Iconomische groei gaat Veel tips over moord in Indonesië boven Rotterdams meisje lot politieke gevangene Strijd om 'flatdieren' in hoger beroep Veel pogingen tot ruil plaatsingsbe wijzen aan de universiteiten Kind krijgt te weinig en auto te veel ruimte Nederlandse delegatie terug van werkbezoek Ook andere vrouwen lastiggevallen 'Vrije republiek Molukken illusie Bonden willen een onderzoek bij Polinorm LOG organiseert speciale beurs Krakers dienen een aanklacht tegen politie Utrecht in U proeft het... puur zongerijpt fruit Woningbouwvereniging: öf de man eruit, öf zijn hond BESSENJENEVER Waardezegels Werknemers pikken ontslag directeur niet van Red Band natuurlijk. ~1 louw/KWARTET DINSDAG 10 SEPTEMBER 1974 BINNENLAND T3/K5 reede-Kamervoorzitter dr. Vondeling en de kaïnerleden Wieringa (PvdA) en Coppes (PPR) met ieiöejn origineel Indonesische hoed op het hoofd, op Schiphol, na terugkeer uit Indonesië. UTRECHT 'In onze maat schappij zit het spelend kind le lijk in de verdrukking. De stede bouwers hebben vergeten speel ruimte voor kinderen te plannen in nieuwbouwwijken, terwijl er voor de auto speelgoed van de volwassenen ruimte te over is. De huizenbouwers hebben verge ten bij moeder thuis speelruimte voor het kind te scheppen. De tv-reclame richt zich uitsluitend op het snoeplustprincipe van de kinderen'. Dit zei drs. R. de Groot, wetenschappelijk mede werker aan het instituut voor orthopedagogiek van de Rijksu niversiteit in Groningen, giste ren in Utrecht bij de uitreiking van de predikaten 'speelgoed van het jaar'. Dit predikaat wordt jaarlijks uitgereikt door de Stichting Goed Speelgoed, die verbetering van de opvoedende kwaliteit van het speelgoed be oogt. Drs. De Groot zei, dat het in onze samenleving zelfs zo ver is gekomen dat volwassenen zich eerder ergeren aan een 'natuur lijke' lawaaibron als spelende kinderen dan aan een 'onna tuurlijke' lawaaibron (verkeer). Een onderzoek aan een Duitse universiteit bracht aan het licht, dat 56 procent van de volwasse nen zich stoort aan het lawaai van kinderen en slechts 34 pro cent aan het lawaai van verkeer. Ifet predikaat 'goed speelgoed', dat voor de derde keer werd uitgereikt, ging deze keer in de categorie kleuterspeelgoed naar een bouwdoos waarmee kleuters een haven kunnen bouwen. In de sector gezelschapsspelen werd een spel bekroond waarmee de deelnemers allerlei wetenswaar digs leren over de Benelus. Voorts werd een tingieterij be- kan smelten en vormen en zo zijn eigen speelgoed kan fabrice ren. jan een verslaggever CHIPHOL 'Indonesië wil op het ogenblik in eerste instantie werken aan zijn economische ont- fekkeling en aan de stabiliteit in het land. Ook wil men zorgen voor de ontwikkeling van een een- fidsstaat. Al deze wensen mogen niet in gevaar gebracht worden door het vrijlaten van de tien- uizenden politieke gevangenen, die nog in de verschillende gevangenissen zitten, zonder ooit be- fcht te zijn'. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het speciale rechercheteam dat zich bezighoudt met de moord op het vijftienjarige Rotterdamse meisje Wilhelmina Vervat wordt overspoeld met tips van mensen die menen infor matie over een eventuele dader te kunnen verschaffen. Volgens commissaris J. A. Blaauw, die het onderzoek leidt, loopt het storm. Er worden zes telefoonlijnen constant open gehouden. Vier agentes bemannen de telefooncentrale voortdurend. It zei kamervoorzitter dr. A. Von- illng gisteren, nadat hij samen Jet een delegatie van Eerste- en 2pko ^ede-Kamerleden terugkwam n werkbezoek aan Indonesië over probleem van de politieke ge- J"ngen in dat land. is over dit onderwerp zeer vaak meesP °PenhartiS gesproken. Van In donesische zijde is eigenlijk in koor izet, dat men er