k¥ord stelt zaak van l^ietnam-deserteurs uit Tunesië nadert een keerpunt Moskou zou Cairo wapens willen leveren genscher schoot tekort *n Wehner verraadde mij Hjperschef Jerald terHorst na amnestie Nixon afgetreden vitamines met stootkracht Dagravit B-complex (D Sprong mislukt Heeft het laatste uur voor Bourguiba geslagen Politie in Mexico ontvoert journalist T8/MOUW/KWARTET DINSDAG 10 SEPTEMBER 1974 BUITENLAND T7/K9 bouwt rsle< stei an n moei 'wijke ASHINGTON (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse president Gerald Ford heeft zijn beslissing dus1 n 61 °f amnest^e verlenen aan Vietnam-deserteurs voor onbepaalde tijd uitgesteld, e han |gens de nieuwe perssecretaris het Witte Huis. Jack Hushen ingsra de de president meer tijd om :chort< >r deze controversiële zaak na te iken. De aankondiging van Hus- iment i kwam terwijl er aan .de witte- mtweijodsweken van Ford met het ierikaanse Congres een onplezie- einde was gekomen nadat Ford voormalige president Nixon vol- ige gratie verleend had. Uit pro- tegen deze gratieverlening >nd n -ft president Ford vroegere per- daan ef Jerald terHorst zijn ontslag breidijediend. In een verklaring zei •Horst, die een goed vriend van •d is, dat de president naar eer geweten heeft gehandeld. 'En is ook een gewetenszaak van (zelf mijn ontslag in te dienen.' 52-jarige TerHorst, die van Ne- •landse afkomst is. werd als eer- in Fords staf opgenomen. Op 9 •ier Justus, de dag waarop Ford het Ajngt sidentschap van Nixon overnam, naand P TerHorst benoemd tot opvol van Ronald Ziegler die krachti- kritiek ondervond wegens zijn inter lemini n een n via lanva t s bedr j 25-jar Henk r gevi eist. tgmes ;er ov ziek< herhaalde tegenspraken van berich ten over de Watergate-affaire die later op waarheid bleken te berus ten. Het ontslag van de perschef is de eerste tegenslag voor de regering van Ford in verband met de Water gate-affaire. Volgens vrienden van TerHorst had de president nog po gingen gedaan het ontslag te voor komen, maar de perschef was bij zijn besluit gebleven. President Ford heeft verklaard dat hij het besluit van zijn perschef diep beterurde, maar diens stand punt begreep. In een vraaggesprek met een verslaggever van UPI ver klaarde TerHorst niet te weten hoe hij het gratiebesluit aan Nixon zou kunnen verdedigen zonder dat er een amnesty is afgekondigd voor degenen die op grond van gewe tensbezwaren niet wilden deelneT men aan de oorlog in Vietnam, en voor Nixons medewerkers die op dezelfde manier als Nixon onder de Watergate-zaak hebben geleden. Gratie moet evenals de rechtsbede- van*nrust over boek van Brandt: op JONX (bPA) In de Westduit - e regeringscoalitie van sociaal- lemocraten en liberalen is on- ■ust ontstaan over een boek naarin de voormalige bondskan selier Willy Brandt bijzonderhe- len geeft over de achtergronden ran zijn aftreden op 6 mei van lit jaar. Van dit werk. getiteld leber dan Tag liinaus. dat eind eptember verschijnt, heeft het ijdschrif' Der Spiegel gisteren u reksel gepubliceerd, laaruil blijkt een bedekte kri- iek van Brandt op de toenmali- ;e liberale minister van binnen- andse zaken, Hans-Dietrich Jenscher, en de fractieleider an de sociaal-democraten in de londsdag. Herbert Wehner, die le stoot heeft gegeven tot het ftreden van de bondskanselier, olgens Der Spiegel heeft randt tot naaste medewerkers ezegd dat de rol van Wehner iger is geweest dan 'l« dusver bekend was. Hij zei zich verraden te voelen door file rr Wehner'. De voormalige anselier stelde