Formele doodverklaring ingewikkelde procedure dichtbij 'Jbernemingsraden bellie het weer - Zomers weerrapporten na de regen toch zonneschijn waarde lichtpunt opwekkend T4jw KWARTET DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND T5/K7 Wimentaar spoorloze verdwijning lerares voor rechtbank /."ederlandse vakbeweging, die de jaren toch al geen blijk geeft :n opvallende eensgezindheid, '/ft n'et 'n s'aSen cen 2ezamenl'jk Aunt over de medezeggenschap in ;rneming te produceren. Welis- zal er binnenkort nog een po- 'orden gedaan om zoveel moge- |p één lijn te gaan zitten, maar al wel vast dat de Sociaal lische Raad straks aan minister een volstrekt verdeeld advies Ie positie van de ondernemings- aanbieden, izichtj ZijUite betekent dat, dat iedereen t *gef °P ra'n'ster teruS speelt, s, ikfrs' iedereen komt met een geheel 'Rq visie op de medezeggenschap in aandragen, maar hij nu aPn'ster B°ersma moet met der pvetsontwerp komen dat zowel e nujbet parlement als voor het geor- raan{erde bedrijfsleven aanvaardbaar jgg^Jovendien en dat is niet de eerd |stc e's za' ^et bedrijfsleven e wijde dagelijkse praktijk mee uit de )ns tyi moeten kunnen, lar gj zelf pr enige twijfel speelt de grote j die momenteel bij de herziening het ondernemingsrecht wordt be- mmml. alle partijen parten. Die haast ook wat geforceerd aan. De ge wet op de ondernemingsraden ■t immers uit 1971 en de erva- let de uitvoering van deze wet is n minst zeer summier te noe- door Cisca Dresselhuys ALKMAAR Op 9 februari 1968 reede de Alkmaarse lerares natuurkunde aan het voormalige r.k. lyceum, mevrouw drs. Helene Zandvliet met haar rode auto weg van haar pension aan de Alkmaarse Egmonderstraat. De vol gende dag belde haar hospita de politie op, omdat mevrouw Zandvliet, toen veertig jaar oud, niet thuis gekomen was. Onmiddellijk daarna kwam een zoekactie op gang, maar sindsdien is nooit meer iets gevonden of vernomen van de Alkmaarse lerares. Zij en haar auto (een NSU-Prinz) waren spoorloos. ogres icve partijen stelden zich mg raar al in 1972 op het standpunt Mondernemingsraad moest veran- in een personeelsraad, maar wie dg* neemt van de gisteren door de Ji Beekman Stichting gepubliceer- -4ta 'Op weg naar arbeiderszelfbe- kan zich niet aan de indruk jkken dat in ieder geval binnen ydA de discussie nog lang niet is ""rristalliseerd. en NKV laten zich intussen litend leiden door de gedachte huidige ondernemingsraad te jbaar is aan de versterking van lidernemersideologie en dat de I van de ondernemingsraad al te Ickelijk van hun bedrijfsgenoten Remden, ook al te gemakkelijk i directies in de tang zouden «n genomen. Met name de vrees jvervreemding is bij een deel van jkbeweging na de metaal stakingen jaar zeer manifest gewor- «l nu mag het voor de vakbewe- i i» inleen onthutsende ervaring zijn fcst, dat veel ondernemingsraads- toen door hun stakende achter- jvoor 'verrader' werden uilge- t, dat neemt toch niet weg dat ifwijzen van elke mede-verant- gelijkheid voor het ondernemings- ur een ander uiterste is. NW en zullen toch nog duidelijk moe- iaken waarom met een terugtrek- uit alle bestuursorganen van de jneming het werknemersbelang ltstek is gediend. Gezien de grote gen die er op het spel staan en It nu toe gevoerde discussie lijkt t haast met de herziening van het [nemingsrecht op zijn minst voor- tpei t-, Vandaag, ruim zes jaar na die dag van