daar ook kop- ,crei rgen over heeft en er hoofdpijn spoi 2est< ag ordj op ;orgl idril .nt waai dl r I gi'Ik :al bli rin vol d mi 'Ik geloof, dat een vrije repu bliek der Zuid-Molukken een •Istrekt droombeeld is, waar van de Molukkers in Neder land zouden moeten proberen a/stand te doen. Ik zie het ge- woon niet zitten. Er zijn in Nederland slechts weinigen, die menen dat het politiek moge lijk zou zijn in Indonesië een aparte staat te vestigen voor de Molukkers.' Aldus Kamer voorzitter dr. A. Vondeling gis teren op Schiphol na terugkeer uit Indonesië. In Indonesië is afgesproken, dat Zuidmoluk- kers die terug willen keren □aar dit land, hierbij de hulp zullen krijgen van beide lan den. zowel Nederland als Indo nesië. van krijgt. Men hèeft een beroep op ons gedaan dit probleem niet met Nederlandse maatstaven te meten. Er is ons verteld dat het feit, dat er nog enkele tienduizen den mensen gevangen zitten, onder meer komt doordat de lokale ge meenschappen, waaruit deze politie ke gevangen komen, hen nog niet aanvaarden. In feite zou dat bete kenen, dat de gevangenen buiten de gemeenschap gesloten zijn en niet op een goede wijze kunnen leven. Het is ons wel duidelijk ge worden, dat men in Indonesië bui tengewoon bang is voor een herha ling van de gebeurtenissen van 1965 (het jaar, waarin Soekarno is afgezet). Nu is het zo, dat, wanneer men vanuit Nederland over deze zaak oordeelt, wij in zekere zin wel in een wat moeilijke positie verke ren, omdat de onafhankelijkheids verklaring van Indonesië is onderte kend door Soekarno en Hatta, die beiden lange tijd politieke gevan gen zijn geweest van het Neder landse bewind', aldus de heer Von deling. Moeilijk (ADVERTENTIE) De heer Vondeling zei verder, dat hij als democraat graag akkoord wil gaan met de opvatting, dat een staat zich moet kunnen beveiligen tegen diegenen, die deze staat met revolutionaire middelen willen om verwerpen, maar dat het voor de Nederlanders buitengewoon moei lijk is om begrip te kunnen op brengen voor het feit, dat er dui zenden en duizenden menen gevan gen zitten die nog niet berecht zijn. De Indonesische regering zegt bovendien duidelijk, volgens de heer Vondeling, dat zij- ook niet berecht zullen worden. Een be paalde groep gevangenen zal op het laatst in 1975 worden vrijgelaten. Ook heeft de Nederlandse delegatie opmerkingen gemaakt over enkele politieke partijen, die verboden zijn en over sommige kranten, die niet mogen verschijnen. 'Wij hebben niet alle overwegingen die vanuit Indonesië gemaakt zijn, kunnen toetsen, maar van hieruit bekeken, zetten wij er toch wel vraagtekens bij', aldus de heer Vondeling. Verder vertelde hij, dat de delega tie, die buiten hem bestond uit Eerste-Kamer voorzitter Theurlings. Eerste-Kamerleden Vermeer (Pvd'A), Van der Manden (KVP) en Zoutendijk (WD) en Tweede- Kamerleden Dolman en Wieringa (beiden PvdA), Kleisterlee (KVP). Aantjes (AR), mevrouw Veder-Smit (WD) en Coppes (PPR), buitenge woon hartelijk ontvangen is in In donesië. De heer Vondeling heeft de gastheren meteen maar uitgeno digd voor een tegenbezoek aan Hol land, hetgeen, volgens hem, in zeer goede aarde viel. Het was de delegatie opgevallen, hoe groot de belangstelling in In donesië nog is voor alles wat met Nedeland te maken heeft. 