Genscher (die u benoemd is tot voorzitter van liberale partij) verantwoor- elijk voor de tekortkomingen an de geheime dienst, die on er hem ressorteerde, in het ge- al van de Oostduitse spion ünter Guillaume. In het voor aar van 1973 had Genscher hem Heen op de hoogte gesteld van ?n 'vage verdenking' tegen luillaume. Iet hoofd van de geheime ienst, Günter Nollau. heeft on- ings voor een parlementaire ommissie van onderzoek ver- Bans-Dietrich Genscher Herbert Wehner klaard, dat er in die tijd een zware verdenking tegen Guillau me bestond, ook al beschikte men toen nog niet over bewij zen. Volgens Der Spiegel heeft Brandt gezegd dat Guillaume, die zijn medewerker was voor het contact met de SPD, niet in zijn naaste omgeving zou zijn gebleven, als hij toen had gewe ten dat de geheime dienst Guil laume sterk wantrouwde. In Bonn verluidt dat de twee coalitiepartijen herhaaldelijk contact met elkaar hebben ge had over de inhoud van Brandts boek. Volgens Der Spiegel heeft bondskanselier Helmut Schmidt de liberalen tevoren gewaar schuwd. De secretaris van de SPD-fractie. Holger Boerner, zei dat het blad 'tamelijk wel de waarheid over Brandts aftreden brengt'. De plaatsvervangende voorzitter van de christen-democratische oppositie, premier Gerhard Stol- tenberg van Sleeswijk-Holstein, verklaarde gisteren op een pers conferentie in Bonn, dat hij op grond van de publikatie 'op nieuw grote moeilijkheden' in de leiding van de SPD en in de coalitie verwacht. Hij vroeg zich af waarom Brandt besloten heeft op dit ogenblik met zijn boek te komen. (ADVERTENTIE) V^s^-c°n'o/'"'^éSse'd met 7 Wfaminen en die loere^ DAGRA N.V. DIEMEN ling voor iedereen gelijk zijn, aldus TerHorst. Hij had geen poging ge daan president Ford van zijn be sluit af te brengen. De plaatsvervanger van TerHorst, John Hushen. heeft de functie van perschef tijdelijk overgenomen. Hij heeft een dergelijke functie al eer der bekleed bij het ministerie van justitie. Inmiddels heeft een advocaat van Bob Haldeman. Nixons voormalige chef van de staf van het Witte Huis. die eind deze maand wegens zijn aandeel in de Watergate-zaak terecht moet staan, verklaard dat zijn cliënt op dezelfde manier moet worden behandeld als Nixon. Het is echter nog niet duidelijk of pogin gen om het proces tegen Haldeman en andere medewerkers van Nixon te doen seponeren of uit te stellen, succes zullen hebben. Ook de leider van de nationale vereniging voor reclassering Romeo Gabrielle heeft Ford verzocht ook anderen gratie te verlenen nu hij lankmoedig is geweest ten aanzien van oud-president Nixon. De meer derheid van de 700 bij de vereni ging aangesloten leden zitten mo menteel in de gevangenis. Volgens Gabrielle lijden vele gezinnen on der de gevangenschap van leden van zijn vereniging en zitten er velen onschuldig gevangen. Ga brielle vraagt zich af of dit ook van de heer Nixon gezegd kan worden. Verder hebben duizenden Amerika nen gisteren het Witte Huis gebeld om te protesteren tegen het besluit van president Ford. In Pittsburgh waar Ford een rede kwam houden, werd hij door honderden demon stranten ontvangen die leuzen schreeuwden als: Het recht is dood' en 'Vervolg Nixon'. De Amerikaanse pers heeft op de gratieverlening aan ex-president Nixon gemengd commentaar gege ven. De New York Times schreef gisteren: 'door ex-president Nixon onjuist en voortijdig clementie te verlenen, heeft president Ford de grondwet en het Amerikaanse recht geweld aangedaan. Het is een ui termate onverstandig, verdeeldheid