verdwijning, wordt Helene Zandvliet door de Alkmaar recht bank formeel dood verklaard. Er wordt door de rechtbank een be schikking afgegeven, waarin staat dat er een rechtsvermoeden van overlijden bestaat. Deze beschik king wordt, als het vonnis is uitge sproken, door de griffier van de rechtbank aan de ambtenaar van de burgerlijke stand gestuurd, die hierna een overlijdensakte op maakt. Daarna kan Helene Zand vliet als overleden worden aangete kend in het bevolkingsregister van Alkmaar. Als dag van overlijden wordt aangenomen de dag na de laatste dag, dat zij nog gezien is, of een andere datum, die de recht bank aan de hand van de beschik bare gegevens vaststelt. Overigens kan deze procedure pas begonnen worden, nadat de vermiste nog driemaal in de pers is opgeroepen. Deze gerechtelijke procedure is on langs op gang gebracht door de zuster van mevrouw Zandvliet, die na haar verdwijning als beheerder over de achtergebleven bezittingen was aangesteld. Onlangs is de vader van het gezin overleden en aange zien er nu een erfenis afgewikkeld moet worden en men ook graag de zakelijke nasleep van het verdwij nen van mevrouw Zandvliet wil afwerken, is nu, zes jaar na de verdwijning van de lerares, het verzoek om een overlijdensverkla ring aan de rechtbank gedaan. Wat is er met Helene Zandvliet gebeurd? Niemand, die daar met enige zeker heid iets over kan zeggen, maar algemeen wordt aangenomen, dat zij zich zelf van het leven heeft beroofd, door met haar auto in het water van het Noord Hollands ka naal te rijden. In de dagen voor haar verdwijning moet zij. volgens verklaringen, nogal depressief ge weest zijn. Overigens is er nooit iets gevonden in het Noord Hol lands kanaal, dat enige zekerheid (ADVERTENTIE) JS® de dekolonisatie van Portugal j wordt geïllustreerd door de toe- in Mozambique. Het land was jlc rand van een burgeroorlog als g van de rebellie van een aantal ten tegen het akkoord met het (no. Zij verwoestten de redacties kwee kranten, die het met het prd eens waren, teisterden een Ivan het universiteitsgebouw om j op de studentenorganisaties te fcn, die er ook vóór waren, for ten een gevangenis om een paar ferd gevaarlijke PIDE-agenten vrij •en en bezetten de radio-studio. haakten daarbij dankbaar gebruik 'de weerzin van het Portugese 1 om hen onder vuur te nemen, levende muur van blanken (ronder vrouwen en kinderen ttte de toegang tot de radio- D, waaruit onbelemmerd werd op- in tot verzet tegen het akkoord, kan natuurlijk zeggeq' dat de ling om tegen de blanke rebellie treden de woedende reacties uit rarte wijken van Lourengo Mar- heeft uitgelokt. Er zijn steeds aanwijzingen dat die reacties de van een bijltjesdag hebben aan- len. Uit vrees daarvoor zijn hon- blanken inmiddels naar Zuid uitgeweken. wel duidelijk dat het Portugese in Mozambique in een uiterst Sjke situatie verkeert. En daarbij :rst toch ons respect voor de ling van de Strijdkrachten, die zij de heilzame omwenteling in [gal zelf heeft uitgelokt, nu de irachten in het leger in Mozam- zo heeft weten te besturen dat !t eenmaal gesloten akkoord van ca loyaal blijft uitvoeren, tegen tbellic van medeblanken in. Als irin blijft slagen want de is nog steeds zeer precair doet zij hiermee Portugal grote kan geven aan deze gedachte. Hoofdinspecteur J. Volwerk van de Alkmaarse politie vertelt: voor de politie is dit een afgedane zaak. Wij hebben indertijd