'Er be staat vooral belangstelling voor al les wat in de Nederlandse taal ge schreven wordt', aldus de heer Von deling. Van Indonesische zijde is het ver langen uitgesproken om te komen tot een permanente vriendschaps- groet van leden van het Indonesi- che en Nederlandse parlement. De delegatie heeft ondermeer be sprekingen gevoerd met minister Malik, procureur-generaal Ali Said en bestuursleden van de Indonesi sche vrouwenorganisatie. Verder werden beleefdheidsbezoeken ge bracht aan president Soeharto en zijn vice-president. Van onze sociaal-economische red. UTRECHT De industriebonden NW, NKV en CNV hebben minister Lubbers (Economische Zaken) ge vraagd een onderzoek in te stellen naar de buitensporig hoge beloning die de tweehoofdige directie van de NV Nederlandse Metaalindustrie Polynorm in Bunschoten de afgelo pen jaren hebben ontvangen. De ledenvergaderingen van de bon den stelden gisteravond de brief met overgrote meerderheid vast waarin dit verzoek is vervat. De bonden vin den dat de regering, als een van de belangrijkste aandeelhouders alle belang heeft bij een dergelijk onder zoek dat door de Nationale Investe ringsbank zou moeten worden ge daan. Temeer daar de geruchten de goede naam van het bedrijf kunnen schaden, waarmee de werkgelegen heid in gevaar kan worden gebracht. Het onderzoek zal toegespitst moeten worden op de honorering van de tweehoofdige directie en het zal ook uitsluitsel moeten geven over de vraag of er discrepantie is ontstaan tussen de salariëring van het overi ge personeel. 'Het onderzoek zal ertoe moeten bij dragen dat de kwestie uit ds geruch tensfeer komt. Het personeel moet weten waar het aan toe is, zodat het Volgens commissaris Blaauw heb ben zich in de afgelopen acht en veertig uur veel vrouwen en meis jes gemeld die de laatste tijd door mannen lastig zijn gevallen in de buurt van het metrostation aan de Slinge, waar de moord in de nacht van zaterdag op zondag is gepleegd. 'Er zijn zelfs gevallen bij waarvan wij zeggen dat ze eigenlijk onmid dellijk bij de politie gemeld hadden moeten worden', aldus commissaris Blaauw. Omdat alle tot nu toe binnengeko men inlichtingen zo'n 175 in getal nog moeten worden nage trokken is het onderzoek nog maar weinig opgeschoten. Wel is ant woord gekregen op twee vragen die de politie direct na de moord heb ben beziggehouden. Zo staat het vast dat het slachtoffer niet alleen in de laatste metro-trein van die zaterdagnacht heeft gezeten. Zij was in gezelschap van enkele vrienden en vriendinnen, die echter allemaal een andere kant uit moesten. Ook is de identiteit bekend van een man die enkele minuten na het ontdekken van de moord door be woners van een flatgebouw in de directe omgeving van het station heeft getracht de aandacht te trek ken van een passerende surveillan cewagen. De man wilde de politie attenderen op het gebeuren, nog voordat er een officiële politiemel ding over de radio was gekomen. Enkele minuten daarna was het hele politieapparaat op de hoogte. Buurtonderzoek In verband met de toestromende tips ls het rechercheteam uitgebreid zich niet langer behoeft af te vra gen hoe het nu precies zit. Aan de hand van de uitslag van het onder zoek kan dan worden vastgesteld welke stappen er verder moeten wor den ondernomen,' aldus de heer F. de Vries, algemeen secretaris van de Industriebond CNV. Aan de brief van de bonden is een accountantsrapport toegevoegd, als mede de afschriften van brieven van een tweetal voormalige werknemers van Polynorm. Het zijn deze brieven die de onrust in het bedrijf hebben veroorzaakt. Hoewel de bonden de inhoud van zowel het accountants rapport als van de brieven verzwij gen, is er wel zoveel van naar buiten gelekt, dat het inderdaad om enor me bedragen gaat. De tweehoofdige directie zou in 1971 352.000 gulden aan salarissen hebben geïncasseerd en een gelijk bedrag aan tantième. Beide directeuren zouden ook veel te hoge bedragen voor eigen pen sioenverbetering hebben opgevoerd: 166.00 en 400.000 gulden. (ADVERTENTIE) Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Nog steeds proberen veel studenten een plaats te krijgen aan een universiteit of hun plaats met een andere stu dent te ruilen. De landelijke studentenorganisatie LOG heeft een ruilbeurs georganiseerd waar zich tot nu toe 66 mensen gemeld hebben. Bij het bureau aanmelding en plaatsing van het minis terie van onderwijs melden zich nog dagelijks een twintigtal ge gadigden. tot 26 man. 