ien beetje 'Watergate' ii wereld van arbiters Commissie adviseert verhuizing van Ajax )uel KNVB-VVON voor de rechter Moccona, lekkerpittige korrelkoffievan .Douwe Egberts Tijdelijk in vierkante Oud-Hollandse stopflesjes Ajax en Van Praag winnen kort geding Brks blijft achter Stouthandel staan Fors verlies voor Feyenoord Noord-Korea en China schermen niet tegen Israël W/KWARTET DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1974 SPORT T11/K13 inze speciale verslaggever fERDAM Terwijl de nationale voetbalcompetitie al weer •Itjes draait, ademt de scheidsrechterswereld een allesbehalve 7Q sfeer uit. Afgelopen zaterdag werd dat voor het oog van de d bevestigd, toen de ledenvergadering van de BSBV, de Bond 5BV functioneert uiterst ge- en dat is dan vooral aan !ht gekomen, toen de scheids- rsbond enkele weken geleden iegram naar het sectiebestuur a voetbal verzond waarin de rs hun verontwaardiging uit- in over de uitlatingen van touthandel, in het afgelopen oorzitter van de beoordelings- issie van de betaalde arbi- Btouthandel babbelde medio ogal openhartig over wat er ;arbitrale wereld volgens hem >ert en werd vervolgens door poelige scheidsrechters in de pdaan. Achteraf bleek echter, et betreffende telegram aan ctiebestuur lang niet namens (heidsrechters was gestuurd. Treffelijk t feit ligt eigenlijk de kern e recente moeilijkheden. Een scheidsrechters zijn gegriefd Uitlatingen van Stouthandel. een andere categorie laat pren, dat de beoordelings- issie het afgelopen jaar pffelijk heeft gefunctioneerd, oed functioneren geldt zéker (touthandel die zich door zijn ggen in eerste instantie uit irkt leek te hebben geprijsd, die vervolgens door het sec- iuur tóch weer werd verzocht t seizoen weer als voorzitter je beoordelingscommissie te i optreden. Stouthandel ver- zich daartoe bereid, maar j de 'oude ploeg van het vorig zijnde zijn collega-com- (eden Gerrit Eden. Wim 5 en Dries van Leeuwen alle- freer mee te mogen nemen. FIGUUR indel heeft dat verlangen ik kenbaar gemaakt aan de :eerde van het sectiebestuur. irnkamp, die op zijn beurt te kennen eaf. dat St.out- s wens niet kon wordpn lligd. Stouthandel zegt: 'Mr. ,mp wilde naast Wim en mijzelf een nieuwe fi- lenoemen. Ik vond dat on- (omdat de commissie-als-ge- mder enig misverstand heeft yioneerd. Als Dries van Leeu- Gerrit Eden nu niet meer lommissie mogen zitten, dan dat om die reden onjuist, voor de mensen waarmee ik1 ft heb'. Mr. Kernkamp, de ,'ardigde van het sectiebe- benadrukt dat hij heeft ge- rd om met Stouthandel tot hstemming te komen. Omdat et is' gelukt, heeft Kernkamp k teruggespeeld naar het sec- iuur (via een rapoort). zodat wel even zal duren eer de [telling van de beoordelings- »sie bekend wordt gemaakt. :en het eind van de volgende 1 het sectiebestuur voltallig kunnen komen, omdat de H tot dat moment overvol is, iidat bovendien een tweetal jrsleden, Hogewoning en Zon, akantie is. [ctiebestuur zal dus op korte h moeten beslissen over de elingscommissie van de be- scheidsrechters. Onder die rs zélf zijn de meningen in- zeer verdeeld. Frans Derks i 'De BSBV heeft helemaal FRANS DERKS: 'Ik heb het incasseringsvermogen van een olifant en ik wens ook als die olifant uit te delen'. geen donder bereikt. Hogewoning en de zijnen zullen snel moeten beslissen, anders wordt de chaos ngó groter. Voor de buitenwereld is dit een sort Watergateaffaire. En ik kan dat nog begrijpen ook'. Derks is één van degenen die zich achter Stouthandel en zijn beoordelings commissie hebben geschaard en hij heeftdat afgelopen zaterdag nogal duidelijk uitgesproken. Derks dien de een 'motie van wantrouwen' in tegen het door het BSBV-bestuur gevoerde beleid inzake de 'zaak- Stouthandel'. NIET OM