alles gedaan wat we konden, we hebben gezocht, gedregd en om opsporing verzocht, maar we hebben nooit iets gevon den. Toch blijft zon zaak je bij. ook al is hij officieel afgesloten en zal hij na vandaag formeel hele maal tot het verleden behoren. In de 23 jaar dat ik nu bij de politie ben, heb ik zoiets nog nooit eerder meegemaakt. Dat iemand zo spoor loos kan verdwijnen. Er komt altijd na verloop van tijd wel iets boven water, waardoor je tenslotte toch met zekerheid kunt vaststellen, dat de persoon in kwestie inderdaad overleden is. Maar hier is dat niet gebeurd. We hebben een groot stuk van het Noord Hollands kanaal af- gedregd, maar niets gevonden. Er is. door de familie, nog een helder ziende bijgeroepen, die ons ver schillende plaatsen aanwees, waar zij zou kunnen liggen, maar ook toen hebben we niets gevonden. Het is natuurlijk best mogelijk dat ze net naast de plaatsen, waar we indertijd gezocht hebben, ligt, maar ja, je kunt moeilijk een heel kanaal afdreggen. Dat er nooit iets boven water is gekomen, zou te verklaren zijn, wanneer mevrouw Zandvliet met een stevige vaart het water in is gereden, waardoor haar auto in het zand van de kanaalbodem is geschoten. Wanneer er dan later een schip overheen is gevaren, heeft deze de auto zich nog verder de grond ingeboord. Maar het blijft natuurlijk een onverklaarbare en ook onbevredigende zaak, niet in het minst voor de familieleden, die toch altijd nog een vage hoop ge had hebben, dat hun zuster en dochter nog ergens in leven zou zijn. In principe zou dat ook nog wel mogelijk zijn, ergens in het buitenland, maar het lijkt niet waarschijnlijk, want dan duikt er toch altijd wel iemand op, die of de auto of de vrouw gezien heeft. En dat is in dit geval niet gebeurd. Na die avond in februari heeft nie mand de auto noch de vrouw meer gezien'. De Haagse advocaat mr. M. Schou ten is door de notaris van de fami lie Zandvliet in de arm genomen, om de zaak juridisch af te wikke len. Hij vertelt ook nog nooit eerder een dergelijk geval bij de hand gehad te hebben. 'Na de oorlog had je natuurlijk wel veel gevallen van mensen, die in concentratiekampen of in gevechten spoorloos waren geraakt en van wie nooit een offi ciële overlijdensverklaring was ge komen. In de jaren veertig en vijf tig zijn er heel wat van dergelijke zaken geweest, ik heb er op het ogenblik zelfs nog een in behande ling van een Poolse vrouw. Ook gebeurt het nogal eens, dat mensen die bij scheepsrampen of vliegtuig ongelukken omkomen, niet meer teruggevonden worden of zo ver minkt zijn, dat er geen identificatie meer mogelijk is. Dan krijg je een soortgelijke zaak, maar ik heb nog nooit gehoord van iemand die zo maar volstrekt spoorloos raakte, zonder dat er iets van een ramp of een oorlog bij de pas kwam'. De gerechtelijke procedure om ie mand als vermoedelijk overleden in het bevolkingsregister te laten bij schrijven, berust op artikel 413 uit het burgerlijk wetboek. Hierin staat, dat er een rechtsvermoeden van overlijden bestaat, wanneer ie mand vijf jaar nadat hij de woning verlaten heeft niets meer van zich heeft laten horen en er ook geen andere aanwijzingen, bestaan, dat hij nog ergens in leven is. Er be staan ook kortere termijnen van drie en één jaar: een periode van drie jaar geldt voor personen die als gevolg van oorlogsomstandighe den, natuurrampen of andere cala miteiten waarschijnlijk niet