zaaiend en onrechtvaardig besluit.' De conservatief-republikeinse New York Daily News schreef: 'Als de storm over het besluit is gaan lig gen. zullen naar wij geloven de meeste Amerikanen tot de conclu sie gekomen zijn dat de daad van Ford het beste de Amerikaanse be langen op lange termijn dient.' Senator Edward Kennedy is giste ren door een menigte van ongeveer 10.000 mensen, die protesteerden tegen het door de rechter bevolen integratieplan voor plaatselijke scholen, uitgejouwd. Toen hij het spreekgestoelte beklom wierpen de mensen rotte tomaten naar hem. De demonstranten riepen onder meer 'impeach Kennedy.' Terwijl de parachute zich ontvouwt raakt de raket van de Ameri kaanse stuntman Evel Knievel de steile rotswanden van de Snake- kloof. Een poging van de 34-jarige stuntman om met een stoom- raket de rivier over te steken was mislukt, maar de sprong had hem wel 15 miljoen gulden opgeleverd. Hij raakte slechts licht ge wond. TEL AVIV, LONDEN (UPI, Reuter) De Sowjet-Unie is bezig zijn Midden-Oosten-politiek te herzien als voorbereiding voor de besprekingen volgende maand met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger. Volgens diplomatieke krin gen kan dat dat hervatting van de wapenleveranties aan Egypte inhouden. Sinds de oktoberoorlog van vorig jaar zijn de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Egypte erg bekoeld, hetgeen nog versterkt werd door de pro-Amerikaanse houding van de Egyptische president Anwar Sadat gedurende de afgelopen maanden. In Tel Aviv heeft een hoge Israëli sche legerofficier meegedeeld dat het staakt-het-vuren tussen Israël en zijn Arabische buurlanden niet kan standhouden tenzij er in de komende maanden een nieuwe po litieke regeling tussen de landen getroffen zal worden. 'Komt deze regeling er niet dan is een of ande re militaire confrontatie onvermij delijk'. Volgens de officier, wiens naam niet genoemd werd, hield Egypte zich naar de letter en de geest aan het troepenscheidingsak koord met Israël, maar hetzelfde kon niet gezegd worden over de overeenkomst tussen Syrië en Is raël. De Syriërs zouden een nieuwe weg aangelegd hebben naar de top van de Hermon en op de Golan- hoogvlakte zouden ze tanks en ar tillerie samentrekken. Volgens de officier heeft Syrië 95 tanks op de hoogvlakte, terwijl het troepen scheidingsakkoord er maar 75 toe staat. Ook zou er een artillerie-bat terij meer zijn dan in het akkoord overeengekomen was. Verder zou den de Syriërs over zeer moderne Russische wapens beschikken, die door 3000 militaire adviseurs uit de Sowjet-Unie in het Syrische leger geïntegreerd zouden worden. Vandaag begint de Israëlische pre mier Jitzak Rahin in Washington besprekingen met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger. Hoog op de agen da staat de vraag of Israël met Jordanië of met Egypte gaat onder handelen in de volgende vredeson derhandelingen over het Midden- Oosten. Twee Arabische guerrillastrijders werden gisteren door een militaire rechtbank in de stad Lod, ten oos ten van Tel Aviv tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld op be schuldiging van het voorbereiden van een massamoord in twee bio scopen in Haifa, vorig jaar. De Franse minister van buiten landse zaken Jean Sauvagnargues zal volgende maand bezoeken bren gen aan Libanon, Jordanië en Is raël, zo is gisteren bekendgemaakt. Tijdens zijn bezoek aan Israël zal Sauvagnargues niet spreken over wapenleveranties 'vanwege de tech nische aard van dit onderwerp' zo als het in de