PERSONEN Vóór de scheidsrechters over die motie gingen stemmen kwam BSBV-voorzitter Joop Vervoort met het bericht 'dat Stouthandel uit ei gen beweging was afgetreden als voorzitter van de beoordelingscom missie' en dat de 'zaak' daarmee voor de BSBV was afgedaan. Later ging de strijdlustige Derks dat be richt chequen en kwam hij tot de van Scheidsrechters uit het Betaalde Voetbal, werd afgesloten op een voor veel scheidsrechters volstrekt onbevredigend moment. Typerend is in dat opzicht de uitspraak van Frans Derks die stelt, 'dat de leden van de BSBV vanaf nu niet eens meer bij elkaar te krijgen zijn.' heid. Maar ik heb tegen hem ge zegd: 'Ik heb het incasseringsver mogen van een olifant en ik wens óók als die olifant uit te delen'. Het interesseert me geen moer of ik dit jaar weer op de internationale lijst kom. Ik lig niet wakker van promo tie zoals een stel anderen dat doen. Ik sta werkelijk riicksichtlos achter Stouthandel en zijn commissie. Ze hebben fouten gemaakt, maar die maken wij net zo. De BSBV maakt in elk geval de meeste. Vervoort opende de vergadering met een ex cuus voor de gebrekkige voorlich ting. Ook dóar zullen we overheen kunnen komen. Maar geef een Stouthandel dan de kans om dié mensen te kiezen waarmee-ie in zijn ploegie lekker kan werken'. EEUWIGE OPSTANDELING Derks heeft zich door zijn stelling- name nog minder populair gemaakt dan-ie bij sommige collega's al was. Maar je moet hem na geven, dat hij de fout binnen de scheidsrech- tersbond zoekt en niet bij een an der. Derks heeft nog weinig steun, sterker nog: hij vecht tegen het image van de,eeuwige opstandeling. Charles Corver. de woordvoerder van de BSBV bewijst dat. als hij zegt: 'We hebben zo langzamerhand een vaste man voor dit soort mo ties. Derks. Slechts één facet van het totale beleid stond ter discussie. Lees je zoiets in een krant of in een weekblad terug dan is het alsof de wereld vergaat. Derks heeft ons beleid, onze besluitvorming veroor deeld, zonder dat-ie onze argumen ten had aangehoord. Dat is fijn voor de publiciteit. Maar voor ons als BSBV hoeft dat niet. Ons be zwaar tegen de beoordelingscom missie was. dat er bovenin teveel ruzie werd gemaakt. Men streeft nog teveel eigen belangetjes na. Als zelfs een beoordelingscommissie de scheidsrechters niet in de rug steunt, dan wordt het moeilijk. Je moet als scheidrechter weten waar je aan toe bent, je moet rugdek king hebben. Omdat je jezelf door lopend impopulair loopt te maken. Want je doet het nóóit goed'. EVOLUEERT Alles wijst erop dat de scheidsrech terswereld moeite heeft om gelijke tred te houden met de ontwikkeling van de totale voetballerij. De arbi trage evolueert en dat brengt grote en kleine fouten aan het licht. De durf om die fouten in te zien en recht te zetten, zal bepalend zijn voor de toekomst van de BSBV en zijn achterban. En dan zal vooról moeten worden gevochten tegen de invloed van hen die de chaos in de scheidsrechterswereld van buitenaf alleer nog maar willen vergroten. Wat dat betreft heeft Jan Keizer, één van de arbiters die op de inter nationale lijst staan, gelijk, als hij signaleert, 'dat de scheidsrechters- als-groep de ene aanslag na de andere te verwerken krijgen. Ons corps is goed, dat beaamt iedereen. Laten we dan het image in zijn totaliteit omhoog halen. Niet gefor ceerd, maar langs de natuurlijke weg. Geef die scheidsrechters rust en Iaat ze fluiten. Alleen op die manier kunnen we de uitholling en afbrokkeling een halt toeroepen'. JAN VAN DER KROON Betaald voetbal in Amsterdam bestudeerd Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een commissie, die door de Amsterdamse wethou der voor sportzaken, Harry Verhey in december 1973 werd ingesteld om een