'Wij geven aan deze moord, die voor zover nu bekend zonder aanwijsbaar motief is ge pleegd. de hoogste prioriteit', aldus commissaris Blaauw, die eraan toe voegde dat dit betekent dat er per soneel onttrokken moet worden aan andere afdelingen. Zodra de tijd dit toelaat zal de politie een huis-aan-huis-onderzoek op gang brengen in Zuidwijk en Pendrecht. Tot aan dat moment hoopt de poli tie op tips van mensen die om streeks een uur zondagmorgen ie mand hebben zien thuiskomen die op de een of andere manier opviel. Van een verslaggever UTRECHT Twee 'krakers' van een pand aan het Pieterskerkhof in Utrecht hebben bij de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank mr. W. H. Overbeek een verzoek tot strafvervolging ingediend tegen een hoofdinspecteur en een commissa ris van de Utrechtse politie, de heren J. Wiarda en J. Krassenburg. Zij verwijten de politie huisvrede breuk. Op 29 augustus kraakten 25 wo ningzoekenden het pand aan het Pieterskerkhof, dat uit drie in el kaar overlopende huizen bestaat. Twee ervan hebben een woonfunc tie als bestemming. De krakers hebben alleen die wooneenheden betrokken, en de sleutels van de gedeelten die als bedrijfsruimte dienst doen aan de huurder van het pand 'een bankin stelling' overhandigd. Die bank liet op 30 augustus de panden ontrui men. De advocate van het JAC, mevrouw P. M. J. van Luyn van Amelrooy, die de zaak voor de beide krakers behandelt, wil de aanklacht voor het gerechtshof in Amsterdam brengen als de officier van justitie geen vervolging instelt. De aktie van het LOG is erop gericht mensen met overeenstem mende wensen bij elkaar te bren gen en een ruil te organiseren. Iemand met een plaatsingsbewijs voor Utrecht die naar Amsterdam wil zou geholpen kunnen worden door iemand die geplaatst is in Amsterdam, maar eigenlijk naar Utrecht wil. Het landelijke plaatsingsbureau van het ministerie in Groningen is overigens nog niet door het LOG benaderd met verzoeken tot ruiling. Als mensen graag willen ruilen moeten ze zich toch met een offi cieel bezwaarschrift tot dit bureau richten, zo luidt het commentaar. Wanneer die bezwaarschriften bin nenkomen wordt allereerst naar de argumenten gekeken waarom ie mand in een bepaalde plaats wil studeren. Zijn die argumenten deugdelijk, dan probeert het Gro ningse bureau zelf ook wel ruilen te organiseren. Het komt zelfs voor dat er drie- of vierhoeksruilen tot stand komen. Volgens een zegsman van het bu reau kan er alleen geruild worden binnen een bepaalde studierichting. Anders zou er een soort handel ontstaan in plaatsingsbewijzen voor studierichtingen waar een studen tenstop geldt. Advertenties die in kranten verschenen zijn, waarin een plaatsingsbewijs voor tiendui zend gulden wordt aangeboden slaan dan ook nergens op. Elk plaatsingsbewijs is op naam ge steld. Tot 1 oktober kan het nog wel voorkomen dat iemand die in eer ste instantie uitgeloot werd alsnog een plaats krijgt van iemand die zich op het nippertje terug trekt. De kanshebbenden hebben dan bij hun bericht van afwijzing al een mededeling gehad dat zij een gun stig nummer hebben indien er weer plaatsen open vallen. Parkeerstudie Waar de uitgelote studenten blijven is moeilijk na te gaan. De meeste studenten zullen de studie van hun tweede keus kiezen. Als ook dat niet kan (omdat daar ook een stop geldt) zullen ze vaak in de verlei ding komen een 'parkeerstudie' te kiezen, van waaruit ze dan na een jaar hopen over te stappen naar de richting