bekendmaking luidde. door Bern Kassem Daieb Op de universiteiten, hogescholen en fabrieken in Tunesië mani festeert zich de laatste jaren in de vorm van meetings, sit-ins, straatdemonstraties en stakingen steeds meer een gevoel van on tevredenheid. Vorige week nog heeft het Tunesische Hof voor Staatsveiligheid 175 personen berecht tot zware gevangenisstraf fen. Deze uitingen van ontevredenheid vinden bij de bevolking sympathie omdat zij de verbittering van stu denten en arbeiders tegenover het dictatoriale bourguibistische bewind steeds beter kunnen meevoelen. De regeringspropaganda noemt de ac ties 'een onbelangrijk verschijnsel van ongegronde en abstracte op standigheid'. Het enige antwoord van de regering op deze ontevre denheid is 'n brutale onderdrukking in diverse vormen, zoals onwettig binnenvallen aan universiteiten en willekeurige arrestaties met daarop volgende schijnprocessen. Marteling van politieke gevangenen is routine geworden. Verschillende internatio nale organisaties, zoals Amnesty International en de Liga ter Verde diging van de Rechten van de Mens. hebben daarover herhaalde lijk bericht. Dze verwording van de uitvoerende macht in Tunesië is steeds erger geworden sinds september 1969, toen de socialistische minister van economische zaken, Ahmed Ben Sa- lah, een oud-vakbondsleider, van zijn ambt werd ontheven en vlak daarop werd gearresteerd. Op be schuldiging van 'hoogverraad' werd hij een jaar later tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. In fe bruari 1973, ondanks de zware be waking van het Huis van Bewaring van Tunis, werd Ben Salah door enkele leden van de ondergrondse oppositie bevrijd. Sindsdien pro beert hij de oppositie in' Tunesië en in het buitenland te verenigen. Zijn verblijfplaats is echter on bekend omdat tientallen agenten Europa doorkruisen om hem dood of levend bij Bourguiba terug te 'brengen'. Zijn misdaad? Hij heeft zich niet naar de wil van Bourguiba geschikt. En zoiets is in Tunesië hoogverraad. Hervormer uitgeschakeld Toch heeft Ben Salah tien Jaren lang bij de regering gehoord. Daar over zegt hij dat hij dat deed omdat hij 'ervan overtuigd was, dat zelfs vanuit zo'n absurd reactionai re macht verandering teweegge bracht kon worden' en omdat hij 'er de voorkeur aan gaf in de regering te zitten boven het levenslang ge zeur van het ontevreden kind dat sommige linkse opposanten ken merkt'. Nu geeft hij toe dat hij zich daarin vergist heeft. Een van Ben Salah's vergissingen was zeker zijn illusie van Bourguiba's steun voor zijn socialiseringsplannen, toen hij in 1961 tot minister van economi sche zaken benoemd werd. Ben Sa lah streefde met zijn plannen naar een radicale verandering der maat schappelijke verhoudingen en heeft in de aanneming door Bourguiba van deze plannen een overwinning van de linkervleugel van de Bour guibistische Neo-Destour gezien. De gedachte van Bourguiba, in ie der geval de Bourguiba van 1961. was dat. gezien de zwakte van het Tunesische kapitaal, de na tionale economie alleen door een door de staat gecontroleerde plan- ningspolitiek gered en onafhankelijk gemaakt kon worden. Toen Ben Salah echter wilde overgaan tot nationalisatie van fabrieken en grondbezit heeft Bourguiba. onder zware druk van buitenlandse kapi- taalsbelangen en van de rijke bo venlaag van Tunesië, hem laten vallen. Ben Salahs hervormingen waren trouwens door tegenstreven de particulieren zodanig gedwars boomd dat het effect ervan voor bredj lagen van de bevolking niet duidelijk werd. zodat