onderzoek te verrichten naar het betaalde voetbal in de hoofdstad, heeft in haar rapport een aantal denkbeelden naar vo ren gebracht, waarvan de verhui zing van Ajax naar het Olympisch Stadion de meest in het oogsprin gende is. De voetbalbasis van de voormalige Europa Cuphouder zou moeten verdwijnen, omdat het stadion in de Watergraafsmeer voor het publiek zeer onaantrek kelijk gelegen is. De commissie, waarin op verzoek van wethouder Verhey drs. J. Bons (president-directeur van De Bijenkorf), drs. D. J. A. da Silva, drs. H. M. van der Kar, Rien (de rechterhand van Verhey, hoofd afdeling sport en recreatie van de gemeente Amsterdam) Nico van Galen (voorzitter van de sociëteit van het Olympisch Stadion), Piet Koekebakker, Aad van Leeuwen en Jacques van der Berg), zitting hadden heeft zich een half jaar verdiept in de situatie van het betaalde voetbal in Amsterdam, waar sinds kort nog slechts twee profclubs opereren. De verenigin gen Blauw-Wit en De Volewijc- kers, die tot voort kort ook nog tot de rijen der betaalde clubs behoorden, zijn beide van dit strijdtoneel verdwenen en via fu sies onder de naam FC Amster dam terecht gekomen. Regelmatig is de Amsterdamse wethouder (CPN) in de afgelopen jaren in conflict geweest met FC Amsterdams voorzitter en geld schieter Dé Stoop, die voor zijn vereniging een gemeentelijke sub sidie verlangde. Tevergeefs, want de raadsleden van Amsterdam na men een voordracht van Verhey om de subsidieaanvrage van FC Amsterdam af te wijzen, in grote meerderheid over. De directeur van een liftenfabriek trachtte het gemeentebestuur alsnog te ver murwen door af te treden als voorzitter van het toen juist een jaar Blauw Wit en DWS gefuseer de FC Amsterdam. Stoop vatte uit woorden van Verhey op dat zijn positie een goede samenwerking tussen vereniging en gemeentebe stuur in de weg stond en trad daarom uit het bestuur. Tever geefs, de gemeentelijke weigering financiële steun te verlenen bleek duidelijk geen persoonlijke, maar een principiële zaak te zijn. Verhey vorig jaar: 'We hebben te maken met drie betaalde clubs in Amsterdam, waarvan er twee noodlijdend zijn. Als we FC Am sterdam zouden helpen, zouden we dat Volewijckers ook moeten doen. Maar vooral de clubstruc tuur van de beide verenigingen roepen zoveel bezwaren op dat van subsidie geen sprake kan zijn. De tijden zijn sindsdien evenwel veranderd. Volewijckers is opge gaan in FC Amsterdam, dat nu met Ajax de betaalde markt in de hoofdstad bepaalt. Onder meer een reden om de problemen rond gemeentelijke financiële steun aan betaalde sportclubs nog eens grondig onder de loep te nemen. Vandaar het instellen van de commissie, die in haar eindrap port als één van de mogelijkhe den aangeeft de verhuizing van Ajax uit de Meer naar het Olym pisch Stadion: immers, de Meer biedt nauwelijks parkeergelegen heid, het stadion is klein en bij Europa Cup-duels moet de ex- landskampioen vaak al uitwijken naar het Olympisch Stadion. In navolging van bijvoorbeeld het Milanese San Siro-stadion (waar zowel Inter als AC Milan opere ren) zou dit grote stadion omge bouwd kunnen worden tot sport centrum met twee clubs. Het rapport ligt sinds eind juni op het bureau van wethouder Ver hey, die zegt de denkbeelden van de commissie nog niet te hebben doorgenomen. Uitspraken als zou het rapport super geheim zijn wijst hij van de hand: 'Het is gebruikelijk dat een rapport eerst bij de wethouder komt daarna in b. en w. wordt behandeld en daarna de speciale raadscommis sie voor sport- en jeugdzaken moet passeren, voordat er eventu eel in de raad over gedebateerd wordt en dus in de publiciteit komt. De visie die er in neerge legd is, is slechts een serie moge lijkheden, geen zwaarwegend ad