meer in leven zijn en een periode van één jaar voor personen, die als gevolg van een scheepsramp (be manning of passagiers van een schip of een vliegtuigongeluk waarschijnlijk overleden zijn. Wan neer de persoon, ondanks het feit, dat hij bijvoorbeeld in zee verdron ken is. later toch wordt geïndenti- ficeerd, geldt deze termijn uiter aard niet. Dan is het bewijs gele verd dat hij inderdaad dood is. Wanneer in deze verschillende ge vallen tenslotte door de rechtbank het rechtsvermoeden van overlijden is uitgesproken en de persoon in kwestie in het bevolkingsregister als overleden is bijgeschreven, kan bijvoorbeeld de nalatenschap van die persoon geregeld worden. Deze goederen komen dan aan de erfge namen, die er overigens dan nog niet zomaar vrijelijk over mogen beschikken. Geregistreerde goede ren, zoals huizen, schepen etc. mo gen namelijk niet verkocht worden, maar alleen verhuurd worden, ten zij de kantonrechter anders be paalt. Dit voor het geval de vermis te toch nog eens op komt dagen. Komt de vermiste inderdaad na een aantal jaren toch nog terug, dan moet degene, die de goederen onder zich heeft gehad, rekening en ver antwoording afleggen en alles te ruggeven. Komt de vermiste tien jaar of langer na zijn doodverkla ring terug, dan moet de beheerder alleen de dan nog aanwezige goe deren teruggeven, en pas na 20 jaar vervallen alle rechten van de ver miste op zijn bezittingen. Wanneer hij dan terugkomt hoeft de beheer der geen rekening en verantwoor ding meer af te leggen en geen geld meer terug te geven. Dan is de zaak echt fini. Voor de man of de vrouw van de vermiste heeft de gerechtelijke pro cedure om de partner overleden te verklaren, tot gevolg, dat hij of zij weer kan hertrouwen, maar niet direkt na het opmaken van de akte van overlijden. (Helene Zandvliet was ongetrouwd) Er is daarna nog een verlof van de rechtbank nodig om te mogen hertrouwen. De recht bank kan dat verlof vrijwel direkt verlenen, maar ook vijf jaar wach ten om dit te doen. (In gevallen van vermissing na een verblijf in een concentratiekamp wachtte de rechtbank meestal geruime tijd met het verlenen van dit verlof, omdat in dergelijke gevallen de echtge noot nog wel eens terugkwam). Wanneer het verlof om te trouwen verleend is, maar voor de trouwerij komt de vermiste echtgenoot nog terug, dan vervalt dit verlof. Is er al een nieuw huwelijk gesloten, voordat de partner weer terugkomt, dan wordt automatisch het eerste huwelijk ontbonden geacht door het tot stand komen van het twee de. Van onze weerkundige medewerker Het is weer zover.' We gaan met bijzondere aandacht de dagelijkse winst van de temperatuur in West- Europa volgen. De oogst van woensdagmiddag was (maxima) Maastricht en Parijs 22 graden Cel sius (eergisteren 17 tot IS), Rennes en Nancy 25, Pau en Bordeaux 30, Biarritz 31 graden. Voornamelijk in Zuidwest-Frankrijk kwamen vóór een oceanisch koufront gisteravond kanteelachtige altocumulus-wolken (voorboden van onweer) voor. Het mooi-weer-hogedrukgebied is met ruim 1030 millibar in het cen trum naar Oost-Europa getrokken, maar de Azoren-depressie, gearri veerd in het zeegebied ten zuidwes ten van Engeland, volgde, afgaande op gegevens van gisteravond 7 uur. een noord-noordwestelijke koers en is dus voor het weer in onze omge ving niet direct gevaarlijk. Zij be vordert juist de aanvoer van war mere lucht uit Frankrijk. Vandaag