men zich ook nauwelijks over Ben Salahs val en arrestatie bekreunde. Deze truc werd laten in Chili met succes her haald. De tweede misrekening van Ben Salah was dat zijn werkwijze niet aangepast bleek aan de massa die grotendeels analfabeet was. en sterk onder invloed van de Islam stond. Omdat de hervormingen bij na altijd van bovenaf kwamen, kon de massa zich niet genoeg be trokken voelen om voluit aan deze hervormingen te participeren. Bo vendien voelden de kleine boeren zich gedupeerd omdat hun bezittin gen wél in de coöperaties opgingen, maar niet die van de grote eige naars. Waarom de groothandel, de in- en uitvoer, de grote agrarische bedrijven en sectoren als toerisme en bouwbedrijf echter in particu lier bezit bleven, is niet duidelijk. Of Ben Salah en zijn collega's wil den vermijden beschuldigd te wor den de klassestrijd in te voeren óf zij konden niet alleen beslissen waar en wanneer de hervormingen zouden beginnen. Toen hij in 1967 aan het begin van zijn derde drie jarenplan eindelijk wilde doortasten was het al te laat. Overmoedig ge worden door zijn aanvankelijke successen, heeft hij wellicht de in vloed van de kleine bourgeoisie on derschat. In 1969 stond hij plotse ling geïsoleerd. Omdat sinds 1963 Habid Bourguiba sr. alle politieke activiteiten buiten de bourguibistische partij om verbo den waren, kon de steun aan hem of aan voortzetting van zijn pro gramma zich ook niet uiten. De perscensuur en het afschaffen van het stakingsrecht hebben hier aan zienlijk toe bijgedragen. Andere voorkeuren Wat is er nu veranderd sinds 1969? Dezelfde president. Dezelfde soort mensen in de regering. Ben Salah had in zijn ambtsperiode te maken met drie economische sectoren: staatsbedrijven, coöperaties, parti culiere handel en bezit. De nieuwe regering ook. Het grote verschil is echter dat Ben Salah voornamelijk geïnteresseerd was in de ontwikke ling van de twee eerstgenoemde sectoren, de nieuwe regering alleen bij die van de derde. Een duidelijke verrechtsing dus. De buitenlandse investeringen worden steeds hoger. Hun winsten ook. Deze exploitatie, waartegen de Tunesische bevolking heeft gevochten van 1850 tot 1961 (koloniaal patroon), wordt op nieuw, dit keer door Tunesiërs zelf, bedreven en blijkt zo populair te zijn dat zij gedurende de twee laat ste jaren met tweehonderdvijftig wilde stakingen is beloond. Op dit moment dringen de buitenlandse belangen weer massaal Tunesië binnen. Een klein voorbeeld: de Nederlandse confectiebedrijven uit Brabant wijken uit naar een nieuw paradijs. Tunesië, waar, volgens hun eiegen zeggen, loonbesparingen van 500 procent gemaakt kunnen worden. Vandaar de stijgende werk loosheid In de textielindustrie in Nederland. Tunesië is als arm ontwikkelings land bekend. Verschillende Euro pese landen, waaronder Nederland een vooraanstaande plaats inneemt, sturen geld, voedsel en medicijnen. Dikwijls worden deze hulpgoederen echter verkocht door de autori teiten die de goederen in ontvangst nemen. Een voorbeeld: volgens een rapport van NOVIB is in het kader van de actie 'Gast aan tafel' in 1971 100.000 gulden naar de 'Vere niging Zouitina (een klein dorp in .het Noordoosten van Tunesië) ver stuurd. Dit geld werd echter aan een andere instantie ter plaatse overge dragen (een door de bourguibisti sche partij bestuurde organisatie). Bestuursleden van die instantie (die APEL heet) blijken een deel van dit geld te hebben gebruikt om twee Mercedessen aan de APEL te bezorgen. Ten gevolge van het daar op