van hun eigen keus. Het risico dat zij opnieuw hun neus stoten is dan overigens zeer groot. Bij de Informatiedienst van het mi nisterie van onderwijs komen maar weinig verzoeken binnen om in lichtingen over plaatsing in het buitenland. Het antwoord op zulke vragen is meestal teleurstellend: in heel West-Europa wordt de toela ting beperkt. Ook in België is de toelating van buitenlanders beperkt, vooral voor geneeskunde. Dr. D. G. E. Backx, studentendecaan van de katholieke hogeschool in Tilburg, heeft begin dit jaar al een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden. Het resul taat was dat het niet altijd onmo gelijk, maar meestal wel moeilijk was om een plaats te krijgen. Voorbereiden Mr. A. van der Sluis, studentende caan van de Vrije Universiteit, vindt dat vooral schooldecanen al het mogelijke moeten doen om scholieren op de hoogte te brengen van de beperkte mogelijkheden aan de universiteit. 'Je mag niet ver wachten dat het aantal studierich tingen waarvoor een studentenstop geldt kleiner wordt', zegt hij. 'Het tegendeel is waarschijnlijker. Het is duidelijk dat scholieren zich al vroeg moeten bezinnen op een tweede of derde keus. Aspirant-me dici die geen gemiddelde van 7,5 hadden voor hun eindexamen, had den dit jaar een kans van slechts twintig procent. Het is verstandig daar rekening mee te houden en te bedenken wat je eventueel nog 1-22. WADDINXVEEN Na een mislukte bemiddelingspoging van burgemeester C. A. van der Hooft, is de Waddinxveense flatbewoner Hans Bautz (29) in hoger beroep gegaan tegen de uitspraak van de Goudse kantonrechter dat hij zijn wo ning moet verlaten, omdat hij zijn hond wil aanhouden. Op 2 oktober zal de Rot terdamse arrondissementsrechtbank een oordeel uitspreken over het conflict tus sen de familie Bautz en de woningbouwvereniging 'Waddinxveen'. KERSENBRANDEWIJN FRAMBOZENBRANDEWIJN ABRI KOZEN BRAN DE WIJN AARD BEI EN BR AN DE WIJN SINASBRANDEWIJN De Kuyper- de extra attractie bij elk De Kuyper-artikel Vraag Uw slijter de Voordeelkaart voor Export Jonge Jenever plus SOEKENCOUPON en PRIJSVRAAG Desgewenst rechtstreeks aan te vragen bij De Kuyper B.V. Postbus 54, Schiedam Inzët is het standpunt van de woningbouwvereniging, dat Bautz op grond van ar tikel 12 van het huurregle- ment geen hond mag hou den in zijn flatwoning aan de Peppelhorst 103. Toen hij met vrouw en twee kinderen en mèt bassethond Charlie op 1 november 1972 de flat betrok, wist hij van het be staan van dit artikel. Na herhaalde waarschuwingen, bracht de woningbouwvere niging de zaak in juni van dit jaar voor de rechter. De Goudse kantonrechter be sliste, dat de familie Bautz het huis moest verlaten. Hierop kwam de Waddinx veense politici in het ge weer. De plaatselijke afde lingen van PvdA, D'66, PPR en PSP stuurden een open brief aan de woningbouw vereniging, waarin zij hun verbijstering uitdrukten over de mogelijkheid, dat een gezin op straat kan worden gezet omdat het een hond houdt. Mislukt Burgemeester Van der Hooft dacht olie op de golven te werpen door te bemiddelen tussen Bautz en de woning bouwvereniging. Nu deze be middelingspoging is mislukt, wordt het principiële karak ter van de strijd van de familie Bautz onderstreept. Ariikel 12 van het huurreg- lement luidt: 'Huuder is be houdens voorafgaande schriftelijke toestemming van verhuurder niet gerech tigd huisdieren te houden'. Bautz vindt dat deze bepa ling in strijd is met de 'goe de zeden'. 'Ik heb een huur contract getekend, waarbij ik wist dat ik geen hond mocht houden. Maar ik heb Charlie toch meegenomen, omdat ik vind dat deze ver bodsbepaling inbreuk maakt op de persoonlijke levens sfeer. Voor mij is een hond in een flat een laatste brok je natuur. WIJ als bewoners van betongebouwen hebben grote behoefte aan zo'n puur zlntuigelljk reagerend we zen'. In flats niet gewenst Hans Bauts benadrukte voor het kantongerrecht in Juni, dat zijn recht om een hond te houden, erkend wordt in artikel 8 van de Conventie van Rome. 