kan hier en daar de vlag uit bij temperatuur-maxima van om en nabij de 25 graden Celsius. De warmtefront-regen van de Azo- rendepressie schijnt in de eerste plaats bestemd te zijn geweest voor Ierland, waar Cork gisteravond 28 mm neerslag doorgaf, gemeten over twaalf uur. en Roches Point ook in Zuid-Ierland 39 mm bij slecht zicht van maar 200 meter door mist en motregen. Na de passage van een koufront meldde het Franse schip Vienne in het zeegebied ten westen van Por tugal zware windstoten uit westelij ke richting. Het is weer zo'n typi sche najaarssituatie, waarbij de pressies ten zuidwesten of westen van Engeland niet op kunnen te gen een continentaal liogedrukge- bied. vooral wanneer dit. zoals nu. versterking zoekt en krijgt in Scan dinavië. Nu kan het depressiefront de komende dagen wel wat dichter bij komen en de kans vergroten op wat regen of een onweer, maar vermoedelijk blijft het in onze om geving bij een schampschot. Vorig jaar beleefden we in deze tijd van het jaar ook nazomerweer met op de 17e september voor de laatste keer een temperatuur boven 25 gra den. Op 5 oktober nam het kwik afscheid van de zone boven 20 gra den Celsius. In 1972 was het hal verwege september koeler, met nog op 8 oktober zelfs een uitschieter van 20 graden Celsius en meer (Oudenbosch 23.3. In 1971 kwa men 1. 2 en 3 oktober nog tempe raturen van 20 graden Celsius voor en in het Limburgse Epen zelfs op 24 oktober nog ruim 24 graden, wel een bewijs ervoor dat er tot vrij laat in het jaar mooie, warme da gen kunnen blijven voorkomen. In de nacht van dinsdag op woens dag is in Zuid-Duitsland een mete oriet neergestort: de grootste sedert 1963 en naar schatting 50 tot 100 kg. Volgens het instituut in Heidel berg moet de 'landingsplaats' er gens tussen Münsingen en Ravens- burg ten zuiden van Stuttgart hebben gelegen. IIOOG WATEU 3 september Vlisslngen: 11.29-; Harlngvltetsluizen: 0.25-13.08; Rotterdam; 1.41-14.02; Scheveningcn: 0.05-12.44: IJmulden; 0.44-13.21; Den Hel der: 6.39-19.52; Delfzijl; 8.55-21.47. Weerrapporten van gisteravond 19 uur, maximumtemperatuur en neer slag tussen 7-19 uur: Amsterdam zwaar bew. 20 0 De Bilt zwaar bew. 20 0 Deelen zwaar bew. 21 0 Eelde licht bew. 21 0 Eindhoven zwaar bew. 21 0 Den Helder zwaar bew. 19 0 Luchth. R'dam zwaar bew. 20 0 Twente zwaar bew. 20 0 Vlisslngen licht bew. 19 0 Zd.-Limburg zwaar bew. 22 0 Aberdeen zwaar bew. 18 0 Athene onbewolkt 30 0 Barcelona onbewolkt 27 0 Berlijn licht bew. 21 0 Bordeaux licht bew. 30 0 Brussel zwaar bew. 21 0 Frankfort zwaar bew. 22 0 Genève licht bew. 21 0 Helsinki half bew. 15 0 Innsbrück onbewolkt 22 0 Kopenhagen half bew. 18 0 Lissabon zwaar bew. 25 0 Locarno licht bew. 21 0 Londen geheel bew. 19 0 Luxemburg half bew. 21 0 Madrid onbewolkt 31 0 Malaga onbewolkt 28 0 Mallorca half bew. 30 0 Mtlnchen onbewolkt 18 0 Nice half bew. 27 0 Oslo geheel bew. 15 0.1 Parijs half bew. 22 0 Rome licht bew. 29 0 Split onbewolkt 30 0 Stockholm zwaar bew. 18 0 Wenen onbewolkt 20 0 Zürich zwaar bew. 20 0 Casablanca onbewolkt 26 0 Las Palmas licht bew. 33 0 Tel Aviv onbewolkt 30 0 OPKLARINGEN "1ST «e* REGEN BEWOLKING 10 MAX. TEMP. WINORICHT ING onder redactie van loessmit Na alle pessimistische geluiden in woordspelingen, eerst van een onbekende fantast en later nog eens van een lezer die de zaak niet compleet vond en ons nog een aanvullende serie sombere