volgende schandaal. heeft Bourguiba de betrokkene ontslagen, maar verder is er niets gebeurd. Nederland heeft naar aanleiding van de ondemocratische machtsoverna me in Chili zijn ontwikkelingshulp aan dat land gestaakt. Van Indone sië eist men meer sociale recht vaardigheid. Zou het niet tijd zijn dat aan Tunesië ook bepaalde eisen gesteld worden ten aanzien van de ontwikkelingshulp? Zo vader, zo zoon In zijn eigenzinnigheid en angst heeft Bourguiba keer op keer poli tieke tegenstanders uitgeschakeld. In 1961 werd zijn belangrijkste op ponent, vrijheidsstrijder Salah Ben Joessef, in Frankfurt vermoord. Twaalf jaren lang heeft Bourguiba beweerd hiermee niets te maken te hebben gehad. Pas in een toespraak in januari 1974 bleek dat hij op de hoogte was geweest van alle details van deze politieke moord. De moor denaars van Ben Joessef zijn gede coreerd wegens bewezen diensten. De leider van het complot is zelfs beloond met een parlementszetel. Een tweede mogelijke opvolger, Ben Salah. hoopt hij al uitgeschakeld te hebben. Mestiri, een liberale minis ter. die het met hem niet eens kon worden, kreeg ontslag en huisar rest. Oud-premier Ladgham moest zijn functie neerleggen na een klein meningsverschil. Nu probeert Bourguiba de grondwet zodanig te veranderen dat het volgende Neo Destour Congres hem nog deze maand voor een vierde ambtsperio de kan benoemen. Hij hoopt daar mee voldoende tijd te krijgen om zijn opvolging door zijn zoon veilig te stellen. Moppen in Tunesie zeg gen: 'Het zou ons tenminste alle kosten van naamsverandering van straten, bankbiljeten en dergelijke besparen'. De zoon heet namelijk ook Habib Bourguiba. Ben Kassen Daieb is een politieke vluchteling uit Tunesië, waar hij wegens zijn aandeel in de studen tenbeweging drie jaar in de gevan genis doorbracht. MEXICO-STAD (AFP) Roger Menendez, directeur van het Mexi caanse weekblad 'Waarom' is vol gens zijn broer zondag ontvoerd door leden van de Mexicaanse poli tie. Rogers broer Hernan heeft te gen de pers verklaard, dat Roger door vijf mannen ln een auto is ontvoerd. De vijf mannen waren politiemannen. Roger Menendez' blad is uiterst links georiënteerd en zeer kritisch ingesteld tegenover het Mexicaanse bewind. Het publi ceert geregeld manifesten en com muniqués van verschillende groe pen guerrillastrijders. De Mexicaanse senator Ruben Fl- gueroa. die meer dan drie maanden geleden door marxistische guerril lastrijders werd ontvoerd, is door het leger bevrijd na een vuurge vecht waarbij bij beide partijen do den en gewonden vielen. In een officiële verklaring werd niet ge zegd hoevee lslachtoffers zijn geval len. Het leger had een grote militaire operatie uitgevoerd in de bergen in het westen van het land om de senator op te sporen. Deze werd ln de staat Guerrero ontvoerd toen hij klaarblijkelijk onderhandelingen met de guerrillastrijders wilde voe ren. Hij was in gezelschap van drie assistenten. Tyfoon teistert Japan TOKIO (AP) De tyfoon Shierley, die West-Japan de afgelopen dagen heeft geteisterd en overstromingen en aardverschuivingen heeft ver oorzaakt, heeft tot dusver 13 men senlevens geëist. 