vies. Alleen de raad beslist over dat soort zaken, geen commissies die om advies gevraagd worden.' De Amsterdamse bestuurder ver wacht dat het rapport in oktober in de raadscommissie aan de orde zal komen. AMSTERDAM Ajax en Jaap van Praag hebben het door hen tegen het weekblad Nieuwe Revu aangespannen kort geding ge wonnen. Aanleiding tot het geding was een artikel onder de kop 'Hoe betrouwbaar is Jaap van Praag' in het weekblad. ontdekking dat Stouthandel hele maal niet was afgetreden. Op dat moment was de motie van Derks al verworpen, door een vergade ring die door dc mededeling van voorzitter Vervoort met stomheid geslagen was. Stouthandel zegt: 'Jammer dat Vervoort de vergade ring onjuist heeft voorgelicht. Maar laten we onthouden dat het om de arbitrage gaat en niet om perso nen'. Frans Derks voelt zich echter geno men en spreekt dat in de herhalen de vorm uit: 'Op het moment dat er aandacht had moeten zijn voor die motie en alles wat er omheen zat, begon Vervoort, uit onze vere nigingskas, gouden klokkies uit te delen aan vertrekkende grensrech ters. Dat is rot, vooral als je Char les Corver in dezelfde vergadering hoort zeggen 'dat een motie ge steund wordt door twee scheids rechters en nog wat grensrechters'. Vervoort heeft mijn motie beïn vloed door een feitelijke onjuist- De president van de rechtbank in Amsterdam bepaalde gisteren in zijn uitspraak, dat het weekblad verboden is verder nog verhalen over Ajax en/of Van Praag te schrijven waarin de suggestie wordt gewekt dat er door de voorzitter verduisteringen worden gepleegd. Bovendien moet het blad in een van de eerst volgende nummers een door de president voorgeschreven rectificatie opnemen. Een en ander tegen een dwangsom van 25.000 bij overtreding van het verbod om op een lakende wij ze over Ajax en Van Praag te schrijven en voor nalating van de publicatie van de rectificatie. De gedaagden, de journalist Henri Remmers, hoofdredacteur Veld en de Geïllustreerde Pers BV, werden bovendien veroordeeld tot het beta len van de kosten van het geding, begroot op 1106,30. De rectificatie zal onder de kop 'Nogmaals: hoe betrouwbaar is Jaap van Praag?' uiterlijk in het tweede nummer na betekening van het vonnis verschijnen. Die betekening zou volgens de advocaat van Ajax, mr. Voetelink, nog gistermiddag ge schieden. Onder meer moet het blad publiceren: 'In de aankondi ging van het artikel, in het artikel zelf en in de dagbladreclame wordt in strijd met de waarheid door ons gesteld, althans gesuggereerd, dat bij Ajax verduisteringen of finan ciële onregelmatigheden plaatsvin den en dat voorzitter Van Praag zich daarmee ten koste van zijn club verrijkt.' In zijn overwegingen stelt de presi dent, mr. J. W. Borgerhoff Mulder, dat de aantijgingen in het artikel 'zonder meer als beledigend moeten worden beschouwd.' Over het ver weer, dat men alleen geruchten had gepubliceerd, zegt de president: 'Het is aan de journalist om over een en ander pas te publiceren wanneer hij op de grondslag van duidelijke aanwijzingen in redelijk heid mag aannemen er zonodig in te zullen slagen de juistheid van grove aantijgingen in grote trekken aannemelijk te zullen kunnen ma ken.' De president meent dat met betrekking hiertoe de gedaagden volledig in gebreke zijn gebleven. "VOETBAL' Jonge supporters van Manchester United zijn door de correcti onele rechtbank ln Brugge veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maan den met aftrek van voorarrest nadat zij op 3 augustus ln Oostende venlellngen aanrichtten op weg naar een wedstrijd van hun club tegen de plaatselijke vere niging. VOETBAL Uitslagen buitenlandse competities: PORTUGAL: BenflcaBele- nenses 4—0: WEST-DUITSLAND: Borus- sla