'Ik heb ook ge zegd, dat mijn hond nooit overlast heeft veroorzaakt, en dat we nooit klachten over Charlie hebben gekre gen. De kantonrechter meende dat het een ieder vrij staat zo'n huurcontract te ondertekenen. Ik meen dat die vrijheid voor een woningzoekende helemaal niet bestaat. Omdat de hui zen niet voor het grijpen liggen, ben je wel genood zaakt een huurcontract te tekenen, waar Je niet geheel achter staat. Je moet ook wel een verbodsbepaling ac cepteren zoals die om een hond te houden, waarvan ik vind dat die over de grens gaat. Straks komen er ook nog bepalingen, die Je ver bieden een feestje te geven of kinderen te hebben'. meer wilt studeren. Het ls zaak dat vroeg te weten, omdat de keus van het vakkenpakket voor het. eind examen ook die tweede of derde keus moet mogelijk maken. Het heeft weinig zin om je blind te staren op je eerste keus', aldus studentendecaan Van der Sluis. Van onze soc.-economische redactie ROTTERDAM De onderne mingsraad van de Rotterdamse ves tiging van Nestlé is het niet eens met de ontslagaanvraag voor haar directeur, de heer C. P. M. Bosman, door de landelijke directie van dit internationale voedingsmiddelen concern, waarvan de hoofdzetel ln Amsterdam is gevestigd. Motief voor de ontslagaanvrage is de salariswijziging die begin '74 voor het personeel moest worden doorgevoerd. De landelijke directie meent dat de heer Bosman hierin te eigenhandig te werk is gegaan. In een verweerschrift voert de heer Bosman evenwel aan dat zijn werk wijze in een telefonisch gesprek met de landelijke directeur is goed gekeurd. Protesten van het personeel, het kader en de ondernemingsraad van de Rotterdamse vestiging, die ruim 450 personeelsleden telt hebben niets uitgehaald. De voedingsbond van het NW, die door de onderne mingsraad over deze zaak is inge licht. heeft zich inmiddels achter de wens van het personeel gesteld. De bond waarschuwt de directie van Nestlé voor de gevolgen van volharden in het ingenomen stand punt. Het functioneren van het be drijf en de werkgelegenheid zouden op spel komen te staan. 'Wij willen van de heer Bosman geen marte laar maken, maar wi; willen wel een behandeling die overeenstemt met de maatschappelijke opvattin gen in 1974', aldus een woordvoer der van de bond. Volgens de voe dingsbond staan het personeel en de ondernemingsraad achter de heer Bosman, omdat deze geduren de een twintigjarig dienstverband bij Nestlé steeds heeft geijverd voor behoud en zo mogelijk uitbreiding van de werkgelegenheid binnen het bedrijf. (ADVERTENTIE) Bautz is zijn 'proefproces' begonnen om principiële re denen. Hij wil een landelij ke discussie uitlokken over wat nu feitelijk onder opti maal woongenot kan worden verstaan. 'Ik hoop dat de rechter de principiële kant zal belichten'. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren Juicht het toe, dat de heer Bautz in hoger beroep is ge gaan. De vereniging is be reid een deel van de proces kosten te dragen. Het hoofdbestuur van de Dieren bescherming vindt dat er duidelijkheid over deze zaak moet komen. 'Er zijn ver scheidene flats in den lande, waar wel huisdieren mogen worden gehouden, er zijn ook gevallen van alleen staanden die hun huisdier moeten afstaan bij het be trekken van een flat. We willen nu weieens zien of zo'n verbod door de beugel kan'. RITA 'De overbuurvrouw is aan de telefoon. Ze wil weten, waar om u zolang met mevrouw Jansen blijft praten.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5