fantasieën stuurde, hebben we hartgrondig zitten hopen dat er ten minste één optimistische le zer zou komen opdagen. Eentje die wat zonneschijn in deze duistere hoek met zwartgallige toekomstvisies zou kunnen bren gen. En zie: de zonnestralen vie len zelfs in drievoud op ons bureau: van de hand. en mogen we aannemen, uit het hart van de heren R. Smallenbroek uit Arnhem, Ton van de Vis uit Doesburg en H. Witvoet uit Smidle. Vandaag zetten we al hun ontboezemingen op een rij tje om er weer even tegen te kunnen. Eerst de vrolijke noot die de heer Smallenbroek na de ge ruchtmakende uitspraken van minister Vredéling wist te pro duceren. De heer Smallenbroek, secretaris van de Nat. Chr. On derofficieren Vereniging, is door 's ministers woorden kennelijk helemaal opgekikkerd: 'Zijn uit spraken deden mij het leven op dat moment heel wat aangena mer zien. De zwartgalligheid in zijn defensienota komt er - te gen de achtergrond van zijn uit spraken - heel anders uit te zien', schrijft hij en probeert zijn aangenamere stemming in het nu volgende proza ('waarde') op anderen over te brengen. 'De trompetters blazen hoog van de toren, nu de minister van defensie de dienstplichtige groenpitters een vrijbrief geeft om geen blad meer voor de mond te nemen. De parachutis ten springen een gat in de lucht om het plezier dat de defensie nota biedt, nu minder mensen met meer materieel kunnen stoeien. De korporaalSTChauffeur zijn weg van de weg die de minister in 1980 biedt voor een ruimere carrière. De militaire hofmeesters serveren weer een koekje van eigen deeg. want de- krijgsmacht biedt in de voorge nomen vorming een groot stuk eigen initiatief. Trouwens, ook de duikers bij de marine voelen zich opgelucht omdat niet meer hun rang, maar wel hun gevaar lijke werk zal worden beloond. Het kostte land- en luchtmacht wel veel water in de Rijn. maar uiteindelijk kreeg het gehengel in het overleg toch boter bij de vis! de officieren van piket han gen de vlag uit, omdat pikante maar overdreven ceremonieën zullen gaan verdwijnen. De on derofficieren lachen in hun vuistje, omdat Vredelings zuinige vingertje geen gebruik maakte van hun aanbod om het deftige tenue niet meer zo nadrukkelijk onder de duim te houden. Wat de nota, op veiligheid staande, biedt, is voor onze raketbedie ners in de BRD voldoende om weer gauw een wit voetje te halen bij de familie thuis in Nederland. Ook de basis bij Eindhoven is aan het eind van alle hoven: wel(ge)schap(en) en van de wieg tot het graf verzorgd. Niet min der dan 25.000 mannen en vrou wen staan straks te trappelen bij arbeidsbureaus voor de kans van hun leven. De militaire vak bonden werden te licht bevon den en kunnen nu hun gram halen bij de kamerleden. De sol daten sluiten nu de rijen in plaats van op hun post te staan: dat komt er van als je sluitpost wordt van de begroting. De Jan nen zijn weer geheel boven Jan, want de overtollige ballast aan vormen en gebruiken gaat ver dwijnen. De Schouten bij Nacht gaat het geheel voor de wind, want na het keerpunt volgt een nieuwe dag. De cavalerie zit weer hoog te paard, omdat ook daar iedereen zal worden beë digd zolang het voor officieren nog de vraag is. De militaire kleermakers zitten op fluweel als het betogingsrecht in uniform wordt toegestaan. Ook de genie komt voortaan gemakkelijker over de brug. want in de Lau- werszee is het op plm. 1000 hec tare goed toeven. De vliegers zijn bijzonder verguld, omdat hun gouden wings straks minder vlieguren behoeven te maken'. Uit hoofde van mijn funktie heb ik onze minister kennelijk van uit een wat verkeerde hoek be schouwd. bekent de heer Smal lenbroek. die zijn militair proza (vrij naar Solzjenitsin) 'de waarde der dingen' noemde. 