Mönchengladbach—Borussla Berlin Town—Leeds United 1—1, Liverpool- Brentford 21. Manchester CltlJScun thorpe 61. Nottingham ForestNew castle United 11. I Bulatovic zonder de vereiste diploma's eerste divisieclub Vitesse trainen? ()nze speciale verslaggever Sterdam De opvolging van Frans de Munck als trainer van p divisieclub Vitesse is bepaald niet geruisloos verlopen. Het fe bestuur van Vitesse, dat op aandrang van de spelersgroep n van het oude bestuur, dat de Joegoslaaf Ned Bulatovic als man naar voren had geschoven, volgde, werd met tal van emen geconfronteerd, toen het die keus wilde doordrukken, ereniging Van Oefenmeesters in Nederland (WON) kwam irotesten aandragen, toen bleek dat Bulatovic slechts in het was van een Duits diploma. Gezien de talloze werkloze Ne- ndse trainers met een voor betaald voetbal vereist a-diploma k, liet de WON bij monde van haar strijdbare secretaris-ge il Jaap van der Leek een krachtig veto horen. 'aire leek op 'natuurlijke' wij- worden afgehandeld, toen Bu- onder het oog van de coaches George Knobel en Plooyer een test diende af te i en daarvoor zakte. Vrij ling verschafte het sectiebe- betaald voetbal Bulatovic toch een b-licentie. En Bu- kreeg zelfs vrij baan. toen nhemse club Jan de Bouter zaterdag-eersteklasser DOVO ok en als coördinator aanstel- e Bouter immers was in het van het A-diploma. Een gang aken die bij een aantal (werk- oefenmeesters verkeerd is en. Met als resultaat een kort g dat de WON tegen de 5 heeft aangespannen. Mor- iddag dient het kort geding de arrondissementsrechtbank recht. s van mr. Jansen van Raay, e belangen van de WON zal tigen, luidt dat de licentie Bulatovic wordt ingetrokken, van der Leek licht het stand van de WON toe: 'Het gaat erst niet om de persoon Ned ovic. Ook niet om het feit, dat ïn buitenlander is. Er is geen e van discriminatie ten aan zien van buitenlandse trainers. De WON wil echter niet dat er trai ners bij clubs gaan werken, terwijl ze niet over de vereiste diploma's beschikken. Want die heeft Bulato vic niet. Boskov bij FC Den Haag, en vroeger Happel en Kovacs ver rijkten het trainersbestand. Maar dat kan van Bulatovic niet worden gezegd. De test die Knobel en Plooy er hebben afgenomen en onze leden zie ik als integere mensen heeft bewezen dat Bulatovic niet geschikt was. Wanneer het sectie bestuur betaald voetbal dan op ei- eigen houtje toch een B-licentie meent te moeten geven, dan pro testeren wij daar tegen. Wij hebben een commissie trainers-licenties. Die commissie, Henk Zon zit er ln. stond achter ons standpunt. En dan gaan een aantal mensen uit het sectiebestuur, die nooit kunnen be oordelen of iemand geschikt is om te trainen, ik druk het maar netjes uit, een licentie uitreiken. De WON wil een uitspraak, dat er door de KNVB een onrechtmatige daad is gepleegd. Of het juridisch voor honderd procent haalbaar is, weet ik niet. Ik ben geen rechts kundige.' NED BULATOVIC Van der Leek ontkent dat in het geval Bulatovic het vrij arbeidsver- keer in het geding is. Van der Leek: 'Daar kan eerst sprake van zijn, wanneer de diploma's weder zijds worden erkend. Het A-diploma in Nederland is hoog gekwalifi ceerd. Maar in West-Dultsland kom je er ook niet mee aan het werk. De buitenlandse trainers die hier komen, zullen toch een Nederlands diploma moeten halen.' Opmerkelijk facet tijdens het kort geding zal zijn, dat de betrokkenen, Vitesse en Bulatovic. geen partij zijn. Mr. C. Winters bestuurslid van Vitesse toont zich teleurgesteld over de ontwikkeling. Hij zegt: 'De zaak leek tenslotte opgelost. Het is een bijzonder onplezierige situatie. Zo wel Vitesse als Bulatovic weten niet waar ze aan toe zijn.' 