27 mensen liepen verwondingen op. Volgens de politie zijn zondag en maandag zo'n 50 woningen door het water weggeslagen en kwamen 4859 huizen blank te staan. Verder werden wegen vernield en kwam het treinverkeer op veel plaatsen stil te liggen. Bescherming voor Joden in Italë ROME (Reuter) De Italiaanse politie heeft speciale maatregelen getroffen voor de bescherming van Joodse personen, nadat zij berich ten had ontvangen over plannen van Arabische guerrillastrijders om een gijzelaar in handen te krijgen. Deze zou dan moeten worden uitge wisseld tegen de Grieks-katholieke aartsbisschop van Jeruzalem, mgr. Hilarion Capucci, die op beschuldi ging van wapensmokkel voor de Palestijnse verzetsbeweging in Is raël gevangen zit. De politiekringen waarin dit werd vernomen, wilden niet zeggen hoe men aan het bericht was gekomen. In andere Europese hoofdsteden zouden dergelijke voorzorgsmaatre gelen worden genomen. Makaber protest van Zuid-Koreanen SEOEL (AFP) In de Zuidkore- aanse hoofdstad Seoel hebben 32 Zuidkoreaanse jongeren gisteren een vinger afgesneden tijdens een betoging tegen terreurgroepen die volgens hen vanuit Japan opereren tegen de regering van Zuld-Korea. De vingers zijn in een Zuidkore aanse vlag gewikkeld en toegezon den aan de Japanse premier Tana- ka, zo vertelde een woordvoerder van de groep. Verafrikaansing in Kenia NAIROBI (AP) De regering van Kenia wil dat tegen het einde van dit jaar de gehele 'verafrikaansing' van de handel in het land moet zijn voltooid, aldus heeft minister van handel en industrie Julius Kia- non bekend gemaakt. Tegen die tijd zullen de niet-Kenianen, dat zijn voornamelijk Britse Aziaten, hun bedrijven moeten hebben over dragen aan zwarte Afrikanen. Verwacht wordt dat dit betekent dat opnieuw grote aantallen Azia ten van Britse nationaliteit naar Groot-Brittannië zullen uitwijken. De eerste maal dat dit was gebeurd was toen Oeganda enige jaren gele den alle Britse Aziaten had ge dwongen heen te gaan. Arrestaties in Spanje BARCELONA (Reuter) De Spaanse politie heeft 67 linkse Ca talaanse Intellectuelen aangehou den die in een klooster in de tex tielstad Sabadell bij Barcelona bij een waren. Naar de politie gisteren bekend maakte. werd op de bijeenkomst gesproken over opneming van de Catalaanse 'Asamblea de Cataluna' in de volksfrontorganisatie 'Junta Democratica de Espana'. Deze orga nisatie is in juli te Parijs opgericht door de secretaris-generaal van de verboden Spaanse communistische partij. Santiago Carrillo, en de linksliberale leider Rafael Calvo Serer. Leiders van voornamelijk links van het midden staande de mocratische groeperingen hebben geweigerd zich aan te sluiten bij deze 'Junta Democratica.' De politie die een tip had gekregen, verraste het gezelschap in een zaal van het vrouwenklooster van Saba dell. Tien doden "bij auto-ongeluk GRAZ (Oostenrijk) (AP) —Tien mensen verloren het leven bij een aanrijding tussen een kleine bus en een auto op een bergweg bij de Scoberpas, aldus maakte de politie hier gisteren bekend. De voertuigen reden op elkaar in en vlogen met een in brand. Alle inzittenden, vermoedelijk Oostenrijkers en Joe- goslaven. waren op slag dood of werden zo ernstig gewond dat zij kort erop overleden. Suikeroogst vernield BATON ROUGE (UPI) De wer velstorm 'Carmen' heeft het afgelo pen weekeinde het kustgebied van de Amerikaanse staat Louisiana ge troffen en de suikeroogst van de staat vernield. De storm is nu aan het afnemen en drijft af naar het Westen over Texas. Gouverneur Edwin Edwards van Louisiana schat de schade aange richt door Carmen op 400 miljoen dollar. Vijfenzeventig procent van de sulkerrietoogst schijnt verloren gegaan te zijn. zo zei hij. Ongeveer 100.000 mensen in Louisiana, Ala bama en Mississippi zijn voor de storm gevlucht. Van slachtoffers ia evenwel geen melding gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9