'Het is te hopen', schrijft Ton van de Vis, 'dat de volgende regels de redactie en lezers zul len overtuigen van het feit dat niet alleen de lantaarnopstekers nog een lichtpunt zien' en hij stuurde ons ('met optimistische groeten') de volgende regels: 'Immers, dankzij de schutters die niet stonden te schutteren, kwam er weer schot in de zaak. Ook de hoedenmakers hielden op er met de pet naar te gooien, een initiatief waarvoor men z'n petje af dient te nemen. Zo ging de verbetering als een lopend vuurtje. waardoor zelfs de brandweerlieden uit de brand kwamen. Bij de dropfabriek ging alles weer op rolletjes en de zware industrie haalde verlicht adem. De staalfabrikanten wier pen verheugd een blik in de balansen, waar een duidelijk staaltje van opleving te zien was. De spoorwegmaatschappij draaide weer als eep trein en zelfs voor de inpaksters pakte alles nog goed uit. De uitgevers deden een boekje open, waar door ze een forse winst boekten. De onderwijzers bleven ook van boven wijzer en de antiquairs konden zich in 't nieuw steken. Hoewel de jagers geen bok scho ten en het leger voortaan alleen nog maar met spek schoot, hoef de de' munitiefabriek nog niet het loodje te leggen door tijdige overschakeling op een andere kleur bonen. Dr. Meinsma had er balen tabak van en begon een schoenwinkel, waardoor hij al spoedig op grote voet kon leven. De bloemisten zaten weer op rozen en de kip- penfokkers waren er als de kip pen bij om te voorkomen dat de kip met de gouden eieren ge slacht zou worden, zodat toch iedereen gerust met de kippen op stok kon. Ieder stond met de mond vol tanden, waardoor de tandartsen van de hand in de tand moesten leven, maar toen alle bakkers weer zoete broodjes gingen bakken moesten weer ve len zich aan de tand laten voe len. De fruittelers lieten het breed hangen, terwijl de druiven allesbehalve zuur bleken, De munt kreeg de beschikking over een dubbelzijdige pers, waardoor ze niet meer elk dubbeltje om hoefden te keren. De boeren za gen eindelijk de koeien met gouden horens, terwijl de zuivel handel met melk meer mans werd en de kleermakers iedereen de das om eh de boks aan de den. Ook bij de loodgieters was alles weer op z'n roodkoperen en zelfs Loes Smit smeedde het ij zer weer als het heet was. Uit dit alles mag blijken dat alleen de zwartkijkers er ge kleurd op staan'. En uit Ton van de Vis' werkje blijkt bovendien, dat voor hem alles er allang roosklerig uit ziet, want hij is de enige die in de verleden tijd schrijft. Een mooi slot voor al deze optimistische gedachten. En ook al opwekkend is dit vro lijk makende plaatje: een vers gekozen schoonheidskoningin. Miss Amerika, die genoeg heeft van alsmaar mooi wezen voor de buitenwereld. Éénentwintigjarige Shirley Vothran uit Texas heeft vanaf het moment van haar ver kiezing zo vaak moeten opzitten en pootjes geven, dat ze ook wel eens lekker gek wil doen, want ook een schoonheidskoningin is maar een mens. 'Simpkins? Ogenblikje. Hij is bezig een schip vast te leggen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7