'Van begin af aan zijn we het ook niet eens geweest met de WON. De WON maakt herrie om een B- trainer, terwijl bij FC Den Haag Boskov als A-trainer aan het werk is. Wij vinden dat de WON met twee maten meet.' 'Toen Vitesse zonder trainer zat, heeft het oude bestuur in Neder land gezocht. Er is ook een adver tentie geplaatst. Op die advertentie zijn vrij weinig reacties gekomen. En de sollicitanten vielen voor Vi tesse op zakelijke gronden af. Dan ga je in het buitenland' op zoek. Uiteindelijk is er een contract met Bulatovic gesloten en toen pas kwam Van der Leek met een aantal namen van Nederlanders aan.' Mr. Winters ontkent dat in de hui dige technische constellatie bij Vi tesse, Jan de Bouter als dekmantel voor de activiteiten van Bulatovic fungeert. Hij zegt met klem: 'Ik weet dat er zo over wordt gedacht. De Bouter zou niet meer dan een papieren trainer zijn. Maar dat is beslist niet het geval. Hij is elke dag op het veld aanwezig. De Bou ter heeft de algehele technische leiding. Natuurlijk heeft Bulatovic Invloed bij het A-elftal. Dat is ge woon zo. U mag ook best weten dat deze twee trainers voor Vitesse een financieel offer betekenen. Ik kan tegen een buitenstander niet over bedragen spreVen, maar Bulatovic is inderdaad een vrij dure B-trai- ner. Maar de zaak loopt tot dusver naar ieders tevredenheid. Gisteren was er nog een vergadering met de spelersraad. Bosveld .Van der Paa ien en Somer vertelden ons namens de spelers tevreden te zijn met de figuur Bulatovic.' Een eventueel succes voor de WON in het kort geding zou voor Vitesse geen al te grote financiële proble men met zich mee brengen. Mr. Winters: 'De contracten die met de trainers zijn afgesloten werden op de situatie afgestemd. Bindende voorwaarden dus.' MATTY VERKAMMAN ZAGREB (SID) Landskampioen Feyenoord heeft voor de tweede keer binnen vier dagen een neder laag geleden. De Rotterdammers moesten gisteren in Zagreb in een vriendschappelijke wedstrijd tegen het plaatselijke Dinamo een verlies van 03 Incasseren. De stand was reeds bij de rust bereikt. Feyenoord stelde over alle linies teleur en kon de ruim 25.000 toeschouwers geen moment imponeren. Feyenoord werd in het eerste kwar tier door de Joegoslaven onder de voet gelopen. In de tiende minuut opende Mukic de score en nog geen twee minuten later moest Treytel wederom de bal uit zijn doel halen, toen Kranjcar succesvol was. In de vijftiende minuut leek de formatie van Wiel Coerver k.o. te gaan, want opnieuw was Mujkic de defensie van de Rotterdammers te vlug af. Daarna hoefde het voor de oude club van Mladen Rami jak niet zo meer en kon Feyenoord moeite loos stand houden. In aanvallend opzicht faalde de landskampioen hopeloos. Willy Kreuz kon zich nauwelijks los maken van zijn di- rekte tegenstander en ook Willem van Hanegem kon geen greep krij gen op het snelle middenveld van Dinamo. De nummer tien van Feyenoord werd in de tweede helft vervangen en toen was er van eni ge lijn in het team helemaal geen sprake meer. TEHERAN Tijdens het scherm- toernooi voor de Aziatische Spelen in Teheran zijn Noord-Korea en China gediskwalificeerd door te weigeren uit te komen tegen Israë lische tegenstanders op het onder deel damesfloret voor equipes. Chi na accepteerde de diskwalificatie zonder meer, maar de Noordkore- aanse ploegleiding trad in discussie met Edgar Mercier (Fra), secreta ris-generaal van de internationale schermfederatie. De Noordkoreanen waren van mening dat alleen de wedstrijd tegen Israël verloren moest worden verklaard en dat de andere duels normaal geschermd konden worden. Volgens Mercier volgt er echter diskwalificatie in dien een team tegen een andere ploeg weigert uit te komen. (ADVERTENTIE) en 100 gram

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13