griekenland heeft de vrije wereld geenszins de rug toegekeerd. CHARLOTTE (Noord Carolina) (U- PI) Een DC-9 van de Eastern Air Lines met 82 mensen aan boord is gisteren neergestort en uitge brand bij een landingspoging in dichte mist op het vliegveld van Charlotte. Er zouden 13 overlevenden zijn, die in een groep bomen terecht waren gekomen. Het vliegtuig was op weg naar Chicago. Ooggetuigen zeiden dat het vlieg tuig te laag vloog. Ziekenauto's en politiewagens kon den slechts langzaam hun weg ba nen door het verkeer. Volgens het ziekenhuis zijn alle overlevenden door het vuur ernstig gewond en in zorgwekkende toe stand. De wrakstukken liggen over hon derd meter verspreid. Alleen het staartstuk is nog intact. Een luchtvaartfunctionaris zei dat de piloot niets onregelmatigs had gemeld voordat het vliegtuig van het radarscherm verdween Italiaanse communisten ROME (UPI) De Italiaanse com munistische partij heeft gisteren opnieuw aangedrongen op deelna me aan de regering en gezegd dat het niet haar bedoeling is Italië uit het Westerse bondgenootschap te stoten of het particuliere onderne mingschap in Italië te vernietigen. De leiders van premier Mario Ru- mors Christen-democratische partij hebben herhaaldelijk laten weten dat een deelname van de commu nisten aan de regering niet ter sprake komt. Wel wil deze partij wat vrlendschappelljker relaties met de communisten ln deze tijd van economische crisis in Italië. Bus reed Sambesi in LOESAKA (Reuter) Zesentwintig mensen, onder wie een lid van het parlement van Zambia, zijn maan dag om het leven gekomen toen een bus van een veerboot in de rivier de Zambesi reed. De toedracht van het ongeluk is nog niet duidelijk. Naar de politie nog heeft meegedeeld hebben ver moedelijk negentien passagiers zich uit de zinkende bus kunnen werken en zich kunnen redden. Russische schrijver MOSKOU (Reuter, UPI) De Rus- sische autoriteiten hebben een pro ces geopend tegen de in Leningrad wonende schrijver Mikhail Helfitz, die wordt beschuldigd van anti- Russische opruiing en tegen de staat gerichte propaganda. De natuurkundige Andrei Sacha- row, die dit bekendmaakte, zei dat de 38-jarige Helfitz terechtstaat omdat hij een voorwoord heeft ge schreven voor een clandestiene bundel gedichten van de verbannen dichter Josef Brodsky. Een andere beschuldiging is volgens Sacharow: dat Helfitz een door de dissident Andrei Almarlk geschreven pamflet in omloop had gebracht. Haile Selassies fortuin ADDIS ABEBA (AFP) Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft geweigerd zijn geld en andere be zittingen uit het buitenland te la ten overbrengen naar Ethiopië, zo is gisteren meegedeeld door het co mité van de Ethiopische strijd krachten in Addis Abeba. In een legercommuniqué dat door de Ethi opische radio is uitgezonden, staat dat het gaat om 'miljarden dollars'. Maar de keizer wilde zijn bezittin gen niet terughalen naar Ethiopië waar ze konden dienen voor het welzijn van het Ethiopische volk. De enige nog levende dochter van de keizer is gisteren gearresteerd en door soldaten naar een onbe kende bestemming gebracht. Haile Selassie zelf nam voor het eerst in enige tientallen jaren niet deel aan officiële manifestaties in verband met het nieuwe Jaar. Gisteren was het de eerste dag van het Jaar 1967 volgens de Juliaanse kalender die in Ethiopië in gebruik is. Excessen in India NEW DELHI (DPA) Volgens In diase kranteberlchten van woens dag heeft een hongerlijdende moe der ln de deelstaat West-Bengalen haar eigen kind opgegeten. De kranten beroepen zich voor hun bericht op het lid van het deel- steatsparlement voor de Congres partij, Prasanta Sahoe. Een andere afgevaardigde heeft volgens de kranten geconstateerd dat tien vrouwen hun baby's a rai- son van vijf roepi's per baby van de hand hebben gedaan. De regering van West-Bengalen sprak reeds eerdere berichten over babyhandel tegen. Spionnen veroordeeld FRANKFORT (AFP) Twee spi onnen die voor de Sowjet-Unie hebben gewerkt zijn in Frankfort tot 34 en 16 maanden gevangenis straf veroordeeld. Het zijn de 41-jarige ingenieur Ru- dolf Buechner en zijn 38-Jarlge vrouw Gudrun. Zij hebben indus triële spionage gepleegd. Het echtpaar was in 1971 uit Oost- Berlljn naar West-Duitsland geko men. De Sowjet-Unie zou over hun prestaties niet tevreden geweest zijn en hen in de herfst van 1973 naar Oost-Duitsland hebben terug geroepen. Het paar werd voor zijn vertrek gearresteerd. Albanese minister aan de kant gezet BELGRADO (Reuter) De Alba- nese minister van defensie en oude kameraad van partijleider En ver Hoxha. Beqir Balluku, zou ontsla gen zijn als gevolg van een ruzie over het beleid van de Balkanstaat jegens de grote mogendheden. Al banese kringen in Belgrado wen sten niet te bevestigen dat Balluku, die ook lid van het politieke bureau en vice-premier was, is ontslagen. Ze bevestigen wel dat op 25 en op 26 Juli een plenaire vergadering van de communistische partij is gehouden waarop defpnsievraag- stukken zijn besproken en die ge volgd werd door k..dorwijzigingen'. Ook komt iailuku's naam niet meer voor op de kandidatenlijsten voor de verkiezingen die ln de herfst gehouden zullen worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9